Cine mai poate opri legile justitiei? O posibila solutie in extremis

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2017, 17:12 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Cu solicitarea grupului de state impotriva coruptiei (GRECO) din cadrul Consiliului Europei, Romania intra oficial in randul tarilor problema din UE, alaturi de Polonia. In ambele cazuri, GRECO a apelat in premiera la procedura unui raport ad-hoc, solicitat in circumstante exceptionale, cand exista riscul ca o schimbare de lege sa genereze o incalcare grava a unui standard anticoruptie. Liviu Dragnea si majoritatea PSD-ALDE-UDMR sunt marii responsabili ai deraierii Romaniei. Asistem la un moment rusinos, care afecteaza grav imaginea Romaniei in UE, cu consecinte grave pe termen lung, in plan politic si economic. Ce se mai poate, totusi, repara? Cum mai poate fi evitat derapajul total?

GRECO asteapta de la Romania si Polonia pana pe data de 15 ianuarie proiectele de legi in domeniul justitiei, urmand sa se pronunte asupra lor in luna martie. Orice Parlament de bun simt ar suspenda dezbaterea si adoptarea celor trei proiecte de legi pana cand GRECO formuleaza un punct de vedere. Dar Parlamentul a ignorat deja recomandarea Departamentului de Stat de a retrage acele prevederi care pot afecta lupta anticoruptie. Greu de crezut, asadar, ca va tine cont de solicitarea unui organism mai putin influent decat partenerul strategic. Sa nu uitam ca Parlamentul legifereaza impotriva vointei corpului magistratilor, impotriva avizului negativ al CSM si impotriva unor proteste de strada tot mai tensionate.

Vedem apoi ca Parlamentul a accelerat luni adoptarea legilor, calcand in picioare toate regulile democratice si omorand total dezbaterea amendamentelor. Democratia clamata in trecut de actuala putere a murit tocmai in Parlament.  Graba se explica prin criza de timp. I-au mai ramas doar sase zile in care poate vota cele trei legi pana la finalul acestei sesiuni parlamentare: trei saptamana asta si alte trei saptamana viitoare. Joi si vineri vor fi zile de doliu national iar de joia viitoare se intra practic in vacanta de sarbatori. Or, presiunea baronilor asupra PSD este uriasa. Liviu Dragnea le-a promis public ca va trece cumva aceste legi pana la sfarsitul anului. Daca nu se va tine de cuvant, zboara. Oricum va pleca, prin demisie sau dat jos, dar conteaza totusi cum: ca unul de-al lor, care s-a sacrificat pentru partid, sau ca un veritabil cal troian al “statului paralel”, care i-a dus mereu cu vorba.

In consecinta, nu cred ca se mai poate conta in mod realist pe Parlament. Altele sunt de acum parghiile prin care legile justitiei pot fi intarziate sau chiar oprite. Primii chemati sa intre in scena dupa adoptarea legilor in Parlament vor fi presedintele Klaus Iohannis si parlamentarii Opozitiei. Acestia pot sesiza Curtea Constitutionala si au destule motive sa o faca. Pot contesta cu sanse mari de la infiintarea sectiei speciale pentru anchetarea magistratilor pe criteriul discriminator al profesiei, pana la eliminarea garantiei de independenta acordata prin legea in vigoare procurorului. Oricat de controversate au fost o serie de decizii, CCR nu va putea ignora unele evidente si argumente greu de intors din condei. Acolo sunt totusi cativa mari juristi, sper ca inca mai tin la reputatia lor.

Apoi, CCR insasi ar putea invoca termenul invocat de GRECO – martie 2018 – pentru a justifica amanarea unei decizii. Curtea Constitutionala ar proba rea-credinta sa judece cauza inainte ca grupul statelor anti-coruptie, asadar o instanta suprastatala, sa se pronunte asupra legilor justitiei. Intre timp, pentru a mari presiunea externa, Klaus Iohannis s-ar putea adresa separat si Comisiei de la Venetia, pentru a solicita si de acolo, in paralel cu GRECO, un punct de vedere. Ar fi mai dificil si pentru CCR sa solutioneze cauza pe repede inainte, dupa modelul Parlamentului.

Daca totusi Curtea Constitutionala va ignora toate aceste semnale externe si va accepta modificarile-cheie propuse de majoritatea PSD-ALDE-UDMR menite sa puna sub control justitia, atunci presedintele Klaus Iohannis nu mai prea are ce face.  Are dreptul, potrivit Constitutiei, sa intoarca o singura data legea in Parlament. Sigur, ramane si varianta unui referendum, dar aici trebuie cantarit destul de bine momentul. Un referendum declansat in ianuarie/februarie, adica in luni grele de iarna, risca sa esueze lamentabil.

In tot cazul, Parlamentul se va reuni din nou abia in februarie pentru a solutiona cererea de reexaminare a presedintelui Klaus Iohannis. Chiar daca vor intoarce la Cotroceni legile fara corecturile solicitate iar presedintele va fi in situatia de a le promulga, tot mai exista o solutie. Ultima. Iar solutia va fi de aceasta data in mana premierului Mihai Tudose.

El este ultimul care poate interveni, in extremis, printr-o ordonanta de urgenta prin care sa ceara prorogarea (amanarea) intrarii in vigoare a legilor justitiei. Nu uitati ca intrarea in vigoare a noilor Coduri a fost amanata ani la rand de guvernul Boc prin ordonanta de urgenta. Chiar si OUG 13 din iarna a fost intoarsa tot printr-un OUG. Potrivit Constitutiei, orice lege intra in vigoare la cel putin trei zile de la publicarea in Monitorul Oficial. Prin urmare, exista suficient timp pentru ca Guvernul sa intervina prin OUG. Inevitabil se va ajunge in acest punct si e bine ca Piata Victoriei a ramas libera pentru proteste.

Aceste legi mai pot fi oprite fie prin amanare succesiva, fie prin modificarea lor de catre Guvern.  Spre asta ne indreptam incet. Premierul Tudose, ca-i place sau nu, ar putea avea ultimul cuvant. Va putea face chiar mai mult decat o simpla amanare. Are puterea sa le modifice, tot prin OUG. Nimic nu-l opreste sa repare, pe durata amanarii legilor, raul imens facut azi de Parlament. Ce-l opreste sa introduca din nou in lege independenta procurorilor, sa desfiinteze daca e cazul sectia speciala sau sa regleze alte excese din lege referitoare la raspunderea magistratilor? Toate astea, prin OUG, fireste. Decizia va fi la el. Depinde de modul cum va juca Guvernul: pentru sau impotriva Romanei.

Evident, in momentul in care se ajunge aici, premierul Mihai Tudose pierde instant sprijinul coalitiei PSD-ALDE. Are o sinura sansa sa evite decapitarea: daca pana atunci preia controlul partidului. Din acest motiv, de acum si pana la sfarsitul acestui asalt dezlantuit impotriva Romaniei, reactia strazii joaca un rol esential. Nici Departamentul de Stat, nici GRECO, nici Comisia Europeana, nici ambasadorii statelor occidentale nu s-ar fi batut mai mult pentru Romania mai mult decat ne luptam noi insine. Faptul ca Romania a protestat luni de zile in strada nu a ramas fara urmari. Toti acesti parteneri externi, impresionati de reactiile interne si dramatismul situatiei, s-au simtit la randul lor datori sa actioneze.

Cei care ies in strada trebuie sa stie ca nu s-au mobilizat degeaba si nu sunt singuri. Au de partea lor mai bine de jumatate din corpul magistratilor din Romania, Departamentul de Stat, Consiliul Europei, Comisia Europeana prin MCV, cel putin zece ambasade occidentale, o buna parte din Romania gandeste ca ei. De partea cealalta au ramas doar avocatii hotilor din politica si presa, plus cativa magistrati care insista sa se faca de rusine.


Citeste mai multe despre   


















25296 vizualizari

  • +40 (58 voturi)    
    Revenirea la Dictatura = din nou Revolutie ! (Luni, 11 decembrie 2017, 17:24)

    Defense [utilizator]

    Parlamentul incearca iar CCR aproba -Cand doua structuri fundamentale sant infiltrate de PCR-KGB sistemul de autoaparare "Checks and Balances" a Statului de Drept este suspendat : Separatia Puteri in Stat este sfanta in tro Democratie iar controlul politic asupra Magistraturi ar insemna revenirea la Dictatura .Fapt care de facto reprezinta o Lovitura de Stat de tip "Russia is back again " si nepermis sub ori ce forma in virtutea Sigurantei Nationale(NATO) a Romaniei !
    • +25 (39 voturi)    
      Corect! Parlamentul subjuga celelalte puteri (Luni, 11 decembrie 2017, 18:09)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      Separatia puterilor in stat a fost definita de Montesquieu inca din 1748: puterea legislativa, executiva si judecatoreasca. Presedintele e parte a puterii executive.

      Si in anul 2017/2018 a aparut PSD cu legile lor prin care taie drepturile Presedintelui (puterea executiva) si subjuga sau chiar se substituie puterii judecatoresti prin comisii si comitete.

