Sondaj IMAS: USL are 53,40% din intentiile de vot, PDL a scazut la 15,80%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2012, 11:51 Actualitate | Politic


​​USL se afla pe primul loc in preferintele electoratului in ianuarie 2012, cu 53,40% din intentiile de vot la alegerile parlamentare, arata un sondaj realizat de IMAS si citat de Adevarul.ro. USL a crescut fata de luna decembrie, cand inregistra 49,20% din intentiile de vot. In schimb, PDL a scazut spectaculos, de la 21,50% la sfarsitul anului trecut la 15,80% in acest moment.

Potrivit Adevarul.ro, PDL a atins insa minimul de popularitate in iulie 2011, când democrat-liberalii ajunsesera la 14,50%.

Pe locul al treilea in preferintele electoratului este Partidul Poporului, condus de Dan Diaconescu, care are 13,90% (fata de 11,80% in decembrie), iar PRM are 6,60% (fata de 6,40% in decembrie).

UDMR vine pe locul al cincilea, cu 5,80% (fata de 5,70% in decembrie), fiind urmat de PNG, cu 1,60% (in scadere fata de 2,20% in decembrie) si UNPR cu 0,90% (in scadere fata de decembrie, cand avea 1,80%).
 
Potrivit cercetării IMAS, 2% dintre respondenţi au alte preferinţe electorale decât cele trecute în chestionar.

Sondajul IMAS a fost realizat in luna ianuarie 2012.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9492 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    sondajele astea ar trebui (Luni, 30 ianuarie 2012, 11:59)

    un domn [anonim]

    intrezise alimenteaza visele lui Aragaz4Okiuri si Guvidele GAlben..care doarme oricum..si ..putem spune ca pana in momentul alegerilor sunt simple speculatii..in favoarea celui care da cu banu
    • +15 (31 voturi)    
      Pai vor si sponsorii USL sa vada pe ce dau banii (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:06)

      dan [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Toata campania cu Arafat, asistatii sociali care urla in fiecare zi cand e ora de stiri crezi ca sunt gratis? Sondajul este bun ca sa arate ca populatia Romaniei a fost prostita si manipulata, deci banii lor au fost folositi bine.

      Vai de noi cand sponsorii USL vor vrea sa-si recupereze banii pierduti pe coruperea judecatorilor si manipularea prostilor!!!
      • 0 (10 voturi)    
        Adevarul e cu PDL si Base (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:30)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui dan

        Asta daca nu stiai. Citeste articolele si "comentatorii" gen Cartianu si ai sa vezi cu cine tine Adevarul. E naspa ptr PDL daca in propriile sondaje sunt sub 16%.
    • +1 (5 voturi)    
      terminati cu sondaje contrafacute (Marţi, 31 ianuarie 2012, 1:21)

      terminati cu sondaje contrafacute [anonim] i-a raspuns lui un domn

      terminati cu sondaje contrafacute, lumea s-a lamurit de la ''am invins mihaela dragoste mea'', ati facut cu sondajele astea presedinte pentru o noapte
  • +12 (18 voturi)    
    care minte (Luni, 30 ianuarie 2012, 11:59)

    sabo [utilizator]

    mai tare!! astia mai adauga de la ei!
    • +3 (15 voturi)    
      Imi place sondajul asta, e bun pt..Rusia ! (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:18)

      Vladimir Voronin [anonim] i-a raspuns lui sabo

      USL a beneficiat de o crestere de doar 4 procente, cu toata agitatia mediatica si stradala, e un rezultat minim, e clar ca romanii ii dispretuiesc si pe politicienii din USL.

      Acelasi sondaj arata ca Antonescu e la 25% cota popularitate si Ponta la 22%, practic trei sferturi dintre romani ii resping.

      Surprinzator, preferatul romanilor e Regele Mihai, cu o cota de 36,6%, un castig de 10 procente in doar 2 luni !

