VIDEO Alianta PNL-PDL se va numi Alianta Crestin-Liberala. Numele candidatului la prezidentiale va fi anuntat pe 5 august

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2014, 14:34 Actualitate | Politic


Alianta PNL-PDL pentru alegerile prezidentiale se va numi Alianta Crestin-Liberala, iar numele candidatului comun la prezidentiale al celor doua partide va fi anuntat pe data de 5 august, dupa ce in perioada urmatoare vor fi demarate sondaje pentru candidatii anuntati de cele doua partide, Klaus Iohannis (PNL) si Catalin Predoiu (PDL). Anuntul a fost facut, marti, de liderul democrat-liberal Vasile Blaga, dupa o intalnire cu presedintele si candidatul PNL la prezidentiale, Klaus Iohannis.

Pe 26 iulie, liberalii se reunesc in congres extraordinar pentru aprobarea statutului partidului care va rezulta din fuziunea PNL-PDL si aprobarea protocolului politic.

















6308 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    aveti binecuvantarea lu' daniel? (Marţi, 22 iulie 2014, 14:42)

    Nevermind [utilizator]

    cre s tinilor...

    alianta liberal democrata sau ceva in genul asta, ce avea?

    PS: da, stiu... politica e pe voturi si tintiti si credinciosii de la tara, votanti psd traditionali. Poate era mai bine sa va adresati nehotaratilor...
    • +9 (13 voturi)    
      Cruce (Marţi, 22 iulie 2014, 15:24)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Concluzia: Au pus cruce liberalismului... :)
    • +10 (12 voturi)    
      exact (Marţi, 22 iulie 2014, 15:26)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      crestinismul si libertatea nu prea au mers mana in mana de-a lungul istoriei, dar de, asa e politica.
  • +7 (13 voturi)    
    La sigur (Marţi, 22 iulie 2014, 14:44)

    methalman [utilizator]

    Astia vor sa mearga la sigur cu uciderea dreptei! Adica in cazul in care prin absurd aceasta alianta reusea sa scoata la vot un numar mare de oameni (din acei 70% care la europarlamentare nu s-au prezentat), au mai pus un cuvant ca sa garanteze prezenta doar a celor care primesc galeti!
  • +5 (9 voturi)    
    national+democrat=crestin? (Marţi, 22 iulie 2014, 14:49)

    ipolitic [utilizator]

    Pai..da.
    din moment ce unirea celor doua partide
    a fost negociata la o partida de cruce.
  • +6 (8 voturi)    
    asta cu "crestin" e doar-doar... (Marţi, 22 iulie 2014, 14:50)

    qwerasdf [utilizator]

    mai agata dintre crestinii aia adevarati din cei 7.2 milioane.
  • +12 (14 voturi)    
    mi-e sila (Marţi, 22 iulie 2014, 14:56)

    scorillo [utilizator]

    2014 - cuvantul crestin chiar mai are impact (au mare noroc ca e ponta de cealalta parte ca vot din partea mea nu pupau cu numele asta de 2 bani)
  • -3 (7 voturi)    
    sper ca pnt-cd (Marţi, 22 iulie 2014, 14:57)

    nash pandelica [utilizator]

    sa conteste numele asta.

    de unde atata ...crestinizm, la gasca asta de fosti securisti, activisti si shutzi de buzunare ?!

    aha, crestin vine de la ..niamtz...
    • +2 (4 voturi)    
      cu o smerenie crestina (Marţi, 22 iulie 2014, 15:54)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      blaga si klauz au exclus orice discutie cu partidele mai mici, cum ar fi pnt-cd, fosti parteneri in conventia democrata, dat la fund de aceiasi labarali, azi, mari crestini.

      desi au poate numai un procent doua, tzaranistii sunt tot asa de istorici, ca si ..marele partid al bratienilor (!), adica al kkarailor si tarlicenilor.
      tzaranistii au fost cei care, cu seniorul in frunte, au aplicat lovitura lui ilici si au facut primii pasi spre europa si occident. partidul lui maniu si mihalache.
      macar din bun simtz si colegialitate, pt. ca au fost colegi...in istorie..

      deasemenea, nici pmp si nici noua republica nu au fost bagate in seama.

      au tratat partidele mici, de sus, in cel mai sfidator si jegos stil.
      le'au pus in fatza singura solutie, dupa parerea lor, our way, or the highway....

      oare pmp, pnt-cd, noaua republica, n'au nimic bun, nu ar fi putut contribui cu nimic la ...dreapta unita(?!).
      sau trebuiau sa faca ca mru, sa lase capul jos si sa intre cu speranta ca ..totusi, poate,

      daca asa se uneste dreapta, si avand in vedere ca pnt-cd, cu care votez traditional, n'are candidat, voi vota pe Cristian Diaconescu in primul tur. iar de nu intra in turul doi, nici io nu intru in vreo sectie de votare. poate numai daca predoiu va ajunge in turul doi.