      Culmea ar fi sa fi inflitrat deja si CCR incat sa obtina de la CCR un raspuns favorabil la legile lor anti-constitutionale.
    • -31 (57 voturi)    
      Cine sa faca revolutie?! (Luni, 11 decembrie 2017, 18:11)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      Baieteii cu coc si pantofiori rosii?
      • +16 (30 voturi)    
        Hopa, a iesit Dana Grecu la atac (Luni, 11 decembrie 2017, 21:27)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        Baieteii aia s-ar putea sa iti ofere surprize tie si lui Moliceanu. Si stii de ce, ca pe langa ei mai sunt de vreo 100 de ori mai multi cu parul deja carunt + multe alte fetite care vad lucrurile la fel.
        Dar daca tie iti plac baietii aia ii lasam pe ei sa se ocupe de redactia de postaci a Antenei 3
        • +6 (8 voturi)    
          Se poate decora Curcubeu folosind (Marţi, 12 decembrie 2017, 7:29)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Sprayuri Colorate
      • +14 (24 voturi)    
        Aia nu-ti dau una dupa ceafa (Luni, 11 decembrie 2017, 21:40)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        cum iti place tie, si de-aia ii urasti?
      • +4 (4 voturi)    
        penibil (Marţi, 12 decembrie 2017, 16:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        O vorba inteleapta spune ca nu e bine sa judeci o carte dupa coperti. Evident, asta presupune ca ai mai deschis o carte din cand in cand..
    • +27 (43 voturi)    
      Jos cu ei si alegeri anticipate! (Luni, 11 decembrie 2017, 18:50)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      O saptamana daca stam pe rand in strada, sunt ca si scosi din ecuatie. Trebuie doar sa incepem!
    • +2 (6 voturi)    
      L-am auzit pe Procurorul general ca ar avea ceva (Marţi, 12 decembrie 2017, 12:14)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      masuri de contracarare...

      Astazi a parut ca studiaza doar posibilitatea sesizarii CCR. Nu stiu ce-o sa zica CCR, dar nu cred ca va respinge in bloc toate modificarile. Unele nu au de-a face direct cu constitutionalitatea si cu indepedenta, ci sunt pur si simplu momeli (pomeni pt magistrati - vezi prevederea care le permite sa se suspende din profesie, sa faca bani din alte activitati si sa revina ulterior).

      Cand l-am auzit prima data pe procurer ca pregateste ceva mi-am imaginat ca studiaza posibilitatea unor demisii in bloc (sau 60-80% din judecatori si procurori, fara sefii parchetelor). Asta ar fi intr-adevar o palma data penalilor mai grea decat orice hotarare judecatoreasca individuala. Ar evidentia curajul judecatorilor si procurorilor de a nu se lasa calcati in picioare a doua oara (dupa eliberarea detinutilor fara prea multe restrictii: violatori, corupti, recidivisti, etc.).

      Ar fi si o declarative de independenta a justitie, care nu se supune nici macar vointei majoritatii.
    • +2 (2 voturi)    
      super comentariu... (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:32)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Defense

      Numai un plus - din pacate!
  • +33 (53 voturi)    
    Alegerile anticipate ultima solutie (Luni, 11 decembrie 2017, 17:31)

    zzztop [utilizator]

    PSD a castigat alegerile promitand mariri de salarii, nu eliberarea coruptilor, viloatorilor si criminalilor, si subjugarea politica a justitiei.

    Mai mult PSD-ALDE au castigat cu un procent de cat: 52% din 44% prezenta adica vre-o 22%! Ce reprezentativitate are 'majoritatea' lor de UN vot din CINCI?

    Alegerile anticipate trebuie sa arate ce vor cu adevarat romanii, o tara cinstita sau o dictatura corupta.
    • +19 (39 voturi)    
      Anticipate & Excluderea PSD ca Partid neconstit... (Luni, 11 decembrie 2017, 18:34)

      Defense [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Anticipata -Da & excluderea si dizolvarea PSD ca Partid Politic care opteaza in potriva Statului de Drept conform Constitutiei (Legea Partidelor ) prin Hotarare judecatoreasca definitive si irevocabila
      • +13 (21 voturi)    
        Asta am spus si eu: scoaterea PSD in (Luni, 11 decembrie 2017, 21:41)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Defense

        afara legii ca partid anticonstitutional.
      • -12 (30 voturi)    
        Nu pricepi, asa-i? (Marţi, 12 decembrie 2017, 4:52)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Defense

        Nu pricepi, asa-i?

        Mai baiete, nu pricepi ca PSD-ul e mare TOCMAI pentru ca ceilalti sunt pe nicaieri. Poporul asta, excesiv de milos - dupa parerea mea, a dat o sansa tuturor secaturilor adunate sub diverse sloganuri.

        Ti-aduci aminte de PNTCD? Poporul i-a dat o sansa sperand ca in afara de ura incrancenata anticomunista mai reprezinta / mai stie si altceva. S-a dovedit ca nu. PNTCD a disparut. Si a disparut datorita propriei incompetente; ura animalica nu substituie stiinta de a face, umanismul.

        A urmat PD-ul, partidul lui Basescu. Aceiasi ura animalica fata de ceilalti, aceiasi incompetenta, dar ca elemente de detasare a aparut si "pupincurismul profund si fudulia de a fi prost". Nu numai ca PD-ul a disparut dar a si impins PSD-ul spre cel mai mare scor electoral dintotdeauna.

        In adanc, poporul nu e prost. A fost prostit de diversi (in afara de cei amintiti inainte, au fost alti numerosi aventurieri) dar nu pentru mult timp sau nu in proportii de masa.

        Daca maine scoti - abuziv - PSD-ul in afara legii, poimaine, ceea ce se naste in locul acestuia ia 70% la primele alegeri.
        • +6 (10 voturi)    
          Dream on, cine le mai da galetzi sovietice (Marţi, 12 decembrie 2017, 7:31)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu mai e cine, se natzionalizeaza minim 40 miliarde eur Ciordite din 1990 pana in prezent
        • +12 (14 voturi)    
          Parțial adevărat (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:30)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Adică faptul că ceilalți sunt cam praf a ajutat p$d-ul. Dar de fapt p$d-ul a ajuns atât de mare (adică în cifre reale undeva între 18 și 22%)pentru că la fiecare rundă de alegeri a făcut promisiuni pe care nu le-a mai ținut apoi, pentru că de fapt scopul p$d nu a fost NICIODATĂ bunăstarea poporului ci doar impunitatea șefilor p$d sau sporirea averilor proprii.
          Iar incompetența DOVEDITĂ de p$d e de-a dreptul legendară, dovadă fiind nenumăratele bâlbe de genul: dăm legea, nu o mai dăm, ba o dăm, dar altfel...
          Au mai făcut și alte guverne prostii? Categoric! Dar măcar au fost mai transparenți și în afară de p$d niciunii nu au dat atâta dovadă de rea-credință! A, și să nu uităm, că aproape permanent p$d-ul a avut majoritate reală în palavrament, deci dacă chiar dorea putea întoarce orice a considerat greșit. Și de fapt au și făcut-o, însă au intervenit doar pentru a-și proteja interesele PERSONALE!
          • +3 (7 voturi)    
            pai da! Insa... (Marţi, 12 decembrie 2017, 12:20)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            Insa in momentul in care ar fi scosi in afara legii ar incepe sa smiorcaie ca de AIA nu si-au tinut promisiunile, ca dujmanii nu i-au lasat si nu le-au dat timp samd... >:
            La asta se pricep chiar FOARTE bine - ceea ce n-ar fi mare scofala, daca nu s-ar gasi destui tampiti sa-i si creada!
          • -1 (7 voturi)    
            Stai cam prost cu logica cand (Marţi, 12 decembrie 2017, 13:35)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            afirmi ca PSD-ul a ajuns atat de mare pentru ca a promis mult si a facut putin, pai daca era asa cine ii mai vota, de fapt au promis si au facut mare parte din promisiuni, de-aceea au crescut!
            • +2 (6 voturi)    
              Hai lumineaza-ne tu faure (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:55)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Cum au facut ce au promis, ca tara se zbate in saracie de atata bunastare adusa de psd. Iti dpun eu ce a facut psd, fara sa promita, a impartit saracia, echitabil....chiar si pt cei cu pensii si salarii speciale.
            • +2 (6 voturi)    
              Nu, nu ... (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:00)

              blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              gresesti, memoria poporului e f. scurta , uita cate bazaconii se promit si dupa aia nu se realizeaza , ca doar nu putem cere bizonilor sa inteleaga ca niste planuri economic sanatoase au marirea salariilor drept efect , nu tinte directe, pe hartie ....
            • +3 (5 voturi)    
              Ha-ha-ha... Prostii il voteaza, (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:12)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              armata de prosti formata din bugetarii "asistati", carora nu le-a dat prin gand sa-l intrebe pe Dragnea daca marirea de 25% se refera la salariul net sau nu !

              Asistatii il voteaza... o parte din pensionari, carora le-a promis marirea pensiei, pe care apoi a transformat-o in asa zisa acoperire a inflatiei (cand inflatia era de sub 1% si trebuia platita la 1ianuarie),
              dupa care cand a inceput sa urce s-a modificat data platii la 1 iunie.

              Bai, xgroho, spune-le acum astora pe care i-am enumerat de logica, dar ai grija sa te feresti de scuipatii care o sa ti-i traga !

