Marcel Ciolacu: Voi demisiona din Parlament în ultima zi de mandat pentru a nu beneficia de pensie specială

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2020, 20:31 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu in Parlament
Foto: Inquam Photos / George Calin / Digi 24
Președintele PSD, Marcel Ciolacu a anunțat, luni pe Facebook, că va demisiona din Parlament în ultima zi de mandat pentru a nu beneficia de pensia specială care se acordă parlamentarilor care au mandate întregi. Alături de liderul PSD și-a anunțat demisia din Camera Deputaților și liderul grupului Alfred Simonis. De precizat este că PSD a promovat în Parlament introducerea pensiilor speciale pentru diferite categorii de angajați și demnitari.

"Cât contribui, atât primești – este singurul principiu corect care trebuie să stea la baza pensiei. Voi #demisiona din Parlament în ultima zi de mandat pentru a #nu beneficia de #pensiespecială! La fel am făcut și acum patru ani, la fel voi face și acum.

Legea spune că pensiile speciale se acordă doar pentru cei care au cel puțin un mandat întreg de parlamentar.

În mandatul meu, #PSD a asumat o direcție clară în ceea ce privește această nedreptate crasă la adresa milioanelor de pensionari care au pensii pe baza contributivității. Am inițiat și am votat legea prin care toate pensiile speciale care depășesc 7 mii de lei sunt impozitate cu 85%. Nu este suficient, dar este singura varianta constituțională în acest moment.

Îmi doresc să reușim ca împreună să îi dăm jos pe toți cei care s-au cocoțat pe Everestul financiar al pensiilor speciale. O bună ocazie a fost ratată din nou de Guvernul Orban în acest an, când a refuzat să dea o #ordonanțădeurgență pentru #eliminareapensiilorspeciale, act normativ care s-ar fi aplicat imediat. Câteva miliarde bune de lei economisite astfel ar fi fost mult mai utile la #Sănătate în lupta cu pandemia sau pentru a pregăti școlile pentru ca elevii să-și poată continua procesul educațional!!", a scris președintele PSD pe pagina lui de Facebook.

După anunțul făcut de Ciolacu și liderul deputaților PSD Alfred Simonis a scris pe Facebook că va demisiona în ultima zi de mandat pentru a nu beneficia de pensie specială.

"Nu vreau pensie specială! Pensia trebuie să fie rezultatul contributivității, nu al vreunei funcții. De aceea, îmi voi da demisia din Parlament în ultima zi de mandat, pentru a nu beneficia vreodată de pensie specială! Conform legii, pensiile speciale se acordă doar dacă parlamentarii au cel puțin un mandat întreg. Nu am de gând să încasez bani care nu mi se cuvin", scrie Simonis pe pagina sa de socializare.

Demersul social-democrațiilor apare în plină campanie electorală și după ce ani de zile PSD a promovat, susținut și extins privilegiile pensiilor speciale acordate diferitelor categorii profesionale.
Pe 17 iunie, Camera Deputaților a votat proiectul inițiat de PSD (sub conducerea lui Marcel Ciolacu) care impozitează pensiile speciale cu 85%. Legea a fost atacată la Curtea Constituțională, care a amânat însă pronuntarea pentru data de 8 decembrie.

În 2015 o lege inițiată de vicepremierul Gabriel Oprea (Guvernul Ponta) și care fost adoptată fără probleme de Parlament venea să modifice un act normativ trecut de guvernul Boc, astfel că pensiile militarilor redeveneau pensii militare de stat (pensii de serviciu).

Legea stabilea același lucru ca dintotdeauna: 65% din nivelul soldelor militarilor și al sporurilor obținute în ultimele cinci luni să devină baza de calcul a pensiei.

