Moise Guran, după ce în 2015 afirma că nu detestă nimic mai mult decât un jurnalist care intră în politică: S-au întâmplat prea multe în acești cinci ani

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 21:26 Actualitate | Politic


Moise Guran
Foto: Digi24
Moise Guran a argumentat joi seara că „s-au întâmplat prea multe în acești cinci ani”, în încercarea de a justifica trecerea de la meseria de ziarist la cariera de politician, după ce în 2015 afirma că nu detestă nimic mai mult decât „un jurnalist care intră în politică”.

„Nu e nevoie să citezi din ce spuneam acum cinci ani. O spun și acum la fel. Am spus-o încă din prima declarație în care mi-am anunțat plecarea. Atâta doar că s-au întâmplat prea multe în acești cinci ani”, a scris joi seara Moise Guran, pe contul său de Facebook, după ce un citat cu o afirmație a sa din urmă cu 5 ani a circulat intens pe rețelele sociale.

Ce spunea Moise Guran în 2015:

„Vă spun doar atât: nu detest nimic mai mult decat detest un jurnalist care își abandonează meseria pentru a intra în politică.

E o indecență în sine față de ea (de meserie), față de tine ca profesionist (cel mai des politicienii au fost mediocri în meseria lor de bază) dar este și o trădare față de public.

Dacă ești jurnalist și vrei să candidezi undeva, mai bine iei o pauză, câțiva ani, să nu te mai asocieze lumea cu ceea ce ai făcut înainte”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18024 vizualizari

  • +3 (59 voturi)    
    uite cat de frumos (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:33)

    DiDiRo [utilizator]

    se defineste singur drept un fripturist, Fugi tare gurane ca de fapt banul te motiveaza. Numai ca atunci cand o sa te impiedeci (desigur foarte curand) or sa te calci in picioare toti cei din spate. Nu intotdeauna e bine sa fii primul.
    • +2 (42 voturi)    
      S-A Vandut (Vineri, 17 ianuarie 2020, 1:06)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      S-a vandut si Moise asta este realitatea.
    • +6 (32 voturi)    
      Trebuia să bage o erată (Vineri, 17 ianuarie 2020, 6:41)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      când a scris chestia aia în 2015, care să spună așa: „cu excepția cazului în care se întâmplă prea multe”. :)))
      • +3 (13 voturi)    
        mai bine zis (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:15)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ,,in afara de cazul meu''.
  • -4 (46 voturi)    
    O sa devina irelevant dupa alegeri (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:40)

    Maspp [utilizator]

    Daca si pana acum a consiliat USR+, nu ma mira ca sunt la 10-12%. Omul este foarte plin de el, este un atotstiutor si ca de obicei la reprezentantii USR+ , in spatele vorbelor este un mare gol de experienta reala in orice domeniu vreti.
  • -5 (39 voturi)    
    e genul care papa orice (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:41)

    rov [utilizator]

    nu-i problema ce crede el, problema e ca trage USR-ul in jos...e genul GURA mare, LOGICA mica!
  • +6 (40 voturi)    
    Vai de capul lui... (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:44)

    Hohey [utilizator]

    Intotdeauna gasesti o scuza! Greu taica sa traiesti cu principii.
  • -1 (43 voturi)    
    Jeg Și Groaza (Joi, 16 ianuarie 2020, 21:57)

    un domn [utilizator]

    Ipocrizie + olteano-meltenism
  • -10 (32 voturi)    
    PLUS trebuie sa se separe de USR (Joi, 16 ianuarie 2020, 22:11)

    rov [utilizator]

    CAT MAI REPEDE!!
    In partidul PLUS e disciplina, bun simt, responsabilitate, organizare, dorinta de bine.
    In USR numai fumuri si guralivi in ultima vreme
    • -1 (5 voturi)    
      Tu de unde mai aparusi mic utecisto-sorosist? (Vineri, 17 ianuarie 2020, 12:11)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Mai sunteti multi? Aveti multi frati pe-acasa?
  • +2 (38 voturi)    
    O mare ipocrizie (Joi, 16 ianuarie 2020, 22:35)

    rectificare [utilizator]

