Tudor Pop (USR): Nu acceptăm ca PNL să aibă toate poziţiile de decizie, iar noi doar să executăm

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2020, 17:26 Actualitate | Politic


Tudor Pop
Foto: Facebook/ Tudor Pop
Deputatul USR Tudor Pop atrage atenţia că partidele care au participat, sâmbătă şi duminică, la negocierile pentru formarea coaliţiei de guvernare nu vor accepta „doar să execute”, iar ca PNL să deţină toate poziţiile de decizie, menţionând că vor face guvern „împreună cu PNL, şi nu în jurul PNL”, relatează Agerpres.

„Facem guvern împreună cu PNL, nu în jurul PNL, că PNL nu e pom de Crăciun şi nici noi nu suntem pe post de globuri. Noi am primit mandat de la oameni pentru a guverna într-o majoritate de centru dreapta reformatoare, nu pentru a face figuraţie pe lângă Ludovic Orban. Și vom respecta acest mandat. Din păcate, PNL a venit la discuţii şi a zis aşa: noi avem deja premierul şi preşedintele Camerei Deputaţilor, hai să înceapă negocierea! Cu o astfel de atitudine la adresa celor care ar trebui să-ţi fie parteneri nu îţi găseşti aliaţi pentru o majoritate”, a scris Tudor Pop, duminică, pe Facebook.

„Votul din 6 decembrie obliga partidele de centru dreapta la parteneriat, mai ales în condiţiile unui PSD încă puternic. Acesta este mandatul dat de votanţii dreptei. Dacă voiau guvernare PNL cu sateliţi care să facă figuraţie, votau covârşitor PNL. Însă aproape jumătate dintre ei au votat USR PLUS şi UDMR”, a continuat el.

Deputatul Tudor Pop susţine că „PNL vrea poziţiile cheie în Executiv şi Legislativ, pentru a controla şi guvernul şi majoritatea parlamentară, iar celelalte partide doar să-i asigure majoritatea”.

„A luat 25% la alegeri şi are pretenţii de partid cu 45%. Nu vom accepta ca PNL să aibă toate poziţiile de decizie, iar noi doar să executăm”, a adăugat Pop.

*****

Reprezentanţii PNL, USR PLUS şi UDMR au negociat sâmbătă şi duminică, la Vila Lac 1, formarea unei coaliţii de guvernare.

Purtătorul de cuvânt al UDMR, Hegedus Csilla, a anunţat că runda de negocieri de duminică s-a încheiat, în condiţiile în care nu s-a putut conveni asupra persoanei premierului, astfel încât liberalii şi USR PLUS îşi vor prezenta candidaţi proprii pentru funcţia de prim-ministru la consultările convocate pentru luni, la Palatul Cotroceni, de către preşedintele Klaus Iohannis.

Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR s-au reîntors duminică la masa negocierilor, însă doar pentru două ore și pentru a consemna un nou blocaj în discuții. Nu a fost înregistrat niciun progres după ce sâmbătă liderii celor trei partide nu au reușit să cadă de acord asupra împărțirii funcțiilor de premier, președinte al Camerei Deputaților și președinte al Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6152 vizualizari

  • -15 (41 voturi)    
    PNL nu e pom de Crăciun (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    USR nu e Moș Crăciun
    doar poporul român e păcăliciul anului
    • +1 (17 voturi)    
      ce activ esti postacule... chiar si duminica... (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:31)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ce activ esti postacule... chiar si duminica...
    • +8 (14 voturi)    
      Pasarica, in sfarsit! (Duminică, 13 decembrie 2020, 20:18)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu stiu cati ani ti-au trebuit, insa ai scos si tu, pentru prima oara pe gura, porumbelul: da, suntem un popor pacalit, insa marele PACALICI este la Rahova (sper sa nu ma insel, insa acolo isi are hamacul!) si data la care a vrut sa ne pacaleasca a fost 16 decembrie 2016, cu marele lui program de guvernare pzdist, care era de fapt marea cacialma a unui mare infractor, fapt dovedit de justitie, care l-a si trimis la loc de racoare, unde vad ca se simte binisor! Are un loc de munca caldut pentru zilele acestea grele si, se scrie ca a luat si ceva covidel, semn ca este si el un muritor de rand si nu acea persoana coborata pe Pamant sa aduca laptele si mierea in fiecare casa a romanului de rand. A avut grija sa-si puna sute de milioane de euroi in conturi elvetiene si sa-si cumpere proprietati in Fortaleza (ignor micile hardughii de casoaie/viloaie detinute in Teleorman), bani subtirei, pentru cand va iesi de la mititica.

