Deputatul PNL Pavel Popescu, atac dur la Cristian Preda: Disperat să vă lipiți de vreun partid naiv pentru a mai prinde un mandat călduț / Investigația consiliului de onoare al Ordinului Steaua României, normală

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 13:01 Actualitate | Politic


Pavel Popescu
Foto: Facebook
Un deputat PNL, Pavel Popescu, consideră „o normalitate„ investigația Consiliului de onoare al Ordinului 'Steaua României' în cazul europarlamentarului Cristian Preda, pe care îl acuză de „un lung şir de imoralități politice (...) împachetate în pomposul aer al unei presupuse lupte cu PSD„.
 
„Nu știu pentru ce anume sunteți decorat cu Ordinul Steaua României, dar nicio altă țară, niciun politician european semnificativ nu a mai cerut suspendarea dreptului de vot al României. Solicitarea dvs nu este îndreptată împotriva PSD. Ea este îndreptată împotriva României. Solicitarea dvs nu este un gest anti-Dragnea, e un gest anti-România, de care se pot prevala duşmanii noştri. Astfel, investigația consiliului de onoare al Ordinului Steaua României apare ca o normalitate, deloc un abuz, prevăzută de legea actuală de peste 10 ani. Această acțiune nu are nimic de-a face cu nebunia lui Dragnea legată de o posibilă viitoare lege a defăimării„, a scris deputatul PNL, pe pagina sa de Facebook.

Reacția sa vine după ce Cristian Preda, europarlamentar și fost consilier prezidențial, a anunțat la jumătatea lunii martie că fost "chemat în fața Consiliului de Onoare al ordinului Steaua României, pentru a răspunde unui denunț care reia acuzatiile PSD-ALDE de defaimare a tarii".

Costin Georgescu este președintele Consiliului de Onoare, iar din for mai fac parte Șerban Brădișteanu, Gabriela Firea sau Ecaterina Andronescu.

Miercuri, deputatul liberal admite că „membrii consiliului de onoare sunt majoritar nişte sinistre personaje„, dar spune că eurodeputatul se „autovictimizează„ și încearcă să se „lipească de vreun partid naiv pentru a mai prinde un mandat călduț„.

„În speța investigării actuale primiți domnule Preda, exact ceea ce meritați pentru o acțiune împotriva României„, a mai scris Pavel Popescu.


Citeste mai multe despre   


















2685 vizualizari

  • +30 (40 voturi)    
    cu asha parlamentari... (Joi, 29 martie 2018, 13:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... PNL risca sa scape si de votantii pe care-i avea. Zamfir la intrevederea cu Isarescu de la parmanent reitera cu sirg argumentele PSD cum ca inflatia e din vina BNR, asta acu il acuza pe Preda ca a denigrat tarisoara... Daca Orban vrea sa aiba ceva succes la viitoarele alegeri ar trebui sa ii scoata pe baietii astia in shuturi din partid.
    • 0 (12 voturi)    
      ... (Joi, 29 martie 2018, 14:15)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Dar legat de ce a scris omul ai vreun comentariu?
      • +3 (3 voturi)    
        e rusinos, si de neiertat (Joi, 29 martie 2018, 16:43)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ca tocmai un Liberal sa nu fie de acord cu dreptul la opinie al altui om politic, iar faptul ca din comisie fac parte un cercetat penal, un gropar al inatamantului, un primar care ameninta ca da in judecata pe consilierii care nu voteaza alaturi de psd, vad ca nu-l deranjeaza pe psdistul aterizat in pnl.
        • 0 (0 voturi)    
          dublu standard? (Vineri, 30 martie 2018, 11:25)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Asadar in cazul lui Preda exprimarea, vizavi de retragerea dreptului de vot al Romaniei, este o opinie politica, care trebuie respectata.
          Opinia politica a lui Pavel Popescu este insa o abominatie, pentru care trebui 'dat afara in suturi' din partid.
          Asadar unul zice 'Romaniei ii trebuie retras votul', celalalt zice 'Esti un bulangiu ca vrei sa ii se retraga votul Romaniei'
          Primul e bun, al doilea e rau.
      • +1 (1 vot)    
        sigur, si eu as fi facut la fel (Joi, 29 martie 2018, 17:49)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Nimic nu e prea putin pentru a opri ciuma rosie de la a pune stapinire pe justitie. Daca o fac, ne asteapta inca vro 50 de ani de regim totalitar, dar de data asta nu pur comunist, ci dupa modelul VOrban, Erdogan, Putin.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 30 martie 2018, 11:28)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Si crezi tu ca suspendarea dreptului de vot al Romaniei va pune capat dominatiei PSD?
          Vrabia malai viseaza. Tu crezi ca betivii si toantele care voteaza in turma au vreo tangenta cu dreptul la vot al Romaniei?
          Crezi ca ii intereseaza cat negru sub unghie?
          In loc ca 20 de mii de cetateni sa mearga seara pe strazi strigand Jos PSD, ar trebui sa mearga fiecare la nehotarati si tampiti sa le explice cum stau lucrurile si de ce PSD e nociv chiar si pentru ei. Asta e singurul mod in care PSD poate disparea, cu o implicare reala a protestatarilor, nu cu plimbari pe inserat, in care isi descarca energiile sufland in vuvuzele.
          • 0 (0 voturi)    
            nu e chiar asha (Marţi, 3 aprilie 2018, 13:14)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Daca faci o analiza mai in amanunt a alegerilor de la noi, vei observa ca PSD e votat de 3-3.5 mil de romani. Hai 4 cu tot cu partidele satelit. Cind prezenta la vot e de 7 mil, PSD cistiga clar. Cind e de 11 mil (ca la prezidentiale), PSD pierde clar. Iar suspendarea dreptului de vot si eventual amenintarea cu scoaterea din UE (ca noi inca avem MCV pe care trebuie sa-l respectam) are sanse sa scata la vot mai multa lume decit la Johannis.
  • +11 (13 voturi)    
    MP (Joi, 29 martie 2018, 13:12)

