Scrisoarea Vioricăi Dăncilă, în care acuză „încercări de înlăturare pe cale violentă” a guvernului,  a ajuns la Comisia Europeană, care va da un răspuns (purtător de cuvânt)

de CZ     HotNews.ro
Vineri, 17 august 2018, 11:52 Actualitate | Politic


Timmermans-Dancila-Juncker-Cretu
Foto: Hotnews
Scrisoarea premierului Viorica Dăncilă, în care acuză „încercări de înlăturare pe cale violentă” a guvernului,  a ajuns la Comisia Europeană, care va da un răspuns, a confirmat pentru HotNews, un purtător de cuvânt al executivului european. Scrisoarea a fost obținută de jurnalistul Ovidiu Vanghele, care a publicat fragmente din document pe Facebook.

UPDATE: Ulterior, textul integral al scrisorii a fost dat publicității de europarlamentarul Siegfried Mureșan (PNL), în timp ce Guvernul nu a dat nicio reacție și nu a publicat documentul. 



În scrisoarea adresată președintelui CE, Jean Claude Juncker, și prim-vicepreședintelui Frans Timmermans,Viorica Dăncilă se plânge că prin protestele de la București din 10 august și atitudinea unor oameni politici reprezintă încercări de înlăturare pe cale violentă a guvernului ei și îl acuză pe președintele Klaus Iohannis că și-ar fi ignorat atribuțiile de mediator în societate și că a făcut apel la contnuarea protestelor:

„Evenimentul  din data de 10 august nu a mai avut organizatori, fapt ce a dat posibilitatea participării unor manifestanți care au instigat la acțiuni violente. Au fost încercări repetate de intrare în sediul guvernului, de forțare a cordoanelor de jandarmi și de incendiere a unor obiective în spațiul public.

În aceste condiții, forțele de ordine au întreprins demersuri de oprire a violențelor în conformitate cu legislația în vigoare, iar față de plângerile unor demonstranți care au reclamat faptul că au fost victimele unor abuzuri, au fost demarate anchete cu privire la faptele semnalate.

Manifestația din 10 august a devenit subiect de dispută politică internă, majoritatea liderilor partidelor au făcut apel la calm și la izolarea forțelor perturbatoare a ordinii publice. Cu toate acestea, s-au făcut auzite voci ale liderilor politici care au chemat la continuarea protestelor, aducând acuze instituțiilor statului, forțelor de ordine, respectiv celor care în toate statele membre au rolul de a proteja cetățenii de agresiuni și acțiuni violente. Consider că aceste încercări de înlăturare pe cale violentă a unui guvern legitim pot reprezenta un precedent periculos în rândul statelor democrate.

De asemenea, funcția constituțională de mediator între societate, forțele politice și instituțiile statului, care revine Președintelui României, conform atribuțiilor din legea fundamentală, a fost ignorată de către acesta, care dimpotrivă a găsit momentul să aducă acuze Guvernului și să facă un apel la continuarea protestelor”.



















11403 vizualizari

  • +54 (56 voturi)    
    UE are de ales (Vineri, 17 august 2018, 11:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    se face ca nu aude sau ii trage una peste bot tutei! la cat de lent au reactionat in ultimii ani cred ca prima varianta e mai probabila!
      #showComment#showComment
  • +34 (38 voturi)    
    e sansa lui (Vineri, 17 august 2018, 12:05)

    Hans Metter [utilizator]

    Timmermans&Juncker sa arate ca chiar le pasa de noi
  • +44 (52 voturi)    
    Asta este pattern Rusesc de actiune (Vineri, 17 august 2018, 12:06)

    Habermas [utilizator]

    si anume un mod abil * de a face apel la mediere imediat dupa furt. Ca si cum un hot intrat in casa ar spune, de fapt usa era deschisa, ceea ce poate fi interpretat ca o invitatie, si de fapt eu am avut alte intentii (de exemplu de a face o surpriza familiei, sau un cadu) si cainele a trecut pe acolo si ne-intelegand ce se intampla s-a dat la mine si in cadere am luat niste bunuri de pe masa ca sa ma apar, de aiai ma vedeti cu ele in mana. Si mai departe ma simt foarte jignit ca ma consideri hot si pot accepta asa ceva, asa ca cer urgent mediere, ca sa ajungem cumva la o cale de mijloc, eu fiind aici o victima.

