VIDEO Victor Ponta: Nu am discutat in USL discursul meu, eu imi fac singur discursul. Daca colegii de la PNL s-au suparat, vom discuta acest aspect

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2012, 13:32 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: HotNews / Dan Popescu
Victor Ponta a declarat joi, dupa discursul criticat de liberali, ca "nu am discutat in USL discursul meu, eu imi fac singur discursul. Daca colegii de la PNL s-au suparat, vom discuta acest aspect. Nu inteleg de ce i-a deranjat atat de tare, am vorbit in numele meu si daca vor si al PSD".

Reamintim ca Mihai Voicu, vicepresedinte PNL, s-a aratat deranjat de discursul lui Ponta, spunind ca "am fost si noi mirati de acest discurs al lui Victor Ponta. Nu l-am stabilit impreuna in USL".

Victor Ponta a sustinut in fata Parlamentului, cu ocazia votului de investitura pentru guvernul Ungureanu, un discurs echilibrat si neutru in care a evitat orice atac dur asupra premierului desemnat si ministrilor sai. Mai mult, el a anuntat o posibila sustinere a USL daca noul guvern va sprijini 15 masuri punctuale.

In plus, Ponta a respins catalogarea noului cabinet ca un "guvern al clonelor", adica exact expresia folosita de Dan Voiculescu si Antena 1 si Antena 3 in ultimele zile.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17741 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    procedura discurs (Joi, 9 februarie 2012, 13:36)

    Xcb [utilizator]

    De fapt ei acolo la USL, fac cinci sase discursuri in fiecare dimineata si cine apare primull pe la televiziuni recita un fragment.

    Acum au avut un derapaj, un rebel care a improvizat.
    O rezolva si pe asta.
    Sa invete la presa trebuie sa spune ce trebuie nu ce vrea el.
    • +30 (30 voturi)    
      Discursul 'anti-' e simplist si rasuflat (Joi, 9 februarie 2012, 14:18)

      Scrijelit pe usa: Ponta-Ungureanu=love [anonim] i-a raspuns lui Xcb

      Din cele 15 puncte propuse de Ponta sunt cateva foarte bune, pe care Ungureanu le poate aproba.

      Ar fi excelent ca legea electorala sa fie reformulata cu sustinerea PSD (300 mandate, vot uninominal, redesenarea colegiilor in functie de recensamant).

      La fel taxa pe marile averi.

      Oricum, Ponta dovedeste ca e foarte periculos, il face pe Antonescu sa para un pampalau somnoros si agitat !
      • +5 (5 voturi)    
        urma scapa turma (Joi, 9 februarie 2012, 15:39)

        anonimul [anonim] i-a raspuns lui Scrijelit pe usa: Ponta-Ungureanu=love

        Ponta a realizat ca scade in sondaje din alianta cu PNLsi PC. In plus are un socru care prezent in Parlament si el sa-l sustina pe Ponta . Asa ca ADORMESCU a pierdut si bruma de votanti pe care o mai avea. Ponta va scapa turma de PSDist atat cat a mai ramas
        • +3 (5 voturi)    
          dar daca ... (Joi, 9 februarie 2012, 15:52)

          Est [utilizator] i-a raspuns lui anonimul

          MRU il are cu ceva la mana pe Ponta, si Ponta stie bine acest lucru?
    • +5 (7 voturi)    
      USL e la 10% (Joi, 9 februarie 2012, 15:42)

      gigib [anonim] i-a raspuns lui Xcb

      Ponta si-a dat seama ca sint sanse mici sa prinda un loc in parlament la viitoarele alegeri asa ca si-a schimbat strategia
      Pina in noiembrie PSD se va alia cu PDL si UNPR altfel nu pot trece peste pragul de intrare in parlament
      Antonescu si PNL sintpe urmele PNT ca si disparuti de pe scena politica,
  • +11 (25 voturi)    
    am vorbit in numele meu si daca vor si al PSD (Joi, 9 februarie 2012, 13:43)

    teo [anonim]

    Pai din aceasta cauza te critica Ion Iliescu si te pune la punct, afirmand ca esti incapabil sa negociezi pozitia partidului, al carui presedinte esti! In calitatea ta de presedinte al PSD nu poti vorbi "in numele tau si daca vreti al PSD"!.
    Daca in numele PSD-ului, al carui presedinte esti, nu poti vorbi, despre ce ai putea vorbi in numele tarii, in cazul in care ai fi ales presedinte sau ai fi numit prim-ministru?
    • +20 (20 voturi)    
      15 propuneri bune ale PSD (Joi, 9 februarie 2012, 14:34)

      Primul efect Ungureanu [anonim] i-a raspuns lui teo

      Ponta a facut o oferta clara de dialog si cooperare cu guvernul Ungureanu pe 15 puncte precise.

