Sondaj IMAS: PNL și PSD, în scădere în martie. USR, PLUS și Pro România cresc

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 12:50 Actualitate | Politic


Sondaj IMAS, martie 2020
Foto: Europa FM
PNL și PSD au scăzut în intențiile de vot în luna martie, creșteri înregistrând USR, PLUS și Pro România, potrivit unui sondaj IMAS realizat la comanda Europa FM, în perioada 5-26 martie, acoperind practic începutul crizei coronavirusului.

Astfel față de măsurătoarea anterioară, PNL a scăzut cu patru procente, de la 40,7% la 36,7%. O pierdere a înregistrat și PSD care a rămas fără două procente în intențiile de vot, de la de la 25,8% la 23,9%.

USR a câștigat peste două procente având un scor electoral de 12,5%, față de 10% la măsurătoarea din februarie. PLUS aproape și-a dublat însă scorul electoral, ajungând de la 3,5% la 6,5%.

Un alt partid care a înregistrat creștere este Pro România, formațiunea lui Victor Ponta fiind creditată cu 5,8%, față de 4,6% în februarie.

Celelalte partide parlamentare sunt sub pragul electoral: ALDE - 3,5%, UDMR - 4,5%, iar PMP - 3,5%.

20% dintre cei intervievați se declară nehotărâți, iar aproape 5% spun că nu ar vota dacă duminică ar fi alegeri parlamentare.

Sondajul a fost realizat telefonic de IMAS la comanda Europa FM, în perioada 5-26 martie, și are o marjă de eroare de 3,1%.















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21176 vizualizari

  • +32 (54 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 12:55)

    [anonim]

    • +8 (30 voturi)    
      sustin (Marţi, 31 martie 2020, 13:07)

      zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui

      aceasta REALITATE.
      • +5 (21 voturi)    
        wow (Marţi, 31 martie 2020, 13:39)

        zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

        toti am uitat USL? trist.
      • +4 (14 voturi)    
        Degeaba "sustinem" daca nu producem (Marţi, 31 martie 2020, 13:45)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

        si fapte concrete. Nu am vazut nicio miscare serioasa in societate pentru spitale, scoli, paduri, si alte cateva lucruri care ar trebui sa fie prioritatea 0, a Romaniei, suntem prea ramasi in urma. In afara de meme-uri pe Facebook si placute auto cu hashtag, nu prea facem mare lucru. In schimb, asteptam liderii aia providentiali, USR daca se poate, care ne vor scapa de PSD=PNL=aceeasi mizerie. Iti garantez ca daca nu schimbam ceva fundamental la noi, USR se va perverti rapid la varf, asa cum s-a intamplat cu toate partidele.

        Daca nici dupa aceasta epidemie nu punem piciorul in prag, atunci ne meritam soarta, vor mai veni si altele care vor fi si mai letale, nu vor omori doar batrani, ci si copii, etc.

        Ceva imi spune ca dupa aceasta "perioada de reflectie", primul lucru pe care il vom face cand se vor ridica restrictiile e facem cozi la spalatoriile auto ca sa ne spalam BMW-urile.
        • +3 (5 voturi)    
          te simt (Marţi, 31 martie 2020, 14:05)

          zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui clint

          suntem pe aceeasi unda.
    • +4 (16 voturi)    
      Europa fm (Marţi, 31 martie 2020, 13:29)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui

      nu-s aia care n-au nimerit nimic la.prezidentiale în primul tur lui iohanis îi dădeau peste 45% lui barna peste 20%, Diaconu 20% și dancila sub 15% pt că la vot iohanis sa ia 37%, dancila peste 22%, barna - 15% si diaconu - 8%, fara sa mai punem la socoteala ca acum e o situtie de criza la fiecare mort mai scade ceva din procentul pnl.