    * mult prea abil pentru Viorica Dancila, si chiar si pentru PSD. Astia sigur au coordonare de la Moscova. Ma rog, este opinia mea, dar eu asa cred., pentru ca am vazut timp de cateva decenii modul asta de actiune, iar istoria tot asta arata.
      #showComment#showComment#showComment
  • +33 (35 voturi)    
    prostu' (Vineri, 17 august 2018, 12:08)

    nash pandelica [utilizator]

    pan nu'i fudul, parca nu e prost destul.
    astia o tzin langa cu lovitura de stat, inlaturarea guvernului. s'au facut de ras a doua oara, in cateva saptamani. in loc sa taca, sa caute cuvinte de impacare pt. cei abuzati, batuti, raniti, gazati, ei, pac la razboiu !
    hotu' striga: hotzii !
    sa vedem ce fac, la palavramentu' ioropean, alde monica, transfugu de la pmp, ala care a intarit labaralii...si tot restul deputatilor de dreapta, anti psd.
    multa psd !
  • +32 (36 voturi)    
    sper ca de data asta sa nu se rezume doar (Vineri, 17 august 2018, 12:10)

    qwerasdf [utilizator]

    la replici de dezaprobare...

    vreau sa-i loveasca unde-i doare pe PSD-isti! sa li se impuna sanctiuni, asa cum le-au impus sanctiuni si rusilor

    pt ca si astia tot rusnaci, aflati insa in avanpost, sunt!
      #showComment#showComment
  • +37 (43 voturi)    
    S-a facut de ras (Vineri, 17 august 2018, 12:10)

    Frank777 [utilizator]

    inca odata Dancilova.Este simptomatica perseverenta cu care se face de ras individa asta.Fericiti cei saraci cu duhul! Dancilova va intra in istorie ca cel mai penibil om politic la scara nationala fiind egala cu deputatul Auto. La scara EU nu isi are pereche. Coafeza ei mereu o lauda ca ea este cea mai mareata coafura din intreaga EU. Penibilul aceste persoane este absolut.Nesimtirea este absoluta.
      #showComment
  • +23 (25 voturi)    
    Abilitatea de a minţi (Vineri, 17 august 2018, 12:24)

    PlatitDeSoros [utilizator]

    Nu este nevoie de abilitate pentru a minţi!
    Este pur şi simplu şcoala comunisto-fesenistă-pesedistă!
    Nu fac nimic nou, pur şi simplu neagă evidenţa, după un tipic îndelung exersat de-a lungul istoriei comunismului.
    Este şi o vorbă care spune "să nu subestimezi niciodată puterea negaţiei". Pentru un om normal la cap şi cu bun simţ (dar şi pentru cei care nu au cu ce gândi!), faptul că cineva neagă atât de vehement realitatea, creează o fărâmă de îndoială… pur şi simplu nu poţi să concepi că cineva poate minţi atât de sfruntat! Iar ei se folosesc mereu de asta! Degeaba arăţi oamenii paşnici loviţi în cap şi gazaţi, se "uită" mereu aceste aspect, dar permanent se readuce în discuţie faptul că 15 inşi ("sute" conform Latrina 3) care ardeau nişte arbuşti în ghivece (care în 10 minute se stingeau de la sine, fără pompieri) "incendiau oraşul". Este un manual, nu au nevoie de creier pentru asta!
      #showComment
  • +19 (21 voturi)    
    Serios? (Vineri, 17 august 2018, 12:27)

    omezu [utilizator]

    Cum era aia cu defaimarea tarii? Daca te iei dupa Veorica Romania a devenit un fel de Somalia. Si nu cumva incercarea acreditarii ideii ca in Romania s-a incercat o lovitura de stat reprezinta TRADARE?
  • +14 (16 voturi)    
    te spune lu' tata (Vineri, 17 august 2018, 12:28)

    clencix [utilizator]

    S-a supărat ca văcaru' pe sat.
      #showComment
  • +19 (21 voturi)    
    Doamne , mare ti-e gradina .... (Vineri, 17 august 2018, 12:31)

    astronaut [utilizator]

