Cea mai buna zi din an pentru rasistul din mine

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2015, 15:23 Actualitate | Opinii


Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
E greu sa nu caut vinovati pentru masacrul de la Charlie Hebdo. Valul emotional a fost atat de mare, incat doar trei criminali nu-mi ajung. Vreau mai mult. Vreau sa dau vina pe jurnalistii care critica prea mult. Vreau sa dau vina pe musulmani. Vreau sa dau vina pe religii.

12 oameni au fost executati cu sange rece, in toiul zilei, in cea mai frumoasa capitala a Europei. Acolo unde ma duc sa ma indragostesc. Sa ma imbrac bine. Sa ma visez frumos.

E prea grotesc. E prea enorm pentru ca doar trei criminali sa fie de vina. E sigur vorba de ceva mai mult. De o ciocnire mai apocaliptica. De o revolta. De inceputul unui razboi.  

Asa am simtit in ultimele 24 de ore. Si in continuare tot asa sunt ispitit sa simt. Ispita periculoasa, greu de respins dupa ce-l vezi pe Abu Musab, un lider ISIS, spunand mandru ca “Leii nostri au comis atacul. Curg doar primele picaturi de sange. Cruciatii trebuie sa se teama, pentru ca o merita”.

Simt cum imi fierbe furia in vene. Propun inchiderea moscheilor. Ma cert pe Facebook pentru dreptul fiecaruia de a blasfemia. Desi nu o rostesc cu voce tare, nu m-ar deranja expulzarea din Europa a tuturor barbosilor in halate.

Incep sa ma tem planetar. Ridicarea periferiilor impotriva centrului. Conflicte imense intre civilizatii. Occidentul sub asediu.

Dar la un moment dat, in toiul furiei si al fricii, mi-l amintesc pe Wael, prietenul meu iordanian cu care am mancat prajituri si am forfecat deopotriva preotii si mulahii.

De Aishe, prietena din Ankara al carei par nu l-am zarit niciodata de sub batic, dar care a plans pe umarul meu de dorul baietelului ei.

De Mahmoud din Cairo, care iubeste Europa pentru libertatea pe care o ofera si Bucurestiul pentru teii care miros frumos.

De Amr, din Emirate, care mi-a explicat pe indelete de ce sunitii tin post inainte de Eid, dupa ce eu i-am povestit cum tin ortodocsii post inainte de Paste.

Apoi am citit ca in Europa lui 2013 s-au efectuat mai multe arestari pentru alte tipuri de terorism (motivat de separatism, de pilda), decat pentru terorismul motivat religios. Ca mult mai multi copii mor zilnic de foame in Etiopia, decat adulti in atentatele teroriste. Si ca niciodata in ultimele secole europenii nu au trait mai bine si mai mult decat o fac astazi.

Dar sigur ca atunci cand loveste imprevizibil, moartea e un scandal. Zguduie. E de neinteles. Mai mult, cand moartea loveste in mijlocul paradisului in care oamenii isi castiga painea desenand caricaturi si inventand glume inteligente, totul se transforma intr-un atentat direct la adresa viselor mele. Cand moartea isi tranteste Kalasnikovul pe masa unei redactii din Paris, totul devine personal. Pentru ca asa ceva am vazut intamplandu-se doar actorilor din filmele de actiune. Nu vecinilor mei.

Iar eu sunt mult prea important ca sa fiu ucis doar de nebunia criminala a unor fanatici islamisti. Trebuie sa fie vorba de ceva mai mult. Despre religii. Despre popoare. Despre supravietuirea civilizatiei noastre.

Si cand aflu ca au inceput sa explodeze bombe in fata moscheilor din Franta, ma simt razbunat. Si vreau mai mult. Ii vreau afara. Ii vreau disparuti. Vreau sa se teama. Pentru ca o merita.

E cea mai buna zi din an pentru rasistul din mine."

---------------------------------

Ieri s-a tras cu Kalasnikovul in redactia unui ziar de umor din Paris. Astazi s-a aruncat cu grenade intr-o shaormerie. E cea mai buna zi din an si pentru Abu Musab, lider ISIS. A semănat ură. Şi acum vede cum răsare ură.