              PS. In alta ordine de idei : In ceea ce priveste "plusul", nu te entuziasma. Il ai de la mine pt simplul motiv ca mi-a scapat degetul pe semnul gresit !

              PPS Altfel, iti doresc o zi buna
            • +1 (1 vot)    
              Din păcate nu eu (Miercuri, 13 decembrie 2017, 12:22)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              Nu eu sunt cel care stă prost cu logica, ci votantul p$d. Și ca să înțelegi despre ce vorbesc, detaliez: dacă omul primește 100 lei la pensie sau la ajutorul social dar creșterea de prețuri cauzată de inflație îi anulează creșterea iar omul p$d nu pricepe că de fapt i-au scăzut veniturile, cel cu probleme de logică e votantul p$d. Iar tu, ca propagator intenționat al acestor minciuni p$d-iste ești complice.
        • +7 (11 voturi)    
          bai, ce sa zic... (Marţi, 12 decembrie 2017, 9:06)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          M-ai surprins! este primul comentariu la care-ti dau plus. Vezi, se poate!
          asa ca ia incearca matale sa rezonezi si pe subiectele din articole si sa mai lasi tehnica deviatului.

          DAR HAI totusi sa incercam sa scoatem psd-ul in afara legii si sa speram macar ca ce naste nu este la fel de hidos si imputit.

          Ca precum spui matale, poporul a fost prostit! Adica a fost invatat sa se obisnuiasca cu raul pe motiv ca binele oricum nu exista. Posibil dar hai sa incercam ! ha? cum ar fi?
        • +8 (10 voturi)    
          As adauga ceva (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:14)

          liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dar acest ceva nu este sub nici o forma o critica ci o completare.

          PSD nu este un partid, adica un grup de oameni uniti de o doctrina. Este o adunatura de oameni care au in comun doua elemente:

          1. manipularea unei mase de oameni
          2. propria bunastare

          Restul, ca fac legile stramb sau ca incurajaza nepotismul si coruptia sunt doar mijloacele pentru a obtine aceste doua puncte de mai sus.

          In rest, absolut de acord cu comentariul tau. Sincer cred ca daca maine ar fi anticipate, ar iesi tot PSD-ul. Cum zic asta? Pai daca poporul ii voteaza pe securisti la 3 decenii de la revolutie, eu ce sa fac?!?!??
          • +2 (2 voturi)    
            daca nimeni nu le-a explicat consecintele (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:21)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

            si cum tot ei ies pe minus desi pare ca le mai da ceva la ajutorul social, la pensie sau ca ii mai plimba putin gratis pe la moastele lui...

            Asta este raspunsul la
            1. manipularea unei mase de oameni

            iar la

            2. propria bunastare este ca si terminata...

            Dragnea o sa fie primul exemplar care o sa fie executat si urmeaza si alte nume si nu stiu de ce am impresia ca o sa urmeze chiar dansa, Nutzisor Udrea...
        • +1 (3 voturi)    
          Eroii de pesedisti, cum s-au trezit (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:49)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ei ca sunt, inca din 22 decembrie 1989 (ma rog, atunci erau FSN-isti), raul cel mai mic fata de PNT si PNL care nu mancasera salam cu soia dar adusesera in Romanica "droguri, arme, munitie, masina de scris automata, bani falsi" etc.

          Si cum dupa aceea au ramas sa se sacrifice din postura de "raul cel mai mic", ca nu cumva sceleratii de care vorbesti sa prabuseasca Romania in prapastie !

          PS. A devenit un deja vu la tine sa-i aperi pe pesedisti "cu manta" !

          PPS. Ce este nou e ca incepi sa-ti pierzi incet-incet calmul cu care voiai sa ne obisnuiesti
      • -3 (5 voturi)    
        Limba noastră cea română (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:41)

        allertts [utilizator] i-a raspuns lui Defense

        Pre pământ străvechi şi magic
        Numai dânsa ni-i stăpână:
        Limba neamului meu dacic,
        Limba noastră cea română.

        " in potriva Statului de Drept "?

        "ÎMPOTRÍVA prep. (Construit cu genitivul) În opoziție, contra, în contra, în ciuda."
        • +4 (4 voturi)    
          Foloseste deodorantul (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:15)

          liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui allertts

          Deo Potriva, acum si in varianta cu mirosul unuic pentru barbati No Man Clatura.
    • +2 (2 voturi)    
      ati auzit de cei care se multumesc cu putin? (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Astia sunt romanii in marea lor majoritate.

      Vor inca o galeata cu faina, ulei, si ce o mai fi in ea decat sa puna mana sa isi faca singuri viitorul.Fie si salariul/pensia marita fara sa inteleaga ca preturile se urca pana la...

      Nu este imposibil, dar evident ca este mai greu decat sa fii asistat social si sa mai furi/ciupesti de ici, de colo
  • +22 (44 voturi)    
    ar mai fi si Greva... (Luni, 11 decembrie 2017, 17:33)

    Cocut [utilizator]

    Ca ultima solutie, ar mai fi si greva judecatorilor, procurorilor, parlamentarilor Opozitiei si a Presedintelui.
    Ia sa vedem cum va mai functiona Romania atunci?!?
    • +9 (31 voturi)    
      Ce fericiti (Luni, 11 decembrie 2017, 18:28)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      vor fi membrii GIO: procesele lor nu mai inainteaza. Unele se vor bucura chiar de prescriptie.
      Nu, judecatorii si procurorii trebuie sa continue sa lucreze si sa mai curete Tara de borfasi. Cu un motiv in plus: pina le pun zgarda au ocazia sa condamne, pe legile inca actuale, o multime de penali.
      • +13 (25 voturi)    
        ha ha ha (Luni, 11 decembrie 2017, 19:33)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

        Procesele nu mai inainteaza dar nici economia nu mai inainteaza adica o sa se prabuseasca pt ca nu o sa se mai semneze nici un contract.Atunci sa va vad de unde mai scoateti bani sa platiti pensionarii si bugetarii , o sa aveti soarta PNTCD-ului.Daca mai taie si UE fondurile pai sunteti mancati cu fulgi cu tot de proprii alegatori.
        • -1 (1 vot)    
          nu ai cu cine... (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:14)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui /./

          cel putin deocamdata...

          Nu ies ei in strada, dar sa iti imaginezi greve...
          SF deocamdata..
    • +5 (29 voturi)    
      judecatorii si procurorii nu vor protesta (Luni, 11 decembrie 2017, 18:58)

      IonGel [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      ...decat daca: li se vor diminua salariile mari, sporurile sau pensiile speciale. Pentru astfel de lucruri au ma iprotestat in trecut, inclusiv prin greze si alte mijloace extreme. Dar doar atunci cand au fost atinsi la bani...altfel ii doare prea putin sau deloc din pacate
  • +9 (23 voturi)    
    Inca o idee, tot in extremis (Luni, 11 decembrie 2017, 17:34)

    the_crazy_cat_lady [utilizator]

    http://politeia.org.ro/editoriale/cum-pot-fi-oprite-legile-justitiei-constitutional/56345/
    • +10 (22 voturi)    
      E o idee foarte buna (Luni, 11 decembrie 2017, 18:40)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui the_crazy_cat_lady

      Argumentele sunt robuste, stau in picioare, autorul stie ce spune.
      In atentia juristilor: studiati si comentati varianta asta http://politeia.org.ro/editoriale/cum-pot-fi-oprite-legile-justitiei-constitutional/56345/
    • +8 (14 voturi)    
      Da, pare o ... (Luni, 11 decembrie 2017, 23:54)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui the_crazy_cat_lady

      varianta buna, solida, deci mai e un as la Iohannis +la CSM, o actiune concertata ar rapune legile .
      Felicitari , deja am postat si eu articolul , pe unde trebuie .
      • +3 (3 voturi)    
        nu cred ca este complet (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:12)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        1.Cred ca este nevoie si de vocea puternica a cetatenilor care sa spuna ceea ce spun si magistratii in larga lor majoritate.

        2. Si mai este nevoie de multa mass-media cu audienta larga si variata.

        3.Si tacutul sa vorbeasca mai mult si mai des!
  • +30 (46 voturi)    
    problema e ca... (Luni, 11 decembrie 2017, 17:37)

    liviu_ [utilizator]

    GRECO, CE, SUA, Comisia de la Venetia etc nu pot obliga Romania sa faca nimic... pot avertiza, pot acusa, pot sanctiona, dar nu pot obliga sa nu dea aceste legi...
    Probabil asta se va schimba dupa "exempleple" europei de est... dar o sa fie prea tarziu pt noi...
    in Romania... sincer... ne bazam doar pe PSD... inafara de Iohannis, TOTI care pot face cu adevarat ceva impotriva distrugerii acestei tari sunt tot din psd.... deci.... stam prost... foarte PROST!!!!
    sa speram totusi ca se poate scapa de acest asalt asupra justitiei si sa speram ca in ceasul al 15lea vor realiza romanii ca psd TREBUIE sa DISPARA!!!!
    • +6 (14 voturi)    
      nu e chiar asa.... (Luni, 11 decembrie 2017, 21:06)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vezi linkul dat de the_crazy_cat_lady (http://politeia.org.ro/editoriale/cum-pot-fi-oprite-legile-justitiei-constitutional/56345/ )..... e scris in constitutie deci nu a tinut niciodata chestia cu "inalta poarta" care se baga peste "treburili interne".
      Pur si simplu PSD foloseste acest discurs pentru votantii sai care abia daca stiu sa citeasca preturile din piata.
      Parerea mea este ca de fapt tot acest asediu este dat ca la final sa..... schimbe constitutia..... si abia atunci o sa devenim tarlaua lui dragnea.
      dar.... mai e mult pana departe....
    • 0 (0 voturi)    
      the Magic Word (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:05)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "inafara de...."
  • +25 (45 voturi)    
    In Strada pana la capat! (Luni, 11 decembrie 2017, 17:38)

    pepper89 [utilizator]

    Penalii vor sa ne scoata din UE si din NATO, dar nu vor reusi daca ne impotrivim noi!

