Iohannis, noi consultari cu partidele. Azi - PNL si PSD, maine - restul partidelor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 10:32 Actualitate | Politic


Consultari la Cotroceni
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis va avea luni si marti noi consultari cu partidele pentru desemnarea unui candidat la functia de premier. Potrivit Cotroceniului, luni vor veni la consultari PSD si PNL, iar marti - UNPR, UDMR, ALDE si minoritatile.

Programul consultărilor va fi următorul:

Luni, 9 noiembrie 2015:

• Ora 18.00 - Partidul Social Democrat (PSD);
• Ora 19.00 - Partidul Naţional Liberal (PNL).

Marți, 10 noiembrie 2015:

• Ora 11.00 - Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR);
• Ora 11.30 - Uniunea Naţională pentru Progresul României (UNPR);
• Ora 12.00 - Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE);
• Ora 12.30 - Grupul parlamentar al minorităţilor naţionale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4563 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    E incredibil ce talent are sa impinga vintul (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:38)

    mnicku [anonim]

    Ia o decizie odata !!!
    Ce nu-ti este clar ?
    Unde ai fost pina acum?

    In week-end tu nu esti Presedinte ?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:46)

    tirolez [utilizator]

    In ritmul asta ne apuca Anul Nou.
  • -2 (2 voturi)    
    Presedintele trebuie sa ia actiune... (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:56)

    Lucky1 [utilizator]

    ...si sa nomineze un Premier imediat.
    Parerea mea este ca Bogdan Aurescu ar fi foarte potrivit in acest moment.
    Odata nominat, Aurescu trebuie sa-si formeze Cabinetul cu care sa se prezinte in fata poporului pentru un prim aviz, dupa care in Parlament pentru confirmare.
    Asta este prima etapa, pe parcurs se pot face acorduri fine functie de ce idei se mai impun.
  • +2 (2 voturi)    
    Consultari. (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:07)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Usurel, ca Rusia, abia asteapta! Ce atata graba? Se mai moaie prostimea, si pe urma facem guvernul lucrului bine...tacut!
  • -2 (4 voturi)    
    Un alt nume, cred, potrivit pentru premier... (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:10)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ar putea fi si Generalul Maior dr. Nicolie Ciuca.
    Un militar serios ar putea impune disciplina, autoritate in sistemul corupt al guvernantilor si legiuitorilor.
    In aceasta etapa ar putea elabora noile legi aplicabile alegerilor care urmeaza, accelera procesul de implementare a contractelor pentru constructia de autostrazi, numi prefectii care sa puna in ordine sistemul administratiilor locale, etc...
  • +3 (3 voturi)    
    ALDE si UNPR nu sunt partide! (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:16)

    ouyang [utilizator]

    Cand au fost alese aceste lepre de cineva? Pe cine reprezinta acesti impostori? Trebuie eliminate partidele facute exclusiv din traseisti.
  • +3 (3 voturi)    
    "LUCRUL BINE FACUT" NU STIE CE E ALA WEEKEND ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:19)

    Susufler0 [utilizator]

    Dupa ce a fost criticat saptamana trecuta ca are program de bugetar ( luni- joi orele 8:00-16:00, vineri 8:00-13:00) si anuntase ca reia consultarile marti, Iohannis a facut un prim lucru bun : si-a modificat programul si a iesit ieri in Piata Universitatii si a devansat data intalnirilor cu partidele, urmand sa reinceapa discutiile cu ele inca de astazi. Bine ar fi ca Presedintele sa nu mai astepte sfarsitul saptamanii pt a prezenta concluzii, ci weekend-ul sa gaseasca Parlamentul votand persoana noului Prim Ministru desemnat, membrii guvernului propus de acesta si noul program de guvernare.Asta ar fi intradevar "lucru bine facut", nu tandaleala de pana acum !
  • +3 (3 voturi)    
    Cu tot respectul intreb de ce se consulta (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:46)

    deval [utilizator]

    Presedintele cu UNPR si ALDE si nu cu Alianta, cata vreme isi mentin sprijinul pentru PSD ?! Prin primirea acestora separat, ii validati ca entitati de sine statatoare si nu ca FANTOME, gasti, haite ce sunt ! Cum am vazut alde alde a venit cu tariceanu si constantin doar ca nu pot arata alti 3 nepuscariabili !!!
    Luati-va dle Presedinte Strada in spate si :
    1 afirmati ca nu veti sustine pnl
    2 dati dvs partidelor lista de rezolvat saptamana asta, in Parlament , in 7 zile din 7 daca e nevoie !
  • +4 (4 voturi)    
    mai departe ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:48)

    SRA [anonim]

    Presedintele a inteles ca asa nu mai merge, a inteles ca ROMANIA PUTE !!!

    A promis SCHIMBAREA si totul de la capat !
    Cred si sunt sigur ca SE POATE respectând democratia si STATUL de DREPT.

    A inteles ce are de facut, si STRADA trebuie sa fie vigilenta sa fie respectate REVINDECARILE solicitate !

    UE, SUA si NATO sustin STRADA, continuitatea PROTESCTELOR ca FEED BACK la actiunile Presedintelui ! Este necesar sa nu se deranjeze circulatia sa fie clare in REVINDECARI !!! Orice slabiiciune este profitabila partidelor neo fascisto comuniste ca psd, unpr, udme, minoritatilor etc
  • +5 (5 voturi)    
    HAI MAI REPEDE... (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:51)

    schroedinger [utilizator]

    Caa se demodeaza camasile pe noi! vorba unei reclame.
  • +5 (5 voturi)    
    O mare Pierdere de Vreme (Luni, 9 noiembrie 2015, 12:27)

    un domn [utilizator]

    Toate Partidele nu vor renunta la Ciolan, nu pleaca de la Macelarirea Banului Public, de aceea TREBUIE sa plece acasa, sa isi radoeze partidele Odioase !
  • +6 (6 voturi)    
    nesimtire (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:20)

    nc [anonim]

    M-am uitat cu uimire cat tupeu are Firea sa se duca la negocieri,ea,care acum un an ne povestea cat de bun e Ponta ca a turnat copii si cat de nasol e Iohannis ca nu.Cat de nesimtita sa fii ca sa faci asa ceva.Vreau si eu sa inteleg ce mecanisme interioare au astfel de oameni.