Evaluarea campaniei lui Victor Ponta - un lung sir de lovituri sub centura si voturi cumparate pe bani publici

de D.Tapalaga, C.Pantazi     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2014, 15:43 Actualitate | Politic


Victor Ponta - pomeni electorale si bani pentru biserici
Foto: AGERPRES
Inaintea debutului oficial al campaniei electorale, premierul Victor Ponta a apelat la arme interzise pentru a-si lovi adversarii sau pentru a castiga puncte. In cele cateva saptamani scurse a contabilitat atat de multe derapaje, incat abia li se mai poate tine socoteala. Victor Ponta si PSD si-au pregatit terenul campaniei modificand o lege prin care au suspendat temporar migratia politica, astfel incat sa racoleze cat mai multi primari si alesi locali din opozitiei. Campania Ponta/PSD a continuat printr-o serie de atacuri sub centura impotriva principalului adversar, atacat pe teme de religie, pentru faptul ca nu are copii sau acuzat ca va taia pensiile.
  • Hotnews.ro va continua in urmatoarele zile evaluarea campaniei candidatilor la prezidentiale

1. Religia, tema de campanie. Victor Ponta a lansat primul atac sub centura chiar in ziua lansarii candidaturii sale, la Craiova, in 29 iulie. A spus atunci, intre altele, ca nu-si doreste sa fie acuzat ca este roman sau ortodox in tara sa, o aluzie clara la originea etnica a contracandiatului sau, dar si la religia acestuia. Iohannis, etnic neamt si protestant declarat, a declarat in replica: "Este o încercare penibilă de atac de campanie. Nu voi face declaratii legate de religie în campania electorală. România este un stat laic și nu întâmplător în Constitutie au apărut articole precum cel legat de egalitatea în drepturi indiferent de religie, indiferent de etnie'”, a declarat Klaus Iohannis.

2. Amnistii fiscale. Guvernul a aprobat pe 19 august proiecte de lege pentru amnistierea fiscală a pensionarilor şi a mamelor care au primit sume necuvenite din vina funcţionarilor. Proiectele au fost votate de Parlament in procedura de urgenta, pana la 8 septembrie. Potrivit ministrului Muncii, Rovana Plumb, de amnistierea fiscala vor beneficia  20.000 de mame, 50.000 de pensionari si 25.000 de bugetari.

3. Racolari in forta.  La inceputul lunii septembrie, Guvernul Ponta a suspendat pentru 45 de zile legea antimigratie, care le interzicea alesilor locali sa treaca de la un partid la altul sub sanctiunea pierderii mandatului. Ordonanta 55/2014, intrata in vigoare la 2 septembrie,  a fost criticata explicit de partenerii externi. Victor Ponta a justificat ordonanta pe motiv ca Iohannis si Blaga ar fi blocat administratiile locale si ca, din cauza lor, "nu se mai pot asigura majoritati". In realitate, Guvernul a cautat ingrosarea armatei PSD cu noi garnituri de alesi locali racolati din opozitiei sub presiune si santaj, pentru a alerga dupa voturi pentru Victor Ponta. Potrivit unei evaluari realizate de HotNews.ro, sute de alesi locali din toata tara au trecut la PSD, principalul beneficiar al suspendarii legii antimigratie.

4. Atacuri la viata privata. Pe data de 7 octombrie, purtatorul de cuvant al PSD, Gabriela Vranceanu Firea, l-a atacat intr-o conferinta de presa pe Klaus Iohannis pentru faptul ca nu are copii, jignind sute de mii de familii care se afla in aceasta situatie. Firea a declarat ca premierul Victor Ponta ”este un foarte bun familist, ceea ce din nefericire pentru el, Klaus Iohannis nu are această calitate”. Intrebată dacă îi reproşează lui Iohannis faptul că nu ar fi ”un bun familist”, Firea a răspuns: ”Din punctul meu de vedere a fi un bun familist înseamnă nu doar a fi căsătorit, ci şi a avea copii. (...)  domnul Iohannis practic a spus ceea ce gândea, că într-un fel pune mai mult preţ pe investiţia în imobiliare, decât în educaţia copiilor”. Declaratiile sale au starnit in val de indignare publica, insa Firea a recidivat cu acest tip de atac. Ion Iliescu, si el fara copii, a declarat ca declaratiile purtatorului de cuvant sunt o stangacie: "E nepotrivita iesirea Gabrielei Firea. Eu am toata simpatia pentru Gabriela Firea, dar nu am inteles iesirea asta a ei, a fost o stangacie"