    Ganditi-va la copiii vostri, pe care o sa ii vedeti plecati din tara cand vor fi mai mari, daca intra legile astea, si o sa ramaneti singuri.
    Si ganditi-va si la voi, stiu ca in vara paraseau tara in fiecare ora 9 romani de bine ce ne merge aici, acum cred ca mai multi pleaca. Chiar vrem sa renuntam fara lupta la tara noastra, si sa traim printre straini, departe de rude si prieteni? Eu nu!
    • +11 (27 voturi)    
      Parazitii (Luni, 11 decembrie 2017, 18:03)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

      Daca nu le convin legile si Constitutia tarii, ei, politicienii si infractorii, ar trebui sa plece din Romania.
  • +22 (38 voturi)    
    au (Luni, 11 decembrie 2017, 17:40)

    gogu_milogu [utilizator]

    daca am ajuns sa ne bazam pe reactia dlui Tudose am dat de dreaq; sa ne amintim ca asta e ala care ia salariu in mana si care are glume de tractorist in el.....
    si chiar daca ar face ce zice dl DT motivul nu ar fi unul de sorginte patriotica ci ar fi unul care i-ar arata fata perversa..... vrem sa depindem de un pervers?..... raspunsul din nefericire este DA.... cum dreaq qjungem de 30 de ani sa alegem intre 2 rele de fiecare data???
    • -1 (1 vot)    
      mda.DA (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      prostul nu este prost destul daca nu este si fudul!
  • +15 (37 voturi)    
    reactia strazii joaca un rol esential: Facem curat (Luni, 11 decembrie 2017, 17:43)

    migus [utilizator]

    Avem nevoie de mai multi oameni in strada, si nu doar la Buc. si Sibiu...

    Avem suportul moral al EU, NATO, DE si USA, dar acestea au fiecare problemelor lor mai prioritare.

    Situatia de la noi este descrisa de Economist in ultimul numar aproape intr-o oglinda perfecta; inlocuiti DNA/NABU, limba, numele oligarhilor cu baronii PSD si cleptocratii nostri etc.

    Restul e identic complet, proceduri STAS din cartea KGB a coruptiei si dezinformatiei tariilor satelite… am ajuns rapid langa Erdogan, Visegrad - dupa nici un an de guvernare PSD.

    “UKRAINE is in turmoil—again. Protesters are blocking streets and chanting Bandu het! (“Bandits out!”).

    Ukraine’s squabbling elites take little responsibility for their state, uniting only to battle the civil activists and independent institutions that threaten their oligopoly. The most critical battle is around the National Anti-Corruption Bureau (NABU), the sole credible institution that pressure from civil society and Western backers has brought into being.

    Both the EU and the American government issued strongly worded statements. “These actions appear to be part of an effort to undermine independent anti-corruption institutions that the United States and others have helped support,” the State Department said. The ruling coalition responded with contempt, crippling NABU by removing its main political backer, the head of the parliament’s anti-corruption committee, from his post. It also tried to push through a law to remove NABU’s independence, but backed down in the face of protests from civil-society activists and the IMF, which funds Ukraine’s debt.

    The oligarchs are confident that America lacks the will to back up its rhetoric.

    Mr Putin must be enjoying the show.”

    https://www.economist.com/news/europe/21732145-local-graft-and-foreign-indifference-are-betraying-promise-maidan-revolution-west

    Nimeni nu ne poate face curat in ograda, daca noi nu punem mana pe maturi...
  • +20 (38 voturi)    
    Se poate! (Luni, 11 decembrie 2017, 17:43)

    alegzandru [utilizator]

    Saptamana trecuta, in urma demersului Declic, vreo cateva sute de oameni am postat pe pagina de FB a unui organism impotriva reacordarii unei certificari catre Schweighofer, austriecii care nu mai au nevoie de nicio prezentare si care nu s-au reabilitat nici in ziua de azi.

    Urmarea? Cei de acolo au chemat reprezentati Declic la o discutie, care le-au prezentat dovezi ca baietii tot folosesc lemn taiat ilegal. Au primit asigurari ca nu vor primi recertificarea curand.

    Cateva sute de oameni, online, au mai amutit cateva sute de drujbe in Romania.

    Nu fiti resemnati, nu traiti cu impresia ca nu se poate face nimic. Deschideti gura, faceti galagie, spuneti-va nemultumirile! Se poate!
    • +10 (18 voturi)    
      Asa este, asta arata ca se poate (Luni, 11 decembrie 2017, 21:42)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      Si eu am scris celor de la FSC, si iata ca fiindca am fost multi am reusit. Acelasi lucru trebuie facut si acum, nu trebuie sa renuntam. Cu perseverenta, noi vom castiga. Trebuie iesit in strada, cand e nevoie greva generala, trebuie trimise petitii, sa se scrie cat mai mult articole in presa internationala, cat mai multe critici ale Comisiei Europene, NATO, SUA, Germania, Franta, UK etc. Presiunea trebuie sa fie atat de mare incat sa inteleaga ca nu se mai poate. PSD, UDMR si ALDE vor ajunge la anticipate, isi vor pierde o parte mare din locurile din Parlament si cu ocazia aceasta si imunitatea, si vor sfarsii la puscarie unde le este locul.
  • +24 (44 voturi)    
    Sa scape,Dragnea nu va ezita sa ne scoata din UE (Luni, 11 decembrie 2017, 17:47)

    IisusVine [utilizator]

    Pentru el Romania nu inseamna nimic.
    • +16 (28 voturi)    
      CSAT ? (Luni, 11 decembrie 2017, 18:08)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Punerea lui sub acuzare pentru tradare: actiunile coordonate de el si Tariceanu aduc atingere sigurantei nationale (SRI, SIE unde sunteti ?)
    • +9 (25 voturi)    
      .... (Luni, 11 decembrie 2017, 18:44)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

      Daca ar ar fi putut ne-ar fi scos de mult... problema ca automat daca ar deschide gura euro ar sari la 6 ron si cum utilitatile si mai tot in Romania e raportat la euro in doua luni de zile Romania e terminata din punct de vedere economic.Esti terminat economic , s-a terminat si cu sustinerea PSD-ului de cei care i-au votat, fara bani nimeni nu te mai iubeste.
      • +9 (17 voturi)    
        Oricum sa ajunge la asta (Luni, 11 decembrie 2017, 21:44)

        Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui /./

        E doar o chestiune de timp pana cand nu vor putea onora niciuna din promisiunile electorale, pentru ca sunt pur si simplu nesustenabile. Oricum cresterea economica va fi mult mai scazuta in 2018, din cauza legilor fiscale pe care ei le-au trecut. Sa vezi atunci prapad, cand nici analfabetii nu ii vor mai sustine.
  • +13 (25 voturi)    
    Parlamentul a fost capturat de Mafie (Luni, 11 decembrie 2017, 18:03)

    Habermas [utilizator]

    prin inselatorie (cu complicitatea unor functionari si a unor categorii sociale manipulate) si falsificarea democratiei,

    iar acum este folosit ca instrument de forta pentru UZURPAREA tuturor celorlalte puteri ale Statului Roman.

    Cetatenii au datoria morala sa reactioneze.
    Celelalte institutii ale Statului Roman, au datoria sa reactioneze. Parlamentului zombificat si transformat in distrugator al Romaniei trebuie sa i se opuna Tara Intreaga; apoi trebuie vindecat. Nu stiu cum, inca. Poate prin alegeri anticipate si scoaterea partidelor uzurpatoare in afara legii. Cumva trebuie sa facem. Altfel Parlamentul Captiv-Al-Mafiei ne distruge pe toti.

