VIDEO Viceprimarul PDL Radu Moisin, in varsta de 28 de ani, ales primar interimar la Cluj-Napoca

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 noiembrie 2011, 13:42 Actualitate | Politic


Radu Moisin
Foto: Agerpres
Viceprimarul PDL al municipiului Cluj-Napoca Radu Moisin, in varsta de 28 de ani, a fost desemnat, miercuri, primar interimar, in sedinta de indata a Consiliul Local Cluj-Napoca, decizia fiind luata dupa ce primarul Sorin Apostu a fost arestat pentru luare de mita, informeaza Mediafax.

Radu Moisin a primit 15 voturi, cu unul mai mult decat era necesar.

Pentru aceeasi functie de primar interimar a candidat si celalalt viceprimar al municipiului Cluj-Napoca, Laszlo Attila (UDMR), care a primit 5 voturi.

A fost inregistrat si un vot nul.

Cei sase consilieri USL, trei de la PSD si trei de la PNL, nu au participat la sedinta, motivand ca au propus ca aceasta sa aiba loc marti, dar majoritatea, PDL si UDMR, a preferat sa amane sedinta pentru miercuri.

"Oricum nu am fi votat pe niciunul dintre cei doi viceprimari ca primar interimar", a declarat pentru Mediafax unul dintre consilierii USL.

Radu Moisin va implini in 10 decembrie varsta de 29 de ani.

Este membru PDL din anul 2000, ocupand in prezent functiile de secretar general al PDL Cluj si de presedinte al Organizatiei de Tineret a PDL Cluj.

Moisin a lucrat in Primaria Cluj-Napoca incepand cu anul 2004, ocupand, pe rand, functiile de coordonator al proiectului-pilot Politia Primariei, referent, inspector de specialitate la Directia Invatamant, Cultura, Serviciul Relatii Comunitare si director adjunct al Directiei Politia Comunitara. La alegerile locale din iunie 2008, el a fost ales consilier local pe lista PDL, iar in 13 ianuarie 2009 a fost ales viceprimar al municipiului Cluj-Napoca.



El a fost membru in consiliile de administratie ale SC ICOPT Tehnomag CUG SA si S.C. Tetarom S.A. Cluj. De asemenea, a fost consilier juridic la S.C Marty Pan S.R.L Cluj-Napoca.

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, arestat pentru luare de mita, a fost suspendat din functie dupa ce prefectul judetului Cluj, Florin Stamatian, a emis un ordin in acest sens la sfarsitul saptamanii trecute.

Conducerea PDL Cluj-Napoca a decis, saptamana trecuta, cu unanimitate de voturi, sustinerea viceprimarului Radu Moisin pentru functia de primar interimar.

Anterior, presedintele UDMR Cluj, deputatul Mate Andras, declara ca reprezentantii Uniunii vor avea discutii cu celelalte grupuri ale partidelor din Consiliul Local, carora li se va propune sustinerea lui Laszlo Attila ca primar interimar.

Presedintele PDL Cluj, Daniel Buda, declara ca filiala ia in calcul schimbarea din functie a viceprimarului municipiului Cluj-Napoca Laszlo Attila, in cazul in care UDMR nu isi retrage propunerea ca acesta sa fie primar interimar in locul lui Sorin Apostu.

PDL are in Consiliul Local Cluj-Napoca 16 consilieri, UDMR are cinci, iar PNL si PSD cate trei.

Potrivit Legii nr. 215/ 2001 a administratiei publice, pentru alegerea unui primar interimar dintre cei doi viceprimari - Laszlo Attila (UDMR) si Radu Moisin (PDL) - este nevoie de o majoritate simpla a consilierilor, adica 14 voturi din 27 de alesi.


Citeste mai multe despre   


















2515 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    mda... (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 14:22)

    fotie [anonim]

    alt spagar. peste vreo 2-3 luni il umfla si pe asta.
    • +4 (14 voturi)    
      Dreptatea ai tu :))))) (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 14:45)

      Goe [anonim] i-a raspuns lui fotie

      Bine ca esti tu destept....ai tu asa informatii pe surse ca si cei de la iRealitatea si Antene ca il salta peste 2-3luni..habar nu ai dar te afli in treaba
      • 0 (10 voturi)    
        si tu esti avocatul binelui (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 14:53)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Goe

        ...sau c are ar fi motivul pentru care faci spume? da, fotie are dreptate. crezi ca la 28 de ani a fost pus acolo pentru experienta lui vazta. si mai crezi ca la 28 de ani are experienta vasta pentru ca...a avut noroc si a fost un geniu. din pacate romania nu mai are scapare...se prabuseste in coruptie
      • -2 (10 voturi)    
        las-o ca macane (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 14:58)

        DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Goe

        omul chiar are dreptate
      • 0 (10 voturi)    
        rautati ieftine (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:02)

        dyiana [anonim] i-a raspuns lui Goe

        Carcotasi au si aparut! Invidia si ura este mare. Poate ar trebui mai bine sa va ingrijiti de infractorii USL-isti decat sa va aflati in treaba si sa va dati cu parerea. Pentru munca, onoare, cinste si corectitutine nu esti sanctionat. Iar noul primar prin asta s-a remarcat. In rest, numai povesti goale.
        Felicitari noului primar interimar al Clujului.
    • +1 (9 voturi)    
      asa e (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:03)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui fotie

      ai dreptate... la ce moaca de imbuibat are, clar ca are mainile manjite pana la umeri. Cam de tanar a inceput sa fie impins in fata, oare al cui fiu e?
  • +2 (10 voturi)    
    copii,copii (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:11)

    hanibal [anonim]

    Mai e putin si vom alege primari copii de 10 ani !in ce hal de degradare a ajuns societatea romaneasca!Ce o fi facut acest baietas in astia 4-5 ani decand a terminat scolile?O fi lucrat ceva,o fi condus 2-3 oameni?Tare mi-e teama ca a lipit afise electorale!Halal societate!
    • +2 (6 voturi)    
      superoferta (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:29)

      Bucuresteanu [anonim] i-a raspuns lui hanibal

      Luati-l pe Viorel Lis ca are mai multa iexperientza! Partz!
    • -1 (5 voturi)    
      a facut cam ce a facut si ponta pana acum (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 15:53)

      instabil [utilizator] i-a raspuns lui hanibal

      se poate?
    • +5 (7 voturi)    
      Unii au noroc in viata! (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 16:54)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui hanibal

      Prima lui slujba dupa terminarea facultatii a fost de director!
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Joi, 1 decembrie 2011, 18:32)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui hanibal

      a fost valetul lui Boc
  • +2 (2 voturi)    
    NU E CORECT, IN GENERAL, (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 19:21)

    pointless man [utilizator]

    sa te iei de mutra cuiva. DAR la experienta cistigata traind de 62 de ani in Romania si tinind cont si de contextul politic (functia de viceprimar la virsta care o are) nu pot sa-i acord decit nota zero la incredere. Adica nu l-asi pune sa-mi pazeasca nici macar un batz de chibrit.