Victor Ponta: In noiembrie, dupa ce castigam aceasta ultima si vitala batalie, imi doresc sa las locul in politica altora, mai tineri si mai putin marcati de regimul oribil al ultimilor ani. Vezi interpretarea declaratiilor premierului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2014, 13:38 Actualitate | Politic


Victor Ponta si Adrian Nastase
Foto: facebook.com/victor.ponta
Victor Ponta (41 de ani) a scris vineri pe contul sau de Facebook un text in care declara, la final, urmatoarele: "In noiembrie, dupa ce castigam aceasta ultima si vitala batalie, ma voi putea declara multumit de ce am realizat! Si atunci imi doresc sa las locul in politica altora, mai tineri si mai putin marcati de regimul oribil al ultimilor ani. Iar eu imi propun sa recuperez cat voi putea de mult din timpul pe care in ultimii 13 ani NU l-am dat familiei si celorlalte parti bune si frumoase din viata mea". Nu este clar ce a vrut sa transmita premierul Ponta cu aceasta postare intr-un context marcat de incertitudinea candidaturii sale la prezidentialele din noiembrie 2014, incertitudine intretinuta chiar de el.

-----------------------------

Ora 17.00: Victor Ponta a refuzat sa le raspunda jurnalistilor care l-au intrebat despre postarea de pe Facebook


Premierul Ponta, care s-a aflat vineri dupa-amiaza la Sebes, in judetul Alba, la inaugurarea lucrarilor de constructie pentru noua unitate de productie Star Assembly a Star Transmission, parte a concernului Daimler, a refuzat sa comenteze anuntul facut pe Facebook.

Intrebat de jurnalisti despre anuntul facut vineri pe Facebook, Ponta a raspuns: "Astazi pe drum pana aici am scris ceva pe Facebook si eram sigur ca nimeni nu ma va intreba despre Daimler. Dar azi vorbesc numai despre Daimler". La insistentele jurnalistilor, premierul a mai spus ca nu a raspuns si nu va raspunde la aceasta intrebare.

Ora 14.16: Interpretarea mesajului postat de Victor Ponta: Mai multe surse din PSD au declarat pentru HotNews.ro ca, prin acest mesaj, Ponta a bluffat pentru a scapa de presiunea interna a celor care il imping sa-si asume cat mai repede candidatura la prezidentiale. Ponta a vrut sa dea semnalul ca are oricand si alte optiuni, cum ar fi viata de familie sau un post aproape de sotia sa, la Bruxelles. In PSD exista tensiuni interne generate, in primul rand, de anchetele impotriva baronilor, care nu inteleg daca acestea au sau nu girul liderului PSD (Vezi aici o analiza despre subiect).

In timp ce baronii il preseaza, Ponta vrea sa astepte rezultatul de la europarlamentare ca sa vada ce sanse reale are. Pe scurt, ar fi un mesaj intern de tipul Daca ma contestati, am si altceva mai bun de facut.

Alte surse PSD sustin ca Ponta vrea sa spuna prin acest mesaj ca o sa fie un presedinte apolitic.

Mesajul a fost postat cu o zi inainte de intalnirea intre conducerea centrala a PSD si liderii din teritoriu, intalnire ce va avea loc sambata la Brasov si unde va fi discutata strategia electorala a partidului.

Nu este clar ce nume are in vedere Victor Ponta atunci cand spune ca vrea sa lase locul in politica altora mai tineri, in conditiile in care premierul are 41 de ani.

Ora 13.56: Postarea este ilustrata cu o fotografie in care Ponta apare alaturi de Adrian Nastase, despre care premierul aminteste ca in aprilie 2004 "m-a numit in functia de sef al Corpului de control al Guvernului".

Articol in curs de actualizare

Textul integral al postarii premierului Victor Ponta:

In urma cu exact 13 ani, pe 4 aprilie 2001, Premierul Adrian Nastase m-a numit in functia de Sef al Corpului de Control al Guvernului! Si atunci m-am gandit cu regret, dar si cu mandrie, la cariera mea anterioara de magistrat, dar asa am crezut ca pot sa fac mai mult din ce mi-am propus in viata.

Am incercat in toata aceasta perioada sa folosesc pozitiile publice ocupate (secretar de stat, ministru, deputat, Prim-Ministru) pentru a schimba in bine tara in care eu si familia mea ne-am nascut si in care o sa traim tot timpul, cu bune si cu rele.

Cred ca acest an este cel mai greu dintre toti anii de pana acum (plin de abuzuri, persecutii politice, calomnii, nedreptati, tradari si dezamagiri) - dar si miza sa este enorma!

Trebuie sa punem capat tranzitiei de la societatea comunista (cu accesele sale securiste din ultimii 10 ani) spre o tara europeana, cu oameni mai linistiti si mai demni, guvernati de valori si obiective comune, nu de frica de mascati si de linsajul public din partea unor jurnalisti fascisto-comunistoizi!

In noiembrie, dupa ce castigam aceasta ultima si vitala batalie, ma voi putea declara multumit de ce am realizat! Si atunci imi doresc sa las locul in politica altora, mai tineri si mai putin marcati de regimul oribil al ultimilor ani. Iar eu imi propun sa recuperez cat voi putea de mult din timpul pe care in ultimii 13 ani NU l-am dat familiei si celorlalte parti bune si frumoase din viata mea.


Citeste mai multe despre   
















13527 vizualizari

  • +97 (123 voturi)    
    SICTIR! (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:43)

    schroedinger [utilizator]

    Poti sa o faci de maine!
    • +44 (76 voturi)    
      Singurul comentariu... (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:01)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      ...corespunzator pentru acest individ...
      • -17 (25 voturi)    
        Eu inteleg ca Ponta intuieste ca devine presedinte (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:04)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        Prin citatul in cauza, Ponta a vrut sa zica ca va cistiga prezidentialele din toamna lui 2014 dupa care, sef de stat fiind, nu va mai avea nici o grija fiind practic intr-o vacanta de 5 ani (noua Constitutie nemaioferind presedintelui decit puteri simbolice). De fapt si Traian Basescu, imediat dupa ce USL-ul a cistigat parlamentarele din Decembrie 2012, la Paltinis fiind, a declarat: "Grijile nu mai sunt la mine sunt la guvern". Asa va zice si Ponta dupa ce cistiga prezidentialele.