      E trist sa vezi ca unii electori romani pot vota cu un individ ca Dan Diaconescu, partidul televiziunii OTV e cotat la circa 14%, ba chiar si Vadim castiga ceva din tot scandalul.

      PDL s-a reintors la nivelul inceputului de an 2011, practic a pierdut tot avantajul obtinut in ultimele luni si va trebui sa faca eforturi aproape imposibile pentru a convinge 25-30% din electori sa-l mai voteze in toamna.

      E necesara fie schimbarea de premier, fie remaniere substantiala, ambele dublate de o comunicare mult mai agresiva.
  • +5 (21 voturi)    
    aiurea (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:00)

    sentenced [utilizator]

    PDL va castiga cu 99% din voturi.
    • +7 (19 voturi)    
      x (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:06)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui sentenced

      Doamne ajuta! Ca altfel o sa ajungem iar cu Amariei la DNA si investiti de miliarde pe arbusti plantati.
  • +16 (28 voturi)    
    BULLSHIT! (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:05)

    schroedinger [utilizator]

    De unde scot astia tampeniile astea? Refuz sa cred ca romanii vor vota o Po(a)nta sau un frustat cu arere de presedinte (deja!). Cred ca ne-am lamurit cu capabilitatile celor 2 si 1/4 lideri care nu stiu altceva decat JOS! si alegeri anticipate!
    • +5 (11 voturi)    
      Oamenii sunt ca oile. (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:16)

      PI [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

      Sau mai degraba sar din lac in put.
  • +18 (20 voturi)    
    Curiozitate (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:11)

    Un stelist [anonim]

    Eu unul nu am fost niciodata "sondat" si nici vreunul dintre prietenii, cunoscutii sau colegii mei.
    Exista vreo persoana care imi poate confirma ca a fost intervievata vreodata in legatura cu astfel de sondaje?!?
    Alta curiozitate ar fi cum de naiba exista 13,9% dintre romani care ar vota cu un partid condus de Dan Diaconescu??? E de ajuns sa il asculti 5 minute si sa iti dai seama ca e cel putin dus cu pluta ... Daca ar fi 6,6% ca in cazul PRM as mai intelege, lumea e disperata si needucata/ignoranta, dar e un procent "digerabil". Dar 13,9%??????
    • +12 (12 voturi)    
      Nu ar trebui sa fii surprins (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:21)

      Moshul [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      Televiziunile, radiourile, ziarele, revistele, paginile de internet din Romania promoveaza doar prostie, manelisti, cudve, golani, interlopi. Toate astea dublate de un sistem de invatamant janic si ai o tara de otv-isti.
      Dupa urmatoarele alegeri o sa fie jale...deja e jale mare.
    • +4 (4 voturi)    
      Avand in vedere compozitia (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:26)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      politicii romanesti Dan Diaconescu este mult sub de potential.
    • +2 (4 voturi)    
      Eu stiu pe cineva (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:56)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      Primeste telefoane pentru sonaje de cateva ori pe an. Intrebarile sunt de genul "aveti incredere in Titus Corlatean ?" (cand dorea PSD sa il faca senator sef) sau "cine este ministru de finante in Grecia"
      Cred ca primesc telefoane cei care au telefon fix pentru ca atunci se stie adresa. O fi mai profesional sa alegi din mai multe zone geografice.
      E posibil sa aiba mult extremistii. Gandeste-te cata lume cunosti care vrea moartea capitalismului. Si la alegerile din 2000 au fost surprize. Cred ca PDL va iesi mai bine acum decat a iesit PNTCD atunci. Atunci somajul era mult mai mare.
    • +3 (3 voturi)    
      si imas-ul are 103% (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:09)

      dani [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      poate daca face un sondaj ca la OTV. Credeti ca ? DA-75% NU-60%. NU Stiu - 40% Nu ma intereseaza - 3% ; nu votez - 65% .
    • 0 (4 voturi)    
      Este totul foarte coerent (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:33)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      "Un studiu realizat de Facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala din cadrul Universitatii din Bucuresti arata ca 42% dintre romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si 35% se tem ca daca beau apa dupa o persoana infectata cu HIV se pot imbolnavi de SIDA."
      Asa ca...
  • +6 (14 voturi)    
    Nici vorba. (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:15)

