Deputatii Opozitiei au refuzat solicitarea de a se intoarce la lucrarile plenului Camerei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2012, 11:59 Actualitate | Politic


Deputatii coalitiei de guvernare au facut marti, in sedinta de plen a Camerei Deputatilor, un apel la colegii din Opozitie sa se intoarca la lucrarile parlamentare, dar acestia au refuzat din nou, relateaza Agerpres.

Viceliderul deputatilor PSD Marian Neacsu a anuntat ca social-democratii si liberalii continua protestul din Parlament si ca vor reveni la lucrari in momentul in care cele patru conditii puse de ei vor fi respectate de majoritatea parlamentara.

Neacsu a adaugat ca o parte dintre colegii lui din Opozitie au lucrat luni si marti in Parlament, ei avand o intalnire cu reprezentantii asociatiei de pacienti pentru a discuta despre legea sanatatii, si au participat la sedinta de plen la declaratiile politice.

La randul sau, liderul deputatilor PDL, Mircea Toader, a facut apel la Opozitie sa se intoarca in plen, afirmand ca activitatile pe care le-a amintit Neacsu "nu au legatura cu activitatea parlamentara, ci cu cea extraparlamentara".

"Problema de ordonante de urgenta si de asumare de raspundere a fost lamurita, premierul Ungureanu a declarat ca nu va fi un exces de astfel de initiative, totul depinde de modul in care si Opozitia doreste sa conlucreze. Nu vor fi astfel de excese decat in conditiile in care nu se doreste sub nicio forma sa conlucram. In legatura cu respectarea regulamentului, cand considerati ca o anumita prevedere a lui este incalcata vom face o pauza de consultari si vom gasi solutia impreuna", le-a transmis Toader deputatilor Opozitiei.

Explicatiile lui Toader nu l-au multumit insa pe liderul deputatilor PSD, Mircea Dusa, care a spus ca cele patru conditii puse de Opozitie trebuie asumate, lunea viitoare, dupa sedintele de conducere ale partidelor care sprijina Coalitia guvernamentala de catre liderii acestora si nu de premier, care este independent politic.

"Domnul Toader poate face apeluri de la microfon, am avut multe intelegeri si cu domnul Toader si de multe ori nu le-a respectat, apelul lui nu este o garantie", a mai spus Dusa.

La sedinta plenului de marti din totalul de 328 deputati sunt prezenti 173.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2637 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Daca nu le-a facut partie nimeni! (Marţi, 14 februarie 2012, 12:07)

    mircea [anonim]

    Deputatii USL nu merg in Parlament pentru-ca le este frica sa nu fie pusi la lopata.Este mai usor sa stai la un sprit si pe seara sa porcai la anrene,realitatea,romania tv.
    • +22 (26 voturi)    
      Exact. Au treaba la antene si irealitati (Marţi, 14 februarie 2012, 12:18)

      bob [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Doar nu o sa-si piarda timpul in Parlament, cand pot injura in voie la tembeliziunile din Romania. Pacat ca mai sunt fraieri care se mai uita la ei.
      • +17 (21 voturi)    
        opozitia mai are un proiect... (Marţi, 14 februarie 2012, 12:31)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui bob

        pe langa jos basescu,acum mai au un proiect, ce fund are boc...viitor de aur tzara are...sedintele de guvern se vor tine in studio la antena 3...
      • +1 (1 vot)    
        bob -ule (Miercuri, 15 februarie 2012, 8:28)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui bob

        Cei ce se uita la latrine-TV ,nu sunt fraieri ci prosti, lipsiti de orice logica !
    • +5 (7 voturi)    
      Ma gandesc (Marţi, 14 februarie 2012, 14:15)

      SS [anonim] i-a raspuns lui mircea

      daca n-ar trebui sa se faca o sesizare la Curtea Constitutionala in legatura cu refuzul opozitiei de a merge la lucru in Parlament.Chiar pot sa faca ce doresc fara a fi trasi la raspundere?
      • -6 (6 voturi)    
        Parlamentarii fac ce vor alegatorii lor sa faca! (Marţi, 14 februarie 2012, 15:14)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui SS

