Liderul PSD, Victor Ponta, a discutat online cu cititorii HotNews.ro

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 19:52 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: HotNews.ro
Cum decurge impartirea candidaturilor la locale in interiorul USL? Cum vor fi rezolvate disputele interne? Cat va mai ramane opozitia in greva parlamentara? De ce e nevoie ca PSD sa decida printr-un congres sprijinul pentru viitorul candidat la presedintie? Va sustine PSD ratificarea Tratatului Fiscal in Parlament? Liderul PSD, Victor Ponta, a discutat online cu cititorii HotNews.ro. Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu realizat  de Dan Tapalaga.

Nota Redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori
  • Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate
  • Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu realizat de Dan Tapalaga.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4641 vizualizari

  • Intrebare (Luni, 5 martie 2012, 20:12)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Domnule Ponta,

    Nu credeti ca in loc de aceasta greva puteti fabrica niste legi mai bune pentru cetatean si sa le promovati pe posturile de televiziune si in presa?

    In caz ca aveti un program de guvernare, de ce nu-l promovati?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:09)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Corecta intrebare. Spre deosebire de fostul guvern Boc, care nu a lasat nici o lege importanta in Parlament, toate fiind adoptate prin angajarea raspunderii, noi am propus 15 puncte, inclusiv de modificari legislative, chiar in plenul Parlamentului, la investirea guvernului Ungureanu. De atunci, din partea puterii nu am primit nici un raspuns. Sper ca si azi sa am ocazia sa vorbesc despre programul de guvernare al USL. Ca exemplu, exista din 23 iunie 2011 depus la Parlament proiectul de lege semnat de Crin Antonescu si de mine privind reducerea numarului de parlamentari si sanctionarea migratiei politice. As dori sa votam acest proiect, din pacate cei de la putere se opun. Dar il vom adopta imediat ce vom avea majoritate in Parlament.
  • intrebari (Luni, 5 martie 2012, 20:30)

    Marcel Stanescu [anonim]

    1. Intreprinderea de actiuni cu scopul de a impiedica functionarea institutiilor statului contravine legii. Protestul dvs parlamentar are scopul declarat de a impiedica functionarea parlamentului (cu intentia, spuneti dvs, restabilirii dialogului, a democratiei, etc).
    Cum justiticati o actiune care incalca legea chiar in forul legislativ?
    2. De pe pozitia de om in slujba legii (atat ca legiuitor cat si prin profesia de procuror) ati organizat proteste in ziua cand justitia delibera, ati protestat pe blog contra unei decizii a justitiei(cazul asasinului sportivului american). Ce ati dorit sa transmiteti prin aceste presiuni la adresa justitiei? La ce sa ne asteptam cand veti fi premier?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:12)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Marcel Stanescu

      1. Protestul nostru are ca obiective tocmai deblocarea activitatii Parlamentului; oprirea angajarilor de raspundere si a ordonantelor guvernului, participarea tuturor parlamentarilor (inclusiv cei ai puterii) la motiunile de cenzura si motiunile simple, impiedicarea pe viitor a fraudarii votului de catre presedintele Camerei Deputatilor si respectarea in Parlament a votului electoratului, indiferent de traseismul politic.

      2. Consider ca decizia privind condamnarea la doar cinci ani de inchisoare pentru autorul omorului de la Giurgiu a fost o decizie netemeinica si nelegala si nu voi ezita niciodata sa exprim asemenea opinii bazate si pe experienta mea de fost magistrat. Am primit raspuns deja de la Parchetul General, care a confirmat aceasta opinie a mea si care m-a anuntat ca vor face apel la sentinta respectiva.
  • buna ziua (Luni, 5 martie 2012, 20:30)

    popcorn monta [utilizator]

    1.de ce ,dupa discursul de investitura al premierului ungureanu,ati fugit la grivco sa va urecheze voiculescu?
    2.avand in vedere ca cei de la antena 3,au spalat pe jos ,in studiouri si pe bloguri cu dumneavoastra.de ce mai mergeti acolo?de frica?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:14)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui popcorn monta

      1. Nu fug si nu ma urecheaza nimeni de 20 de ani.

      2. O sa vin mereu si la HotNews.ro, chiar daca au fost si vor mai fi articole critice la adresa mea. Aceeasi masura o aplic fata de toate institutiile de media cu un minim standard de profesionalism, indiferent cine sunt patronii. Datoria mea este sa vorbesc pentru telespectatorii si cititorii respectivelor televiziuni si ziare, nu pentru patronii lor.
  • PSD,PNL in teritoriu (Luni, 5 martie 2012, 20:40)

    student [anonim]

    Ce se intampla cu zonele unde primarii PSD-PNL sunt vesnici dusmani, iar ei nu au ajuns la un consens sa candideze doar unul dintre ei?Ca exemplu sunt multe zone din Ilfov unde se intampla asta, ca de exemplu Popesti-Leordeni.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:16)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui student

      In acest moment, deja in jumatate din judetele tarii sunt incheiate toate candidaturile USL; urmeaza restul tarii iar cei doi secretari generali, dl Dragnea si dl Helvig, cu eforturi si rabdare de apreciat vor gasi solutiile in favoarea USL cele mai bune.
  • vot diaspora (Luni, 5 martie 2012, 20:42)

    Octavian [anonim]

    Domnule Victor Ponta,

    Sunt cetatean roman, traiesc in Canada, iar la ultimele alegeri a trebuit sa conduc 7 ore dus si 7 ore intors pentru ca eu si familia mea sa ne putem exercita dreptul constitutional de a vota, numai cu stampila ca la 1900. In tari civilizate (de ex SUA unde ati efectuat recent o vizita) astfel de cazuri absurde nu exista, cetatenii putand sa-si exercite votul prin corespondenta sau electronic, fara ca opozitia sa se planga de 'fraude'. Dumneavoastra, in schimb, ati declarat ca va veti da demisia din Parlament daca astfel de facilitati sunt instituite pentru romanii din diaspora. Colegul dumneavoastra de partid, Adrian Nastase, dupa alegerile din 2009, a mers si mai departe si a declarat ca romanii din strainatate nici nu ar trebui sa mai aiba drept de vot ! Vreau sa va intreb daca dumneavoastra si PSD-ul va mentineti aceste pozitii retrograde,stigmatizand o categorie de cetateni care aduc cinste Romaniei. Va multumesc
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:18)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Octavian

      Eu sunt cel care in comisia de elaborare a legii electorale am propus amendamentul privind locurile in Parlamentul Romaniei pentru reprezentantii diasporei. Nu m-am razgandit si voi sprijini orice metoda care sa permita romanilor din afara sa voteze in alegeri, atata timp cat aceste metode vor asigura votul corect si vor impiedica fraudarea de catre reprezentanti ai statului roman asa cum eu consider ca s-a intamplat in 2009.
  • Gandurile rostite ale unui tanar (Luni, 5 martie 2012, 20:55)

    Adrian [anonim]

    1. Se da o placinta romaneasca. Cat la suta credeti ca se munceste, cat la suta se fura si cat se da la saraci sau lenesi?

