VIDEO Eugen Nicolaescu: Daca CSM raspunde comenzilor politice ale lui Basescu, parlamentarii ar trebui sa procedeze la fel

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 august 2012, 18:04 Actualitate | Politic


Viceliderul deputatilor PNL Eugen Nicolaescu a sustinut miercuri ca, in contextul in care Consiliul Superior al Magistraturii "raspunde la comenzile politice ale lui Traian Basescu", parlamentarii ar trebui sa procedeze la fel, transmite Agerpres.

"Eu cred ca daca CSM raspunde la comenzile politice ale lui Traian Basescu asa cum se vehiculeaza in mai multe medii, atunci si noi parlamentarii ar trebui sa procedam in acelasi fel, adica Traian Basescu nu se intoarce la Cotroceni decat dupa ce CSM isi indeplineste obligatiile pe care le are", a spus Nicolaescu, precizand ca este vorba de o parere personala si ca aceasta pozitie nu a fost discutata nici in PNL, nici in USL.

Intrebat daca exista o teama in USL ca Traian Basescu cand se va intoarce la Cotroceni ar putea sa nu o investeasca in functia de ministru al Justitiei pe Mona Pivniceru, liberalul a raspuns: "Sa uitam cuvantul teama. Nu despre asta discutam. Exista cel putin, din punctul meu de vedere, o anumita ingrijorare ca Traian Basescu sa-si manifeste vechile metehne de a se comporta cum vrea el si nu legal. E o ingrijorare, dar nu cred ca lucrul acesta este cel mai important in acest moment. Eu cred ca CSM pana la urma va intelege sa se comporte institutional corect, sa-si indeplineasca atributiile si pana cand va avea loc predarea-primirea mandatului la Cotroceni CSM sa-si fi realizat atributiile".

El a aratat ca la citirea in Parlament a deciziei CCR privind referendumul din 29 iulie ar putea exista o singura problema si anume indeplinirea cvorumului.

"In clipa in care nu exista cvorum, sedinta nu este valabila si daca sedinta nu este valabila nu se poate desfasura si ca atare niciun fel de alta procedura nu se poate derula", a explicat Nicolaescu.

Intrebat daca este posibil ca PSD si PNL sa nu participe la aceasta sedinta a Parlamentului, el a precizat ca nu a fost discutat acest subiect.

"Cred ca nu se pune problema ca noi sa facem ca cei de la PDL, sa boicotam. Nu, problema nu se pune in felul acesta, ci in cat timp pot sa ajunga colegii nostri ca sa poata constitui cel putin din partea noastra o majoritate consistenta si sigur cu cei de la PDL sa existe un cvorum de sedinta", a afirmat liberalul.

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat miercuri ca sedinta Birourilor Permanente reunite ale Senatului si Camerei Deputatilor, in care trebuie stabilita data sesiunii extraordinare a Parlamentului pentru citirea hotararii Curtii Constitutionale privind referendumul, a fost convocata joi, la ora 12.00. Zgonea a precizat insa ca, potrivit regulamentului, Birourile Permanente se pot intruni numai in cvorum de 50%+1, iar, in conditiile in care "peste jumatate dintre membri" nu sunt in Bucuresti, fiind in concediu, ramane de vazut daca "vineri este o zi fezabila" pentru sedinta extraordinara a Parlamentului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1874 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Ceea ce vor face (Miercuri, 22 august 2012, 18:11)

    Kepler [utilizator]

    aceasta adunatura numita USL va fi sa nu fie cvorum pt foarte mult timp!
    • +10 (10 voturi)    
      nu ati inteles . (Miercuri, 22 august 2012, 19:08)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Acest Nicolaescu, cel mai prost din curtea scolii a vrut sa spuna ca asa cum CCR asculta de Basescu, asa vor trebui si parlamentarii sa asculte.
      Idiotul spune ceea ce nu vrea si de fiecare data ii iese !! Halal parlamentar liberal.!
  • +15 (15 voturi)    
    Comparam CSM cu Parlamentul ?! (Miercuri, 22 august 2012, 18:16)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Asta a ramas blocat in timp, crezand ca judecatorii sunt "ai cuiva".
    • +1 (1 vot)    
      pai ei se cred chiar desupra CSM (Miercuri, 22 august 2012, 20:34)

