VIDEO Cetatenii au boicotat apelul la boicot. Apelul lansat de contul de facebook UnitiSalvam a strans la Universitate circa 50 de cetateni:"Putini, dar buni"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2014, 17:42 Actualitate | Politic


Adepti UnitiSalvam la Universitate
Foto: Hotnews
Circa 30 de cetateni s-au strans la Piata Universitatii duminica, in jurul orei 17.00, la apelul lansat de contul de facebook UnitiSalvam. UnitiSalvam, o pagina de facebook ai carei administratori nu sunt cunoscuti, a facut in ultima luna un apel la boicotarea alegerilor europarlamentare si a cerut sustinatorilor boicotului sa vina duminica la Piata Universitatii pentru diverse ateliere de discutii pe tema reprezentarii cetatenesti. Ulterior, numarul cetatenilor stransi la Universitate a ajuns la circa 50. Ei s-au mutat in fata Teatrului National.

Pagina UnitiSalvam a gazduit in toamna 2013 organizarea mitingurilor impotriva proiectului aurifer de la Rosia Montana.

Ora 18.00: Numarul cetatenilor stransi la Universitate a ajuns la circa 50. Ei s-au mutat in fata Teatrului National si scandeaza Uniti salvam toata Romania

-------------------

Cetatenii care au raspuns apelului lansat de UnitSalvam s-au strans la Fantana de langa Universitatea de Arhitectura.

Banner pentru Serbia si Bosnia
Foto: Hotnews
Unii dintre ei au declarat reporterului HotNews.ro aflat la fata locului ca au venit pentru a sustine boicotarea votului, altii ca doresc sa participe la campania de strangere de ajutoare pentru victimele inundatiilor din Serbia si Bosnia.


Doi tineri au confectionat pe loc un banner negru cu mesajul Impreuna pentru Bosnia si Serbia.


Claudiu Craciun, unul dintre membrii comunitatii, a declarat pentru HotNews.ro: "Sunt putini, dar buni". "Important e ca ne-am adunat ca sa discutam despre reformarea sistemului politic si electoral", a adaugat Craciun.



Imagini de la ateliere de lucru, organizate de Claudiu Craciun (cel care vorbeste la portavoce):




Alte imagini de la Atelierele UnitiSalvam:





Solicitarile postate pe contul de FB UnitiSalvam:


1. Reducerea la 3.000 a numarului de semnaturi de sustinere necesare pentru inregistrarea unui partid politic si reducerea numarului de judete din care sunt obtinute semnaturile de la 18 la 5

2. Eliminarea procedurii de actualizare in ani pre-electorali a listelor de membri si a listelor de sustinatori - 25.000 in forma actuala

3. Reducerea numarului de semnaturi de sustinere necesare inregistrarii candidaturilor

4. Introducerea pe toate buletinele de vot, indiferent de tipul alegerilor, a casetei "Niciunul dintre cei mentionati"

5. Reducerea cuantumului depozitului pentru fiecare candidat la alegerile parlamentare de la 5 salarii minime brute pe tara la unul singur

6. Finantarea tuturor partidelor cu subventii de la bugetul de stat proportional cu numarul de voturi obtinute la toate tipurile de alegeri - locale, parlamentare, prezidentiale si europene






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6170 vizualizari

  • +4 (30 voturi)    
    fara bani si fara succes (Duminică, 25 mai 2014, 18:00)

    AlinaElena1 [anonim]

    Deja se strang prea putini ecologisti in strada, nu mai sunt fonduri care sa-i determine sa iasa in strada sau pur si simplu oamenii au realizat ca au fost manipulati! Rosia Montana n-au salvat-o prin proteste, ca doar se salveaza prin investitii,acum nici boicotul nu le-a iesit
    • +15 (33 voturi)    
      Gica contra (Duminică, 25 mai 2014, 18:18)

      methalman [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      Am fost la proteste si nu am fost manipulat!
      Am iesit pentru ca am vrut sa oprim inceperea exploatarii de la Rosia Montana - lucru reusit de altfel, dupa cum poti observa nu a fost daramat nici un munte iar legea nu a trecut. Daca tu consideri ca am fost platiti, noi cei care am iesit in strada (undeva la 30 000 de oameni) inseamna ca intre tine si cel care se uita la antena 3 nu e nici o diferenta, esti la fel de ingust la minte precum campul vizual al unui cal!
      Ce credeai, ca 30 000 de oameni vor ajunge sa schimbe mentalitatile in tara asta? Nu au facut-o cei din iunie 90, nu o vom face nici noi acum. Lucrurile acestea se schimba in ani de azi si e nevoie ca unele generatii sa dispara pentru ca fac umbra pamantului degeaba...dar asta e alta poveste!