    2. Cat mai suportam hotia si lenea si ce aveti de gand sa faceti? Dati o solutie pusa in practica de dvs.

    Va urez sa fiti mereu langa noi cei tineri!
  • Cum o sa faceti voi? (Luni, 5 martie 2012, 21:07)

    Costel Ivu [anonim]

    De fiecare data aud : Puterea greseste, Puterea nu face bine, Puterea e in eroare. As vrea foarte tare ca de fiecare data cand spuneti "Aialalti gresesc" sa ne spuneti cum o sa faceti Voi. Ca am obosit sa vad ca in tara asta nu mai exista constructori ci doar critici de constructori.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:20)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Costel Ivu

      La discursul meu din Parlament, la investirea guvernului Ungureanu, nu m-ati auzit spunand ce greseste puterea ci enuntand 15 proiecte importante pentru Romania la care suntem dispusi sa lucram impreuna pentru a le realiza. De atunci si pana in prezent nu am primit ca raspuns decat insulte si acuze nefondate. Eu voi continua sa vorbesc despre ce propune USL pentru Romania chiar daca cei din puterea actuala nu doresc asta.
  • Buna ziua, domnule Ponta! O intrebare: (Luni, 5 martie 2012, 21:18)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    In ce tara ati mai vazut parlamentari ai opozitiei in greva parlamentara "accentuata" in balconul Parlamentului vociferand invective la adresa puterii sau la televiziunile de stiri facand acelasi lucru?
    Va multumesc!
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:21)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Nu am fost de acord cu proteste zgomotoase din balcon dar cred ca in nici o tara din Europa un presedinte de Parlament filmat in direct ca a fraudat voturile nu poate sa ramana in functia respectiva fara a aduce prejudicii grave si ireparabile institutiei Parlamentului. Noi vom reveni in Parlament atunci cand acesta va incepe sa functioneze din nou conform atributiilor sale constitutionale si asteptarilor celor care ne voteaza.
  • alegeri 2012 (Luni, 5 martie 2012, 21:19)

    escu [anonim]

    1) Congres ......, nu este decis candidatul USL la functia de presedintie?....... mai sunt indoieli!

    2) Daca dumneavoastra nu sunteti inca decisi, noi alegatorii ce sa intelegem?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:22)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui escu

      Eu sunt decis si colegii mei din conducere am spus foarte clar ca vom propune ca dl Crin Antonescu sa fie candidatul USL la urmatoarele alegeri prezidentiale. Conform statutului PSD, aceasta decizie se voteaza intr-un Congres si nu cred ca este nici un fel de neintelegere sau indecizie.
  • intrebare (Luni, 5 martie 2012, 21:29)

    dorel [anonim]

    La un cabinet de avocatura, jumatate din angajati intra in greva; este corect sa li plateasca salariile doar pentru ca ei spun vor dona acei bani pentru care nu au muncit?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:24)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui dorel

      La un cabinet de avocatura seful acestuia nu fura din beneficiile sau din dosarele celorlalti asociati. Cat despre indemnizatii, stiti foarte bine ca ceea ce nu a taiat doamna Anastase am donat, vedeti pe blogul meu.
  • Cum e constitutional? (Luni, 5 martie 2012, 22:14)

    Liviu Iordache [anonim]

    1. Cum ar putea un prim-ministru pus de Parlament sa demita presedinta uneia din camerele Parlamentului? Explicati juridic, va rog, profesia dvs. Intrebarea este legata de revenirea, conditionata, in Parlament a opozitiei.
    2. Dupa aprecierile dlui Ion Iliescu, neputind exista paritate intre PSD si PNL, cam la ce procente va ginditi?
    3. Care este vina doamnei Oana Mizil?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:27)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      1. Nu cred ca primul ministru poate sau trebuie sa demita presedintele Parlamentului. Primul ministru trebuie insa sa faca eforturi pentru a avea un Parlament care sprijina Guvernul si care nu fraudeaza voturi si se ocupa doar de interese de partid (cum ar fi preluarea majoritatii in CNA de catre cei de la PDL).

      2. Toate prevederile privind repartizarea candidatilor intre PSD si ACD (PNL si PC) sunt trecute in acordul inscris la Tribunal. Acum rezultatul efectiv in alegeri este determinat de catre alegatori, nu de catre liderii de partid.

      3. La Calarasi s-a propus si s-a adoptat o solutie organizatorica in vederea obtinerii celui mai bun scor pentru USL.
  • ale cui voturi va intereseaza de data asta? (Luni, 5 martie 2012, 22:15)

    the tax payer [anonim]

    Domnule Ponta, intrebarea mea e in esenta cea din titlu, dar va rog sa aveti rabdarea sa cititi si restul.
    Una din datile trecute cand ati fost la Hotnews cineva va adesa o serie de intrebari, constructive si care ma reprezentau si pe mine, am considerat eu. Ele culminau cu ceva de genul: "Ce faceti ca sa obtineti votul meu?". Raspunsul dumneavoastra m-a descumpanit: "Sunt convins ca nu in mine va puneti dumneavoastra speranta". Mi-am zis atunci, iata cum omul renunta fara sa clipeasaca la o intreaga categorie sociala - cea in care ma regaseam. Oare doar asistatii sociali si cei cu venit minim garantat sunt interesanti pentru PSD? Am concluzionat ca da.
    A urmat o nesfarsita suita de actiuni ale opozitiei caracterizate de o violenta extrema de gen fara mama fara tata in spatele carora vedeam mereu figura tenebroasa a domnului Voiculescu. Si tocmai cand vacarmul era total, tocmai cand violenta politica era pe cale sa se dovedeasca de succes dumneavoastra alegeti sa faceti o schimbare de ton. A avut impact? O da. Acelasi impact ca o pana de curent intr-o discoteca.
    Eu recunosc ca nu simpatizez cu USL. Dar chiar si asa, am o nevoie disperata sa stiu ca exista figuri frecventabile in toate partidele politice. Oricare poate castiga puterea la un moment dat. Eu am nevoie sa stiu ca nu o sa darame tara sau n-o s-o arunce iar 10 ani inapoi.
    Si ultima intrebare: probabil ca la toamna veti castiga puterea. Ce veti face cu ea domnule Ponta? O veti depune la picioarele domnului Voiculescu? Am motive sa ma tem?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:29)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui the tax payer

      Eu doresc sa prezint romanilor cele 15 propuneri pentru o buna guvernare a Romaniei, dupa care acestia sa decida in mod democratic cine sa-i conduca dupa noiembrie 2012. Restul impresiei dvs este eronata, nu v-am raspuns niciodata ca nu ma intereseaza votul unui roman.
  • politica romaneasca (Luni, 5 martie 2012, 22:32)

    radu [anonim]

    Buna ziua,

    De ce credeti ca partidele politice din Romania au o singura abordare a politicii in campania electorala - va dam, va dam .. fara a spune de unde si cum intr-un mod credibil?

    Oara regulile europene de limitare a deficitelor va reduce populismul ieftin cu obiective electorale pe termen scurt?

    Ce politica va adopta USL in cazul guvernarii? De stanga sau de dreapta?

    Il veti schimba pe dnul Melescanu odata ajuns la guvernare?