Aici nu e vorba nici de ciocniri intre civilizatii, nici intre religii si nici de revolta saracilor impotriva bogatilor. Toate aceste teorii nu fac altceva decat sa alimenteze rasistul ascuns in fiecare dintre noi.

Aici e vorba de o gasca de criminali scelerati care folosesc o religie pentru a-si manifesta si justifica nebunia. Sunt minoritari, dar sunt vizibili pentru ca de fiecare data lovesc in mijlocul linistii noastre. Si sunt periculosi pentru ca-l scot la suprafata pe rasistul din mine. 

Adversarul e terorismul, nu islamul. Fanatismul, nu credinta. Extremistii, nu cele 1,6 miliarde de musulmani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















32277 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    ? (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:34)

    Adrian7 [utilizator]

    "nebunia criminala a unor fanatici islamisti. Trebuie sa fie vorba de ceva mai mult. Despre religii. Despre popoare. Despre supravietuirea civilizatiei noastre."

    Atunci cand devine mai mult decat nebunia unor fanatici? 12 morti clar ca nu ajung. 30? 100? 1000? 1 milion?
    O cifra as vrea..?
    • 0 (12 voturi)    
      kjkk (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:16)

      hhhhh [anonim] i-a raspuns lui Adrian7

      n-ai inteles....
      • -1 (9 voturi)    
        Este prea multa propaganda israeliana (Vineri, 9 ianuarie 2015, 7:20)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui hhhhh

        Daca citesti ziarele romanesti crezi ca te afli in Israel. E prea multa propaganda straina de interesele romanilor care desi nu sunt musulmani, in proportie covirsitoare s-au bucurat de ce s-a intimplat la Charlie Hebdo. Caricaturistii aceia au cersit de multi ani atacul din 7 Ian. 2015.

        Ce ar fi daca in Romania, sub pretextul libertatii presei, ar aparea peste tot desene defaimatoare la adresa iudaismului si a evreilor?
        • +1 (7 voturi)    
          islamisti inapoiati (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:10)

          Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Ar veni iudeii calare pe o racheta sa traga prin foc si sabie intreaga Romanie...
          Esti rusine de om pentru felul in care gandesti, la fel ca toti islamistii care viseaza convertirea lumii ca pe vremea cruciadelor.
          Niste inapoiati ce nu isi au locul in lumea civilizata
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:24)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          basescu e de vina, nu-i asa?
        • -1 (7 voturi)    
          asta ma intrebam si eu (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:57)

          Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          jurnalistii aia care nu mai puteau dupa libertatea cuvantului au publicat si desene defaimatoare la adresa iudaismului si a evreilor ?
          • 0 (0 voturi)    
            De publicau... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 14:19)

            Coddy [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

            Daca publicau si la adresa evreilor sau a iudaismului in general, predecesorii lor pana la a nspea generatie nu plateau "daunele" imaginii. Intr-adevar aveau niste caricaturi foarte "light" la adresa unor rabini, dar irelevante pentru iudaism.
    • +1 (1 vot)    
      hai sa vedem padurea nu copacii (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:06)

      Ovi [anonim] i-a raspuns lui Adrian7

      ideea este ca de multe ori ignoram tragedii umane doar pentru ca sunt departe. este tragic ce s-a intamplat in Franta, trebuia prevenit, autorii trebuie pedepsiti aspru.
      dar reactia europenilor este uriasa doar acum si nu s-a manifestat de exemplu cand islamistii au omorat sau rapit zeci de mii de oameni doar in ultimul an
  • +9 (19 voturi)    
    subscriu (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:47)

    victor L [utilizator]

    continutului articolului.
    Trebuie actionat, iar actiunile sa fie ferme.
  • +17 (33 voturi)    
    De ce sa ne ascundem dupa piersic ? (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:57)

    Lucida [utilizator]