      Asa ca, in sfarsit, ti-a iesit porumbelul din gura, felicitari, esti o cucuvea alba, chiar daca ai umblat cu cioara vobsita atatia ani!!!
      • -1 (5 voturi)    
        ha? (Luni, 14 decembrie 2020, 2:15)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        ce a dovedit "Justitea" securista? ca Liviu Dragnea a indemnat la comiterea unei infractiuni de care, sa vezi minune, n-a fost nimeni acuzat? dezgustatori sunteti voi, slugile capitalului occidental
  • -2 (50 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:44)

    [anonim]

    • -2 (18 voturi)    
      ce ai patit b0$$? (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:32)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui

      ce ai patit b0$$? ai gasit tastatura in somn ...
    • -1 (13 voturi)    
      da, mai draga (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:45)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui

      asa e, ca 25% va face zei. sa-si faca penele guvern minoritar atunci (dream on), si poate sa-si puna toate podoabele din partid in "pomul de craciun".
      • +1 (5 voturi)    
        vezi ca din cearta asta 15% versus 25% (Luni, 14 decembrie 2020, 8:35)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

        sa nu castige aia cu 30%...
    • +2 (14 voturi)    
      Nuuu. La 25% vrea PNL tot : (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      Prim ministru, Presedintele Camerei Deputatilor si ministerele de Finante, de Justitie, de Interne, Transporturi, Economie, Dezvoltare Regionala, Fonduri Europene, Agricultura si ce mai e cu bani multi de la CE !

      PS. Am mai explicat pe HN acest paradox interesant : Cand ai castigat alegerile cu 25% (excludem PSD care este ca o insula in Mijlocul Pacificului) esti intr-o postura mai subreda, mai fragila decat cel care are 15% !

      PPS Esti o persoana inteligenta si nu are rost sa iti explic de ce!
    • +2 (12 voturi)    
      dar voi ciumatilor (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:53)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui

      galbeni ce vreti la 25 la %? niste pacalici in jurul vostru sa incaseze lovituri si voi sa papati de la buget cum vrea muschiuletul vostru?va credeti prea smecheri.
    • +5 (11 voturi)    
      Vor în opoziție. (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Împing România spre o alianță PNL-PSD,nefirească.Cred-că vor fi alegeri anticipate toamna viitoare,dacă USR vor mai mult decât au capacitatea de administrare.Cum spunea Ciolacu,guvern de uniune națională,până se rezolvă COVID ,urmat de păruială electorală și alegeri anticipate care pot aduce PSD la guvernare și USR la lichidare.
    • -2 (14 voturi)    
      oare partidul cu 30% ce merita? (Duminică, 13 decembrie 2020, 19:44)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui

      dacă cel cu 25% vrea tot!!
    • +1 (15 voturi)    
      Pai si la 25% voi vreti tot? (Duminică, 13 decembrie 2020, 20:01)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui

      Premier , presedinte Camera Deputatilor , internele , apararea , justitia , finantele , transporturile si min. dezvoltarii? Adica toate ministerele importante si cele cu bani! Iar voi fraierilor de la usr si udmr , va dam sanatatea si invatamantul , unde sunt cele mai mari probleme!Nu va e rusine ? Daca o tineti tot asa , mai bine mergem la anticipate .
    • +1 (15 voturi)    
      pai depinde... (Duminică, 13 decembrie 2020, 21:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      In primu rand de negocierea asta intiala va depinde ce ministere se obtin. Ca daca primesc cultura, comunicatiile, ministerul pentru relatia cu parlamentul si ministerul integrarii romanilor de pretutindeni, atunci degeaba mai sunt la guvernare.
      In al doilea rand aici problema e ca ambii sefi de partid, Orban si Barna, cam pierd totul daca pierd sefia camerei deputatilor. Daca unul din ei era senator, acu nu am fi discutat despre problema asta.
      Si in al 3-lea rand, USR titandu-se tare acum, va avea avantaj in negocierile pe mai departe. Una e ca negicierile de pe proportionalitatea 5:3:1 sa inceapa dupa ce s-a decis premierul si sefii camerelor, alta e sa incluzi si cele 3 functii in calculul impartirii puterii intre partide.

      Si la final mai draga, din pacate pentru sefii tai, fara USR nu se poate face guvern decat daca se reinvie USL-ul, Asha ca... atitudinea asta de vataf care atunci ceva firimituri supusilor nu are cum tine cu USR.
    • +1 (5 voturi)    
      Capu’ plecat? (Duminică, 13 decembrie 2020, 21:47)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui

      Adică ești pe un fel de model Lukasenko, așa.
    • +2 (10 voturi)    
      Sa privim din alt unghi. (Duminică, 13 decembrie 2020, 22:06)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui

      15% inseamna 60% din cei 25% ai PNL.

      Parca nu mai pare atat de putin, nu-i asa?
  • +3 (9 voturi)    
    Repet pt a zecea oara aici pe Hotnews. (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:16)

    Papalote [utilizator]

    Transmiteti in direct aceasta negociere. Astfel o sa avem inca doua variante a acestor esecuri in negocieri. Toate trei or sa fie scuze pt. a se trage spuza sub oala propie si fiecare din cele trei tabere or sa arunce pisica moarta in curtea celuilalt. Cetatenii acestei tari au dreptul prin constitutie sa cunoasca adevarul despre esecul acestor negocieri. Inca odata: aceste negocieri nu sunt discutiile unei mosteniri personale, ale lui Orban, Barna si Kelemen, ci de vointa alegatorilor exprimata prin vot democratic. Respectati va rugam frumos, alegerile democratice si nu va bateti joc de noi. Avem dreptul prin constitutie sa stim ce am votat.
  • -2 (18 voturi)    
    Afirmatii-bumerang (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:25)

    animatron [utilizator]

    Daca PNL, cu 25-26%, nu poate pretinde sa aiba pondere mai importanta la functiile de guvernare, ce poate cere USR cu 15%, adica vreo jumate din PNL?

    Vad ca se revine cu propaganda mincinoasa despre un asa zis "USR de dreapta", e absolut fals, USR este un partid de stanga progresista, prin fapte si afirmatii ale liderilor si membrilor/simpatizantilor.

    Doar o parte dintre ei (mai ales la PLUS) sunt "liberali de stanga", asa e si Renew (amestec de stangisti si liberali de stanga), dirijat in PE de dl Ciolos.

    "Votantii dreptei" nu au votat USR, au votat PNL, PMP si AUR, acolo e votul liberal-conservator, national, crestin, unionist, 40% din total.

    UDMR e automat clasat "de dreapta" pt ca a fost primit candva in PPE ca sa sustina interesele Ungariei (si mai nou ale Fidesz).

    In Romania, UDMR a facut politica stangista si populista, cot la cot cu PSD.
    Faptul ca separatistii maghiari obtin voturi de la catolici si practicanti ai Reformei nu-i face "de dreapta".

    Deputatul USR mai face o afirmatie-bumerang, legata de pretentiile PNL, cum ca acestea ar fi de ranngul unui "partid la 45%".

