Hegedüs Csilla (UDMR): Coaliția nu s-a înțeles în privința propunerii de premier. PNL și USR-PLUS vor merge fiecare cu câte un nume la Cotroceni

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 13 decembrie 2020, 14:39 Actualitate | Politic


Negocieri PNL, USRPLUS, UDMR
Foto: Facebook
Echipele de negociere ale PNL, USR-PLUS și UDMR nu au reușit duminică să ajungă la un acord privind numele premierului pe care să-l propună președintelui Klaus Iohannis, discuțiile fiind oprite.

”Negocierile coaliției s-au oprit astăzi, nu s-a ajuns la nicio înțelegere în privința numelui premierului. PNL și USR-PLUS își vor propune proprii candidați de premieri mâine, la consultările cu șeful statului. UDMR va lua decizia privind candidatul de prim-ministru la Consiliul Permanent convocat mâine dimineață”, a scris pe Facebook Hegedüs Csilla, purtătoare de cuvând a UDMR și participantă la discuțiile de la Vila Lac.

Liderii PNL, USR-PLUS și UDMR s-au reîntors duminică la masa negocierilor, însă doar pentru două ore și pentru a consemna un nou blocaj în discuții. Nu a fost înregistrat niciun progres după ce sâmbătă liderii celor trei partide nu au reușit să cadă de acord asupra împărțirii funcțiilor de premier, președinte al Camerei Deputaților și președinte al Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5179 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Ciolanul de Craciun (Duminică, 13 decembrie 2020, 15:17)

    voxpopulix [utilizator]

    Ca de obicei mafia PNL face jocurile PSD-ului.

    La fel la locale si FARA RUSINE fac la fel si acum.

    Cand prin a negocia inseamna sa IMPUI O varianta si sa anunti ca NU ESTE NEGOCIABILA, este clar ca intentia este sa creezi un blocaj.

    PSD deja vorbeste cu AUR, pe UDMR poate sa-i recruteze in doua minute daca le dau Mediul ca sa-si vada in continuare de defrisat.


    Le pasa celor de la PNL? Mizerabililor de Rares Bogdan sau Ludovic Orban? Nici pentru o secunda, ei sunt pregatiti de o noua varianta de USL.


    Inca un motiv pentru care fac acest circ sunt pensiile speciale pentru alesii locali, care mai pot fi blocate doar in urmatoarele zile.
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Duminică, 13 decembrie 2020, 15:40)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Sunt curios cum ar arata un guvern in care sa fie si UDMR si AUR.
      • 0 (2 voturi)    
        Ar arăta ca dracu gol! (Duminică, 13 decembrie 2020, 16:18)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Cred că întreaga autonumită *clasă politică*
        este atinsă grav de filoxeră și toți ciocoflendrerii
        fără o meserie cinstită ,care mint zilnic în politică
        au grave probleme la cutia ucrainiană.
        Să vedem just și lăcomia jegoasă a pluseriștilor
        neomarxiști și internaționaliști -globaliști,aflați în
        solda unor grupări oculte străine.Vai de țărișora
        noastră cu asemenea ipochimeni care ne călăresc
        de 31 de ani!
    • 0 (2 voturi)    
      ciolanis de craciun (Duminică, 13 decembrie 2020, 16:38)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      una peste alta , noi murim de frig in case si ne spalam la ibric si derbedeii astia negociaza ciolanul , doar ,doar n-o fi dati afara din partid cand vor avea loc congresele ! nimeni din partide nu-i mai suporta pe barna si iohanis si vor cere demisia lor ! pardon , orban ! treaba e ca sa vedeti circ si paine la cotroceni , luni , sa vbedem pe unde scoate werner camasa !poate-l pune prim ministru pe vlad voiculescu si gata !
  • +1 (3 voturi)    
    Fiti linistiti (Duminică, 13 decembrie 2020, 16:22)

    PowerIon [utilizator]

    Iohannis il numeste pe Ciolos iar Orban exulta de fericire ca ia camera.
    Catu ramane unde se pricepe mai bine.
  • 0 (2 voturi)    
    ce guvern ? (Duminică, 13 decembrie 2020, 16:41)

    muscha mbanana [utilizator]

    deocamdata guverneaza virusul asta nenorocit de nu-i lasa pe copii sa-nvete ! astia , in loc sa vada ce face virusul , se uita daca le-a sarit ciolanu' pe masa de craciun , nici la basca nu-i doare de tara si locuitorii ei !
  • 0 (2 voturi)    
    Parca scrisese deja Iohannis pe biletel (Duminică, 13 decembrie 2020, 17:23)

    subcultura [utilizator]

    Asa a zis Orban. PNL aranjase deja totul in intalniri private cu presedintele. Cum adica se duc fiecare cu cate o propunere?
    Ori presedintele e papagal si isi schimba cuvantul dat, ori Orban e infantil daca crede ca genul asta de facut din vorbe tine la multa lume