      Iar faptul ca nu ma duc acum la Universitate este pentru ca de la bun inceput nu am aderat la ideea lor de a absenta de la vot - dar daca maine vin cu un mesaj clar de sustinere a luptei impotriva coruptiei, fi sigur ca voi sustine aceasta lupta. Democratic, ii taxez prin nesustinerea lor in strada, dar ma raliez la mesaje clare si in care eu cred!
      • +19 (29 voturi)    
        craciun e psdist (Duminică, 25 mai 2014, 18:36)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui methalman

        iar ilici a fost primul care a mizat pe boicotarea votului prin scarbire, a.i. sa voteze doar comunisii si manipulatii lor.
        Restul e doar o coincidenta...
        VOT OBLIGATORIU ar trebui!! o data la 4 ani trebuie sa faci un efort.
    • +20 (24 voturi)    
      Cenzura pe UnitiSalvam (Duminică, 25 mai 2014, 18:32)

      CorneliusTacitus [anonim] i-a raspuns lui AlinaElena1

      Mi se pare foarte grav ca cei din "comunitatea" unitisalvam dau dovada de asemenea reflexe dictatoriale.
      Tocmai mi-au fost sterse toate comentariile de pe facebook si nu mai am posibilitatea de a comenta. Precizez ca n-am folosit vreodata un limbaj trivial. Se pare ca ultimul mesaj pe care l-am postat a derenjat. Redau textul:

      Cine raspunde ?
      Deci care sunt obiectivele boicotului ?
      Pe baza caror criterii va fi considerat un succes sau un esec ?
      Cine isi asuma raspunderea pentru un eventual esec ?
      Actiunea este initiata in numele "comunitatii uniti salvam". Din comentariile exprimate pana acum, pare ca cei care sustin actiunea sunt o minoritate.
      • -3 (7 voturi)    
        Minti cu nerusinare (Duminică, 25 mai 2014, 21:41)

        RoxanaR [utilizator] i-a raspuns lui CorneliusTacitus

        Nu a sters nimeni niciun astfel de comentariu. Postaca platita
    • +10 (24 voturi)    
      Uniti.Salvam.Gazprom (Duminică, 25 mai 2014, 18:50)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui AlinaElena1

      Stie toata lumea cine sunt sobolanii rosiatici. Nu va mai pierdeti timpul.
  • +16 (32 voturi)    
    haiosi (Duminică, 25 mai 2014, 18:01)

    adriann_l [utilizator]

    Haiosi rau oamenii astia... nu mai bine merg ei frumos si voteaza psd, partidul care ii reprezinta si care are de castigat din asa zisului boicot? Ca democratia si statul bazat pe norme si alegeri le cam pute lor...
    • -1 (25 voturi)    
      nu sunt deloc haiosi! (Duminică, 25 mai 2014, 18:30)

      nita.codruta [utilizator] i-a raspuns lui adriann_l

      mie mi se par de speriat, nu de ras. Au iesit contra Rosiei Montane fara sa stie despre ce e vorba, dorind raul miilor de moti, iar acum cu boicotul la fel, arunca democratia la pres
      • +18 (20 voturi)    
        chiar așa?! (Duminică, 25 mai 2014, 19:00)

        corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui nita.codruta

        Dacă am fi toți cei care am ieșit pentru salvarea Roșiei Montane, ar trebui să fim acum în piață câteva zeci de mii. Papagalul de Crăciun abia a scos câțiva zeci. Am fost la vot și am votat pentru europarlamentarii care s-au exprimat foarte clar pentru salvarea Roșiei Montane și pentru stârpirea corupției. Nu suntem toți spălați pe creier. Dacă erai chiar atât de informată ai fi știut de mesajul Alburnus Major care îndemna oamenii să iasă la vot. Deci, în acest caz UnițiSalvăm au avut un mesaj diametral opus cu Alburnus Major. Să fii sănătoasă..
      • +9 (9 voturi)    
        atentie la cifra (Duminică, 25 mai 2014, 19:33)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui nita.codruta

