Ludovic Orban: Declaratia ca Ponta a fost ofiter acoperit nu va avea impact mare intrucat e facuta de Basescu

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 9:47 Actualitate | Politic


Vicepresedintele PNL Ludovic Orban a declarat marti, pentru Mediafax, ca nu este o noutate pentru el ca premierul a fost ofiter al unui serviciu de informatii, apreciind ca declaratia ca Victor Ponta a fost ofiter acoperit nu va avea un impact foarte mare pentru ca este facuta de Traian Basescu.

"Sunt primul care am afirmat ca ofiterul acoperit este Victor Ponta, nu e nicio noutate pentru mine. Trebuie vazut daca nu era ilegal ca Victor Ponta, fiind procuror la Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie, sa fie in acelasi timp si ofiter de informatii", a afirmat Ludovic Orban.

El spera ca romanii sa inteleaga faptul ca "Victor Ponta nu poate sa ajunga presedintele Romaniei, in conditiile in care i-a mintit pe toti romanii ascunzand faptul ca a fost ofiter al unui serviciu de informatii".

Pe de alta parte, Ludovic Orban crede ca declaratia sefului statului "nu va avea impact foarte mare pentru ca este facuta de Basescu".

"Declaratia privind ofiterul acoperit nu cred ca va avea un impact foarte mare pentru ca e facuta de Basescu", a adaugat Orban.

Presedintele Traian Basescu a declarat, luni, ca Victor Ponta a fost ofiter acoperit al SIE in timp ce era procuror, fapt ce reprezinta "o ilegalitate constitutionala" si "o incompatibilitate", potrivit Constitutiei vechi.

Intrebat daca faptul ca Victor Ponta a fost si ofiter acoperit si procuror nu este o ilegalitate, presedintele Traian Basescu a spus ca este "o ilegalitate constitutionala".

Basescu a spus ca la numirea Guvernului a intrebat telefonic daca exista ofiteri acoperiti in Executiv. "La numirea prin Parlament, eu nu verific, atunci cand sunt instalari de guverne, pentru ca ma obliga Constitutia sa-i numesc si n-am ce face. Dar atunci am intrebat telefonic. Mi s-a spus ca nu este niciun ofiter acoperit, am inchis subiectul, imi veneau de la Parlament, oricum trebuia sa-i validez. Si chiar mi-aduc aminte ca am spus-o: Guvernul nu are niciun ofiter acoperit. Nu mi-a dat prin cap ca ar fi rezervisti acoperiti", a afirmat Basescu, la Realitatea Tv.

"Oricum n-aveam ce sa fac, pentru ca pe votul Parlamentului eu nu pot respinge un guvern sau un prim-ministru", a mai spus el.

Seful statului a explicat ca "nelinistea" i-a fost starnita in momentul in care senatorul Valer Marian a facut o interpelare privind calitatea de ofiter SIE a lui Victor Ponta. "Nu atat interpelarea, cat lipsa de raspuns si pe urma discutiile din presa", a mai spus Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2796 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Normal (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:38)

    LadyRose [utilizator]

    Total adevarat!si eu banuiam ca Ponta a fost ofiter acoperit!Si in aceasi perioada incalca o lege din Constitutia Romaniei!Ponta vrem demisia!!!!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Orban primul care a zis ca Ponta e acoperitul??!! (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:32)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui LadyRose

      Ludovic Orban se lauda cu afirmatii facute cu mult inaintea sa si totodata argumentate.

      25 Sep. 2014: "Liberalul Ludovic Orban a spus că, în opinia lui, ofiţerul acoperit despre care a vorbit preşedintele Traian Băsescu, este, în realitate, chiar premierul Victor Ponta. Cu toate acestea, Orban a ţinut să precizeze că nu deţine probe în acest sens."
      Sursa: http://www.gandul.info/politica/opozitia-stie-cine-este-ofiterul-acoperit-despre-care-a-vorbit-traian-basescu-13346373

      Am facut doua comentarii pe 17 si 18 Sep. 2014, clar inainte de Orban. Primul era intitulat "Basescu confirma iar ca acoperitul este Ponta!" (Miercuri, 17 septembrie 2014, 22:10) unde dadeam explicam de ce presedintele se referea la premier iar in cel de-al doilea scris Joi, 18 septembrie 2014 la 2:11 am rezumat informatiile ce conduceau la concluzia ca actualul prim ministru este ofiterul de care vorbea Basescu.

      Citez:
      "Recapitulind, ofiterul acoperit este:
      - actual candidat la prezidentialele 2014
      - barbat
      - fost procuror
      - face parte din familia lui Ilie Sarbu
      - Basescu a fost obligat sa-l numeasca ministru

      Doar lui Victor Ponta i se potrivesc toate cele cinci insusiri enumerate in clar aproape de seful statului."
      Sursa: http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-18125721-presedintele-traian-basescu-invitat-tvr-1-ora-21-00.htm

      Mai am un comentariu intitulat "Ofiterul sub acoperire este clar Victor Ponta" facut Joi, 11 septembrie 2014 la 0:59, sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-18079700-klaus-iohannis-tariceanu-afirma-nu-fost-agenti-acoperiti-serviciilor-secrete.htm

      Deci ce zice Orban in citatul de mai jos este pura lauda. Sunt multi care inaintea sa au scris prin ziare ca ofiterul acoperit este Ponta.

