Ce-i mai rămâne de făcut lui Iohannis după 30 de zile de citit la Cotroceni

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2018, 22:42 Actualitate | Opinii


Clarice Dinu
Foto: Facebook
Revocarea Laurei Codruța Kovesi este, cu adevărat, prima decizie crucială luată de Klaus Iohannis, de la venirea sa la Cotroceni până acum. Previzibilă, pentru toți care au citit printre rânduri mesajele din ultimele 30 de zile pe care șeful statului și le-a rezervat lecturii celor 133 de pagini ale deciziei CCR. 

Era evident, de la început, că președintele nu va opta pentru o mutare-kamikaze, ducând discuția chiar din primul moment de la persoană spre sistem, vorbind despre statutul procurorilor, și nu despre statutul Codruței Kovesi. Ceea ce a ridicat însă semne de întrebare a fost maniera în care Klaus Iohannis a ales să-i facă ieșirea din scenă șefei DNA. Și-a trimis purtătoarea de cuvânt să facă anunțul sec, cu precizarea că lupta anticorupție trebuie să continue, răsuflând parcă ușurat că a scăpat de o povară.   

În ochii multor susținători, președintele s-a predat fără luptă. Parafrazându-l, a dat o a patra șansă PSD. 

Optând pentru singura soluție rațională, Klaus Iohannis și-a pus în joc acum toate șansele în politică. Kovesi este deja istorie. Pentru Iohannis bătălia abia începe și va fi una dură, iar miza este uriașă. Legile Justiției și numirea noului șef al DNA, unde are ultimul cuvânt, sunt două momente în care șeful statului își poate face revenirea ofensivă în joc. Deocamdată, președintele și-a pus doar întrebări, asumându-și vagi intenții. 

În schimb, Liviu Dragnea a fost foarte concret. Ofensiva începută cu modificarea Legilor Justiției și continuată cu modificarea Codurilor Penale va continua. 

De altfel, chiar luni parlamentul a respins cererea de reexaminare a președintelui pe legea 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, unde, în cazul acestora din urmă s-a introdus prevederea, preluată din Constituție, că își desfășoară activitatea sub autoritatea ministrului Justiției, de o lună într-o altă lumină, mai degrabă de subordonare, prin interpretarea Curții Constituționale. Legea se întoarce la promulgare la Cotroceni, unde președintele  o mai poate amâna, pentru o perioadă. Istoria se va repeta cu celelalte acte normative modificate fulger de majoritatea PSD-ALDE, 304, 317, Codul Penal, Codul de procedură penală. 

Până acum Liviu Dragnea fost cât se poate de clar: revocarea lui Kovesi este „doar o măsură mică dintr-un complex de măsuri care să se întâmple în perioada următoare”. Și nu renunță la suspendare. 

Liviu Dragnea arată că vrea să meargă până la capăt. Următoarea mutare îi aparține lui Klaus Iohannis. Suspendarea din funcție este cel mai puțin rău lucru care i se poate întâmpla în actualul context, reversul este dezastrul. 

Un început ar fi poate ca președintele vină cu un răspuns la întrebările pe care el însuși le-a pus pe 12 iunie, folosindu-și toate prerogativele constituționale. Pentru aducere aminte: 

„Care mai este statutul procurorilor în România? După această decizie mai sunt procurorii independenți, așa cum ni-i dorim ca să fie eficienți, de exemplu, în lupta anticorupție? Sau sunt duși procurorii mai degrabă în subordinea ministrului justiției decât sub autoritatea ministrului justiției, așa cum scrie în Constituție? 

O altă întrebare care, evident, se pune în același context: avem un nou super-ministru al justiției? Avem un nou super-ministru al justiției care decide și Președintele execută?! Fără să se țină seama de avizul CSM? 

De unde vine următoarea întrebare: ce mai este CSM? Cum poate CSM să-și îndeplinească rolul principal pe care îl are, conform Constituției, de garantare a independenței justiției, dacă CSM nici nu mai contează în procedura de demitere a unui procuror, a unui procuror-șef?”




