    Vom vedea daca Statul Roman si Romania ca tara functioneaza sau nu.
  • +10 (26 voturi)    
    ce naste din pisica soareci mananca . . . (Luni, 11 decembrie 2017, 18:13)

    ty [utilizator]

    La plenara CC al PCR din 3-5 martie 1949, s-a hotărat „transformarea socialistă a agriculturii”,
    după ce patru ani la rând partidul negase cu îndârjire intenția de a colectiviza pământul. Încă înaintea plenarei crescuse teroarea „cotelor”.
    Țăranii erau disperați că statul îi obligă să ia pâinea de la gura copiilor pentru a-și achita datoriile în cereale, din ce în ce mai împovărătoare, se scrie pe Muzeul Rezitenței.
    În iulie 1949 au izbucnit simultan răscoale în foarte multe comune. Intensitatea maximă a fost atinsă în judeţele Bihor, Arad, Botoşani şi Suceava.
    Reprimarea urgentă și în forță a revoltelor au fost extrem de dure și s-au soldat cu execuția a zeci de țărani, reținerea și anchetarea a sute de țărani și deportarea altor sute (în special familiile celor executați și arestați).
    În timp ce peste 1600 de țărani au fost deportaţi și câteva sute au fost condamnaţi ţăranii nepedepsiţi au fost obligaţi să predea cotele însoţiţi de lăutari.
    • +9 (17 voturi)    
      Nu mai spuneti "executati"! Au fost asasinati (Luni, 11 decembrie 2017, 21:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      executie este in cazul si dupa un proces legal si, conform dreptului european si al drepturilor omului, nici macar atunci!
  • +8 (24 voturi)    
    Astazi (Luni, 11 decembrie 2017, 18:14)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Atacare legilor in contencios administrativ ar mai fi o optiune. Procedurile au fost grav viciate si ilegale deci exista dovezi sufificente.

    Cerere in instanta de scoatere in afara legii a PSD, o alta varianta : din nou exista dovezi suficiente in ultimii 28 de ani pentru a se indeplini prevederile constitutionale.

    Dar tot strada poate rezolva problema intr-o singura zi!
    Frica este cea care ii va determina sa renunte cel mai rapid !
    • -7 (25 voturi)    
      Trebuie un singur parlamentar PSD-ist batut bine (Luni, 11 decembrie 2017, 19:09)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      asa macar vro 2 saptamani de spitalizare iar frica o sa le intre in oase de nu o sa mai doarma noptile.Sper ca demonstrantii sunt destepti si nu tb sa se incaiere cu jandarmii.
    • +4 (12 voturi)    
      Nu va bazati pe CAB contencios administrativ (Luni, 11 decembrie 2017, 21:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui EU_e_cu_noi

      acolo sunt multi oameni ai mafiei.
      • 0 (2 voturi)    
        se poate castiga corect la CAB (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:00)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        am propria experienta...

        Plus - Unde se mai pune ca un jurnalism a obligat in instanta sa transmita punctul de vedere cenzurat de CCR...Asa ca se poate!
        • +1 (1 vot)    
          Jurnalistul ala este un autodidact de exceptie (Marţi, 12 decembrie 2017, 17:19)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          si in plus are si cativa amici avocati, carora li se poate spune cu deplin temei ca sunt maestri !
  • +12 (24 voturi)    
    Lasciate ogni speranza! (Luni, 11 decembrie 2017, 18:52)

    Nonidem [utilizator]

    Nu mai este nicio speranta !Borfasii neamului si-au plasat marionetele in toate institutiile Statului.Vor trece peste orice, vor inventa orice legi, vor sugruma orice opozitie care sa-i impiedice in pohta ce-au pohtit!Au toate atuurile in mana!A crede ca CCR-o adunatura care si-a demonstrat complicitatea,a crede ca Tudose este un sincer aparator al Justitiei, a crede ca UE, SUA,Comisia de la Venetia ii vor sensibiliza, a crede ca poate, in ceasul al 12-lea vor pune soarta si viitorul Tarii inaintea meschinelor lor interese-toate astea sunt de o naivitate sublima!Vae Victis!Sa ne intre in cap valoarea votului-vai, nu am pe cine!Ei au avut pe cine vota!
    • +5 (15 voturi)    
      Sa nu exageram, mai e si 2018 (Luni, 11 decembrie 2017, 20:27)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Anul in care ne putem dispensa de PSD.

      Cand vor vedea oamenii cat de rau e cu PSD si cate IMM-uri se vor scufunda, e posibil sa fie, ahem... nemultumiti, sa zicem.

      Cand vor vedea ce se intampla cu salariile lor...

      Nu ma astept la minuni, dar minuni s-au mai intamplat, a se vedea caderea in cap a lui Ponta in 2015. Tragic, da, #Colectiv, dar Colectiv ne-a trezit.
      • -1 (5 voturi)    
        pai ASTA si vor!! (Marţi, 12 decembrie 2017, 12:36)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

        Vor sa fie dati jos in 2018, sa vina un guvern "interimar" (cum a fost al lui Ciolos) care sa se zbata sa faca fatza la toate rahaturile lasate peste tot de PSD, oamenii sa se crizeze in continuare (pentru ca NU poti scoate Romania din rahatul in care a ajuns numai dupa un an de guvernare, poate nici macar intr-un intreg mandat) - iar in 2019 sa vina "la pachet" alegeri prezidentiale si parlamentare, ca sa poata sa castige si Presedintia!
        Dupa care... NIMIC nu ii mai opreste!
        • +2 (2 voturi)    
          nu - nu este asa... (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:53)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          1. Guvernul Ciolos a stat 1 an - daca sunt daramati acum apuca astia altii - 3 ani = mare dferenta.

          2. Balba maxima a fost ca Ciolos nu si-a facut partid cu oamenii cu care a lucrat - greseala majora. Acum a anuntat ca isi face partid sau poate o sa se lipeasca clar de un partid.

          S-a invatat ceva din cele petrecute in 2016...

          PS - vezi ca alegerile parlamentare sunt in toamna lui 2020 - daca nu apar anticipate..- presidentialele in toamna-iarna lui 2019 iar cele locale in primavara lui 2020 clar.
    • +9 (15 voturi)    
      Sa pregatim de acum viitoarele alegeri! (Luni, 11 decembrie 2017, 21:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      o parte din energie, vorba lui Fii rea, sa ne-o canalizam ca astia sa nu mai puna mana pe putere niciodata!
    • +4 (12 voturi)    
      Nu va fi simplu deloc pentru PSD, UDMR si ALDE (Luni, 11 decembrie 2017, 21:52)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Spre deosebire de Ungaria si Polonia, unde UE, SUA si restul nu au putut face mare lucru pentru a oprii decimarea democratiei, in Romania exista mai multe parghii.
      Exista multe, noi avem MCV-ul care este obligatoriu, si are valoare mai mare decat Constitutia, caci dreptul european primeaza asupra celui national (Ungaria si Polonia nu au MCV-ul), apoi Presedintele este in opozitie, SRI-ul poate interveni in caz de inalta tradare, de ex daca parteneriatul strategic cu SUA e pus in pericol etc. Exista deci multe posibile parghii, in plus de strada.
      Cea mai simpla ar fi ca Tudose sa-si dea demisia si sa se ajunga la anticipate. Interesul lui Iohannis ar fi ca PSD, ALDE si UDMR sa se fac de ras cat mai mult si isi piarda orice forma de credibilitate. Atunci ar putea Tudose sa-si dea demisia si la anticipate va fi prapad pentru PSD si ALDE. Maghiarii vor vota probabil comunistoid in continuare pentru UDMR.
    • -1 (1 vot)    
      daca IO nu cred ca moare P$D-ul (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Atunci cine sa mai creada???

      Si am argumente ca se va intampla, dar trebuie ca aceasta convingere, incredere sa o avem mai multi.

      Psihologic vor sa lucrez animalele acelea mafiote- sa ma ierte animalele ca nu au nici o vina,dar nu am gasit alt cuvant
  • +14 (24 voturi)    
    Exista solutii pt gasca de hoti (Luni, 11 decembrie 2017, 19:02)

    /./ [utilizator]

    1.UE poate sa taie la orice ora fondurile europene , au mai facut-o si in trecut pot sa o faca la orice ora daca vor.Iar daca chiar tai toate fondurile inclusiv grosul din agricultura deja economia Romaniei o sa inceapa sa gafaie bine.
    2.Automat fara bani veniti de la UE Romania trebuie sa se imprumute masiv iar aici baietii destepti trebuie sa aibe grija sa nu ii imprumute.Pana la urma FMI si Banca Europeana decid pe cine si in ce conditii imprumuta.Fara bani de la FMI in 2009 Romania era inca intr-un mare rahat si astazi.Automat dobanzile o sa explodeze, cursul o sa explodeze, puterea de cumparare o sa scada masiv iar in acel moment economia o sa se prabuseasca.PSD-ul trebuie sa ramana sa guverneze pana la sfarsit , sfarsit care trebuie sa duca la disparitia acestui partid toxic (PSD+ALDE+UDMR).Putem si noi contribui la prabusirea economica respectiv disparitia comunistilor prin taierea masiva a cheltuielilor ceea ce duce automat taxe mai mici din TVA.Putem renunta la cumpararea unei masini noi, a unui TV, etc

    Cred ca merita 3 ani sacrificati ca acesti neocomunisti si partidele din spate care ii reprezinta sa dispara complet de pe scena politica.
    • +10 (16 voturi)    
      cred ca n-ai inteles (Luni, 11 decembrie 2017, 20:40)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Gasca de infractori vor dezincrimina toate faradelegile pe care le-au facut si le vor face pana cand legile se vor schimba din nou.
      Prin urmare pot sa devalizeze Romania fara frica nu va mai exista nici o modalitate de a fi trasi la raspundere.
      Dupa ce vor fi dati jos ei for fi deja cu buzunarele pline si nu pot fi trasi la raspundere retroactiv pentru ceva ce era legal la data cand au savarsit.
      Dupa aia nu le mai pasa, cu buzunarele pline o sa-si rada de o tara intreaga de prosti care i-au votat!
      • +4 (12 voturi)    
        eu am inteles f bine (Marţi, 12 decembrie 2017, 0:43)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Buzunarele pline le au si acum sa nu le plangem de mila dar totusi nu le ajunge de ce oare ???Ca nu banii sunt problema lor ci acapararea intregii puteri.Nu pot sa faca chiar orice , se pot face apoi procese prin care sa se demonstreze ca si-au dat legi doar pentru ei.Deci solutii exista.
        • -2 (2 voturi)    
          da-mi un singur exemplu ... (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:38)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui /./

          De tara in care politicienii au intrat la zdup, dupa ce au daramat toata justitia si economia, au acaparat toata puterea

          si ulterior au fost gasiti vinovati ca si-au dat legi pentru ei??? Este un pic SF - nu zic ca nu se poate dar

          1. dureaza - poate ani...- pana cand scapi de ei
          2. afecteaza pe termen lung tara - papa UE, EMU, si poate chiar NATO..
          3. exista incertitudini prea multe. probabilitate aproape zero, ca vreodata vor plati pentru cele facute..