        Citat Ponta: ""In noiembrie, dupa ce castigam aceasta ultima si vitala batalie, ma voi putea declara multumit de ce am realizat! Si atunci imi doresc sa las locul in politica altora, mai tineri si mai putin marcati de regimul oribil al ultimilor ani. Iar eu imi propun sa recuperez cat voi putea de mult din timpul pe care in ultimii 13 ani NU l-am dat familiei si celorlalte parti bune si frumoase din viata mea"."
        • +20 (22 voturi)    
          nu este exclus... (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:51)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          ...dar, este stiut ca Ponta niciodata nu spune adevarul, intru-cat fie doreste sa-l ascunda din considerente perverse fie neaga adevarul spunand o minciuna iar pe oamenii care-l sustin, chiar daca el stie ca nu are sanse sa fie ales Presedinte, trebuie sa-i minta spre a fi sustinut in continuare.
          • +1 (1 vot)    
            Manipulare, manipulare, manipulare! (Luni, 7 aprilie 2014, 9:26)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            Cu acesta interventie, Ponta, a tinut paravan unor acuze de aceasi gravitate ca si Lovitura de Stat din 2012!


            http://www.hotnews.ro/stiri-politic-16970871-crin-antonescu-victor-ponta-doreste-modifice-legislatia-incat-serviciul-informatii-din-interne-serviciul-informatii-din-armata-inzestrarea-din-armata-seful-politiei-depinda-direct-premier.htm


            Echipa de imagine a Plagiatorului, a dat inca o lovitura opiniei publice, cu ajutorul tehnicilor de manipulare!
        • +23 (23 voturi)    
          noua constitutie (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:36)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          este moarta in fasa.
          Despre ce vorbesti? CC a respins aberatiile USL-ului pe toata linia.
          • +11 (11 voturi)    
            pai... (Vineri, 4 aprilie 2014, 22:34)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            noua Constitutie cica va fi legiferata de actualul Parlament transformat de el insusi in Adunare Constituanta....baietii astia-si dau singuri franghia cu sapun...
        • +16 (16 voturi)    
          care intuitie ? (Vineri, 4 aprilie 2014, 18:22)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          si'asa, si'asa.
          pierde sefia partidului, oricum.
          si de castiga, pierde.
          pierde ca va trebui sa faca fata obrazniciei si nesimtirii nesatuilor din teritoriu, a baronilor, baronetilor si a oricarui posesor de carnet rosu.
          cu presh pesede si p.m. tot de la ei, vine sfarsitul. caci, si de'si vor schimba numele partidului, vor intra in amintirea oamenilor ca in poza de mai sus.
          va fi clar pentru toti ce inseamna pesede.
          ilici, bonbo si dottore. trei feti logofeti.
          dupa dottore, vor trebui sa stea 20 de ani la cutie.

          si apropos de poza, e de pe vremea cand ii dicta bonbonel ce sa scrie la doftorat ?!
          • +15 (17 voturi)    
            ps poza (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:00)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            ma gandeam ce bine arata amandoi si ce castig ar fi pentru stanga, dar si pentru tzara, daca ar avea ei ceva timp impreuna, in liniste, sa scrie carti ...
            • +9 (9 voturi)    
              da (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 6:14)

              banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              dar impreuna ,unde se afla Bombonica !
              • +4 (4 voturi)    
                la racoare (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 9:10)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

                unde se scriu carti in liniste.........
        • +13 (13 voturi)    
          Iti spun eu, tovarase (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:43)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Ponta minte!

          Nu te-ai obisniut pana acum cu chestia asta?
        • +10 (10 voturi)    
          vrabia mălai visează! (Vineri, 4 aprilie 2014, 22:17)

          TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          La fel ca vrăbiuțele Geoană și Născase...
          Partea nașpa: kakaia alternativă (vorba rusului, că tot sunt ăștia la modă)?
        • +10 (10 voturi)    
          Va avea totusi un drept (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 0:08)

          Lovilutia [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Sa doarme in Gare de l'Est, fara sa-l deranjeze politaii, ca are pasaport diplomatic.
      • +28 (30 voturi)    
        Poate o faci.... (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:09)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        .... chiar de astazi!
      • +27 (29 voturi)    
        Nu se vede bine in poza (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:31)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        daca stie cineva ... se tine de mana cu Nastase ?
      • +16 (28 voturi)    
        Ce este ala "fascisto-comunistoid"? (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:34)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        Expresia "fascisto-comunistoid" este folosita in general de persoane de etnie israeliana suparate pe faptul ca fascistii i-au persecutat pe evrei trimitindu-i in final la camerele de gazare iar comunistii le-au confiscat averile. Nu toata lumea este evreu in Romania. Prin faptul ca premierul foloseste asemenea expresie el se identifica cu interesele israelienilor, lucru care il face nepotrivit pentru a conduce tara noastra.

        Citat Ponta: "Trebuie sa punem capat tranzitiei de la societatea comunista (cu accesele sale securiste din ultimii 10 ani) spre o tara europeana, cu oameni mai linistiti si mai demni, guvernati de valori si obiective comune, nu de frica de mascati si de linsajul public din partea unor jurnalisti fascisto-comunistoizi!"
        • +15 (17 voturi)    
          Este frica de puscarie (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:20)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Ponta stie ce a facut. Credea ca scapa.Nu scapa. Si vrea sa fuga undeva sa scape.Asa se traduce fascisto comunistoid - frica de puscarie.
          • +2 (2 voturi)    
            In China este numai comunism (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 12:30)

            marga 2 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            fără ''fașcistoism'' poate de aceea învață chineza și el și fiul său. Se pare că acolo trage.Dar ce face cu tata socru,de la care a învățat metodele bolșevice ,mai ales minciuna. Il trimite înapoi la patria mumă Găvojdia ?
        • +6 (12 voturi)    
          discutabil (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:40)

          liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          discutabil ce spui tu. In Romania, din nefericire, comunismul a fost adus de catre evrei !
          • +5 (11 voturi)    
            Wrong answer! (Vineri, 4 aprilie 2014, 17:44)

            Herodot [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

            In Romania comunismul a fost adus CU TANCURILE de catre Armata Rosie, iar nu de catre evrei!
            • +9 (13 voturi)    
              tancul e tanc! (Vineri, 4 aprilie 2014, 18:19)

              cinic [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

              Dar in primele Birouri Politice ale PCR au fost: Chivu Stoica, Ana Pauker, Vasile Luca, Iosif Chisinevski, Petre Borila, Walter ROman, Ghizela Vass, Petre Lupu, Alexandru Senkovits, ....
              Mai vrei? mai gasim...
              • +3 (3 voturi)    
                Nu te contrazic... (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 12:53)

                Herodot [utilizator] i-a raspuns lui cinic

                ... dar astia au venit in Romania adusi cu tancurile Armatei Rosii... Presupun ca esti de acord ca nu evreii conduceau acele tancuri...
    • +37 (65 voturi)    
      Si-a facut plinul... se muta la Miami? (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:02)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Dupa ce a ingenunchiat Statul cu numiri de indivizi incompetenti sau de compromisi gata de orice compromis pentru jefuirea bugetelor tarii, se gandeste la familie ?

