#TeleormanLeaks Rise Project a publicat primul articol din ”documentele din valiză” / Soțul șefei CSM ar fi încasat 15.000 de lei de la TelDrum

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 noiembrie 2018, 15:37 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea in Brazilia
Foto: Rise Project
Site-ul de investigații Rise Project a publicat luni primul articol legat de documentele legate de afacerile Tel Drum. Între aceste documente figurează un borderou de plăți potrivit căruia Gil Vasile, soțul șefei CSM Simona Camelia Marcu, ar fi încasat de la Tel Drum 15.200 de lei.

„Prin borderoul de plăți Tel Drum l-am întâlnit pe Gil Vasile, soțul șefei Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Simona Camelia Marcu (foto). Este avocat specializat în comercial, nu pledează, are birou în București și proprietăți în Teleorman.

Cecul valorează 15.200 de lei și a fost emis de corporație în septembrie 2015, sub semnătura executivului Petre Pitiș. Atunci, soția sa, Simona Marcu, era judecător la Înalta Curte de Casație și Justiție. A devenit președinta CSM pe 5 ianuarie 2018”, scrie Rise Project.

„Public, judecătoarea Marcu s-a distins cu două intervenții notabile: a cerut anchetarea procurorului general Augustin Lazăr ca urmare a declarațiilor împotriva OUG 13 și sprijină legile justiției în forma propusă de PSD”, adaugă site-ul de investigații.

Ce documente spune Rise Project că a găsit în această valiză:

Un hard negru în care a fost salvat tot conținutul de 63,39 GB din computerul unui om-cheie de la Tel Drum.

  • Informație financiară: mii de facturi, contracte, bilanțuri, devize, procuri, acte constitutive de firme-fantomă, extrase de cont, ordine de plată, documente personale ale unor interpuși, rapoarte de audit, tabele contabile etc.
  • 14.800 de foto și video de la evenimentele companiei cu personajele grupării și standardul lor de viață, documente, selfie-uri, capturi de ecran cu discuții – majoritatea provenind din backup-ul mai multor telefoane.
  • 54.710 mailuri + atașamentele de pe adresa de serviciu
O tabletă Samsung P1000 Galaxy Tab din 2010 care i-a aparținut directorului general Tel Drum, Petre Pitiș.
  • Peste 1000 de fotografii din excursii exotice cu anturajul, întâmplări din firmă și momente de familie
  • Agenda cu 980 de numere de telefon strânse în ultimii ani: “Băsescu”, “Hrebe”, ”Dăncilă”, „Bănicioiu”, ”Pieleanu” etc. Unul se remarca, scris cu pauză între majuscule: “L I V I U”.
  • E-mailurile de pe adresa de serviciu a managerului.
Un stick de memorie burdușit cu informații de lucru, ale unei șefe de gestiune din Tel Drum.
  • Sute de procese verbale cu lucrări edilitare recepționate și fotografii din companie.
Peste o mie de hârtii:
  • Copii de pe documente personale ale familiei Dragnea
  • Planurile detaliate ale unei proprietăți-mamut din Alexandria
  • Facturi pentru necesități private, achitate de Tel Drum
  • Evidențe contabile paralele structurate pe grup
  • Registre de vânătoare pentru domeniile controlate de corporație
  • Documentele firmelor-satelit care scot bani din Tel Drum
  • Tranzacții cu furnizori, cereri de oferte, corespondențe tipărite,
  • Desfășurătoare bancare ale mai multor companii
  • Bilete de avion, pliante din excursii, rezervări, chitanțe de hotel
  • Notițe scrise de mână cu cheltuieli urgente și socoteli
În centrul acestor documente se află Nicoleta Pene, 38 de ani. Aceasta a fost angajată inițial la Control Financiar Preventiv, unde aviza plățile Tel Drum. Ulterior, ajunge director comercial unde are ca responsabilitate „organizarea departamentului Comercial pe criterii de “cost efficiency”, în vederea optimizării activității de aprovizionare, stabilirea unor relații bune cu furnizorii, avizarea comenzilor interne și externe, negocierea și semnarea contractelor de vânzări directe și distribuție, coordonarea întregii activități comerciale a firmei”.