        E totusi imbucurator ca au fost doar 50 de vite care i-au lasat pe altii sa le decida viitorul.
  • +8 (18 voturi)    
    mda (Duminică, 25 mai 2014, 18:18)

    mircearh [utilizator]

    fantastica participare la evolutia civica a romanilor, admirabila contributie la democratie. sau nu.
    • +10 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 mai 2014, 18:23)

      [anonim] i-a raspuns lui mircearh

      • +5 (7 voturi)    
        Ce nu intelege Craciunu' psd-ist (Duminică, 25 mai 2014, 19:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui

        ..e ca cei care nu merg la vot din lene sau din dezinteres, cu atat mai putin o sa mearga la un prostest.
  • +3 (19 voturi)    
    putini! (Duminică, 25 mai 2014, 18:25)

    nita.codruta [utilizator]

    cam putini, cam putini. Or fi ei buni, in conceptia lui Claudiu Craciun, dar oricum nu rezolva nimic. Ma mir ca in cererile lor au uitat de Rosia Montana, cumva nu mai sunt platiti sa lupte contra locurilor de munca si investitiilor?
    • 0 (4 voturi)    
      Cum zicea cineva si mai sus, (Luni, 26 mai 2014, 0:19)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui nita.codruta

      cei care cred in chestia asta cu platitul sunt la nivelu privitorilor de latrina 3, OTV si alte haznale mediatice
      Cine sa plateasca zeci de mii de oameni sa iasa in strada si sa mearga zeci de kilomeri ? Ca s-au strans multe zeci de kilometri in marsurile alea.
      Crezi ca daca tu iei bani sa iti vinzi viitorul, toti au la fel de putina minte ?
      Sunt absolut sigura ca luati putini bani, pntru ca oricine are acces la internet poate sa faca ce faceti voi - sunteti mana de lucru necalificata, practic. Pe un bacsis de doi bani, voi, postacii, va amanetati viitorul - banii aia de nimic luati de Ro daca s-ar face proiectul RMGC se vor duce in diverse buzunare.
      In plus, se fac imprumuturi de la FMI etc. cu ghiotura, si vom avea si de platit amenzi - iti dai seama ca orice control acolo se va rezolva ca orice altceva in Ro, cu o spaga, si vor aparea probleme ca si la celelalte exploatari,pentru care vom fi buni de a plata - din banii de buget, normal, ca doar nu din banii guvernantilor.
      Cum crezi ca va arata viitorul tau intr-o tara indatorata pana in gat si care nu mai ar nici macar resurse naturale ? Te gandesti ca nu-i nimic, ca tu o sa pleci pana atunci ? Unde, crezi ca Europa ne va primi asa, la nesfarsit ? Crezi ca job-ul de postac te va ajuta sa pleci pe alt continent ?
      Ma rog, asta arata cat de putina minte aveti - contribuiti la distrugerea voastra pentru un ban in plus de buzunar.
      Cand it mai iei o pereche de tenisi sau o bere, gandeste-te daca merita sa faci foamea pentru ei maine, sau sa speli dupa batraneii britanici - pentru ca doar de asta vei fi capabila daca nu te lasi de prostii, cine se pregateste de o cariera in ceva isi ia un job relevant, nu face munca necalificata, de postac.
  • +2 (16 voturi)    
    PSD (Duminică, 25 mai 2014, 18:38)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu au bani de mai mulți oameni? :)
  • +8 (12 voturi)    
    la fel ca tara (Duminică, 25 mai 2014, 18:44)

    amanda13 [utilizator]