    Pretexte, scuze și motivații se pot inventa la infinit. Dincolo de toate însă rămâne doar marea ipocrizie a lui Moise Guran: ceea ce pentru alții e rau, pentru el e bun !
  • 0 (32 voturi)    
    ai avut dreptate in 2015 (Joi, 16 ianuarie 2020, 22:59)

    mbembe [utilizator]

    nu e nimic schimbat in ce priveste politicianul si respectiv in abandonarea profesiei. bine, nimeni nu e facut sa faca ceva toata viata di oricine ar vrea sa fie mai presus ca legea (politicienii)
  • -1 (41 voturi)    
    Pt orice actiune exista o scuza (Joi, 16 ianuarie 2020, 23:45)

    Cataleya [utilizator]

    La Moise Guran nu e nicio problema pt ca el, in ultimii 10 ani, a fost mai mult politician decat jurnalist.
    Acum nu s-a schimbat nici la fata si nici la idei.
    Doar ca a sosit momentul sa-si recunoasca "vocatia"
    Mai lipsa sa-si stearga o lacrima stinghera din coada ochiului, ca sa fie sceneta completa si totalmente gretoasa.
    Eu l-am apreciat ca jurnalist si sunt convinsa ca nu se va face de rusine nici pe viitor, indiferent de ciolanul la care jinduieste.
    Dar totul pana la proba contrarie...
  • -2 (40 voturi)    
    Eu am incredere in Moise (Vineri, 17 ianuarie 2020, 0:55)

    Klaus_ [utilizator]

    Mie imi place jurnalistul Moise Guran. I-am ascultat emisiunile de la pranz de la Europa FM, atunci cand ma prindeau in trafic, pastila Biziday dimineata in drum spre job si folosesc zilnic aplicatia Biziday. Chiar daca uneori exagereaza si era usor apocaliptic, de cele mai multe ori analizele economice sunt pertinente si ancorate in realitate. Spunea lucruri pe care le gandeam si eu, doar ca le spunea mai clar. Iar claritatea e un lucru rar intalnit la jurnalisii nostri. Iar la politicieni lipseste cu desavarsire. Parca pe toti i-a invatat Iliescu la scoala de politruci sa dea din gura si sa nu spuna nimic. Ma rog, cu unele mici exceptii, de politicieni cu un discurs mai golanesc-mitocanesc (vezi Vadim, Ponta sau Basescu). Dar CLARITATEA lipseste in politica noastra. De claritate e nevoie. Daca Moise Guran o poate aduce, atunci e un mare plus pentru USR (USR Plus;). Daca insa va alerga dupa ciolan si va intra in logica politicienilor “de succes” din Romanica, atunci pasul asta va fi un mare picior in fund pentru toti cei ca mine, care cred ca mai exista speranta de normalitate in tara asta. Dar pana la proba contrarie, pentru mine, Moise Guran va fi politicianul in care am cea mai mare incredere.
    • -5 (23 voturi)    
      Si eu am incredere in Moise... Un nume biblic (Vineri, 17 ianuarie 2020, 5:17)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Faraon, Melchisedec, Moise, Noe, psalmii lui David.
    • +3 (11 voturi)    
      una e sa fii bun jurnalist, (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      alta e sa fii bun politician. E ca si cum ai zice ;,,am fost bun la tenis, de maine ma bag in fotbal''.
      • 0 (0 voturi)    
        nu nu... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 12:21)

        iuflo [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        am fost bun la tenis de maine ma bag la sah!!!
  • +2 (22 voturi)    
    USR-Plus are nevoie de logica si curatenie (Vineri, 17 ianuarie 2020, 2:18)

    barba-neagra [utilizator]

    Cred ca Moise Guran s-a gandit bine si e un castig mare pentru USR-Plus.
    Cum se explica faptul ca ati cazut toti pe spate si ii ridicati osanale unui "ziarist" umflat cu pompa de propriul ego nationalist si pro-iohannist care spre lauda PNL a ajuns departe (bravo tuturor liberalilor care au gasit timp sa il denigreze pe Moise)?
    Moise e mai aproape ca gandire si logica de un Basescu, ceea ce ii sperie pe liberali.
    Apropos, ce naste struto-camila, tot PSD-PNL se cheama, oricat s-ar spala de pacate si ar rasturna cu lopata ceea ce sustinea acum 5-6 ani...
  • -1 (25 voturi)    
    Nenea asta (Vineri, 17 ianuarie 2020, 2:52)

    costyctin [utilizator]

    Voia sa organizeze el dezbatere pentru alegeri sa fie frumos tot si el din 2018 se batea pe umeri cu usereii pe dupa perdele! Curat murdar!
    Astia care copiaza scheme basisto-turciste de acum 10 ani trebe sa ne salveze pe noi acum?
  • +2 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 ianuarie 2020, 5:40)

