Victor Ponta: Am eu grija sa le amintesc nomenclaturistilor cu sinecuri de la Basescu cum e cu lupta impotriva comunismului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 14:09 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta i-a solicitat marti ministrului Culturii, Puiu Hasotti, sa continue organizarea Memorialului Jilava, ca tinerii sa poata afla cine au fost adevaratii luptatori anticomunisti, in locul fostilor nomenclaturisti "cu sinecuri de la Basescu", transmite Agerpres.

"Luptatorii anticomunisti stateau prin vilele lui Ceausescu pana acum. Acum poate, in sfarsit, aratati cine a luptat, ca nomenclaturisti erau pana acum luptatori anticomunisti. Poate le spuneti tinerilor cine a fost cu adevarat anticomunist, nu astia, sinecuristii. Am eu grija sa le aduc aminte nomenclaturistilor cu sinecuri de la Basescu cum e cu lupta impotriva comunismului de la Vila Lac 2. Va rog sa o faceti", a spus Victor Ponta.

El a facut aceasta remarca dupa ce ministrul Culturii, Puiu Hasotti, l-a informat ca a demarat, la mai bine de 20 de ani de la Revolutie, organizarea Memorialului Jilava.

Un memorial al dramei detinutilor politici va fi inaugurat, in anul 2013, in cadrul monumentului istoric Fortul 13 - Jilava, ca urmare a semnarii unui protocol de colaborare intre Institutul National al Patrimoniului (INP) si Administratia Nationala a Penitenciarelor (ANP) din subordinea Ministerului Justitiei, a anuntat, luni, ministrul Culturii si Patrimoniului National, Puiu Hasotti.

Potrivit ministrului, acesta va fi asemanator cu Memorialul de la Sighet, va ramane in administrarea Ministerului Justitiei si va fi realizat din fonduri extrabugetare colectate de INP prin fondul de timbru.

Protocolul a fost semnat ca urmare a corespondentei purtate intre reprezentantii Ministerului Culturii si Patrimoniului National (MCPN) si cei ai Ministerului Justitiei (MJ) cu privire la acordul celor doua ministere pentru amenajarea Memorialului Jilava, in incinta Fortului 13 Jilava, imobil clasat in Lista Monumentelor Istorice grupa A prin Ordinul ministrului Culturii nr. 2010 din 11 ianuarie 2012.

Potrivit protocolului, INP va intocmi tema de proiectare pentru lucrarile de amenajare a Memorialului Jilava si, in limita bugetului disponibil, va contribui la elaborarea documentatiei tehnice pentru conservarea, restaurarea si punerea in valoare a monumentului istoric.

ANP va asigura accesul persoanelor delegate de catre MCPN si INP in perimetrul monumentului pentru efectuarea studiului la fata locului in vederea intocmirii documentatiei. De asemenea, ANP va lua toate masurile necesare pentru a nu fi afectat regimul de siguranta al penitenciarului, prin asigurarea unei cai de acces corespunzatoare pentru publicul care va dori sa viziteze monumentul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2883 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Unde e locul lui Iliescu ? (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:30)

    oilman [utilizator]