      La o televiziune de stiri Ponta spune ca 'ar fi absurd sa nu sustinem masuri pe care tocmai noi, la USL, le-am propus, cum ar fi scaderea TVA la alimente sau scaderea CAS-ului'.

      O jurnalista pro-Opozitie e enervata la culme de faptul ca Ponta e echilibrat: ''ce v-a venit sa fiti european chiar azi?'' Ponta n-a bagat-o in seama..
      • +4 (6 voturi)    
        Discursul boomerang de azi ! (Joi, 9 februarie 2012, 14:58)

        vamaiot [anonim] i-a raspuns lui Primul efect Ungureanu

        Acest discurs este boomerang, pentru ca dupa ce zboara si impresioneaza pe toata lumea, se intoarce sub centura USL-ului.

        Acest moment este foarte important pentru logica politica, pentru ca explica de ce nu sunt potriviti 2 sefi la un partid, chiar daca nu se vede, unul lupta sa ajunga si seful celuilalt !

        Acum daca Antonescu nu vine si el cu un element surpriza, ramane de decor !

        Acum sunt sigur ca USL mai are maxim pana la locale! Pariu !?
      • -2 (4 voturi)    
        15 propuneri! (Joi, 9 februarie 2012, 15:12)

        teo [anonim] i-a raspuns lui Primul efect Ungureanu

        Daca Ponta ar fi fost ales uninominal in Parlamentul Romaniei si ar fi candidat INDEPENDENT la presedentia PSD as fi inteles!
        Altfel as dori si eu, cetatean umil al Romaniei, sa expun in Parlament diverse propuneri: sa inceteze odata aceasta iarna grea si acest frig (din cauza carora imi este din ce in ce mai greu sa platesc facturile la incalzire, dar totusi le platesc, nu stu cu mana intinsa), sa fim scutiti de impozite pe viata, sa curga lapte si miere la robinetul din bucatarie si apa plata la cel din baie, sa ni se ofere gratis, la toti locuitorii Romaniei, patru vacante pe an in cele mai exotice destinatii turistice din lume la categoria LUX!.
        Cred ca as avea dreptul sa propun aceste lucruri daca as fi ales ca si candidat independent? Nu am avut platforma de partid, mi-am prezentat singur propunerile de mai sus si poporul m-a votat!
        Altfel ce fel de politica fac?
  • +17 (25 voturi)    
    ponta (Joi, 9 februarie 2012, 13:45)

    tzepes [utilizator]

    Ponta incepe sa dea semne ca are stofa de politician !
  • +25 (29 voturi)    
    ciudat (Joi, 9 februarie 2012, 13:47)

    Reader [anonim]

    Po(a)nta s-a calmat instant.
    a) ori se stie cu musca pe caciula si-i e teama sa nu rasufle ceva (ce MRU stie),
    b) a inceput sa-i vina mintea la cap si-si da seama ca, doar pe baza discursurilor ANTI, nu face nimic altceva decat sa-si alunge electoratul.

    oricare ar fi varianta corecta, un lucru e sigur: antenescu s-a dus pe copca. E din ce in ce mai singur si mai constient de faptul ca visul lui de a ajunge la cotroceni, in alta calitate decat cea de gica contra, s-a spulberat.

    In momentul de fata, USL nu mai exista. Bravo Base, i-ai ciuruit (again) :D
    • -2 (8 voturi)    
      nu fi asa rau (Joi, 9 februarie 2012, 14:22)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Reader

      au si ei undeva la 5 % din cei care i ar vota maine..am prognozat aceasta cifra legandu ma de faptul ca ei spuneau ca au 50 %..de fapt e 5 % q.e.d
    • +10 (12 voturi)    
      Pai (Joi, 9 februarie 2012, 14:28)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Reader

      Se stie ca pentru ca sa ajungi departe trebuie sa te trezesti de dimineata.
      Nu e cazul lui Chucky, motiv pentru care el va fi cel mai ciuruit.
      Go Base!
  • +10 (12 voturi)    
    sa inteleg deci ca la urmatoarele alegeri... (Joi, 9 februarie 2012, 13:48)

    marinel [anonim]