5. Atacuri la justitie. Victor Ponta a lansat o serie de atacuri impotriva DNA, nemultumit ca partidul este zguduit de mari dosare care vizeaza nume grele de partid in plina campanie.  Cand DNA a anuntat inceperii urmaririi penale in dosarul Hrebenciuc, in care sunt vizati si socrul sau, Ilie Sarbu, si Dan Sova, Victor Ponta  a insinuat ca procurorii s-ar implica in lupta politica din interiorul PSD: "Sa vrei sa fii presedinte al unui partid nu e ceva ilegal. Nu inteleg de ce trebuie sa arestam pe cineva ca vrea sa aiba o functie. Si eu am vrut sa fiu presedinte al PSD si nu m-a arestat nimeni in 2010, din fericire. Deci arestam oamenii care vor sa fie presedinti de partid? Cred ca ne intoarcem in vremea lui Ceausescu sau a lui Stalin si nu vreau acest lucru". Cea mai brutala interventie in treburile justitiei s-a consumat pe 6 octombrie, cand a criticat public masura sechestrului dispusa la Lukoil de teama ca angajatii ar putea veni la Bucuresti pentru a protesta. A doua zi dupa interventia publica a premierului, sechestrul a fost ridicat partial.

6. Bani pentru baronii locali de la buget in detrimentul investitiilor. In 30 septembrie, Guvernul a aprobat o rectificare bugetara de pe urma careia primarii si sefii de consilii judetene s-au ales cu cea mai mare suma - peste 2 miliarde lei. Costul rectificarii a fost unul mare pentru investitii, de la fonduri europene taindu-se 4 miliarde de lei. Opozitia si presedintele Basescu, dar si Consiliul Fiscal au acuzat Guvernul ca foloseste banii pentru a-i rasplati pe primarii si baronii locali traseisti. Un exemplu edificator pentru modul in care sunt folositi banii este cel al comunei prahovene Cornu, unde au case membri de vaza ai conducerii PSD

7. Voturi cumparate cu eliminarea accizei la palinca. Victor Ponta a anuntat duminica, 26 octombrie, ca Romania va elimina din Codul Fiscal acciza pentru palinca incepand din 2015, in ciuda opiniei Comisiei Europene, care a avertizat ca aceasta masura incalca regulile europene la care Romania a aderat. Ponta a anuntat chiar o viitoare "batalie juridica" impotriva Bruxelles-ului. Codul Fiscal prevede ca pentru tuica si rachiu din fructe, realizate in propria gospodarie si destinate consumului propriu, producatorii sa plateasca o acciza de 1.000 de euro la hectolitru de alcool pur.

8. Campanie neagra pe net impotriva lui Klaus Iohanis. In mediul online s-a declansat inca din luna septembrie o adevarat campanie neagra impotriva lui Klaus Iohanis, cu fotografii, clipuri video sau conturi false de Facebook care leaga imaginea candidatului ACL de diverse scandaluri. Pe Facebook se multiplica paginile indreptate impotriva lui Klaus Iohannis, cu titluri precum "Iohannis - neamtul mincinos", "Klaus Iohannis e omul lui Basescu" sau "Demite-l.ro". Temele principale de atac: casele, adoptiile de copii, omul lui Basescu. Una dintre aceste pagini l-au convins pe celebrul cant-autor Alexandru Andries sa se decida cu cine va vota, dupa ce a descoperit ca o melodie a sa, 'Nu-i nici o gluma', a fost folosita fara acord intr-un videoclip impotriva lui Klaus Iohannis.

9. Utilizarea Postei Romane in razboiul electoral. In luna octombrie, Posta Romana - condusa de vicepresedintele PSD Diaspora - a inceput sa distribuie pensionarilor la ghiseu pliante cu textul "Klaus Iohannis vrea sa iti taie pensia". Tema taierii pensiilor a devenit unul din mesajele centrale ale campaniei sale, prezent pe afisa in slogane de tipul "singurul candidat care nu taie pensii". Utilizarea Postei Romane pentru distribuirea plaintelor si mesajul PSD pe tema taierii pensiilor a determinat una dintre cele mai dure replci ale lui Klaus Iohannis: "Din partea PSD-ului se poarta o campanie mizerabila la adresa mea. Este o jena publica, doamnelor si domnilor din PSD ce faceti in aceasta campanie electorala. Este sub orice limita inferioara felul in care intelegeti sa acoperiti lipsa unui proiect pentru Romania prin atacuri la persoana mea si familia mea."