    Veorico , PROSTIA SI DOMNIA SE PLATESC , cata parsivenie exista in CLICA DE MAFIOTI care conduc acest ''gubern si parlament'', miting imprastiat in ''lacrimi si sange''de catre ''militia psd-ista'' si culmea tot ei se duc la UE sa se planga (parca UE este un organism care sa faca ordine in DEZORDINEA creata de incompetentii din GUBERNUL Romaniei ) ! Auzi la Veorica ''incercarea de a rasturna guvernul prin actiune de forta '', pai POPORULUI NU-I SPUNETI NIMIC SI INVENTATI ''LOVITURI DE STAT''SI VA DUCETI LA UE?
  • +17 (19 voturi)    
    o veste minunata (Vineri, 17 august 2018, 12:32)

    iondelaafumati [utilizator]

    doamna PM Vasilica Dancila stie totusi sa scrie.Are probleme doar cu cititul!
  • +19 (21 voturi)    
    Ma intreb (Vineri, 17 august 2018, 12:33)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    In ce limba a scris scrisoarea... De fapt daca e o limba luata sau data...
  • +15 (17 voturi)    
    bravo, fai, vasilico! (Vineri, 17 august 2018, 12:34)

    revo [utilizator]

    vad ca ti-era dor de-o lovitura de stat si visai la detronarea ta de pe closetul din Piata Victoriei, prin forta! Poate sperai si la altceva, sa te plimbi cu elicopterul! Ca doar asta ti-ar mai fi scaparea, o sa te foloseasca seful tau ca pe hartia igienica, pana o sa ramai zdrente si plina de ciocolata. Eu te inteleg, plangi, ceri, invoci tu debarcarea, dar degeaba!
    Daca tu iti pui sperantele in Iohannis, sa incerce el ceva, ai gresit adresa! Chiar daca incerci sa bagi batul prin gard, sa-l zganderi, tot degeaba: Ioha e la mare, cu nevasta, incearca s-o faca sa ajunga la Sibiu cu ochii bulbucati! Dar stii ceva? Nici aia nu-i iese!
  • -6 (14 voturi)    
    UE (Vineri, 17 august 2018, 12:38)

    vasile-roaita [utilizator]

    Are probleme mult mai grave, nu-i interesaza pe ei ce se intimpla in Romania in luptele interne.
  • +21 (23 voturi)    
    Obraznicia acestor oameni (Vineri, 17 august 2018, 12:42)

    fat.cat [utilizator]

    este incomensurabila. Daca UE nu-si da jos ochelarii de cal nici acum si nu reactioneaza dur la aceste minciuni sfruntate, nu stiu ce sanse mai avem.
  • +13 (15 voturi)    
    Mda a scris ca poate le stie mai bine... (Vineri, 17 august 2018, 12:43)

    MAROM [utilizator]

    Nu inteleg de ce a scris in romana....va lasa loc de interpretari si apoi va spune ca aia de la comisie au pierdut intelesul la traducere. De asemenea a introdus cumva si un "Hehe!" sau baremi un "Make a photo when you come to visit me?". Sau...daca vii prin Romania sa ma anunti ca sa-ti pregatesc un cos cu seminte de rosii, praz etc? Poate si un zaibar.....of..of..
    Chiar ce spera? Ca vor trimite aia si jandarmii lor sa continue "munca" inceputa de cei de pe aici?
  • +20 (22 voturi)    
    Ticaloasa si proasta (Vineri, 17 august 2018, 12:46)

    aniod [utilizator]

    acestea merg mana in mana.
    Apoi criminala.
  • +15 (17 voturi)    
    Pai (Vineri, 17 august 2018, 12:52)

    paulbutoi [utilizator]

    Cei de la UE au prilejul sa o intrebe de ce a iesit imediat ministrul de interne cu textul " interventia a fost supravegheata de un procuror militar " .
    Lucru negat rapid de Parchetul Militar .
    Au mai fost cazuri de interventii ale Jandarmeriei " supravegheate de un procuror militar " ?
    Cand ?
    Daca nu , de ce ar fi fost acum o exceptie ?
    Cum justifica ministrul aceasta afirmatie , din moment ce Parchetul Militar a spus ca nu exista baza legala pentru o astfel de activitate ?
    Asta nu arata ca au stiut de la inceput ca vor incalca normele legale si au vrut sa dea impresia - la fraieri - ca au acoperire legala ?
    Asta nu dovedeste premeditarea actiunii ?
      #showComment
  • +17 (19 voturi)    
    prosti (Vineri, 17 august 2018, 13:07)

    Ilidia [utilizator]

    Tovarasa si gasca sunt se prefac !? Chiar isi inchipuie ca-i mai crede cineva !? Au fost destui "observatori" de la ambasadele straine si stiu tot "filmul". Oricum "opera" nu-i apartine. Ea nu e in stare nici sa citeasca in l. romana, dar sa mai si scrie in alta limba.
  • +18 (20 voturi)    
    in ce limba (Vineri, 17 august 2018, 13:12)

    zigot [utilizator]

    a trimis scrisoarea tuta ca nu ii e la indemana nici
    engleza, nici romana.
      #showComment
  • +24 (28 voturi)    
    minciuni de psihopati (Vineri, 17 august 2018, 13:18)

    carmen_i [utilizator]

    PSD te fura si tot el striga ca e talharit.
    PSD te injunghie si tot el tipa de durere.
    PSD distruge tara, dar zice ca e vina ta.