    ...vom avea o coalitie PSD-PDL???
    Cu "solutiile imorale" pe tusa?
    • +10 (10 voturi)    
      ah (Joi, 9 februarie 2012, 14:46)

      ah [anonim] i-a raspuns lui marinel

      ah, ce bine ar fi! cate proiecte nu s-ar putea realiza, si inca foarte repede, daca doua partide mari isi dau mana: de la reorganizarea teritoriala pana la ameliorarea constitutiei (unde sunt, totusi, pentru un parlament BI-cameral, in care o camera sa fie aleasa pe liste centrale si o alta pe uninominal, pentru echilibru). cert este ca se pot face atat de multe si la feld e cert este ca Romania are nevoie sa se faca atat de multe!

      m-as bucura sa vad ratiunea conducand Romania.
      • +4 (4 voturi)    
        Toata lumea acelas fel de vot. (Joi, 9 februarie 2012, 15:49)

        Anonimul [anonim] i-a raspuns lui ah

        Parlament UNICAMERAL la o tara cu 19 milioane este suficient. maximum 300 Parlamentari alesi UNINOMINAL. Numai as vom scapa de cei nealesi sau su 5 voturi depe locul 6-7 dar in parlament sa primeasca privilegii si sa intre in greva parlamentara ( adica concedii platite gras)
  • +6 (10 voturi)    
    foarte frumos (Joi, 9 februarie 2012, 13:48)

    badea [anonim]

    Ce lider esti tu daca nu te consulti cu colegii?
  • +34 (36 voturi)    
    Romani! (Joi, 9 februarie 2012, 13:50)

    Marty [anonim]

    Ramaneti aproape! Urmeaza un comunicat important pentru tara!
    Crin Antonescu e in rahat.
  • +15 (17 voturi)    
    se pare (Joi, 9 februarie 2012, 13:55)

    rauda [anonim]

    ca in sfarsit opozitia poate face politica si poate lua o pozitie matura, nu ca guvidul de antonescu, care in afara de "jos cutare" altceva nu mai are in program!
    Felicitari d-lui Ponta pentru pozitia neutra, matura si echilibrata!
    • +9 (11 voturi)    
      corectura (Joi, 9 februarie 2012, 14:39)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rauda

      la ora actuala opozitia inseamna usl.
      ponta trebuie sa o rupa cu asociatia securisto-pnl.
      prostia alierii cu descreieratul de antenescu+varanul inca poate fi indreptata prin disocierea de acestia.
      altfel, psd-ul va continua sa scada in ochii propriilor alegatori, pierzand voturi pe banda rulanta.
    • +9 (9 voturi)    
      eu (Joi, 9 februarie 2012, 14:48)

      eu [anonim] i-a raspuns lui rauda

      eu cred ca opozitia trebuie sa critice rational, nu visceral. sa sustina lucrurile bune si sa le denunte pe cele rele.

      daca vor continua sa respinga totul, de-a valma, ca un gica contra clasic ("asa e rau, asa nu-i bine"), atunci se va duce pe apa sambetei.

      chiar isi doreste cineva un instabil ca antonescu presedinte? un repetitor (sa nu folosesc alt termen) precum constantin=voiculescu in guvern?
  • +23 (23 voturi)    
    Felicitari, d-le Victor Ponta! (Joi, 9 februarie 2012, 13:56)

    Colette [utilizator]

    Bravo, Victor Ponta! Dupa ce v-am auzit si vazut astazi, si de fapt de cam 2 luni de zile, cred ca nu mi-ar fi imposibil sava sie votez! Asa trebuie sa arate o adevarata Opozitie intr-un Parlamen si o tara civilizata! Singurul repros: trebuia sa va duceti in Parlament astazi! Incercati sa 'scapati' de Crin Antonescu si totul va fi bine nu numai pt PSD dar si pt. noi, romanii! Da, Ponta pare sa se maturizeze destul de ok, Antonescu este in pragul nebuniei, face crize de isterie si delir din ce in ce mai des si mai ales in public! Pentru ca politica nu trebuie facuta pentru a creste presiunea asupra 'adversarilor politici' sau a propriului electorat, astfel incat sa dea fiori pe sira spinarii, rolul ei este sa detensioneze, sa dialogheze si mai ales sa nu uite de interesul national!
    • -11 (11 voturi)    
      sigur, dar... (Joi, 9 februarie 2012, 14:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Colette