    Cum vedeti dvs un proces modern demn de secolul XXI de a elabora si implementa politici publice?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:30)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui radu

      Eu nu cred ca in 2012 campania electorala trebuie facuta cu "va dam" "va dam". Motiv pentru care in cele 15 propuneri prezentate in Parlament din partea USL, toate proiectele sunt fundamentate bugetar si pot fi implementate cu respectarea indicatorilor macroeconomici stabiliti cu FMI si Comisia Europeana.
  • cum scapati de stigmat? (Luni, 5 martie 2012, 22:59)

    andrei [anonim]

    In mintea multor tineri de varsta mea (35 ani, studii superioare etc) PSD=partidul care a condus Romania in cei mai importanti primi 7 ani (plus inca vreo 4 din 2000 in 2004). In acesti 7 ani viitorul Romaniei a fost decis. Clasa politica reprezentata de PSD e considerata de cei mai multi dintre noi ca fiind cea care a legitimat furtul din banii publici si reprezinta tot ce e mai rau. Oricat de mult imi doresc, in aceste momente, sa dispara Basescu si PDL din fruntea Romaniei....imi este imposibil sa votez cu PSD. Pentru mine PSD reprezinta partidul care ne-a furat viitorul.

    Si printre psd-istii tineri mai sunt hoti, incompetenti etc, dar este evident ca nu mai multi decat in celelalte partide. Adica partidul incepe sa se schimbe, prin simplul fapt ca multi au imbatranit sau si-au facut plinul. Este evident faptul ca nu ai cum sa-l urasti pe Ponta la fel ca pe Iliescu, Nastase, Hrebenciuc pentru ca Ponta nu a participat la nenorocirile din anii '90. Prin urmare:

    Ce credeti ca puteti face, voi cei din noua generatie, pentru a scapa de acest stigmat? Cand credeti ca nu o sa mai urasc PSD, ci doar o sa fiu dezamagit si furios pe PSD, ca pe un partid oarecare care nu-si face treaba?

    Multumesc
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:32)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui andrei

      Fac parte dintr-o generatie care a crescut dupa 1989. Mi-am facut datoria corect si profesionist si ca magistrat si sunt convins ca prin exemplul personal, prin reguli europene si printr-o selectie corecta a colaboratorilor mei putem indeplini asteptarile dvs.
  • tratatul fiscal (Luni, 5 martie 2012, 23:03)

    Ionascu [anonim]

    1) tratatul fiscal, dacă este implementat în toată Europa, avantajează țările cu creștere mică (cele deja dezvoltate) față de cele mai puțin dezvoltate. Nu credeți că ar fi mai bine ca în formula procentului de deficit admis să fie inclus și factorul creșterea economiei?

    2) în Europa, partidele social-democrate susțin programe "progresiste social", de genul căsătoria între persoane de același sex sau un cadru legal pentru uniuni consensuale (coabitare a unui cuplu necăsătorit). Susține și PSD aceste demersuri?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:35)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ionascu

      Tratatul fiscal pe care cred ca Romania este bine sa-l ratifice rezolva doar o jumatate din problemele actuale ale tarilor europene, adica disciplina bugetara si prudenta cheltuielilor publice. Impartasesc viziunea altor lideri progresisti din Europa, care spun ca trebuie rezolvata si cealalta jumatate, cea referitoare la crearea de locuri de munca, crestere economica, investitii sporite in educatie si cercetare. Programul USL, inclusiv in cele 15 propuneri facute in Parlament, se refera tocmai la aceste politici progresiste.
  • _ (Luni, 5 martie 2012, 23:05)

    v [anonim]

    Dle Ponta, tinand seama ca aveti pretentia de a primi voturile noastre, imi permit, ca inginer de formare, sa va intreb (includ aici si pe colegul dvs de la PNL).
    De exemplu Basescu a fost capitan pe cel mai mare vas romanesc, primar al capitalei de 2 ori si presedinte de 3 ori ales de catre popor.

    1. Ce realizari aveti la viata dvs? In calitate de procuror, ce cazuri ati rezolvat?
    La fel si in cazul dl Antonescu, repetent de 2 ori, muzeograf de fomare, ce a realizari il indreptatesc sa se autointituleze salvatorul Romaniei?
    2. In ce functii ati ajuns numiti de popor, nu de partid? (nu pomeniti de parlamentari pt ca bagati mortul in casa dlui Antonescu).

    Nu va intreb ironic si ma astept la un raspuns pe masura, matur, daca se poate.
    Va multumesc.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:37)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui v

      1. Puteti sa verificati CV-ul meu. Am fost magistrat timp de sapte ani si singurul procuror roman admis la Directia Nationala Anti-Mafia din Italia, am fost ales de doua ori deputat in Parlamentul Romaniei de catre alegatorii din Gorj si sper sa ma aleaga si a treia oara. Si, daca doriti, chiar astazi am fost anuntat oficial asupra selectarii mele in cadrul Young Global Leaders al World Economic Forum de la Davos. Imi este greu sa vorbesc eu despre mine, dar sunt gata sa va raspund la orice intrebare legata de activitatea mea profesionala.
  • Intrebari legate de politica energetica (Luni, 5 martie 2012, 23:26)

    http://www.consumredus.ro [utilizator]

    Buna ziua,

    As avea cateva intrebari legate de planurile USL pentru o dezvoltare durabila:
    1. Care sunt planurile dumneavoastra si USL pentru ca o buna parte din veniturile din exploatarile de pe teritoriul RO sa revina cetateanului de rand?
    2. Care este strategia dumneavoastra in ceea ce priveste implementarea de proiecte care sa aduca Romania in prima runda valorica pentru protectia mediului? O viata mai buna pentru cetatenii acestei tari inseamna si un mediu mai curat.
    3. Energia este motorul economiei fiecarei tari. Aveti de gand sa oferiti in continuare subventii pentru companiile de stat din domeniul energetic sau luati in considerare privatizarea acestora?
    4. Care este rolul Statului pe piata energiei din RO? Ar trebui incurajate proiectele care produc energie verde?

    Va multumesc
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:39)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui http://www.consumredus.ro

      Este un domeniu extrem de important si din motive de timp va rog sa accesati site-urile PSD, PNL sau USL pentru a consulta programul nostru pentru energie. Acolo gasiti raspunsurile solicitate.
  • Cand va scadea pretul carburantilor? (Luni, 5 martie 2012, 23:31)

    Paul [anonim]

    Am vazut ca i-ati cerut primului ministru sa faca ceva ca sa mai scada pretul la benzina si motorina. Chiar nu mai putem merge cu masina la pompa! Eu am abandonat-o in fata blocului. Ce se va intampla in continuare?
  • 15 solutii (Luni, 5 martie 2012, 23:40)

    ion [anonim]

    Ce veti face daca premierul Ungureanu nu va tine cont de cele 15 solutii constructive cu care ati venit in Parlament?

    Ce raspuns aveti de la premier in legatura cu solicitarea privind scaderea pretului la combustibil?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:41)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui ion

      Daca premierul Ungureanu nu va putea sau nu va dori sa implementeze nici una din cele 15 propuneri facute de mine in Parlament este de datoria USL si a mea sa le punem in practica dupa alegerile parlamentare.

