VIDEO Traian Basescu: Tratatul UE de guvernanta fiscala trebuie semnat pana la 1 martie, nu exista o pozitie a partidelor din opozitie. * 7 puncte din discursul domnului Ponta coincid cu programul Guvernului, exista o baza reala pentru discutii privind revenirea opozitiei in Parlament

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 16:52 Actualitate | Politic


"Tratatul (privind guvernanta fiscala in UE - n.red.) nu este o urgenta a presedintelui. Tratatul, daca vrem sa il semnam, trebuie sa il semnam pana la 1 martie. El nu poate fi semnat fara o sustinere a partidelor parlamentare sau macar a majoritatii parlamentare. Azi s-a decis sa se semneze un protocol la nivelul partidelor parlamentare. Din ce am discutat in trecut cu partidele de opozitie, nu exista o pozitie pana acum", a afirmat presedintele Traian Basescu, la Palatul Cotroceni. Seful statului a mai adaugat ca "7 puncte din discursul domnului Ponta coincid cu programul Guvernului, iar daca si partidele constata acest lucru exista o baza reala pentru discutii privind revenirea opozitiei in Parlament."


Declaratiile lui Traian Basescu:

In comparatie cu oamenii aflati in suferinta poate parea o problema secundara, dar Romania nu mai poate amana o decizie a semnarii tratatului.

Azi s-a decis sa se semneze un protocol la nivelul partidelor parlamentare. Din ce am discutat in trecut cu partidele de opozitie, nu exista o pozitie pana acum.

Sper ca in timpul cel mai scurt sa fie redactat protocolul, iar partidele care sunt de acord sa se pronunte, pentru ca decizia sa poata fi luata si comunicata in timp util la Bruxelles.

7 puncte din discursul domnului Ponta coincid cu programul Guvernului, daca si partidele constata acest lucru exista o baza reala pentru discutii privind revenirea opozitiei in Parlament.



Am primit si scris astazi si am primit si solicitarea publica a domnului Ponta, iar azi am primit de la presedintele CJ Buzau solicitatea de a institui starea de urgenta.

Stiu ca se incearca aproape cu disperare atragerea in dispute publice a presedintelui. Din pacate, nu am nici disponibilitatea pentru asa ceva, nici nu este cazul sa fim in dispute intr-un moment in care oamenii sufera.

Daca as raspunde solicitarii domnului Ponta si a presedintelui CJ Buzau, va rog pe toti sa cititi articolul 93 din Constitutia Romaniei. Eu va voi citi articolele de lege care decurg din acest articol.

Starea de urgenta se defineste astfel: ansamblul de masuri exceptionale, de natura politica, economica si de ordine publica, aplicabila pe intreg teritoriul tarii sau in unele unitati administrativ-teritoriale, in urmatoarele situatii: existenta unor pericole grave sau iminente privind functionarea statului si a democratiei. Nu se pune problema.

Acest lucru ar insemna ca toate masurile care se dispun sa se dispuna prin ordonante militare. Este evident ca acest lucru nu se refera la situatii de iarna si de viscol care afecteaza partial teritoriul tarii.

Nu pot sa apreciez decat ca ori s-a vrut o capcana in care presedintele sa se repeada cu un decret a instituirii starii de urgenta, ceea ce ar fi insemnat ca conducerea administratiilor locale sa fie preluate de militari si sa se ia decizii prin ordonante militare, ori nu se cunoaste legea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1590 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    becul! (Luni, 13 februarie 2012, 16:57)

    Petrica [anonim]

    Diversiunea basista cu electricitatea e de toata jena. Spune unul ca ne ia curentul si dupa juma de ora vine eroul si zice ca nu se pune problema. Destul de disperat, se pare.
    • +10 (10 voturi)    
      Esti "baiat destept"? (Luni, 13 februarie 2012, 17:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Petrica

      Altfel nu se explica tafna ta.Da,sa stii ca unii ar fi vrut o intrerupere a alimentarii cu energie la populatie,pe motiv de iarna,in realitate sa poata vinde mai mult la export,unde acum cererea este mare si pretul mai mare ca in Romania.Daca nu Basescu sa le dea peste mana,atunci cine?Daca o patea-i si nu intrervenea Basescu,ce spune-i?Faci ,cu sau fara intentie jocul unor excroci,care,asa sunt ei,oriunde in lume,in vremuri grele,ei sa castige din specula.
  • -6 (8 voturi)    
    Micu Titulescu (Luni, 13 februarie 2012, 17:03)

    x [anonim]

    Micu Titulescu nu a priceput ca linga Marele Catarg (un fel de Stejarul din Borzesti marin) nu prea a ramas nimeni prea mult timp (fara sa fie un umil servitor).
    EL i-a tradat pe toti de care s-a folosit.
    Acu' sa vedem pe unde scoate camasa.
  • +8 (8 voturi)    
    Declaratii Basescu (Luni, 13 februarie 2012, 17:18)

    costel [anonim]