Doi reporteri RISE Project au vorbit, la interval de o oră, cu Nicoleta Pene. Primul – incongnito, pentru reacții primare, al doilea – oficial, scrie site-ul de investigații, iar Nicoleta Pena pare dispusă să recupereze valiza cu documente. Iată mai jos rezultatul acestor discuții.

„Primul a jucat rolul unui cetățean cumsecade, uluit de găsirea întâmplătoare a unei genți cu lucruri care par să-i aparțină doamnei directoare: “Vă căutăm de-o săptămână. Am sunat și la firmă. Unul dintre muncitorii noștri a găsit-o. Nu mai știam ce să facem, mai căutăm omul, stăm cu ea aici (…)”  

A tăcut lung în timp ce-i descriam superficial conținutul.

“Noi suntem la București acum. O putem lăsa și la poliție, v-o trimit ei dacă e.”

“Nu, pot să vin eu luni”, ne-a spus cu alt glas.

“Perfect, doamnă, sunați-mă la numărul ăsta”

A sunat, dar peste 10 minute:

“Haideți că m-ați pus pe gânduri, m-ați luat și repede așa. Sora mea e în București, poate să vină oriunde în maximum o oră, nu-i problemă.”

Așa a rămas, dar peste o jumătate de oră a revenit din nou, ceva mai calculată. Sora întârzie, nu mai poate, dar trimite un șofer imediat. Ne auzim când ajunge.

“Într-o oră e la București! Îi dau numărul dvs. Vă mulțumesc tare-tare mult.”

Al doilea reporter a sunat oficial. Schimbată complet, Nicoleta Pene nu a dorit să dezvolte subiectele pentru că nu e persoană publică, nu vede relevanța întrebărilor, n-a trimis pe nimeni la București să recupereze ceva.

Între timp, șoferul din partea directoarei Pene intrase în București și încerca să confirme telefonic locul de predare-primire cu celălalt reporter, la o rotiserie din zona hotelului Marriot. Impacientată, Nicoleta a insistat și ea cu două apeluri. Încă nu făcuse legătura între cei doi interlocutori.

Liviu și Ștefan Dragnea, Petre Pitiș, Ioan Dacian Pene și Dănuț Cristescu nu au răspuns pe niciun canal de comunicare”.

Vacanțe în Brazilia

Rise Project a publicat și fotografii cu Liviu Dragnea, Petre Pitiș și Mugurel Gheorghiaș în vacanță în Brazilia, fotografii găsite în „memoria tabletei personale a directorului general Tel Drum, un Samsung P1000 Galaxy Tab, model din 2010, ascuns alături de hardul negru în care a aspirat computerul Nicoletei Pene”.

Este vorba de Mugurel Gheorgiaș zis Melcul, coleg de facultate și trupă rock cu șeful PSD și fost acționar și administrator Tel Drum, pe numele căruia sunt trecute proprietățile din Cumbuco, Brazilia, unde au petrecut vacanțe Dragnea și iubita sa, Irina Tănase.

Petre Pitiș este directorul general al Tel Drum, fost consilier județean PSD.

O altă fotografie îi prezintă, în Rio de Janeiro, pe Petre Pitiș Mugurel Gheorghiaș și Mădălin Ioniță - fostul șofer al lui Liviu Dragnea, alături de Costel Comana.


Comana a fost coleg de facultate și cămin în Regie cu Dragnea, Melcul & Șobo. În timp, a intrat în top miliardari români cu o avere estimată la peste 30 de milioane de euro, dobândită prin Regio Trans, potrivit Rise Project. Compania de transporturi feroviare a fost subvenționată de stat cu zeci de milioane de euro pentru a merge cu vagoanele goale prin tot felul de rute așa zis “sociale”, mare parte din ele în Teleorman, obținute sub tutela colegului Liviu.

În paralel, Comana a cumpărat de la Dragnea cel puțin șase proprietăți, cu un milion de euro niciodată trecut în declarațiile de avere ale politicianului. În 2011, procurorii anticorupție au început să investigheze artificiul Regio Trans și, în februarie 2015, l-au acuzat oficial pe Comana că dădea șpăgi șefilor CFR și directorilor din Ministerul Transporturilor. Prejudiciu: 1,1 miliarde de lei.

