VIDEO Senatorul PNL Daniel Fenechiu a băut coniac în direct pe video în timpul unei pauze la Comisia Juridică: „Și ca lumea să nu știe ce fac beau din ceșcuță” / „Era o glumă”

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 10:55 Actualitate | Politic


Daniel Fenechiu si sticla de coniac
Foto: Captura YouTube
Comisia Juridică din Senat a dezbătut marți pe proiectul de lege privind carantinarea şi izolarea în situaţii de risc epidemiologic, iar discuțiile s-au purtat până târziu în noapte prin sistem de teleconferință. Într-o pauză la discuții senatorul liberal Daniel Fenechiu a închinat cu colegii un pahar de coniac. „Sunteți în direct și ne faceți poftă”, s-a auzit de la cineva în timpul videoconferinței.



„E adus de la o podgorie de undeva de lângă Luxemburg. Un coniac din anul nașterii mele, are 50 de ani. Așa, când e un moment important, beau câte un păhărel, îmi stimulează creativitatea. E foarte ok”, a spus senatorul PNL Daniel Fenechiu.

„Și ca lumea să nu știe ceva fac beau din ceșcuță. Pe vremuri, când eram elev și fentam anumite reguli îmi puneam în ceșcuță. Domnul Ganea, noroc!”, a spus Fenechiu.

„Bag-o sub masă, Daniele”, se aude vocea unui coleg.

„Se vede că e pauză”, spune un alt coleg.

„Ei, domnu Ganea (n.r. Ion Ganea, PSD), dacă veneai și tu cu un pește. Ce mișto mergea după un coniac...”, mai spune Fenechiu.

„Daniel, vrei să-ți dezvălui secretul? Fraților, are ceai de mușețel acolo. Mi-a dat și mie și știți că eu-s nebăutor”, a spus pe videoconferință RP (nr. posibil Radu Preda, PSD).

Dialogul a continuat, fiind pauză în dezbaterile comisiei, iar Fenechiu s-a plâns în glumă că unii colegi din PNL ar vrea să-l carantineze. „Eu sunt o victimă în țara asta, eu voiam să terminăm cu astea…”, scrie Ziarul de Bacău.

HotNews.ro l-a contactat miercuri dimineață pe senatorul PNL Daniel Fenechiu pentru a-l întreba de gestul său.

„Eram în pauză, a fost un moment gustat de majoritatea colegilor. Nu știam că se înregistrează. Cei care cred că un senator sau deputat nu e om, greșesc. E glumă evidentă”, a spus senatorul Fenechiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10154 vizualizari

  • 0 (32 voturi)    
    Priviti ce ati votat (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:59)

    emil bobu [utilizator]

    Data viitoare ar trebui sa va ganditi mai bine.
    • -10 (32 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Cu cine vorbești, cu calculatorul? Cine naiba a votat PNL?
      • +1 (3 voturi)    
        Evremea de o schimbare! (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:03)

        Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Acesti indivizi au prins radacini, grasime si tupeu pe scaunele pe care i le-am dat sa ne urmareasca interesele!
        Eu am votat USR si in cazul de fata sunt multumit ca am facut asta!
    • -6 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:05)

      [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

    • -1 (27 voturi)    
      PNL=PSD! USR+ este singura salvare! (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:33)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Doar USR+ ne poate salva in acest moment. USR+ este plin de oameni apolitici care ar readuce Romania la stralucirea din timpul interbelic, la curatenia de atunci, la acea tara cocheta plina de oameni de bun simt, frumosi, tineri si imbracati frumos, la o tara cu fabrici si uzine curate si nepoluante, la un trafic liber, la sosele pline de masini electrice si biciclete.
      • 0 (12 voturi)    
        mister total la usr+ (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:44)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        cum poti sa fii apolitic si sa faci parte dintr-un partid politic ?
        • +2 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:43)

          [anonim] i-a raspuns lui costelo999

        • +3 (5 voturi)    
          Probabil (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:05)

          Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          se referea la faptul ca nu au un trecut politic.
          • -3 (5 voturi)    
            atunci (Miercuri, 15 iulie 2020, 20:51)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

            este ceea ce se cheamă analfabet funcțional,
            • 0 (0 voturi)    
              Dupa tine (Luni, 20 iulie 2020, 13:47)

              Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

              inginerii ar trebui sa se nasca avand o cheie franceza in mana!
              • 0 (0 voturi)    
                vorbesti? (Marţi, 21 iulie 2020, 0:16)

                costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

                era vorba de apoliticii de la usr, tu ce crezi?
      • +1 (9 voturi)    
        stralucire? (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:53)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        tu chiar n-ai citit lucrari de istorie, presa interbelica, jurnale? era la fel ca acum
        • 0 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 14:26)

          [anonim] i-a raspuns lui srpc

          • 0 (6 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:08)