      Nu am primit nici un raspuns legat de preturile in crestere la benzina si motorina. Am explicat cum statul poate ajuta la temperarea acestor preturi printr-o politica fiscala mai inteligenta, prin oprirea evaziunii fiscale si prin dialog cu producatorii.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:41)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui ion

      Daca premierul Ungureanu nu va putea sau nu va dori sa implementeze nici una din cele 15 propuneri facute de mine in Parlament este de datoria USL si a mea sa le punem in practica dupa alegerile parlamentare.

      Nu am primit nici un raspuns legat de preturile in crestere la benzina si motorina. Am explicat cum statul poate ajuta la temperarea acestor preturi printr-o politica fiscala mai inteligenta, prin oprirea evaziunii fiscale si prin dialog cu producatorii.
  • guvern (Luni, 5 martie 2012, 23:41)

    stuparu [anonim]

    Dle Ponta,

    pronosticul meu pt urm alegeri este;
    - Ungureanu - presedinte sustinut de PD poate si de PSD
    - Ponta - premier din partea USL

    Ce veti face?! veti coabita?! ce faceti cu dl Antonescu ?! mai rezista USL?!

    Toate bune !
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:41)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui stuparu

      Pronosticul meu, daca-l acceptati, este Antonescu - presedinte sustinut de USL si Ponta premier, sutinut de USL. O sa vedem cine are dreptate.
  • Blejnar (Luni, 5 martie 2012, 23:44)

    ion [anonim]

    Ati spus ca dl. Blejnar trebuie sa plece de la ANAF. de ce ar trebui sa plece? Cu ce a gresit omul?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:44)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui ion

      In 2011, dl Blejnar m-a acuzat public si a depus sesizari impotriva mea privind incalcarea unor legi. Toate institutiile sesizate, DNA, ANI si ANAF, au verificat acuzatiile dlui Blejnar si au constatat ca acestea sunt neadevarate. Daca erau adevarate, eu trebuia sa plec din functia politica si din Parlament. Acum cand institutiile statului au spus ca dl Blejnar a mintit, si ca a folosit functia publica pe care o ocupa pentru un razboi politic cu mine, nu credeti ca ar trebui sa raspunda asa cum as fi raspuns si eu?
  • Cele 15 solutii prezentate in Parlament (Luni, 5 martie 2012, 23:52)

    Filip Preda [anonim]

    Buna ziua,

    Ma numesc Filip Preda si sunt un roman stabilit de 4 ani cu toata familia in Olanda.

    Domnule Ponta, v-am urmarit discursul live din Parlament si v-am ascultat foarte atent cand ati prezentat cele 15 solutii/puncte pe care ar trebui sa le aiba in vedere noul guvern Ungureanu.

    Intrebarea mea este: ati fost sincer cand ati tinut acel discurs in Parlament? Credeti ca se va schimba ceva si ca guvernul actual va tine cont de acele propuneri?

    O alta intrebare pe care o am tine de tara in care traiesc, mai exact de relatiile bilaterale Romania - Olanda: care va fi tactica viitorului (eventual) guvern USL pe acest subiect? Cum ii veti convinge pe olandezi ca suntem cetateni europeni cu drepturi si obligatii egale, la fel ca si ei? Si care credeti ca este greseala cea mai mare a actualei politici externe in relatia cu executivul condus de Rutte?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:48)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Filip Preda

      Am fost foarte sincer in acel moment si m-am gandit ca, daca guvernul Ungureanu va implementa acele 15 propuneri va fi bine pentru Romania. Daca nu le va face (ceea ce, din pacate, este mult mai probabil), trebuie sa le faca USL dar nu voi ezita sa-i reprosez dlui Ungureanu aceasta oportunitate ratata.

      Cred ca Olanda are o atitudine fata de Romania bazata pe interese de politica interna, cred ca Romania trebuie admisa in Schengen dar cred, de asemenea, ca nu trebuie sa ascundem gunoiul nostru sub pres si sa nu recunoastem ca multe din criticile Europei fata de noi privind coruptia din vami sunt intemeiate. As propune la toate vamile romanesti consultanti si observatori europeni (inclusiv olandezi) si in felul acesta am castiga increderea pe care nu o avem acum. Si nu as folosi niciodata santajul de tip Serbia ca sa obtin ceva pe plan european, pentru ca nu cred ca aceasta este calea corecta.
  • Credeti ca actualul premier este la fel ca Boc? (Luni, 5 martie 2012, 23:56)

    Gratiela Badin [anonim]

    Mihai Razvan Ungureanu ii seamana lui Boc? Va rog sa argumentati si daca raspunsul este da si daca raspunsul este nu.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:49)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Gratiela Badin

      Nu cred ca Mihai Razvan Ungureanu ii seamana personal domnului Boc dar pana in acest moment activitatea sa guvernamentala este o simpla continuare a guvernului anterior. Sper ca acest lucru sa se schimbe in viitor.
  • Intrebare (Luni, 5 martie 2012, 23:57)

    ferconex [utilizator]

    personal pentru domnul Ponta:

    Domnule Ponta, in ultimul an am asistat la mai multe comentarii ale domniei voastre in legatura cu diverse evenimente. Ca sa fiu sincer, discursurile sustinute de d-voastra au avut din exterior un caracter furibund, bazate pe atacuri la persoana si injurii la adresa institutiilor si demnitarilor statului. Nu pot sa fiu decat scarbit de astfel de atitudini din partea unui om educat.
    Ca atare, intrebarea mea: Ce aveti dumneavoastra, personal, de gand sa modificati in discursul politic romanesc la ora actuala? Cum vreti sa va apropiati de nivelul de profesionalism politic din UE, de exemplu Marea Britanie? Si cum doriti sa faceti o reforma politica atata timp cat nu introduceti un cod deontologic in cadrul partidului domniei voastre?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:50)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui ferconex

      Discursul meu de la investirea guvernului Ungureanu a fost exact opusul a ceea ce spuneti dvs, o dezbatere politica asa cum are loc in Marea Britanie intre primul ministru si liderul opozitiei. Va rog sa-l cititi si sa spuneti cu ce nu sunteti de acord din el.
  • Va creste impozitul peste 16%? (Marţi, 6 martie 2012, 0:10)

    Iuliu [anonim]

    Ma intreb cum veti actiona referitor la impozitul pe venit? Il veti creste peste 16%, asa cum spune PDL? In acest caz ce ne vom face noi, cei cu venituri mici?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:50)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Iuliu

      Am decis si anuntat programul USL privind impozitarea veniturilor care prevede trei trepte de 8, 12 si 16 la suta. Daca dvs aveti venituri foarte mici va veti incadra la nivelul de 8%.
  • fapte, nu vorbe (Marţi, 6 martie 2012, 0:44)

    bai [anonim]

    Buna ziua domnule Ponta.
    Din "strada", de acolo de unde locuiesc eu, se poate observa o lipsa totala de incredere a votantului in actuala clasa politica. Vreau sa se inteleaga foarte bine, prin actuala clasa politica inteleg atat coalitia aflata la guvernare cat si opozitia aflata in greva, daca bine am inteles eu. Consider ca unul dintre motivele acestei lipse de incredere este si refuzul actualei clase politice de a pune in practica decizia poporului, decizie luata prin referendumul privind parlamentul unicameral cu un numar de maxim 300 de parlamentari. Convins fiind ca voi primi un raspuns de genul "Sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic", voi risca totusi intrebare:
    Considerati ca actuala opozitie ar pierde mai mult decat ar castiga daca ar accepta "reluarea dialogului " cu puterea in schimbul modificari constitutiei in privinta parlamentului unicameral cu 300 de parlamentari?