    Pana la urma ceea ce traim e tot ciocnirea a doua civilizatii care actioneaza cu instrumente complet diferite. Noi le-am deschis larg portile lumii noastre, le-am permis sa isi creeze enclave tocmai pentru ca nu doreau sa se integreze.Vorba Angelei Merkel: esecul multiculturalismului. Nu vom putea noi sa rezolvam problemele lor ! Si printre ei sunt multi care dezaproba terorismul: de acolo trebuie inceput. Ar trebui ca toti musulmanii care acum isi fac veacul in Occident sa se intoarca la ei acasa si sa formeze acea masa critica necesara rasturnarii situatiei la nivelul mentalitatilor. Emigrantii saraci sa se duca in Arabia Saudita sau in Emirate, nu in Italia. Poate atunci lucrurile se vor schimba.
    • -7 (15 voturi)    
      Ipocrizie (Vineri, 9 ianuarie 2015, 1:24)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Lucida

      La inceput am gandit si eu ca majoritatea mesajelor pe care le citesc aici, dar mi-am dat seama ca sunt elemente care lipsesc. Francezii au invadat lumea araba (Algeria) in 1830 si au jefuit-o timp de mai mult de 100 de ani. Au adus in Europa musulmani pe care i-au folosit ca sclavi, si carora le-au acordat cetatenii franceze.
      Nu sunt de acord cu ce s-a intamplat, nu vreau sa le iau apararea acelor teroristi, dar nu putem acuza numai populatia musulmana in acest caz. Acel ziar nu obisnuia numai sa ironizeze, ci si sa aduca jigniri fara niciun umor religiei Islamice, desi, din cate am citit au fost rugati sa nu mai continue acest lucru. Nici noua nu cred ca ne convine cand suntem ironizati sau batjocoriti in ziarele din Marea Britanie.
      Nu poti acum sa spui ca vrei sa trimiti musulmanii acasa, de unde le-ai luat tot ce era de pret si nu le-ai mai lasat mare lucru. Sa faca ce?!
      • +4 (4 voturi)    
        si prostie (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:19)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Si ia ghici cum au venit arabii in Africa? Calare pe magar cu flori in gura pentru populatia bastinasa nu? Adica musulmanii nu aveau nicio problema sa treaca prin jafuri si omoruri jumatate de Europa si de Africa timp de sute de ani, dar vezi doamne cand au ajuns europenii mai puternic militar e macel si crima impotriva umanitatii.
        Iar turcii, cei care au islamizat Africa de nord au facut sclavi din populatia locala si materie prima de harem din femeile bastinase.
        Ciudate scara de valori au unii
        In cazul in care nu stiai arabii nu provin din Africa, asa ca fapt divers, ci au invadat acea regiune asa cum incearca cu Europa acum. Diferenta e ca nu mai merge pe calea razboiului acum, (nu ca nu si-ar dori lucrul asta islamistii ci pentru canu fac fata puterii armate occidentale) ci pe calea asimilarii.
        • +1 (1 vot)    
          deosebit exemplu (Vineri, 9 ianuarie 2015, 14:06)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Inuka

          Spune-mi te rog cum romanii, vikingii, sau alte popoare s-au extins prin metode pacifiste si fara a comite vreo crima. Spune-mi te rog cum crestinizarea fortata a unor popoare s-a facut fara uciderea a milioane de oameni.
          ‘Le Coran c’est de la merde’ - un titlu al ziarului Charlie Hebdo, care observ ca are mii de fani romani in ultimele trei zile. Nu este deloc amuzant ci doar jignitor si de prost gust. Nu reprezinta nicio libertate a presei si poate doar o tentativa de a obtine tiraj si un profit mai mare de pe urma publicarii sale.
          Repet nu sunt deloc de acord cu actul terorist comis acolo, sau cu niciun fel de crima pe niciun motiv, fie ca e religios sau de alta natura. Mai ales cand apar tot felul de fanatici care sunt dispusi sa ucida justificand motive religioase.
          Zeci de mii de musulmani nevinovati au murit in Afghanistan, Iraq sau in alte zone in incercarea unora de a "instaura democratia", dar voi sunteti limitati numai la ce media va serveste. Degeaba exista acces la informatie, ca multi nu vad mai departe de Libertatea.
          Observ oricum ca in ultimele zile toti romanii sunt experti in Islam, libertatea presei, politica, samd.
      • 0 (4 voturi)    
        au fost rugati? (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:30)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        si eu te rog sa nu mai postezi comentarii tampite. da, e parerea mea ca acest comentariu este tampit, si nu ma intereseaza ce zice restul lumii. daca totusi nu o sa imi respecti rugamintea o sa vin cu un kalasnikov la tine acasa si o sa te impusc.