      ...ce te faci cand interesul national este ca base&co sa dispara rapid?
  • +6 (14 voturi)    
    Ponta pare intimidat de Ungureanu (Joi, 9 februarie 2012, 13:58)

    Diana [anonim]

    Comportamentul d-lui Ponta fata de dl.Ungureanu este cel putin bizar, desi dl.Ponta justifica aceasta prin prietenia sinera pe care o nutresc cei doi in mod reciproc: dl.Ponta parca ar fi complet indatorat d-lui Ungureanu sau parca ar ascunde impreuna un secret.
    Dl.Ponta mi-a parut astazi in Parlament un fel de dl.Prigoana (PDL-ist, dar cu aparenta de partizan)
    • +2 (12 voturi)    
      cine stie (Joi, 9 februarie 2012, 14:16)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      poate sunt colegi de unitate sau unul e superiorul celuilalt
    • +7 (7 voturi)    
      cine (Joi, 9 februarie 2012, 14:52)

      cine [anonim] i-a raspuns lui Diana

      cine stie, poate doar si-a dat seama cat de mult gresise asociindu-se cu antonescu.

      ponta e oarecum oportunist, oarecum imatur, are datorii catre mafiotii mai vechi din psd (recte, catre nastase, corupt; dar, omeneste vorbind, ponta a fost protejatul lui; ce sa ii cerem? sa sara acum la gatul lui nastase? ca vrem sau ca nu vrem, dincolo de relele comise de nastase, trebuie sa intelegem atitudinea si, in esente, scrupulele lui ponta).

      ponta mai trebuie sa isi clarifice, totusi, legaturile cu rodica stanescu (careia i-a fost doctorand), o turnatoare dovedita (nume de cod "dana") si implicarea sa in cazul mortii procurorului Cristian Panait si, respectiv, anchetarii procurorului Alexandru Lele.

      dar, pe langa antonescu, ponta e un ingeras. prin comparatie, cel putin.
      • -1 (1 vot)    
        rodica (Joi, 9 februarie 2012, 15:17)

        rodica [anonim] i-a raspuns lui cine

        rodica stanoiu, nu stanescu.
  • +11 (29 voturi)    
    Ponta s-a recunoscut invins de Traian Basescu! (Joi, 9 februarie 2012, 14:15)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Miscarea geniala a lui Traian Basescu i-au prins pe USL-asi cu chilotii in vine. Pur si simplu au ramas siderati cand au vazut ca toti ministrii PDL fac un pas inapoi si lasa o garnitura noua, competenta si scolita in strainatate ca sa conduca tara, in frunte cu MRU, care e din alta liga.
    Aceasta miscare a fost atat de brusca si atat de minutios pregatita incat USL s-a trezit fara nici un raspuns, doar intr-o greva de lux care mananca banii contribuabilor fara a avea nici un fel de activitate, un fel de chiul pe bani
    Ponta, a inteles si din sondajele secrete facute rapid ca MRU este carte castigatoare iar ei vor ramane din nou pe dinafara si s-a intors cu coada intre picioare la Traian Basescu ca sa nu fie faramitat de membrii PSD dupa esecul preconizat in viitoarele alegeri.
    Vreau voturile celor care sustin acest guvern in frunte cu MRU, o mare sansa pentru o Romanie cu adevarat europeana!
    • +12 (12 voturi)    
      un vot pentru noul guvern (Joi, 9 februarie 2012, 14:55)

      Tora [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Gandesc la fel, iata votul! :) insa recunosc ca in ultimele luni aproape am crezut ca nu mai sunt solutii.. Il admir pe MRU, trebuie sprijinit - faptul ca e "din alta liga" - cu sensul elevat, rational si pragmatic - ar putea fi sansa noastra. Sa gandim pozitiv!
    • +4 (4 voturi)    
      Iata-l si pe al meu (Joi, 9 februarie 2012, 15:18)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      +
  • +14 (14 voturi)    
    succes! (Joi, 9 februarie 2012, 14:19)

    relu [anonim]