        Tu pe cine ai votat? Pe cineva portocali...
        Ce vrei tu sa faca alesul tau? Sa dea legi portocalii...pai este in parlament si asta face.
        Eu cu cine am votat?Pe cineva din opozitie....
        ce vreau eu sa faca alesul meu?Sa se opuna promulgarii legilor portocalii...si asta face.
        Daca nu poate in parlament, pentru ca prin manevre incorecte a devenit minoritar (pentru mine traseismul politic este neconstitutional)..atunci eu sunt de acord sa faca greva.
        Deci ...alesii mei fac ce le cer eu, ai tai ce le ceri tu.
        De ce nu intrebati, voi , cei indignati ca parlamentarii platiti de noi toti, nu lucreaza, ce parere au alegatorii?
        Sondajele (chiar si cele aranjate, coafate oranj) arata ca electoratul voteaza majoritar USL, deci este de acord cu actiunile lor.
        Deci....."ciocu mic, ca acum suntem noi la putere" (am citat din deputata PDL care nu s-a facut cunoscuta prin alceva decat prin aceasta replica celebra)
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 14 februarie 2012, 16:11)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Aha, deci tu nu ai votat pentru ca alesii tai sa faca ceva util pentru tara, tu ai votat pentru a ii impiedica pe altii sa faca ceva (util sau nu)... Bine gandit...
        • +2 (2 voturi)    
          Lehamite... (Marţi, 14 februarie 2012, 16:11)

          SS [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Pai Crin e in greva parlamentara de la inceput (pentru ce a luat salariu?)Te reprezinta?
        • +2 (2 voturi)    
          Mai mult portocaliu decat rosu.. (Marţi, 14 februarie 2012, 17:05)

          Mioritza [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Cum sa se intoarca USL-ul la munca? Sunt surmenati de atata participare la "show"-l lui Capatos unde-i fac coprocultura sau....tuseu rectal lui Boc!
          Apoi, programul se termina tarziu in noapte si trezirea e dificila daca bagi si un coniac la intuneric.
          Sunt inca destule oitze care sprijina atitudinea asta,din pacate.
        • +1 (1 vot)    
          US-lasi (Marţi, 14 februarie 2012, 20:07)

          Traian [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          Lupta pe la televiziuni fiecare pentru interesul lui. Politicieni responsabili ar trebui sa lupte in Parlament pentru programele lor, pentru ideile lor. Legile se fac in Parlament nu la televizor.
  • +12 (20 voturi)    
    Pai,de ce (Marţi, 14 februarie 2012, 12:11)

    Gabi M [anonim]

    sa se intoarca la munca?Este mai bine in greva de lux pe banii nostri!Nemernici in frunte cu Carlanul obraznic,vesnicul chiulangiu Crin(care este senator dar nici in Senat nu se duce!Ce-i prost?!Asa poate sa joace poker toata noaptea,sa bea vodca si sa se scoale la pranz!
  • +20 (26 voturi)    
    e frig afara (Marţi, 14 februarie 2012, 12:12)

    Mihai Paraschiv [anonim]

    pai cum sa vina usl-ul la munca pe vremea asta.Mai bine stai acasa la caldurica si seara iesi la irealitatea si antelenele lui felix si comentezi cum a fost filmat boc in curul gol si la sfarsit strigi cat te tine gura "JOS DICTATORUL". La sfarsit de luna iti incasezi salariul de parlamentar ca doar ai trudit din greu pt bine tarii.
  • +24 (26 voturi)    
    daca va cheama voiculescu la antene.... (Marţi, 14 februarie 2012, 12:17)

    popcorn monta [utilizator]

    pentru asta aveti timp?..va plateste voiculescu salariul....cred ca salariul vostru e platit de mine...fugiti ca face apel voiculescu sa comentati despre boc...
  • +24 (26 voturi)    
    Pai cum ? (Marţi, 14 februarie 2012, 12:20)

    marmarin [utilizator]