        corect, cinstit si perfect acceptabil, nu?
        • +1 (1 vot)    
          bravo (Vineri, 9 ianuarie 2015, 13:33)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui thebblack

          spune-mi si mie ce gasesti amuzant in ‘Le Coran c’est de la merde’ - unul din titlurile ziarului Charlie Hebdo (ziar cu un foarte mare numar de fani romani stransi in ultimele trei zile). Nu este decat un titlu jignitor si de prost gust.
          Dar nu am nicio pretentie de la o persoana crescuta cu Libertatea si Las Fierbenti, si care share-uieste postarile lui bendeac sau bobonete.
          • 0 (2 voturi)    
            nu vad nimic amuzant (Vineri, 9 ianuarie 2015, 15:18)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui andrei

            m-am uitat si eu pe caricaturile alea si nu mi-au starnit nici un zambet dar de cand prostul gust si marlania se pedepsesc cu moartea? pai atunci poporul roman nu ar mai exista.

            ps, si da, aveau dreptate. coranul este de cacao (as folosi cuvantul real, dar nu stiu daca imi aproba comentariul). ca si biblia. ca si tora. si mai pot fi adaugate si alte exemple de maculatura din asta de creat psihopati.
  • +17 (27 voturi)    
    simt la fel (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:58)

    amanda13 [utilizator]

    desi locuiesc intr-o tara in care in general musulmanii sunt mai bine integrati. Dar am calatorit destul prin Europa si Canada sa vad si comunitatile compacte, impenetrabile cultural, care starnesc frica. Si mie imi este teama global cand vad stirile de ieri si de azi. Dar in acelasi timp imi aduc aminte de surasul cald al prietenului meu saudit Hamad, cel care imi ura nastere usoara si imi daruia un card de cumparaturi la un magazin de jucarii inainte de a pleca inapoi in tara lui, si caruia i-am spus ca usa casei noastre ii este oricand deschisa, de studentul meu palestinian Suhayb pe care am ajuns sa-l apreciez atat de mult pentru perseverenta, de un alt student sirian cu ochii mari si tristi care incearca sa devina arhitect. De ei nu-mi este teama. De ceilalti imi este... Dar cine sunt acei "ceilalti" atat de putin definiti? Si de ce imi este brusc teama ca si ei ar fi, in fond, tot niste Hamazi si Suhaybi, care intr-o zi au comis niste fapte de neinteles. Poate si pe ei la un moment dat cineva i-a placut, iubit, considerat inofensivi. Nu vreau sa-mi petrec viata uitandu-ma peste umar, asa ca voi continua sa ii tin in inima pe prietenii mei, insa nu ma pot abtine sa simt o teama nedefinita...
    • +9 (11 voturi)    
      @amanda13 (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:53)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Problema nu este cu Hamad, Suhayb, Mahmoud, Amr, etc.. care luati separat sunt oameni de nota 10 , persoane pe care le-ai vrea in cercul apropiat de prieteni, ci cu faptul ca, de exemplu in Franta, musulmani aflati la a doua / treia generatie de "occidentali", sunt in stare de asemenea atrocitati in numele unei credinte. Ce ii face pe acesti tineri sa ia arma in mina si sa ucida cu singe rece? Ce il face pe tinarul britanic sa devina calaul alor sai in ISIS? Un posibil raspuns ar putea fi si documentarul "Dirty Wars"
      https://www.youtube.com/watch?v=i2YT0K2fb4E
  • +10 (22 voturi)    
    Venisem sa mustrez... (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:04)

    Peter_Wiggin [utilizator]

    ...dar vreau sa-ti multumesc. Un articol inteligent, foarte inteligent. Poate chiar prea inteligent, era sa ma pierzi pana sa ma prind ce vrei sa spui. Oricum, felicitari, ai dreptate:

    "cea mai buna zi din an si pentru Abu Musab, lider ISIS. A semănat ură. Şi acum vede cum răsare ură.

