Cristian Preda: Am fost chemat la Consiliul de Onoare al ordinului Steaua Romaniei pentru defaimarea tarii. Ma vor judeca Firea, Andronescu, Bradisteanu

de G.S., R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2018, 11:25 Actualitate | Esenţial


Cristian Preda
Foto: Facebook
Cristian Preda, europarlamentar si fost consilier prezidential, a anuntat ca fost "chemat in fata Consiliului de Onoare al ordinului Steaua Romaniei, pentru a raspunde unui denunt care reia acuzatiile PSD-ALDE de defaimare a tarii". Administratia Prezidentiala a comunicat, la solicitarea HotNews.ro, ca "declaratiile domnului Cristian Preda, sustinute in cadrul Parlamentului European, reprezinta motivele invocate in solicitare". Costin Georgescu este presedintele Consiliului de Onoare, iar din for mai fac parte Serban Bradisteanu, Gabriela Firea sau Ecaterina Andronescu.
  • UPDATE Contactat de HotNews.ro, Ionel Haiduc a declarat ca a demisionat recent din Consiliu si ca nu cunoaste motivul convocarii lui Cristian Preda. Haiduc a precizat ca demisia sa nu are legatura cu convocarea lui Preda de catre acest for, ci "e legata pur si simplu de dificultatea de deplasare". "Eu mi-am dat demisia din acest consiliu, recent, de cateva zile, pentru ca imi este foarte greu sa merg la Bucuresti la varsta asta si nici cu sanatatea nu stau foarte bine", a declarat Ionel Haiduc, care locuieste in Cluj.
  • HotNews.ro a solicitat administratiei prezidentiale sa comunice motivul pentru care europarlamentarul Cristian Preda a fost convocat, pe 28 martie 2018, in fata acestui Consiliu, precum si numele noului presedinte al forului. Vom publica raspunsul, in momentul in care administratia prezidentiala ni-l va furniza.
UPDATE Administratia Prezidentiala: Declaratiile domnului Cristian Preda, sustinute in cadrul Parlamentului European, reprezinta motivele invocate in solicitarea Consiliului de Onoare

Administratia Prezidentiala a comunicat joi, 15 martie, la solicitarea HotNews.ro, ca "Presedintele Consiliului de Onoare al Ordinului National 'Steaua Romaniei' este domnul Costin Georgescu, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Mare Ofiter. Domnul Ionel Haiduc, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Mare Cruce, a demisionat din functia de presedinte al Consiliului in anul 2014".

Administratia a precizat ca "in data de 13 martie 2018, domnul Ionel Haiduc a transmis demisia sa din Consiliul Onoare al Ordinului National 'Steaua Romaniei'".

Componenta Consiliului de Onoare, stabilita de Adunarea Generala a Ordinului din 19 septembrie 2013, este urmatoarea, potrivit raspunsului trimis de Administratia Prezidentiala, la solicitarea HotNews.ro:
"- domnul Ionel Haiduc, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Mare Cruce [acesta a demisionat pe 13 martie - n.red.];
- domnul Costin Georgescu, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Mare Ofiter ;
- domnul Constantin Degeratu, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Mare Cruce;
- domnul Serban Bradisteanu, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Mare Ofiter;
- domnul Mircea Geoana, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Comandor;
- doamna Gabriela Firea, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Ofiter;
- doamna Ecaterina Andronescu, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei' in grad de Cavaler."

In ceea ce priveste motivele pentru care Cristian Preda a fost chemat in fata Ordinului, Administratia Prezidentiala ne-a comunicat urmatoarele: "Domnul Cristian Preda, cavaler al Ordinului National 'Steaua Romaniei', a fost invitat in fata Consiliului de Onoare, in baza unei solicitari scrise, formulate in conformitate cu prevederile HG nr. 1511/2005. Declaratiile domnului Cristian Preda, sustinute in cadrul Parlamentului European, reprezinta motivele invocate in solicitare".

Intr-o postare pe Facebook, Cristian Preda a spus ca va fi judecat de acest consiliu din cauza ca ar fi criticat guvernele Grindeanu si Tudose si ca sedinta va avea loc pe 28 martie la Cotroceni.  

"Ma vor judeca: Gabriela Firea, Ecaterina Andronescu, doctorul Serban Bradisteanu (da, acela condamnat!), Mircea Geoana, fostul director SRI Costin Georgescu si generalul Degeratu. Consiliul e prezidat de fostul presedinte al Academiei, Ionel Haiduc", a scris europarlamentarul pe Facebook. 