    As avea mult mai multe intrebari, dar din dorinta de a respecta regulile, ma opresc aici.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:52)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui bai

      Am depus in luna iunie 2011 proiectul de lege al USL privind reducerea numarului de parlamentari la 312 si sanctionarea migratiei politice. Daca cei de la putere sunt de acord, noi in mod sigur vom vota acest proiect.
  • baietii destepti din energie (Marţi, 6 martie 2012, 0:47)

    Madalina [anonim]

    Felicitari domnule Ponta pentru atitudinea avuta in ultimul timp! Reprezentati o speranta, cam singura, despre o schimbare in bine a Romaniei. Ati abordat in ultimul timp tema baietilor destepti din energie. Este posibil sa aveti insa si dvs unii in partid. De exemplu, domnul deputat Iancu era secretar de stat la economie cand s-au semnat primele contracte in 2004. Domnul Mihai David, un alt membru PSD, a reinoit contractele cu baietii destepti impreuna cu domnul Videanu. Daca veti castiga alegerile si veti deveni prim-ministru, cum veti proceda cu baietii dvs destepti din partid? II veti pune in functii de decizie?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:53)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Madalina

      Sunt absolut convins ca in energie singura solutie corecta este achizitia pe bursa de energie nu prin contracte preferentiale cu asa numitii baieti destepti. Nu am nici eu nici partidul datorii la acesti oameni de afaceri si vom putea implementa imediat aceasta legislatie.
  • Cum veti proteja cetatenii de banci (Marţi, 6 martie 2012, 0:59)

    Raluca Badea [anonim]

    In acest moment, suntem la cheremul bancilor. Ce puteti face pentru noi?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:54)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Raluca Badea

      Faimoasa ordonanta 50 a fost modificata de catre puterea actuala intr-un mod defavorabil clientilor si favorabil bancilor. Cred ca trebuie rediscutata.
  • 2 intrebari (Marţi, 6 martie 2012, 1:50)

    Ady [anonim]

    1. A devenit PSD-ul constient ca, desi postul de premier este sigur, cel de presedinte este destul devolatil, pentru ca daca PDL-ul desemneaza un candidat puternic Crin Antonescu e putin probabil sa faca fata? Un discurs populist, violent si radical, adresat (ca sef al PNL-ului) unui electorat de dreapta (cu studii si <income> superior celui de stanga) dauneaza USL-ului?
    2. Va incerca PSD-ul sa-si apropie electoratul de dreapta stabilind in termeni clari problema cotei unice de impozitare?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:55)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ady

      Presedintele Romaniei este ales de catre cetateni si eu cred ca dl Crin Antonescu sprijinit de USL are toate sansele sa castige acest scrutin.

      Am decis in cadrul USL cotele de impozitare de 8, 12, 16%.
  • Ce parere aveti despre ce spune Antonescu? (Marţi, 6 martie 2012, 1:55)

    Ada [anonim]

    Mai exact, ce parere aveti de cele 5 puncte din proiectul pentru natiune al lui Crin Antonescu?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:56)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ada

      Foarte buna. Sunt proiecte ale Uniunii Social Liberale si sunt proiecte normale si necesare pentru un candidat al USL la functia de presedinte.
  • A doua incercare de a trece la concret (Marţi, 6 martie 2012, 2:02)

    Andrei [anonim]

    Domnule Ponta,

    Acum doua luni nu ati raspuns la intrebarile mele intr-o intalnire similara online cu cititorii Hotnews (http://www.hotnews.ro/stiri-11144225-care-sunt-prioritatile-usl-2012-liderul-psd-victor-ponta-discuta-online-cititorii-hotnews-luni-ora-16-00.htm). Repet verbatim aceleasi intrebari, sperand ca de data asta veti binevoi sa imi raspundeti:

    Am doua intrebari:
    1. Daca USL ar veni la guvernare, cum anume ar dori sa modifice realizarile actualei guvernari: (a) codul muncii, (b) reformele in educatie, (c) taierea salariile si a pensiilor, (d) reforma sistemului de sanatate, (e) masurile luate in domeniile justitiei, (f) politica externa pro-SUA? In masura in care aceste schimbari ar costa, cum planuieste sa plateasca pentru ele?

    2. Ce planuri are USL pentru stimularea economiei?

    Va multumesc.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:57)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei

      Va rog sa consultati site-urile USL, PSD si PNL unde gasiti toate raspunsurile la intrebarile dvs extrem de interesante.
  • Cele 100 de zile de guvernare (Marţi, 6 martie 2012, 4:12)

    Emil [anonim]

    Presupunand ca veti alcatui guvernul dupa alegerile din toamna care vor fi masurile pe care le veti adopta in primele 100 de zile de guvernare?
    Va multumesc.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:57)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui Emil

      Cele 15 propuneri enuntate in Parlament in numele USL reprezinta prioritatile primelor 100 de zile ale guvernului nostru.
  • Angajatii la privat , cetateni second hand ? (Marţi, 6 martie 2012, 7:48)

    iorgos [anonim]

    Domnule Ponta ,
    Lucrez in mediul privat de 20 de ani . In momentul declansarii crizei economice , venitul meu a scazut cu aproximativ 50% . Motivul : a scazut cifra de afaceri a firmei .
    Din impozitul retinut mie si firmei mele se platesc salariile bugetarilor .
    Daca impozitele retinute mie sunt mai mici , automat suma colectata este mai mica , deci fondurile de la buget pentru plata salariilor bugetarilor este mai mic .
    Intrebare :
    1. Vi se pare just faptul ca salariile bugetarilor si pensiile au scazut , e adevarat , intr-un cuantum mai mic decat salariile din mediu privat ?
    2. Considerati ca doar angajatii din mediul privat trebuiau sacrificati in aceasta perioada ( avand in vedere ca in discursurile USL nu se vorbeste decat de bugetari si pensionari )?

    Sper sa primesc raspunsuri argumentate !
    Va multumesc
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:58)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui iorgos

      Una din principalele noastre propuneri este reducerea CAS, ceea ce vine tocmai in sprijinul angajatilor in mediul privat.
  • trecut (Marţi, 6 martie 2012, 7:49)

    anonim [anonim]

    d-le Ponta am vazut ca ati urmat cursurile liceului Neculce ... parca era un liceu industrial..
    care a fost media d-vostra de intrare la treapta I?
    M-ar ajuta sa-mi fac o parere personala mai clara despre conducerea usl.
    nu va obositi va rog sa-mi dati un raspuns diplomatic ... caci nu il voi citi ... ma intereseaza strict nota si nimic mai mult..
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 12:59)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui anonim

      Nu-mi amintesc. O sa consult documentele de la liceul Neculce (unul din cele mai bune licee din Bucuresti).
  • intreb si eu! (Marţi, 6 martie 2012, 7:53)

    omoni [utilizator]

    Banii pe care "ii donati" , fara sa vi se cuvina, pot fi considerati ca o mita electorala mascata pentru a va asigura niste voturi? Eu, ca simplu cetatean, asa o percep.
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 13:00)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui omoni