      https://www.moise.ro/2019/11/05/barna-va-fi-probabil-salvat-de-diaspora-iar-dancila-are-sanse-reale-pentru-locul-4/
      • +7 (9 voturi)    
        s-au lamurit alegatorii cu PSD (Marţi, 31 martie 2020, 14:16)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Am avut cazul lui "foarte tare" Pintea care sa ne arate ce spagari sug resursele ca nesimtitii la vreme de cumpana.
        Poate noi din afara nu simtim atmosfera din judetele fief PSD, dar sunt convins ca cetateanul de acolo stie ca acum faina si uleiul cu care si-a vandut votul i-a adus numai incompetenti si lipitori in posturile de conducere. Cu astia au ramas pe cap, si sunt convins ca isi dau seama ce soarta ii asteapta.
        Asa se explica scaderile PNL si PSD. USR-PLUS sunt si in afara guvernarii, si nici nu au primarii sau consilii judetene. In mod natural vor creste pe perioada crizei, cu atat mai mult cu cat lucrurile se inrautatesc. E vremea decontului USL.
    • 0 (22 voturi)    
      Iar USR Plus încă nu au arătat ce pot (Marţi, 31 martie 2020, 13:33)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca votant USR/Plus, trebuie să fiu lucid și să înțeleg că rezultatul este răbufnirea nemulțumirilor susținătorilor PSD și PNL care fiecare, în moduri diferite consideră ce cei pe care i-au susținut nu și-au făcut treaba la guvernare.

      În schimb, Plus beneficiază de imaginea pozitivă a lui Cioloș ca lider curat și bine-intenționat în fruntea unui guvern PSD-PNL.
      • -5 (11 voturi)    
        unde este? (Marţi, 31 martie 2020, 14:07)

        Laura21 [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

        De câte ori l-ai văzut pe Cioloș al tău la TV în ultima lună ? Ori pe Rareș Bogdan ?
  • +19 (29 voturi)    
    tot e bun... (Marţi, 31 martie 2020, 12:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Era clar ca PNL va pierde electorat in perioada asta, mai ales la au niste balbe extraordinare de comunicare si niste ezitari impardonabile in luarea deciziilor. Ca sa nu mai spunem de imbecilitatea ministrului Costache cu testat tot Bucurestiul urmat de demisie a aratat chiar a haos.

    Si pe fondul asta e bine ca nu capitalizeaza PSD, sau cu alte cuvinte ca lumea nu uita cum au aratat guvernele PSD, si isi inchipuie cum ar arata Romania astazi cu guvernul Dancila...
    • +6 (12 voturi)    
      sunt vesti bune (Marţi, 31 martie 2020, 13:19)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      singurele vesti bune in noianul de balbe si haos.
      Cat despre Costache, eu am o mica banuiala ca acum 5-6 zile, cand a demisionat, antenutele lui ii spuneau ca situatia in Suceava se impute. Se stia deja de infectarea masiva a personalului, o parte din decese au avut loc atunci, chiar daca au fost comunicate mai tarziu. Poate ca dom Costache si-a asigurat o iesire salvatoare din sistem, chiar la timp.
      • +1 (1 vot)    
        eu cred ca-l banuiesti de prea multa inteligenta (Marţi, 31 martie 2020, 15:11)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Daca voia neaparat sa se retraga, isi putea descoperi vro boala ceva, sau se putea revolta pe faptul ca ministerul nu primeste suficienti bani, sau mai stiu eu ce alta chestie din asta cu care sa iasa din scena intr-un mod respectabil. Ceea ce cred eu e ca conu Cercel l-a prostit pur si simplu cu cretinatatea aia si el a fost suficient de bou sa puna botul. Dupa care s-a grabit el sa anunte vestea, ca sa ii ia fatsa coanei Firea.
    • +7 (13 voturi)    
      pnl (Marţi, 31 martie 2020, 13:27)

      zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ca pnl dar gandeste-te daca era psd la butoane. nu murea nimeni pana la ora asta. totul era tzais. productia urca pana la cer. vai de noi.
      • 0 (0 voturi)    
        pai am si zis la final (Marţi, 31 martie 2020, 15:12)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

        "sau cu alte cuvinte ca lumea nu uita cum au aratat guvernele PSD, si isi inchipuie cum ar arata Romania astazi cu guvernul Dancila..."

