Bugetul subdezvoltarii Romaniei. Manual pentru declansat criza

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 13 decembrie 2017, 16:46 Actualitate | Opinii


Cristian Pantazi
Foto: Hotnews
2018 va fi inca un an pierdut pentru dezvoltarea Romaniei. La fel ca 2017, la fel ca 2016, cu marile proiecte de infrastructura blocate sau subfinantate. Proiectul de buget dezbatut in anonimat de Parlament arata obsesia PSD - ALDE pentru salariile bugetarilor si o minima preocupare pentru investitii. Romania 2018, anul centenarului Unirii, va fi o tara incremenita in trafic, o tara poluata de noxele masinilor bulucite pe sosele vechi de jumatate de secol, o tara in care vibranta economie privata e sufocata de un stat hot, debil si supradimensionat.

Degeaba tipa toti investitorii romani si straini ca nu isi pot dezvolta afacerile din cauza ca le lipseste infrastructura. Degeaba o treime din tara, Moldova, plange dupa o autostrada. Degeaba ne indeasa, la propriu, Uniunea Europeana miliarde de euro in buget, ca autoritatile se dovedesc prea incompetente, prea stupide, prea preocupate cu politica sau prea dezinteresate.

Guvernul a inregistrat si o premiera rusinoasa - ministrul Transporturilor a absentat de la dezbaterea bugetului in comisiile parlamentare de specialitate. E adevarat ca bugetul pentru Transporturi e rusinos, o infringere umilitoare pentru ministrul Felix Stroe, dar era datoria lui sa vina si sa-si apere punctul de vedere.

Atentie! Vorbim despre bugetul unei tari in expansiune economica, avind o crestere cu mult peste media europeana. Daca nici pe crestere economica nu sint prioritizate investitiile, atunci cind, in criza? E o crima economica, si stiu ca sint cuvinte grele. Pur si simplu nu exista un alt termen pentru ce face acum coalitia PSD-ALDE. Mai ales cind stim ca am mai trecut o data prin acelasi "model de dezvoltare", cind Romania a ignorat fondurile europene si dezvoltarea in perioada de crestere, preferind populismul devastator. Uitam asa de repede 2008-2009 si criza care ne-a incercat pe toti?

Doua sint liniile directoare ale proiectului de buget pe 2018, asa cum a fost el trimis in Parlament.

Prima: bani pentru baroni. In buget sint prinse mii de mici investitii ce vor fi finantate din fonduri nationale, prin proiecte pe ministere sau prin vestitul PNDL (Programul National de Dezvoltare Locala). PNDL este una dintre cheile subdezvoltarii Romaniei: prin el, baronii si clientela politica dreneaza miliarde de euro fara controale, total netransparent. Sint bani de la buget, dati discretionar de Dragnea/Shhaideh/Paul Stanescu sau cine mai gestioneaza acest sac fara fund. Care sint consecintele? Lucrarile sint deseori facute prost si la preturile uriase, si in paralel sint ignorate fondurile europene.

Orice baron sau primar gindeste asa: de ce sa ma complic eu sa repar scoala/primaria/drumul cu fonduri europene, sa risc ancheta OLAF/DNA care sa constate ca am furat cu sacul, in loc sa ma milogesc la Guvern pentru bani din PNDL fara sa mai dau nimanui socoteala?

A doua linie directoare: indeplinirea promisiunilor populiste, marca Darius Valcov, cu care PSD si Liviu Dragnea au cistigat alegerile
. Toata cresterea economica din 2017 si cea prognozata pentru 2018 se duce in salariile supradimensionate ale unei armate de bugetari care sufoca economia privata. Pur si simplu situatia e scapata de sub control, iar firavele masuri de austeritate (limitarea cheltuielilor cu masini si mobilier in institutii, aminarea bonusurilor pentru bugetari, limitarea angajarilor) vor avea impact minim.

Pe scurt: ciuperca otravitoare a birocratiei creste tot mai mare si mai nociva pentru organismul pe care il paraziteaza si-l lasa fara resurse.

Adaugati la acest tablou inca doua tuse groase. Prima - performanta tot mai slaba a ANAF, o institutie in care s-a stopat reforma inceputa in 2012 si care se dovedeste incapabila sa colecteze pe masura cresterii economice. A doua - flagelul firmelor create de primarii si ministere pentru sifonat banii si pentru hranit cu posturi bine remunerate clientela de partid, atirnatorii de pe linga primari, ministri si sefi de filiale. Ambele fenomene inseamna drenarea de bani de la bugetul statului.