    Sa se duca in parlament sa se ocupe de treburile tarii sau sa stea la antene sa comenteze fundul lui BOC?
    Cam asta ne ofera opozitia. Nu am vazut niciunul dintre copresedinti astia USLasi sa se duca macar sa spuna o vorba buna oamenilor alora inzapeziti. Stau toata ziua pe la televiziuni. Pentru numele lui dumnezeu nu mai vreau sa -i platesc pana nu se intorc in parlament. Nu mai vreau sa mi se opreasca niciun impozit pana cand javrele asta nu se mai duc la realitatea, clona ei RTV , antene si alte spurcaciuni. Inapoi in parlament nesimtitilor. Sa nu mai ridice niciunul salariul si toate indemnizatiile . Sa nu aud ca au donat nustiu unde banii ca nu-i mai crede nimeni.Inca o data INAPOI IN PARLAMENT. In ceea cel priveste pe antenescu - ATAT IL DUCE MINTEA. Cine mai avea o urma de indoiala cred ca s-a lamurit.
  • +12 (14 voturi)    
    pai... (Marţi, 14 februarie 2012, 12:28)

    pepy [utilizator]

    Sper sa nu se respecte niciodata cele patru conditii puse de voi .....poate dispareti pentru totdeauna din politica !!
  • +12 (14 voturi)    
    vedeti ! (Marţi, 14 februarie 2012, 12:29)

    yeti [anonim]

    d'aia trebuia starea aia de urgenta.
    i'ar fi obligat !
    • -13 (15 voturi)    
      CORECT ! (Marţi, 14 februarie 2012, 13:27)

      VIERMELE INZAPEZIT [anonim] i-a raspuns lui yeti

      aici e buba ! ar fi fost obligati toti sa-si faca treaba . chiar daca sint simpatizant pnl si sustin actiunile usl .... trebuia sa se dea stare de urgenta . sint din buzau si vad cu ochii mei realitatea de afara nu trebuie sa ma uit la tv . iar autoritatile nu fac nimic sau aproape nimic . prefectul si primul sinistru acuza oamenii ca primele pirtii le-au facut la circiuma ! gresit ! circiuma in mediul rural este locul de unde i-si iau oamenii chibrituri , luminari , gaz lampant ( ca nu este curent electric ) , sare , faina , orez , butelii de aragaz ! la sate nu sint mall-uri !
      dar i-i era frica chiorului ca i-i ia armata puterea ... asta este jucaria lui si numai a lui si nu i-o ia nimeni !
      //  nu face week-end-ul la predeal cint tara este ingropata in troiene !(editat de HotNews.ro)
      • +3 (3 voturi)    
        Dezinformare! (Marţi, 14 februarie 2012, 15:23)

        Tzaranul [anonim] i-a raspuns lui VIERMELE INZAPEZIT

        Moshu, mai lasa-ne cu trollingul ca matale nu esti de la tzara cum nu sunt eu popa!

        Ce om la tzara intreg la minte cumpara faina de la birtul din sat. Poti sa-i spui "market" pana maiine, ca omul gospodar are de toate acasa.

        Asta nu inseamna ca nu trebe sa ajutam greierii care's in nevoie, da nu mai pune botul la propaganda USLista, ca lucrurile nu stau chiar asha.

        Ce sa spun, stie antonescu ce e aia stare de urgenta, hai sa facem stare de urgenta ca asha vrea USL... ai putina rabdare prietene ca ajunge si USL la putere si vedem atunci de ce e in stare. Chiar nu mai puteti astepta un an sa va vina randul?!
  • -20 (22 voturi)    
    POSTACI (Marţi, 14 februarie 2012, 12:39)

    unul indiferent [anonim]

    ce de postaci pro putere pe aici...cu cat sunteti plati pe mesaj?
    • +16 (18 voturi)    
      Multi (Marţi, 14 februarie 2012, 12:43)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui unul indiferent

      Suntem multi si sper tot mai multi.
      • -3 (3 voturi)    
        Mulți spui? (Marţi, 14 februarie 2012, 16:59)

        George1 [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Sunteți puțini și veți fi și mai puțini(sub 5%).
        • +3 (3 voturi)    
          Foarte bine (Marţi, 14 februarie 2012, 17:05)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui George1

          Ma bucur chiar daca vom fi 0,1%. Cam atatia oameni normali o sa aiba România.
          Restul vor râde de fundul lui Boc.
          • -2 (2 voturi)    
            Fie foarte bine! (Marţi, 14 februarie 2012, 19:21)

