Bădălău (PSD) propune "Ziua dăruirii". Filosofia din spatele inițiativei: "Dăruirea este un act profund și personal, izvorât dintr-o nevoie umană, de a-i contamina pe alții de bucuria vieții"

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2018, 13:18 Actualitate | Politic


Niculae Badalau
Foto: Facebook - Niculae Badalau
Senatorul PSD Niculae Bădălău a depus un proiect de lege prin care se instituie "Ziua Dăruirii" pe 25 septembrie, zi în care ar urma să se organizeze "programe și manifestări culturale, educative, artistice, de voluntariat". Bădălău explică în expunerea de motive, pe care o deschide cu un citat din Blaise Pascal, că "a dărui înseamnă a adopta în comportamentul tău prezumția de solidaritate cu ceilalți oameni". El s-a inspirat de ziua lansată în SUA în 2012, "GivingTuesday".

"Scopul promovării acestei inițiative legislative este acela de a crește repsonsabilitatea cetățenilor de toate vârstele, de a servi toate segmentele societății, de a contribui la o moștenire culturală care trebuie amplificată, de a încuraja generozitatea și implicarea socială prin instituirea unei Zile a dăruirii", spune Bădălău în expunerea de motive, cel care urmează să devină președintele Consiliului Național al PSD.

Senatorul PSD începe expunerea de motive cu un citat din Blaise Pascal: "Plăcerea oamenilor cu adevărat mari e să facă oamenii fericiți."

"Dăruirea este, înainte de toate, un act profund și personal, izvorât dintr-o nevoie umană, aceea de a fi bun, generos: a de oferi celuilalt, de a te simți împlinit, de a-i contamina pe alții de bucuria vieții. A dărui din inimă, a participa la ceva anume, a ajuta pe cineva, a face un bine cuiva, poate însemna și a simți că faci parte dintr-o comunitate pe care vrei să o faci un loc mai bun și mai frumos, a contribui la o activitate nobilă, valoroasă", continuă liderul PSD.

Citește aici în întregime textul expunerii de motive

Citește aici proiectul de lege

Niculae Bădălău, senator de Giurgiu, este singurul inițiator al acestui proiect legislativ, care va intra în procedură legislativă la Senat, Camera Deputaților fiind decizională.


Citeste mai multe despre   


















1226 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Ha! (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:24)

    HChifteluta [utilizator]

    Alt penal care nu mai poate de grija Romanilor! Noi manifestari culturale de sifonat bani! Tara asta sta sa se prabuseasca si infractorii nu mai pot de dragul nostru!
    • +2 (2 voturi)    
      Fie ca judecătorii.. (Vineri, 20 aprilie 2018, 18:10)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      ... să le dăruiască sentințe binemeritate și executate în celulă, nu în vilele nesimțite ridicate din banii furați!
    • +2 (2 voturi)    
      De ce nu ești sincer, Bălălău? (Vineri, 20 aprilie 2018, 18:13)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Pardon, Bădălău? Zi-o pe direct, Ziua Șmenului/Ciubucului/Mitei/Șpăgii/Șperțului/Ploconului/Tainului/Procentului...
      Ziua Națională a Furtului pe Față!
  • +7 (7 voturi)    
    a (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:31)

    adrian67 [utilizator]

    Foarte bine bai Balalau. Propun ca ziua daruirii sa se serbeze la ICCJ, la sentinta finala cand va dau aia ani multi cu executare. Sa fie intr-un penitenciar bun - cum se zice.
    • +4 (4 voturi)    
      de ce vă legați de bietul ? (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:58)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Propunerea este foarte bună ! Intrebarea este : La cîte daruri are dreptul o persoană ? Și în ce sens, să dăruiască sau să primească daruri ? Că eu nu știu cum să fac, un singur dar , de exmplu 5647894 ani de pușcărie pentru INTERLOPII komunistoizi din pedesereu + peserereu 2 zis și alde sau trebuie să le dăruiesc la fiecare în parte ? Sau care ar fi dilema lu mustață ot teleorman : să primească de la toți cîte o puie sau numai de la bădălău ? Egoistuleeeeee
  • +2 (2 voturi)    
    DA, DA, si eu as darui (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:32)

    ..13 [utilizator]

    vreo doua plame dupa cap unora....