        Desi intr-u fel cinic, poate ar fi fost mai bine sa ramana guvernul dancila. Covidul ii scotea sigur din parlament.
    • 0 (4 voturi)    
      Dupa ce am vazut evolutia,usor s ne dam cu parerea (Marţi, 31 martie 2020, 13:46)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Erorile de comunicare in perioada asta nu sunt nici o mirare! Chiar si aici pe Hotnews am vazut un articol in a carui titlu se vorbea de 2000000 (doua milioane) de teste ce urma sa vina din Korea de sud, apoi in lead-ul aceluiasi articol se vorbea de 20000 (doua zeci de mii). Crezi ca declaratia ministrului este chiar "impardonabila)? Omul si-a dat demisia tocmai sa nu sufere partidul, a aratat bun simt, lucru care nu l-ar fi facut vre-un ministru PSD nici daca aducea el personal virusul in tara, tusind intr-un azil de batrani!
      • +2 (2 voturi)    
        din pacate cred ca e impardonabila. (Marţi, 31 martie 2020, 15:21)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        Sa zicem ca aduci 2 mil de teste, dar testele alea nu-s ca testul de sarcina, ci trebuie prelucrate in niste laboratoare. Iar capacitatea de prelucrare la momentul ala era undeva la sub 2000 de teste pe zi. Ca sa ajungi de acolo la macar 100.000, ar fi insemnat sa aduci de 50 de ori mai multe aparate de testare si sa ai de 50 de ori mai mult personal pentru asha ceva. Nici macar Germania, dupa ce si-a crescut cat a putut capacitatea de testare nu a trecut de 500.000 de teste pe saptamana. Iar daca dom' menistru stia toate chestiile astea, isi dadea seama ca testarea intregului Bucuresti e o gogomanie in forma pura. Doar ca, din cate se pare, capacitatea lui intelectuala nu a reusit sa razbata pana acolo.

        Eu mai degraba cred ca Streinu-Cercel, ca sa-si bata joc de el, i-a dezvaluit pe surse programul secret al conei Firea de a testa tot Bucurestiul, si el, ca ultimul fraier, a picat in plasa si s-a dus sa anunte repede, ca sa ia fatsa Firii.

        Oricum ar fin insa, o asemenea gogomanie iesita pe gura unui ministru al sanatatii e IMPARDONABILA
      • +1 (1 vot)    
        Erau 20 de mii de kituri (Marţi, 31 martie 2020, 19:15)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        Fiecare kit poate fi folosit pentru 100 de teste.
  • +2 (26 voturi)    
    Poate (Marţi, 31 martie 2020, 13:05)

    comentacu [utilizator]

    Poate dispar PSD si PNL cum au disparut taranistii.
    Tot jaful asta cu achizitiile de materiale sanitare coordonat de Johannis si Orban trebuie decontat candva.
    • +1 (15 voturi)    
      Cred ca PNL regreta amarnic (Marţi, 31 martie 2020, 13:33)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      motiunea aia de cenzura cu care au dat-o jos pe Viorica.
    • +4 (10 voturi)    
      in realitate (Marţi, 31 martie 2020, 13:36)

      zicsieu [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      avem un varf de PNL si ramificatii PSD. daca de la varf pleaca valoarea 1 fii sigur ca la capat devine 0,5. ramificatiile psd au furat toata viata fara sa le pese cine e la varf. degeaba iese orbanu si johannis si vorbesc daca executantii sunt tot nimicuri psd, slab pregatite, puse pe spagi (pot sa fie orice din partea mea chiar si psd dar sa-si faca treaba. realitatea e ca acum este psd). nu stiu ce sa zic cu jafu poate doar sa nu visezi masti de protectie, halate, masini de scris la peneleu (tii minte nu gandirea simpla si manipulata?)
    • +4 (8 voturi)    
      Apar, dispar, fondul ramane acelasi. (Marţi, 31 martie 2020, 13:47)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Un popor slab, pasiv, care se manifesta foarte rar.
      Oricine vine la putere, intelege repede ca poate fura usor, fara sa i se puna mari bete in roate.