10. Pomeni pentru biserici si manastiri. In ultimele doua luni, premierul Victor Ponta a distribuit catre diverse biserici si manastiri sume importante de bani din bugetul national, via Fondul de rezerva aflat la dispozitia premierului. De remarcat prezenta masiva a lui Victor Ponta in biserici si manastiri in timpul campaniei electorale, precum si numeroasele intalniri cu inalti prelati bisericesti. Cateva exemple de alocari: 28 august - 6 milioane lei pentru trei unitati de cult ortodoxe: Centrul Eparhial Iasi, Manastirea Nicula si Manastirea Tismana 15 octombrie - 6 milioane lei pentru biserici din Madrid, Barcelona, Gorj si Cluj  23 octombrie - 14 milioane lei pentru finanţarea a 13 mănăstiri, catedrale şi centre eparhiale
  • Hotnews.ro va continua in urmatoarele zile evaluarea campaniei candidatilor la prezidentiale


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














36871 vizualizari

  • Faină poză (Luni, 27 octombrie 2014, 15:52)

    corvus coraX [utilizator]

    Oare câți din fotografie sunt conștienți că asistă la propriul lor parastas politic....?
    • pui (Luni, 27 octombrie 2014, 18:45)

      AndreyTanase [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      pui de drag inconjurat de dracu, huooooo !!!!


      hai cu minusul bai cotofenelor
      • incredibil dar adevarat (Marţi, 28 octombrie 2014, 3:30)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui AndreyTanase

        Hotnews.ro e singura platforma PSD-ista cu comentatori anti PSD. Tineti-o tot asa baieti.
    • coliva e ok...pozitia lui Ponta este gresita (Marţi, 28 octombrie 2014, 9:18)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      ...trebuia corectata cu 90 de grade.
      In rest ...merge. Sobor de preoti...lume cernita...lumanari fara mentol...
      • mi-a placut comentariul! (Marţi, 28 octombrie 2014, 12:21)

        TDB [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

        dau un plus
  • Ce tare va fi (Luni, 27 octombrie 2014, 15:56)

    aladdin [utilizator]

    daca nu va iesi presedinte iar "investitorii" isi vor vrea banii inapoi.
  • Regio (Luni, 27 octombrie 2014, 16:24)

    andrei1232000 [utilizator]

    Ati uitat dle Tapalaga reclama desatata pe bani publici pentru programul Regio, care ne toaca zi de zi nervii. Mesajul subliminal. Cate scoli se puteau repara pe banii cu care, intr-o buna traditie post decembrista, se face mituirea presei audio-video. In mod normal si legal reclama trebuia platita de cei care au beneficiat de fonduri. Guvernul face reclama unei scoli de echitatie, unor cetati si muzee, etc. Banii acestia au mai fost platiti o data din fondurile accesate unde este cuprinsa componenta "diseminarea rezultatelor. Cine-l da in judecata pe Teodorovici ca a platit de doua ori pentru acelasi lucru? DNA?
    • Regio (Luni, 27 octombrie 2014, 17:35)

      revoltat [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Toate acestea trebuie întelese ca "deturnare de fonduri"
      Candidatul Ponta trebuia sä-si dea demisia si sä foloseascä doar banii partidului pentru propaganda sa electoralä!
      În acest caz însä, ca premier, foloseste banii contribuabililor, deci bani din bugetul tärii, "pentru foloase personale"!
      DNA ar trebui sä se autosesizeze din oficiu!
      Atâtia alti "demnitari"( termenul e oricum fals, cäci toti cei despre care vorbesc eu aici nu cunosc sentimentul demnitätii !) sunt urmäriti penal si condamnati pentru "deturnare de fonduri pentru obtinerea de foloase personale"!
  • Flyer-ul s-a dat in mana odata cu pensia! (Luni, 27 octombrie 2014, 16:31)

    Maniu [utilizator]

    nu doar la ghiseu. Dupa ce numara banii postasul dadea pensionarului flyer-ul respective, asa sa stie omul cine e jupanul!
  • Si pe Ponta in spate il doare (Luni, 27 octombrie 2014, 16:59)

    bigbrother [utilizator]

    Poate nici acolo. Degeaba se insiruie aceste informatii daca autoritatile nu fac nimic in privinta asta, daca nu se iau masuri clare, daca legea este atat de permisiva si atat de sub controlul PSD incat unde-i lege este loc de multa tocmeala. La noi legea e pentru aia fraieri, cine e la putere o schimba dupa cum doreste cand doreste..cine vrea o amnistie, o schimbare de lege, cine mai doreste? Halal democratie, partidocratie ar fi mai corect spus.