"Ma voi apara. Nu ma intimideaza coalitia coruptilor. Dincolo de cazul meu, e in joc un principiu: Romania libera si europeana trebuie protejata. Sunt convins ca am de partea mea nu o formatiune politica, ci cetatenii onesti ai acestei tari. Pentru ei lupt. Vom invinge!", mai spune Preda.


Citeste mai multe despre   


















8872 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    Mdaaa...... (Miercuri, 14 martie 2018, 11:30)

    polonyca [utilizator]

    Asta este noua.....paradigma in care intram !!! Viitorul suna bine.........intrazneste sa crezi !!:)
    • +21 (23 voturi)    
      Eu l-as returna (Miercuri, 14 martie 2018, 11:45)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      este jignitor sa fi in acelasi ordin cu indivizii astia.Ordinul a fost compromis de mult acceptand indivizi de teapa lor.
    • +27 (29 voturi)    
      Eu nu pot sa cred ca Geoana si Firea sunt membri (Miercuri, 14 martie 2018, 11:53)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nu pot sa cred ca PSD a pus mana si pe acest consiliu al unui ordin national...cum sa fie Geoana si Firea Pandele memberi acolo, cu ce drept ???

      Ce-au facut Firea Pandele si Geoiana pt Romania?
      Nimic
      • -19 (27 voturi)    
        nu pot sa cred ca Base a dat atatea stele (Miercuri, 14 martie 2018, 12:54)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        !
    • +14 (14 voturi)    
      Borfași cu ordinul„Steaua României”. (Miercuri, 14 martie 2018, 14:26)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Cine a acordat ordinul „Steaua României” unor borfași?Mă înfior când văd cine decide!Firea!Andronescu!Brădișteanu!Cum!Nimeni din Clanul Cămătarilor?
  • +44 (46 voturi)    
    Au inceput troicile comuniste, (Miercuri, 14 martie 2018, 11:32)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    mai devreme decat credeam, nici nu exista inca legea impotriva defaimarii ticalosilor de PSDisti.
    • +13 (13 voturi)    
      din pacate asta e realitatea... (Miercuri, 14 martie 2018, 14:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      s-a vorbit de procesul lui Iuliu Maniu, dupa anul 1945, cand a fost judecat de comunisti. Dupa proces, a inceput sa planga....,,de ce plangeti, ptr ca ati luat inchisoare pe viata?'' ,,Aaa, nu , a raspuns Maniu. Plang ptr ca m-au judecat porcii''.
      Si a povestit patania cu mierla si cioara. Cioara a provocat-o pe mierla sa cante, si a declarat ca ea, ca cioara, canta mai bine decat mierla. Ca sa stabileasca cine canta mai bine, animalele padurii au decis sa mearga la un juriu, cel care castiga sa fie declarat cantaretul padurii, si celui care pierde sa i se scoata ochii. Pe drum s-au intalnit cu o turma de porci, si cioara a zis ca acesta sa fie juriul. Intai a cantat mierla, cu niste triluri superbe, o adevarata performanta care a impresionat animalele padurii; apoi a venit cioara, care a grohait ca un porc.
      Porcii au dat imediat castig de cauza cioarei, ptr ca a cantat ca ei. Cioara a scos imediat cu ciocul ochii mierlei, ca sa se razbune,,,,,si mierla a izbucnit in plans.
      De ce plangi, Mierla? au intrebat celelalte animale. Ptr ca ti-ai pierdut ochii?/
      -Nu , dragele mele...ptr ca m-au judeat porcii.
      Pacat si de Maniu, si de Cristian Preda, pentru ca ii judeca porcii.
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo...! (Miercuri, 14 martie 2018, 16:43)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Deosebirea e ca in situatia asta nu e vorba doar de porci, ci si de hamsteri, paviani cu mantie, cotofene cu creasta...larga si vipere cu ochelari- ce mai, o intreaga menajerie...!
  • +49 (51 voturi)    
    Incepe dictatura. Ciocu mic. Pozitia ghiocel (Miercuri, 14 martie 2018, 11:36)

    remus2009xxx [utilizator]