    USL crede ca in 2013 va guverna Romania.De aceea prevederile Tratatului UE nu-i convin ca nu mai pot sa dea bani de pomana,iar bugetele Romaniei vor fi supuse controlului CE.Pe cei de la USL nu-i doare de romani ci de faptul ca nu-si vor mai putea umple buzunare asa cum au facut in 2007 si 2008.Dar cred ca Dumnezeu si romanii nu-i vor lasa sa ajunga sa guverneze Romania.De aceea nu vor sa se semneze Tratatul fiscal cu UE.
    • +3 (3 voturi)    
      Si atunci de unde ia bani? (Luni, 13 februarie 2012, 17:28)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Pai daca bugetul de pensii si salarii + cheltuieli cu sanatatea e pe rosu tot e nevoie de imprumuturi..
      Cine da banii si mai ales cu ce dobanda si in ce conditii? Ne consultam cu grecii si le urmam exemplul?
  • +4 (4 voturi)    
    nu le lua apararea la puturosi .. (Luni, 13 februarie 2012, 17:42)

    kirvt [anonim]

    d-nul presedinte le ia lua apararea la puturosi..
    diplomatic...asa e ..
    nu le luati... are dreptate premierul...

    la munca...
    am vazut un episod despre erdogan premierul turciei...
    mi-a placut ....
    asa vreau si la noi...
    • 0 (0 voturi)    
      flacau (Marţi, 14 februarie 2012, 8:51)

      yeti [anonim] i-a raspuns lui kirvt

      ia mata o lopata, d'aia mai lata, dar si un tarnacop si mergi pe strada matale, ca or fi batrani care nu'si pot face partie, ajuta la curatat trotoare si la strazile secundare, unde primarii n'au patruns inca.

      in bucuresti e luna, toti cetatenii la lopata, nu e nimeni prin carciumi.
      sunt trotoarele negre, strazile sampoante.

      jenant, iesi oleaca afara din bloc si vezi pe unde calci, dedesupt e gheata.
      d'aia ti'am recomandat si tarnacopul.
      si apropo, din cei peste 70 de morti, majoaritatea au fost la bucale, in dulcea urbea a lui mitica oparescu si'a lui marean si'a lui chiuliman pasa, piedone si toti vestitii !
      iar toader, sef de deputati ai pedele, zicea, ca au murit de betie.
      deci, ascultand la sefii pedele si la matale, romanii sunt betivi si puturosi.
      • 0 (0 voturi)    
        salut yeti... (Marţi, 14 februarie 2012, 13:06)

        pepy [utilizator] i-a raspuns lui yeti

        Sunt de acord cu tine ... dar , daca deschidem ochii mai bine .... chiar vezi romani care sunt apti de munca si nu fac nimic pentru a se ajuta ..... mai usor este sa astepte armata sa-i scoata din zapada si alimente de la stat ...
        Sincer imi este foarte mila de oamenii neputinciosi , care chiar daca vor sa faca ceva nu pot si sunt de parere ca pana acum a fost relativ bine doar cu zapada .... dar eu gandesc ca ninsoarea a cam incetat si temperaturile cresc !!
        Parerea mea este ca masurile care trebuiesc luate de acum incolo , ar trebui sa fie pentru prevenirea inundatiilor ....
  • +1 (1 vot)    
    opozitia 0 (Luni, 13 februarie 2012, 18:54)

    ciprian [anonim]

    Opozitia nu face altceva decat sa se mai opuna inca o data dezvoltarii si prosperitatii. Dar asta nu mai este o noutate pentru nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 14 februarie 2012, 11:27)

    radu [anonim]

    Avand in vedere ca Romania este un partener european este evident ca aceasta decizie trebuie luata cat mai curand
  • 0 (0 voturi)    
    o ratiune (Marţi, 14 februarie 2012, 12:03)

    ingrid [anonim]

    acest tratat ne obliga la ratiune indiferent de cine va ajunge la guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    decizii (Marţi, 14 februarie 2012, 14:05)

    dragos [anonim]

    Romania nu mai poate intarzia luarea acestei decizii dar inca odata se pare ca avem piedici din partea opozitiei.
  • 0 (0 voturi)    
    tratat (Marţi, 14 februarie 2012, 16:26)

    alex [anonim]

    Fiind membra U.E,Romania trebuie sa semneze acest tratat indiferent de haosul pe care il creeaza USL in politica romaneasca si nu numai!Guvernul Ungureanu va lua decizia cea mai buna si cu siguranta va fi semnat si acest tratat!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 14 februarie 2012, 17:28)

    alina [anonim]

    nu inteleg de ce acest tratat ar fi o problema pentru ca Romania a fost si va fi un partener european de nadejde