      Am donat indemnizatia mea catre Fundatia care se ocupa cu ajutorarea copiiilor bolnavi de cancer. Daca dvs considerati asta mita electorala cred ca gresiti profund.
  • Intrebare (Marţi, 6 martie 2012, 8:19)

    lzrd [utilizator]

    nu considerati oprtuna participarea USL la lucrarile parlamentului pentru a vota alaturi de putere ,pentru a forta puterea,sa adopte legea reorganizarii administrative,pentru a adopta modificerile cerute prin referendum ,si alte legi importante.Cred ca in felul acesta USL ar castiga multe voturi,PNL si-ar mai corecta din criticile aduse pentru neparticiparea la guvernare si ca a dat astfel ocazia UDMR sa santajeze din nou?
    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 13:01)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui lzrd

      consider oportun sa participam la lucrarile Parlamentului ca sa votam ceea ce alegatorii nostri asteapta de la noi. Sa votam alaturi de putere intodeauna inseamna Marea Adunare Nationala si nu doresc sa particip la asa ceva.
  • Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 martie 2012, 8:27)

    [anonim]

    • raspuns (Marţi, 6 martie 2012, 13:04)

      Victor Ponta [hotnews.ro] i-a raspuns lui

      Consider ca proiectul Rosia Montana in primul rand trebuie sa respecte standardele europene de protectie a mediului, in al doilea rand sa asigure interesul nostru national si nu al unor firme private din afara si, mai ales, sa lamureasca interesul financiar, direct, al celor doi consultanti politici ai presedintelui Traian Basescu (domnii Andronic si Silberstein), deoarece eu consider ca acesta este un grav caz de coruptie politica.
  • care este solutia? (Marţi, 6 martie 2012, 8:39)

    Alex [anonim]

    Presedintele C.J. Braila şi presedinte PSD, la judet, cercetat de ANI, DNA, în mai multe dosare..... nu mai este dorit nici in propria organizatie unde el se autoimpune. O sa pierdeţi pe mâna lui alegerile !
    Nu vă luaţi după el că stă bine în sondaje, ca nu este aşa. Nu vreau, după alegeri să-mi daţi dreptate!. Veniţi cu oameni cu ştate vechi în partid care au fost marginalizaţi intenţionat de acest personaj, sau cu oameni nou-nouţi. Ce ziceţi?
  • domnule presedinte (Marţi, 6 martie 2012, 8:49)

    aida [anonim]

    domnule presedinte sunt membru PSD in Buzau .as dori sa imi raspundeti si mie la o intrebare.In organizatia PSD Buzau exista un domn numit Burada Petre pe care primarul orasului la numit intru post de conducere la o societate administrata de primarie.Acest domn nu are nici un respect fata de colegi lui de partid,sicanandu-i ba chiar doreste in aceasta unitate pe care o conduce sa dea afara nu numai omeni simpli ba chiar sicolegi lui de partid.Domnule Presedinte Ponta stiu ca PSD are a candire sociala,si as vrea ca menbru PSD sa luati masuri cu acest domn.Va rog raspundeti.Multumesc anticipat
  • Doua intrebari (Marţi, 6 martie 2012, 8:54)

    Ioana [anonim]

    1. De ce s-au infiintat in ultimii ani comune si orase in conditiile emigrarii masive a populatiei si a scaderii accentuate a populatiei ?
    2. Nu credeti ca este necesara o comasare a lor ca sa aibe minim 5000 de locuitori , dupa modelul din Italia ? Unele dintre aceste comune au intre 700-1000 oameni si primesc bani mereu de la bugetul statului ! Va rog sa-mi raspundeti , cu stima Ioana.
  • Promisiuni electorale (Marţi, 6 martie 2012, 9:23)

    Rammy [utilizator]

    Daca veti ajunge la guvernare veti schimba toate legile asumate de Boc?
    Veti mari salariile,pensiile,alocatiile?
    Veti moderniza spitalele?Pacienti vor mai da spaga la doctor?Medicamentele vor fi mai ieftine?
    Veti mari cu 50% salariile profesorilor?
  • Buna ziua, (Marţi, 6 martie 2012, 9:34)

    lucyan [utilizator]

    am si eu doua intrebari:
    1. Daca parlamentarul este un functionar public cum explicati faptul ca poate primi foloase necuvenite fara sa munceasca pentru ele?Si aici tin cont de faptul ca cheltuielile pentru un parlamentar includ foarte multe costuri: de la cazare, telefon, masina etc...
    2.De 4 ani ne spuneti ca puterea a gresit, a facut, a dres, nimic nu este bun din ce au facut ei, dar in acelasi timp sunteti constienti ca unele sisteme nu functioneaza cum trebuie.(ma refer la bugetari)
    Dvs. si partenerii din coalitie nu ati prezentat niciodata nimic concret si argumentat in sustinerea acestor lucruri, ba mai mult, ati impartit Romania in doua, pe de o parte bugetarii, pensionarii si asistatii socilai si pe de alta parte cei care muncesc la privat, care au avut si au de suferit cel mai mult de pe urma crizei economice si care contribuie la bugetul de stat pentru a sustine masurile dvs. sociale.
    Sa inteleg ca nu cunoasteti situatia reala, ca salariioe la bugetari sunt cu mult mai mari decat in sistemul privat, ca sunt foarte multi salariati care nu au ce cauta in sistem, ca pensiile nu mai reprezinta de mult contributiile platite de pensionari, ca au fost marite, indexate, de foarte multe ori si au ajuns sa depaseasca cu mult salariile din mediul privat.Daca mai tinem cont si de alte facilitati, scutiri de impozite, medicamente compensate, tratamente de recuperare compensate, etc., este mult mai bine in romania sa fii pensionar decat salariat, cu familie si copii...
    cum explicati faptul ca sunt pensionari cu pensie de peste 1200 lei si au si ajutoare de handicap, ca nu mai vad bine, ca au probleme cu inima, etc... Aceste probleme apar iminent, odata cu varsta, nu cred ca statul trebuie sa ofere bani in plus, este suficient tratamentul...
  • Propunerea USL pentru Presedinte (Marţi, 6 martie 2012, 9:34)

    Daniel [anonim]

    Domnule Victor Ponta,

    Data trecuta ati sustinut in candidat care facea saune la moguli in timpul noptii dinaintea alegerii, si apoi l-ati exclus din PSD.

    Acum ne propuneti pe unul care nu merge deloc la servici si totusi incaseaza salar,

    Cum explicati celor ce muncesc in fiecare zi la stat/privat de ce un om care nu merge la servici merita sa ia salar si mai ales, de ce merita sa fie presedinte?

    Tinand cont ca in constitutie scrie:
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.

    as dori sa stiu daca USL ia in considerare un proiect de lege, care sa dea dreptul tuturor cetatenilor de a sta acasa si de a lua salarul intreg,

    Va multumesc,
  • socialism nordic (Marţi, 6 martie 2012, 9:43)

    gigi [anonim]

    De ce nu promovati un socialism asemanator tarilor nordice unde socialismul protejeaza oamenii atunci cand nu au de lucru sau trec prin dificultati si nu cum este la noi unde ii incurajeaza sa nu munceasca.