    Foarte frumos domnule Ponta. In sfarsit, educat, ponderat, intelectual si cu simt de raspundere. Asa va veti face cariera politica, nu injurand si scuipand in toate partile. Vrem oameni destepti, cinstiti si educati in Parlament. Sunteti platiti cu bani brei din buzunarele noastre si trebuie sa meritati asta. Nu vrem lichele si inculti acolo!
    Rusime liberalilor. Nu-i mai voteaza nimeni. Sunt platiti sa-si faca treaba, nu sa trandaveasca pe banii nostri.
    • +6 (6 voturi)    
      Intrutotul de acord. (Joi, 9 februarie 2012, 15:21)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui relu

      Nu credeam ca voi asista vreodata la un discurs atat de bun din partea unui lider al opozitiei.
      Liberali isi merita soarta tinind cont de presedintele pe care l-au ales si de faptul ca si-au calcat in picioare propria doctrina prin alianta cu un partid pur de stanga.
  • +13 (13 voturi)    
    salutat... (Joi, 9 februarie 2012, 14:24)

    traiang [utilizator]

    Atitudinea si discursul lui Ponta trebuie salutat ,este un pas spre normalitate si spre o opozitie constructiva De fapt cred ca sesizeaza si Ponta si Ungureanu ca joaca o miza mult mai mare insusi destinul lor politic !
  • +15 (15 voturi)    
    1 luna! (Joi, 9 februarie 2012, 14:26)

    ciankanel [utilizator]

    Intr-o luna de zile Crin v-a disparea de pe scena politica! Deja in interiorul PNL se ridica voci!
    • +8 (8 voturi)    
      Doamne ajuta ! (Joi, 9 februarie 2012, 15:22)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui ciankanel

      Crin Antonescu este o pata extrem de urata in peisajul politic romanesc.
    • +6 (6 voturi)    
      ECSCLOODERE (Joi, 9 februarie 2012, 15:31)

      ;i4ubnkdj ve kkj [anonim] i-a raspuns lui ciankanel

      Deja Crin trebuie exclus din Biroul Politic al PNL indiferent daca isi schimba discursul sau nu.E compromis total, iar in ceea ce priveste diferenta de valoare evidenta trebuie sa se retraga intr-o chitimie si sa mai lucreze.
  • +13 (13 voturi)    
    Bun venit dl. Ponta (Joi, 9 februarie 2012, 14:29)

    etre [anonim]

    Ponta a inceput sa schimbe discursul nu de azi de ieri , ci de cand au inceput demonstratiile in Piata Universitatii.

    Incet incet vad ca se delimiteaza de comportamentul de om isteric al lui Antonescu lasandu-l in offside, in mod discret, in cateva randuri.

    Cat despre ce se speculeaza in comentarii ... nu cred ca sunt adevarate. Ponta vrea probabil sa capitalizeze tocmai pe ce se reproseaza si anume lipsa unei opozitii responsabile ca discurs si comportament.
    • +6 (10 voturi)    
      Avantajul de a fi doua capete! (Joi, 9 februarie 2012, 14:51)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui etre

      Cei contra raman in continuare cu Antonescu iar Ponta ar putea atrage din electoratul nedecis si chiar PDL in favoarea USL. Deja se vad efecte benefice in comentariile de pe Hotnews.
      • +8 (8 voturi)    
        ceea (Joi, 9 februarie 2012, 15:19)

        ceea [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ceea ce este cu adevarat important nu este cine castiga alegerile sau cum comenteaza lumea pe hotnews.

        ceea ce este cu adevarat important este sa castige alegerile oamenii care sunt bine intentionati si competenti pentru posturile respective si pentru Romania.
        • +4 (4 voturi)    
          Eu sunt fascinat (Joi, 9 februarie 2012, 15:55)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui ceea

          de lupta pentru putere, binele colectiv nereusind sa ma impulsioneze la acelasi nivel. Iar intensitatea luptei pentru putere e direct proportional cu incompetenta, adica cu cat esti mai incompetent cu atat trebuie sa lupti mai aprig pentru a ajunge la putere. Cei competenti nu-i vei vedea luptandu-se pentru putere pentru ca ei o au deja.
          • +4 (4 voturi)    
            eu (Joi, 9 februarie 2012, 16:25)

            eu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            eu sunt de parere ca ceea ce se apara prin comentariile de pe acest site sunt, in primul rand, anumite politici, masuri si atitudini.

            viziuni, daca doresti.