    clencix [anonim]

    MP apără România și-și merita medalia de onoare, pe care si-o respecta. Tocmai având curajul sa denunțe derapajele de la democrație și europenism ii conferă superioritate fata de cei care au primit medalia pentru merite mai puțin curajoase. Tocmai aversiunea celor de la putere care ataca mersul României spre civilizație amplifica meritele și curajul lui MP, evidente și cu și fără medalie.
  • +15 (19 voturi)    
    Domnu' Pavel Popescu... (Joi, 29 martie 2018, 13:12)

    Observator roman [utilizator]

    ...de intervenția - pe același subiect - a Președintelui Parlamentului European Antonio Tajani ați auzit?
    „investigația consiliului de onoare al Ordinului Steaua României apare ca o normalitate”?

    Cu deputați ca tine constat și eu că PNL e, de fapt, înglobat în PSD. Ce mizerie...
  • +7 (11 voturi)    
    haha (Joi, 29 martie 2018, 13:16)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    zise un parlamentar care nu va mai prinde un alt mandat atunci cand PNL nu va lua nici 10% in 2020...
  • +13 (17 voturi)    
    Inca un Popescu taricean. (Joi, 29 martie 2018, 13:20)

    Thriller [utilizator]

    Stranie colectie de jivine politice si-a facut PNL-ul ! I-auzi - cica cine critica guvernul, critica tara ! da in fabrici si uzine ! "se pot prevala duşmanii noştri" ! Gandesc ca pesedistii, voteaza cu pesedistii dar, cica, sunt liberali. Nu e de mirare ca singura opozitie la dictatura lui Dracnea e strada.
  • +6 (10 voturi)    
    Fratilor, iertati-ma fratilor (Joi, 29 martie 2018, 13:25)

    Zummm [anonim]

    Daca emotiunea ma apuca asa de tare pentru a va spune si eu ca in aceste momente solemne, ma gandesc la tarisoara mea... la Romaniaaaaaaaa.... la fericirea ei - O scrisoare pierduta I.L.Caragiale
  • +10 (12 voturi)    
    Alt USL-ist (Joi, 29 martie 2018, 13:40)

    Idealistu [utilizator]

    Pavel asta cred ca a plans ca s-a rupt alianta cu PSD. Ce caracter, ce liberal ?!
  • +9 (9 voturi)    
    De unde ai iesit,mai "draga" Popescule ? (Joi, 29 martie 2018, 13:52)

    Plagarus [utilizator]

    " Briliant " powered by Universitatea de Vest “Vasile Goldis” din Arad.
    Moralist cu viziune :" Să nu credeți că PSD este un partid de bezmetici, condus de un iresponsabil. PSD este un partid de oameni capabili, este un partid mare, cu posibilitatea reală de reformare” conchidea Pavel al lui Popescu.
  • +10 (12 voturi)    
    Cine-i prostul asta de Pavel Popescu ? (Joi, 29 martie 2018, 13:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Pare-mi-se e la primul mandat si el e cel care vrea sa se lipeasca de un al doilea !