      Daca nu a adunat pana acum 1 miliard de euro, moare sarac, numai de la CFR Marfa ieseau cateva sute de milioane din vagoane!

      Ponta nu va pleca, este doar un dispozitiv verbal cu care sperie baronii, acestia sa se coalizeze mai puternic!

      Daca Ponta pierde presidentialele (va candida sigur), la anul pe vremea asta este la puscarie!

      Va dau in scris!
      • +44 (46 voturi)    
        Avea plinul facut de cand era in opozitie (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:14)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        dar isi dorea sa faca si el un miliard. Si nu prea mai merge... de, i-a zis si daciana, mai, victore, stai cumite ca te duci la puscarie! Si-atunci el s-a interbat: pai daca stau cuminte, la ce naibii mai stau?
        • +26 (28 voturi)    
          Stie ca va intra la puscari! E pe lista DNA! (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:57)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          Ponta, aruncand prosopul: "In Noiembrie, dupa ce castigam aceasta ultima si vitala batalie, ma voi putea declara multumit de ce am realizat! Si atunci imi doresc sa las locul in politica altora, mai tineri si mai putin marcati de regimul oribil al ultimilor ani. Iar eu imi propun sa recuperez cat voi putea de mult din timpul pe care in ultimii 13 ani NU l-am dat familiei si celorlalte parti bune si frumoase din viata "

          Multi "analisti" se grabesc deja si traduc acest mesaj de pe Facebook ca o declaratie voalata ca va candida la prezidentiale. Dar atunci ma intreb cum "se pupa" cu dorinta de a vrea sa lase locul altor politicieni mai tineri si cu faptul ca Presedintele Romaniei nu este un om in afara politicii care are timp nelimitat sa stea cu familia...
          Eu cred ca stie ca nu mai are sanse la prezidentiale, a facut prea multe magarii in care este bagat pana in gat si asteapta sa-l ia si pe el DNA cu mascatii...Acest mesaj va demobiliza atat activul de partid, cat si electoratul PSD...
          Cat despre dorinta de a sta mai mult cu familia, cred ca se referea la familia lui de penali, la tatal lui Adrian Nastase, cu care vrea sa-si imparta timpul la Jilava...:)
          • +15 (17 voturi)    
            la cite infractiuni a facut (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:20)

            mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            m-as mira sa scape ieftin . Marea " famiglia " comunista se reuneste la jilava

            Bombonel a fost mic copil fata de micul muc referitor la infractionalitate
            plagiat
            lovitura de stat / tentativa de lovitura de stat
            /uzurpare de calitati oficiale / apartenenta la grup infractional - se va scuza ca a fost program politic- / sa fi avut pontache vre-o legatura cu moartea procurorului Panait ????
            ....
            etc .
            Vre-o 40 de ani cred ca v-a lua pe putin
            • +8 (8 voturi)    
              sa nu uitam de posibila crima (Vineri, 4 aprilie 2014, 20:28)

              fit [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

              Ai uitat de ghontul dat lui Panait.
        • +20 (22 voturi)    
          intradevar..... (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:57)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          .....si-a mai pus si el deoparte din banii prostimii si acum, cand si-a facut plinul, incearca sa peraseasca viesparul.

          Oare ce procent si-o fi luat din "cadoul" de 600 de milioane de euroi, facut catre Kazmunaigaz ? O fi fost "juma-juma"?

          Oricum, PSD-ul s-a "curatat" de "granzii" de odinioara, care acum isi rontaie linistiti "agoniselile" de pe urma prostimii si au lasat in fata "noua generatie" de hrapareti care sa traga ponoasele.

          Bucuria mare este ca nu le-a reusit marsevia cu "regionalizarea" si astfel am ramas cu tara intreaga.
    • -7 (49 voturi)    
      Ponta e probabil santajat (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:04)

      florinhm [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Sunt convins ca Basescu a gasit ceva cu care sa-l santajeze. O chestie importanta, pe care a pastrat-o pentru sfarsitul mandatului. Ponta nu ar fi plecat altfel de bunavoie. Iar celor care se bucura de plecarea lui, sa vedeti ce o sa va mai bucurati cand o sa fie inlocuit de unul mult mai rau din PSD. Geoana prim ministru va suna bine? Poate Vanghelie? Hrebengiuc? Sa vedeti ce repede o sa ajungeti sa-l regretati pe Ponta.
      • +21 (21 voturi)    
        ??? Waaaaa.... (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:11)

        Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

        ... uite unul care-l regreta, deja... Nu ti-s boii acasa, nene!
        • +11 (11 voturi)    
          santajul presupune un santajabil... (Vineri, 4 aprilie 2014, 18:45)

          b33 [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

          Daca Basescu a gasit ceva cu care sa il santajeze, rezulta ca e Pontache e cam santajabil, nu?

          Te-ai ars singur - argumentele astea retardate de tip Ciuvician sunt cu doua taisuri :)

          Probabil ai crezut ca dai un atac genial la Basescu cu comentariul asta, dar fara sa iti dai seama, l-ai atacat defapt chiar pe idolul tau (care chiar el insusi este un "comunistoid").
        • +4 (4 voturi)    
          Boii ii sunt.. (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:51)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

          ..pe site la comentarii.
      • +8 (8 voturi)    
        Gresit! (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:49)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

        Ponta este santajat in mod sigur de baronii din propriul partid, nu de Basescu!
        Asta pentru ca-i aduna astia de la DNA ca pe popice, zilnic, unul cate unul si-i baga la racoare si la liniste si recluziune.
        Iar Ponta nu poate sa-i scape, indiferent cate spume face zilnic pe la latrine! Pentru ca-i dau peste bot UE si SUA, din toate pozitiile, de nici macar nu mai stie cum il cheama!
      • +6 (6 voturi)    
        Panait (Vineri, 4 aprilie 2014, 20:30)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

        Pai sigur ca e santajabil! Nu uitati de cuvintele "Cainele Ponta m-a ucis!"
    • +21 (21 voturi)    
      Nu va impacientati (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:35)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Ponta nu are nici o sansa sa iasa presedinte.
      Daca nu rupeau alianta, si candida Antonescu, poate voturile unite ale celor doua partide ii aduceau castigul lui Antonescu (adica poate avea o sansa)..dar asa, cu alianta rupta, candidand fiecare de capul lui, nu au nici o sansa niciunul.
    • +4 (4 voturi)    
      pai... (Vineri, 4 aprilie 2014, 22:30)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      se viseaza deja presedinte... si o sa fie...poate de asociatie de locatari....
  • +27 (51 voturi)    
    O DECIZIE INTELEAPTA!!!!!!!!!!! (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:44)

    Johanis [utilizator]

