PSD Botosani a adoptat rezolutii de sustinere a lui Liviu Dragnea si a Guvernului Dancila la congres

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 martie 2018, 14:43 Actualitate | Politic


Organizatia judeteana Botosani a PSD a adoptat, sambata, doua rezolutii in baza carora va sustine la Congresul Extraordinar al PSD din 10 martie actuala conducere a partidului, dar si programul de guvernare si actualul guvern, anunta Agerpres.

Potrivit uneia dintre rezolutii, "organizatia PSD Botosani isi exprima sustinerea deplina pentru continuarea conducerii Partidului Social Democrat de catre presedintele Liviu Dragnea".

"Liviu Dragnea este primul presedinte al PSD care s-a implicat in elaborarea, implementarea si monitorizarea unui program de guvernare ambitios, prin care s-au adus beneficii pentru fiecare categorie sociala si profesionala din tara noastra", se arata in documentul votat de cei 169 de delegati la Conferinta Judeteana extraordinara a PSD.

Cea de-a doua rezolutie prevede ca "organizatia PSD Botosani isi exprima sustinerea deplina pentru Guvernul condus de doamna prim-ministru Viorica Dancila, avand in vedere ca la mai putin de o luna de la investitura, premierul a facut dovada determinarii sale de a guverna in stransa si buna colaborare atat cu reprezentantii societatii civile, sindicatelor si patronatelor, cat si cu liderii Uniunii Europene, in beneficiul Romaniei".

"Principalele masuri ale premierului Romaniei au pus in valoare experienta sa de fost europarlamentar si reprezinta in mod cert inceputul unei noi etape, de conlucrare benefica atat cu institutiile din Romania, cat si cu autoritatile si reprezentantii Uniunii Europene", se mai arata in cea de-a doua rezolutie.

Totodata, PSD Botosani a desemnat, sambata, prin vot, cei 93 de delegati la Congresul Extraordinar al PSD.

"Participam astazi la Conferinta organizatiei judetene a PSD, care se desfasoara cu putin timp inainte de lucrarile Congresului Extraordinar al Partidului Social Democrat, un congres organizat intai pentru ca este un cadru in care putem sa dezbatem problemele care framanta societatea, si, asa cum a afirmat presedintele partidului, Liviu Dragnea, sa redefinim programul de guvernare, sa angajam PSD in cel mai ambitios program de dezvoltare pe termen lung. Dar toate acestea nu se pot face decat intr-un climat de intelegere, de unitate si viziune comuna", a afirmat liderul organizatiei, senatorul Doina Federovici.



















1078 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Uite , vezi? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 14:50)

    Tony_K [utilizator]

    De aia ne “place” noua de moldoveni.
    • +10 (10 voturi)    
      Dragnea nu dá doi bani... (Sâmbătă, 3 martie 2018, 15:47)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      ...pe Botoșani (zero infrastructura, zero locuri de munca, zero nivel de trai) , dar PSD Botosani voteaza si recita " Domnului Dragnea, cu dragoste!"
      How nice !

      Așteptăm Vasluiul, se-aude?
      • +7 (7 voturi)    
        Dar Teleormanul ? (Sâmbătă, 3 martie 2018, 16:18)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        Tace ??
      • +6 (6 voturi)    
        Liviu Dragnea reales/ (Sâmbătă, 3 martie 2018, 18:16)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        L-al cinzecelea congress/
        Stima nostra si mandria/
        Liviu Dragnea, Romania/

        Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!!!