13917 vizualizari

  • 0 (32 voturi)    
    KJ aka ficusul (Luni, 9 iulie 2018, 22:54)

    JHolden [utilizator]

    este, politic, in moarte clinica. Dand apa la moara fanariotilor teleormaneni, il asteapta o executie in public prelungita, vreme de doi ani si un pic.
    • +1 (13 voturi)    
      Mai degraba Dragnea este politic in (Marţi, 10 iulie 2018, 6:42)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      ,,moarte clinica" . Romania nu o sa mai prinda prea multi corupti o perioada, dar romanii vor suporta regretandu-si greaseala de a lasa un bulgar ca Iliescu sa le faca Constitutia in 1991. A zis bine Eminescu:
      ,,Bulgaroi cu ceafa groasa", interpretat si in sensul ca ar avea ,,obrazul gros"etc. Dupa povestea anti-justitie cu slavii lui Dragnea din PSD, romanii trebuie sa se obisnuiasca sa- si faca propria Constitutie si sa nu lase etnia slava sa o faca pentru ei, pentru ca slavii nu inteleg cum trebuie notiunea de Separare a Puterilor in Stat. Dupa cum vedem si in Polonia, Bulgaria, Rusia etc., in mai toate statele slave incercarea de
      subordonare a Justitiei de catre Guvern/ Parlament este un sport national.
      • +8 (16 voturi)    
        iliescu... (Marţi, 10 iulie 2018, 10:49)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        ...nu e bulgar.E roman si trebuie sa ni-l asumam,ma rog sa si-l asume cei ce l-au votat de atatea ori.La fel cu Dragnea,cu Veorica,cu Tariceanu,cu nicolicea si cu toti ceilalti.Sunt expresia noastra ca natie,care a votat cum a votat si mai ales care nu a votat ca "nu a avut cu cine".Vina celor ce au stat acasa si s-au pi$at pe el de vot e egala cu a celor ce au pus stampila pe psd-alde.Poate data viitoare,daca va mai exista o data viitoare,sa faca altfel.
        • +1 (1 vot)    
          Stie mai bine Eminescu (Marţi, 10 iulie 2018, 20:22)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          cine e Ion Iliescu:
          ,,...Toate mutrele acestea sunt pretinse de roman,
          Toata greco-bulgarimea e nepoata lui Traian !..."
    • +3 (5 voturi)    
      Kovesi ar trebui sa intre in politica (Marţi, 10 iulie 2018, 13:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

      Ca procuror a facut tot ce se putea. E timpul sa mearga mai departe. Kovesi & Ciolos ar putea strange voturile necesare impotriva USL. Daca nici ei nu reusesc, Romania merita sa ajunga din nou stat satelit al URSS. Oricum romanii adevarati vor fi deja plecati in lume..
  • -1 (31 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 9 iulie 2018, 23:01)

    XLXL [utilizator]

    o sa se duca pe jos la sibiu in fiecare week-end ...
    • +2 (14 voturi)    
      aiurea, isi face bagajul pt vacanta (Marţi, 10 iulie 2018, 11:46)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui XLXL

      il asteapta o binemeritata vacanta
  • +5 (39 voturi)    
    stimata doamna (Marţi, 10 iulie 2018, 0:03)

    kthor7 [utilizator]

    johannis s-a predat de cand USL a vrut sa il puna prim ministru si Basescu i-a spus " nu stii in ce te bagi" apoi ne-a inselat cu OUG 13 cand nu a iesit din barlog sa vina cu noi la monitorul oficial sa opreasca dezmatul. Un partid politic nu mai e legitim cand actioneaza impotriva statului de drept, or fi ei legitim alesi dar si-au pierdut legitimitatea cand au masacrat statul de drept cu OUG 13. Istoria o sa se stearga cu ei la fundul secolului. CLar! Johannis este un las, Basescu este si ramane singurul presedinte pe care il recunosc. Regele Mihai singurul rege pe care mi l-am dorit dupa 89. Punct.
    • +5 (13 voturi)    
      mda (Marţi, 10 iulie 2018, 10:40)

      ion-ion-ion [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      Din pacate si Regele a jucat sah cam la fel de prost ca actualul presedinte, a jucat in defensiva si a pierdut clar.
    • +4 (8 voturi)    
      episodul "geaca rosie" l-ai uitat? (Marţi, 10 iulie 2018, 11:48)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui kthor7

      te asigur ca multi alti romani NU l-au uitat
  • +13 (27 voturi)    
    Romania e un stat conceput sa te fure, (Marţi, 10 iulie 2018, 0:49)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    sa-ti ia tot ce-ti poate lua.

    Acuma, el poate fi schimbat, sigur, dar oare vor romanii sa schimbe statul corupt si pradalnic cu unul normal la cap?