    Ori intram peste ei ori ne paste Ceausescu 2
    • -29 (35 voturi)    
      de parca e obligat sa raspunda... (Miercuri, 14 martie 2018, 11:47)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      dar se victimizeaza putin ca in curand sunt alegerile!
      • +15 (21 voturi)    
        bai postacila, da' de ce l-au chemat? (Miercuri, 14 martie 2018, 12:56)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Tu, ca postac al ciumei rosii, vezi doar paiul din ochiul duspanului, da' burna din oochiu' lu' sefu al mare n-o vezi.
        • -15 (19 voturi)    
          de ce te-ai inflamat asa? (Miercuri, 14 martie 2018, 14:07)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          esti implicat in chestiune? Relax.
    • +14 (16 voturi)    
      nu nu nu (Miercuri, 14 martie 2018, 11:53)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      toti cei fara coaie o sa sara pe tine sa iti zica cat de prost esti si singura solutie sunt protestele pasnice.

      imi e scarba inca de cand cu OUG13.
      Atunci era momentul sa ii punem in groapa comuna pe toti fostii si actualii membrii ai partidelor politice (fara USR)
    • +13 (15 voturi)    
      indraznesc sa cred (Miercuri, 14 martie 2018, 12:31)

      CVL [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      ca e mai paranoic decat Ceausescu
    • +15 (17 voturi)    
      ... degeaba... (Miercuri, 14 martie 2018, 12:37)

      dorubr54 [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      Dacă ne-ar fi păsat de noi, de țară, de copii și de viitorul copiilor noștri, românii, mii, sute de mii, ar fi trebuit să fie acolo în fața sălii palatului, la congresul psd. Dar am văzut că românului îi place să urle noaptea și dacă se poate în fața clădirilor goale...
      Pe acești tâlhari numai mulțimile îi sperie.
    • +14 (16 voturi)    
      a (Miercuri, 14 martie 2018, 12:40)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      eu zic sa indraznim sa intram peste ei.
    • +7 (7 voturi)    
      Tara este numai a lor ! (Miercuri, 14 martie 2018, 15:23)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui remus2009xxx

      Acesta este mesajul pe care vor sa ni-l transmita !
      • +1 (1 vot)    
        Fac si ei cea ce se pricep: circ (Miercuri, 14 martie 2018, 20:26)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        - Au marit la 10% contributia la sanatate, au marit lefurile doctorilor si cu asta basta. "imunoglobina" inca nu a ajuns la pacienti.
        - autostrazi a facut Boc in vreme de criza cu multi mai multi km decat nepriceputii astia in vremea celei mai mari cresteri economice
        - fomduri europene le e si rusine sa spuna cat au absorbit in 4 ani (e disperata de neputinta astora pana si comisarul lor C Cretu)
        - Codul fiscal inca nici ei nu stiu cum va arata in 2018
        - Educatia, Justitia . . .
        Astia-s pregatiti sa fure nu de o buna guvernare.
  • +16 (20 voturi)    
    PSD+ALDE+UDMR defaimeaza Romania (Miercuri, 14 martie 2018, 11:40)

    neagoe [utilizator]

    PSD+ALDE+UDMR propaga in lume ideea ca in Romania este LEGAL sa FURI. Asta este defaimare!
  • +13 (15 voturi)    
    Ofensiva cizmarilor (Miercuri, 14 martie 2018, 11:42)

    ddanescu [utilizator]

    Ca pe vremea lui Ceașcă tata... Partidul este Tara și cine nu e cu noi e împotriva noastră.

    Principiul libertății de exprimare primează înaintea oricărei altei considerații - nu poți sa folosești considerente politice pentru a-l îngrădii. Chestia asta nu a fost niciodată compatibila cu mentalitatea PSD-istilor.
  • +15 (15 voturi)    
    ce companie selecta!.. (Miercuri, 14 martie 2018, 11:45)

    pehash [utilizator]

    Trebuie sa fie foarte importanta steaua aia pentru dl. Cristian Preda.

    Alte "vedete" care au primit steaua asta: kgb-istul Melescanu, Gabriel Oprea, Miron Mitrea, Dan Nica, Adrian Paunescu, Kelemen Hunor, Adrian Nastase.