            implicit, persoanele care sustin aceste politici intra sub protectia propriilor lor idei.
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta (Joi, 9 februarie 2012, 14:30)

    dumitriu [anonim]

    a avut azi in Parlament un discurs echilibrat si civilizat. bravo lui.
    Parerea mea este ca ,asa cum s-a vazut de vreo 2-3 saptamani ,Ponta si-a mai domolit atitudinea ,chiar fata de guvernanti-este mai cociliabil;probabil ca cineva l-a scuturat nitel ca sa-si revina la normal. Cu declaratii isterice a la Crin Antonescu nu ai cum sa-ti castigi simpatia electoratului.
    • +6 (8 voturi)    
      zici tu? (Joi, 9 februarie 2012, 15:08)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui dumitriu

      marea majoritate a oamenilor gandesc si vorbesc in necunotinta de cauza, manipulati fiind de altii.
      Partea trista e ca sunt o gramada!.
      60% din populatie aplica regula de 3 simpla:
      Inainte de PDL.......mai bine; Acum....mai prost. Rezulta: jos Basescu si PDL. Nu reusesc sa vada imaginea de ansamblu si situatia internationala
  • -11 (13 voturi)    
    Stati linistiti la locurile voastre (Joi, 9 februarie 2012, 14:30)

    usla [anonim]

    Nu e nimic extraordinar, pur si simplu FSN-aripa Ponta s-a gandit ca e mai castigata in acest moment daca sustine FSN-aripa Basescu.
    Antonescu oricum va fi viitorul presedinte al Romaniei si va termina cu FSN-ul, cu toate aripile FSN-ului, o data pentru totdeauna
    • +5 (5 voturi)    
      Mor (Joi, 9 februarie 2012, 15:20)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui usla

      de ras!
  • +15 (15 voturi)    
    Felicitari d-le Ponta (Joi, 9 februarie 2012, 14:32)

    adina [anonim]

    Bravo! Asa trebuie sa arate opozitia in tara asta. Luati-va si dvs tinerii din partid, lasati sacalii batrani sa va priveasca si reformati-va partidul daca vreti voturi.
    Base a fost inca o data genial.
    • 0 (2 voturi)    
      De data asta Ponta a fost genial (Joi, 9 februarie 2012, 15:25)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui adina

      Nu cred ca Basescu e in tot si in toate.
      Sper sa nu fie asa .
      Felicitari Victor Ponta !
  • +3 (5 voturi)    
    Ponta s-a muiat (Joi, 9 februarie 2012, 14:35)

    coco04 [utilizator]

    Mi-am adus aminte de un comunicat dupa inceperea
    primului Razboi din Golf.
    "Alianta a declansat atacul aerian asupra Irakului,aruncand bombele de la foarte mare inaltime".
    • +1 (1 vot)    
      Tinde spre normalitate (Joi, 9 februarie 2012, 15:26)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      In nici un caz nu s-a inmuiat.
  • +12 (12 voturi)    
    te-a ciuruit Iliescu (Joi, 9 februarie 2012, 14:35)

    mihai [anonim]

    Ti-ai taiat craca de sub picioare cu discursul acesta domnule Ponta. Esti mancat!. Oricum m-ai uimit. Felicitari pentru intrarea pe un fagas democratic. Sper sa continui sa gandesti asa si sa reusesti sa schimbi oarecum in bine si PSD-ul
  • +13 (15 voturi)    
    Am trait sa o vad si pe asta! (Joi, 9 februarie 2012, 14:37)

    Lalaila [utilizator]

    Am trait sa vad un Ponta echilibrat, proactiv in propuneri si cu variante de imbunatatire a proiectului noului guvern, exact ce nu a facut opozitia in ultimii 8 ani. Sper ca nu e doar un comportament conjunctural.
  • +10 (10 voturi)    
    strategie? (Joi, 9 februarie 2012, 14:44)

    gigi [anonim]

    o fi doar o strategie de "dizidenta"? adica bad-cop(Antonescu) good-cop(Ponta)?
  • +9 (9 voturi)    
    bravo, in sfarsit (Joi, 9 februarie 2012, 14:46)