        kktzii astia trebuie starpiti de pe fata Pamantului, ne-au adus la nivelul anilor 70.
    • +1 (1 vot)    
      Au de toate! (Duminică, 4 martie 2018, 10:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Moldovenii vor avea autostrăzi când va dispare PSD din Moldova.Despre Dăncilă,mergeți măi în Videle!
    • 0 (0 voturi)    
      Primarul din BT nu e de la PSD (Duminică, 4 martie 2018, 12:25)

      ciprian_ [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      Primarul tau din ce partid este?
  • +10 (10 voturi)    
    cine stie (Sâmbătă, 3 martie 2018, 14:58)

    zicsieu [utilizator]

    in ziua de azi poate si-au semnat excluderea ... mancatoria psd-ista e mare. situatia pare disperata daca ies cu inscrisuri si juramite din limba.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Sâmbătă, 3 martie 2018, 15:12)

    Evq [utilizator]

    Voi vă dați seama că peste 100 de ani va exista o culegere de rezoluții PSD 2017-2020 (..) expusă într-un muzeu pe undeva? Probabil pe lângă exponatele cu comunismul, în secțiunea „așa nu”.
  • +9 (11 voturi)    
    Organizatia PSD Botosani (Sâmbătă, 3 martie 2018, 15:57)

    Rahan5 [utilizator]

    este mai rusificata chiar si decat PSD Teleorman. Le lipsete doar un lider de anvergura lui Dragnea.
    Sa nu uitam, ca la Botosani, s-a infintat in 1944, cand au intrat tancurile sovietice, Republica (comunista) Evreiasca Botosani. Evreii dupa aia au plecat, dar au ramas rusii.
    Republica Evreiasca Botosani, a fost primul stat evreiesc oarecum independent, de dupa inabusirea rascoalei evreiesti din Iudea din anul 60 e.n . de catre legiunile Imperiului Roman.
    Nu e clar, cata ,,independenta" ar fi vrut sa le lase rusii.
    Dar cu siguranta a constituit o moneda de santaj pentru URSS contra Romaniei. Daca Romania nu accepta comunismul, s-ar fi desprins (oficial) si zona Botosani din Romania, sub forma unei republici comuniste independente sau sovietice.
    • +2 (6 voturi)    
      Asta cu (Sâmbătă, 3 martie 2018, 16:22)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      " Republica Evreiasca Botosani " este o informatie certa ? Sursa este credibila ? De ce nu a aparut in nici o carte de istorie ?
    • +1 (1 vot)    
      Domnule Rahan, (Duminică, 4 martie 2018, 8:33)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      observ ca nu-ti place sa fii intrebat. Interesant ! Afirmatii peremptorii iti place sa faci, dar sa vi cu dovezi, nu. Te enervezi. Hai , fii calm !
  • +6 (6 voturi)    
    Exact cum se proceda pe vremea bolsevicilor (Sâmbătă, 3 martie 2018, 17:53)

    Susufler0 [utilizator]

    comunistilor si fesenistilor ! Cu rezolutii de adeziune !

    "Sa ne cunoastem istoria" era parca o rubrica la TVR 1 acum cativa ani !

    PS. Dar nu aia medievala, plina de eroism ci istoria bunicilor si parintilor nostri, plina de Comunism !
  • 0 (0 voturi)    
    aminte (Duminică, 4 martie 2018, 11:07)

    Ilidia [utilizator]

    Auceti-va aminte cum se tineau adunari de partid in care se adoptau hotarari pentru realegerea lui Ceausescu...Si lozinca la al n-spelea congres Ceausescu reales...Bravos ,natiune, traiasca Botosani-ul !
  • 0 (0 voturi)    
    PSD Botosani inapoi in epoca de aur (Duminică, 4 martie 2018, 12:42)

    ciprian_ [utilizator]

    si Romania inapoi in epoca de piatra. Greu sa citesti fara sa iti stapanesti greata.

    Oamenii aia pariaza intotdeauna pe candidatul cel mai puternic - sunt doar o adunatura de oameni plasati pe baza de clientelism politic in toate structurile locale si de stat si singura dorinta e sa isi pastreze avantajele cu orice pret.

    Stanjenitor sa ii vezi cum pupa talpile conducatorului iubit in speranta ca poate poate prind si ei o firmitura sub masa la care ospateaza voievodul si nobilimea.