          Asa ca acum - cat nu este prea tarziu - sa plece Gubernul - primul. Parerea mea!
          • 0 (2 voturi)    
            Nastase 4 case (Marţi, 12 decembrie 2017, 21:00)

            /./ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Nu o sa plece nici un guvern asta sunt fantezii si dorinte care nu se pot indeplini nici cu 1 milion de oameni in strada.Deci sa ramanem realisti.

            Si Nastase nu credea ca o sa ajunga la parnaie si uite ca a ajuns cred ca e un exemplu suficient de bun.Fara suport extern si aici ma refer la orice tip de suport , bani , relatii etc Romania se prabuseste a doua zi.
    • +7 (17 voturi)    
      In principiu calculul tau este corect ! (Luni, 11 decembrie 2017, 20:43)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Cinic dar corect !

      Ce se intampla insa daca si dupa "parjolirea" tarii, din cauza PSD, PSD nu dispare ?
      Rezista acolo, cu chiu cu vai in Parlament timp de patru ani infernali pt cei ce vor guverna si vor strange toate nemultumirile unei guvernari OBLIGATORIU austere, dupa care, cu nesimtirea lor funciara, vor cere votul poporului disperat pt a-l salva de de cei "de dreapta" ?

      PS. Filmul asta parca a mai rulat la noi in perioada 1996-2000-2000-20004 !
      • +3 (13 voturi)    
        ... (Marţi, 12 decembrie 2017, 0:53)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Ei trebuie sa ramana 3 ani sa guverneze.Astia 3 ani daca o sa fie jale garantat partidul o sa dispara.O alta guvernare peste 3 ani , UE da drumul la bani , deja soarele incepe sa rasara deci nu mai e nevoie de masuri austere.Dar pt asta cineva din exterior trebuie sa ne ajute.
        • +4 (10 voturi)    
          Multe conditii de indeplinit ! (Marţi, 12 decembrie 2017, 3:40)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui /./

          1 "Sa fie jale" ;

          2 Sa nu intre in ultimul an de mandat ;

          3 "Cineva din exterior trebuie sa ne ajute";
          • +1 (5 voturi)    
            Ai alta solutie ?? (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:50)

            /./ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Din punctu meu de vedere doar economic astia pot fi opriti, electoratul lor doar la bani se gandeste si e dependend de bani ca de droguri.Astia nu au principii , daca i-as numi animale as jignii animalele.Electoratul asta si-ar vinde si pe masa ca lor sa le fie bine.
            • +1 (3 voturi)    
              ei bine tocmai asta este hiba! (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:46)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui /./

              Nu numai ieconomic ci si prin comunicare.

              Incearca sa vorbesti zilnic unei vite/caine/pisia si o sa constati ca daca repeti mesajul clar si faptele incep sa apara in consecinta atunci pana si vita/caine/pisica te intelege.

              Asa ca exista solutie - ai nevoie de experti si de un proces de informare zilnic, masiv, corect, transparent!!!

              Asta este solutia mea!

              I=as trimite in fiecare zi pana la ala cu coarne, cu argumente, pe toti P$Distii si ALDEistii lui peste...
            • +3 (3 voturi)    
              Solutia, dpmdv consta in crearea (Marţi, 12 decembrie 2017, 16:40)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui /./

              unei aliante politice intre PNL, USR si Partidul ce se va naste din Platforma lui Ciolos !

              Am detaliat in ultimele doua saptamani pe site, pe diverse forumuri aceasta unica sansa, dupa parerea mea, te rog sa ma ierti daca n-am s-o fac si astazi, aici, acum.

              PS. In lipsa unei aliante politice iar nu electorale, nu exista sanse de a opri PSD !

              PPS. Pt ca sunt multe de armonizat atat in interiorul fiecarui partid cat mai ales in interiorul unei aliante cuprinzand o diversitate de ideologii, lucrul la aceasta intreprindere trebuie pornit inca de pe acum, indiferent ca deocamdata Partidul lui Ciolos este in stadiul de proiect.

              PS De ce de pe acum ? Pt ca "timpul nu mai are rabdare" !
              • -1 (1 vot)    
                aberezi la greu (Marţi, 12 decembrie 2017, 20:42)

                /./ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Ce treaba are alinta cu ce discutam noi aici ???Inteleg ca esti un PSD-ist sau PNL-ist cu interese sa se faca aceasta alianta dar aceasta alianta e toxica.PNL-ul a demonstrat ca e un partid la fel de toxic ca si PSD-ul.
                • +1 (1 vot)    
                  "Sa fie jale", garantat partidul (Miercuri, 13 decembrie 2017, 2:35)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui /./

                  (PSD - n.m.) o sa dispara."

                  "UE da drumul la bani, deja soarele incepe sa rasara..." (Am citat dintr-un comment de-al tau scris pe acest forum, ieri la 0:53).

                  Pai daca eu sunt PSD-ist sau PNL-ist "cu interese", atunci tu esti naivul naivilor !

                  PS. Noapte buna !
        • 0 (4 voturi)    
          istoria recenta din RO (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:43)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui /./

          Spune ca RO s-a facut bine numai cand a avut o opozitie unita si puternica care sa lucreze pentru modernizarea si consolidarea RO.

          A existat si perioada nefasta in care opozitia a fost unita si a dorit daramarea partii modernizate = perioada USL.

          By the way, nici un regret de la PNL si nici de la Presedinte nu am auzit...Merita studiat si putin investigat acest fenomen - lipsa de regrete pentru distrugerea RO.
    • +5 (11 voturi)    
      Cred ca ai cateva idei foarte bune! (Luni, 11 decembrie 2017, 21:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui /./

      .
    • +3 (11 voturi)    
      Dependenta (Marţi, 12 decembrie 2017, 0:10)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Probabil ca PSD si aripa sa ALDE vor incerca un fel de echilibristica pe marginea prapastiei, intre presiunea baronilor dornici sa puna botnita Justitiei pe de o parte, si teama de a starni reactia dura a institutiilor europene de celalata parte.

      Izolarea externa si taierea accesului la fondurile de coeziune pot duce la urmari mult mai drastice decat in cazurile Ungariei si Poloniei, din cauza fragilitatii mai mari a economiei romanesti, a crizei fortei de munca in contextul emigratiei masive, a scaderii investitiilor ca urmare a infrastructurii deficitare sau a cadrului legislativ instabil.

      Nu se pune problema aplicarii unei tactici de tipul "pamantul parjolit" ca in vremea invaziiilor otomane de odinioara.
      Parjolul nu va fi creat deliberat, ci va veni singur - odata cu viitoarea criza economica regionala sau mondiala, care ne va prinde extrem de nepregatiti. Din dorinta mituirii populatiei, a anestezierii ei pentru a o face sa asiste pasiva la macelarirea Justitiei, PSD/ALDE au luat in ultima vreme numai masuri economice pro-ciclice, care au umflat artificial cererea agregata, deficitul bugetar si importurile, in detrimentul investitiilor strategice in infrastructura, invatamant, sanatate sau in cercetare. Ne vom trezi total descoperiti in fata urmatoarei crize, fara rezerve, fara infrastructura si cu datorie externa in crestere.

      Electoratul PSD este compus in marea sa majoritate din doua mari categorii: hoti si persoane defavorizate care isi duc traiul cu greu. Hotilor nu ai ce sa le faci, ei vor vota PSD indiferent ce s-ar intampla. Persoanele aflate la limita saraciei sunt insa extrem de sensibile la orice schimbare a nivelului de trai, crestere a inflatiei sau scadere a veniturilor. In eventualitatea unei crize, acestia vor parasi rapid barca pesedista, reorientandu-si votul. Ceea ce va echivala pentru PSD cu pierderea alegerilor.