    In sfarsit isi permite sa gandeasca si domnul premier! Si-a dat seama ca atat timp cat functioneaza DNA-ul nu se merita fa faci parte din clasa politica! Doar nu stai pe salariul de la stat. Sau te ascund astia si nu-ti mai vezi copilasii cativa ani! Sper ca intreaga clasa politica sa realizeze acest lucru si, uite asa, Romania va avea parte de noi politicieni care nu vin dupa ciolan!
    • -15 (35 voturi)    
      adevarat! (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:51)

      Lamaia [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Foarte corecte observaţiile! Singura excepţie e doar Băsescu. El nu se teme de DNA fie din cauză că e din calea afară de "cinstit" si "integru", or din alte motive....
      • +1 (1 vot)    
        iar incepi? (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 12:24)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Lamaia

        sa nu bubui iar cu flota. Acolo au fost achitati 84 din 85 DEFINITIV. Cum vrei sa redeschizi dosarul? Dupa DOUAZECI DE ANI?
    • +32 (34 voturi)    
      Nu va BUCURTATI fratilor... (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:54)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Cine a postat ?
      premierul pacalici-din-carti ? S-ar putea ca deputatul jiltz-viorel-victoras sa gindeasca altfel ! Daca a postat sotul fiicei de popa-securist atunci se prea poate sa faca asa , dar de astazi daca s-ar putea ! Cei care aveti feisbuc , cautati bine daca a aparut si poza impreuna cu TIR-istul linga cea cu Ghita-ciobanul. Daca nu, inseamna ca si declaratia n-a fost decit un vis ... PACAT!
  • +31 (33 voturi)    
    Draguta - esti liber sa pleci ACUM! (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:48)

    ..13 [utilizator]

    Uneori este mai bine sa pleci tu de buna voie decat sa te dea jos altii...

    Vremea continua sa tina cu schimbarile - altele decat cele imaginate de 4case&Co..

    Schimbarea a facut posibila odihnirea unuia intr-un cantonament si cred ca sunt larg deschise portile pentru multi care vor fi cantonati in perioada urmatoare.

    Nu mai exista modalitate de intors din drum - Ponta ai apucat pe drumul asta, asa o sa iti sfarsesti zile - in mizeria PSDista.

    O zi buna cu multa sanatate si spor la treaba!
  • +27 (27 voturi)    
    Metoda "Mircea Sandu" (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:48)

    Chris [utilizator]

    Asta este metoda "Mircea Sandu" de adormire a adversarului. Se confirma zvonurile privind planul de inlaturare al lui Ponta de la sefia guvernului si chiar a PSD.
  • +31 (33 voturi)    
    ce se intelege (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:50)

    mircearh [utilizator]

    L-au tocat baronii, l-au tocat televiziunile, l-au tocat partenerii internationali, l-a tocat Basescu. Chiar ma intrebam de ceva vreme, cat poate sa reziste in ritmul asta un om care n-are personalitate si functioneaza doar ricosand de la un personaj la altul din cele rezumate mai sus ?
  • -18 (26 voturi)    
    OK (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:51)

    laip13 [utilizator]

    Daca PSD se reformeaza dupa modelul socialismului din tarile Nordice are votul meu si al familiei mele.
    • +24 (24 voturi)    
      naivitate (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:40)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui laip13

      partidul in sine n-are cum sa fie reformat , mai degraba desfiintat pt ca reprezinta crima organizata adica mafia
      • +6 (8 voturi)    
        OK (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:50)

        laip13 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        De acord. Mai degraba doream sa subliniez in comentariul meu speranta mea de a avea in romania un partid de centru stanga care pe linia social democratiei veritabile. Multi oameni la noi, in special tinerii, asociaza social democratia cu comunismul, din pacate, E nevoie in societatea romaneasca de o discutie serioasa despre cele doua modele de guvernare, cu exemple concrete despre cum sunt guvernante diferite tari. Traiesc intr-o tara Anglo-Americana si am simtit pe pielea mea ce inseamana neo-liberalismul, desi am o calificare foarte inalta in domeniul meu de expertiza. Ce inseamna sa-ti traiesti viata de zi cu zi intr-o astfel de tara, ce inseamna sa lucrezi intr-o organizatie etc... Cand o simti pe pielea ta iti schimbi parerea depre neo-liberalism. Mutli prieteni de ai mei au facut-o deja.
    • +11 (13 voturi)    
      reforma prin desfiintare (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:42)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui laip13

      acest PSD nu poate fi reformat ! Uita-te la ce a crescut - ponta, sova, ivan, ala micu cantaretul de la minister, etc, etc. Unii par mai rai decat mitrea, nastase, oprisan, etc. Ce sa reformeze, daca au pervertit mintile acestor tineri transformandu-i in ceva ce ei nu au mai putut fi ? Oare Andrei Nastase, poate fi mai bun comunist decat tatal sau ?
    • +6 (6 voturi)    
      Esti naiv... (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:51)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui laip13

      Sa astepti tu mult si bine asta...!!!
      Mai degraba PSD-ul se reformeaza dupa modelul partidului comunist al lui Putin, ce naiba e asa de greu de inteles!
  • +37 (39 voturi)    
    Auzi Viorel Victoras, (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:52)

    Ponta [utilizator]

    Din punctul meu de vedere poti sa dispari de pe acum din viata noastra, adica a cetatenilor din Romania. Chiar nu vom misca un deget sa te oprim.
    In niciuna dintre pozitiile ocupate pana acum, nu ai facut nici un serviciu tarii pe care acum din nefericire pentru ea o conduci, ci dimpotriva ai adus enorme deservicii. Esti o imagine fidela a incompetentei si coruptiei institutionalizate din Romania, un aliat de baza al mizerabililor politici care te conduc.
    Ai avut ce invata de la PM-ul Puscarias si din nefericire pentru noi (din nou) ai continuat cu aceleasi metode.
    Inca de la fuga ta in Franta (ai considerat sa devii intelectual cu ajutorul tastaturii) uitand ca mai ai si un Liceu de terminat, ai demonstrat ca nu esti capabil sa te conduci pe tine insuti daramite o natiune.
    Du-te te rugam, cu viteza luminii dac se poate dar, ia cu tine si otrepele PSD-iste care te inconjoara in prezent.
    O sugestie ar fi China - va curma suferinta mai repede, pe stadion.
    • +21 (23 voturi)    
      Stati ,nu va grabiti. (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:24)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      Mai intai sa dea socoteala pentru toate relele facute acestui popor.Cred ca le stiti si nu le mai enumar.
      • +15 (17 voturi)    
        pt inceput (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:44)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui naica

        ar fi normal ca parchetul sa analizeze ce avere are si prin ce mecanisme a dobandit-o
  • +24 (24 voturi)    
    prim-ministrii (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:52)

    levierul [utilizator]

    categoria prim ministrii dezgustati de incapacitatea lor:
    Radu Vasile: cel mai bun lucru pe care l-am facut cat am fost prim ministru, este ca m-am lasat de fumat.
    Ponta, este inca in la putere si a inceput cu maximele.
  • +27 (29 voturi)    
    VV Ponta (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:53)