            George1 [anonim] i-a raspuns lui nano2k

            După modul de gândire mă obligi să cred că faci parte din cei anormali. În nici un caz filmulețul cu Boc nu a fost făcut de un opozant. Că nu trebuia să fie dat pe posturile TV, sunt de acord. În ceea ce privește anormalitatea românilor, te înșeli amarnic. Poporul român a fost, este și va fi un popor normal, un popor muncitor și cinstit. Uscăturile existente, în număr mic, vor fi până la urmă îndepărtate cu succes prin voința majorității.
    • +15 (17 voturi)    
      Sunt platit cu salariu de senator in greva... (Marţi, 14 februarie 2012, 13:12)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui unul indiferent

      ... care, intr-o tara normala ar insemna ZERO lei !

      In timp ce eu comentez pe forumuri (ca in Parlament nu am acces), parlamentarii nu calca pe acolo, dar se vaita ca Guvernul da ordonante...
      • -1 (1 vot)    
        Ca întotdeauna, ocolești răspunsul! (Marţi, 14 februarie 2012, 17:25)

        George1 [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Întrebarea era cu cât sunteți plătiți voi postacii portocalii(ai puterii) pe mesaj transmis pe site. Iar tu, marele postangiu, comentezi zilnic pe forumuri(pentru asta ești plătit), deoarece nu ai acces în parlament! Ce grozav ești!
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt "postac" la o multinationala (Miercuri, 15 februarie 2012, 10:05)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui George1

          Si sunt bine platit, dar pentru ce muncesc, nu pentru ce postez...
          Postarile le fac in micile pauze, ca nu lucrez "la banda"...
    • +5 (7 voturi)    
      Indiferentule (Marţi, 14 februarie 2012, 14:35)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui unul indiferent

      intrebi oare din experienta proprie? Poti banui pe cineva doar daca tu esti in stare sa faci acelasi lucru. Schimba situl!
    • 0 (0 voturi)    
      Pierdere de vreme (Marţi, 14 februarie 2012, 20:10)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui unul indiferent

      Astia nu platesc nimic. La voi se plateste ceva?
  • +11 (15 voturi)    
    Si cum ati vrea voi sa ajutati poporul? (Marţi, 14 februarie 2012, 12:46)

    pepy [utilizator]

    Dovediti ca nu va intereseaza decat de voi ......adica daca voi o duceti bine , nu v a pasa de oamenii care au casele acoperite de zapada !!
  • +13 (15 voturi)    
    protest (Marţi, 14 februarie 2012, 13:17)

    minerva [anonim]

    Nu prea inteleg eu : ai un contract cu alegatorii, dar nu-l onorezi , pentru ca....Nu te duci sa dezbati legile, sa votezi-impotriva-, ci stai pe holuri sau in "teritoriu"! Nu ai corespondent in regulamente pentru refuzul de a-ti face datoria ( te incurci in ...greva, protest sau mai stiu eu ce nume ii dai chiulului ) , dar iti iei banii ! Aratati-mi , d-lor, un alt loc de munca in care poti sa faci ceea ce faceti d-voastra !Ce garantii am eu , ca atunci cind Crin Antonescu va iesi presedinte se va duce la serviciu, chiar daca se supara, chiar daca..
  • +9 (11 voturi)    
    Este revoltator... (Marţi, 14 februarie 2012, 13:54)

    ileana [anonim]

    cum parlamentarii opozitiei ne sfideaza pe noi toti neducandu-se la job-ul pentru care au fost alesi! Ei au un mandat de la populatie si nu ajuta in niciun fel cetatetii acestei tari prin faptul ca nu vor sa lucreze in semn de protest. Protest fata de cine?! ca nu fac decat sa blocheze activitatea Parlamentului si asta nu este in interesul niciunui cetatean. Doar daca sunt acolo si se opun masurilor aberante ajuta cetatenii.
    Sau a prins bine greva asta, date fiind conditiile meteo, ca nu a trebui sa mai iasa din casa si sa se lupte cu zapada, cum am facut noi cetatii de rand.
  • -4 (6 voturi)    
    80 prezenti (Marţi, 14 februarie 2012, 13:58)

    monel [anonim]

    oare de unde ia hotnews prezenta? pe alte site-uri in sala sunt 80 de parlamentari. traiasca numaratoarea anastase.unde or fi restul de parlamentari ai puterii, or fi intrat in greva?
  • +7 (9 voturi)    
    Nu ma refer la nici un partid anume (Marţi, 14 februarie 2012, 13:58)