      De aceea, PSD va incerca sa evite conflictul deschis cu Bruxelles-ul si taierea finantarilor.
      • +4 (4 voturi)    
        pai PSD nu mai e votat asa mult de "saraci"! (Marţi, 12 decembrie 2017, 12:41)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        PSD e deja votat de un soi dubios de "clasa mijlocie", compusa din alt soi de asistati social: incompetentii din Administratie, carora le-au marit salariile - impreuna cu famillie acestora, prietenii lor samd.! >:
    • +2 (2 voturi)    
      ce "fonduri"? (Marţi, 12 decembrie 2017, 12:37)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui /./

      Si asa, Romania nu a atras aproape de loc fonduri UE - crezi ca astora le pasa?
      • +3 (3 voturi)    
        Ma asteptam sa vorbesc (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:05)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        cu niste oameni mai inteligenti, mai informati din pacate imi dau seama ca nu ai cu cine.
        80% din fondurile primite de la UE anul asta sunt pentru agricultura adica din aia 5 miliarde de euro primiti vro 4 miliarde sunt pt agricultura.Fa un calcul sa vezi daca banii astia inseamna ceva sau nu.Cred ca voi nu realizati cat de multi depindem ca tara de UE si de banii primiti.
  • +14 (18 voturi)    
    Sa-ti pui speranta in Tudose (Luni, 11 decembrie 2017, 20:32)

    Susufler0 [utilizator]

    ca o sa salveze independenta justitiei dar, atentie ! doar daca reuseste sa ajunga presedintele PSD, este ca si cum singura ta sansa sa faci rost de bani este sa joci si sa castigi marele premiu la 6 din 49 ! In rest, totul e corect dpmdv !

    In ultimele sale doua-trei articole DT, analizeaza strategia de lupta si armele cu care fortele "binelui" incearca sa se opuna asaltului intreprins asupra legilor justitiei de catre cei "rai" !

    Dar spre deosebire de jocurile video ale copilariei, nu exista mai multe nivele ci doar unul, pt "foarte avansati", nu exista "scapari", "ajutoare" sau mai multe vieti !

    PS. Ai invins din prima, bine, nu... urmeaza 1000 de ani de intuneric !
    • +6 (12 voturi)    
      Si totusi... (Marţi, 12 decembrie 2017, 0:29)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... in istorie au fost cazuri de razboaie castigate prin hartuirea continua a unui adversar considerat initial disproportionat de puternic.
      Imi vine in minte exemplul tacticii fabiene aplica de Roma in conflictul cu Hannibal, care le-a adus pana la urma latinilor victoria prin taierea sistematica a liniilor de aprovizionare ale inamicului, prin lupte de gherila, prin slabirea moralului partii adverse si prin izolarea acesteia de potentialii aliati.

      In confruntarea cu haita coruptilor, orice posibila solutie merita luata in considerare.
      • +6 (12 voturi)    
        Nu crezi totusi ca analogia dintre romanii (Marţi, 12 decembrie 2017, 3:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        de pe malul Tibrului si românii de pe malul Dambovitei este un pic exagerata ?

        In plus, acolo era vorba de lupte armate, de razboi, aici e vorba de razboi politic !

        Apropo insa de romani : Parintele genului literar ce-l constituie epigrama si poate cel mai mare epigramist ever, Martial scria in urma cu aproape 2000 de ani o epigrama minunata care i se potriveste de minune lui Livache si gastii sale precum si unei mari parti a poporului pesedist :

        "Hangiul din Ravenna, vicleanul m-a nselat.
        Cerut-am vin cu apa si mi-a dat vin curat" !

        PS. Cam asta e !
      • +1 (1 vot)    
        din pacate exemplele date de Dvs. (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:19)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        se aplica manusa peste opozitia din Parliament...

        S-a mai lucrat si asupra educatiei - si aici a castigat Pop - exista o larga majoritate de cetatenri analfabeti care nu inteleg, nu vor sa inteleaga si chiar daca inteleg refuza argumentele si faceorice ca sa obitna rapid avantaje pe termen scurt...

        Este vina opozitiei politice - daca exista asa ceva acum in RO...

        Daca mai traia Seniorul acum sigur se ducea singur la cimitir ca sa fie ingropat...Evident ca daca traia Seniorul aveam o alta opozitie...

        Mare rusine!

        S-a castigat in 1996 pentru ca Seniorul a organizat opozitia fata de bestiile comuniste...Seniorul a fost intotdeauna elegant in raport cu dusmanii sai - io inca nu pot, dar mai lucrez...
    • +3 (3 voturi)    
      si Tudose stie chestiile astea... (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:30)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pana acum a jucat impecabil - l-a ajutat pe Dragnea cand i-a fost mai greu, nu doreste conducerea P$D-ului asa cum au afirmat niste prosti si este omul care a facut constant presiuni peste Tudorel impreuna cu maretul conducator...

      Va dati seama ce se intampla daca Tudose ii soptea in casca - bai fraiere mai lasa chestia aia si ocupata de investiile necesare pentru penitenciare???

      Dar uitati-va in bugetul avizat de gubern si o sa vedeti ca Ministerul de Justitie are ceva pe minus fata de 2017 adicalea nu prea a fost cuminte... In conditiile in care trebuie sa rezolve o problema ridicata de CEDO si nu a prezentat public programul de modernizare din penitenciare...

      ANI este institutia care are o reducere drastica de buget - peste 20%, dar ma rog Presedentia castiga 20% iar Parliamentul 30%...

      Ca sa vezi conase cum sta treaba cu Tudose - marele aparator al dreptatii si justitiei - si as spune de pe acum sa ii fie tarana usoara ca si PM...

      Asa ca varianta Tudose marele aparator al legalitatii in RO cade de la inceput. Parerea mea!
      • +4 (4 voturi)    
        De acord cu tine ! (Marţi, 12 decembrie 2017, 15:53)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        De aceea am si facut metafora cu jocul de loto !

        Altfel, toti greii pesedisti stiu ca au in ranita bastonul de maresal pe care il pot folosi doar daca sustin politica de "parjolire" a Justitiei initiata de Dragnea, cu conditia ca acesta sa fie pus cu botul pe labe in mod definitiv de Zeita oarba, mai inainte ca aceasta sa fie ingenuncheata la randul ei.

        PS. Cand ma refer la "greii pesedisti" ii am in vedere pe cei doi, trei baroni cu expunere din partid, in niciun caz la vreunul precum Serban Nicolae sau altii asemenea lui, cu functii de conducere !

        PPS. Astia sunt tot niste sclavi care depind de teritoriu, deci de baroni !
  • -4 (18 voturi)    
    He he... (Luni, 11 decembrie 2017, 22:57)

    Gigi Kent [utilizator]

    Luati de aici si muriti de nervi:

    https://www.luju.ro/dezvaluiri/evenimente/romanii-cer-raspunderea-magistratilor-sondaj-devastator-82-dintre-romani-vor-ca-judecatorii-si-procurorii-sa-plateasca-din-propriul-buzunar-daunele-pentru-erorile-judiciare-comise-aproape-jumatate-dintre-intervievati-sustin-ca-presedintele-romaniei-sa-fie

    O sa intelegeti si de ce Dragnea vrea sa fie repede adoptate legile. Din acelasi motiv pentru care a castigat ultimele alegeri parlamentare. Si le va castiga si pe urmatoarele daca nu va fi dovedit de catre statul paralel si bagat la prison. Clientul nostru (votantul in acest caz), stapanul nostru.
    • +4 (14 voturi)    
      Hai ca esti perpendicular (Luni, 11 decembrie 2017, 23:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Spune te rog cat au platit inapoi BonBo, Mazare, Varanu????
      Cat despre electoratu lui dracna, i-ai vazut, 5 meleoane de saraci....care deja maraie, ca-s la limita foametei, mdeh, bunastarea adusa de grupul mafiot psd.
      • -4 (6 voturi)    
        Bati campii... (Marţi, 12 decembrie 2017, 11:12)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Spre deosebire de tine care gandesti si vorbesti doar in clisee, sloganuri, lozinci eu mai si citesc:

        http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/alegeri-parlamentare-2016/ires-profilul-alegatorului-de-la-scrutinul-de-duminica-631028

        In rest da-i inainte cu aiurelile tale. Te faci doar de ras ...
  • -4 (14 voturi)    
    Mister Tapalga (Luni, 11 decembrie 2017, 23:18)

    Romulanul [utilizator]

    te bazezi pe Tudose pentru a bloca legile justitiei?, deci sti si recunosti ca e "cal troian" in PSD. Nu ne mai facem bine dar urlam cat ne tin bojocii - care stat paralel?
    • +1 (15 voturi)    
      Nu ti-ai ales deloc bine nickname-ul ! (Marţi, 12 decembrie 2017, 2:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      Ori nu ai vazut Star Trek, ori ai uitat despre ce e vorba acolo !

      Romulanii sunt niste fiinte extrem de agresive dar totodata si limitate dpdv emotional intelectual !

      PS. Deocamdata nu ne-ai aratat ca ai fi agresiv...
    • +2 (6 voturi)    
      Ai înțeles ca măgarul (Marţi, 12 decembrie 2017, 8:57)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Romulanul

      Drept în ...
      Tapalagă spunea că Tudose e ultimul care ar putea bloca. Nu că își punea speranțe...
      Ești d-ăla... funcțional..., cum îi zicea? A, da, analfabet!
  • +9 (17 voturi)    
    Incredibil.... (Luni, 11 decembrie 2017, 23:54)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    Cine dracu mai credea ca de fapt Parlamentul avea sa ajunga cea mai imputita institutie care sa macelareasca evolutia unui popor. Ar trebui toti arestati (ca oricum nu ar plange nimeni) si acuzati de atac la adresa statului in sine. Tara oricum va fi scindata in doua iar ura intre romani va creste exponential. Culmea, ca toate astea din cauza mafiei politice.
    • +1 (1 vot)    
      mai corect... (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Ca urmare a intereselor de partid care au transformat Parlamentul intr-o structura paralela ale statului de drept.