    Adversarul e terorismul, nu islamul. Fanatismul, nu credinta. Extremistii, nu cele 1,6 miliarde de musulmani."
    • +1 (11 voturi)    
      :) Ca la scoala: (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:30)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Peter_Wiggin

      ai scos foarte bine ideile principale.
      Nota 10 si tie!
    • +10 (16 voturi)    
      Si terorismul cine e? (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:41)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Peter_Wiggin

      Cine e terorismul? De unde apare, cine il propaga, cine il sustine? Corect, nu sunt 1.6 miliarde de musulmani teroristi, dar islamul in sine propaga ura impotriva necredinciosilor si asta e terorism in sine. Cei 1.6 miliarde de musulmani sunt doar un rezervor imens de potentiali recruti pentru terorism, nu au nici o vina - poate doar ca au o credinta care incita la ura, dar in multe cazuri e ca si la noi: credinta lor vine de la parintii lor care de la nastere le-o inoculeaza, acasa si la scoala (vedeti vreo paralela?).
      • +1 (3 voturi)    
        terorismul nu e religia... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 7:33)

        Peter_Wiggin [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        ci liderii religiosi (unii dintre ei). Lipsa de educatie face ca printre musulmani sa se gaseasca foarte multi fanatici religiosi (nu e vina multora din ei ca n-au educatie, n-au avut sansa sa fie educati), usor manipulati de oamenii care "conduc" in acea religie.Coranul in sine nu indeamna la violenta si ura impotriva necredinciosilor prin nimic mai mult decat indeamna Biblia. Dar la fel ca si la noi, liderii religiosi pot controla masele putin educate, lipsite de informare fie datorita ignorantei, fie datorita conjuncturii (saracie, lipsa educatiei, etc). Si la fel ca pe vremea Cruciadelor, in spatele acestor Jihad-uri exista intentii fara niciun fel de religiozitate.
        • 0 (0 voturi)    
          islam (Vineri, 9 ianuarie 2015, 12:34)

          bibiku [anonim] i-a raspuns lui Peter_Wiggin

          Dta ai citit Coranul sau vorbesti din auzite ?
          „Dacă întâlniți necredincioși, jos cu gâturile, până ce i-ați măcelărit, și legați tare cătușele lor! Și după aceea sau îndurare, sau răscumpărare, până ce a depus războiul sarcina sa.” (XLVII, 4 sq.)[
      • +2 (4 voturi)    
        Tare (Vineri, 9 ianuarie 2015, 9:14)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Ai citit tu Coranul şi ai văzut cu ochii tăi că incită la ură? Vorbeşti fără să ştii despre ce vorbeşti.
        • +1 (1 vot)    
          violenta in islam (Vineri, 9 ianuarie 2015, 12:42)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui Encounter

          Coranul a fost scris in secolul 7, intr-o perioada si locatie in care violenta era la ordinea zilei.

          Chiar contine multe versete in care incita la violenta si razboi religios, multe luate litera cu litera de catre fundamentalistii de azi, deoarece insusi profetul Mohamed s-a comportat violent si a incitat la violenta in multe ocazii, asa cum a fost scris in cronicile despre viata sa.

          Diferenta fata de crestinism este ca desi a trait intr-un mediu poate la fel de violent, cel putin din ce se stie despre Isus, a avut un comportament non-violent. Da, mai apoi din cauza intolerantei biserica a degenerat in violenta pe vremea cruciadelor si mai apoi a inchizitiei, dar asta e o dezvoltare ulterioara.

          http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_and_violence
          http://www.thereligionofpeace.com/quran/023-violence.htm
          https://www.youtube.com/watch?v=5YsdbhIbZoc
    • +1 (11 voturi)    
      Bun condei, (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:41)

      Lupoaica_ME [utilizator] i-a raspuns lui Peter_Wiggin

      da, f bun articol, si mie mi-a placut cum a scris.
  • +1 (11 voturi)    
    recomandare de lectura (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:18)

    georgeb [utilizator]

    Domnule Mixich, va pretuiesc foarte mult ca ziarist si ca om. Si pentru ca nimeni nu poate fi in total acord cu nici o alta persoana, nu pot sai nu sesizez antiteza in care ma aflu cu una din ideile din articol.

