Donald Tusk: Fac apel la români să apere libertatea și statul de drept cum a apărat Duckadam patru penalty-uri la rând / Juncker: În UE nu sunt posibile compromisuri în cazul statului de drept

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 10 ianuarie 2019, 21:17 Actualitate | Politic


Juncker si Tusk
Foto: Comisia Europeana
​​Într-un discurs în limba română, președintele Consiliului European, Donald Tusk, a făcut apel la români să apere valorile europene la fel cum Helmuth Duckadam a apărat patru penalty-uri la rând.

„Aș vrea să fac un apel la toți românii, să apere, în România și în Europa, fundamentele civilizației noastre politice: libertatea, integritatea, respectarea adevărului în viața publică, statul de drept și constituția. Să le apere cu aceeași hotărâre cu care Helmuth Duckadam a apărat acele patru penalty-uri la rând. Atunci, și mie mi s-a părut imposibil! Dar el a reușit.”, a spus Tusk.


La rândul său, președintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, a amintit că a semnat tratatul de aderare a României la UE, subliniind că în Uniune „nu sunt posibile compromisuri când e vorba de drepturile oamenilor, de statul de drept, de lupta împotriva corupției”.

Juncker a mai spus că „UE nu ar fi completă fără România și locul natural al României e și în zona Schengen”


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










10657 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Profesionist desăvârșit! (Joi, 10 ianuarie 2019, 21:33)

    CSO [utilizator]

    A fost discursul unui profesionist, comunicator atent la publicul căruia i se adresează. A vorbit în limba română (a repetat, cu certitudine, de câteva ori pronunția), a punctat valori ale trecutului dar și valori ale prezentului și ale viitorului.
    De dat că exemplu la trainingurile de comunicare! Profesionist maxim!
  • +17 (25 voturi)    
    Foarte interesant discursul lui Tusk ! (Joi, 10 ianuarie 2019, 21:42)

    Susufler0 [utilizator]

    M-a facut sa uit discursurile tinute inaintea celui al domniei sale si sa nu ma mai intereseze cele ce i-au urmat !
  • -9 (11 voturi)    
    bravo, Tusk! (Joi, 10 ianuarie 2019, 22:00)

    cucuveauamov [utilizator]

    am inceput deja, procurorii de la Ploiesti si Oradea dau cu subsemnatul, iar Cucuveaua se pregateste pe margine. Nu vor fi compromisuri, sper.
  • +26 (30 voturi)    
    Lol (Joi, 10 ianuarie 2019, 22:26)

    HP [utilizator]

    Tusk vorbeste mai bine ca Veorika româneste.
  • +9 (9 voturi)    
    Ar apăra românii... (Joi, 10 ianuarie 2019, 22:38)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    ... dar arbitrii de la CCR sunt cumpărați și controlați de Draqnea
  • -15 (23 voturi)    
    logic (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:06)

    aplaudatu [utilizator]

    Nu sunt posibile in ce priveste statul de drept , la el acolo statul de drept e el si ai lui.
    Inca.
    • +6 (6 voturi)    
      Tu esti A310? (Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui aplaudatu

      Ca scrii ca el....
  • +16 (22 voturi)    
    Am vrea sa va votam domnule Tusk.. (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:14)

    Alex735 [utilizator]

    Combateti bine, sunteti bun.
    Unde sa punem stampila sa va votam? Pe dvs personal, nu vre-un mare partid..
  • +9 (9 voturi)    
    Bun Tusk (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:23)

    arap [utilizator]

    Are fler si isi alege bine comparatiile. Pentru PSD e o lovitura in moalele capului.
  • -12 (12 voturi)    
    am văzut (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:32)

    Mazeta [utilizator]

    Juncker are tot mai multe probleme cu statul drept.
  • +13 (13 voturi)    
    Pablito unde e? (Joi, 10 ianuarie 2019, 23:37)

    tordz [utilizator]

    Ca pana acum era pe toate televiziunile injurand Europa. Si-a trimis la inaintare slugile ca un las.
  • +11 (11 voturi)    
    WOW (Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:06)

    larex [utilizator]

    in romana. Vasilica poate sa ia lectii.
  • +10 (10 voturi)    
    Al 12-lea ceas (Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:34)

    boink [utilizator]

    Anul asta lichelele pesediste trebuie oprite. Nu mai votati infractori.
  • -3 (5 voturi)    
    adica, cu putin noroc... (Vineri, 11 ianuarie 2019, 0:54)

    optiunea-2 [utilizator]

    sa baram tot ce arunca psd la noi... deci noi, 20-18-16? milioane de oameni suntem dukadam si dragnea este cel ce trage... ok! mai bine zicea sa mai facem o revolutie, adevarata! asta cu dukadam e data la vrajeala, ei tusk-junker-dragnea-tariceanu-johannis sunt toti prieteni, totul e joc de glezne pentru fraierii ca noi...
  • +4 (4 voturi)    
    naivitate maxima (Vineri, 11 ianuarie 2019, 10:06)

    Cantacuzino [utilizator]

    1. A avut un speach pregatit (normal de altfel) si nu a vorbit spontan, din suflet (cum ar crede unii).
    2. Felicitarile ar trebui sa mearga la echipa de PR care a pregatit speach-ul. Nu au fost superficiali ci au verificat studiile despre "mandriile" pe care le au romanii despre ei ca natie. Simbolurile au fost bine alese, Halep, Dacia, Steaua. Cum era de asteptat romanii au empatizat la maxim, bucurosi ca un inalt oficial strain are aceleasi conceptii ca si ei, confirmandu-le astfel valoarile de romani. Oare asta e singura contributie a poporului roman in istorie, Halep, Dacia si Steaua?! Aspectul asta m-a deprimat total, doar cu asta ne putem lauda?
    3. Orice demnitar cu functie inalta in strainate va avea un profesionalism net superior oricarui om public din Romania. As zice ca era de asteptat o livrare exceptionala a speach-ului.
    4. Pentru o clipa am visat si eu frumos, cu ochii deschisi cum Romania a ajuns partenera pentru fratii mai mari din Vest. E bine sa visezi din cand in cand, chiar daca realitatea este cu totul alta. Desteapta-te romane!
    • +1 (1 vot)    
      Speech (Vineri, 11 ianuarie 2019, 12:06)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Cantacuzino

      1. Normal ca speech-ul a fost pregatit, doar nu credeati ca a invatat romana asa, peste noapte? Dumneavoastra ati putea livra un discurs direct in poloneza doar asa, ca va vine "din suflet"?
      2. El e responsabil pentru ce spune, nu pentru ce auziti dumneavoastra. Pe linga Halep, Dacia, Steaua, i-a mai mentionat si pe Eliade, Cioran, Tristan Tzara , Enescu.
      • 0 (0 voturi)    
        partial de acord (Vineri, 11 ianuarie 2019, 14:30)

        Cantacuzino [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        As fi curios ce stie despre cei pe care i-a mentionat in speech, daca l-ar intervieva cineva pe hol. Adica un raspuns spontan. Nu ma astept sa raspunda in limba romana, cum nu ma astept sa stie vreun amanunt in afara numelor.
        Hai sa-l punem presedinte ca a reusit sa invete un speech facut de altii.
        Da, speech-ul este bine facut si complimenteaza tara gazda, asta este limbajul diplomatic. Daca si noi avem putina stima de sine si standarde profesionale similare celor din Europa civilizata, nu ne mai dadea pe spate putina atentie acordata de stapanii vestici.