Alegeri prezidentiale 2014

Laszlo Tokes a anuntat ca il sustine pe Klaus Iohannis in turul II al alegerilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 20:21 Actualitate | Politic


Laszlo Tokes
Foto: AGERPRES
Europarlamentarul ungar Laszlo Tokes si-a anuntat sprijinul pentru candidatul ACL, Klaus Iohannis, pentru turul al doilea al alegerilor, el declarand ca este sigur ca acesta va rezolva idealurile secuilor din Transilvania. "Suntem convinsi ca domnul Klaus Iohannis, care este minoritar, va rezolva idealurile poporului secui din Transilvania!", a declarat Laszlo Tokes, potrivit RTV.

Si Zsolt Szilagyi, candidat la Presedintia Romaniei din partea Partidului Popular Maghiar din Transilvania (PPMT), a declarat - intrebat intr-un interviu ce va face cu voturile in turul doi, daca i le va da lui Iohannis, in contextul in care acesta este la randul sau minoritar - ca aceasta varianta "suna interesant".

"Nu numai maghiarii, dar si transilvanenii privesc spre Europa. Un stat regionalizat, un stat federalizat roman dupa chipul Germaniei ar fi un stat mult mai eficient", a declarat Zsolt Szilagyi.

















6817 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Totul depinde de voi (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Ungurii sunt singurii care pot înclina balanța.
    • +3 (3 voturi)    
      Din clipa in care s-a exprimat Tokes.. (Marţi, 4 noiembrie 2014, 6:08)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...(daca s-a exprimat), Ponta a obtinut deja cele 350 mii de voturi ale lui Vadim si vreo 40 mii ale lui Funar...Hmm...si cati romani din Ardeal care nu au venit la vot in turul 1...i-a facut rost lui Ponta de vreo 500 mii dintr-un foc...
      ACEASTA ESTE O POSTARE CREDIBILA DAR SI CU MESAJ SUBLIMINAL. Spor la vot!
  • +4 (4 voturi)    
    declarand asta.... (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:30)

    minos [utilizator]

    .....este ca si cum l-ar sprijini pe Ponta, in conditiile in care nici macar maghiarii nu au votat cu partidul lui Tokes si Szilagy.
  • +2 (4 voturi)    
    Exact !!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:34)

    titiacs [utilizator]

    este exact mesajul care il va duce pe pacalici-din-carti in "cocina " ( asa a numit-o chiar el ) de la Cotroceni. Popa tokes ( coleg de grad cu tata-socru ) asta isi doreste : komunistoizi la putere ca sa aiba si el ceva subiect de facut scandal ca a uitat lumea de el. Este tactica pe care a folosit-o si l-a facut pe funar primar de Cluj de trei ori. Cu o saptamana inainte de alegeri iesea cu o declaratie legata de separarea Ardealului si NU UITA sa spuna ca-l sprijina pe contracandidatul lui funar. Exista si varianta MINCIUNII practicate de rromanikaTV si latrina 3.Dupa vinzarea de copii , trebuia sa vina si vinzarea Ardealului , "consumatorii" din birturile teleormanene si vasluiene stiu de ce...
  • 0 (6 voturi)    
    Un lucru bun! (Luni, 3 noiembrie 2014, 20:39)

    mitg [utilizator]

    Trebuie să fim uniți în momentul de față să scăpăm de Tonta.
  • -1 (3 voturi)    
    bai boilor (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:00)

    romania_curata [utilizator]

    stati dreacu-n banca voastra; n-are nici johannis si n-avem nici noi nevoie de elucurbatiile voastre.
  • 0 (0 voturi)    
    ciocu mic (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:01)

    PavelAnton [anonim]

    vrabia mălai visează
  • 0 (2 voturi)    
    A pierdut ocazia să tacă (Luni, 3 noiembrie 2014, 21:45)

    Kentauros [anonim]

    O astfel de declarație face atât de mult rău încât stau să mă întreb dacă nu cumva a fost plătit să o facă. Acum le dă celor de la PSD și Antene motiv să-l ia la refec pe Iohannis.
    Sper ca acesta să declare că va acționa strict constituțional, indiferent de speranțele sau aprehensiunile unuia sau altuia.
  • +2 (2 voturi)    
    asta mai mult rau (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:10)

    amanda13 [utilizator]

    face cand anunta asa ceva. sa taca naibii din gura
  • -1 (1 vot)    
    federalizare (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:12)

    e.o. [utilizator]

    Europarlamentarul maghiar, nu ungar.

    Total de acord, după cum arată și rezultatele vorbim de mai multe țări în România. Federalizarea pare singura strategie validă și utilă pe termen mediu.
  • 0 (2 voturi)    
    nasol (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:13)

    ladrone [utilizator]

    Aoleu, deja a pierdut Iohannis vreo 2 procente dupa stirea asta...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:22)

    klaudyuxxx [utilizator]

    trist
  • +3 (3 voturi)    
    sprijin (Luni, 3 noiembrie 2014, 22:26)

    nimrod [utilizator]

    Domnul Tokes chiar crede că-l ajută pe domnul Iohannis amintind (şi) românilor că e minoritar? Oamenilor ăstora nu le spune nimeni să nu mai deschidă gura dacă n-au de spus ceva mai bun decât tăcerea sau chiar nimeni nu l-a citit pe Anton Pann ?!
    • +2 (2 voturi)    
      Cu parere de rau, iata adevarul: (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:52)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      stramosii lui Iohannis au venit in Romania (de astazi) cu citeva sute de ani inaintea celor ai ui Ponta.
      Asa incit: cine, dintre ce doi, este mai neaos "roman"?
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:06)

    rougebuj [utilizator]

    Asa mai zic si eu manipulare ...cat rafinament!!
    http://www.youtube.com/watch?v=z5rRZdiu1UE
  • +1 (1 vot)    
    cred ca-i o cacealma in favoarea lui ponta. (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:20)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    din moment ce udmr este aliata psd-ului iat tokes are in cap doar autonomie. cei din zona rosie, din vechiul regat probabil vor pune botu'.
  • +1 (1 vot)    
    tokes e un ageamiu notoriu (Luni, 3 noiembrie 2014, 23:38)

    qwerasdf [utilizator]

    ungurii ar fi votat cu iohannis oricum, nu trebuie sa le spuna comunistul asta imputit.
    Mi-a placut de Iohannis ca a zis ca el nu negociaza cu nimeni. Voturile de la udrea, macovei si inca cateva vor merge sigur la el.

    Mai ramane diaspora sa voteze si cei care nu au fost in primul tur la vot. Estimez pe la 60%+ prezenta de data asta.
    Sper ca pontavortonul sa piarda la diferenta de 1 vot si sa se duca toti la puscarie dupa ce vor pierde.