Basescu: Daca as fi presedinte, nu as revoca-o pe Kovesi, din cauza urletului public. As lasa-o sa-si duca mandatul, dar as obliga-o sa cearna DNA de Negulesti

de A.L.     HotNews.ro
Duminică, 18 martie 2018, 21:50 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Fostul presedinte Traian Basescu spune ca daca ar mai avea aceasta functie nu ar lua decizia de revocare a Laurei Codruta Kovesi din functia de procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), ci ar lasa-o sa isi duca mandatul la capat, insa ar obliga-o "sa cearna DNA de Negulesti", informeaza news.ro.

"Eu, daca as fi presedinte, nu as revoca-o (pe Laura Codruta Kovesi, n.r.). In primul rand, din cauza urletului public. Cand vezi toti propagandistii ca tipa sa plece Kovesi...", a declarat Traian Basescu duminica, la Romania Tv.  

El a adaugat ca nu ar revoca-o pe Kovesi, ci ar lasa-o sa isi duca mandatul la capat, insa ar obliga-o "sa cearna DNA de Negulesti". Basescu a explicat, astfel, ca nu doar la DNA Ploiesti se falsifica dosare si ca sunt "Negulesti" si in Brasov, Cluj sau Bacau. 

"Nu numai sectia de la Ploiesti falsifica dosare. Are si scriitori de editoriale in central, Bulancea (Marius Bulancea, n.r.) este un mare scriitor de editoriale. El obtine condamnari fara probe, dar pe editoriale bine scrise. (...) Stiti care e cel mai mare rau acum pentru justisia din Romania? Sa ascundem mizeria sub pres", a mai spus Basescu.  

Intrebat ce decizie crede ca va lua presedintele Iohannis in privinta revocarii din functie a sefei DNA, Basescu s-a declarat convins ca Laura Codruta Kovesi nu va fi revocata. 

Traian Basescu a vorbit si despre cum a ajuns Kovesi in aceasta functie.  

"Eu am vrut-o. Am vrut sa fac o rocada, printre altele si pentru ca nu stiam alti procurori. Voiam sa vina Kovesi sef la DNA si Morar la Parchetul General. Cand am vazut ca nu pot obtine ambele nominalizari, am zis macar Kovesi sa mearga la DNA, pentru ca o cunosc si stiam ca nu poate inclina DNA-ul, dar.. S-au intamplat multe abuzuri sub ea", a povestit Basescu.



















1899 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    " Dac-as fi pentru o zi Presedinte, (Duminică, 18 martie 2018, 23:24)

    scaraotchi [utilizator]

    Tineti minte, as lasa Romania amanet, fara cuvinte
    Dac-as fi pentru-o zi presedinte
    V-as amaneta pe toti si nu m-ati prinde...!"
    • +3 (3 voturi)    
      Amaneta ? Cine crezi ca... (Luni, 19 martie 2018, 6:59)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      ...ti-ar da doi bani pe toti la un loc ??
  • -10 (16 voturi)    
    Oare asa sa fie? (Duminică, 18 martie 2018, 23:48)

    Azra [utilizator]

    Asta inseamna ca ai accepta violarea repetata a Constitutiei, comisa de D-na Kovesi, prin refuzul, cu de la sine putere, de a se prezenta, in fata comisiei parlamentare de ancheta a desfasurarii alegerilor prezidentiale si a referendumului,Prin aceasta, dansa s-a situat deasupra Parlamentului, cu toate consecintele negative asupra credibilitatii statului de drept din Romania. Art. 61(1) din Constitutie este lipsit de orice echivoc: "Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului roman si unica autoritate legiuitoare a tarii"
    • +1 (1 vot)    
      Asa, si ?! (Marţi, 20 martie 2018, 18:54)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Parlamentul e organ Legislativ, Kovesi e sefa unei institutii a Justitiei , cererea comisiei alea de "ancheta" ( apropos, de cand Legislativul face comisii ce ancheteaza Justitia ?! ) e o imixtiune clara in activitatea Justitiei , ai auzit de independenta Justitiei ? .
      La Parlament exista insa comisii pe activitati specifice, nu trebuia o comisie "speciala", e ilegala .
  • +4 (8 voturi)    
    La Golden Blitz ar merge... (Luni, 19 martie 2018, 0:04)

    Calin02 [utilizator]

    Legal cernutul Negulestilor este treaba inspectiei judiciare si nu al procurorului sef al DNA.

    Dar pt. ca are gura, nea Traian zice ca este dreptul lui sa o foloseasca...
    • -2 (4 voturi)    
      Atat de... (Luni, 19 martie 2018, 1:50)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      agramat, ex-presedintele "Base", e cumva bolnav?!
    • -2 (4 voturi)    
      Atat de... (Luni, 19 martie 2018, 1:50)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Calin02

      agramat, ex-presedintele "Base", e cumva bolnav?!
  • +3 (5 voturi)    
    Domnu Basescu (Luni, 19 martie 2018, 0:23)

    Marius_23 [utilizator]

    Dar de un milion de barbati in putere in Bucuresti a doua zi dupa revocare ce ziceti ?
    Care urlete ? Sau mai bine zis din partea cui o sa vina ?
  • -4 (10 voturi)    
    LA PIATA NE TOCMIM ! (Luni, 19 martie 2018, 1:54)

    dincannes [utilizator]

    A gresit, jos cu ea!
    Domnule Basescu, ati mintit anchetatorii la Anvers. De atunci, in tot ce spuneti, eu vad o posibila noua minciuna.
  • +2 (4 voturi)    
    base... brav barbat de stat, la stat (Luni, 19 martie 2018, 2:34)

    Nevermind [utilizator]

    Nu stiam cine e Bulancea. S-a ocupat de unul dintre dosarele Udrei.
  • +3 (5 voturi)    
    Doar ca..".urletul" tau spune... (Luni, 19 martie 2018, 5:28)

    gigiN [utilizator]

    ....ca,de fapt,acum ai fi revocat-o !!!