    M-am mirat ca intr-un final Iohannis a iesit la rampa zilele trecute sa mai spuna si el ceva..oricum, slaba reactie, daca asa se va comporta si in continuare am ceva dubii in a-l vedea strunind lucrurile in viitor. Macovei ce mai agita spiritele, dar pe Facebook, Udrea se crede la prezentari de moda iar ceilalti candidati exista doar cu numele.

    Concluzia: singura sansa pe care o avem este SA IESIM LA VOT si sa-i punem pumnul in gura lui Ponta. E cazul sa facem ceva sau dam rau de dracu, ce-a facut pana acum este doar o mica parte din cat de rau ne va fi.
    • alege pe cine vrei (Marţi, 28 octombrie 2014, 16:30)

      GeorgeZamfirescu [anonim] i-a raspuns lui bigbrother

      Dacă ai fi un individ cu ceva respect față de semenii tăi, cu o oarecare bună cuviință, ai respecta independența fiecărui cetățean de a alege pe cel care-l reprezintă. Nu da lecții de felul cum trebuie să votăm și pe cine să votăm. Dacă vrei să votezi pe Macovei, Elena Udrea sau Johannis, ești liber să o faci. Nimeni nu te va învinui de alegerea ta, ceea ce te obligă să faci la fel cu cei care nu sunt de acord cu tine.
      Doresc să mai fac o precizare: HN este oficiosul dreptei politice, nu al PSD cum mai sus am citit. Tapalagă este „jurnalistul forte”? al acestui oficios, cu lipsuri grave în a prezenta realitatea.
  • 10 motive (Luni, 27 octombrie 2014, 17:26)

    Klaus_CT [utilizator]

    Pentru cei care se intreaba meditativ "Pe cine sa votez? Pe Ponta il votez, pe cine altcineva?", aveti mai sus 10 motive MAJORE sa votati cu oricine altcineva.
    Inca sunt indecis a aleger intre Iohannis sau Macovei, cert e ca as vota si cu ficusul de pe scara blocului, numai sa nu ajunga pacaliciul national, Viorel, presedinte.
    • Absolut de acord cu tine (Luni, 27 octombrie 2014, 18:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Si unii inca nu inteleg ce nenorocire va fi sa aiba psd-ul toate fraiele in mana...
  • Definiție: cei șase M (Luni, 27 octombrie 2014, 17:38)

    Radu I [utilizator]

    Mitomanie+Mitocănie+Manipulare+Mârșăvie+Megalomanie = „mândrul Ponta”, președintele care... „unește”!
  • Toata lumea e cu noi :) (Luni, 27 octombrie 2014, 17:51)

    MenInBlack [utilizator]

    BOR e cu noi !
    Armata e cu noi !
    Militzia e cu noi !
    Noi suntem cu noi !
    Regele Cioaba e cu noi !
    PSD e cu noi - deocamdata, pana incepe suprataxarea, ca sa nu mai traim in lux ca degeneratii din Vest, trecem la dieta si regim sanatos.
    Sunt foarte fericit, vom avea tot ce ne dorim, ba chiar mai mult decat ne-am visat vreodata: linistea data de Partidul Unic !
    Nu uitati, cine nu voteaza nu mananca, decat un pic, nu foarte mult... ceea ce e jenant...
    Felicitari guvernelor anterioare, multumesc presedintilor anteriori pentru calea larga deschisa acestui viitor f luminos pana la urma :)))
    PS (Inca nu sunt sigur daca ma mai intorc ;)
    Multumesc basului pentru ca m-a invitat sa plec !
  • Ce am invatat in 2014? (Luni, 27 octombrie 2014, 18:02)

    CorinaSoare [utilizator]

    Poate ca ar fi momentul ca sa introducem constitutional un articol care sa nu permita nici unui prim-ministru dreptul de a candida la presedintie in termen de 12 luni de la terminarea mandatului. Este clar ca fara aceasta restrictie vom avea si in viitor cazuri de profunda inegalitate ( materiala si morala) intre candidati.
  • Pomeni de milioane (Luni, 27 octombrie 2014, 19:07)

    dan_ezu [utilizator]

    E vorba de RON?
  • Și a zis... (Luni, 27 octombrie 2014, 19:25)

    CititorulComentator [utilizator]

    Să se facă Victor, și Ponta s-a făcut...cred că s-a născut prin meioză, de-aia avem atâția Ponta.