    Eu nu sunt convins de asta, eu cred ca romanilor le place coruptia prea mult.
    • +1 (17 voturi)    
      Asa estr si UE. (Marţi, 10 iulie 2018, 4:24)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Atunci cand 70% din ce produci sunt taxe- acel stat este un HOT.
      • +5 (19 voturi)    
        gindire cu premeditare (Marţi, 10 iulie 2018, 9:04)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        Nu domnu, acel stat iti ofera la schimb educatie premium, sistem de sanatate performant, infrastructura de transport foarte buna, nivel de poluare scazut, civilizatie. Nu am auzit prea multi cetateni din Canada, Suedia, Germania sau Danemarca sa se plinga de hotia statului.
      • +1 (1 vot)    
        vrei mausoleu? (Marţi, 10 iulie 2018, 14:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

        nu pleaca nimeni in mormant cu banii. important nu e cat platesti taxe, ci cat primesti inapoi de taxele alea.. sun tari cu regim de taxare minim, dar cand intri in spital fara asigurare stii ca vei iesi falit.
    • +2 (12 voturi)    
      Nu Romania e conceputa sa fure (Marţi, 10 iulie 2018, 6:48)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      ci Constitutia Romaniei votata in 1991, si conceputa in principal de bulgarul de Iliescu. Pana cand poporul roman nu isi va face propria Constitutie este clar ca in Romania va fi coruptie, ca in Bulgaria de altfel.
      • -1 (1 vot)    
        ... mai scuteste-ma de .. (Marţi, 10 iulie 2018, 15:36)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        ... bulgarul iliescu ... dupa tine nici ceusescu nu a fost roman dupa ce ani de zile ai tropait in delir si in aplauze pt el ..
        • +1 (1 vot)    
          Ceausescu a fost oltean (Marţi, 10 iulie 2018, 20:16)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          din Scornicesti, si a facut greseli, dar macar au fost romani get beget impreuna cu Elena Ceausescu.
          Taica-su lui Ion Iliescu era roman din partea tatalui sau, si tigan din partea mamei. In plus, in 1931 taica-su lui Ion Iliescu, (Alexandru Iliescu), a participat la un Congres pe la Moscova unde s-au dezbatut actiuni anti-romanesti. De aia a facut si puscarie cand s-a intors in Romania dupa 4 ani. Si fiul unui astfel de individ scrie Constitutia Romaniei, dupa chipul si asemanarea lui in 1991.
          Astfel, e si normal ca sunt atatea probleme acum cu Dragnea in 2018.
      • 0 (0 voturi)    
        poporul roman o sa si.. (Marţi, 10 iulie 2018, 19:23)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        faca propria constitutie ...una comforma mentalitatii hotilor, escrocilor, imbecililor si parvenitilor....desi se vede ca se ..poate si fara constitutie ca mizeria umana sa fie in..."floare"...
    • +4 (8 voturi)    
      Fapte diverse (Marţi, 10 iulie 2018, 8:59)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      de pilda:
      - jandarmi pusi pe fuga de hoti de lemne
      - plang cei care livreaza lemne ca politia ii vaneaza pentru acte


      Rezulta ca nu prea vor sa opreasca afacerile subterane.
    • +3 (9 voturi)    
      asa e (Marţi, 10 iulie 2018, 9:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Prea multi romani traiesc inca in logica statului care poate fi furat oricit de politicieni, doar sa primesca si ei ceva acolo, 100 de lei la ajutor sau pensie. Din pacate poporul asta nu are suficienti membri care inteleg ce inseamna functionarea unui stat si de ce banii din buget nu trebuie praduiti.

      Pina acum mai aveam o speranta ca ceva se poate schimba, dar acum imi e clar ca de vina nu e Dragnea sau Tariceanu, ci mentalitatea poporului asta. Asha ca... facem bagajele, vindem ce se mai poate vinde, si ne mutam citeva state bune mai la vest.
    • +1 (1 vot)    
      ... ei si tu .. (Marţi, 10 iulie 2018, 15:33)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      ... dar se stie din timpuri imemoriale ca suntem model exemplar de cinste onoare si corectitudine,
      mai ales corectitudine ... acela este punctul forte .
  • -3 (15 voturi)    
    Baselu e imparat (Marţi, 10 iulie 2018, 8:52)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Restul e cancan !!!
  • -1 (13 voturi)    
    at last (Marţi, 10 iulie 2018, 9:07)

