DOCUMENT ​AEP a scos din proiectul de OUG pentru modificarea legii referendumului articolul care-i interzicea lui Iohannis să cheme românii să voteze DA / A rămas însă prevederea cu cvorumul majorat

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 7 mai 2019, 21:36 Actualitate | Politic


Iohannis, în Piata Universitatii
Foto: AGERPRES
​Din proiectul actualizat al textului de ordonanță de urgență de modificare a legii referendumului a dispărut prevederea care-i interzicea președintelui să cheme românii să voteze DA la consultarea pe teme de justiție, programată în aceeași zi cu europarlamentarelor.

Potrivit documentului publicat pe site-ul Autorității Electorale Permanente (AEP), în proiectul de OUG a rămas însă prevederea prin care cvorumul de prezență pentru validarea referendumului este majorat. Mai exact procentul de 30% de prezență se calculează raportat la numărul alegătorilor din registrul electoral și nu la cel din listele electorale permanente. Numărul alegătorilor din registru este mai mare cu aproape 600.000 față de cel din liste.

CONSULTĂ AICI FORMA ACTUALIZATĂ A PROIECTULUI DE OUG

Alineatele (2) şi (3) ale articolului 5 se modifică şi vor avea următorul cuprins:
  • „(2) Referendumul este valabil dacă la acesta participă cel puţin 30% din numărul persoanelor înscrise în Registrul electoral la data votării.

  • (3) Rezultatul referendumului este validat dacă opţiunile valabil exprimate reprezintă cel puţin 25% din cei înscrişi în Registrul electoral la data votării.”
Potrivit ultimelor date ale AEP, Numărul total de cetățeni cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 28 februarie 2019 este de 18.937.258. Un număr de 18.266.936 de cetățeni au domiciliul sau reședința în țară, iar 670.322 au domiciliul în străinătate și sunt posesori de pașaport CRDS.

Spre comparație, la referendumul pentru familie, prezența la vot a fost calculată raportând numărul cetățenilor prezenți la vot la numărul alegătorilor înscriși în listele electorale permanente, respectiv 18.278.496. Astfel, dacă la referendumul pentru familie era nevoie de un cvorum de prezență de 5.483.548, la referendumul convocat de președinte acesta ar fi de 5.681.177, adică cu aproape două sute de mii mai mare.

Proiectul de OUG nu figurează pe ordinea de zi publicată de Guvern pentru ședința de miercuri, însă acesta poate fi introdus pe cea suplimentară.

De altfel, premierul Viorica Dăncilă a declarat că în ședința de miercuri Guvernul va emite o ordonanață de urgență care vizează legislația electorală, în contextul în care Autoritatea Electorală Permanentă a solicitat unele modificări în acest sens pentru referendumul din 26 mai și alegerile europrlamentare.

"Pentru mine ca premier este foarte important să ne ocupăm de buna organizare a alegerilor europarlamentare și a referendumului. Ieri a fost ședința pregătitoare și vom vedea care este forma finală. Eu nu pot să impun, trebuie să discutpm cu secretearul general, cu cei care au avizat acest act normativ ", a declarat Viorica Dăncilă.

Întrebată cu privire la unele prevederi legate de interdicția autorităților publice, inclusiv președinte, de a se implica în campanie pentru referendum, Dăncilă a spus: "Eu nu am văzut textul, acum iau fiecare act normativ și vedem care e forma finală. Actul normativ trebuie adoptat mâine în ședința de guvern".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















21546 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    Același tip de negociere (Marţi, 7 mai 2019, 21:56)

    Jolly Roger [utilizator]

    Anunțăm schimbări legislative multe și proaste ca să fiți mulțumiți apoi că am renunțat la câteva dintre ele...
  • +17 (23 voturi)    
    Una calda, una rece (Marţi, 7 mai 2019, 22:18)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Trebuie sa recunoasteti. Juristii platiti de ciuma rosie sunt inventivi.

    Daca tot a lansat referendumul, chit ca, parerea mea, e facut cam tarziu, totusi sa profitam si sa il facem sa iasa cu bine. Ar fi trist pentru toata lumea daca ar iesi dezastrul haotic de la referendumul lu' Dracnev.

    Chemati-va prietenii si familia si sa incercam sa schimbam ceva. Chiar si cu baby steps. Trebuie sa aratam ca vrem mai mult pentru tara asta amanetata si ca o putem castiga inapoi.

    ... si poate, poate... ca recompensa, vom trimite tradatorii astia de tara in spatele gratiilor, acolo unde le e locul. Permanent.
  • +14 (20 voturi)    
    Dictatura (Marţi, 7 mai 2019, 22:40)

    UncleSam [utilizator]