    Popica, acum ma adresez direct tie : Tu faci parte din categoria aia, deloc rara, a boilor care, dupa ce afla ca la tara un elev si-a pierdut viata cazand in haznaua (fosa septica) neprotejata din curtea scolii iar ma-sii, venita sa vada ce s-a intamplat i-a cazut in cap tavanul scolii si a terminat-o si pe ea, se impotrivesc furibund inchiderii scolii pt a fi reparata, dar sunt de acord ca pe usa de la intrare sa se aplice o bulina rosie !

    PS. Sictir, golane !
  • +9 (9 voturi)    
    PSD-istii au LIPSIT de la sedinta Comisiei (Joi, 29 martie 2018, 13:57)

    Gryphus [utilizator]

    Preda spune ca u lipsit cei 4 PSD-isti de la sedinta comisiei ...desi PSD-ul a stabilit sedinta: ' Au lipsit cei patru pesediști: Andronescu, Brădișteanu, Firea, Geoană'

    ordinul asta a ajuns o bataie de joc

    https://www.facebook.com/CDPreda/posts/1796146887118875
  • +5 (7 voturi)    
    Cine e asta, de unde a aparut? (Joi, 29 martie 2018, 14:05)

    tarantella [utilizator]

    Si de ce ne-a vaduvit atata timp de pretioasa sa capacitate de a constata chestia (la singular, ca e una pe mandat).
    "deputatul liberal admite că membrii consiliului de onoare sunt majoritar nişte sinistre personaje"... Omul chiar exista?
    Si daca nu era intamplarea asta cu Preda, mai admitea sau isi continua somnul de frumusete pe langa personajele sinistre ale parlamentului? Si, daca tot a admis si stiind deja ce grija netarmurita il freaca fata de prestigiul tarii, ce are de gand sa faca pentru ca sinistri actuali si viitori sa nu-si mai gaseasca loc in Consiliului de Onoare al Ordinului Steaua României?
  • +8 (8 voturi)    
    Acuma m-am dumirit cine este Popica ! (Joi, 29 martie 2018, 14:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Este cel care facand facultatea de medicina in Romania a plecat dupa absolvire sa profeseze in strainatate, pt un salariu mai bun, conditii de exercitare a profesiei net superioare celor din tara, pt un alt statut social si, in vreme ce mai toti tinerii romani care se inscriu la medicina, o fac pt ca mai apoi sa plece afara sa-si faca profesia, (dupa cum vad ca se intampla tot mai des in breasla) el, profitand de nenorocirea numita Colectiv a gasit motivul pt a se intoarce in tara, evitand astfel sa-si oficializeze esecul profesional extern si sa dea explicatii in acest sens familiei, rudelor, prietenilor, fostilor colegi de scoala, etc.

    Altfel, normal ar fi fost ca dupa ce episodul Colectiv s-a consumat si dl Popescu sa se intoarca la profesia lui de baza din strainatate : medicina !

    Iata ca nu s-a intamplat deloc asa si asta imi da dreptul sa ma gandesc ca la fostul lui loc de munca nu aveau curajul sa-i dea sa spele nici macar niste eprubete, ca nu le sparga, motiv pt care Paulica s-a repatriat definitiv.

    Si, hopa, ala de-l acuza pe Preda, profesor de Stiinte politice, persoana recunoscuta in mediul academic si politic intern si extern, ca urmareste sa mai prinda un post de europarlamentar
    ce-mi face ? Inhata din prima oferta liberala si ajunge parlamentar in Parlamentul Romaniei !

    PS. In general, profesiile vocationale, (cum sunt matematica superioara, cercetarea si medicina sunt - si altele dar acum nu fac trebuinta ideilor mele - nu se parasesc decat de catre cei care constata ca s-au inselat si nu au vocatie pt ele, ori de catre impostori !

    PPS. Nicusor Dan, nu este un impostor, tu Popica, de la o posta se vede insa ca esti !
  • +2 (2 voturi)    
    Onoare? Haida-de.... (Joi, 29 martie 2018, 15:23)

    nscandal [utilizator]

    bradisteanu, firea si andronescu nu au absolut nimic in comun cu onoarea, ba dimpotriva, sint la polul opus. Despre pavel popescu (who .... is pavel popescu), cine zice, ala este, deci idem, paralelism cu onoarea (n-ai ce sa ceri de la pnl = usl).
    Toti cei 4 nu au onoare si nici rusine, dar....onoarea si rusinea nu sint repere de conduita sau vot ale populatiei romaniei, asa ca...nimic surprinzator. Exemple de lichele anchetind oameni de isprava sint cu duiumul si vor mai fi mereu....