    Jack [anonim]

    cred ca PSD-ul ar avea numai de castigat daca ar renunta la aceasta alianta "impotriva firii" cu pnl-ul .. ( care au rolul sarpelui in orice alianta ) .... sa-i lase singuri , sa-i vedem ce o sa faca ..nici nu o sa treaca pragul pt parlament :-)
  • +10 (10 voturi)    
    ponta (Joi, 9 februarie 2012, 14:47)

    ghita [anonim]

    inca un pas spre destramarea USL, felicitari domnule Ponta!
  • 0 (6 voturi)    
    Mircea Badea (Joi, 9 februarie 2012, 14:48)

    narcis [anonim]

    http://www.b1.ro/stiri/eveniment/mircea-badea-il-ataca-dur-pe-victor-ponta-eu-pe-baietasul-asta-nu-l-votez-mai-cinstit-ar-fi-sa-il-votez-pe-basescu-daca-ramane-in-usl-nici-partenerii-sai-nu-vor-beneficia-de-votul-meu-21022.html Atac al lui Badea asupra lui Ponta similar atacului asupra lui Geoana dupa vizita la Vantu!
    • +5 (5 voturi)    
      Se crede mai grozav decat este (Joi, 9 februarie 2012, 15:30)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui narcis

      De atata mistocareala a uitat cum arata un discurs normal si in mod firesc nici nu este capabil sa il inteleaga.
      Din cauza narcisismului Mircea Badea traieste intr-o lume paralela.
    • +5 (5 voturi)    
      MB (Joi, 9 februarie 2012, 15:57)

      Est [utilizator] i-a raspuns lui narcis

      Dar cine e Mircea Badea, de conteaza ce spune el? Te-au dat pe spate inteligenta lui si bunul lui simt?
  • +7 (7 voturi)    
    maestrul basescu (Joi, 9 februarie 2012, 14:51)

    nastratin [utilizator]

    basescu e magistral! a bagat usl-ul in ceata! ati uitat de cate ori l-a intrebat pe crin cat timp mai vor sa tina pnl-ul in opozitie? i-a intins o mana, dar acum ca bombonel e aproape bagat in lesa, a intins aceiasi mana lui victoras, care se pare ca nu o va refuza si bine face! prefera tandemul ungureanu presedinte iar el premier, poate chiar invers intr-o prima faza, decat cu submediocrul crin!
  • +9 (9 voturi)    
    lol (Joi, 9 februarie 2012, 14:55)

    un om [anonim]

    Cred ca daca Iliescu sau Antonescu sau alti indivizi asemeni lor serveau un pahar cu apa in momentul discursului, le-a iesit pe nas
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Ponta! (Joi, 9 februarie 2012, 14:59)

    Alex [anonim]

    In sfarsit o opozitie adevarata!
  • +1 (3 voturi)    
    baseus (Joi, 9 februarie 2012, 15:02)

    nastratin [utilizator]

    basescu e magistral! a bagat usl-ul in ceata! ati uitat de cate ori l-a intrebat pe crin cat timp mai vor sa tina pnl-ul in opozitie? i-a intins o mana, dar acum ca bombonel e aproape bagat in lesa, a intins aceiasi mana lui victoras, care se pare ca nu o va refuza si bine face! prefera tandemul ungureanu presedinte iar el premier, poate chiar invers intr-o prima faza, decat cu submediocrul crin!
  • +2 (2 voturi)    
    Suspect (Joi, 9 februarie 2012, 15:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Ponta zice ceva de bine si gata toti uita tot ce a facut pana acum si il ridica in slavi, suspect de-a dreptul. Sau romanii sunt asa de usor de manipulat?

    IEPURILOR!!!! :)
  • +2 (2 voturi)    
    Fumigene (Joi, 9 februarie 2012, 15:14)

    Alfabetix [utilizator]

    M-as bucura sincer sa conlucreze dumnealor pentru binele tarii si "boborului", dar tare mi-e teama ca o sa-si dea in petec... c-asa-i romanul...:(
  • +6 (6 voturi)    
    100% anti-psd... (Joi, 9 februarie 2012, 15:22)

    alex_1 [utilizator]

    insa acest gest trebuie salutat. am spus inntotdeauna ca RO ar beneficia de la imbunatatirea discursului/dialogului politic. sunt usor optimist :)
  • +2 (2 voturi)    
    antenele :) (Joi, 9 februarie 2012, 15:26)

    cetatean [anonim]

    nu m-as mira: "incredibil...Basescu i-a administrat pe ascuns domnului Ponta in paharul cu apa droguri"
  • +3 (3 voturi)    
    nu vad de ce toata lumea este (Joi, 9 februarie 2012, 15:32)

    leopold [anonim]