    Camarade Ponta: Iar ai dat cu bostanul in gard. Cred ca la intrarea in noul 'muzeu' de la jilava ar trebui sa pui un dart cu poza lui Iliescu. Vorbin de boshevici, camarade, cum stam cu nen-tu iliescu ? what about Che ? Favotitul tau camarade ? unde ii pui poza aluia ? Singura treaba concreta, cu acte in regula, care sa denunte comunismul au facut-o Stanomir si tismaneanu, si pe aia i-ati injurat non-stop (OK, n-ar fi avut dreptul sa-l jigneasca pe marele anticomunist Ion Iliescu, desigur). si mai e ceva camarade: De ieri dimineata pina azi am vazut ca ai dat 7 declaratii (TV, presa, etc). Poate au fost mai multe dar 7 am numarat eu. Cind te ocupi de actul de guvernare, camarade ? Campania nu ar trebui sa-ti ia timp, ca in afara de 'jos Basescu' nu aveti nici un proiect.
    • -1 (1 vot)    
      Cainele care latra nu musca! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:04)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      Iliescu n-a declarat niciodata ca e anticomunist dar a actionat cu toata forta contra lui. Cei care condamna din vorbe comunismul nu vor apuca sa actioneze niciodata contra lui oricat de mult si-ar dori.
      • +1 (1 vot)    
        ilescu anticomunist ? (Joi, 6 decembrie 2012, 7:40)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        amice, spui ca 'iliescu a actionat cu toate forza' contra comunismului ? De unde ai picat ? Ai varsat tuica pe laptop ? Sau ai facut un 'banc' ? sau poate esti vre-un clon al lui Ponta si scuipi prostii cu seninatate ?
  • +20 (22 voturi)    
    Revolutia... (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:31)

    serbancc [utilizator]

    nu a omorat decat 2 comunisti : Leana si Nicu . Restul zburda liberi . Daca exista dreptate in tara asta atarnau toti in streang.
  • +13 (17 voturi)    
    praf in ochiii....naivilor (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:35)

    geocrin [utilizator]

    Omul care v-a incepe cu judecarea celor vinovati de pierderile de vieti, raniti ,disparuti si procesele tuturor mineriadelor si nu in ultimul rind al tuturor care au supt singele romanilor imbogatinduse prin tot felul de smecherii, acela v-a fi OMUL adevarat de care romanii au nevoie.
    Poate un Vlad Tepes dar din secolul 21.
    Dupa cum bine se vede Ponta merge pe clanuri.
    Clanul Base si clanul USL.
    Vorba liberalului Gigi Becali.......lasa ca vin AI MEI....la putere.
  • +15 (19 voturi)    
    Lupta lui Ponta (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:38)

    rochiri [utilizator]

    Are si soldati il lupta asta cu comunisti : Ghise, Voiculescu, Iliescu, Nastase , Rodica Stanoiu, numai anticomunsti oameni care au suferit pe vremea lui Nea Nicu si sufera si acum......
    eu nu cred ca Ponta mai este credibil pe undeva.
  • +14 (18 voturi)    
    Oare de ce nu-l cred?? (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:39)

    LiviuX [utilizator]

    Daca se declara asa de anticomunism si anticomunisti, sa inteleg ca o sa-l excluda din partid pe ilici? Sau asta se aplica numai la "cine vrea muschii lui"??
  • +13 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:44)

    Mowgli [anonim]

  • +10 (14 voturi)    
    "adevaratii luptatori anticomunisti" (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:53)

    durru [utilizator]

    S-o fi gandind la Dan Voiculescu -Felix?
    • +11 (15 voturi)    
      ponta (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:59)

      argus43 [utilizator] i-a raspuns lui durru

      Nu exista un tembel mai mare ca actualul prim-ministru! Gura i-o ia inainte de actiunea putinilor neuroni pe care-i are. Nu cred ca dupa 9 decembrie va mai fi in guvern.
  • +11 (13 voturi)    
    adevaratii luptatori (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:55)

    mos ion roata [utilizator]

    anticomunisti au fost: I.Iliescu si taticul lui,P.Roman si taticul lui,A.Nastase si taticii lui,M.Spaga si taticu,precum si majoritatea membrilor psd in varsta de peste 45 ani impreuna cu taticii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Mazars and Fazars ... (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:41)

      LauraBalaura [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ... of the communist era ...
  • +13 (17 voturi)    
    amintiri (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:59)

    asada [utilizator]