            [anonim] i-a raspuns lui

  • +2 (18 voturi)    
    hai sa ii votam tot pe astia (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    ca sunt toti la fel. cu pastila asta sunt de 31 de ani la conducere
  • +3 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:03)

    [anonim]

  • +5 (17 voturi)    
    Ce sa te astepti (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:08)

    alt.cineva [utilizator]

    de la o tara in care bautul e sport national?
    • +1 (15 voturi)    
      de ce o spui... (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:38)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      .... de parca ar fi ceva rau?
  • +6 (24 voturi)    
    Irelevant (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:09)

    CatalinFrancu [utilizator]

    Hai să ne legăm de faptul că ne administrează țara anapoda, nu de un păhărel de coniac.
    • +3 (17 voturi)    
      Are legatura (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:40)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui CatalinFrancu

      Momentul asta dezvaluie preocuparile membrilor Comisiei Juridice din Senat, lipsa de dicliplina, de bun simt, etc.

      Tu de cate ori ai baut la birou in timpul programului tarii?
      Sau Daniel Fenechiu era la el acasa?
      • +3 (15 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:26)

        [anonim] i-a raspuns lui VictorS

    • +2 (16 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:49)

      [anonim] i-a raspuns lui CatalinFrancu

  • +6 (22 voturi)    
    Un dobitoc cu "Dreptul" facut la Spiru, ajuns (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:27)

    Susufler0 [utilizator]

    avocat pe baza de "interviu", care pt ca nu avea clienti, isi pierdea noptile la "Dan Diaconescu in direct" pana cand a intrat in Parlament !
    Acesta este Fenechiu !

    PS. Ce legi sa faca asta ? Ce atitudine sa ia asta ? Ce imagine ofera asta PNL ?
  • +7 (19 voturi)    
    coneacu (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:30)

    nash pandelica [utilizator]

    te apara de toate relele, inclusiv de virusi si covid.
    • +2 (14 voturi)    
      Si daca nu te apara cu succes (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:41)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      macar nu iti pasa asa de tare.
  • +4 (18 voturi)    
    macar asta... (Miercuri, 15 iulie 2020, 11:38)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... bea pe banii lui. sau nu?
    • +3 (13 voturi)    
      pe ai tai (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:54)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      fiindca e bugetar de lux
      • +1 (1 vot)    
        ba pe banii tai.. (Joi, 16 iulie 2020, 9:27)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ... ca eu nu-mi platesc taxele si impozitele.
    • +2 (8 voturi)    
      la jumatate (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      cum e reclama.
      ca e la juma' de pret, acolo, la palatu ala mare.
  • -3 (21 voturi)    
    bah (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:00)

    BillytheGreat [utilizator]

    da' ce de lupi moralisti pe aici. Omul era ACASA si in pauza si a baut un pahar de cognac. Vai ce stire, ce rumoare, hai sa ascutim furcile si sa aprindem tortele.
    • -7 (17 voturi)    
      Asa e, dar vin alegerile, si postacii (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:17)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      trebuie sa combata
  • 0 (16 voturi)    
    DECRETUL 402 (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:13)

    jidanul [utilizator]

    Fenechiu a aplicat metoda"Decretul 402", "bea sefu`, bem si noi", adica, a baut prim ministru si gasca PNL-pdl-ista la guvern, bem si noi parlamentarii la parlament, cu alte cuvinte la PNL-pdl cu taria distrugi pandemia. Oare cat o sa mai putem sa va rabdam sa mai stati la guvernare ? Trebuie sa luam si noi, romanii, modelul francezilor, ca asa nu se mai poate cu "guvernul meu" al "partidului meu".
  • +5 (11 voturi)    
    e firesc (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:22)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Asta este profilul de lider/politician roman.
    Nu sunt doar lipsiti de educatie si mitocani, dar au si aspiratii meschine: vor bautura cu foita de aur, ceas de aur, ultimul iphone si range rover sau bmweu "jeep", apartament la mamaia si vila de 15 camere la predeal.
    Asta e nivelul, de gainari.
    Inclusiv avand acces la grupuri de interese si la informatii, nu isi educa copii si nu incearca sa creeze businessuri adevarate, competitive. Se limiteaza la masini si bautura. Atata vor.
  • +6 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 iulie 2020, 12:42)

    mihai_mi [utilizator]

    Asta explica multe. Tara condusa de betivi si mediocri.
  • 0 (6 voturi)    
    PNL listi (Miercuri, 15 iulie 2020, 14:07)

    Observatory [utilizator]

    beau sa para mai deștepți , PSD isti pot bea orice, tot prosti rămân ...
  • 0 (4 voturi)    
    Probabil tot asa fac si legile... (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:40)

    filosoful.roman [utilizator]

    Cu coniacul in fata.
  • 0 (4 voturi)    
    ii plang de mila... (Miercuri, 15 iulie 2020, 21:38)

    Enofereus [utilizator]

    se autointituleaza "victima in tara asta" care bea coniac din Luxemburg de 50 ani. Imi vine sa vomit!