    Va recomand cu mare caldura sa cititi urmatorul text: http://www.bbc.com/news/magazine-30714702

    Faptul ca gasim sursa raului in dogme antice nu trebuie sa ne permita sa plasam anateme asupra unei intregi categorii de oameni. Dar nu putem lasa nesanctionata moral sursa raului. Conflictul intre civilizatii, chiar daca exista, nu trebuie sa ne impiedice sa il rezolvam, sau macar sa incercam rezolvarea lui, pe cale pasnica. Iluminismul european nu a cerut sange, doar cerneala. Noi nu cerem decat un nou iluminism, pe cel al lumii musulmane. Si pentru ca istoria se repeta, sa ne amintim ca iluminismul arab si musulman al inceputului de mileniu 2 a facut posibil iluminismul european.
    • +7 (11 voturi)    
      dA (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:52)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      In perioada respectiva, numita epoca de aur a islamului (750-950 ), credinta inca nu se consolidase. Dupa impunerea curentului taqleed (imitatie) si abandonarea celui numit ijtihad (gandire independenta) in lumea musulmana, totul a decazut. Practic a fost impunerea fundamentalistilor in prima linie. Ceea ce s-a perpetuat pana azi.
      • -1 (1 vot)    
        ganditi doar in stereotipuri livrate de mass media (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:22)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        fundamentalismul a aparut in secoulul 20, mai exact in anii 70. Revolutia din iran, razboaiele cu Israelul, muhajedinii din Afganistan(finantati de SUAm sic!) Poti sa-mi dai un exemplu de fundamentalism islamic inainte de asta, chiar in evul mediu? Mie nu-mi vine nimic in minte, dar sa nu pomenesti de razboaie care erau, de fapt, de cucerire. Arabii sau otomanii nu i-au lichidat pe cei de alte religii, ba mai mult au existat zone controlate de ei, unde a existat autonomie interna deplina si interzicerea de constructii de moschei, vezi tarile romane sau Ragussa. Intr-in tmp in care evreii erau alungati prin Europa, la Istanbul, in Iran, Yemen, Maroc erau comunitati importante ce duceau foarte bine.
    • +2 (4 voturi)    
      Frate, ma lasi cu toleranta!! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 8:18)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Cand vom rezolva problemele noastre (hrana, educatie, sanatate, adapost, etc.) abia atunci sa facem milostenie cu altii. Altii care, culmea, nu vor sa fie asimilati, ajutati integrati ci doar sa ne oblige pe noi sa gandim, imbracam, mancam ca ei.
  • +8 (24 voturi)    
    ABSOLUT DE ACORD CU (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:24)

    pointless man [utilizator]

    Wael, Aishe, Mahmoud, Amr.

    Eu întreb: cîți dintre ei - Wael, Aishe, Mahmoud, Amr - și-au dat viața pentru libertatea de exprimare ? Mă refer la TOATE secolele trecute din momemtul Hegirei. Cunoașteți măcar UN SINGUR Luther, Calvin, Melanchthon, Jan Hus, Thomas Becket, Thomas Morus, Galileo Galilei MUSULMAN ?
    • +3 (17 voturi)    
      Lista (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:46)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Faptul ca voi da exemplele de mai jos nu inseamna ca nu recunosc nevoia de reformare a islamului. Dar m-ai provocat, chiar daca in esenta sunt de acord cu spiritul mesajului tau, nu sunt de acord cu ideea ca in istoria musulmana nu au existat eroi pozitivi.

      - Harun ar-Rashid, calif intre 786 si 809
      - Ibn Al-Haytham, filozof
      - Muḥammad ibn Mūsā al-Khwārizmī, filozof
      - Ibn Muʿādh al-Jayyānī, filozof, matematician
      - Abd al-Rahman al-Sufi, filozof, astronom
      - Al-Jahiz, scriitor, teolog, contributii in biologie
      - Ibn al-Nafis, medic, teolog, scriitor, jurist
      - califii fatimizi, in perioada carora libertatea de expresie era considerata foarte importanta, iar toleranta religioasa, inclusiv non-islamica, a atins apogeul.
      • +3 (13 voturi)    
        REPET: CÎȚI DINTRE ĂȘTIA (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:57)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

        și-au dat (sau riscat) viața pentru gîndirea liberă ?