Privilegiile au continuat, iar în 2017, după ce PSD a câștigat alegerile, Guvernul condus de Mihai Tudose a emis Ordonanța 59/2017 prin care se stabilea ca toate pensiile speciale, nu doar ale militarilor, să fie indexate anual, în funcție de inflație, iar dacă inflația scade, ele să rămână neschimbate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6446 vizualizari

  • +17 (29 voturi)    
    avea valoare in prima zi nu ultima (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    mai mizerie!
    • +10 (16 voturi)    
      Noroc cu USRplus ca nu-si dadeau astia demisia (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:45)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      1.Fără Penali în Funcții Publice
      2.Fără pensii speciale
      3.Să nu mori cu dreptatea în mână
      4.300 parlamentari, primari în 2 tururi și reforma electorală
      7.Fără mii de agenții
      .........
  • +17 (21 voturi)    
    si restul de PSDei ? (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:08)

    Withdrawal [utilizator]

    demisioneaza ciolacu ; si restu de PSDei ce fac ?
    ar fi culmea sa demisioneze si PNLeii !

    incapabili sa puna pe ordinea de zi si sa voteze ; acum care mai decare sa fie eroul anti-pensii speciale !
    • -2 (10 voturi)    
      ii asteapta pe PNLei (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:07)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      zic și eu.
  • -13 (23 voturi)    
    Doar (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:12)

    vlad.pe [utilizator]

    Doar parlamentarii PNL va rămâne cu Pensie Speciale, așa au învățat de la Brătianu.
  • -15 (19 voturi)    
    Cred (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:14)

    Sorinutz [utilizator]

    ca s-au inteles cu baietii de la USR, intr-un exces de zel civic :)
  • -11 (15 voturi)    
    BRAVO (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:23)

    Scarface1000 [utilizator]

    Sa vedem cine ii mai urmeaza gestul??
    • +5 (9 voturi)    
      asclepios44@yahoo.com (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:28)

      Observatorul44 [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Pai de ce sa-l credem ca va demisiona dupa alegeri, sa-l vedem demisionat inainte de alegeri! Ca sa stim cum votam, nu de alta!
  • +5 (9 voturi)    
    asclepios44@yahoo.com (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:24)

    Observatorul44 [utilizator]

    Ciolacu, ultima zi din mandatul tau este DUPA alegeri!
    Daca vrei sa fii credibil, da-ti demisia INAINTE de 6 decembrie, altfel nu este decat gargara de campanie!
  • +6 (12 voturi)    
    Păi... (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:55)

    tddrg [utilizator]

    Și la ce ne folosește băi Ciolace? Dacă erai sincer și credeai în chestia asta, treceai prin parlament, cu votul la vedere, legea de eliminare a pensiilor speciale. Așa este doar o gargară ieftină. Mai ai timp să faci lucrul ăsta, rapid, nu să faci ca struțul, cu capul în nisip...
    Apropo, nu voi PSD-ul ați reintrodus pensiile speciale? Din nou? După ce Boc le scosese? Ești penibil!!!
    De ce te-aș vota? (Nu că am votat vreodată PSD-ul, mi-aș face cazier, Doamne ferește!)
  • +6 (14 voturi)    
    Domnilor ! (Luni, 23 noiembrie 2020, 21:55)

    Observatory [utilizator]

    Pensiile astea specială este o Invenție unica românească !
    In toată lumea civilizata nu sexista aceasta mizerie de lege !
    Cât a fost contribuția și durata contribuție , atât !
    Nici un leu in plus .
    Acești pensionari speciali sunt niște javre , care fiind la putere. Au făcut o lege in favoarea lor .
    Pensia specială a fost când au fost la putere și au furat, pentru ca au furat, merita și o pensie specială ?
    Sunt foarte mulți spurcaților pe lista acestor nemernici ..
    Partidul care promite, prin jurământ , ca distruge aceasta ilegalitate, merita a fi votați !
    • -2 (8 voturi)    
      i pensionari speciali sunt niște javre (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:43)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      aviatorii?
      diplomatii?
      presedintii de tara?
      scriitorii si poietii?
      • +4 (6 voturi)    
        Draga domnule Miculescu-Rucar, (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:27)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ... ce parere aveti despre elvetieni? La ei toate pensiile (de stat) sunt egale (decente), indiferent de munca depusa in perioada activa. Cine vrea si poate, isi pune bani "la ciorap".
        Salariile mari stimuleaza economia, spre binele tuturor, pensiile mari saracesc tara inutil.
        Interesul general trebuie sa primeze !
        • -1 (3 voturi)    
          pensiile decente din contributii decente (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:09)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Cand unul contribuie atat de putin ca se instituie pensia minima e clar ca e ce trebuie.
          Plus ca Romania are cel mai sever declin demografic in zona de persoane active - emigratie, disparitia decretului, metode contraceptive, legalizarea avortului, viata grea de dupa lovilutie.
      • +3 (5 voturi)    
        Domnule Miculescu (Marţi, 24 noiembrie 2020, 1:23)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Apreciez arta, piloții , diplomați
        șamd... dar aceasta categorie de pensionari au beneficiat de salarii fabuloase , vile , gratuități și alte avantaje pe care pensionarul de rând nici nu a visat .
        Gruparea pe care o apărați Dvs , sfidează omul de rând, se cred dumnezei pe pământul românesc .
        Se pare ca totuși, ați omis , securiștii , cadrele militare, parlamentarii și alti politicieni care după ce au furat și distrus țara, drept recompensa , noi le dam și pensii speciale .
        România este unica, atunci când este vorba de înșelat omul de rând !
  • -5 (7 voturi)    
    Foarte frumos (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:34)

