VIDEO Mihai Razvan Ungureanu despre motiunea de cenzura: Nu am emotii. Astept momentul cand ma voi putea adresa parlamentului si intregii tari

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 aprilie 2012, 12:37 Actualitate | Politic


Premierul Mihai Razvan Ungureanu afirma ca nu are niciun fel de emotii legate de motiunea de cenzura a opozitiei, declarandu-se chiar "foarte multumit" de acest eveniment.

"In niciun fel nu am emotii. Astept momentul cand, in calitate de destinatar al motiunii, ma voi putea adresa parlamentului si intregii tari", a spus primul ministrul, care a vizitat duminica santierul autostrazii Bucuresti - Ploiesti.

Liderul grupului parlamentar al PSD de la Camera Deputatilor, Mircea Dusa, a depus miercurea trecuta, in numele Opozitiei parlamentare, motiunea de cenzura "Opriti Guvernul santajabil. Asa nu, niciodata!".



Aceasta motiune vine pe fondul unor dezertari importante din PDL, declansate de plecarea prim-vicepresedintelui Sorin Frunzaverde.

"Sunt foarte multumit ca vine aceasta motiune", a comentat Mihai Ravan Ungureanu, intrebat de ziaristi daca este ingrijorat de rezultatul votului, pe fondul acestor plecari.


Citeste mai multe despre   
















2435 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    de ce ar avea trac ca doar nu este decat papusa (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:24)

    ilarion [anonim]

    o simpla papusa sau cucuruz cum se spune la noi in moldova o papusa trasa de sfori cazuta in plasa tb
    un papusoi tragi comic lamentabil pana la urma
    chiar daca pica tot trece si ramine ca mru 2 sau 3
    iar cu filfozonii ponta si antonescu nu are ce se teme
    iar de spus ce sa ne spuna noua POPORULUI
    baliverne snoave cimilitturi orin vbancuri cu bula in guvern unei anume tari de prin lumea larga
    • 0 (4 voturi)    
      Marionete sunt Ponta si Antonescu (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:08)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui ilarion

      USL-istii sunt pe baricade. Cum apare un articol, cum sar postacii. Probabil angajatii lui Felix au jumate de norma de aberat pe internet.

      Si revenid la subiect, MRU a muncit sa ajunga unde a ajuns pe cand Ponta a muncit la raliu si la femei iar Antonescu a chiulit 20 de ani fiind platit din banii nostri. Noroc cu Adrian Nastase si Voiculescu ca si-au facut mila cu ei.
    • -1 (1 vot)    
      Mda ..chiar ca este trist.. (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:39)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui ilarion

      si eu am sperat sa fie un tip inteligent si cu ..cohones,si caruia sa-i pese de Romania , si nu doar un purtator de cuvant mascat al actualului presedinte ( care oricum m-a dezamagit).
      Pentru mine personal, testul de trecere pentru acest MRU, a fost Rosia Montana!! Restul, enorm de multe de rezolvat , le-am pus pe un loc secund.
      Cand l-am auzit insa cum "ii pasa" si cum mai "plangea" de mila amaratilor de sateni de la Rosia Montana.. si ce repede a gasit el solutia de a le ridica nivelul de trai.. Adica sa-i otraveasca cu cianuri ..Bine, mai intai sa-i bage temporar in minele de aur, sa extraga aurul Rosiei Montana pe gratis, pentru marele "salvator " rmgc.. .
      Nu mi-a venit sa cred, Ori este de un cinism dus la extrem, ori este ...definitia mediocritatii..
      Ii urez sa-si sarbatoreasca "succesurile " otravirii " si a tradarii, cu un paharel de cianura pe care sa-l ciocneasca cu ceilalti ..cumparati pe cativa galbeni de impostorii de la rmgc!
      • +1 (1 vot)    
        Daca (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:48)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui Inna

        vei merge la Rosia Monatana,acest comentariu iti va fi ca o piatra legata de gat, in iazurile cu cianuri,existente acolo.
        Macar atat sa stii si tu ,ca aurul ala nu se poate scoate cu tarnacopul.Ca l-ar fi scos Ceausescu pe tot.Mergi,acum ,la Rosia Montana si vei face diferenta intre cinismul sau mediocritatea unora si definitia prostiei altora.
  • -5 (13 voturi)    
    MRU la plenara (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:24)

    Mazeta [utilizator]