    Cataleya [utilizator]

    USL abia daca are acum vreo 43%
    Sondajele astea sunt facute doar cu scop manipulativ, sa scoata lumea in strada.
    Au dat gres crezand ca vor scoate sute de mii de oameni in strada.
    Nu le-a iesit.
    Abia de au iesit cateva mii, in total, in toata tara.
    Dar sistemul de manipulare e cu atat mai activ cu cat USL scade mai mult in sondaje.
  • +9 (13 voturi)    
    IMAS (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:21)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Exact asa arata sondajul pe judetul Neamt la alegerile partiale si la vot a iesit invers .
    Amintiti-va ca IMAS il dadea pe Geoana castigator , in conditiile cand avea cu el inclusiv UDMR .si a castigat Basescu .
    Lasati prostiile la o parte . Habar nu aveti - acum vin alegerile locale si acolo castiga care este mai bun , iar pana in noembrie mai vorbim .
    Gheorghe Buhac
  • +3 (3 voturi)    
    .. (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:22)

    d [anonim]

    Votul negativ e un fel de Hocus Pocus. Din iepuras face armasar.
  • 0 (10 voturi)    
    PDL pierde teren (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:34)

    buncrestin [utilizator]

    dovada ca propaganda oricat de desantata ar fi, lasa urme. PDL trebuia sa organizeze o contramanifestatie care sa arate daca mai are sau nu sustinere. dar le-a fost frica. inca nu e tarziu. tacerea inseamna vinovatie, inseamna ca doar cei din strada au dreptate. alegatorii care tind sa sustina pdl sunt obligati sa se spele pe maini
  • +4 (10 voturi)    
    oh, da, sondaje.. (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:36)

    deno [anonim]

    Inainte de alegeri, Basescu era pe la 20%. Cica nici nu intra in turul doi. Si a intrat. In turul doi, Geoana avea 60%...fix. In final cine a castigat?

    Sa fim seriosi. USL la 53%? Pentru ce ar primi USL macar un 1%? Au un program politic? Au ajutat cu ceva Romania? Nu au facut nimic.

    Cativa din USL au vrut sa-si dea demisia pentru anticipate. Dar nu se poate pentru ca USL trebuie sa conteste legile. Asta e tot ce fac. Contesta legi dar nu fac nici una. Nu au miscat nici un deget pentru Romania.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu cred sondajul. (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:39)

    mircea [anonim]

    Am cunostinte din toate mediile ,simpatizanti a-i tuturor partidelor.Nu sunt un sustinator infocat a cuiva.Exclud din start simpatii pentru oameni politici nesimtiti ,vulgari,infumurati.Tocmai de aceia ma surprinde sondajul.Ce a fost in strada,a fost o mascarada de prost gust.Jucata prost de oamenii antenelor ,dar si a altor televiziuni,care au facut mobilizarea.Manifestantii sau comportat ca niste oameni debusolati ,dupa o betie generala.Nu cred nici ca PDL ar fi crescut in sondaje,dar nici USL sau PP lui DD.Pot sa zic ,ca simpatizanti ai USL se dezic de astfel de manifestari grotesti.Si cererea absurda de alegeri anticipate,pentru oamenii cu logica si bun simt este considerata o greseala tactica a USL.USL vor ajunge sa ceara anticipate si in timpul campaniei electorale.Din lipsa de altceva.USL sunt incremeniti intr-o stare de ura si nerabdare.
  • +3 (5 voturi)    
    hmm (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:40)

    grigore ureche [anonim]