    oameni tristi, dar plini de umor. Si ma distreaza cat de seriosi se cred ei in revendicari. Niste insi care nu inteleg exercitiul democratic, insa vor sa propuna legi pentru reformarea statului. Inca un paradox made in Romania. Macar de ne-am trezi odata si am intelege ca numai prin participare se poate face ceva!
  • +6 (14 voturi)    
    chiar?! (Duminică, 25 mai 2014, 18:55)

    corvus coraX [utilizator]

    puțini da crăciuni... Poate se decid să voteze la Minsk în viitor... Niște ....babe triste..
  • +11 (17 voturi)    
    Sa ne cunoastem interesele, prioritatile! (Duminică, 25 mai 2014, 18:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cine ii manipuleaza, ce avantaje meschine au ca sa nu isi exprime o opinie care priveste viitorul lor si al copiilor lor?
    Care sunt motivele lor semnificative?
    'Rosia Montana' nu are, nici pe departe, importanta unor alegeri prin care contribuim la orientarea Eoropei, in urmatorii ani, prin care contribuim la exprimarea opiniilor Romaniei privind caile de dezvoltare, finantarea masurilor care se vor lua, menite sa sustina interesele Romaniei, sa contribue la realizarea convergentei de care depinde generalizarea introducerii euro, de care depinde pregatirea militara comuna, precum si consolidarea aliantei cu SUA, etc.
    Pe afisele electorale-gigant, cu care PSD sufoca tara, langa poza mitomanului, este scrisa garantia ca pesedistii care vor fi alesi 'vor apara Romania, la Bruxelles'. De cine s-o apere, caraghiosilor- demagogi? De UE?
    Nerusinarea, inconstienta nu au limite in PSD.
  • 0 (10 voturi)    
    Ora 16:00 prezenta la vot 15% ... (Duminică, 25 mai 2014, 19:01)

    Marionette [utilizator]

    Se pare ca lumea este de acord cu ei, in ciuda comentariilor rautacioase de pe hotnews.ro ...
    Politicienii nu mai reprezinta decat 20% din populatie si in special pe cei puturosi. Politicienii nu mai au legitimitate. Incet, incet sistemul se va transforma in politicieni-banditi care pradeaza contribuabilul non-votant obligandu-l sa plateasca taxe pentru ca are acces la arme. Cam asta este sistemul, schematic vorbind ... Cat credeti ca va fi asa?
  • +3 (5 voturi)    
    pacaliti (Duminică, 25 mai 2014, 19:11)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    E ceea ce asteapta stanga si prostimea...
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Duminică, 25 mai 2014, 23:37)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    M-am uitat la cei din cele două videoclipuri şi m-am decis: nu vreau să fiu salvat!
    • 0 (0 voturi)    
      salvarea se face cu forta! (Luni, 26 mai 2014, 20:59)

      nicupanait [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      degeaba nu vrei, ei te vor salva cu forta. Ca si cu motii, degeaba aia vor sa se intoarca in mina, sa nu mai traiesc cu maxim 6 lei pe zi, bucurestenii asezati pe asfalt/iarba, in functie de sezon, ii salveaza nesalvandu-i, de fapt!
  • +2 (2 voturi)    
    un motiv (Luni, 26 mai 2014, 8:54)

    buniculnicolae [utilizator]

    Ieri postau pe Facebook despre cum sa ne anulam votul.
    La revedere, baieti, indiferent de ce ganduri ascunse ati avea. Sa imi anulez votul? Hah.
  • 0 (0 voturi)    
    prezenta NORMALA (Luni, 26 mai 2014, 20:57)

    nicupanait [utilizator]

    nu ma mira deloc aceasta prezenta scazuta la proteste. Mi se pare normala, unii mai si gandesc. De ce sa se opuna unui drept obtinut cu sange la Revolutie, asa cum... de ce ne-am fi opus pentru mai multe locuri de munca in Romania sau renasterea mineritului?
  • 0 (0 voturi)    
    iarba verde aduce bani (Luni, 26 mai 2014, 22:24)

    sonnia [utilizator]

    Au iesit la iarba verde si cu ocazia asta au mai bifat niste expunere in presa, deci se pot vinde mai bine mai departe. Culmea, Rosia Montana ramane tot nesalvata. Haideti cu investitiile si nu-i mai promovati pe coate goale astia!