    In concluzie, PSDistii sunt exact ca psihopatii criminali din filme , care dupa ce ucid 10-15 oameni, la proces apar ca niste mielusei, jurandu-se ca sunt nevinovati in timp ce au lacrimi in ochi si strang in brate un ursulet de plus.

    Faceti plangere penala Guvernului pesedist pentru felul in care minte si trimiteti la CE o scrisoare prin care sa aratati ca lucrurile stau cu totul altfel!
  • +14 (16 voturi)    
    I-auzi (Vineri, 17 august 2018, 13:34)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "incendiere a unor obiective" Deci brazii aia erau "obiective". Bine ca nu erau "subiective", ca mai primeau si niste gaze + tonfe de la colegii celor care ii incendiasera.
  • +16 (18 voturi)    
    Hrana pentru prostii PSD (Vineri, 17 august 2018, 13:41)

    Sani [utilizator]

    Scrisoarea este de fapt pentru marlanii, lasii si idiotii PSD-ului!

    Prostia trebuie hranita si ea!

    Ce conteaza pentru interlopii PSD imaginea Romaniei?

    Iliescu spunea acelasi lucru cand a adus represiunea minerilor.
    Idiotii de acum repeta scenariul chiar daca lumea este diferita acum.
  • +10 (12 voturi)    
    DEMISIA ! (Vineri, 17 august 2018, 13:51)

    Teo3000 [utilizator]

    Interpretand strict datele oferite oficial:
    Avem:
    - o manifestatie cu peste 100.000 persoane
    - sute de persoane violente (sa admitem ca au fost intre 100 - 900)
    Jandarmeria "si-a facut datoria" iar rezultatele sunt:
    - gazarea repetata a cca 100.000 de persoane pasnice
    - spargerea manifestatiei si golirea pietei
    - 452 de persoane ranite (care au fost investigate de ambulantele din piata), din care 387 de manifestanti pasnici si 65 de jandarmi
    - 12 persoane ranite care au fost trimise pe loc la spital, din care 10 manifestanti pasnici si 2 jandarmi
    - 0 (ZERO) manifestanti violenti izolati si retinuti de jandarmi pe durata manifestatiei (toti cei retinuti s-au dovedit a fi jurnalisti si manifestanti pasnici, care au fost si eliberati tot in cursul manifestatiei)
    - 3 (TREI) manifestanti violenti, din sutele declarate, identificati si retinuti dupa 2-3 zile de la manifestatie;

    Eu cred sincer ca un rezultat mai dezastruos e greu de imaginat. Treaba jandarmilor era de a identifica, izola si retine manifestantii violenti. Au folosit toate echipamentele din dotare, au gazat repetat oameni pasnici, au intervenit in forta, iar rezultatul final, din punctul de vedere al atributiilor lor, a fost ZERO. Din "sutele" de manifestanti violenti, jandarmii "ce merita respect" nu au reusit in interval de 10 ore sa izoleze si sa retina niciunul.

    Pentru ce merita jandarmii respect? pentru incompetenta crasa?
    Daca sutele de manifestanti violenti ar fi fost cateva sute de teroristi sinucigasi ???

    Demisia conducatorilor Jandarmeriei, a ministrului de interne si a primului ministru este singura reparatie rezonabila.
      #showComment#showComment
  • +10 (12 voturi)    
    Aveam ,pana astazi,o minimă reținere (Vineri, 17 august 2018, 14:03)

    Rescator [utilizator]

    in ceia ce inseamna o inteligența minima a cuplului
    malefic Liv Jong Unu-Docila.Se pare insă ca celebrul
    nostru Bulă este un savant in comparație cu cei numiți.Cel mai bine pentru ei ar fi fost sa tacă.Dar nu,
    și-au scos gașca de zgomote bolșevice la inaintare.
    Remarc in mod deosebit prostia de tip maskirovka a
    nefericitului Orlando.
  • -3 (7 voturi)    
    un prost arunca o piatra... (Vineri, 17 august 2018, 14:05)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    si 30 de inteligenti - pana acum - vor s-o scoata.
      #showComment
  • +8 (10 voturi)    
    Ca in bancul cu cocosul alergand gaina (Vineri, 17 august 2018, 14:10)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    D-nei PM ii pica bine postul, crede ca ii confera prestigiu si, prin urmare, ar sta pe loc. Pe de alta parte e atat de evident ca se afla intr-o pozitie care ii depaseste abilitatile incat pana si dansa se simte inconfortabil, iar ceilalti o pot acuza de diverse lucruri. Prin urmare, un miting de genul celui din 10/08 era un bun prilej sa se impiedice... din pacate, l-a ratat. Iar acum mai si umbla pe la UE cu explicatii necerute de nimeni, ca sa fie tacamul complet.
  • +9 (11 voturi)    
    . (Vineri, 17 august 2018, 14:19)