      Teo61 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      isi permit sa traga justitia la raspundere,sa exercite presiuni politice asupra CCR ca doar asta a fost miza cea mare pentru demiterea presedintelui!! In delirul paranoic emit numai atacuri ca doar..nu-i asa? apararea cea mai buna e atacul!!Sunt JALNICI PANGLICARII varcolaci
  • +17 (17 voturi)    
    Eugen Nicolaescu, un neo-comunist degizat! (Miercuri, 22 august 2012, 18:20)

    Jane Doe [utilizator]

    In PNList. Ca si Adormescu :( Adopta acelasi comportament si uzeaza de aceleasi tactici (presiuni, santaje, amenintari, minciuni si abuzuri electorale), ca si comunistii lui Petru Groza, la alegerile din 1946, cand au preluat puterea, in mod fraudulos.

    Sa speram ca deznodamantul nu va fi acelasi!
  • +12 (12 voturi)    
    Daca si cu parca (Miercuri, 22 august 2012, 18:24)

    nano2k [utilizator]

    Limbaj tipic manipulator si insinuator: "daca CSM raspunde la comenzile politice ale lui Traian Basescu asa cum se vehiculeaza in mai multe medii".

    In care medii? Care sunt dovezile ca CSM raspunde comenzilior politice din garaj?

    Sincer cand un articol incepe cu un daca mic dar care pune la indoiala tot restul articolului, nici nu il mai citesc.
  • +10 (10 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 22 august 2012, 18:40)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    "Daca CSM raspunde comenzilor politice ale lui Basescu, parlamentarii ar trebui sa procedeze la fel"

    adică, şi parlamentarii să răspundă comenzilor politice ale lui Băsescu :D nicolăescu ăsta s-a-mbolnăvit de crinită cronică :))
  • +6 (8 voturi)    
    Gorila judecată (Miercuri, 22 august 2012, 19:25)

    Kayros [utilizator]

    Această gorilă needucată a USLului insultă şi calomniază în mod public magistraţi, precum şi instituţia CSMului. Face cineva un denunţ penal sau se autosesizează Parchetul?
  • +8 (8 voturi)    
    Ce dobitoc! (Miercuri, 22 august 2012, 19:50)

    Marcel0 [utilizator]

    "Cred ca nu se pune problema ca noi sa facem ca cei de la PDL, sa boicotam".

    Bineinteles, ca nu ati facut-o. Macar boicotul PDL la referendum nu a cheltuit bani publici, spre deosebire de al vostru, in Parlament, cu salariile luate.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca esti prost stiam ,da` tu vrei la puscarie rapid (Miercuri, 22 august 2012, 19:54)

    linarel [utilizator]

    Asa ca instigati la incalcarea legii , incalcati orice lege .
    Aveti termen 24 de de ore de la publicarea in MO a deciziei CCR
    deci nu puteti conditiona reinstaurarea Presedintelui Basescu .

    La puscarie iti doresc , rapid .
  • +8 (8 voturi)    
    Musiu (Miercuri, 22 august 2012, 20:12)

    Kute [utilizator]

    a minţit atât de mult pe vremea când a fost ministrul sănătăţii încât nasul îi crescuse până la nişte proporţii la care devenise nefuncţional şi nu mai putea să respire; s-a încercat o rezolvare chirurgicală dar se pare că de atunci umorile-i preacreieroase nu se mai pot scurge defel şi, toxice cum sunt, îi afectează serios cerebelul de proporţii liliputane!
  • +1 (1 vot)    
    tupeu (Joi, 23 august 2012, 8:01)

    jools [utilizator]

    cat erau in opozitie uslistii isi permiteau sa absenteze de la orice sedinta a guvernului desi erau remunerari in continuare, si acum vine ponta si spune ca nu isi fac treaba cei de la CSM? ... eu plec, sa imi spuna cine stinge lumina
  • +1 (1 vot)    
    acest pacalici (Joi, 23 august 2012, 9:49)

    mos ion roata [utilizator]

    afirma ca Basescu se va comporta cum vrea el si nu e legal.Legal e sa se comporte cum vor ei???