Calin Popescu Tariceanu: As sustine o monarhie parlamentara in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2011, 11:05 Actualitate | Politic


Fostul premier Calin Popescu Tariceanu a afirmat marti ca, personal, ar sustine o monarhie parlamentara in Romania, in care parlamentul si guvernul ar avea rolul de a lua "deciziile importante" iar Casa Regala ar avea rolul de reprezentare a tarii.

Calin Popescu Tariceanu, care i-a oferit marti Regelui Mihai, din partea Camerei Deputatilor si a Senatului, un tablou care reprezinta, in basorelief, cladirea Parlamentului Romaniei, a pledat pentru o reforma constitutionala care sa elimine suprapunerile actuale dintre puterile statului.

"Romania, in viitor, trebuie sa produca o schimbare constitutionala profunda si sa inteleaga" ca intr-o democratie parlamentara "parlamentul e forul principal de dezbatere si decizie".

"Trebuie asigurata aceasta conditie minimala, trebuie readus parlamentul la rolul lui esential. (...) Daca romanii vor considera ca monarhia este o optiune eu as fi unul care as sustine o astfel de optiune", a precizat Calin Popescu Tariceanu.

El a adaugat ca, in acest caz, "Romania ar functiona ca celelalte monarhii din Europa, in care Casa Regala este simbolul statului, si nu un factor perturbator", iar "parlamentul si executivul vor avea rolul de a lua deciziile importante".

"Romania a ales un model politic nefericit care creaza suprapuneri permanente" si care "au dus la irosirea de energii", a adaugat Tariceanu, care a fost el insusi in centrul unei dispute institutionale cu presedintele Traian Basescu, pe vremea cand a condus guvernul liberal, dupa ruperea Aliantei D.A.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2688 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Toti reciclatii ies in fata (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:15)

    alin [anonim]

    Apare si asta acum, ca e regalist. O sa iasa si interlopii sa declare ca sprijina monarhia ca tot nu mai e nici o urma de bun-simt in ipocrizia general a mafiotilor astia din USL
    • +7 (9 voturi)    
      isi bate joc de voi (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui alin

      care regalist?

      Tariceanu a sustinut inca din 2008 o monarhie constitutionala in care casa regala sa fie doar un simbol al statului, fara nici o putere executiva sau legislativa. O marioneta. Astia nu sunt regalisti, din contra, se folosesc de ideea de monahie ca sa transfere si ultimele puteri de la presedintie catre parlament. Ii deranjeaza rau presedintele pentru ca sunt singurele alegeri pe care nu prea le pot controla, la care oricati bani si control mass-media ar avea, un Base resueste sa-l bata pe un Nastase.
  • +8 (12 voturi)    
    Sanse (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Romanii, alaturi de alti europeni, tintesc o Uniune Europeana inchegata. Sansele monarhiei in Romania nu pot fi luate in considerare.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 octombrie 2011, 16:16)

      [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      • 0 (0 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 25 octombrie 2011, 18:58)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui

        Şi mă rog, de ce monarhiştii sunt poşti, geniule? Dă-mi un exemplu de preşedinte român bun, ca să ma trezesc şi eu din prostia mea de monarhist. Au, te pomeneşti că ăla este Băesescu.... Recunosc, la cât s-a construit în ţara asta, la cum a băgat el corupţii la pârnaie, la cum a pus el stavilă jafului din banul public, la încrengătura de autostrăzi, toate aceste relizări ale mandatului Băsescu, probabil că este într-adevăr cel mai bun preşedinte din istorie....

        Vei spune că monarhia presupune costuri mari, dar costurile cu instituţia prezidenţială crezi că sunt mai mici? Unde mai pui, că pe fiecare expreşedinte trebuie să îl cam întreţii şi după mandat.