      Pe de alta parte, daca am iesi, cateva saptamani cerand spitale, scoli, drumuri, eu cred ca s-ar mai misca ceva. De cativa bani incoace, exista chiar si bani, problema este prostia, lenea si coruptia celor care ne conduc.
  • +5 (9 voturi)    
    Super sondaj (Marţi, 31 martie 2020, 13:32)

    mihaipricop [utilizator]

    "iar aproape 5% spun că nu ar vota dacă duminică ar fi alegeri parlamentare" - adica vor vota 95% - right.
  • +5 (13 voturi)    
    Reforma statului ori faliment (Marţi, 31 martie 2020, 13:34)

    floriniulian [utilizator]

    Nu am vazut nici o masura reala pentru a reduce cheltuielile aberante ale acestui stat falimentar.

    ZERO reforma.

    Bugetari in continuare cu nemiluita pe salarii imense.
    Nu au anuntat nici un fel de concedieri/taieri de salarii in conditiile cand aceasta tara este in faliment si traieste din imprumuturi externe.

    Pensii speciale/serviciu aberant de mari a unor categorii profesionale care sunt direct raspunzatoare de situatia de facto din aceasta tara.
    Nu au anuntat reforma sistemului de pensii pe baza contributiei.

    Deci,daca nu au anuntat aceste masuri inseamna ca sunt bani cacalau la buget si ne permitem,nu-i asa Catule.

    Concluzia:Statul Mafiot paralel este de neatins si va fi singurul care va trece prin aceasta criza fara probleme.

    PNL=PSD=slugile statului mafiot
    • 0 (0 voturi)    
      Atata timp cat bugetarii + "zombies PSD" (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:00)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      au majoritatea la vot, adica peste 40% voteaza PSD si satelitii gen ALDE, UDMR, este normal ca tara sa fie captiva unei gasti de fosti PCR-isti incapabili.

      E o imagine care se tot repeta zilele astea: unul bagat cu izoleta chipurile in spital. Lacasul arata ca o ruina plina de mizerie si igrasie, din care cu greu poti crede ca poate iesi cineva cu viata. Managerii de acolo, Pintea-like, nu au gasit cateva sute de lei sa dea o mana de vopsea? Uitati-va la strazile de pe langa spitale, au borduri noi dar nu sunt asfaltate, samd.

      Este ceva cu oamenii asita. Nu ma pricep prea bine, dar este. Ii intalnesc la tot pasul. Parca nu vor sa se intample lucruri. Daca vii cu o initiativa, cat de mica, ti-o "omoara" imediat, iti turuie ore intregi cate probleme au ei. Dar privind de sus, spitalul lor, toata Romania daca vreti, nimic nu se intampla, doar igrasie si gunoaie.
  • 0 (10 voturi)    
    Nu cred. (Marţi, 31 martie 2020, 13:52)

    asavreau [utilizator]

    USR nu fac nimic.Dacă stai pe margine și critici nu înseamnă că faci ceva.Oricum,nu au prezentat un program precum-că vor să scoată România din criză.ProRomânia nu cred-că mai există.Nu-l văd/aud decât pe Ponta și numai el nu poate fi numit partid.PSD să crească pentru-că bagă bețe-n roate și face promisiuni nesustenabile,cum este cea cu testarea în masă,mi se pare că sondajul nu-i sondaj.Este părerea unora care lucrează acolo.
  • +2 (6 voturi)    
    neinteresant (Marţi, 31 martie 2020, 14:04)

    Laura21 [utilizator]

    Țara arde si unora le arde de sondaje !
  • -8 (12 voturi)    
    Foarte imbucurator (Marţi, 31 martie 2020, 14:16)

    ww [utilizator]