O săptămână mai târziu, Comana s-a sinucis la bordul unui avion care decolase din Columbia cu destinația Costa Rica.


---------------------------

Rise Project a anunțat sâmbătă seara că a intrat în posesia unor documente pe care DNA nu le-a găsit la perchezițiile de la Tel Drum, dar a dat peste ele un sătean din Teleorman. Potrivit datelor furnizate până acum de Rise Project, ”o valiză cu informații esențiale din interiorul corporației Tel Drum, la care procurorii DNA n-au avut acces când au percheziționat fizic și informatic sediul firmei, anul trecut, a fost găsită în zona rurală din Teleorman, de către un localnic, chiar pe proprietatea lui. Localnicul a intrat în contact cu o sursă RISE Project din județ”.

Dosarul Tel Drum a fost deschis ca urmare a unui sesizări a OLAF (Oficiul european antifraudă), transmisă procurorilor pe 30 septembrie 2016, privind suspiciuni de obţinere nelegală pentru lucrări de reabilitare de drumuri judeţene a unor fonduri europene. Procurorii spun că cei care făceau parte din grup ar fi conceput activitate acestuia în etape, în funcţie de zonele, firmele şi influenţa pe care le aveau. Primul pas, în viziunea DNA, ar fi fost privatizarea Tel Drum şi transferarea din proprietatea CJ Teleorman "în sfera de influenţă şi control a suspectului Liviu Nicolae Dragnea, prin persoane interpuse".

Liviu Dragnea a fost pus, oficial, sub urmărire penală de DNA în 13 noiembrie 2107, fiind cercetat pentru constituirea unui grup infracţional organizat, de folosirea sau prezentarea cu rea-credinţă de documente ori declaraţii false pentru obţinerea frauduloasă de fonduri europene, dar şi de abuz în serviciu în legătură cu favorizarea firmei Tel Drum în privinţa acordării de contract.



Citeste mai multe despre   

















28653 vizualizari

  • +15 (49 voturi)    
    E clar... (Luni, 5 noiembrie 2018, 15:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Deja Dragnea se zvarcoleste in chinuri ...
    • +32 (40 voturi)    
      pe dracu' (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:06)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cel mult o fi sunat in Brazilia sa-i stearga mobila de praf caci s-ar putea sa mearga acolo sau o fi sunat la Nuti in Costa Rica pentru adrese utile.

      Nu pica grangurii astia asa usor....
    • +22 (36 voturi)    
      Mulțumim Rise PROJECT (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:40)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Intre timp DNA nu a făcut nimic cu informațiile strânse in urma perchezițiilor de la Tel Drum, după ce au scăpat de Kovesi si de Lazăr este clar ca nici nu se va intampla nimic, așteaptă sa se prescrie faptele, doar OLAF poate mișcă ceva.

      Nu ma aștept ca Simona Camelia Marcu sa-si dea demisia din CSM, pentru asta ai avea nevoie de coloana vertebrala si de integritate dar ma bucur ca astfel de mizerii ies la suprafață, asa de ochii lumii, sa fie arătați cu degetul.

      Mulțumim Rise PROJECT, ma bucur ca mai exista ziariști onești care vor sa-si facă datoria nu doar sa dea copy paste la niște declarații si sa încaseze salariul.
    • -14 (26 voturi)    
      ::)) Haștagiștii nu au sesizat ironia (Luni, 5 noiembrie 2018, 19:44)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cui dracu îi pasă de neica nimeni „soțul șefei”... Penibili sunt ăștia. Asta e cea mai tare chestie pe care o au?? Mă așteptam să apară filmările alea grele cu dragnea pe moșiile din Brazilia.
      Încep să cred că Dragnea a livrat valiza, să facă mișto de prostimea haștagistă. :D :D
      • +4 (18 voturi)    
        Nu iti pasa cum te jumulesc niste golani? (Luni, 5 noiembrie 2018, 23:49)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Asta e doar o mica parte din Jaful National organizat de Mafia PSD si tu le iei apararea??? Tu esti tradator de neam???
  • +52 (62 voturi)    
    Prima sarja, prima victima (Luni, 5 noiembrie 2018, 15:50)

    alegzandru [utilizator]

