Cristian Bușoi anunță că se retrage de la șefia PNL București

de S.A.     HotNews.ro
Vineri, 15 martie 2019, 22:33 Actualitate | Politic


Cristian Busoi
Foto: Facebook - Cristian Busoi
Cristian Bușoi a anunțat, vineri, pe Facebook, că va face un pas în spate de la șefia PNL București și că l-a delegat la conducerea filialei liberale pe prim-vicepreședintele organizației, Alexandru Nazare. Decizia vine în contextul candidaturii lui Bușoi la alegerile europarlamentare, relatează Mediafax.

„Pentru că voi fi implicat și în campania electorală națională, nu doar în cea din București, am delegat prim-vicepreședintelui Alexandru Nazare prerogativele de președinte al PNL București pe perioada precampaniei și a campaniei electorale pentru alegerile europarlamentare. Am încredere că uniți vom reuși să avem un scor pe măsura implicării și a profesionalismului fiecărui membru al Organizației noastre”, a scris Cristian Bușoi, vineri, pe Facebook.

Biroul Politic Național al PNL a validat, joi, lista cu candidații pentru alegerile europene. Liberalii au ales ca lista să fie deschisă de realizatorul TV Rareș Bogdan, reînscris recent în partid.

Lista candidaților eligibili, validați de PNL este următoarea: 1. Rareș Bogdan, jurnalist Realitatea TV, 2. Mircea Hava, primar Alba Iulia, 3. Siegfried Mureșan, europarlamentar, 4. Daniel Buda, europarlamentar, 5. Adina Vălean, europarlamentar, 6. Vasile Blaga, fost co-președinte PNL, fost președinte PDL, 7. Dan Motreanu, fost deputat, fost secretar general PNL, 8. Gheorghe Falcă, primar Arad, 9. Cristian Bușoi, europarlamentar, 10. Marian-Jean Marinescu, europarlamentar, 11. Vlad Nistor, 12. Mihai Țurcanu, europarlamentar, 13. Violeta Alexandru, 14. Ligia Ionescu Popescu, 15. Laura Dumitru.

Alegerile europarlamentare vor avea loc pe 26 mai. termenul pentru depunere la candidaturilor la alegeri este până la data de 28 martie, potrivit unui act normativ adoptat de Guvern.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2109 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    acum ca si-a asigurat sinecura la bruxelles (Vineri, 15 martie 2019, 22:38)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    poate sa dea drumul la ciolanul mai mic.
    O mediocritate propulsata de pnl, la fel ca si rares bogdan.
    • +4 (8 voturi)    
      corect (Vineri, 15 martie 2019, 23:40)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      nu stiu insa cat propulsata sau cat impusa :D
      Macar rares stie sa si vorbeasca, desi e bagat aiurea pe liste ca decedatul in geam, pentru pensie
  • +4 (8 voturi)    
    PNL= USL + PDL (Vineri, 15 martie 2019, 22:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafia portocalia + Gorghiu & Co.
  • +4 (6 voturi)    
    Buşoi - buşit (Vineri, 15 martie 2019, 23:22)

    Lu48 [utilizator]

    Ȋn sfârşit dispare penibilul Buşoi. PNL poate prinde 8 locuri doar printr-o minune. Cred că se opreşte la 6.
    • +2 (4 voturi)    
      da, dar din pacate... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 3:04)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

      ... pe locul 6 e Blaga... adica se prea poate sa fie ales! >:(
  • +4 (4 voturi)    
    S-a suparat ca notarul pe satul PNL (Sâmbătă, 16 martie 2019, 7:56)

    Plagarus [utilizator]

    Mare " pierdere ".
  • +3 (3 voturi)    
    ce gluma ! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 9:17)

    codrean [utilizator]

    Chiar cincisprezece locuri eligibile la PNL ?
    • +2 (2 voturi)    
      eh (Sâmbătă, 16 martie 2019, 10:42)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Asa se intampla cand pana si ei pun botu' la sondaje :D
  • +1 (3 voturi)    
    O altă (Sâmbătă, 16 martie 2019, 10:42)

    mopsu [utilizator]

    glumă sinistra este propunerea buldogului pe liste, lucru care provoaca greata. Nu ca bușoiul ar fi ceva , putea lipsi cu desavîrșire....
    • -1 (3 voturi)    
      ai consumat in tinerete prea multa a3 ? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 14:43)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Blaga a facut un pas in spate dupa ce a fost anchetat. Asta deja il face o raritate printre politicienii romani.
      • +1 (1 vot)    
        Nu (Sâmbătă, 16 martie 2019, 15:17)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        în schimb am dat șpagă la vama lui blaga destui bani, a furat cat a putut și acum se înfinge în fața ca om cinstit. Am înnebunit cu toții să-i alegem tot pe hoți ? Oameni tineri cu voință de a schimba ceva în țară nu sunt ? Cand eram mai tînăr nu exista antena3, cloaca antenelor lui voiculescu....
      • +2 (2 voturi)    
        pas in spate? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:49)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Ca si-a dat demisia din mega super functia de co-presedinte pnl? Maaare pas.
        Pas in spate real a facut ludovic orban, cand l-au acuzat baietii de bine si nu a mai candidat. Dupa aia ne-au ajutat perdoiu si nicu shordan sa ne pricopsim cu firea.