    De ce nu promovati legi care sa conditioneze ajutorul social astfel incat cei care primesc sa aiba si obligatii nu doar beneficii, obligatii cum ar fi sa lucreze, sa isi plateasca impozitele etc.

    Din pacate socialismul nu este vazut bine in Romania de cei care lucreaza si isi platesc taxele tocmai din aceste motive, trebuie sa faceti ceva sa schimbati imaginea negativa daca vreti sustinere si de la altcineva decat pensionari si asistati sociali.
  • O intrebare la care probabil nu veti raspunde (Marţi, 6 martie 2012, 9:51)

    dan [anonim]

    Cum garantati ca daca USL castiga alegerile nu veti creste cota unica d 16%?
  • intrebari (Marţi, 6 martie 2012, 9:55)

    andrei p [anonim]

    1 Voiculescu e dovedit fost securist, turnator si "baiat destept"- a se vedea contractele pe energie- cum reusiti sa il priviti in ochi si sa il luati in serios cind purtati discutii tete-a-tete cu el?
    2 Ca navigator pe masini de concurs si asistent vital al pilotului, ati avea curajul sa va suiti intr-o masina avind in stinga dumneavoastra pe Crin Antonescu? Cum credeti ca ar reactiona la indicatiile dumneavoastra?

    multumesc
  • Nu credeti ca ar fi etapa istorica in care (Marţi, 6 martie 2012, 9:58)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Nu credeti ca ar fi etapa istorica in care oamenii politici ai Româmiei să fie oameni cu o educație adecvată ?
  • ce se intampla cu domnul Mitrea ? (Marţi, 6 martie 2012, 10:24)

    adriana stanescu [anonim]

    Stimate domnule Ponta, cu ceva timp in urma ati anuntat ca domnul Miron Mitrea va coordona campania electorala a PSD pentru Bucuresti. Recent, l-am auzit pe acesta la o emisiune tv ca nu se mai ocupa de campanie ? Care este adevarul ? Ce se mai intampla cu campania pentru Bucuresti ? Sunt membra a partidului inca de pe vremea cand se numea PDSR si sunt ingrijorata de starea de lucruri din organizatia de Bucuresti cu doar trei luni inainte de alegerile locale. Domnul Mitrea a dovedit de-a lungul timpului ca este un foarte bun organizator si strateg. Chiar nu mai are nevoie PSD-ul de domnia sa ?
  • tratatul fiscal si viziunile USL (Marţi, 6 martie 2012, 10:25)

    prudent [anonim]

    veti revizui viziunile ca sa se adapteze restrictiilor introduse de Tratatul fiscal?
  • Gaze de sist (Marţi, 6 martie 2012, 10:26)

    Stefan [anonim]

    Ce parere aveti privind exploatarea gazelor de sist?
  • Sa nu mai revina cei care au plecat (Marţi, 6 martie 2012, 10:27)

    Stan, Ploiesti [anonim]

    Domnule Ponta,
    Aveti in mine, cetatean neinregimentat politic, un sprijin moral pentru greva parlamentara pe care o faceti. Cred ca USL procedeaza asa cum trebuie, avand in vedere, in primul rand, configuratia actuala a Parlamentului si a coalitiei de guvernare, care contine grupusculul numit UNPR. Nu-l pot numi altfel, pentru ca, asa cum stim, pe buletinele de vot din 2008 nu a existat o asa formatiune politica.

    In acest context, vreau sa va intreb: cand veti fi la guvernare veti promova ferm si fara dubiu un proiect de lege care sa interzica migratia politica? Veti refuza eventuala revenire, pe ultima suta de metri, a unor persoane care au dat masura moralitatii lor, sarind in barca puterii? E nevoie de asanare din acest punct de vedere sau, cel putin, de indepartare a respectivilor pana in acele esaloane ale unui partid din care sa nu mai poata privi si actiona decat ca simpli membri.
    Eu, unul, nu mai vreau sa-i vad pe acei oameni, fosti PSD sau PNL, revenind pe vreo lista (nici macar la nivel de consilii locale). "Reevaluarile" am vazut cui apartin, cum au fost justificate in modul cel mai neconvingator posibil, si cred ca e cazul sa nu mai vedem niciodata asa ceva. Parlamentul acesta de acum este, in opinia mea, nelegitim.
    Multumesc anticipat pentru raspuns.
  • candidaturi (Marţi, 6 martie 2012, 10:29)

    mada c [anonim]

    De ce se tergiverseaza desemnarea candidatului USL la primaria Targoviste, in conditiile in care se pare ca a fost stabilit ca fiind presedintele PNL?
    Presedintele PSD Dambovita isi mentine intentia de a candida la primaria TGV. si asteapta verdictul dvs. Ce raspuns ii dati si care sunt argumentele?
  • Cand veti termina cu "inovatiile" in politica? (Marţi, 6 martie 2012, 10:40)

    Sandu [anonim]

    Despre metodele PSD a ajuns sa se vorbeasca in toata Europa de Vest:
    - In anul 2004 ati "inventat" metoda de vot cu autobuzul. O parte a staff-ului lui Sarkozy a preluat-o.
    - Acum ati "inventat" metoda grevei platite a opozitiei.
    1. Nu credeti ca toate aceste "inventii marca PSD" preluate vor deveni arme in mana actualei puteri cand va fi in opozitie?
    2. Romanii din emigratie, adica cei care sunt in contact direct cu capitalismul adevarat nu v-au votat niciodata. De ce vreti sa ne restrangeti votul?
  • alegeri USL Buzau (Marţi, 6 martie 2012, 11:06)

    Popescu Florina [anonim]

    Buna ziua, domnule presedinte! Sunt redactor la www.gazetabuzoiana.ro si as vrea sa imi raspundeti la doua intrebari, multumindu-va anticipat pt raspunsuri!
    1). La Buzau candidatura dlui Bigiu(PNL) la Consiliul Judetean este un subiect asupra caruia nu se va mai reveni? Este batuta in cuie?
    2). Ati spus ca sondajul este criteriul de stabilire a candidatului la CJ(si nu numai). La Buzau ce criteriu ati folosit?
  • Stop ACTA (Marţi, 6 martie 2012, 11:13)

    Marcel [anonim]

    Domnule Victor Ponta, de ce sunteti singurul politician roman care este contra ACTA?
  • Care este ? (Marţi, 6 martie 2012, 11:24)

    Cãtãlin [anonim]

    Care este valoarea coşului minim de consum în
    România ? Câte calorii trebuie sã mãnânce un român
    zilnic ?
  • Roberta Anastase si USL-ul (Marţi, 6 martie 2012, 11:29)

    Mihai Seceleanu [anonim]

    De ce ati spus ca va veti intoarce in Parlament numai dupa ce pleaca Roberta Anastase?
  • comentariu (Marţi, 6 martie 2012, 11:40)

    rica radulescu [anonim]

    Buna ziua domnule Ponta
    Credeti ca situatia de la Buzau duce la ceva bun pentru PSD Buzau ?
    Oare realizarile care s-au facut in judetul Buzau pana acum de presedintele CJ Buzau se pot sterge cu vederea ?
    Ce va spun procentele din sondaje ?
  • Strategii. (Marţi, 6 martie 2012, 12:00)

    ictin [anonim]