    Deci asa, pai incepe sa fie explicabila tacerea doamnei Marcu. Din tot spectrul justitiei, in acest an in care au fost sub asediu, toti au raspuns si au luptat: Kovesi, Lazar, Horodniceanu, Danilet, Cristina Tarcea, sectia de procurori a CSM, toti. Remarcasem ca o singura voce nu se aude deloc, nici macar stins asa: sefa CSM, care de fapt trebuia sa fie cea mai vocala.

    Pai acum incepem sa intrezarim cate ceva.

    Hai cu episodul 2, il astept ca pe Dallas!
    • -20 (38 voturi)    
      cam subtire episodul de azi (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:20)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      sper sa nu fie de genul Tinar si nelinistit cu episoade fara numar+ n+ n+1

      nu inteleg de ce nu publica toaet documentele, pt ca altfel se pune batista pe tambal
      • +18 (28 voturi)    
        ahammm (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:43)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        pentru ca, conform postacilor pesedei, conflictul de interese si posibil mita sunt 100% ok!
      • +6 (14 voturi)    
        sa pice capetele pe rand (Luni, 5 noiembrie 2018, 19:38)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Daca ar publica toate documentele o data, ciuma rosie ar gasi rapid ceva insignifiant de care sa lege si toata presa aservita, sinistrul Tudorel, avocatul infractorilor Ciorbea, toti ar fi pusi sa joace scena cu victimele, eventual ar gasi un tap ispasitor care se "sinucide" la fel ca amaratul ala de Costel Comana.

        Asa ca se lucreaza cu lunestiti - punc ochit, punct lovit.
  • +44 (48 voturi)    
    Q.e.d. (Luni, 5 noiembrie 2018, 15:53)

    ww [utilizator]

    In mod evident, lovitura de stat data de clasa politica nu ar fi reusit fara sprijinul deplin al forurilor superioare ale Justitiei: CC, CSM si IJ.
    • +1 (9 voturi)    
      absolut (Luni, 5 noiembrie 2018, 19:20)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Dupa cum se vede, nimeni nu pune un picior in acele institutii fara "crima de loialitate", facuta personal sau de cineva foarte apropiat din familie.

      Si nu exista nici macar o singura institutie care asa functioneze altfel.

      Daca documentele astea ar fi aparut in America, pana la ora asta IRS ar fi rascolit totul, pana in gaura soarecelui din beci, ar fi sigilat si confiscat orice petecut de hartie, orice calculator si telefon, inclusiv cel de jucarie al copilului, din casa.
      Iar daca ar fi fost implicata o figura publica, azi dimineata, la prima ora, s-ar fi constituit o comisie parlamentara de ancheta.

      Ai vazut vreo miscare la noi? DNA, DIICOT, ANAF, prin noua structura specializata de ancheta, sunt surde, oarbe si mute. Nu aud, nu vad, nu le intereseaza.

      Iti dai seama ce cartof fierbinte e asta pentru ei? Daca n-ar fi fost OLAF implicat, nu ar fi trebuit sa miste un deget, nu i-ar fi scos nimeni, nici cu boii, din caldura biroului lor. Asa, la presiunea externa trebuie sa se prefaca ca se implica.
  • +42 (50 voturi)    
    Hopa (Luni, 5 noiembrie 2018, 15:54)

    mitg [utilizator]

    "Statul paralel" care controleaza justitia se pare ca e chiar livache.