        Te rog, aşadar, luminează-mă, de ce aş prefera un regim care aduce în fruntea ţării câte un ţăran fomist şi parvenit la fiecare 4 ani? Măcar un rege are ceva mai mult rafinament decât un Iliescu sau un Băsescu..
  • +6 (6 voturi)    
    la pastele cailor (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:20)

    Eugenn [utilizator]

    Da, da, vedem ce bine functioneaza parlamentul, "templulul democratiei romanesti"!!!
    • -8 (10 voturi)    
      ca de altfel si Guvernul si Presedintia, (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:39)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      alte institutii aflate sub talpa marinarului
  • +8 (12 voturi)    
    ei....incepe sa se risipeasca ceata.... (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:21)

    sache [anonim]

    ne dam cu monarhia ca asta batrin oricum n-o mai duce mult si ajunge tov radu duda rege (fie si consort) si atunci..... trai pe vatrai. orice, numai sa scapam de base.
  • +8 (12 voturi)    
    Din ciclul.... (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:23)

    Claude [anonim]

    ....sa-mi dau ca tot romanul cu parerea, ca nu ma costa nimic.
  • +9 (13 voturi)    
    am uitat sa mai adaug ceva. (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:25)

    sache [anonim]

    nemernicii astia au inteles ca romanii vor dori intotdeauna sa-si aleaga prin vot presedintele, nu vor dori un presedinte ales de parlament si, cum asta le poate incurca planurile, atunci hai sa le dam romanilor un rege. cit mai slab, precum radu duda.
  • -8 (12 voturi)    
    Salvare (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:27)

    Liv iu [anonim]

    Sant de acord cu Dn. Tariceanu romania o tara Regala.Monarhia este salvarea Romaniee si o apara de cei care au interese personale.Sub conducerea casei regale nu o sa mai fie atata lupta pentru a fi politician.
    • +6 (6 voturi)    
      perioada interbelica.... (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:05)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui Liv iu

      Poate revedeti istoria interbelica si activitatea politica de atunci.... dodude unde credeti ca Caragiale a avut material de studiu?
  • +10 (12 voturi)    
    Evident (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:28)

    xolv [utilizator]

    Evident ca vreti o marioneta perpetua in fruntea tarii. Hai sa nu!
  • +8 (8 voturi)    
    !!! (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:36)

    CMD [utilizator]

    Mai degraba ai sustine declaratii,la DNA,privind praduirea tarii alaturi de psd
  • +9 (9 voturi)    
    Inca una din clclul "Cum facem sa scapam de Base" (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:51)

    AG [utilizator]

    Tariceanu ar vrea un om de paie in fruntea tarii asa cum a fost Iliescu care a inchis ochii la toate smenurile. Avantajul unei monarhii ar fi acela ca regele ar avea "mandatul" mai lung.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai punem carul inaintea boilor? (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:51)

    bogdan [anonim]

    "parlamentul e forul principal de dezbatere si decizie".

    Pai tocmai asta e, ca parlamentul nu e principalul forl de decizie, ci principalul for de circ politic. Incepeti voi, partidele sa nu mai folositi parlamentul ca principal loc de facut campanie electorala. Incepeti prin a nu mai chiuli in masa, prin a nu mai bloca anchetele parchetului, prin a nu mai parasi intempestiv sala de sedinte cind nu va convine decizia ce urmeaza a fi luata de majoritate, prin a nu bloca legile cu anii doar pentru ca puteti face asta, prin a nu mai face afaceri cu statul ca parlamentari, prin a nu mai vota legi care sa va apere (gen modificarile legii ANI).
    Si dupa un an in care veti respecta toate de mai sus, veti vedea cu surprindere ca poporul va va sustine.

    Asha, in momentul de fata, parlamentul e doar un loc de facut circ si un adapost impotriva justitiei pentru diversi interlopi.
  • +4 (4 voturi)    
    Cata ipocrizie! (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:02)

    Cataleya [utilizator]

    Tariceanu putea sa sustina la fel de bine ca romanii trebuie sa planteze crini si panselute pe Marte!
    Bineinteles ca toata lumea stie ca asa ceva este imposibil dar el spera ca lumea va vota cu PNL pt ca...uite, ce baieti buni sunt ei..iubesc florile!

    Penibilitatea lui Tariceanu concureaza cu a lui Tonta, Porumbacu, Bombo si Iliescu!
  • +3 (3 voturi)    
    Dar noi.... (Marţi, 25 octombrie 2011, 12:12)

    GURAT [anonim]

    Dar noi nu te mai sustinem pe tine.
    Tariceanu demult nu mai reprezinta o voce a liberalismului.
    Faptul ca se lanseaza in astfel de declaratii demonstreaza o data in plus ca nu intelege ca prima conditie este dorinta poporului , dupa care pe cale democratica se stabileste prin referendum.
    Tariceanu a vrut sa-si dea doar importanta, el NU mai are un cuvant de spus in politica romaneasca
  • +3 (3 voturi)    
    Mda... (Marţi, 25 octombrie 2011, 14:25)

    George [anonim]

    Ca romanii sa hraneasca din buzunarele lor o clica ce-si spune "casa regala"? Pentru ce? Mai lasa-ne mai Taricene cu ideile tale de impostor. Romania n-are nevoie de personaje decorative care sa asiste impasibil (sau sa patroneze) hotiile din aceasta tara! Asa cum a fost si tovarasul Ion Ilici Iliescu. Hai, la parnaie cu tine Taricene! Pentru afacerea Sterling. Dar si pentru altele. Nerusinatule!