      Multumesc!
  • +5 (7 voturi)    
    Guvern in exil (Marţi, 12 decembrie 2017, 6:08)

    hamangiul [utilizator]

    La cati romani sunt in diaspora ar trebui sa alega un parlament si un guvern in exil..ca o contra pondere la guvernul actual...si ca un semnal pentru UE.
    • +1 (1 vot)    
      din pacate... (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui hamangiul

      Romanii in exil nu au numarul de reprezentati cat ar merita sa aiba si pare ca nici cea mai demna reprezentare.

      Modificarea care avea in vedere o mai corecta reprezentare a diasporei nu a trecut...

      Bine ca sunt reprezentate toate minoritatile dar nu si cei care lucreaza si muncesc in strainatate si de cele mai multe ori ne fac cinste si brusc avem revelelatia ca sunt romani...
  • -7 (9 voturi)    
    ce mincati bun de Craciun? (Marţi, 12 decembrie 2017, 6:55)

    Coco Whistle [utilizator]

    aveti cirnati buni? cine taie porcul la SRI in curte?
  • -1 (9 voturi)    
    Trump despre #resist (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:00)

    Fadds [utilizator]

    Se pare ca Trump a atacat miscarea #rezist, a spus ca vrea sa faca curatenie in institutiile statului. Pai daca ei scapa de securistii lor, alor nostri cine le mai ia apararea? Si mai important, de unde mai luam noi lumina care sa i-o bagam in ochi Ciumei Rosii?
    • +4 (4 voturi)    
      Din potriva, departamentul de stat sustine rezist (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:32)

      Valenii [utilizator] i-a raspuns lui Fadds

      Este foarte clar ca Statele Unite sustin societatea civila care protesteaza si le cere PSD, ALDE si UDMR sa asculte de ce vrea populatia. Este exact invers.
  • +5 (7 voturi)    
    Eterna comparație cu Polonia (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:08)

    Tescovin [utilizator]

    Punerea României în aceeași oală cu Polonia denotă necunoașterea unor situații de fapt.

    1. România are o justiție de bine de rău reformată și funcțională, în timp ce în Polonia supraviețuiesc neatinse și bine-mersi structurile justiției comuniste, unde doar componenta biologică e nouă.

    2. Puterea din RO dorește emascularea justiției, din motive ce țin de propriile lor dosare penale. Puterea din PL dorește să înceapă în sfârșit reforma justiției (lucru pe care RO l-a făcut pe vremea Monicăi Macovei).

    3. În timp ce PSD nu a suflat o vorbuliță nici în campanie, nici în programul de guvernare, despre demantelarea justiției - motiv pentru care acum se confruntă pe bună dreptate cu ostilitatea întregii societăți, PiS a câștigat alegerile fix cu promisiunea de a reforma anchilozata justiție poloneză. Motiv pentru care a avut și are sprijinul masiv al societății.

    Dacă suntem de acord cu evidența acestor diferențe, este clar că nu se poate susține comparația RO-PL. Iar dacă nu suntem de acord, vă invit să argumentați de ce. Chiar aș fi curios.
  • -2 (8 voturi)    
    restauratie... (Marţi, 12 decembrie 2017, 10:57)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...o lectie buna pentru victimile propagandei anti-Basescu...

    Restauratia ne arata ca Basescu a facut ce trebuie sa faca un presedinte...pentru a instala reformele si a apara justitia; ceea ce nu face Iohannis si ceea ce nu face dintotdeauna PNL....

    Revenirea la dictatura inseamna Restauratie...
    • +1 (3 voturi)    
      ma scuzati dar... (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:05)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Pana si Basescu nu mai este ceea ce a fost odata...

      NU am avut pretentii prea mari de la JK dar acum ii cer Presedintelui actual sa actioneze rapid, perfect si puternic!
  • +4 (4 voturi)    
    Cine mai poate opri legile justitiei? O posibila s (Marţi, 12 decembrie 2017, 11:05)

    Pelendar [utilizator]

    Atentie sporita la capacitatea PSD/ALDE/UDMR de a solicita sedinte extraordinare (>99% sanse)!
  • +5 (5 voturi)    
    imi pare rau... (Marţi, 12 decembrie 2017, 13:48)

    ..13 [utilizator]

    Solutia extrema nu este in mana lui Tudose.

    Solutia extrema este tot in mana Presedintelui - asta daca discutam de un Presedinte care isi stie treaba.

    De exemplu nu a iesit JK la scena deschisa sa traga de maneca pe alesii sortii in Parlament si in gubern pentru ca modificarile fiscale sunt facute pe ultima suta de metri. IN lege se spune clar ca aceastea trebuie sa fie anuntate cu cel putin 6 luni inainte de a intra in aplicare - asa dar nu poti sa modifici legislatia referitoare la modul de taxare a salariilor care are un super impact in economie.

    Deci peste 5 mil de contracte care trebuie sa fie schimbate. Peste x firme care trebuie sa isi schimbe bugetele si asta ca nu mai vorbim despre instituttiile publice care trebuie sa isi modfice structura bugetelor si poate chiar bugetele... MAma nu mai am aer sa numar toate implicatiile care dau peste cap si presedintele tace si ne lasa ca pe niste prosti in gara...

    Asta este despre ceea ce nu face Presedintele care potate ca nu a fost informat corect sau deloc despre impactul noilor modificari si ar fi trebuit sa iasa cu un mesaj care sa ii fac pe alesii sortii si pe gubernanti sa amane cu cel putin 6 luni daca nu cu 1 an implementarea acestei prevederi legale.

    Dar sa revin acum asupra justitiei.
    Este clar ca un guvern de buna credinta astepta in gara avizul de la Comisia de la Venetia si apoi depunea toate diligentele posibile pentru a pastra forma recomandata pentru a treec legea cu bine prin Parlement.

    Nu s-a intamplat asa.
    Gubernul in mare graba propune o forma care intra in total dezacord cu marea majoritate a magistratilor - Mai mult i se cere imperios sa isi retraga propunerea legislativa si nu se opreste. Bravos Gubern! Deci nici o speranta de la acestia - POate altii sa vada mai clar.

    Domnul Tudorel sustine o lege care permite sa dea mare satisfactie celor care vor sa controleze justitia - Va ramane in analele justitiei europene pentru cele pe care dumnealui le-a facut, dar nu in sens pozitiv ci negativ
  • +2 (2 voturi)    
    imi pare rau... - partea aIIa (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:01)

    ..13 [utilizator]

    Deci Tudorel o sa fie trecut la capitolul asa NU.

    Este o performanta nerealizata pana acum in istoria justitiei europene sau chiar internationala.Deci RUSINICA domnului Tudorel si RUSINICA ROMANIEI!

    Bun, tandemul Tudorel - Tudose opereaza in asa fel incat sa fie sterse rapid, macar si pentru 2 ore, reglementari care au ajutat la transformarea si modernizarea justitiei.

    ceea ce urmaresc ei este ca peste tot - exact peste tot - sa nu existe decat pionii lor astfel incat sa poata sa fure si sa minta linistiti si sa nu mai fie deranjati.

    Este o miscare care va avea consecinte pe termen extrem de lung in Romania. Bravos si multumesc Presedintelui JK pentru tacerea pe care o arata!

    Miscarea care se impune cu mare rapiditate este ca actualul Gubern sa plece.

    Asta ne face bine rapid si aici numai Presedintele Romaniei poate sa actioneze asupra gastii de infractori.

    Dar Presedintele ori este in depresie ori este santajat ori mama lui Stefan cel Mare tace ca ultima sluga.

    In viziunea mea Presedintele este cel care poate cere atat Parlamentului cat si gubernului sa revizuiasca si sa faca presiuni constante asupra gastii de ticalosi.

    Mai mult, Presedintele este singurul care trebuie sa iasa regulat si sa informeze populatia asupra ceea ce se intampla si cum se lupta cu morile de vant...

    Presedintele are mari puteri totul este sa stie sa le foloseasca si sa doreasca sa le foloseasca.

    Sa ne uitam la ceea ce se intampla acum la BNR - iese extrem de des Guvernatorul si spune deschis despre lucruile care nu merg si despre limitele pe care le are Banca Nationala in incercarile sale de a limita cresterea ROBOR, inflatie si curs de schimb valutar -ca se va ajunge si acolo.

    Daca toate canalale de comunicare - Presdinte. BNR. mass-media - ar declansa o adevarata campanie de informare corecta, stiintifica, dar pe intelesul publicului larg, atunci latrinele si excrocii aflati accidental la putere nu ar avea spor in ochii populatie.

    Este timpul actiunii si nu al tacerilor
  • +2 (2 voturi)    
    imi pare rau - final (Marţi, 12 decembrie 2017, 14:03)

    ..13 [utilizator]

    Ma scuzati - niciodata nu am scris atat de mult pe HN.

    Probabil ca ma doare/arde foarte tare.

    In rest numai de bine sa auzim, ca belele si escrocii...