    Lui Ungureanu i se indeplineste, in sfarsit, un vechi vis. Orice utecist vrea sa devina secretar general.
    • +1 (1 vot)    
      Hahaa!! (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:48)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca de multe ori ma scotea din minti cinismul comentariilor tale ( in comparatie cu gandirea mea ..optimista ( de altfel putin rasuflata in multe privinte) acum il apreciez...
      Numai ca acum ma gandesc ca inainte erau si tipi inteligenti si sufletisti inregimentati (mai de voie, mai de nevoie) in randurile comunistilor , in ciuda metodelor folosite..
      Acum insa.. parca mai toti se straduiesc sa ne arate doar cat de ipocriti sunt , cat de mincinosi , cata desconsideratie au pentru lege, pentru dreptate, pentru moralitate, pentru natia romana.. si cat de departe pot merge cu ticalosia lor..
  • -5 (13 voturi)    
    ciudat!!! (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:28)

    radu [anonim]

    sa fii multumit cand esti contestat? ciudat, poate ar trebui sa te intrebi de ce se intampla asta nu sa ...jubilezi, precum la privatizarea CUPRUMIN!!!!
  • -6 (14 voturi)    
    MRU (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:37)

    catalin_mattei [utilizator]

    draga este prajiturica puterii daca MRU domneste peste tara portocalie cand sezonul portocalelor este deja trecut
  • +11 (19 voturi)    
    Cozilor de topor nu le pasa de tara (Duminică, 22 aprilie 2012, 13:42)

    George [anonim]

    Nutresc speranta ca MRU sa le dea o replica consistenta si, in aceeasi masura, dura tuturor cozilor de topor adunate in USL. O merita.
  • -8 (16 voturi)    
    emotie? sa fim seriosi (Duminică, 22 aprilie 2012, 15:39)

    anaerobik [anonim]

    Nici tara nu are vreo emotie: ce-ar putea adresa premierul MRU romanilor altceva decit tristul adevar al mandatului de 3 luni si scuze pentru niste faineanti si ignari pe care ii pastoreste in cabinet?
    DEMISIA!... asta-i cintecu' ce-mi place...
    • +1 (1 vot)    
      Si (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:18)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui anaerobik

      mie imi place acest cantec,numai ca,pentru cei ca tine va fi un cantec de jale.Veti intelege si voi ce inseamna masuri corecte economic,veti intelege ca actuala opozitie doar v-a manipulat...
      Imi place acest cantec pentru efectul lui educativ.
      Tara nu are emotie pentru ca, mare parte,nici nu a auzit de MRU;insa,cu ocazia motiunii de cenzura ,va auzi...
      Aici,MRU v-a lucrat.
  • 0 (4 voturi)    
    Dece sa-i fie frica? (Duminică, 22 aprilie 2012, 16:25)

    Anonimul [anonim]

    Nu are nici un motiv sa se teama de o motiune bazata doar pe minciuni. Europa, America de Nord si Sud si Asia au fost si inca sunt in criza economica, cum ar fi putut romania sa faca exceptie dela criza? USLul se teme ca Ungureanu va putea redresa economia romaniei iar ei isi vor pierde obiectul scandalului si intrigii , a instigarii poporului impotriva actualei puteri. Cat priveste plecarile din PDL , astia sunt doar niste lingai care au dosare si se tem de DNA. In USL vor putea striga ca sunt dosare politice dupa ce au furat .
    Nu numai cozi de topor ei sunt si criminali. Vor sa distruga tot ceeace a fost facut bun in romania in ultimii 5-6 ani. Votati USLul si veti vedea alta criza . Toata europa vava inchide usile, iar dela rusi veti vedea un rahat.
  • 0 (4 voturi)    
    MRU nu are emotii ?! Vezi RTV !!! (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:45)

    vio [anonim]

    Ar trebui sa aiba !!
    Ia uite cum i-au huiduit azi bucurestenii pe Udrea si Prigoana veniti sa culeaga voturi, in Parcul Moghioros!!