    Conceptul de "onoare" din spatele acestui ordin este cel putin dubios..
  • +15 (17 voturi)    
    Tipic comunist:..... (Miercuri, 14 martie 2018, 11:46)

    gigiN [utilizator]

    ...o armata de lichele judeca o mana de OAMENI !!!
  • -11 (15 voturi)    
    Depinde unde faci critica (Miercuri, 14 martie 2018, 11:48)

    Delavale [utilizator]

    Daca critica e facuta in strainatate e o prostie. Da apa la moara unor Dandanache din Olanda si alte tari
    • +9 (9 voturi)    
      vorbesti prostii... (Miercuri, 14 martie 2018, 14:19)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Delavale

      "strainatatea",cun o numesti tu, este Parlamentul Uniunii Europene,din care facem si noi parte,cu mai nulta sau mai putina cinste, Uniune in care noi am vrut sa intram, adica sa adoptam si sa respectam codurile deontologice si de conduita si nu sa bagam gunoiul sub pres.A ctitica actiuni ,intentii declarate si alte asemenea ale unor lideri politici nu inseamna defaimarea tarii.Tara nu poate fi confundata cu niste indivizi ajunsi vremelnic intr-o pozitie de conducere, care isi aroga detinerea adevarului absolut.Numai regele Ludovic al XIV-a si-s permis sa afirmr ca"TARA SUNT EU!"
  • +16 (18 voturi)    
    Defaimarea tarii? (Miercuri, 14 martie 2018, 12:00)

    neagoe [utilizator]

    Pai ce, PSD e tara? ALDE e tara? Hotii din Parlamement sunt tara?

    Ce idioti!
  • +11 (13 voturi)    
    PSD = Dragnea = Regele Soare? (Miercuri, 14 martie 2018, 12:06)

    Sani [utilizator]

    Statul sunt EU?

    Ce cretini in PSD-ul asta!

    Oricum eu sunt optimist!
    Romania este in purgatoriul meritat!

    Imi amintesc in anii '90 cati romani verzi aparu-se-ra peste noapte...noi eram frumosii, desteptii Europei!...cine nu este si fudul parca nu este prost destul carevasazica!

    Trebuie si prostii sa se lamureasca unde duce idiotenia PSD-ista, respectiv 'istetii' care-au ramas acasa in loc sa voteze, pasa-mi-te sa protesteze contra politicienilor, sa vada ca nu sunt cu nimic mai destepti decat stirbii PSD!

    Partea buna este ca Dragnea & Co. n-au limite, sunt prea prosti! Iar asta le va aduce caderea!

    Mai au putin timp!
  • +9 (11 voturi)    
    Penalii si mostenitorii comunistilor (Miercuri, 14 martie 2018, 12:26)

    delco [utilizator]

    au ajuns sa judece intelectualii tarii. Asta e noua reeducare din regimul antinational si mafiot PSD-ALDE.
  • +9 (11 voturi)    
    pai, doar pentru ca (Miercuri, 14 martie 2018, 12:31)

    CVL [utilizator]

    vorbesti esti acuzat si trimis in inchisoare. Evident, daca faci fapte impotriva intereselor tarii (insusirea de pamanturi - de Belina stim, dar cate cazuri or mai fi printre potentatii vremii - insusiri necuvenite de munti, paduri, insule, furt din bugete, evaziuni, inginerii financiare, mite, intelegeri impotriva angajamentelor luate de Romania, intelegeri secrete cu tari care viseaza sa rupa parti din tara), astea nu conteaza, ca doar ei nu vorbesc in gura mare despre faptele lor, si drept urmare nu au de ce sa fie pedepsiti.
  • -12 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 martie 2018, 12:32)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu cred ca cineva trebuie judecat pentru opiniile sale. Si nu despre asta este vorba aici. Individul asta a fost candva decorat cu un ordin, de catre un alt individ (care, fie vorba intre noi, ar trebui judecat si el de cineva). Acel ordin are un consiliu care are atributiile lui privind ordinul respectiv. Acest consiliu il va judeca pe individ. Si, am cnvingerea ferma, ca individul merita sa ramana fara ordinul dat de basescu.
  • +15 (17 voturi)    
    culmea (Miercuri, 14 martie 2018, 12:32)

    Ilidia [utilizator]