    Cindrel [utilizator]

    Du-te si nu te mai intoarce !
    Dar, s-ar putea sa ajungi linga Bombonel, dupa cum cad bombele justitiei, in curtea PSD-ului.
    Daca cei din DNA intra prin ministere sau in sediul Guvernului, o sa se umple sectia lui Bradisteanu.
  • -14 (20 voturi)    
    se retrage la... (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:54)

    demaGOGU [utilizator]

    Cotroceni
    • +16 (18 voturi)    
      sau la jilava (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:32)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      poate cand vorbea de familie se gandea la nastase si restul de psd-isti din familia lui :)
      la cotroceni nu are cum sa ajunga decat daca-l cheama base la raport:)))
      clar a vazut ultimile sondaje si este pe tobogan rau.
      atata prostie la un prim ministru rar mi-a fost dat sa vad.
  • +25 (27 voturi)    
    timp pentru plagiator (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:55)

    Sorrows [utilizator]

    Ai sa recuperezi daca te-o lasa DNA-ul. Sper ca justitia sa-ti acorde tot timpul de care ai nevoie...
  • +35 (37 voturi)    
    Regim oribil? (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:55)

    aiureantramvai [utilizator]

    Glumesti, stimabile! Pana in 2012 nu m-am simtit persecutat, abuzat, calomniat, nedreptatit sau tradat. In schimb, de cand ati pus voi mana pe putere, au inceput abuzurile, calomniile si nedreptatile la adresa bunului simt si a drepturilor mele ca cetatean al tarii. M-am simtit tradat pana in maduva oaselor de actiunile voastre de a murdari justitia si de a pune labele (ca altfel nu pot sa zis) pe ea pentru a o face "tarfa" voastra.
    Asa ca o iesire din politica a sus numitului VVP nu poate decat sa ma faca sa ma simt mai confortabil si sa-mi redea speranta ca lucrurile pot merge spre bine. Si ma alatur unui comentator de mai sus, in urarea de "hai sictir!"
  • +30 (32 voturi)    
    Drum bun (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:55)

    EMP [utilizator]

    "Regimul oribil al ultimilor ani" este creatia dumitale si a acolitilor dumitale. As vrea sa cred ca vei dispare din viata publica, dar stiu ca ai scris acel mesaj dintr-un calcul politic cat se poate de cinic.
    Te gandesti probabil ca daca te vor debarca ai tai ca urmare a unor rezultate slabe la alegeri, vei putea zice "eu oricum voiam sa ma retrag". Iar daca vei ajunge - in mod regretabil - presedinte vei spune "vai, voiam sa ma ocup de familie, dar daca insistati ..."
    Sincer, nu stiu pe cine mai poti prosti.
    • +12 (12 voturi)    
      multumim Ion Iliescu (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:43)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      Multumim Ion Iliescu pt ca ne-ai furat tineretea si ai oferit-o lui Ponta...
  • +29 (31 voturi)    
    nu-i asa usor sa ajungi presedinte (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:57)

    strul [utilizator]

    eu nu te votez, altul mai capabil sigur
  • +21 (25 voturi)    
    Rugaminte (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:58)

    Sani [utilizator]

    Va rugam nu-l deranjati pe Basescu urmatoarele 3 zile.
    Este ocupat sa ....rada de Ponta!
  • +21 (21 voturi)    
    Ai naibii "securisti"...! (Vineri, 4 aprilie 2014, 13:59)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nu mai poate alesu' poporului sa fure in liniste din cauza lor...!
  • +19 (19 voturi)    
    Maical! (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:02)

    Bolovanul [utilizator]

    Maical! Maical! ( asa strigau fanii cand Michael Jackson pleca din Bucuresti ).

    Cine pleaca? Victor sau Viorel? sau Victor Viorel?
  • +13 (35 voturi)    
    Aiurea (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:02)

    Cataleya [utilizator]

    Plagiatorul a lansat aceasta ipoteza infantila doar cu scopul de a se lasa implorat de tzugulanii PSD sa nu renunte la politica, sa nu-i lase de izbeliste si nu cumva sa se prabuseasca intregul univers.....
    O manevra tipica de lehamite trucata si de victimizare, care de fapt nu este altceva decat un "sictir" adresat celor care la-u votat si care (inca) vor sa-l mai voteze.
    Penibil, ca de obicei.
  • +26 (28 voturi)    
    Din Noiembrie.... (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:04)

    Tase Rotta [utilizator]

    .....te asteapta Bombonel la Jilava !!!
  • +27 (27 voturi)    
    ce spune in subtext (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:04)

    C.Petrescu [utilizator]

    Adica , spune Ponta, in codul lui personal, esoteric, eu mi -am facut banutul meu pe care mi l-am dorit si nu mai am de ce sa mai pierd vremea p'acilea. Cei care vor sa candideze pentru postura de urmas al meu sa treaca pe la mine "pregatit."
  • +27 (29 voturi)    
    "vrea sa stea alaturi de familie" (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:05)

    Cataleya [utilizator]

    De-aia a pus-o pe Daciana cap de lista la europarlamentare?
    Sa stea el acasa cu copiii (si cu bona) iar nevasta la Bruxelles?
    ))))
    • +11 (11 voturi)    
      bona filipineza (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:45)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      vrea sa stea mai mult cu bona filipineza :). Cand era mic a fost crescut de bona romanca. Provine dintr-o familie de activisti comunisti amarati...
  • +7 (17 voturi)    
    wow (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:05)

    Bittick [utilizator]

    Stiind cine a facut declaratia asta, am senzatia ca suna a resemnare. Daca nu as fi stiut cine e autorul declaratiei as fi crezut ca e cineva din opozitie... Legat de ceea ce spune dl.Ponta am o dorinta si o temere: ii doresc sa piarda batalia despre care pomeneste si in acelasi timp ma tem ca daca dorinta se va implini, castigatorii vor fi de aceeasi slaba calitate... pentru ca , in fond, asta este clasa noastra politica.
  • +26 (28 voturi)    
    Hai siktir (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:05)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    Rog hotnews să ne scuteasca de astfel de stiri . O stire cu acest impostor va fi atunci când va intra in puscărie sau când va dispare definitiv din viata publică a acestei tări .
  • +19 (23 voturi)    
    Daaaa (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:06)

    amanda13 [utilizator]