Cititi in aceasta sectiune stirile ultimelor zile despre marile proiecte de infrastructura lasate fara finantare in 2018
. Milioane de romani sint afectati de intirzierea lor. Zeci de mii de firme sint afectate si ele. Ginditi-va si la firmele de constructii care au cistigat deja acele licitatii si acum vad cu groaza perspectiva de a tine mii de angajati si sute de utilaje in stand-by pina se milostiveste guvernul sa le plateasca lucrarile. Toate acestea vor costa bani.

In 2018 se vor pune bazele viitoarei crize economice. Dezechilibrele sint uriase. Sa risipesti o crestere economica de 7% doar pe salarii si pensii - am mai trait asta o data si stim ce inseamna. O accelerare spre un zid de beton. Un zid la fel de puternic precum incapatinarea cu care PSD si ALDE neaga realitatea.




















7344 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    politicul metastazeaza economia (si societatea) (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:03)

    migus [utilizator]

    Nu doar a devenit imposibil sa angajezi forte calificate in RO (plecate din motive financiare sau politice).

    Dar acum o firma medie nu mai nici planifica investitii sau plan de dezvoltare - din lipsa cronica de infrastructura planificata si de vointa politica de-a ajuta real economia (ce duduie pe hartie doar).

    Daca in final societatea civila (sistemul imunitar inca viu in RO) va elimina cancerul PSD, inca ne ramane mostenire o caracatita birocratica si o lipsa cronica de incredere in REZULTATE. Asta va fi lupta reala.
    • +9 (9 voturi)    
      Pacat (Miercuri, 13 decembrie 2017, 22:58)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui migus

      Au marit salariile bugetarilor ,toti functionarii din primarii se lafaie,freaca menta fara sa aibe nici o raspundere. Sunt cozi f mari la toate institutiile doar pentru a putea merge spaga sa te bage in fata ! (Rar,inmatriculari,pasapoarte,primarie,politia locala etc. )
      Doar asa isi pot lua dreptul,daca nu ar fi coada nu ar mai da nimeni bani !
  • +27 (29 voturi)    
    PSD arunca tara in aer ca altii sa plateasca (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:09)

    fit [utilizator]

    PSD ului nu ii pasa de cat rau face acestei tari si celor care traiesc in ea, tocmai pentru ca cei care vor urma la guvernarile ulterioare sa isi strice imaginea incercand din rasputeri sa repare... Asa neocomunistii PSD vor fi mereu castigatori... din pacate...

    PSD-ALDE-UDMR ar tebui interzise sa aiba acces la legiferare in parlament si la guvernare pe perioada limitata sau chiar nelimitata, pentru raul si daunele aduse interesului si securitatii nationale... exact asa cum la noi in tara sunt interzise de la revolutie si partidele comuniste ...
    • +5 (5 voturi)    
      Puneti bani deoparte (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:40)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Vin vremuri (si mai) grele.
  • +22 (22 voturi)    
    4 ani pierduti, alti 4 sa reajungem pe 0 (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:23)

    alegzandru [utilizator]

    Suntem si noi o generatie irosita. Mi-e tot mai clar, avem deja peste 30 de ani, e gata, vom imbatrani pana se mai misca ceva. Speram ca ne sacrificam noi si sa fie mai bine pt cei ce vin. Pana atunci, ne ducem zilele asa cum putem: mai un credit pt un iPhone, mai prin strada prin piete cativa dintre noi, mai o bacterie luata prin spital.... daily routine.
    • +12 (12 voturi)    
      4 ani x 6 (Miercuri, 13 decembrie 2017, 18:42)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      De fiecare data am sperat la un parlament responsabil, dar de fiecare data PSD (indiferent cum il chema) si-a bagat coada in toate aliantele parlamentare, de fiecare data ori a avut majoritate sau si-a creat partide de coalitie artficiale care sa ii asigure majoritatea (PC sau ALDE sau chiar UDMR)
  • +6 (16 voturi)    
    De acord (Miercuri, 13 decembrie 2017, 17:27)

    turms [utilizator]