    Si cine "il judeca"!? Niste persoane f. "onorabile", inclusiv un condamnat penal... Apropos, d-lui Bradisteanu de ce nu i s-a retras ordinul dupa condamnare? Culmea este ca acum ii judeca pe altii...
    • -11 (13 voturi)    
      toti sunt la fel de onorabili. (Miercuri, 14 martie 2018, 14:11)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      au primit pe merite politice Steaua.
      Ps.
      Cavalerul Preda a primit-o in 2009 pentru ca.....ce? Ce a facut?
  • +10 (12 voturi)    
    inchizitia (Miercuri, 14 martie 2018, 12:34)

    nahir [utilizator]

    teleormaneana in actiune.
    Singurul de acolo care pare a avea habar de ceva, cred ca e Degeratu.
    Restul? Vai de mama lor.
  • +12 (14 voturi)    
    Dreapta judecata (Miercuri, 14 martie 2018, 12:58)

    buncrestin [utilizator]

    Mie imi pare ca deja l-au condamnat dl.Preda pentru defaimarea tarii...dar sunt curios cum vor explica asta Parlamentului European, avand in vedere ca membrii acestuia au imunitate pentru declaratiile politice. Nu ca i-ar interesa....
    • -11 (13 voturi)    
      de ce sa explice Parlamentului European? (Miercuri, 14 martie 2018, 14:22)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Ce treaba are parlamentul cu Steaua Romaniei?
  • +7 (7 voturi)    
    Mare greseala d-le Preda .. (Miercuri, 14 martie 2018, 14:09)

    sareta [utilizator]

    Nu trebuia sa atacati decat pe cei care au TRADAT tara : n-aveau cum s-o intoarca daca erau intrebati domnii Prim Ministri ,anumiti ministri ,secretari de stat etc cum de au jurat stramb ? Aveti date concrete cu cei care au calcat Constitutia si Codul Penal , au inselat in mod voit si perfid increderea acordata de popor savarsind acte care-i sunt potrivnice(poporului) si dand dovada de incalcarea juramantului dat (poporului). Au subminat economia nationala si chiar au aservit interesul statului fata de puteri straine .Toate acestea sunt scrise in Constitutie si clarificate in Codul Penal la art.394 .Nu cumva primii ce se fac ca" ploua " sunt chiar cei platiti de noi sa ne apere de acesti TRADATORI de TARA ?
  • -14 (16 voturi)    
    cine i-a dat steaua si pentru ce merite? (Miercuri, 14 martie 2018, 14:09)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cumva Base? Pentru ca a fost basist?

    Atunci nu e nici mai sus, nici mai jos decat colegii sai de "ordin".
    • 0 (0 voturi)    
      ha, ha, v-a marcat Basescu pe viata (Vineri, 16 martie 2018, 9:58)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      O sa muriti in basinile proprii murmurand "Baseee, basistiiii!
      Au trecut deja 3 ani de cand Basescu nu mai e presedinte si vreo 5 de cand n-a mai avut nici-o putere dar voi inca il visati ca pe Bau-bau. Maturizati-va bai! dar nu prea tare ca da-ti in mintea lui Voiculescu.
  • -8 (16 voturi)    
    Ma vor judeca Firea, Andronescu, Bradisteanu (Miercuri, 14 martie 2018, 14:23)

    nash pandelica [utilizator]

    adevvarat, mare onoare ! :-))
  • +6 (6 voturi)    
    Opozitia va avea voie sa transmita doar mesaje (Miercuri, 14 martie 2018, 15:31)

    Susufler0 [utilizator]

    de genul : "A venit primavara ! Haideti, baieti si fete, cu mic, cu mare, pe campiile patriei la cules de musetel !"

    PS. Iar mas-media, la fel !
    • +3 (3 voturi)    
      Dar noi nu vom face la fel, nu-i asa ? (Miercuri, 14 martie 2018, 16:51)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Eu promit !
  • 0 (0 voturi)    
    ce echipa (Joi, 15 martie 2018, 11:59)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...sper ca este cu usile deschise...altfel poate spune oricare orice... iar EI sunt mai multi ...
  • +1 (1 vot)    
    bleah (Joi, 15 martie 2018, 12:05)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    de ce va plangeti atat?
    Ati vrut restauratie, aveti restauratie....

    Doar nu credeati ca lucrurile vor ramane cum le-a last Basescu... acesta a luptat pentru a depasi faza Nastase... a trecut peste USL, peste Ponta si a tinut din scurt institutiile de forta restructuradu-le....

    Acum il tineti pe Basescu pe bara fiindca va este frica de ce are de spus? Nu va place ca acela care a muncit ar putea avea meritele recunoscute?

    Bleah..