    Ingwar [utilizator]

    acuma intelegeti de ce TT a amnistiat anul trecut citeva mii de persoane ? ca sa le foloseasca la proteste in calitate de berbec, instigatori, agresori. asa lucreaza guvernul impreuna cu golanii si jandarmii. un guvern antinational, pericol pentru siguranta nationala
  • +3 (11 voturi)    
    Depinde (Vineri, 17 august 2018, 14:20)

    amelisa [utilizator]

    O analfabeta a scris (asta da, performanta ) ....
    Acum depinde cum il gaseaste scrisoarea pe Juncker...baut sau treaz...
  • +13 (15 voturi)    
    interesant (Vineri, 17 august 2018, 14:31)

    dum_i [utilizator]

    Veorica nu vorbeste cu poporul roman. e sub demnitatea ei.

    Ea se duce la UE pentru ca UE e proasta si nu stie sa deschida un ziar. UE crede doar ce zice veorica.
  • +12 (16 voturi)    
    ...bai psd-isti...uisti... (Vineri, 17 august 2018, 14:36)

    mitocanu [utilizator]

    ...pana acuma o acuzati pe monica macovei ca va paraste la ue si face mult rau romaniei...facand acelasi lucru, voi sunteti niste patrioti, nu-i asa???
  • +13 (15 voturi)    
    e super proasta (Vineri, 17 august 2018, 14:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar sa nu uitam interesul major e presedintia CE, pe care oricum nu o meritam, dar mai dam si un ajutor cu miros de sobolan rosu. aceasta femeie e atit de proasta incit nici demisia nu si-o da. e ca ceausescu vorba cintecului "eu dancilea nu placam, nu plecam acasa, pina nu ma v-a lua cel cu o coasa". daca acum mai gasim cu cine sa guvernam, peste 10 ani cind ne vom lua tara inapoi o sa vedem ca nu e nimeni in stare...cind vrem sa traim decent? azi, miine? acceptam sa fure astia pina si de la copii, sa ii gazeze si astia sa spuna ca sint jocuri pe video?
  • +6 (6 voturi)    
    Acum (Vineri, 17 august 2018, 15:24)

    siska [utilizator]

    se intelege care e ADEVARATUL STAT PARALEL ?
    Apropo, pe asta n-o acuza nimeni de inalta tradare ?
    veoricoo, gresisi adresa raportului, mamaie ! moscova nu e la Bruxelles ! Si aia "are" televizoare, vazura si ei ce se intimpla in Piata Victoriei si ce se intimpla in Romania, in general (valabil si pentru norica, aia cu trucajele !)
  • +6 (6 voturi)    
    cerere de ajutor... (Vineri, 17 august 2018, 16:20)

    baligosul [utilizator]

    Ar fi interesant de știut ce părere au despre madam Dăncilă unii psihologi, cam cum o evaluează pe această bugetară, bună sau inaptă pentru postul pe care îl ocupă.
  • +7 (7 voturi)    
    FAKE NEWS (Vineri, 17 august 2018, 16:35)

    benicio [utilizator]

    Stirea asta este trucata. Eu nu cred ca tovarasa Dancila stie sa scrie.
  • +2 (2 voturi)    
    Implicare (Sâmbătă, 18 august 2018, 6:43)

    TOprea [utilizator]

    Romani, implicati-va politic daca puteti sau macar oferiti-va voluntari pentru partidele si miscarile politice pe care le simpatizati. Si/sau donati organizatiilor in care credeti, indiferent de sume. Toate conteaza si toate se aduna. Nimic nu se poate schimba fara oameni, timp si bani. Faceti-o, e un moment bun pentru a incepe sa ne implicam mai mult, noi toti. E momentul pentru fiecare din noi sa facem pasi intr-o directie buna, nu-i lasati pe altii sa faca pasi intr-o directie gresita in timp ce voi ati stat si nu ati facut nimic.