    O sa te retragi tot asa cum s-a tot retras si Antonescu.
  • +23 (25 voturi)    
    Sigur nu minte? (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:07)

    fc [utilizator]

    Ar fi cea mai buna veste pe care as auzi-o din gura lui V V Ponta
    • +5 (5 voturi)    
      lol (Vineri, 4 aprilie 2014, 17:07)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui fc

      poate minte, poate e doar o idee copy-paste, who knows?
  • +18 (20 voturi)    
    ... (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:11)

    Nenea Iancu [utilizator]

    Curat oribil regimul din ultimii ani.
  • +24 (26 voturi)    
    FAMIGLIA nu Familia (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:13)

    nenumit [utilizator]

    Mda, Viorele, ai ales sa consacri timpul tau pretios Famigliei PSD. Cat despre "partile bune si frumoase" numai tu stii despre ce vorbesti... Sper ca nu esti superstitios, 13 e numar cu ghinion, asa sa-ti ajute Dumnezeu!
  • +18 (20 voturi)    
    nu-i pacat? (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:14)

    ernst [utilizator]

    nu-i pacat sa privati familia si pe "cei dragi" de prezenta dv pe perioada pana-n noiembrie? zau asa... faceti-ne un bine tuturor! poate se pune la circumstante atenuante, stiti dv, acolo...
  • +16 (18 voturi)    
    Vai, cat altruism (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:18)

    antrax [utilizator]

    Cine te-a pus ma sa intri in politica? Te-a impins cineva cu pusca de la spate? Nu puteai sa ramai procuror sa freci menta acolo? Sau ma rog, "avocat" abonat la contracte grase de consultanta?

    Hai, asteptam urmatoarea emisiune lacrimogena. Sa vada lumea ca esti un sensibil.
  • +16 (18 voturi)    
    Cum așa ?! (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:20)

    DelMa [utilizator]

    Te așteaptă DNA-ul cumva și îți pregătești terenul ?! O guvernare mai haotică, mai rar am văzut ! Ce criticai de mama focului în opoziție ai vrut să aplici/promovezi la guvernare. Când ai fost cinstit, corect VVP ?! La câte ai zis până acum, la aroganțele pe care le ai, mă îndoiesc că decizia luată astăzi este fermă.
  • +11 (13 voturi)    
    pare sa se adevereasca (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:21)

    DrInOrice [utilizator]

    Ce am zis inca de acum 2-3 ani: a fost pus doar ca paiatza extrem de controlabila de mafie, si-a facut datoria miseleasca si acum se duce la treaba lui cu meleoanele.
  • +16 (18 voturi)    
    Ce cruzime din partea voastra... (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:27)

    Mao2 [utilizator]

    Chiar nimeni sa nu-l roage cu ochii in lacrimi sa ramana dupa ce ca este" multumit de ce am realizat"...poate ar trebui sa planga natia dupa tine ma ponta...sa faca cheta, poate te convinge sa mai ramai...sa se roage la moaste...
  • +15 (17 voturi)    
    ipocrizie maxima (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:29)

    MihneaR [utilizator]

    Oribilitatea politicii din ultimii ani are la baza USLul precum si catastrofala guvernare Ponta.
  • +5 (13 voturi)    
    Postacii Varanului au invadat forumul (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:30)

    Cataleya [utilizator]

    ))))))))))
    • +2 (2 voturi)    
      atentie (Vineri, 4 aprilie 2014, 20:35)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Sa nu fie ai si ai Kremlinului...
  • +15 (15 voturi)    
    Este o capcana (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:32)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    De fapt Victor Viorel Ponta vrea sa transmita ca daca va fi Presedintele Romaniei va fi unul 100% impartial, nu va fi un Presedinte politic ci unul care va sta cuminte la Cotroceni imopreuna cu familia sa si se vor ocupa de gradinarit. In sensul asta zice el de fapt ca se va retrage din politica. Maaaare smecher.
  • +15 (17 voturi)    
    derbedeul las (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:37)

    Snitzelvienez [utilizator]

    realizeaza ca la un momnet dat va raspunde in fata justitiei pt nelegiurile comise
  • +17 (19 voturi)    
    Exemple (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:41)

    Matrafirefox [utilizator]

    "Cred ca acest an este cel mai greu dintre toti anii de pana acum (plin de abuzuri, persecutii politice, calomnii, nedreptati, tradari si dezamagiri) - dar si miza sa este enorma!"
    Pana acum am avut:
    Abuzuri USL: lovitura de stat 2012 + Martea Neagra 2013.
    Persecutii politice comise de Ponta: Lucian Papici si Ghetea de la CEC, demisi politic.
    Calomnii: Tot ce a zis Ponta de Basescu pana acum.
    Nedreptati: Valul de taxe marca Ponta.
    Tradari: Cand Ponta a semnat memorandumul Rompetrol, producand o paguba de 400 milioane de dolari bugetului.
    Dezamagiri: Promisiunile electorale ale USL-ului, inclusiv inchiderea proiectului RM.
    Miza enorma: Consolidarea puterii baronilor P$D si metastazarea furtului cu acte si a traficului de influenta ca politica de stat. Fixarea destinului Romaniei ca tara condusa de mafioti si tradatori pentru urmatorii 100 de ani.
  • +13 (15 voturi)    
    se strânge lațul (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:48)

    timp tamp [utilizator]

    Baronii băgați unul câte unul la pușcărie l-au prins în chingi, fac presiuni imense să scape de pușcărie.
    Aseară la instalarea prefectului era cam terminat, tocmai se judeca arestarea mafiei din Mehedinți e posibil ca Duicu să dea totul pe goarnă și să înfunde câțiva pisidei mari de la centru.
  • -9 (11 voturi)    
    normal ca lasa locul altora (Vineri, 4 aprilie 2014, 14:58)

    destanga [utilizator]

    Te votam Presedinte draga Ponta.
    • +6 (8 voturi)    
      Daca stati in acelasi bloc, votati-l ma... (Vineri, 4 aprilie 2014, 17:53)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      ... presedinte de scara... Da' cred ca nici de asa ceva nu este bun... Oricum, treaba voastra: o sa inghetati de frig la iarna... ;)
    • +5 (5 voturi)    
      Da (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:52)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Il votezi la Jilava pe dragul tau derbedeu plagiator!
  • +12 (14 voturi)    
    ! (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:04)

    tudorr [utilizator]

    Eu zic sa nu mai astepti...pleaca de azi, dar pleaca la puscarie pentru procurorul ucis de tine!
  • +13 (15 voturi)    
    fara gluma, omul asta (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:10)

    __alex__ [utilizator]

    are nevoie de asitenta de specialitate, zici ca sufera de soc post-traumatic.