    Scarba de la ceseme ce are de zis?
    • +5 (9 voturi)    
      Cum scarba ? (Luni, 5 noiembrie 2018, 18:35)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      N-au spus cei de la UE ca trebuie sa ne inchinam la justitia independenta? Daca , dupa un scenariu sf , toti cei din justitie, servicii, armata, politie , pol iticieni ,doctori, profesori, etc ar fi inventariati la averi de catre un parlament adhoc , format din oameni cinstiti, ce am vedea ? Ca de vazut se vede si din aer....
  • +42 (52 voturi)    
    Astea nu sunt gogosi! E o mafie gen Catalin Voicu! (Luni, 5 noiembrie 2018, 15:59)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Trebuie destructurata aceasta mafie iar madam de la CSM sa fie deferita justitiei.
    • +11 (15 voturi)    
      speranta moare ultima (Luni, 5 noiembrie 2018, 19:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Catalin Voicu este liber (desi a fost condamnat din nou, chiar anul acesta), familia Costiniu incaseaza pensii speciale de zeci de mii de lei (desi sotul a fost condamnat si sotia a facut niste declaratii penibile pentru care in alte tari un judecator era imediat data afara in justitie). Lia Savonea, judecatoare, sotia fostului partener de avocatura a lui Voicu, candida zilele trecute pentru un post la sectia de investigare a magistratilor.
      Meciul inca se joaca..
  • -17 (37 voturi)    
    cum asa (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:03)

    john06 [utilizator]

    pai nu pt. justitie,aka fata morgana se iese in strada?iar acum surpriza,fata morgana nu e virgina,nasol.
    • +22 (28 voturi)    
      ha ha ha... (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:16)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui john06

      Pentru justitia corecta se iasa in strada, nu pentru ce/cine poate fi cumparat de Dragnea si PSD.

      acum ce? E vina #rezist pentru toti cei care se vand psd-ului? N-ar trebui sa mai lupte #rezist pentru democratie si justitie pentru ca sunt crengi uscate in padure?

      lasa gargara pentru antenisti...
    • +11 (17 voturi)    
      realizezi (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john06

      ca aceasta gagica e cea pusa de psd, nu?!

      daca viitoare cand faci un comentariu, verifica si daca sunt neuronii resuscitati!
      • -1 (13 voturi)    
        eu zic ca (Luni, 5 noiembrie 2018, 20:16)

        john06 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        sunt probleme cu neuronii tai,nu e vb doar de "asta",sunt multe alte specimene la varf in justitie care iau spagi,dau pedepse cu suspendare pt. furturi,etc.,si asta in ce conditii?in conditiile in care breasla asta si-a dat singura salarii babane acum cativa ani,exact cum au facut si parlamentarii cu pensiile lor,macar sa-i vedem la treaba,dar nimic...
  • +16 (24 voturi)    
    No pai asa mai pleci de acasa. (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:04)

    Lok [utilizator]

    Sa inceapa distractia. Mai sa cred ca era doar de ochii lumii valiza. Oricum ar fi inca nu e destul sa il are pe Dragnea, dar popcornul e in gura si mestec de zor. Ma intreb deja care somitate politica va rasarii dupa era Dragnea.
    • +3 (5 voturi)    
      de-acord.."va urma". Dar: (Luni, 5 noiembrie 2018, 19:27)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      "somitate" politica?
      In PSD? LOL
  • +25 (31 voturi)    
    asa (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:07)

    csan [utilizator]

    haide sa vedem poate il gasiti si pe ala de la DIICOT pe acolo. Sa-i vedem cat sunt de "profesionisti" pe statele de plata ale teldrum. jigodiile
  • +28 (34 voturi)    
    totusi (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:08)

    Lucian* [utilizator]

    numai 15200?
    Este prea putin pentru nivelul ala!
    Este extrem de putin pentru nivelul de sef CSM!

    Ori madam este fraiera ori este doar una din plati?
    • +21 (25 voturi)    
      Pai cum crezi ca s-au vandut fabricile (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:16)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      mituiau aia cu cateva zeci de mii de dolari cativa prostani si aia vindeau fabricile, iar cei ce le luau vindeau numai parcarea din fata fabricii si erau pe plus dupa spaga si pretul fabricii. Asa s a devalizat Romania in anii 90. Pentru asemenea sume ar trebui sa fie bagati la inchisoare pe viata, ca dupa ei atat valoreaza integritatea si responsabilitatea functie lor de functionar.
  • +24 (28 voturi)    
    Prosti (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:08)

    Calin123 [utilizator]

    Bai, astia atata sunt de prosti incat nu stiu cum sa faca trafic de influenta, sa dea spaga, sa ia mita etc.
    Cred ca v-ar prinde bine cativa ani de contemplare pe la puscarie si poate cu ocazia asta scrieti si niste carti pentru urmasii vostri cum trebuie facuta treaba. Nu de alta dar aveti experientele nereusitei acum...
  • +14 (24 voturi)    
    Popcorn (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:12)

    Carcalete [utilizator]

    Tocmai acum mi s-a terminat popcornul!
    Ma duc pana jos, la magazinul din colt.
    Sa nu dati noul episod pana nu revin, va rooog ...

