VIDEO #TeleormanLeaks Liviu Dragnea și-a amintit de vila din Mamaia, după ce zilele trecute nega orice legătură între Tel Drum și vreo proprietate a sa: „Am vândut-o”

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2018, 21:06 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Liderul PSD Liviu Dragnea a admis, joi, că vila din Mamaia menționată în dezvăluirile RISE Project privind afacerile Tel Drum i-a aparținut - „prin 1900 toamna”, spune el -, dar că a vândut-o. Cu trei zile în urmă, Dragnea nega că ar deține vreo astfel de clădire mare și susținea de asemenea că nici Tel Drum și nici o altă companie nu a plătit pentru lucrări la vreo proprietate a sa.

Luni, după ce RISE Project a publicat primul articol pe baza „documentelor din valiză” privind afacerile Tel Drum, Liviu Dragnea afirma că DNA nu are decât să investigheze dacă documentele prezentate sunt reale și că el nu are nicio legătură cu valiza sau cu firma Tel Drum.

„Dacă acele documente sunt reale, DNA trebuie să le investigheze. (...) Tel Drum și nicio altă companie nu mi-a plătit nimic din ceea ce s-a realizat într-o proprietate de-a mea. Nu am niciun majordom. Ce releveu? Am înțeles că acolo e vorba de schița unei clădiri foarte mari. Nu am așa ceva”, afirma luni Dragnea, la finalul CEx-ului PSD, după ce a fost întrebat cum explică faptul că parchetul și marmura din casa lui au fost plătite de Tel Drum și faptul că această companie achită toate facturile fiului său.

RISE Project a arătat că, potrivit documentelor descoperite, Tel Drum a plătit pentru bucătăria de vară de la reședința lui Liviu Dragnea din Alexandria și pentru lucrări la „o misterioasă vilă din Mamaia”. Jurnaliștii RISE scriau despre „un proiect faraonic”, o vilă cu cinci nivele și 1.015 metri pătrați.

Joi, în cadrul conferinței de presă de la Parlament, șeful PSD a fost întrebat în legătură cu imobilul din Mamaia menționat în ancheta RISE și dacă a încasat de pe urma acestuia bani sau alte foloase materiale, relatează Digi24.ro.

„N-am încasat nicio chirie”, a răspuns Dragnea. „Sau alte avantaje...?”, a insistat reporterul. „N-am încasat nicio chirie”, a repetat liderul PSD.

„Nu știu. Știu că acolo începusem, cam prin 1900 toamna, o construcție, o construcție pe care în 1900 iarna am vândut-o. Ce s-a întâmplat după-aia nu mai știu”, a susținut mai departe Dragnea.

La insistențele ziaristului de a preciza când a început acea construcție și când a vândut-o, Dragnea a refuzat să dea detalii. „Nu, nu mi-aduc aminte. Citiți acele penibilități din valiză și vă luați informațiile de acolo”, a spus el.








Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6300 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Din Ce Bani a Cumparat o ? (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:19)

    un domn [utilizator]

    De la Nea Nelu ? De la predecesorul lui Putin, Yeltsin ?
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +16 (16 voturi)    
    da si eu am avut o vila " penibila " la mamaia (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai stiu ce am facut cu ea , mi-am luat-o din salariu de bugetar , erau ieftine la 1900 vara!
      #showComment
  • +19 (19 voturi)    
    Cineva sa-l ingroape pe asta sub puscarie (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:47)

    emil bobu [utilizator]

    si sa ia cu el si toate slugile bagate prin institutii.

    Oamenii astia reprezinta tot ce-i mai rau la romani si trebuie incarcerati de urgenta, pentru binele tarii, ce a mai ramas din ea.
  • +20 (22 voturi)    
    Dor de Caragiale (Joi, 8 noiembrie 2018, 22:36)

    CaragialeTraieste [utilizator]

    Tu te-ai născut la Haimanale,
    Dar ai plecat demult de-acas;
    Te-ai dus, maestre Caragiale,
    Şi haimanalele-au rămas...
  • +17 (17 voturi)    
    Borfas (Joi, 8 noiembrie 2018, 22:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Borfas, hot si ticălos. Sa furi bani de la copii este un gest CRIMINAL pe care numai o lepădătura umana o poate face.
      #showComment
  • +19 (19 voturi)    
    Statul paralel (Joi, 8 noiembrie 2018, 23:10)

    florinos [utilizator]

    I-a construit-o Statul Paralel.
  • +6 (6 voturi)    
    #aveticeativotatsaunativotat (Vineri, 9 noiembrie 2018, 0:10)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    .
  • +14 (14 voturi)    
    BATAIE DE JOC ! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 4:47)

    milache [utilizator]

    „Nu știu. Știu că acolo începusem, cam prin 1900 toamna, o construcție, o construcție pe care în 1900 iarna am vândut-o. Ce s-a întâmplat după-aia nu mai știu”.
      #showComment#showComment
  • +5 (5 voturi)    
    Ar fi interesant sa aflam (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:50)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    cine l-a sinucis pe Comana in timp ce fugea in Costa Rica si la cine au ajuns in final banii furati de acesta.

    Ring-a-bell?
  • +3 (3 voturi)    
    Vila ? A, un fleac (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:21)

    visury [utilizator]

    Valora doar 3 milioane de euro si prin 1900 toamna eram deja barosan, nu ma dadeam jos din pat pentru mai putin de 10 milioane de coco.
  • +2 (2 voturi)    
    Vila gasita pe youtube (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:24)

    i96ocm [utilizator]

    www.youtube.com/watch?v=C3TIiYB7Rlk

    Mamaia Nord- Str. D14, apartamente in Vila noua, constructie 2016
  • +3 (3 voturi)    
    Circuitul mitei a fost deschis in 1990 (Vineri, 9 noiembrie 2018, 14:38)

    ruskimushki [utilizator]

    cine a fost considerat baiat de treaba a fost racolat. Sau cum zice anticul, fortuna le surade celor indrazneti. Cu orice pret, unii au hotarati sa se imbogateasca. Unde sa mai incapa scrupulele ? Ajungi asa sa-ti masacrezi propriul popor care, culmea obrazniciei, nu mai crede in tine - in aberatiile tale.
    Ala care a fost ciuruit putea foarte bine sa fie arestat inainte de-a da ordin sa fie ciuruiti sute de civili cu munitie de tab. L-au lasat criminali mai perversi decat el, teleghidati de la moscova, criminala criminalilor, l-au lasat sa joace ultimul act fara sa fie tras la raspundere - dolentele plebeilor nu contau, eram primi la toate domeniile, cum zic unii, fabricam tot ce era mai tare pe glob, de la scutece la diamante. Asa ca de ce sa se rascoale "agenti imperialisti" ? Tocmai, ca sa se traga-n ei, "ca vroiau sa vanda tara". Asta am auzit la cateva luni dupa asasinarea dobitocului - care fusese asasinat tocmai pentru ca ordonase tragerea in propriul popor (la instigarea celor ce sunt azi la putere si prin neopunerea lor).
    Si iata-ne cu un nou tatic.
    Cum scapam de el inainte sa scape el de noi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cu lacrimi in ochisorii de stiuca moarta (Luni, 12 noiembrie 2018, 10:13)

    ruskimushki [utilizator]

    a admis.
    Laudat fie Domnul !
    Trimesul lui peste noi a admis ! Intr-un siktir, dar totusi, intentia conteaza !
    Aleluia !