    Cati va mai aduce-ti aminte ca la sedinta parlamentara de condamnare a comunismului, in prezenta tuturor ambasadorilor si a Regelui, in timpul discursului Presedintelui ce continea concluziile raportului comisiei Tismaneanu,vadim tudor a facut halimanul grotesc de trista amintire??!!! Dar cati din voi si-l amintesc pe singurul palamentar care si-a parasit locul din sala si s-a asezat langa acesta, nechezand si tropaind din copite de placere si satisfactie??!!! Ei ce spune-ti???!!! Era marele,inegalabilul unicul ,actual prim ministru ....VICTOR PONTA. Asa ca amenintarile actuale nu sant intamplatoare. Votati cu incredere USL si pe marii lui vicepresedinti ,pregatindu-va sa va fie frica sa mai scoate-ti o vorba dupa aceia!!!!!
  • +9 (13 voturi)    
    catvea secvente cu minerii - Iliescu le multumeste (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:02)

    ..13 [utilizator]

    BRAVO!!!!!

    Rog pe stimabilul Ponta sa puna la Jilava si secventele in care III - mare mare statator al comunismului cu fata umana - le multumea minerilor...

    Trebuie prezentate toate documentele mai ales ca se ocupa personal domnia sa...

    Si as mai dori secventa cu puscariasul aflat pe targa, cu gatul sucit dupa reporterii care filmau, in care gatul puternic afectat de trauma prin impuscare, era flexat si impaturit atent cu un pretios fular...

    Se poate adauga si secventa in care marturisea abatut Ponta precum ca atunci cineva se bucura...

    Colectia trebuie trecuta in integralitatea sa.

    Sigur este ascultata rugamintea mea!

    Multumesc mult receptorilor pe aceasta cale!
  • +9 (13 voturi)    
    ponta, deja e prea mult! (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:14)

    prompt [utilizator]

    Stiu ca ti-e frica de esec, dar sper din toata inima ca romanii sa-ti faca o surpriza cel putin de talia celei facute lui Geoana in 2009, ca tare o mai meriti si tu si crinutu, la cat sunteti de plini de voi!
  • +7 (9 voturi)    
    ********* (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:19)

    Cataleya [utilizator]

    Ponta ar trebui sa inceapa cu socrul sau, daca tot vorbeste de sinecuri comuniste. Si sa nu-l uite nici pe mentorul sau Iliescu si nici pe varanul turnator Felix.
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta e suparat pe noi cei care gandim liber (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:05)

    uluit [utilizator]

    Ponta e suparat pe noi, cei care scriem zi de zi comentarii anticomuniste, impotriva minciunilor debitate de clica USL-ista.
    Incep sa-mi cam pun intrebari, daca Hotnews va reusi sa-si pastreze aceeasi independenta si mai tarziu.
    Fiindca bolshevicii vor cauta sa-si cam bage bocancii in tot ce-i deranjeaza.
  • +2 (4 voturi)    
    o sleatca de idioti decid soarta mea ! (Marţi, 4 decembrie 2012, 18:11)

    ivanescu [utilizator]

    asa.votati usl ...ca sa nu mai puteti vorbi sa aveti frica sa mai scoateti o vorba ca sunteti saltati ....votati ,votati ,prostime ca asta stiti ....la altceva nu va duce capul.....
  • +1 (1 vot)    
    Veniti la vot! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 0:09)

    andre134 [utilizator]

    Premierul Victor Ponta i-a solicitat marti ministrului Culturii, Puiu Hasotti, sa continue organizarea Memorialului Jilava, ca tinerii sa poata afla cine au fost adevaratii luptatori anticomunisti, in locul fostilor nomenclaturisti "cu sinecuri de la Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce anticomunisti (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:12)

    Gabi M [utilizator]

    au fost Iliescu,socrul lui Nastase(Miculescu),tatal lui Geoana si al lui Oprescu,Varanul Felix,Dogaru(prietenul impotriva statului de drept al lui Ponta),Miki Spaga,tatal lui Roman si inca atatia altii.Abia astept sa le vad fotografiile puse la loc de cinste in acest muzeu!