Premierul Victor Ponta va convoca o sesiune extraordinara a Parlamentului daca se accepta sesizarea PDL la Curtea Constitutionala

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 19:31 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta va convoca parlamentarii intr-o sesiune extraordinara daca pe data de 27 iunie Curtea Constitutionala va constata existenta unei neconformitati in noua lege privind votul uninominal, transmite Agerpres.

"Daca, pe data de 27 iunie, Curtea Constitutionala va constata ca exista ceva neconstitutional, imediat vom convoca o sesiune extraordinara a Parlamentului pentru a indrepta un text pe care Curtea il considera neconform Constitutiei. De ce? Pentru ca nu vrem sa ramanem cu sistemul actual pe care l-a contestat toata lumea. Singurul partid care este avantajat de sistemul actual este un partid neparlamentar care are un singur politician cunoscut si care se remarca prin populism, demagogie si iresponsabilitate. Daca PDL lupta atat de tare pentru acel partid, se pot muta la acea televiziune. Altfel, noi trebuie sa schimbam legea pentru ca cei care sunt votati de cetateni sa mearga in Parlament", a declarat marti, la Tulcea, premierul Victor Ponta.

Seful Executivului a reiterat faptul ca sesizarea PDL depusa la Curtea Constitutionala reprezinta in opinia sa "niste prostii juridice", afirmand ca solicitarea privind desfiintarea celor doua camere este imposibila cat timp Constitutia prevede functionarea acestora si ca USL doreste reducerea numarului parlamentarilor.

"Noi am vrut sa avem 300 de parlamentari, dar asta insemna redesenarea tuturor colegiilor, ori PDL s-a opus. Proiectul de lege votat de Parlament este identic cu proiectul PDL din 2010. Deci, contestatia lor este ridicola. (...) Noi doar am modificat un articol din legea veche, cel care se refera la repartizarea mandatelor, si este foarte greu sa spui ca e neconstitutional ceva in aceasta modificare. Inseamna sa spui ca este neconstitutionala si in cazul alegerii primarilor si a presedintilor de consilii judetene", a mentionat premierul Victor Ponta.

Acesta s-a aflat marti la Tulcea unde a participat la o conferinta de presa, la lansarea candidatilor USL pentru alegerile locale si la un mars pe strazile orasului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2401 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    foarte tare (Marţi, 5 iunie 2012, 20:11)

    visio [anonim]

    ungurii sunt obraznici si lor le pasa de pdl...
    tara arde si baba se piaptana...
  • -4 (6 voturi)    
    aia cu numarul parlamentarilor e cam adevarata (Marţi, 5 iunie 2012, 20:16)

    cosminrs [utilizator]

    Chiar Basescu le recomanda celor din PDL sa accepte legea cu reducerea numarului parlamentarilor pe la 300, dar s'au opus.
    Daca sunt 2 camere si 300 de parlamentari.. Cu ce deranjeaza pe cineva? Ca ne costa mai mult cat dau ministri bani aiurea prietenilor lor decat costurile cu functionarea parlamentului.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai uitat? (Marţi, 5 iunie 2012, 21:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      PDL-ul zicea ca trebuie modificata Constitutia pt. 300 parlamentari si Parlament unicameral.
      USL-asi ziceau ca se poate modifica nr. de parlamentari printr-o simpla lege, eventual legea electorala. Cind au avut ocazia sa reduca numarul de parlamentari s-au facut ca ploua. Niste mincinosi.
      • -2 (2 voturi)    
        da.. de aia Basescu le vorbea celor din PDL (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:02)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui ty

        nu celor din opozitie?
        PDL nu a vrut sa sustina legea depusa de astia..
        Ca erau cu unicameralul in brate ca stiau ca astialalti nu vor.
        Acum se trag astialalti pe cur ca doar la cati parlamentari au furat trebuie sa fie destule locuri eligibile.
        Dar inainte.. PDL nu era de acord.. Dar na.. hai sa o luam la intors si la interpretat ca doar suntem politicieni..
    • +2 (2 voturi)    
      pai daca se face 300/ 2 camere (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:20)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      ponderea minoritatilor creste pe la 20%.
      Nu te mai spala cu sampon de la Antene..
      • -1 (1 vot)    
        sa ma spal cu sampon de la B1? (Miercuri, 6 iunie 2012, 13:04)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

