Kelemen: UDMR ar putea pierde 20% dintre primari dacă sunt alegeri locale în două tururi

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 13:49 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
UDMR ar putea pierde 20% dintre primarii pe care îi are dacă se fac alegeri locale în două tururi de scrutin, spune Kelemen Hunor. El sugerează că PNL încalcă acordul cu UDMR, convenit la învestirea guvernului, în condițiile în care Uniunea ceruse ca legislația electorală să nu fie modificată prin ordonanță de urgență sau asumarea răspunderii.

Kelemen Hunor a declarat, sâmbătă, la Consiliul Reprezentanților Unionali (CRU) a UDMR unde și-a prezentat raportul politic, că alegerile locale într-un singur tur de scrutin sunt la fel de legitime ca alegerile în două tururi.

”Am încheiat un acord cu PNL cum că vom sprijini învestirea Guvernului și am cerut să nu se schimbe legea electorală pentru alegerile locale prin OUG și asumarea răspunderii. Comunitatea maghiară are interesul să păstreze alegerile locale într-un singur tur și am cerut acest lucru pentru că regulile jocului nu se schimbă cu câteva luni în timpul jocului. Alegerile într-un tur sunt la fel de legitime ca și cele în două tururi. Ambele variante sunt legitime și democratice, dar cu câteva luni înainte de alegeri nu se schimbă regulile jocului. Alegerile locale în două tururi contravin intereselor comunității maghiare, pentru că putem pierde 20% dintre primarii pe care îi avem acum”, a spus Kelemen, citat de Mediafax.

Acesta a subliniat că, sâmbătă, la Miercurea Ciuc, celelalte două partide maghiare, PCM și PPMT, se pregătesc să fuzioneze, astfel că UDMR trebuie să fie pregătită pentru competiție, să nu aibă mai puțini primari decât acum, să fie în stare să ajungă la acorduri, pentru a recâștiga Primăria Târgu Mureș și a păstra Primăria Satu Mare.

”Trebuie să ne pregătim de locale, de mâine să ne apucăm de lucru, iar numirea candidaților să se facă până în 15 – 16 martie, avem șanse să ajungem la oameni să le spunem că merită să voteze candidații UDMR”, a mai spus Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2764 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:07)

    codyrocco [utilizator]

    pai si asta nu inseamna lipsa de reprezentativitate? ori v-ati obisnuit sa fiti votati de aia 15-205 care va suporta?
    nu, baieti, obisnuiti-va cu sistemul concurential real.
    • +6 (6 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:15)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      Daca au facut treaba, nu vad de ce ar pierde. Inseamna ca sunt scursurile care nu au facut nimic de jde ani.
  • +17 (19 voturi)    
    ciolanul e problema, (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:21)

    mnicku [utilizator]

    nu comunitatea maghiara
  • +11 (11 voturi)    
    20 % este putin (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:29)

    Cindrel [utilizator]

    20 % este putin, normal ar trebui sa pierzi mai mult, pt ca nu merita UDMR mai mult, mai ales ca in majoritatea anilor (din cei 30) ati stat la bratul PSD-ului.
    Apoi, trebuie si voi sa stati pe tusa pana mai pierdeti din parsivitate, din batosenie, din perfidenia dovedita la toate nivelurile.
    Sper ca Guvernul sa nu cedeze si sa nu renunte.
  • -3 (7 voturi)    
    // (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:34)

    GemstonePig [utilizator]

    UDMR va disparea din lumea politica romaneasca. Principiile lor vor dainui prin psd si pnl
    • +6 (6 voturi)    
      Ce principii vezi la UDMR? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Nu te băga în politică dacă nu vrei să te mănânce porcii ! UDMR nu-i partid politic,este o uniune culturală și de aceea este o anomalie în Parlamentul României și ca orice anomalie produce turbulențe care nu au nimic de-a face cu voința electoratului.UDMR ține captiv electoratul maghiar nepermițându-i să voteze conform unei ideologii politice,ci conform unor interese etnice,ceia ce este aiurea.Dacă maghiarii sunt persecutați,UDMR este cea care face asta.Sunt printre unguri oameni valoroși care merită să fie cunoscuți în politica românească,dar UDMR nu le permite să se afirme.
  • -2 (6 voturi)    
    i'ar pirerde oricum (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 14:55)

    nash pandelica [utilizator]

    daca romanii n'ar fi tontzi.
    ca asa suntem noi, ne dam in cap unii la alti si ungurii ies pe primul loc. deabia au ce sa reclame....
    da, dintr'un tur, dar primarii sa fie alesi dintre consilieri..
    la fel si sefii de judete.
  • +11 (13 voturi)    
    ei vezi? (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:04)

    trandafil [utilizator]

    este un motiv excelent sa se faca alegeri in 2 tururi. udmr vrea sa conduca localitatile unde are 20-30% votanti (cum s-a intamplat de altfel pana acum, datorita prostiei romanilor). Idem in cazul psd.
  • -1 (11 voturi)    
    mari fraieri.. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 15:37)

    sareta [utilizator]

    Au cerut doar transilvania in loc de a cere TOATA romania !Pai cand au navalit spre Panonia au trecut pe aici si ...nu era nimeni !...Mari fraieri .
  • -2 (2 voturi)    
    Aoleu Hunor, concurenta nu doarme. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 16:24)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...citesc comentariile de mai sus si ma distreaza cele scrise. Nu au inteles declaratia lui Kelemen, adica UDMR va pierde 20% din primarii, dar vor fi cu siguranta castigate de PCM și PPMT, nu de alte partide. :)
  • +1 (1 vot)    
    Deci e o inițiativă bună (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 21:57)

    mr_mojo [utilizator]

    ...
  • +2 (2 voturi)    
    Primarii UDMR (Duminică, 19 ianuarie 2020, 1:32)

    dincannes [utilizator]

    … au facilitat retrocedarile false; au saracit Romania !
    Chiar daca erau vicii juridice, ei trebuiau sa le semnaleze si sa le repare.
    Au preferat sa-si imbogateasca "prietenii" unguri.
    Vor intra in istorie ca tradatori de tara !
    .