    Doua intrebari.
    1. In ultima vreme domnul Antonescu a devenit o versiune mai inculta si mai lenesa a lui Vadim. Vadim spumega, dar macar in parlamentul european si-a pastrat decenta, este un om cult si isi face treaba. Pe de alta parte domnul Antonescu spumega ca un turbat, in singurul sau contact cu parlamentul european a batut campii cu gratie, lenes e, din moment ce oficial a avut in ultima sesiune parmanetara (inainte de greva) prezenta de 0%, iar de cand e parlamentar nu a trecut de 10% prezenta, scoala iar nu i-a placut. Si pe langa asta mai e si nesimtit, intrebandu-se retoric daca pana acum parlamentarii chiulangii si-au primit pana acum leafa, el fiind "seful" lor. Avand in vedere ca dumneavoastra ati avut in ultimele luni niste pozitii interesante si cel putin surprinzatoare (sincer nu ma mai asteptam la discursuri de bun simt, constructive si in general de lider al unei opozitii adevarate si nu aberatii de gen "NU" la orice), cum va puteti asocia cu un asemenea personaj. Nu va e frica ca va trage scorul intregii aliante in jos prin spumegarile sale inculte? Sau este o stragetie: dumneaviastra atrageti electoratul mai cu capul pe umeri, iar domnul Antonescu amatorii de circ ieftin?

    2. De-a lungul istoriei romanii s-au dovedit incapabili de se guverna singuri, si mai ales in ultimii 22 de ani acest fapt a fost evident: defrisari fara cap, justitie si politie impotente care fac ca Romania sa nu fie un stat de drept (si nu ma refer numai in privinta marilor politicieni, ma refer la faptul ca orice gainar scapa de lege daca a furat suficient), faptul ca nimic nu se face fara spagi ci comisioane si lista poate continua. Singurele lucruri pozitive au fost facute la presiunea UE si datorita anumitor tratate pe care le-am semnat. In aceste conditii nu credeti ca e o idee buna sa cedam cat mai mult din suveranitate, iar actualul Tratat Fiscal este o buna ocazie pentru acest lucru?
  • Social Democratii Prosperi (Marţi, 6 martie 2012, 12:00)

    Radu [anonim]

    Comentati va rog pe marginea urmatoarei teme:

    Atat in Romania cat si in alte tari (DSK in Franta spre exemplu) "vocile" Social Democratiei se bucura de bunastare. Partidul pe care il conduceti (si celelalte de altfel) are un numar important de functionari publici bogati. Prin functionar public inteleg si persoane politice, cum ar fi domnul Adrian Nastase. Dansul a avut permanent, in ultimii 20 de ani o functie de demnitate publica (de cele mai multe ori aleasa). Se ridica doua intrebari:

    1. In ce masura aceste voci sunt capabile sa inteleaga aspiratiile cetatenesti pe care pretind ca le reprezinta, ei situandu-se in afara acestei clase?
    2. Cat de eficient au reprezentat aceste apiratii daca au mai avut si timp ptr. a crea propria lor bunastare? Data fiind situatia inca grava a vastei majoritati a cetatenilor tarii, nu ar fi mai firesc ca acesti demnitari sa lucreze pana la 19 ore/zi ptr. functia in care se afla, in consecinta neglijand propria situatie materiala?
  • comducere (Marţi, 6 martie 2012, 12:01)

    njk [anonim]

    Daca "venerabill" tovaras Iliescu critica legea lustratiei, dumneavoastra va veti inconjura de oamenii vechi ai PDSR care au facut destule greseli?
  • O varianta pentru Executiv (Marţi, 6 martie 2012, 12:10)

    Alin [anonim]

    Sunt membru al PSD si astept cu nerabdare castigarea alegerilor. Singura temere este aceea ca vom prelua guvernarea intr-o tara pur si simplu devastata si indatorata de incompetenta si coruptia ultimelor guvernari. Ca premier, veti avea o misiune extrem de dificila si in acelasi timp periculoasa, cu prioritate absoluta in reluarea cresterii economice sanatoase intr-un mediu international nefavorabil. Pilonii principali nu pot fi decat investitiile straine si fondurile europene. In asemenea conditii, poate ca ar fi mai util pentru Dvs. si partid sa preluati presedintia Senatului si sa incredintati din partea PSD functia de sef al Executivului unui “tehnocrat” (in acceptia care se vehiculeaza la noi) deplin familiar si foarte bine conectat la mediul economic si financiar international. Daca Mugur Isarescu pare greu de convins, un asemenea om ar putea fi Misu Negritoiu, directorul general la ING Romania, care are si o experienta remarcabila in actul de guvernare, ca si Florin Georgescu, actualul prim-viceguvernator la BNR. Mai ales ca ambii au fost membri PSD. Desigur, ar trebui sa vrea si ei...
  • Buna ziua ! (Marţi, 6 martie 2012, 12:15)

    Ariston [anonim]

    Dle Ponta, sunt un fost sustinator PNL. As vrea sa va sugerez sa nu copiati atitudinea radicala a dlui Antonescu. Fiti dle un pic mai concilianti, duceti-va in Parlament la dezbateri si nu mai stati pe la usi ! Ce inseamna asta ? Pentru ce v-am ales? Nu observati că in jurul nostru ca se petrec lucruri tot mai dureroase ?
  • Comentariu la raspuns... (Marţi, 6 martie 2012, 12:51)

    Razvan A [anonim]

    "Pronosticul meu, daca-l acceptati, este Antonescu - presedinte sustinut de USL si Ponta premier, sutinut de USL. O sa vedem cine are dreptate."

    SA NE FEREASCA DUMNEZEU de asa ceva.
  • LOCALE BUCURESTI (Marţi, 6 martie 2012, 12:57)

    alexandru [anonim]

    la ora actuala se stie ca la PMB va candida S Oprescu
    la sect 1 Chiliman (PNL) la 2 C Popescu (PNL) la 3 R Negoita (PSD) la 5 M Vanghelie (PSD)

    la nivelul acestor sectoare avand in vedere sondajele si realitatea din teren, in proportie de 90%, vor ramane primarii care sunt la ora actuala in functie. Deci USL nici nu va castiga, nici nu va pierde

    la 4, proaspatul UNPR-ist Piedone este invincibil. Aici insa e problema lui Voiculescu pentru ca ei l-au scapat printre degete pe Piedone. In mod normal aici, ACD ar trebui sa isi nominalizeze un candidat (cel mai bine din partea PC) E vina lor ca au pierdut omul
    sectorul 6 este singurul care poate fi castigat de USL, in plus fata de situatia actuala.

    INTREBAREA ESTE LA CE DATA DAR SIGUR SE VOR ANUNTA CANDIDATII PENTRU CELE 6 SECTOARE? AU MAI RAMAS MAI PUTIN DE 100 DE ZILE PANA LA ZIUA VOTULUI.
  • Dosar Flota (Marţi, 6 martie 2012, 13:04)

    Marius [anonim]

    Domnule Victor Ponta...buna ziua...in cazul in care USL castiga alegerile parlamentare si sa presupunem ca prin vot parlamentar suspendati presedintele...dumneavoastra in calitate de lider al USL redeschideti celebrul dosar Flota?..si acolo trebuie sa se faca lumina!In rest va doresc...mult succes!si...Da...de data asta chiar votez...USL!!!