Viorica Dăncilă, despre apelativul „ăștia” la adresa diasporei: A fost folosit anterior de președintele Iohannis cu referire la „pesediști”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:12 Actualitate | Politic


Viorica Dăncilă
Foto: Captura video
Viorica Dăncilă, candidatul PSD la prezidențiale, spune, într-o postare pe Facebook, că apelativul „ăștia” pe care l-a folosit în conferința de presă de marți seara pentru a face referire la românii din diaspora a fost folosit anterior de președintele Klaus Iohannis în declarațiile publice, cu referire la “pesediști”. „Pe mine nu m-ați auzit vreodată folosind acest cuvânt, despre oricine aș fi vorbit”, spune ea.

În postarea de miercuri seară de pe Facebook, Viorica Dăncilă răspunde unui mesaj ce i-a fost adresat de către un tânăr care îi reproșează șefei PSD că i-a „înjosit pe românii din diaspora”.

Dăncilă susține că declarația sa de marți seara a fost „scoasă din context” și că exprimarea respectivă „nu îi aparține”, apelativul „ăștia” fiind, de fapt, folosit anterior de președintele Iohannis în declarații publice, cu referire la „pesediști”.

Ce răspunde Dăncilă - postarea integrală:

„Am văzut acest mesaj, precum și alte reacții venite în urma declarațiilor de aseară. Înțeleg perfect indignarea pe care o poate genera o asemenea exprimare, DACĂ ACEASTA MI-AR APARȚINE. Din păcate, declarația a fost scoasă din contextul în care a fost făcută (o enumerare mai amplă de categorii socio-profesionale, membri sau simpatizanți ai unui partid sau ai altuia, cetățeni români din țară sau din diaspora - toate supuse, în timp, unei încercări de împărțire și dezbinare din partea actualului președinte, la care face adesea referire folosind astfel de termeni).

Apelativul “ăștia” a fost folosit anterior de președintele Iohannis în declarațiile publice, făcând referire la “pesediști” (declarația aici, începând cu min. 4:07: https://youtu.be/QlhVfZcl8pg).

Din păcate, pesediști sau liberali, românii din diaspora nu au fost o preocupare sau o audiență de interes pentru actualul președinte, cărora nu le-a dedicat nicio vizită în afara granițelor, nicio acțiune concretă și niciun proiect.

Acesta este aspectul pe care l-am sancționat în declarația de aseară, lipsa de respect (exprimată inclusiv prin astfel de apelative) față de anumite categorii de români, care nu beneficiază de interesul și atenția domnului Iohannis decât în campanie.

Pe mine nu m-ați auzit vreodată folosind acest cuvânt, despre oricine aș fi vorbit. Este verificabil. NU îl am în vocabular și NU mă reprezintă, indiferent de context sau de adresant.

Respect românii plecați în afara granițelor și acest lucru s-a văzut prin proiectele derulate de Guvernul pe care l-am condus, dar și de măsurile luate pentru facilitarea votului de anul acesta.

Regret (și descurajez în egală măsură) orice scoatere din context a acestei declarații, care nu face altceva decât să distorsioneze realitatea. Am speranța că lămuririle și înregistrarea de mai sus sunt edificatoare.

Asigur toți românii (din interiorul și din afara granițelor) de respectul, aprecierea și interesul meu de a le fi alături și a munci pentru toți, pentru un trai mai bun al fiecăruia, aici, la noi acasă.”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9458 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Lol (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:17)

    mitg [utilizator]

    Nici nu merita mai mult.
    • +17 (19 voturi)    
      da' femei asta.. (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 23:28)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui mitg

      femeia asta e pe bune?!!


      ea chiar vorbeste serios?! e absolut ireal ce poate debita!!!

      cum adica sa nu-ti apartina... dar nu tu ai spus-o?

      si asta e explicatie care tine loc de scuza?
      • -4 (4 voturi)    
        Ce e ireal? Ca Klaus a folosit "astia"? (Joi, 21 noiembrie 2019, 13:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        Ce e ireal? Ca Klaus a folosit "astia"?