    Point [utilizator]

    au aparut si ziaristii damage control.ma miram eu si ma inrebam cand?
    daca stimata doamna crede ca iohannis o sa lupte cu dintii si ghearele de acum incolo,devine ridicola si mai ales,rau intentionata si o sa o rog sa reciteasca toate comentariile de pe hn.
    cu atentie,cum zice marirea sa.
    si doamna.va implor nu mai citati din ce spune inaltimea sa,ca nu va concediaza hn-ul daca nu citati din operele complete ale tovarasulu....
    • -4 (4 voturi)    
      .... (Marţi, 10 iulie 2018, 10:36)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Care tovaras? Lucashenko? E plin PSD-ul.
  • 0 (18 voturi)    
    iohannis e un tradator... (Marţi, 10 iulie 2018, 9:35)

    liviu_ [utilizator]

    atat am spus,.,..
    justitia e a PSD... si nici un judecator (Care nu vrea sa pateasca cum a patit camelia bogdan) nu o sa mai condamne demnitari!

    nu l-am suferit pe basescu, am votat pentru demiterea lui (don't ask) dar , cu parere de rau, base este de 2 ori presedintele care e iohannis. Inteleg vrea sa fie un model, vrea sa fie corect... si poate era un presedinte bun, dar NU in Romania actuala.... acum ceea ce face el ingroapa romania....
    • +2 (6 voturi)    
      daca ai votat pentru demiterea lui Basescu (Marţi, 10 iulie 2018, 14:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      care s-a luptat cu mafia pana a fost in cauza familia lui, ai votat pentru mafie. Sa-ti fie rusine!
  • 0 (18 voturi)    
    ...suspendare... (Marţi, 10 iulie 2018, 10:28)

    mitocanu [utilizator]

    ...daca psd-alde cer suspendarea presedintelui si revocarea lui, vor vota DA la referendum cu cele doua maini...asta nu este presedinte este mamaliga....sa se intoarca la sibiu si sa-si vada de lectiile de fizica...nu avem nevoie de un tradator si jucator in favoarea psd-alde, la cotroceni...du-te nene si lasa-ne....
  • +4 (12 voturi)    
    Romania, un proiect esuat (Marţi, 10 iulie 2018, 10:38)

    JustSomeoneOutThere [utilizator]

    dupa 100 de ani. Trebuie inchis si luat de la capat.
  • +4 (10 voturi)    
    intrebarea e retorica (Marţi, 10 iulie 2018, 11:19)

    barba-neagra [utilizator]

    Raspunsul si l-a dat singur Johannis: Justitia si magistratii sunt la cheremul partidului stat (oare a uitat cineva sintagma?).
    Intrebari de genul cine mai sunt procurorii, CSM-ul, ICCJ-ul, etc, sunt retorice, penibile atunci cand vin din partea unui om atat de nesigur, dependent de o gloata (sau cel mult 2 persoane) de consilieri idioti (faceti o comparatie cu oamenii lui Trump), incapabil sa faca ceea ce el crede ca promite, speriat de un statement orb venit de la Comisia de la Venetia, prea mult legat de PSD prin trecut (visa la un moment dat sa ajunga prim ministru al struto-camilei USL), incapabil sa inteleaga masa de votanti care l-au trimis la Cotroceni, incapabil sa-si depaseasca limita de "presedinte elegant" care isi aranjeaza haina cand coboara din limuzina, care isi arunca pardesiul disperat ca nu e un valet sa-l preia, care are impresia ca o declaratie tampa de genul "voi candida la viitoarele alegeri" va dezlantui talazuri de scrisori de sustinere plus alte sase milioane de miei albi atrasi la urne de ... ce?
  • +3 (7 voturi)    
    articol tardiv (Marţi, 10 iulie 2018, 11:34)

    andreiu [utilizator]

    Ce sens are sa discutam acum despre decizia CCR data de peste o luna ??

    Era oportun sa se discute despre modificarea constitutiei ca poate nu vrem sa subordonam tot guvernului.... dar acu comentam un meci cu rezultat stabilit din prima repriza.
  • +2 (2 voturi)    
    Antonie rade de pe lumea cealalta (Marţi, 10 iulie 2018, 15:01)

    zugurudumba [utilizator]

    Ne place sau nu ne place, avem o constitutie prost scrisa. De-aia eu nici n-am votat-o cand a fost supusa referendumului.

    Stam si ne minunam de "noua intepretare" data de CCR, insa constitutia scrisa de coada de topor numita Iorgovan, cu scopul de a-l face pe Nastase presedinte "etern", chiar asta a spus de la bun inceput.

    Ca procurorii sunt sub autoritatea ministrului justitiei. Ce altceva poate sa insemne aceasta sintagma, chiar vi se pare atat de ambiguua?

    Avem o constitutie care contravine unor reguli de bun simt in orice stat normal la cap, cum ar fi independenta procurorilor.