      n'ar trebui sa fie atat de siguri ca noi, astia care suntem votanti ai partidelor mici, vom veni in turul doi, sa'l sustinem pe klauz, kkarau, sa votam pnl/usl'amul lor.
    • +2 (2 voturi)    
      pnt-cd (Marţi, 22 iulie 2014, 17:28)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca membru al ppl si ca partid inregistrat in Romania, foloseste numele de crestin democrat, inca din '90, la bine si la rau.
      si, hop, iaca ca blagistii devenira si ei crestini, dupa ce trecura pe la internationala rosie si devenira si ...liberali.

      legal, pnt-cd poate contesta numele.
  • +9 (9 voturi)    
    te doare capul... (Marţi, 22 iulie 2014, 15:02)

    dandra [utilizator]

    sa inteleg ca ateii nu au voie sa voteze cu acest partid?
    • +9 (9 voturi)    
      isi fac voie se pare (Marţi, 22 iulie 2014, 15:16)

      scorillo [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      din fericire ateii au ratiune, dar din pacate nu primesc respect (cum sa folosesti termenul crestin!?!)
  • +9 (9 voturi)    
    lipsa de viziune (Marţi, 22 iulie 2014, 15:22)

    PaulR [utilizator]

    Cele doua partide ne dau semnale clare ca au sfatuitori prosti.
    Domnilor, electoratul urban, educat, liberal si cu mai putine vizite la biserica cu cine o sa voteze?
    Voi nu ati inteles pana acum ca oamenii astia va votau pe voi? Mai mult, voi nu ati inteles ca acesti oameni sunt mai buni purtatori de mesaj decat electoraul rural pe care il impresionati cu numele de 'crestin' ?

    Tocmai ati dovedit lipsa totala de viziune. Da, unii din ei tot va vor vota ca e dezastrul de Ponta in cealalta parte dar cu numele asta ati pierdut cateva mii bine de voturi.
    Oricum erati la limita. Acum o sa fiti sub ea. Data viitoare mai intrebati in stanga si in dreapta inainte sa faceti o prostie.
  • +12 (12 voturi)    
    E OK! (Marţi, 22 iulie 2014, 15:28)

    Sani [utilizator]

    Intr-o tara in care musteste dogmatismul, ai 2 variante:
    1. pleci
    2. incerci

    Poate gasesc niste babe si mosi care "tradeaza" PSD-ul pentru un partid "crestin"?!

    In alta ordine de idei, cand dreacq se reintroduce votul cenzitar?
    Sau pe baza de IQ & EQ?

    Pentru cei care vor sa-mi sara "la gat" as propune un set de 3 intrebari eliminatorii pentru intrarea in sectia de vot:
    1. Ce inseamna "Separatia puterilor in stat"
    2. Regii Romaniei - enumerare cronologica
    3. Ce puteri straine au ciuntit Romania in ultima 100 de ani, cu exemple scurte...

    Adica cei care nu vor/nu pot/nu inteleg nimic din democratie si istorie sa stea acasa sau sa-l asculte pe popa....sa nu ne mai deranjeze pe noi astialalti cu voturi date pe la interlopii PSD?!

    PS: daca s-ar respecta propunerea de mai sus, ar vota circa 15% din populatia Romaniei iar ponderea PSD & "Fouls" ar fi sub 10% din cele 15%..in consecinta ar urma Ponta la DNA, Iliescu dupa gratii, etc.....
    • +7 (7 voturi)    
      :) (Marţi, 22 iulie 2014, 15:43)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Cred ca si cu mai mare efect ar fi daca ar pune intrebarile astea celor care vor sa candideze pentru un loc in parlament :)) sa vezi atunci ce fluiera greierii prin parlament :))
  • +1 (3 voturi)    
    PNL a disparut (Marţi, 22 iulie 2014, 15:37)

    vladimir14 [utilizator]

    PDL si PNL au reusit ce nu a reusit PSD sa distruga ultimul partid istoric,asta cu Alianta Crestina va da apa la moara lui Tariceanu,si lui Udrea la PMP
    Dezertarile vor aringe maximul saptamana viitoare ,o maaaaare varza de dreapta.
  • -1 (5 voturi)    
    Numai crestini nu sunteti (Marţi, 22 iulie 2014, 15:42)

    Matrafirefox [utilizator]

    Lasati vrajeala.
  • +8 (8 voturi)    
    Poate că altele sunt problemele... (Marţi, 22 iulie 2014, 15:42)

    reiand [utilizator]

    Partidul doamnei Merkel se numește Christian Democratic Union și este cel mai mare partid de dreapta din Germania.