    Toate actiunea asta mea de daruire ar fi menita sa permita urcarea spre creier a urmelor care se tot duc mai jos catre fund si se pierd in natura...

    zau ca nu as fi zgarcita
  • +7 (7 voturi)    
    Iar voi ... (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:34)

    NicolaeA [utilizator]

    vreti sa-i daruiti lui Dracnea lacul (sau ce mai este acum) Belina. "Ziua dăruirii" nu alta !
    Siktir.
  • +2 (2 voturi)    
    da da (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:38)

    alex34 [utilizator]

    si toti cetatenii sa vina la partid sa daruiasca o parte din putinul lor, sa fie primit cu bucurie sa simta ca au facut un bine
  • +5 (5 voturi)    
    Desigur...... (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:43)

    polonyca [utilizator]

    Adica noi sa va daruim voua banii din Pilonul 2 de exemplu.....nu ????
  • +4 (4 voturi)    
    si o sa fie ce?! (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    singura zi din an in care nu furati?!

    un om care chiar daruieste nu are nevoie de de laude...
    eu cand donez la diverse actiuni de caritate nu ma laud in dreapta si in stanga... nu imi place sa mi se vada moaca sau sa imi apara numele ... pentru ca donez pentru o cauza, nu donez pentru reclama personala!

    psd face aberatia asta ca sa dea bine la prosti, nu pentur ca ar crede cu adevarat in daruire! daca ar crede, nu ar fura si nu ar distruge economiasi justitia!
    • +1 (1 vot)    
      Ai un plus de la mine (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:31)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pentru atitudinea ta de bun roman si crestin. Bunul simt,care lipseste cu desavarsire majoritatii politicienilor(Badalau in cazul de fata) ne indeamna sa nu facem binele cu fanfara si televiziunile langa noi, caci ala nu mai e bine ci lauda de sine. In imbecilitatea si rapacitatea lor, politicienii s-au departat de esenta neamului romanesc, incercand sa initieze gesturi de care romanul obisnuit din totdeauna nu s-a instrainat niciodata.
    • +2 (2 voturi)    
      mai bine spus (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:15)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      va fi ziua din an în care pro-stimea trebuie să le dăruiască cîte o idee de ce și cum mai este de furat ! Le e frică că o să le sece izvorul de "înțelepciune " și "imaginație". Să vezi teledonuri la laAtrina3 și rromînikaTV, chiar și TVR9 !
  • +2 (2 voturi)    
    aha (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:52)

    gogu_milogu [utilizator]

    si o sa VA daruiti din banii vostrii sau tot din banii nostrii?...
  • +5 (5 voturi)    
    daruiti tot ce ati furat (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:02)

    iodixit [utilizator]

    si sa vedeti ce stare zen va paleste!
  • +5 (5 voturi)    
    super (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:06)

    Nevermind [utilizator]

    neaparat zi libera.
    + aia inainte de ziua daruirii
    + aia de dupa

    si obligatoriu 1 zi punte pentru bugetari ca sa se lipeasca de un weekend
  • +4 (4 voturi)    
    Frati yoghini ! (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:19)

    CatalinE [utilizator]

    Primiti in randul vostru acest specimen PSD de marca aproape dunareana. Mie asa imi suna, un soi de cerere yoghina, cu un mic dar din partea oranduirii !
  • +3 (3 voturi)    
    ideea este nobila,dar (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:55)

    zigot [utilizator]

    cand vine din partea unui parlamentar ai carui colegi nu
    prididesc sa-si voteze tot felul de privilegii precum:
    salarii foarte mari deoarece nu pot fi intreprinzatori-
    mai nou isi voteaza si dreptul de a deschide afaceri in anumite domenii- , pensii speciale ptrca sunt sleiti de munca, drepturi banesti fara decontare ptr cheltuieli din teritoriu, plata telefoane, chirii, transport si alte anomalii de acest gen, poti sa il crezi ca are intentii curate?
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie pesedistă. (Vineri, 20 aprilie 2018, 19:40)

    asavreau [utilizator]

    PSD-ALDE vor să schimbe calimera.Să spună că am dăruit noi.nu că au furat ei.Hai sictir băi Bădălău.Faceți o dovadă de dăruire,faceți parlament de 300 persane,desființați pensiile speciale,anulați privilegiile acordate fără nici-o noimă unora care se cred mai onorabili decât alții și i-ați făcut cetățeni de onoare ca să fure legal.Prea multe titluri acordate ,cu beneficii financiare pe care le suportă populația.Societatea civilă trebuie să identifice toți decorații cu tot felul de decorații.Nici 50% nu merită decorațiile primite.Trebuie pedepsiți și cei care au propus,și cei care au acordat decorațiile.