    Gig [anonim]

    mama lor de banditi, pai dupa ce fura de nu mai pot, au salarii prea mari pentru ceea ce fac, se mai duc si la munca cand vor?
    Cum eu nu pot sa lipsesc de la munca, asa nici ei sa nu lipseasca, ei sint in slujba noastra si isi bat joc de noi? De ce ei sint mai presus de lege?
    Afara cu toti chiulangii si lenesii!
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 14 februarie 2012, 14:32)

    eu [anonim]

    vezi de aia trebuie ca un mandat de parlamentar sa fie precum un contract de munca

    ai lipsit nemotivat 30 zile lucratoare intr-un an ?? OUT...

    urmatorul pe listele din colegiu sa vin sa semneze in locul lui, astfel se rezolva si cu problema alegerilor cand un parlamentar pleaca/moare etc...

    exista solutii atat de simple la probleme atat de grave... dar cine sa le voteze ??? tocmai ticalosii care lipsesc si sunt prezenti pe la antene si pe la irealitati....
    • +1 (1 vot)    
      puturosii alesi (Marţi, 14 februarie 2012, 16:43)

      Bun [utilizator] i-a raspuns lui eu

      da,ar trebui luat in discutie,o propunere prin care inlocuirea celor plecati prin demisie sau deces din parlament ,sa se procedeze la inlocuirea acestora cu urmatorul pe lista de la alegeri.cred ca ar fi constitutional si nu ar face presiune pe bugetul de stat,economisind fonduri care nu ar fi astfel risipite,putind fi directionate acolo unde este mai mare nevoie...
  • 0 (0 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:30)

    andruscaa [anonim]

    interesant mod de a scapa de responsabilitati ... fac si ei ce vad la "marele sef" Antonescu ... e mai usor sa tragi chiulul decat sa iti faci treaba pentru care ai fost desemnat
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 15 februarie 2012, 17:18)

    radu [anonim]

    Au ca exemplu chiulangiul-sef Crin Antonescu! Daca el isi gaseste alte treburi mai importante pentru el decat tara ceilalti de ce sa procedeze altfel?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-i invata seful, asta fac! (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:05)

    mara_maria [anonim]

    Cum sa vina ei la munca? Nu credeti ca le este mult prea bine in vacanta, mai ales ca sunt si platiti?
  • 0 (0 voturi)    
    parodia activitatii parlamentare a opozitiei (Joi, 16 februarie 2012, 11:09)

    maria [anonim]

    Este o lipsa totala de responsabilitate
    Atitudinea de dezertori este revoltatoare si ar trebui aspru pedepsita Banii trebuiesc recuperati si din punctul meu de vedere nici un parlamentar care a participat la acest "furt "din buzunarele goale ale romanilor nu ar trebui sa mai fie ales .Poate au fost si parlamentari care au gandit altfel ,dar faptul ca nu au fost capabili sa aiba o atitudine responsabila si sa mearga in parlament acolo unde au fost trimisi de alegatori ,ma face sa afirm ca nici ei nu sunt mai buni . Nu avem obligatia
    sa tinem in hoteluri de lux ,contribuind din venituri noastre care de multe ori sunt insuficiente pentru traiul de zi cu zi , oameni care vin in Bucuresti
    la plimbare si care fac din activitatea parlamentara o parodie de cea mai proasta calitate .Acesti oameni chiar nu-si cunosc obligatiile Si ma intreb ce cauta in parlament Sunt PREA MULTI si prea lipsiti de responsabilitate .
    Daca noi romanii am sti sa ne aparam demnitatea si drepturile ,ar trebui sa ne opunem categoric accederii in parlament a unor oameni care nu stiu sa ne respecte , nu ne apara interesele si care ne sfideaza pur si simlu .Asta o putem face la vot.