    Fără a comenta oportunitatea numirii alianței în acest fel, constat că nemților le merge destul de bine, chiar dacă nu se oripilează la fel de mult ca unii dintre noi până și la simpla mențiune a valorile creștine. Poate că altele sunt problemele României... cine știe, poate chiar valori diametral opuse sunt problema: furtul, minciuna, măndria.
  • +5 (5 voturi)    
    Tara arde iar baba se piaptana... (Marţi, 22 iulie 2014, 15:46)

    ofCAER [utilizator]

    Daca IOHANNIS sau PREDOIU sunt candidati cu sanse si cu priza, de ce conteaza ca se numesc "crestini"?
    Daca ar fi fost "pagini", nu ar fi fost tot ei?
    Important este ca unul dintre cei doi (sau un altul, din aceeasi parte) sa convinga electoratul - e tot ceea ce conteaza.
    Cum zicea raposatu' Deng: "nu conteaza culoarea pisicii, important este sa manince soareci!". Cu un amendament: in cazul nostru pisica tre' sa inghita 1-2 soricei...
    Ca altminteri, vorba lu' Traian B. citindu-l pe Petrica ROMAN, sintagma "crestin-liberala" chiar "suna ca dracu"...
  • +4 (4 voturi)    
    Crestin liberală (Marţi, 22 iulie 2014, 16:21)

    obs. [utilizator]

    Astia nici dupa 25 de ani de la Revoluție nu au nici o viziune. Crestin liberală ???. Corneliu Coposu inca din 1990 a marcat o alta perioada istorica adăugând componenta CD partidului istoric PNT, exista o logica, dar crestin liberală?
  • +4 (4 voturi)    
    De la HN citire... (Marţi, 22 iulie 2014, 17:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Sub acest articol, despre Alianța Creștin Liberală, apare articolul: „Studiu: Copiii expusi la religie au dificultati in a distinge realitatea de fictiune”

    Să fie o scăpare freudiană?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu are importanta denumirea acestei (Marţi, 22 iulie 2014, 17:48)

    Gabi M [utilizator]

    aliante!.Pe mine ma dezamageste aroganta lor.Uita ca mai suntsialte partide mici de dreapta,pe care le trateaza cu sictir.MRU s-a predat pentru un post de Vice,iutand de principii si moralitate.In turul I voi vota pe Cristi Diaconescu,iar daca viitorul unic candidatal ACL nu isi va cere,macar putin scuze pentru tentativa de lovitura de stat din 2012 ,in turul II voi sta acasa,orice ar spune cei din PMP,NR,PNTCD.
    • +1 (1 vot)    
      asa, si? (Marţi, 22 iulie 2014, 21:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      pmp merita sictir maxim

      felicitari pentru optiune vot. Este una foarte inteligenta si reprezentativa.
  • +2 (2 voturi)    
    studiu de impact (Marţi, 22 iulie 2014, 18:01)

    redmc [utilizator]

    Sunt convins ca au facut un studiu de impact, ca asa e moda, si asa au ales varianta asta.
  • +1 (3 voturi)    
    Comentam, comentam (Marţi, 22 iulie 2014, 19:11)

    Gaby51 [utilizator]

    dar la vot ne urnim foarte greu, mai ales de va fi vreme rea. Ce ne deranjeaza cuvantul ,,crestin'' daca tot ne dam a fi crestini ? Ne-am invatat sa gasim nod in papura la orice...
    • +1 (1 vot)    
      uite ca ma enerveaza... (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gaby51

      1 - este un nume discriminatoriu... exclude practi ateii, agnosticii, musulmanii etc
      2 (si cel mai important) - dovedeste intentia partidului: de a merge pe stilul psd. adica sa adune cat mai multi fraieri la vot si nu oameni cu cap. asta cred eu este o mare problema, mai ales ca asta inseamna promisiuni electorale tampite.
  • +1 (1 vot)    
    sa fie cu noroc! (Miercuri, 23 iulie 2014, 11:50)

    jackalphonse [utilizator]

    nu stiu daca vor avea succes, dar unirea dreptei este necesara. daca nu se transforma totul intr o batalie a oportunistilor, ar trebui sa mearga. aveti grija la orgolii!
  • +1 (1 vot)    
    Aceleasi orgolii, acelasi esec (Miercuri, 23 iulie 2014, 13:08)

    benicio [utilizator]

    Iarasi ne lovim de orgolii? N-ati invatat inca ca aliantele sunt sortite esecului in Romania? PNL, un singur nume, un singur partid. Ce-i aia PDL? In primul rand e tot o corcitura intre PD si PNL, in al doilea rand duce cu gandul la baronii locali din guvernarea trecuta (plus Basescu). Daca vreti sa fiti luati in serios de catre electoratul educat pe care il tintiti, renuntati la orgolii si demonstrati ca sunteti de buna credinta. Altfel va veti confrunta cu acelasi absenteism care risca sa aduca la putere deplina PSD-ul.