        nu ma uit la televizor.
        Zi'mi mie de ce PDL nu s'a luat dupa Basescu si sa treaca legea cu 300 de parlamentari prin parlament.
        Si brusc o sa am 2 minusuri. Nu 1, nu 3, ci 2. Ca cine stie.. Poate o sa imi dau un plus si o sa se vada ce am comentat.
        • 0 (0 voturi)    
          Ti-am raspuns dar n-ai inteles. (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:17)

          ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          Daca nu se modifica Constitutia pentru a se trece la unicameral si se da doar o lege, ponderea minoritatilor creste pe la 20% adica O CINCIME.
          Ce tot bati campii cu b1.
          Si referendumul nu suna asa ci cu o camera si 300 de alesi.
          Dar de fapt cred ca tu stii deja asta asa ca ia un minus mititel :)
  • +3 (3 voturi)    
    PDL are sanse la CCR... (Marţi, 5 iunie 2012, 21:10)

    dodu [anonim]

    Pentru ca au contestat atat numarul - aici chiar USL explica acum cateva luni ca nu e necesara modificarea constitutiei - cat si pe "super-reprezentarea" minoritatilor.... Cat despre argumentul "reprezentativitatii" - aspectul asta e insa discutabil...
    • -3 (3 voturi)    
      2010-2012 (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:18)

      vadim teodosiu [anonim] i-a raspuns lui dodu

      in 2010 pdl propunea reducerea numarului de parlamentari la 300, in 2012 USL vrea ca numarul parlamentarilor sa fie redus la 300, PDL contesta acest proiect de lege. nu vi se pare ca nu prea se leaga?
  • +2 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 5 iunie 2012, 21:35)

    polonyca [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      !! (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:21)

      Loredana MIhalache [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      Cabinetul lui Ponta este format din oameni profesionisti care vor redresa situatia dezastroasa a acestei tari!
  • +3 (3 voturi)    
    Plagiatul (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:14)

    Nationalistu' [anonim]

    e la mare moda! Ia cititi aici:
    " Proiectul de lege votat de Parlament este identic cu proiectul PDL din 2010. (...) Noi doar am modificat un articol din legea veche, cel care se refera la repartizarea mandatelor".
    Ponta si cu Antonescu tocmai recunosc ca au plagiat pana si proiectul de lege!
    Hahaha!
    Asta mi se pare tare!
    Da adica cum, mintile lor luminate n-au putut crea un proiect de lege?
  • -1 (1 vot)    
    parerea mea (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:12)

    Roxanaa [anonim]

    Ponta vrea ca totul se faca in conformitate cu legea si orice nereguli sa se rezolve la momentul potrivit.
    • 0 (0 voturi)    
      mai citeste o data (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:21)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Roxanaa

      ce ai scris :))))
      Spiru?
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 iunie 2012, 12:25)

    gigiduru88 [utilizator]

    foarte greu va putea Ponta sa reapre toate stricaciunile lasate de fostele guvernari !!!
  • 0 (0 voturi)    
    va convoca ? (Miercuri, 6 iunie 2012, 16:58)

    panfil flecaru [anonim]

    iete-al nabadailor pontanac !

    pai cum stam cu separatia puterilor ?
    sau pm o fi si seful palavramentului in concept usl !?

    pai, nu tre' sa vrea si grivei ?!

    hai ponta, baga mare !
    fi barbata !
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 6 iunie 2012, 21:45)

    mircea stelescu [anonim]

    PDL tot insista cu acuzele,insa degeaba,vremea lor s-a terminat si este timpul sa inteleaga acest lucru!
  • 0 (0 voturi)    
    Am un sfat... (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:00)

    Dinoone [utilizator]

    Ponta afirma si ca va merge in Consiliul European chiar daca Curtea Constitutionala a indicat Presedintele... Daca tot se duce, sa-si puna camasa cu maneci lungi care se leaga la spate... si il rog, sa nu se mai intoarca!