    Daca acest OUG vede lumina zilei in Monitorul Oficial ar insemna un alt abuz grosolan al PCR-istilor, un alt pas spre dictatura.
    • +7 (11 voturi)    
      indiferent (Miercuri, 8 mai 2019, 8:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

      ce ar conține orice OUG dat cu privire la referendum, dat în timpul procesului electoral (ne aflăm în interiorul celor 30 zile de campanie, de dinaintea votării) este 100% anticonstituțional. Ca să nu mai vorbim că nicăieri nu se schimbă regulile jocului în timpul desfășurării meciului.
      Ceea ce face dragnea arată disperarea unui hoț pe la cu*ul căruia bate crivățul OLAF și nu numai.
  • +11 (15 voturi)    
    Le tremura chilotii (Marţi, 7 mai 2019, 23:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ..hoților din psd+alde (udmr inlcus). In aceste cocine nu pot fi decât hoti si complici, oamenii cinstiti nu se pot amesteca cu asemenea gunoaie.... TOTUL, TOTUL se va intoarce impotriva lor, pentru ca sunt niste TICALOSI si vor plati pentru nemernicia lor imediat ce taticii lor (CPT si Dragneev) vor fi judecati si vor ajunge unde le este locul - LA PUSCARIE !!
  • +14 (18 voturi)    
    Schimba regulile in timpul jocului (Marţi, 7 mai 2019, 23:49)

    Ochiana [utilizator]

    Este de-a dreptul enervant...au schimbat regulile dupa cum le-a convenit la fiecare referedum.
    La demiterea lui Basescu au miscsorat numarul alegatorilor/ pragul de validare, acum il maresc.
    "Curat murdar !"
    • +10 (14 voturi)    
      Dacă o sa-l demită pe președinte (Miercuri, 8 mai 2019, 4:56)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      vor mai micșora pragul, că ei pot...
      • 0 (6 voturi)    
        cand a fost referendumul de demitere a fost la fel (Miercuri, 8 mai 2019, 9:35)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        degeaba zice Ochiana ca la referendumul de demitere a fost micsorat pragul, in realitate a fost crescut, de aia nici nu au fost suficiente cele peste 8 milioane de voturi exprimate
    • +11 (15 voturi)    
      De fapt, (Miercuri, 8 mai 2019, 6:11)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      din ce-mi aduc aminte, cu Basescu s-au fript. Au scazut pragul DUPA ce nu le-a iesit faza cu Base, ca sa nu mai aiba probleme altadata. Ironic, actiunea lor de atunci are repercursiuni acum tot impotriva lor, cand au un referendum pe care nu-l vor validat. Se pare ca soarta se cam joaca cu ei, Ideal pentru ei ar fi fost ca la referendumurile lor sa fie pragul de 30% iar la cele pe care nu le vor, 50%. Cum nu pot face asta, tot ce-au putut scorni juristii lor e ceea ce vedem.
      Nu putem decat spera ca romanii sa iasa masiv la vot si sa avem cateva milioane peste pragul necesar. Dar tare mi-e teama de miserupismul mioritic...
      • +4 (8 voturi)    
        Exact asa. (Miercuri, 8 mai 2019, 8:35)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        Orice inclinare a balantei poat fi folosita si impotriva ta. Sa ne inchipuim daca pune PSD mana pe Justitie dupa referendum. Pai inafara de ai lor nu va mai fi nimeni in Parlament. Hilar.
      • +3 (7 voturi)    
        De ce crezi ca nu se poate?! (Miercuri, 8 mai 2019, 8:47)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        "Ideal pentru ei ar fi fost ca la referendumurile lor sa fie pragul de 30% iar la cele pe care nu le vor, 50%."

        firesc, dar de ce crezi ca Dracnea nu poate face asta?

        Actuala OUG ti se pare normala?
        Adica, poate trebuia intr-adevar pragul sa fie mai sus sau mai jos, dar nu il modifici DUPA ce a fost anuntat Referendumul, cu numai doua saptamani inainte sa aiba loc!
  • +3 (9 voturi)    
    N-are sange-n istalatie?! (Miercuri, 8 mai 2019, 8:45)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Haideti sa fim seriosi, a marit pragul cu doar 200.000??

    Slaba miscarea, Daddy trebuia sa seteze pragul macar la opt milioane, ca sa fie sigur ca nu iese Referendumul!

    Asa, care-i afacerea!?
  • +2 (6 voturi)    
    Ar fi de dorit sa nu conteze (Miercuri, 8 mai 2019, 9:21)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Hai, poate ca ne miscam mai vioi si se face cvorumul cu supra, ca sa nu conteze mica lor gainarie.
    Sa fim atenti si la usi sa nu le tranteasca "curentul" pe la 18 seara... sau mai stiu eu sa mai zboare din buletine
  • -1 (1 vot)    
    ce inseamna opţiunile valabil exprimate? (Miercuri, 8 mai 2019, 11:25)

    aero [utilizator]

    Adica voturile nule nu se pun? O sa avem multe voturi anulate pe motiv ca nu se vede bine stampila, ca atinge marginea?....Sau daca 25% din toti alegatorii voteaza valabil "da", restul nefiind valabile pentru validarea referendumului?...
  • 0 (0 voturi)    
    Registrul electoral si INS (Miercuri, 8 mai 2019, 18:35)

    Just2019 [utilizator]

    In 2016 numarul cetatenilor cu drept de vot, din Registrul electoral, era de 18.275.109. Acum, cica ar fi 18.937.258. Avand in vedere ca, din 2016 pana in prezent, numarul nasterilor este mult mai mic, decat numarul deceselor, normal si logic ar fi, ca numarul de cetateni cu drept de vot sa se micsoreze, nu sa creasca. Nu-i asa, ca sunteti mafioti, tovarasi PSD-ALDE-isti?