    Fanel01 [utilizator]

    Un gest de apreciat
  • -2 (6 voturi)    
    Ciolacu este presedintele Camerei Deputatilor (Luni, 23 noiembrie 2020, 22:49)

    Dilematic [utilizator]

    cu atributia constituionala de a prezida activitatea Camerei pana la intrunirea legala a noului Parlament ales la 6 decembrie ! (art.64 al.4 din Constitutie)
    A demisiona inainte de alegeri si de intrunirea noului Parlament, echivaleaza cu refuzul de a-si exercita o atributie constitutionala !
    Marcel Ciolacu ignora, iresponsabil, (sau din necunoasterea legii) o obligatie ce-i revine ca presedinte al Camerei Deputatilor !
    • +2 (6 voturi)    
      Nu va faceti griji, (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:30)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      ... ar avea inlocuitor legal !
    • -2 (2 voturi)    
      Adevarat ce spui, dar (Marţi, 24 noiembrie 2020, 12:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      cand au dat comunistii ceva pe Constitutie, lege, morala sau dreptate sociala?!
  • +5 (9 voturi)    
    Fara privilegii (Luni, 23 noiembrie 2020, 23:02)

    radu222 [utilizator]

    PSD a dat legile pentru pensii speciale si tot felul de privilegii la parlamentari (indemnizatii colosale, bani pentru birou, secretara, masina si sofer etc), imunitate extinsa.
    Vrem ca parlamentarii sa aiba drepturi cam la fel ca parlamentarii suedezi. Iata:
    Parlamentarii suedezi nu au nici un fel de imunitate si nici tot felul de privilegii cum au parlamentarii romani.
    Un parlamentar suedez are o indemnizatie cam de 2 ori cat salariul unui profesor. Nu primesc bani pentru cabinete particulare (pentru sediu, consilieri, secretare, soferi, masina etc). Nu locuiesc la hoteluri de lux ci in gasoniere de cca 40 mp puse la dispozitie de stat. Se ingrijesc singuri de curatenia in garsoniere si de spaltul rufelor proprii.
    • +5 (7 voturi)    
      Si nu au (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:32)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      ... obiceiuri balcanice: bacsis, nepotism...
  • +3 (5 voturi)    
    Oare ? (Marţi, 24 noiembrie 2020, 0:23)

    danmarian [utilizator]

    Sau se va face ca .... AUITAT ! Era mare vanzoleala si s-a "luat" cu altele !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Prostii marca PSD. (Marţi, 24 noiembrie 2020, 8:25)

    asavreau [utilizator]

    Dacă Ciolacu și ai lui din PSD își dădeau demisia în mai,urmați și de PNL,USR,etc,aveam alegri în iunie și eram scutiți de acest balamuc numit spectacol electoral.Să fim cinstiți și să-i spunem lui Ciolacu și altor politicieni.că de sărbători preferăm spectacolele tradiționale de Crăciun,Anul Nou,decât mizeriile făcute de ei.Ce face acum Ciolacu și PSD arată lipsa de bun simț a lor,pentru care au vrut să ne amintească și în ultimele lor clipe de glorie politică.Sper să fie așa,după alegeri PSD să devină un grup minuscul în Parlament,numai așa vor deveni oameni cu bun simț și respect față de alegători.