      Citat Ludovic Orban: 14 Oct. 2014: "Sunt primul care am afirmat ca ofiterul acoperit este Victor Ponta"
      • +2 (2 voturi)    
        mi-a fost imposibil (Marţi, 14 octombrie 2014, 13:07)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        sa cred asa ceva. Daca asta este calitatea lucratorilor din serviciile secrete, suntem ca si morti. Ba e clar ca suntem morti de-a binelea si acum doar ne zbatem aiurea, ca niste zombi.
        Daca asta este coloana nevazuta a tarii, nu mai este nicio speranta.
        Trecand peste faptul ca s-a incalcat LEGEA (legea fiind in general numai pentru catei si de ochii lumii civilizate), daca cineva s-a putut gandi ca un asemenea imbecil ar putea fi racolat, putregaiul este mult mai mare si profund. Suntem rosi de un cancer invizibil, este doar o problema de timp ca Romania sa faca implozie.
        Fugiti, cei care puteti, si nu va mai uitati in urma! Aici nu este decat putregai, nu exista viitor.
    • +4 (4 voturi)    
      Ludovic Orban ar trebui sa se retraga din politica (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:37)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui LadyRose

      Sa-i ia si pe Fenechiu, Uioreanu, Sapunaru, Rusanu, Ghise si celelelalte otrepe cu el...
  • +10 (10 voturi)    
    Gogu (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:39)

    mgu [utilizator]

    Demersul cu deconspirarea plagiatorului-mincinos trebuie continuat.Obtinuta o hotarire judecatoreasca prin care sa se constate statutul de fost ofiter acoperit a iresponsabilului vesel,bazata pe documentele pe care ,de aceasta data,le va oferi SIE in instanta.Astfel,va putea fi tras la raspundere plagiatorul-mincinos si in legatura cu incompatibilitatea precuroe-agent acoperit SIE.Doar asa lucrurile se pot aseza pe fagasul normal.
    Ne intereseaza, in primul rind,caracterul duplicitar al acestui personaj si nu in ultimul rind minciunile sfruntate ale plagiatorului.Un astfel de om trebuie daramat politic si social.Caracterul lui este minciuna,plagiatul,duplicitatea.Ce stiti despre tatal lui?Sau este copil din flori si la tata este scris :NATURAL?
  • -4 (6 voturi)    
    asta asa este. dar oricum era un fas (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:22)

    jackalphonse [utilizator]

    adica, noi suntem condusi efectiv de fosti securisti, de mafioti, baroni si altele si acum populatia o sa cada pe spate ca ponta era procuror si agent sie.
    sa fim seriosi....
    se va oinlocui free gigi c8u free ponta, nimkic deosebit.
    basudrea va vedea ca nici aceasta veste "socanta" nu va aduce voturi unui partid care nu are prag electoral atins, cum este pmp-ul.
  • +2 (2 voturi)    
    nu ponta! (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:13)

    AlexxaB [anonim]

    Hai ca si asta e culmea... Spune practic ca nu il ascultam pe Basescu chiar daca spune un adevar, pt ca este basescu si noi nu il suportam. Sper sa asculte si sa inteleaga cat mai multi cetateni gravitatea acestor acuzatii deoarece nu putem ajunge sa avem un presedinte securist!
  • +2 (2 voturi)    
    ba dimpotriva (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:58)

    revo [utilizator]

    Declaratia va avea un impact si mai mare tocmai pentru ca vine de la Base. Si poate nu aici, pe o piata interna labila moral, cumparata cu cativa lei in plus la pensie sau la alocatie, ci in exterior, pt. ca vorbim despre un acoperit al epocii Nastase-Iliescu-KGB. Ponta are zilele numarate.
    Daca nu cumva a fost dat afara de la SIE pentru ca, tembel cum este, s-a demascat singur inca de atunci si deci nu a mai reprezentat un pericol, acum sunt verificate toate contactele pe care le-a avut in anii aceia, in care se "instruia" pe-afara.
    Dar nu numai Ponta este vinovat ci si superiorii care l-au racolat si care i-au permis sa intre in procuratura, incalcand astfel legea. Ponta va trage dupa el pe multi. Cine a mizat pe el, a gresit enorm. Si atunci, si acum. Nu este un armasar de curse, e o martoaga-pisicut.
  • +1 (1 vot)    
    Daca o faceai matale se cutremurau norii ? (Marţi, 14 octombrie 2014, 15:14)

    Plagarus [utilizator]

    Poate daca mai faci un accident " acoperit " va mai vorbi lumea de tine dupa alegeri, bey Orbane !