    IMAS este institutul lui SOV? Sau al lui Dancu cel pomenit de wikileaks ca ar fi fost artizanul din umbra al suspendarii in 2007 lui Basescu? Tot un drac! Poate PDL a scazut...poate dar sa creasca USL la 53% indoielnic. Nu vad simpatizanti dezamagiti de PDL sau chiar PNL sa se refugieze la sanii USL! Poate s-a marit nr. celor care nu vor vota proportia pastrandu-se mai degraba constanta.. Cred intr-un procentaj de cca max. 45%, USL, in jur de 24-25%, PDL, probabil DD cu vreo 12-13%, udmr pe la 6%, poate PRM 6% si restulldispersat.. cred ca e mai aproape de realitate. Dar prezenta la vot nu cred ca va trece de 35-40% asata daca trambitele electorale vor fi destul de active.
  • 0 (4 voturi)    
    Doamne fereste (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:49)

    vasile [anonim]

    Sper ca sondajul este prost. Doamne fereste sa-i vedem la conducere pe Tonta si Somnorila ca jungem ca-n Rusia lui Nastase: ,,municipalitatea orasului Moscova a recomandat directorilor de scoli sa modifice perioada vacantei de primavara pentru inceputul lunii martie, pentru ca pana la 4 martie sa fie cat mai putini doritori de a participa la actiunile de protest".
  • +1 (7 voturi)    
    Prostie inocenta (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    Din pacate sondajul IMAS pare serios, apropiat de realitate.

    USL-ul deja ma ingrijoreaza mai putin. E alcatuit din hoti autentici, dar si din creduli autentici, iar alegatorii sint pe masura politicienilor. Oamenii astia impreuna au o logica, proasta e adevarat, dar prezinta urme vagi de ratiune si semnale clare a mediocriotatii autentice.

    Slabirea PDL-ului nu e o tragedie in sine. Mult mai grava este ascensiunea extremistilor in sondaje. Chiar daca nu se exprima clar, chiar daca sint bine intentionati, partidele conduse de Diaconescu si Becali sint la fel de periculoase ca partidul lui Vadim. Daca Vadim este extremist nationalist, altii gen Diaconescu, Becali, Vanghelie reprezinta extremismul inconstientei, al anarhiei ascunse de aparent inocenta prostie. Doamne fereste!
  • -2 (6 voturi)    
    Aveti dreptate (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:12)

    ploiesteanu [utilizator]

    mijloacele mass-media si USL-ul sunt principalii vinovati ca au iesit oamenii in strada. Romanii , de fapt, sunt multumiti de guvernarea Boc-Basescu. Pe de alta parte vad adevarate showuri in piata cu girafe de iluminat , camere si reporteri cam cati manifestanti, si ma duce gandul ca nu sunt putini cei care se duc in piata sa-si revada chipul la televizor. Prea au facut televiziunile un show mediatic cu audienta mai mare decat cele mai reusite reality-show-uri. Sa va mai spun ca Antena 3 reuseste sa tina la limita de plutire PDL-ul? Probabil stiti si singuri. Propaganda oarba impotriva presedintelui si riposta lui Basescu ca iata, securistii si mogulii incearca sa puna mana pe tara, toate astea ii indeamna pe romanul naiv sa voteze in continuare cu PDL-ul si al sau destoinic presedinte.
  • -3 (3 voturi)    
    sa speram ca nu e asa (Luni, 30 ianuarie 2012, 23:58)

    Adrian [anonim]

    well, va trebui sa ii mobilizez la vot pe toti cei care ii cunosc. Daca votantii PDL ies la vot in proportie de peste 80%, iar cei USL raman la media nationala de 35% atunci putem amana pentru inca 4 ani venirea la putere a tandemului Stan si Bran.
  • 0 (0 voturi)    
    Aerienii (Duminică, 26 februarie 2012, 8:18)

    Mishu [anonim]

    Portocaliilor, ciocul mic! Daca si Imasul face
    sondaje contrafacute in favoarea USL-lui,atunci
    sunteti aerienj. Pai nu Imasul la un moment dat
    scadea USL-ul sub 50% ?