    Dar are dreptate, regimul a fost oribil de cind au cistigat alegerile.
  • +12 (14 voturi)    
    Treziti-va ! (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:26)

    brifcor [utilizator]

    Ponta minte si-n somn. Restul e literatura...
  • +13 (15 voturi)    
    Esti deja bolnav " doctore " ? (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:30)

    Plagarus [utilizator]

    " Ponta vrea putere asupra serviciilor speciale. Acum, domunul prim-ministru are practic, cu exceptia celor doua ministere ale UDMR, toate ministerele la dispozitia oamenilor sai de incredere si tentativa de a controla direct toate institutiile nu tine decat de un soi de paranoia politico-guvernamentala, care pentru PNL nu este acceptabila si pe care noi n-am practicat-o. Ne impotrivit acestui proiect de lege " citat KkRAU!
    Mai-mai-mai, cand erau si ei la cascaval se zbateau si ei sa destructureze institutiile statului, sa si le faca obediente. se rasteau la oricine le zicea ca nu e democratic ceea ce fac
    Iata ca acum foaia se intoarce... comunistii vor acapara si mai multa putere.

    Plagiatul premierului nici nu ar fi trebuit să ajungă în justiţie. Într-o ţară care preţuieşte valorile, un plagiator de calibrul dlui Ponta şi-ar fi dat demisia din funcţie înainte de a fi pârât la Parchet, iar universitarii i-ar fi retras repede titlul de doctor, obţinut fraudulos. În România însă, unde, la mare preţ, sunt nulităţile şi impostorii, plagiatul nu constituie un delict, iar dl Ponta este un model de reuşită, şmecherul suprem, idolul tuturor loazelor care promovează cu şpaga şi copiuţa. Lui i se deschid toate drumurile şi, culmea!, autorii pe care i-a plagiat îi mulţumesc din suflet că i-a copiat.
  • +8 (10 voturi)    
    Autocritica P. Prim cinicului, (Vineri, 4 aprilie 2014, 15:36)

    VASCO [utilizator]

    Această autocritica profundă, depăşeşte 5 % de adevă, vorba lui Iosif Visarion , tovilor !

    Intradevăr după o perioadă de măreţe cuceriri, începând cu emoţionantul moment al primirii cravatei de Sef al corpului de control Viorel a avansat mereu în aceşti ani pe care cu mândrie patriotică recunoaşte că sunt o continuare comunisto- securistă, şi ca fiu al partidului călit în marile bătălii originale sau în copii,
    de la înalta tribună cugetă în folosul maselor ca marele Ding Seauo P un nou drum al patriei....
    iar El Tânărul OM cugetă profund şi proclamă
    că peste aproape un an, nu specifică anul cui al şobolanului, al porcului, se va retrage spre singurul loc în care simte că face bine adică în familia sa, lăsând masele judeţene să băltească
    în aceeaşi mizerie, fără El şi fără aportul său evident preţios dar sub comanda tov. incercat de campanii, călit în liste electorale de toate soiurile şi de nivel naţional .
    Rămâne de văzut dacă ce sa spus azi va fi valabil mâine. oricum a spus adevărul.
  • +11 (13 voturi)    
    sictir bis! (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:09)

    nede [anonim]

    nu poti sa pleci imediat? nu ne poti scuti de un retard care apara baronimea penala? hai sictir si mars d'aici!
  • +9 (11 voturi)    
    retragere ponta (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:24)

    danabanu051253127793701 [utilizator]

    ...macar de-ar fi asa! Si dac-ar fi, adio si-un praz verde!
  • +9 (11 voturi)    
    retras fiind voi da doctoratul (Vineri, 4 aprilie 2014, 16:46)

    liviusmaximus [utilizator]

    vei lua o pauza pt a studia pt doctorat ?
  • +6 (8 voturi)    
    retragerea (Vineri, 4 aprilie 2014, 17:59)

    antiuslasi [utilizator]

    mergi la jilava, sa-i numeri ouale lui nastase
  • +9 (11 voturi)    
    regimul oribil al ultimilor ani (Vineri, 4 aprilie 2014, 18:03)

    ubu [utilizator]

    E regimul lui ponta, al usl, usd psd.
  • +9 (9 voturi)    
    batalie cu cine? (Vineri, 4 aprilie 2014, 18:38)

    greenforest [utilizator]

    Mie nu imi este clar cu cine duce Ponta batalii. O perioada s-a luptat cu Basescu.
    Numai ca acum Basescu nu mai candideaza la presendentie.
    El a fost singurul inamic. Zic asta pentru ca dupa alegeri nu l-am auzit sa se lupte cu PDL. Deci PDL-ul nu era inamicul. Acum se mai harjoneste cu PNL-ul, dar astia nu sunt adversari de talia PSD-ului (aici ma refer la numarul de votanti cand vorbesc de talie).

    Deci cu cine se lupta?

    Numa bine
    • +3 (3 voturi)    
      for a moment there, I thought we were in trouble (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:19)

      b33 [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

      Pai stati sa va explic, in toamna e ultima lui batalie pt ca o vor pierde si nu vor mai putea da altele dupa aceea, pt ca ii salta DNA-ul si ii paste puscaria.

      El dupa ce si-a facut plinul, crede ca se poate retrage si infrupta in tihna din tot ce a acumulat in acesti ani si ca toata lumea va uita de el. Stai, doctore, ca nu e chiar asa usor!

      E doar un bravado inainte de infrangerea finala - el e ca in finalul din Butch Cassidy & the Sundance Kid - dupa ce au jefuit mai multe banci, cei doi se trezesc raniti si inconjurati de armata boliviana, dar inca isi fac planuri idealistice despre cum sa se retraga in Australia si sa traiasca pe picior mare...
    • +1 (1 vot)    
      se lupta cu morala ,bunul-simt, logica, (Duminică, 6 aprilie 2014, 9:15)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

      legea, adevarul, anti-comunismul, Europa, libertatea de exprimare, onestitatea si altele asemenea maruntisuri ! Gaseste si executanti pe care-i rasplateste la greu de la buget cu functii, contracte, cu dosirea dosarelor sau chiar cu nup-uri ..........
  • +4 (4 voturi)    
    " Doctorul " are oferte academice din SUA ! (Vineri, 4 aprilie 2014, 19:38)

    Plagarus [utilizator]

    " Doctorul " Pacalici Ponta are oferte scrise de a preda in Ivy League - Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Yale, Princeton şi Universitatea din Pennsylvania !!!
    • +2 (2 voturi)    
      au venit toate deodata, (Vineri, 4 aprilie 2014, 21:19)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      de 1 Aprilie
  • +4 (4 voturi)    
    upss (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 0:07)

    a_ [utilizator]

    "Cred ca acest an este cel mai greu dintre toti anii de pana acum (plin de abuzuri, persecutii politice, calomnii, nedreptati, tradari si dezamagiri) - dar si miza sa este enorma!