    fericita dupa discursul lui Ponta..A nu se uita ca a crescut intr-un viespar comunist ,cu maximo Iliescu,Nastase mentor,un divort si o casatorie din interes,tradator al presedintelui de o noapte Geoana.Si-a facut calculele cu socrul si si-a dat seama ca discursul scris de A3 si repetat cu obstinatie de doi mascarici ai lui Felix este drumul sigur spre declinul PSD.In acest moment,dupa discursul din Parlament,l-a tradat pe Adrian Nastase,nu numai pe infantilul isteric Antonescu.Foame mare,trebuie sa se alinieze cu noul trend din politica deschis de PDL-adica fete noi.In mod sigur ii va arunca la gunoi pe play-boii Banicioiu si Negoita.
  • -1 (3 voturi)    
    L-a sunat MRU pe Ponta si se vede efectul... (Joi, 9 februarie 2012, 15:44)

    Nicolae [anonim]

    Ponta a fost sunat de MRU si cred ca a aflat de la prietenul securist ca se stiu bubele sale din cap - pe care MRU le poate arunca prin presa - chestii necurate si care l-ar fi scos pe tusa pe nea ponta. Fiind strans de oua, nea ponta a cintat cu voce subtire melodia prietenoasa PDL-ului, lasindu-l pe Antonescu singur impotriva haitei portocalii. Jenant!
    • +3 (3 voturi)    
      da (Joi, 9 februarie 2012, 15:59)

      Est [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Asta e si parerea mea, desi cred ca bube in cap are si antonescu destule. Doar ca asta e nebun si inconstient ca vadim tudor. :)
      • -1 (1 vot)    
        La portocalii nici astia tineri nu sunt ok! (Joi, 9 februarie 2012, 17:00)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Est

        In gasca portocalie si lupii tineri sunt in conflict de interese si sunt imbogatiti peste noapte din bani publici. Gasca de pusti aruncati in fata sunt un paravan in spatele caruia stau tot basescu + lupii batrini.
  • +2 (2 voturi)    
    parerea mea (Joi, 9 februarie 2012, 16:17)

    cristi [anonim]

    E tare Base, daca reuseste sa imblanzeasca opozitia si sa-i atraga la caruta guvernului! Fenomenala miscarea si cu scop nobil! Mai aveti dubii fata de intentiile marinarului nostru!? In sfarsit, oameni tineri si activi la carma! Va dati seama ce revolte se starnesc acum in tineretul PSD si PNL? Cum o sa dea ei de pamant cu dinozaurii! Base face revolutie in politica romaneasca! Am asteptat mult inceputul asta! Grea nastere,dar a fost nevoie de o masa critica care tine de gradul de europenizare a Romaniei! Fruntea sus, romani!
  • +2 (2 voturi)    
    sa vina SMURD-ul !!! (Joi, 9 februarie 2012, 16:23)

    ionel [anonim]

    Vorbeste apsentescu. Acelasi discurs tembel,acelasi infantilism politic,acelasi ton de disperat.Sa vina salvarea sa ia dementul.Atentie VADIM 2 este in libertate!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta e in probe... (Joi, 9 februarie 2012, 17:03)

    ansas [anonim]

    Nu-l intimidati va rog ! :))))
    Ponta, ai un 9 plus astazi, si sunt cu ochii pe tine...
    Poate treci corigenta la politica, dar pana la premiu cu coronita mai ai cate ceva de invatat...
  • +1 (1 vot)    
    Discurs Ponta (Joi, 9 februarie 2012, 20:55)

    yani [anonim]

    Un tradator.
    Mi-e sila de el deja.
    Creatia lui Nastase...dar fara 4000 de case.
  • 0 (0 voturi)    
    discursul lui victor ponta (Vineri, 10 februarie 2012, 2:44)

    ludmila [anonim]

    Oameni buni! In toate aceste comentarii uitati de lumea din strada,de dorintele lor si ale majoritatii romanilor.Nu puteti comenta detasat ceea ce s-a intamplat astazi,ca pe un meci de fotbal.Ati uitat ca sunteti tot romani si victimele acelorasi conducatori hoti,incompetenti si neaveniti?Ce se intampla cu voi?Treziti-va!Cate dusuri reci va mai trebuie?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Ponta (Vineri, 10 februarie 2012, 5:39)

    yellowdog [utilizator]

    daca reusiti sa scoateti udmr-ul pe tusa si sa faceti reforma reala o sa iesiti la batranete din politica