    P.S. Observ ca, in ultima vreme, s-a spart conducta cu monarhisti. De unde-or fi aparut atatia? Pana si tovarasul Iliescu si clica pesedista ii canta ode fostului rege. Ce se intampla cu tara asta? Chiar atata ipocrizie si fatarnicie? Atata dispret pentru adevar?
  • +3 (3 voturi)    
    Poate ne spuneti voi adevarul... (Marţi, 25 octombrie 2011, 15:02)

    Paul [anonim]

    ...despre monarhia din Romania si de ce trebuie sa ramana sistemul actual de republica semiparlamentara in care functionam. In care Presedintele este ales, alaturi de Parlament, de catre cetateni, dar nu are puteri executive, ci numai formale, de reprezentare. Monarhia constitutionala este numai o (1) varianta care ar trebui luata in considerare pentru reforma legii fundamentale, alaturi de republica parlamentara si cea prezindentiala. Pentru ca actuala constitutie promoveaza un conflict permanent intre presedintie si executiv. S-a intamplat la scara mai mica si in timpul guvernarilor CDR (Ciorbea) si in cea a PSD (cu cota unica de ex. Iliescu nu a fost de acord si au ingropat-o). Oricum, situatia trebuie clarificata cat de curand.
  • +2 (2 voturi)    
    de acord, daca... (Marţi, 25 octombrie 2011, 15:04)

    brod [anonim]

    ... s-ar solicita casei regale din olanda sau suedia, chiar si sefului familiei hohenyollern sa desemneze pe cineva apt.
    dar asa, sa-l inscaunezi pe duda,ascuns dupa fustele margaretei... sa fim seriosi!
    • 0 (0 voturi)    
      vezi ca va domni Margareta, (Marţi, 25 octombrie 2011, 20:24)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui brod

      la fel ca in Marea Britanie, Olanda .
      sau crezi ca atunci cand se va inscauna printul mostenitor din Norvegia cu muierea aia a alui fosta drogata, cu copil din alta casatorie e mai bine?

      E clar: daca erai tu, era bine. Asa vorbeste gelozia...


      Aloo, dom' Tariceanu, cand erai prin-ministru te inhaitasesi cu alde a lu' Iliescu, in loc sa pregatesti sa revina Monarhia... Acu' de fapt zici sa te puna iar prin-ministru, ca sa bagi Monarhia...
      Huo, marsavule!
  • 0 (0 voturi)    
    monarhia parlamentara (Marţi, 25 octombrie 2011, 19:53)

    panfilie [anonim]

    exista intr'un singur loc in lume.
    in regatul unit al marii britanii si irlandei de nord.
    si asta pen'ca acolo n'au o constitutie.
    restul monarhiilor moderne, sunt constitutionale.

    exceptie, monarhiile autoritare, ale orientului.

    dinastia romana a fost intodeauna, constitutionala.
  • 0 (0 voturi)    
    hai sa fim seriosi... (Marţi, 25 octombrie 2011, 19:55)

    danarad [anonim]

    in sec XXI, monarhia e ceva depasit, cine mai crede in povest cu regi, printi, printese, ilene cosinzene si feti frumosi? povesti pt. naivi.
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai am rabdare ! (Marţi, 25 octombrie 2011, 22:16)

    skepsis [anonim]

    Este salutara ideea lui Tariceanu ! Cat despre cei care comenteaza ca Monarhia nu mai este valabila in secolul XXI, le cer sa sa uite mai bine la toate regatele lumii la ce nivel de civilizatie si de trai sunt, si apoi sa priveasca la restul republicilor unde toti politrucii si tot felul de trogloditi se prerinda pe la putere dupa niscai ciolan (aducand cu sine si toate mitocaniile - vezi ce se intampla in Romania). Monarhia CHIAR salveaza Romania !!!