    Cu analiza dvs., este corecta si de bun simt si economic si social pana la urma. Dar unde sunt aceste companii, unde sunt acesti cetateni? De ce nu protesteaza, de ce nu au iesit la vot in 2016?? De ce nu utilizeaza toate parghiile democratice pentru a sanctiona aceste derapaje?
    Se pot constitui asociatii cetatenesti care pot solicita informatii la aceste autoritati sau pot sa isi apere interesul.
    Suntem cu totii complici la aceste lucruri din pacate...
    Degeaba aruncam cu noroi dintr-o parte intr-alta. de la privat la stat sau invers, este numai vina noastra, a tuturor pentru ce se intampla.
  • +5 (5 voturi)    
    completari din teren (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:53)

    xyz2033 [utilizator]

    pe langa investitii infrastructura taiate si bani jecmaniti in buzunarele baronilor rosii, mai exista cateva ciudatenii in buget, pe langa impozit 1% din cifra de afaceri, tva split samd.
    1.participantii de la Startup Nation nu au primit nici acum banii, dupa luni de zile de intarziere si risca insolventa. din aproape 19.300 aplicanti intra la finantare cam 8.600 firme. Ministrul Mediului pt Afaceri a declarat ca ar trebui finantate si restul firmelor(mai ales ca banii se intorc de 5-6 ori la Statul Roman) dar cum e foame mare in PSD
    2. legea preventiei, pt a salva patronii de la abateri minore a devenit sursa de venituri a statului prin crestere de amenzi http://www.startupcafe.ro/taxe/patroni-imm-legea-prevenirii-amenzi.htm
    3. nu e suficient ca esti insolvent si amendat, PSD te vrea si re-educat. prin puscarie, daca nu-ti platesti contributiile sociale (cu banii intarziati de la startup nation).
    daca esti evazonist, esti amendat, daca gresesti si nu platesti asigurari, intrii la puscarie
    http://www.startupcafe.ro/taxe/inchisoare-patroni-contributii-impozite.htm
    ce fel de startup nation doriti sa fim?
  • +7 (7 voturi)    
    Romanii au (Miercuri, 13 decembrie 2017, 20:59)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Exact ceea ce au votat. Comoditatea, indiferenta si prostia costa. Pacat insa: ii costa si pe cei din generatiile viitoare.
  • +6 (6 voturi)    
    Articolul este... (Miercuri, 13 decembrie 2017, 23:00)

    dekar [utilizator]

    ... la obiect.Cea mai simpla si clara observatie mi se pare cea din final referitoare la canalizarea aproape exclusiva in salarii si pensii a cresterii (discutabile) economice. Este disperarea Dragnea & Tariceanu intruchipata in sarmale pecuniare electorale pentru alegatorii captivi ,de la amaratii de pensionari CAP pana la ofiteri (generali),magistrati,demnitari,inalti functionari de stat sau din alte structuri favorizate.Parcurgem vremuri foarte triste din pricina unui parlament toxic,controlat politic de doi disperati.
  • +6 (8 voturi)    
    Să nu uităm că sunt (Miercuri, 13 decembrie 2017, 23:11)

    nick24 [utilizator]

    4 000 000 de pensionari cu sub 1000 lei pe lună plus vreo 1 000 000 cu salariul minim, plus vreo 500 000 asistați social și pe lângă ei încă alți menbri de familie.
    Ei sunt manipulați ușor la tv și cu un litru de ulei.

    Iar cei cu salarii mari de la buget sau regii autonome și cei cu pensii speciale sunt toți 100% cu guvernanții actuali.

    Deci?
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Joi, 14 decembrie 2017, 0:10)

    razeshu [utilizator]

    e reteta lui Moliceanu din 2008. nimic nou sub soare. Venezuela scrie pe noi la urmatoarea criza. o s amearga pe jos in genunchi pana la Cluj s al implore pe Boc sa mai bage o tura PM.
  • +1 (1 vot)    
    Care este salvarea???? (Joi, 14 decembrie 2017, 10:56)

    Martinezu [utilizator]

    Eu, o singura intrebare am: Cand se va trece la greva generala?
    Oare nu este limpede ca albastrul cerului ca doar cu proteste de strada nu se rezolva nimic?
    Cat va trece pana sa se lanseze apeluri la greva totala si nelimitata??????