    PSD si AUR, dupa redistribuire, au cam 45%, deci dupa mentalitatea useristului din poza aceste partide pot pretinde fara probleme sa dea "premierul" si "presedintele Camerei Deputatilor" !

    E fix ce spune si dl Ciolacu, care primeste astfel un argument in plus, chiar de la USR !
    • 0 (4 voturi)    
      neobositul postacotron (Luni, 14 decembrie 2020, 2:33)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ia o pauza, o lingura de coliva si aprinde o luminare pt fantasticul pemepe. inteleg postarile din campania electorala, dar acum? sau e frustrarea prea mare si nu te poti abtine?
  • +2 (16 voturi)    
    pnl-un partid obraznic (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:29)

    Coco Whistle [utilizator]

    au tot fost la putere in acesti 30 ani si au participat la marea furtaciune a caciulii, ciocul mai mic, colaborati. pnl e un partid de 20% iar usr tot pe acolo(la ce voteaza 35-40% din populatie). psd ar scadea f mult daca cei care nu voteaza ar avea reprenzentanti in parlament, de fapt cred ca ar disparea. oare de ce nu voteaza romanii? lipsa de educatie civica, neimplicare, pesimism, prostie, libertatea inteleasa ca fiecare se descurca cum poate fara simt de apartenenta. usr din pacate joha numeste pm, dar daca cedati acum.....veniti cu argumente, cu fapte, cu bun simt, cu ceea ce e the best ptr romani. pnl nu le poate face singur pe toate iar daca asta vrea cu ce se deosebeste de psd?sa guverneze cum au mai facut-o impreuna.
  • +5 (15 voturi)    
    "Noi am primit mandat de la oameni" (Duminică, 13 decembrie 2020, 18:38)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    I-au votat 15% din 33%. Adica 5% i-au dat mandat? Si vrea sa ce? du-te ma la plimbare cu mandatul tau de la 5% din alegatori
    • +6 (6 voturi)    
      Sa mearga la plimbare... (Duminică, 13 decembrie 2020, 21:54)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      ... cetatenii care n-au fost la vot!!!

      Pe de alta parte, chiar daca se prezentau la urne doar 1%, tot ar fi fost in regula... c-asa-i in tenis.
    • +4 (8 voturi)    
      USR nu au înțeles nimic. (Luni, 14 decembrie 2020, 8:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      De ce vor la guvernare dacă nu le place să execute?Guvernul se numește //executiv//,pentru-că execută deciziile luate de Parlament.Dacă nu știu ce trebuie să facă fiind în Guvern,USR ar trebui să susțină guvernul și să rămână în Parlament,c-am cum au fost și până acum.Înfumurarea și fixațiile celor de la USR scoate în față prostia.Păcat,ser pretindeau băieți deștepți, dezghețați,dar arată o față hâdă și interes personal,nu interesul nostru.
    • +1 (3 voturi)    
      Anal-istule (Luni, 14 decembrie 2020, 11:09)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

      25% x 30% = 7.5%
      care-i diferenta semnificativa fata de 5%?
      • 0 (0 voturi)    
        diferenta e fata de 45% din 40% in 2016 (Luni, 14 decembrie 2020, 17:12)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        cei alesi cu 45% din 40% prezenti la vot in 2016 nu erau legitimi, ca erau alesi doar de 18%
        Ce facem acum cu cei alesi cu 8, respectiv 5%?
  • +6 (10 voturi)    
    jos psd (Duminică, 13 decembrie 2020, 20:36)

    gurka [utilizator]

    asta era deviza si prioritatea nr.1,nu-i asa?!mergeti cu psd,luati si aur ori udmr ori ambele faceti majoritate si gata,ce-i cu atata gargara?sau si mai bine alegeri anticipate...
    ps.psd-istii spuneau ca in cel mult un an veti avea alianta cu ei,bafta!