    Livacheee, parnaia te mananca, puiule !!!!!!!!!
  • +23 (29 voturi)    
    E groasa treaba daddy! (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:18)

    Anomin8473 [utilizator]

    Gogosile dauneaza grav libertatii!!!

    La Multi Ani Daddy!!! Cu executare!!!
  • +18 (28 voturi)    
    Bravo!!!!! (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:21)

    barba-neagra [utilizator]

    In sfarsit, a dat Dumnezeu! Cred ca pietricica asta era una din durerile de masele ale lui Daddy cand se rastea la presa.
    Prea erau linistiti cei de la Antena 3 si LuJu de felul cum reactiona CSM (jumatatea judecatorilor) plus nesimtirea aratata fata de cererile procurorilor de a fi aparati de CSM impotriva politicienilor.
    Abia astept sa va ce mai zic acum. Poate se schimba dreaq conducerea CSM, sa vina un/o judecator(oare) cinstit(a).
  • +16 (18 voturi)    
    o demisie a doamnei?! (Luni, 5 noiembrie 2018, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    evident ca NU....
  • -8 (20 voturi)    
    Asa si Iohannis si-a promovat achitatorii, cica (Luni, 5 noiembrie 2018, 17:23)

    andipetre [utilizator]

    Una din urlaturile care umbla pe la Antena3 zilele astea e ca Iohannis i-a promovat pe procurorii care i-au inchis dosarele si cica asta ar arata ca are grupare mafiota, blablabla etc. Evident ca, si daca ar fi adevarat, dovezile sunt circumstantiale si nu poti zice nicidecum ca e o relatie cauza-efect intre clasarea dosarului si promovatea, peste ani, a procurorului.

    Din pacate si documentul asta scos azi de Rise e din aceeasi categorie, nu dovedeste nimic direct. Da, e interesant ca sotul doamnei, cu 3 ani in urma a primit o suma de la o firma. Dar unde e Dragnea? Sunt tot dovezi circumstantiale si nu au de-a face cu dosarele DNA ale Konducatorului din Teleorman.

    Sper ca nu incepe si Rise un serial de "dezvaluiri" de "senzatie" cu picatura, cum facea Ghita pe la RTV si care evident nu spunea nimic, cauta numai rating si eventual sugera negocieri subterane.

    Daca aveti dovezi serioase, dati-le, cred ca am asteptat cu totii destul dupa ele.
    • +1 (11 voturi)    
      Mda (Luni, 5 noiembrie 2018, 18:58)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      nu ai citit, nu ai vazut, nu stii despre ce e vorba, dar te repezi - nu sunt dovezi serioase.
      Pai pentru tine, daddy e sfant, nu poate gresi, nu-i asa?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +1 (7 voturi)    
        Tu ai citit ce am scris?... Ai inteles? (Luni, 5 noiembrie 2018, 21:21)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Am spus doar ca nu mai am chef de "dovezi" colaterale gen Ghita la RTV, puboicste la nesfarsit, ca niste episoade de telenovela. Sa ne arate chestiile serioase din "valiza", pentru ca nu avem nivelul de inteligenta al celor manipulati de Antena 3. Datul cu picatura, pentru senzationalism ieftin, e pentru altii.
        • 0 (2 voturi)    
          Comparatia , nu exista ! Din valiza inca nu stim (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:33)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          cat de valoroase sunt informatiile . Ele pot deveni valoroase daca sunt conexate, la final . Asta poate dura caci materialul e masiv . Ghita avea niste fotografii cu LCK, la ceva petreceri , unele oficiale la care aceasta putea participa si in interes de serviciu-de exemplu ....Daca a existat o singura ''dezvaluire'', amintiti-o !!
    • +4 (6 voturi)    
      mai asteapta... (Luni, 5 noiembrie 2018, 19:28)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Pana avanseaza temenele procesului..
      Pana la alegeri...
      • +3 (3 voturi)    
        De cat timp tot asteptam? (Luni, 5 noiembrie 2018, 21:27)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

        Procesele se tot amana, si nu stiu cum, dar intre timp Codruta nu mai este si Dragnea inca rade de toti la Parlament.