        Asta spune femeia, ca a folosit cuvantul folosit anterior de Klaus.
        Nu te-am vazut clabucind si spumand la gurita cand Klaus a folosit cuvantul asta.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu prostovane, (Joi, 21 noiembrie 2019, 14:12)

          Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ce e ireal e afirmatia lui Dancila ca ea n-a folosit acelasi cuvant, ca si cum prin gura ei ar fi vorbit Iohannis. Deci vezi ma nene, e hipnotism, ba nu, e VRAJITORIE!
        • 0 (0 voturi)    
          iti scapa multe (Joi, 21 noiembrie 2019, 21:26)

          Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui newlook

          iti scapa multe vad... si nici macar nu sunt subtilitati... uf uf
    • +5 (7 voturi)    
      Ba merita (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:40)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ¨bai.... desteapto daca tie nuti place de presedinte, atunci de cel copiezi?˝ ( scris asa casa intelegi si tu!!)
  • +13 (15 voturi)    
    Întotdeauna fetizii pesediști vor fi Astia (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:21)

    un domn [utilizator]

    Pana Când Dumnezeu sau Scaraoțchi ii cheamă la Judecată
  • +21 (21 voturi)    
    Astia (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:28)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    In raspunsul scris, care ar trebui sa fie rezultatul unei analize prealabile, lansezi o minciuna si te acuzi de una singura probabil fara sa iti dai seama:

    "Pe mine nu m-ați auzit vreodata folosind acest cuvant"
    Tocmai ai facut-o la dezbaterea organizata de tine.

    "Apelativul “astia” a fost folosit anterior de președintele Iohannis în declarațiile publice, facand referire la “pesediști”"
    Cu alte cuvinte, l-ai imitat pe Iohannis, care folosea cuvantul ca sa exprime in modul in care ii vede pe pesedisti (de fapt nu membrii de rand, ci pe cei care trag sforile politice), pe care tu il consideri blamabil. Tu faci la fel, insa la adresa diasporei. Sa intelegem ca ai fata de aceasta aceleasi sentimente ca si cele ale lui Iohannis pentru pesedisti?
  • +21 (21 voturi)    
    Din pacate (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:36)

    DurAndrei [utilizator]

    ...cam are dreptate... Nu poti sa le spui la pesedei "astia"... "Astia" e mult prea frumos pentru piesiedie maica...
  • +21 (21 voturi)    
    Astia (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 22:56)

    vasile-roaita [utilizator]

    Te vor trimite vineri-simbata-duminica la cratita de la Videle.
  • +12 (12 voturi)    
    A cam gresit Iohannis,ar fi trebuit....... (Joi, 21 noiembrie 2019, 7:29)

    gigiN [utilizator]

    ...sa spuna "astea",dar cu cuvantul "jigodiile"inainte.
  • +11 (11 voturi)    
    Viorica nu știe diferența dintre ăștia. (Joi, 21 noiembrie 2019, 8:58)

    asavreau [utilizator]

    Ăștia de la PSD și ăștia din diaspora este tot una pentru Viorica !Ăștia de la PSD fură,mint,ne sfidează,sunt impertinenți,nu muncesc.Ăștia din diaspora muncesc,trimit bani în țară pe care îi fură //ăștia//din PSD,nu mint,nu sunt impertinenți,le este dor de țară și se mândresc că sunt români.Ăștia de la PSD vor să confiște ce au ăștia din diaspora.
  • +8 (8 voturi)    
    Cat mai induram? (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:00)

    sim18 [utilizator]

    Iti vine sa dai cu ea de pamant!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 21 noiembrie 2019, 9:59)

    dumnezeu [utilizator]

    apropo, bădălău e bine-mersi, duamnă vio, că anul trecut se revărsa peste diasporenii "ăștia", din prea multă exuberanță pesedistă, îmbibată în alcool?!
  • +5 (5 voturi)    
    Dancila deviaza (Joi, 21 noiembrie 2019, 11:01)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    De fiecare data transfera reprosurile care se fac activistilor PSD asupra sustinatorilor / votantilor PSD. Daca Iohannis ii numeste pe ei, smecherii din PSD cu cuvinte inca prea blande, fata de ceea ce ar merita, dancila sare repede: ia uite Iohannis jigneste poporul roman.
    Pai ce ba, voi, imbuibatilor sunteti poporul roman? Lasa ca va crapa obrazul de rusine ca va jigneste Iohannis sau faceti infarct de inima rea si va ia pe toti salvarea. De fapt vi se rupe-n paispe, cat timp nu va da nimeni jos de acolo.
    Pe de alta parte, cand sefa de campanie scoate pe gura cuvinte jignitoare ea zice ca nu ea a zis. Bine, si ai trimis-o la somaj, fiindca so=i-a permis sa-ti strice imaginea?
    Eu nu eram prim ministru, eu nu eram de fata, eu eram in concediu, in PSD nu decide presedintele, nu trebuie sa am cunostinte juridice, nu trebuie sa-mi dau cu parerea... pai, si atunci? ...
    ......NU TREBUIE SA FIE PRESEDINTE