    "Udrea şi Prigoană, HUIDUIŢI de bucureşteni în Parcul Moghioroş
    Campania de ecologizare a PDL Bucureşti a fost un eşec, după ce Elena Udrea şi Silviu Prigoană au fost luaţi la rost de oameni în Parcul Moghioroş. Oamenii adunaţi le-au strigat că îşi vor pensiile înapoi. Când au văzut că se agită apele, Elena Udrea şi Silviu Prigoană s-au făcut nevăzuţi.
    PDL Bucureşti a lansat, duminică, o campanie de reciclare a hârtiei, într-un parc din Sectorul 6 al Capitalei, la eveniment fiind prezenţi reprezentanţi ai organizaţiei, inclusiv Elena Udrea şi Silviu Prigoană, care au fost primiţi cu huiduieli de către pensionari.
    Primele reacţii au apărut când preşedintele PDL Bucureşti, Elena Udrea, a anunţat, în faţa unui cort instalat la intrarea în Parcul Moghioroş, demararea campaniei "Bucureştiul reciclează", un bătrân strigând "Jos Băsescu".
    Mai multe persoane s-au declarat nemulţumite de faptul că democrat-liberalii ofereau câte un tricou gratis pentru cel puţin cinci kilograme de hârtie aduse la centrul de reciclare. Unii spuneau că aşteaptă şi un pix şi o şapcă, aşa cum li se promisese.
    Oamenii le-au reproşat democrat-liberalilor Silviu Prigoană şi Elenei Udrea că le-au tăiat pensiile şi salariile.
    Silviu Prigoană, candidatul PDL la Bucureşti, a dorit să meargă prin mulţime şi să socializeze cu electoratul, însă a fost primit, dintre toţi reprezentanţii PDL, cu cele mai multe huiduieli.
    "Ia vino bai domnule Prigoană încoace, bai tată, bă, ia spune-mi când îmi dai înapoi banii pe care i-ai luat. (Prigoană: Eu nu v-am luat niciun ban) Partidul asta, golanii aştia nenorociţi. Cu Băsescu, fir-ar mama lor a dracu', cu Boc al vostru", a strigat unul dintre bătrânii din parc.
    Oamenii le-au reproşat democrat-liberalilor şi că le cer hârtii de reciclat, pe când ei nu au bani nici măcar de mâncare."
    http://www.rtv.net/udrea-si-prigoana-luati-la-rost-d
    • 0 (2 voturi)    
      . (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:50)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui vio

      ok, si ce legatura are asta cu articolul? inteleg ca vrei sa fii un postac USL mai subtil, da' chiar asa de subtil?
    • -1 (1 vot)    
      si asta-i doar inceputul !! (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:38)

      costica [anonim] i-a raspuns lui vio

      Ce-i asteapta pe PDLei in campania asta electorala si mai ales in toamna la parlamentare, mama, mama , ce spectacol de gala va fi!!
      Spectacol de gala gratuit !!
      Abia astept sa vad cum vor aparea portocalii in campanie!!
      Mi l-as dori pe Boc la Cluj, dar NU are curaj, la fel cum Dna Udrea NU a avut curajul sa candideze la Bucuresti, ce-ar mai fi huiduit-o oamenii, mama, mama !!!!
      O sa vedeti voi astia din PDL, a venit scadenta pentru minciunile si ipocrizia din astia 3 ani!!
      ADIO PDL !!!!!!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Probabil MRU nu are emotii pentru ca stie ca ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:17)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui vio

      la fel ca in cazul lui Boc, daca pica guvernul la motiune Basescu il va pune la loc. Nu prea cred ca mai are timp sa faca si operatia cu dosare si cumparare de parlamentari de acum cativa ani asa ca MRU ar trebui sa-si faca ceva griji.
  • -2 (6 voturi)    
    Motiunea USL ,un exercitiu de imagine. (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:47)

    mircea [anonim]

    USL ,prin motiunea de cenzura au vrut sa obtina un exercitiu de imagine,dupa perioada de lene parlamentara,dar nu au fost in stare nici sa-i dea un nume cu impact la populatie.A spus bine cineva,ca si Vanghelie o scria mai corect romaneste(motiunea).In final,este posibil ca totul sa se intoarca printr-un exercitiu de imagine pentru MRU,pentru-ca USL au oferit ocazia sa arate ce a facut si ce perspective sunt.In rest nu mai crede nimani in sansele schimbarii guvernului cand mai sunt 2 luni pana la alegerile locale si 7 luni pana la alegerile parlamentare.Ce anticipate sa mai provoci?Poate niste dezechilibrati mintal sa gandeasca la asa ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    nu mai vrem baliverne (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:19)

    deceneus [utilizator]

    ce-i mai place lui MRU sa indruge baliverne ... probabil de pe vremea cand era utecist...

    Mai bine sa isi pregateasca discursul de adio :)
  • 0 (0 voturi)    
    vio (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:10)

    vio.w [anonim]

    Bineinteles ca nu are de ce sa aiba emotii, MRU este un om foarte sigur pe sine, stie clar ce are de facut, iar motiunea sigur nu va trece.