        În rest un citat din Manole Neagoe Attila, Ginghiz-Han și Tamerlan, Editura Meridiane 1971 pag. 304:
        „Ele rezumă problemele principale care preocupau elita spirituală a lumii islamice: să nu se schimbe nimic în dogmă, orice înnoire fiind echivalentă cu greşeala, iar greşeala la rîndul ei fiind egală cu păcatul. I se recomanda lui Tamerlan să cultive prietenia şi să-i onoreze pe savanţi, dar prin savanţi se înţelege de obicei slujitorii şi păzitorii dogmei. Încă înainte de Tamerlan, în lumea islamică, raţiunea este subjugată dogmei, exact în vremea în care, în Europa, raţiunea începe să se elibereze, slujind încă dogma. În lumea islamului, calea cunoaşterii este închisă pentru că ea duce la adevăr. Din moment ce adevărul suprem se cuprinde în dogmă este inutil efortul de a descoperi altceva dincolo de adevărul exprimat prin dogmă. Imobilismul spiritual al lumii islamice îşi are originea aici şi incapacitatea sau mai bine spus refuzul de a descoperi şi de a comunica idei capabile să primenească lumea duce la stagnarea civilizaţiei islamice... ”
        • +4 (10 voturi)    
          pointless to argue (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:17)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          Toate numele date de mine sunt dinainte de Timur Lenk. Citatul tau, cat se poate de corect, este inaplicabil perioadei de care vorbesc.

          In perioada califilor fatimizi, cat si in intreaga epoca de aur islamica, gandirea dogmatica era tinuta strict separata de gandirea filozofica, cea din urma fiind pretuita ca o virtute.

          In fine, in ciuda inchistarii de care suntem de acord, exista opozitie filozofica in interiorul islamului, doar ca ea este aprig opusa de stabiliment. Ayan Hirsi Ali isi risca in fiecare zi viata luptand pentru dreptul la libera exprimare, si este doar un exemplu (modern).
          • 0 (2 voturi)    
            Da, dar este (Vineri, 9 ianuarie 2015, 8:21)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

            aplicabil perfect perioadei in care traim noi. Anii la care faci tu referire sunt cu muuuuulte generatii in urma.
            Noi acum traim! Realitatea noastra sunt turnurile gemene, gara Attocha, Charlie, si muuuulte altele.
            • +2 (4 voturi)    
              si de tinerii din istanbul ce spui (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:32)

              minos [utilizator] i-a raspuns lui Audit

              sutele de mii de turci care au manifestat in piata Tahim nu sunt musulmani? Cei care isi dau viata in Iraq, luptand importriva ISIS nu sunt musulmani? Egiptenii care s-au ridicat impotriva presedintelui din Fratia Islamica si au dus la caderea acestuia, nu sunt musulmani? Din pacate, asta este realitatea ta, doar ce poate vedea xenofobul si rasistul din tine, atentatele teroriste.Oare comunitatea de musulmani din Romania, cei 50-60000 de turco tatari plus arabii ramasi in tara dupa ce si-au terminat studiile, iti fac probleme? Sunt neintegrati in societtaea noastra? Paote cunosti o parte dintre ei, este macar unul care este dubios, pare terorist?
              • 0 (0 voturi)    
                . (Vineri, 9 ianuarie 2015, 17:30)

                Adrian7 [utilizator] i-a raspuns lui minos

                Mai las minciunile deoparte. Nimeni nu zice ca toti musulmanii sunt teroristi.
                Nimeni.
        • -10 (10 voturi)    
          Lumea araba a contribuit (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:07)

          transalpinarum [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          la evolutie, numai daca ma gandesc la cifre si e suficient. DAR, din pacate ultimii ani parca le-a luat Allah mintile, si vestul are partea lui de vina, oho. "Exportul de democratie", razboaiele care parca nu se mai termina, etc au dus unde suntem acum. Americanii i-au racait bine, Europa plateste nota de plata: atentate, emigranti, etc. Ceva trebuie sa se schimbe, e clar ca nu putem continua pe aceeasi linie, cel putin pe linia de marginalizare a arabilor din EU.
    • +1 (17 voturi)    
      cam multa ignoranta.. (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      intr-un singur comentariu.
      pune mana pe carte si invata care a fost contributia lumii arabe la dezvoltarea civilizatiei umane in evul mediu, cand "europenii" dormeau inca in colibe de paie si ardeau pe rug orice "vrajitoare", adica orice femeie care parea mai inteligenta decat barbatii din sat..
      • +1 (15 voturi)    
        retziproca (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:34)