    La urmatorul scrutin alegeti cu mare atentie intre vechea garnitura de administratori ai plantatiei (PCR=FSN=PSD+PNL+UDMR+PMP+
    partidulete satelit) si beizadelele acestora (USR, Plus, Domos), ca viitorul ne va fi luminos. Propaganda americano-evreiasca ne-a creat atatea tinere sperante, sa nu dati cumva cu piciorul sansei.
    Nu trebuie sa va intereseze ca niciun partid nu reprezinta interesele romanesti sau ca toti sunt simpli executanti ai ordinelor trasate de inalte porti. Dormiti linistiti, caci nu trebuie sa cautati alternativa la "oferta" propagandei: votati voiosi inca 50 de ani de bezna. Eventual Werner sa fie angajat pe postul de faraon cu contract pe durata nedeterminata, sa nu mai cheltuim bani cu alte alegeri. Ca daca-i da matusa Merkel un job mai acatarii pe la NATO sau pe la CE, isi da el singur demisia.
  • -1 (9 voturi)    
    creste plussss (Marţi, 31 martie 2020, 14:34)

    mmmircea [utilizator]

    ha ha ha ha, cea mai proasta gluma de la scara F din Ferentari. Plus nici macar nu mai exista. Realitatea crunta e ca pana in noiembrie, PSD e inapoi la scorul din 2016, si de-abia asteapta sa vina sa-l suspende pe Johannis si sa-l trimita la referndum, adica in falcile unei haite pe care chiar el a intaratat-o si a saracit-o. Karma baieti, karma.
  • +1 (1 vot)    
    politica asta... (Marţi, 31 martie 2020, 14:50)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Mare curva, politica asta,nici in conditiile actualei crize medico-sanitare nu se lasa si umbla sloboda pe la unii !
  • +1 (1 vot)    
    Ciuma rosie si Puroiu' galben-portocaliu ..... (Marţi, 31 martie 2020, 15:05)

    KTerinca [utilizator]

    .... au condus tara 30 de ani.
    S-a dus drakului.
    Eu ii vreau pe sekuristo-komunisti, gasca tanara.
    Votez USR + !
  • -1 (3 voturi)    
    PNL, sub 25% la parlamentare (Marţi, 31 martie 2020, 15:40)

    Eu38 [utilizator]

    PNL rezista in sondaje pentru ca efectele economice ale carantinei nu se resimt inca foarte bine la nivelul oamenilor. Probabil, cei de acolo se iluzioneaza ca vor face o treaba buna cu gestionarea pandemiei si vor putea dupa aia sa se laude cu asta.

    PNL nu intelege insa ca deja a pierdut alegerile. Ghinion, cum ar zice unii, sa se afle acum la conducere cand a izbucnit asta.

    Criza economica va lovi insa tare Romania, mai rau decat in 2008. PNL (si poate si oamenii trimisi acum in somaj) cred ca asta e, stam acasa 1-2 luni si dupa aia, ca prin farmec, companiile isi vor relua munca de parca nimic nu s-ar fi intamplat.

    Economia este insa ca un motor diesel, are nevoie de timp sa se incalzeasca. Sa ne amintim ce a fost in 2008 cand motorul nici nu se oprise complet, cum e cazul acum. Oricum, problemele din economie i se vor sparge in cap Guvernului exact inainte de alegeri. Deci, sa ne pregatim cu totii de intoarcerea PSD.
    • +1 (5 voturi)    
      P$D dupa Starea de Urgenta Dispare (Marţi, 31 martie 2020, 18:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      Protestele Revin !

      Nici un Ciolan de Ciolac nu va putea opri Placutza Suedeza !

      3 decenii de Batjocura la Adresa Romanilor !

      P$D#maxim15%

      Amin !
  • 0 (0 voturi)    
    atunci Pro Romania (Marţi, 31 martie 2020, 20:23)

    anginsan [utilizator]

    sa alegeti mai copii, ca-s Pro, nu Contra, glumesc si eu sa mai destind atmosfera
  • 0 (0 voturi)