    [anonim]

  • 0 (34 voturi)    
    ! (Vineri, 17 ianuarie 2020, 6:58)

    HChifteluta [utilizator]

    Ce adunătură de pesederaci pe aici! S-au găsit fonduri să plătească postacii iar?
    • -1 (25 voturi)    
      Au norma intreaga de la Secu (Vineri, 17 ianuarie 2020, 8:02)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Se vede de la o posta. Nu prea le-aplacut academia de turnatorie.
      • -3 (7 voturi)    
        nu va culcati pe urechea asta (Vineri, 17 ianuarie 2020, 9:39)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

        ca pierdeti din start
      • -3 (7 voturi)    
        nu va culcati pe urechea asta (Vineri, 17 ianuarie 2020, 9:39)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

        ca pierdeti din start
    • -3 (11 voturi)    
      mda (Vineri, 17 ianuarie 2020, 8:15)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Asta-i o dovada ca pizideii sunt ingroziti=> e f. bine ce se intampla. Cand #hotii tremura, romanii cinstiti si harnici prospera.
  • -2 (14 voturi)    
    numai un idiot nu isi schimba optica (Vineri, 17 ianuarie 2020, 9:46)

    ember [utilizator]

    Trebuie sa fii complet refractar la idei noi ca sa ramai acelasi de-a lungul unei vieti, cand lumea din jur se modeleaza si informatii noi apar trebuie sa te remodelezi si tu ca individ, sa te adaptezi. Altfel am ramane toti ca generatia spalata pe creier care voteaza hotul chiar si cand e dovedit cu mata-n sac.
    • +2 (12 voturi)    
      schimbarii asteia de optica (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:31)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui ember

      i se mai spune si lipsa de caracter.
  • -1 (11 voturi)    
    asta e generatia noua cica (Vineri, 17 ianuarie 2020, 10:53)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    deci cine nu s-a convins pana acum mai are timp nici astia care vin din urma asa zisii generatia 9 nu sunt cine stie ce. balbaieli neintelegeri intre ei lucruri alunecoase din trecut declaratii contradictorii argumente puerile si tot asa. asa ca mai asteptam poate milenialii sa poata ceva. astia macar o sa se lupte cu incalzirea globala macar stim o chestie :))
  • 0 (10 voturi)    
    ha ha... (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:23)

    iuflo [utilizator]

    moise!! (caci varianta cu...domnule nu mai pare ...onesta).. macar 30 de arginti ai luat de la usr-plus??? ai intrat in troaca si inca te mai vrei integru??? sa inteleg ca ti-a trebuit un ...cincinal pentru a te adapta cu porcii....pacat!! chiar erai o voce de ascultat in tara asta ....si culmea ai intrat intr-o "clica" a fripturistilor fara ideologie politica... asadar ai ajuns pe acelasi palier cu dan diaconescu caci din ce s-a vrut cu nicusor dan la usr s-a ajuns la postaci ai vorbelor in vant!! ar trebui sa citesti sau sa recitesti pe creanga cu ..."mos ion roata si unirea".......sucesuri in hazna oportunistule guran
  • +1 (7 voturi)    
    zicere (Vineri, 17 ianuarie 2020, 12:51)

    sile1 [utilizator]

    Justificarea data de moise guran actiunii sale imi aduce aminte de acea zicere celebra:

    -Numai boul e consecvent ...probabil nevrand sa fie categorisit astfel ne "abureste " cu conditiile care,chipurile,s-au schimbat in ultimii ani !
  • -2 (2 voturi)    
    victima (Vineri, 17 ianuarie 2020, 15:56)

    drago [utilizator]

    Pa el frati romani! Sa-l demolam , sa-l discreditam , sa aratam ca este un nenorocot , un hot la fel ca Plesu si citiva , putini de calitate , care au incercat sa se apropie de politica , dar au plecat curind vomitind.
    Este o vorba de la romani (imperiul roman!): fiecare tara are politicienii care ii merita!
    Fiti linistiti! Moise Guran se va retrage ( il vom face sa se retraga) repede si vom ramine , noi toti latratorii , cu aceeasi politicieni dintotdeuna pe care ii meritam!
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Vineri, 17 ianuarie 2020, 20:08)

    letsoc [utilizator]

    Daca ar fi disparut specia umana , frumoasa ar mai fi fost viata pe aceasta planeta .