        Tot asteptam, asa cum am mai asteptat sa dispara si influenta altor nocivi in istoria noastra postdecembrista: Iliescu e cel mai cunoscut exemplu -- zambetul lui se simte si acum.

        Ma tem de un blat, sau de faptul ca asistam la o telenovela ieftina. Dragnea rezista, iar acum rezolva el afacerile celor care altadata il atacau. Pe scurt, mizerie politica, tradare nationala, joc murdar.
  • +2 (6 voturi)    
    Curat ghinion, cum bine ar zice prezidentu' (Luni, 5 noiembrie 2018, 22:33)

    Irina25 [utilizator]

    Ca aia bunii sa gaseasca valiza cu documentele "lu aia" raii...
    • +4 (8 voturi)    
      Nu bre, ala care o tinea dosita (Luni, 5 noiembrie 2018, 23:52)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      A clacat la gandul cata puscarie il paste daca e prins si a aruncat-o din mers cu masina.
  • +4 (12 voturi)    
    Sefa CSM subordonata politic ! (Luni, 5 noiembrie 2018, 23:09)

    JHolden [utilizator]

    15000 de lei, salariul pe un an al majoritatii populimii. O nimica toata pentru oamenii mafiotilor si borfasilor din politica. Lustratia care nu s-a facut in 90 se vede din ce in ce mai necesara in zilele noastre.
    • +2 (4 voturi)    
      Procedeu mafiot ! Primul contact e oficial, (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:38)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      fiscalizat, cu factura....Cu asta l-au testat, au vazut daca pune botul ! Sunt sigura ca nu a miscat un ac pentru banii astia....Grosul a venit mai tarziu, si nu cu factura..............
  • +1 (3 voturi)    
    sperante (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:40)

    gazpefoc [utilizator]

    Sper ca printre documentele gasite sa fie ceva care sa si incrimineze pe cineva. Pana acum, toate sunt documentele unei firme prin care justifica plati catre terti. Legal sau nu, ramane de vazut. Este adevarat ca toate astea au fost facute cu banii statului din niste contracte pe care Teldrum le-a castigat cum le-a castigat. Sa speram ca macar acum oamenii sa deschida ochii si sa vada cum se distreaza baronii pe banii lor. Si sa voteze in consecinta la alegerile viitoare. Pana la urma, asta este scopul Rise Project, sa ne deschida ochii, nu sa judece sau sa acuze.
    • +1 (1 vot)    
      sa speram, dar nu se stie (Marţi, 6 noiembrie 2018, 12:53)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

      Termopanele lui Adrian Nastase, pentru care a intrat la inchisoare, or fi costat 78.000 de euro?
      Ei, in mod normal, niste indivizi ar trebui sa faca puscarie pentru tunarea masinii bouleanului al mic.
      Dar, pe de alta parte, daca Mafia transpartinica, cu PSD in frunte, nu ar fi hotarat sa scape de Nastase, care devenise prea satrap si prea lacom, nimeni n-ar fi miscat in front.

      Deci, daca Mafia transpartinica zice ca Famiglia Dragnea si toate afacerile lor sunt intangibile, avand in vedere gradul de penetrare a Mafiei in toate structurile statului, nu se va lasa decat cu anchete de mantuiala, amanari si NUP-uri.
      Dragnea si formatiunile de crima organizata stapanesc totul si sunt mult prea utile capilor de framiglii, baronilor; eu zic ca se va face doar un simulacru de ancheta. Daca se va face si atat, ca pana la ora asta nicio autoritate nu s-a autosesizat si nu a cerut documentele...