    Întrebarea rămâne totuși, care a fost primul?
  • Nesimtire... (Luni, 27 octombrie 2014, 20:27)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Cum sa candidezi la Presedintie din functia de prim ministru???? Daca esti barbat si ai curaj, decenta, da-ti nene demisia si fa-ti campanie ca tori ceilalti!!! Dar Ponta ce face, apara pe sticla si ca prim ministru dar si in calitate de candidat...La Viata satului aparea ca salvatorul agriculturii in calitate de prim ministru, in schimb si-a facut reclama la greu ca si candidat...Rusine!!!! Halal caracter!!! Mare om...zero barat...
    • O sa vina si o sa spuna.. (Luni, 27 octombrie 2014, 22:23)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      ca si presedintele are voie sa candideze din functia de presedinte. Si Nascase tot din functia de PM a candidat si.. a luat-o la Jilava. Poate i se intampla norocul si lui Poanta.
    • raspuns marius4 (Marţi, 28 octombrie 2014, 17:10)

      corneliu1950 [anonim] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      perfecta dreptate
  • La punctul 1 (Marţi, 28 octombrie 2014, 1:17)

    newlook [utilizator]

    La punctul 1 rezulta ca de fapt nu l-a atacat nimeni pe Joiannis, doar ca gangavul s-a autobagat in seama.
  • Nici pentru o clipa... (Marţi, 28 octombrie 2014, 3:44)

    Ion B [utilizator]

    nu mi'am facut vre'o iluzie ca PSD-ul v-a respecta jocul alegerilor dupa regulile democratiei.
    Ce este atata mirare?
    Pe de alta parte daca dottore iese presedinte, vor avea TOATA puterea.
    Intrebarea este, pe cine vor da vina cand vor trebuii sa dea socoteala pentru situatia tarii, sau cand mamaligarii noștri vor iesii in strada?
    • Vor face la fel! (Marţi, 28 octombrie 2014, 7:16)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Vor da vina mereu pe altii...
    • Poporul va fi de vina... (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:12)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      ca s-a coconit...nu mai indura gerul, ii chioraie matzele, voteaza prostii...nu ca odinioara cand 200 de salam de soia erau pretuite ca potul cel mare de la 6 din 49!
  • Ultima data Basescu a castigat la sate... (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:09)

    Miky60 [utilizator]

    In mediul Urban a pierdut. Deci, este foarte important acum pentru PSD sa castige la sate, acum unde merge usor cu galetile, au invatat din greselile trecute... insa, asta trebuie oprit! Trebuie sa le spunem bunicilor de la tara sa iasa la vot !
  • riscul este guvernarea monocvroma PSD (Marţi, 28 octombrie 2014, 11:17)

    Dr.Man [utilizator]

    Romania in situatia in care se gaseste are nevoie de poitici liberale si socia-democrate. Politicile social-democrate distribuie avutul creat, cee iberae favorizeaza generarea de avut. Deficitul major in acest moment priveste generarea de avut. O politica monocroma PSD, cu felul electoratului sau, va fi una de suport bugetar pentru zonele sarace ale Romaniei, care obiectiv au nevoie de acest suport. Politica regimului abolit a investit enorm in industrializarea aceor zone, investitii praduite si anulate plus intregul sistem de irigatii.A reinvesti cu sens si perspectiva insemneaza un masiv drenaj de bani in acele zone, bani evident extrasi de unde mai sunt sau ar putea sa fie si cel mai probabil din vanzare de resurse neregenerabila. Per asnsmblu nici progrs in zonele defavorizate nici generare de bogatie in celelalte, insele nevoite de politici care sa stimuleze investitia si intreprinderea, esential intr-un climat fiscal stimulator. Romania nu-si poate permite acum o guvernare PSD.
  • minciuna este deviza lui (Marţi, 28 octombrie 2014, 17:08)

    corneliu1950 [anonim]

    ponta traieste mumai din minciuna,furt intelectual,duplicitate(de vazut faptele lui de cand a devenit prim ministru