    Trebuie sa punem capat tranzitiei de la societatea comunista (cu accesele sale securiste din ultimii 10 ani) spre o tara europeana, cu oameni mai linistiti si mai demni, guvernati de valori si obiective comune, nu de frica de mascati si de linsajul public din partea unor jurnalisti fascisto-comunistoizi!"

    IREFUTABIL va e frica de mascati pentru ca nu sunteti "curati"
    Parca mai avea o vorba : "Daca nu castigam la prezidentiale scapa cine poate" :))=)))
    Sper ca, campania asta a DNA sa nu se opreasca dar..... cum suntem noi romanii sper sa nu fie un " FOC DE PAIE", o mascarada In ochii nostrii.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine te opreste ???hai spala putina mai repede (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 4:50)

    andreesanu [utilizator]

    Cu cit mai repede o stergi cu atit mai bine pentru ROMANIA.
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu Ponta (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 7:06)

    LiviuDrula [anonim]

    Inca o minciuna care se adauga la milioanele de minciuni deja debitate. Un om avid de putere ca Ponta nu va demisiona chiar daca isi da seama ca romanii nu-l mai vor nici baronii locali care nu au primit in intregime promisiunile lui Ponta , si chiar si colegii din PSD care isi dau seama ca Ponta va duce partidul ( si Romania ) la dezastru. Problema ca vrea sa lase locul altora mai tineri nu tine deoarece Ponta este tanar
    Totul este demagogie si manipulare
  • +2 (2 voturi)    
    POMTA (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 7:15)

    firi [utilizator]

    PONTA MINTE SI CAND....DOARME!!!asa ca la unul ca el nu este o problema sa spui ceva si...SA NU TE TII DE CUVANT!!!!pricum de aceea a auzit ca i se spune "PP"(ponta pinochio)!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    TOTUL ARE O LIMITA ! (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 7:38)

    CmDragan1 [anonim]

    Da,e corect,dar numai Ponta putea gasi o astfel de solutie. A realizat multe lucruri,a restabilit echilibrele financiare dupa doua guvernari anapoda,a dat o alta turnura relatiilor externe ale Romaniei,a incercat se instaureze o guvernare si o platforma politica social-liberala (pentru ca voi n-ati inteles ca redresarea noastra nu se poate face decat prin metode liberale si cu o altfel de metode de protectie sociala). N-a existat Prim-ministru pana acum in care toata lumea sa arunce cu atatea invective,cu atatea mizerii,care sa-i puna in cap orice nerealizare a altcuiva;apoi comportamentul de maidan al unui Pres...nelegitim,a PNL-ului si a lui Antonescu pe care i-a scos din mocirla,a opozitiei plina de jigodisme,pana si a colegilor din propriul partid.Nu se mai poate,iar solutia cea mai eleganta este asta:va duc pana la alegerile prezidentiale(exclusa candidatura Ponta) si....la revedere ! BRAVO Domnule PONTA ! Altfel vei sfarsi lamentabil,vei pleca pe usa din dos a istoriei,dupa ce ai muncit enorm !(va voi trimite personal un compediu de propuneri cu privire la ce mai trebuie facut pana la alegeri). Cu toata pretuire, Cm. 04.04.2014
  • +2 (2 voturi)    
    chestii scrise aiurea (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 10:40)

    Wladislav [utilizator]

    1. Regimul oribil din ultimii ani se refera exclusiv la guvernarea USL;
    2. presa fascisto-comunistoida este cea practicata de Ghita si Voiculescu.
    Inca o dovada a prostiei de care poate dovada VVPonta.
    Prin regim oribil VVP intelege impotenta USL de a subjuga Justitia (in primul rand ANI si DNA). Faptul ca Basescu il domina la toate nivelele (economic si politic) l-a demoralizat.
    Oricum ar incerca consilierii sai de imagine sa explice intentia premierului de a parasi scena politica, confesiunea ramane.
    Ceea ce incearca VVPonta este sa puna la zid presa prapadita care a ramas nealiniata. Termenii folositi sunt imprumutati din propaganda recenta a Federatiei Ruse, sau a lui Ion Iliescu in 1990.
  • +4 (4 voturi)    
    solicitare (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 11:40)

    rezis [utilizator]

    Pentru risipirea oricarei suspiciuni asteptam o decizie definitiva care sa spuna ca dl VVP nu are nici un amestec in cazul dlui Panait! Repet: nu cred in diversele chestii spuse pe internet dar as putea sa cred ca un dosar poate sa fie micsorat pina la disparitie...
  • +3 (3 voturi)    
    nu stim daca (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 12:19)

    Pretorian [utilizator]

    Deputatul Ponta e de acord cu PM Ponta sau cetateanul Ponta e de acord cu ceilalti doi..poate toti trebuie sa dea ceva inapoi famigliei si-atunci ce naiba facem toti astialalti? Cine mai mareste taxe, acczize sau impoziteaza stalpii ramasi..?
    Cred ca o sa avem o mare problema operationala..
  • +3 (3 voturi)    
    acum (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 12:34)

    gopo111 [utilizator]

    poate daca te tii de cuvint si ne lasi in pace , dupa ce pierzi alegerile, sa ajungi sa te "odihnesti" mult si bine acolo unde ti-e locul, si sper sa ai mustrari de constiinta pt colegul tau, procurorul in a carei moarte esti, se pare implicat
  • +3 (3 voturi)    
    Sondaje (Sâmbătă, 5 aprilie 2014, 20:30)

    Viceversa [utilizator]

    Nu cercetează IRES câți la sută dintre români sunt gata să-i ureze de pe acum „drum bun” ?
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i fi dat si lui un telefon cineva precum (Duminică, 6 aprilie 2014, 9:21)

    fosta zoezoe [utilizator]

    odinioara Vantu lui Constantinescu si sa-i fi spus ca daca nu anunta ca nu mai candideaza, da la presa inregistrarea (cu valijoara pe care o primea sistematic) pe care o are ??? Va amintiti de constantinescu cel care a spus plangand ca nu mai candideaza ca a fost infrant de.....Fantomas (securisti) ???!!
  • +1 (1 vot)    
    Cel mai probabil se vor organiza manifestatii (Duminică, 6 aprilie 2014, 9:40)

    fosta zoezoe [utilizator]

    prin care poporul psd ii va cere , il va implora, sa candideze..Ii vor sctie scrisori, vor intra in greva foamei, vor lacrima......Si ar fi corect ca nu exista expresie mai definitorie pentru psd decat caricatura care este ponta !Si daca ar fi si ales am avea si certificat de handicap grav pentru care ar trebui sa primim o renta ceva de la UE ca si popor !