        kalinix [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Fals!
        Arabii nu au facut altceva decat sa ia de la bizantini, persi sau indieni si sa duca mai departe in Vest (de altminteri cel putin doi din lista de mai sus sunt in fapt persi - unul chiar zoroastrian, nu arabi).
        Evident ca in vestul medieval, cand singura preocupare a francilor/saxonilor/normazilor/vikingilor/whatever era lupta cu duhurile padurilor sau ale lacurilor si nu mai aveau habar de nimic altceva, lucruile astea pareau venite din alta lume. Si in mare parte erau venite din alta lume: cele doua imperii din rasarit, bizantin si persan erau total diferite de ce se gasea in vest la acel moment. Dar nah... istorie... greu de citit, de digerat... Bine ca avem libertate de expresie. Sa ne exprimam prostia...
        • -4 (12 voturi)    
          Hmm (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:31)

          Incomod [anonim] i-a raspuns lui kalinix

          "Bine ca avem libertate de expresie. Sa ne exprimam prostia... "... pai tu vad ca faci treaba buna la capitolul asta :)
          • -1 (3 voturi)    
            De ce jignesti! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 8:23)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui Incomod

            Poate pentru ca ai doar opinii pe care ti le-au format altii nu formate de ceea ce ai citit, vazut si trecut prin filtrul mintii tale.
    • +1 (11 voturi)    
      Ce amestecatura... (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:09)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Amestecati numele si ideile fara noima.

      Martin Luther propovaduia distrugerea sinagogilor, Calvin arderea pe rug a celor care nu erau de acord cu reforma lui.
      Thomas Becket a murit din ordinul lui Henric al II-lea, fara nicio legatura cu libertatea de exprimare.
    • -1 (7 voturi)    
      exista! (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:52)

      samiam [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      doar pentru ca nu ii cunosti nu inseamna ca nu exista : http://www.ted.com/talks/karima_bennoune_the_side_of_terrorism_that_doesn_t_make_headlines?language=en

      majoritatea atacurilor teroriste se intampla in tari ca Pakistan, Irak, Nigeria... in fiecare zi. Doar pentru ca de data asta se intampla in Europa nu inseamna ca e mai grav, insa unele vieti sunt mai importante decat altele, din cate se pare...
      iar dezinformarea generala fata de rezistenta musulmanilor in fata fundamentalistilor nu e o scuza pentru ignoranta si rasismul de astazi. cunoaste-i, documenteaza-te si apoi vorbeste fara generalizari, pentru ca nici noi nu suntem bucurosi cand altii ne trateaza de hoti si violatori! Dar cand sunt vizate alte popoare, in loc sa aratam un exemplu, sa nu cadem in aceeasi capcana rasista, noi ne bucuram ca de data asta nu sunt compatrioti de-ai nostri! Trista lume!!
  • 0 (12 voturi)    
    oare mai conteaza rasa si religia? (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:37)

    pehash [utilizator]

    daca eu nu sunt patriot si nu am fost crescut sa cred ca romanii sunt mai poeti, mai destepti sai mai drepti ca altii, daca sunt ateu sau agnostic, pe cine sa mai dau vina?

    o crima e o crima, indiferent de aparenta motivatie.. o rasa mai buna ca alta? o religie mai dreapta decat alta?
    religiile monoteiste prin definitie indeamna la izolare si respingerea a tot ce nu corespunde dogmei, in extremis si la violenta...

    oare chiar asistam la o crestere a violentei pe fundamente religioase? daca ne uitam in istoria recenta, de 5-7000 de ani, a rasei umane nu vom vedea nicaieri o perioada mai infloritoare din punct de vedere social. zeci si sute milioane de oameni traiesc impreuna azi indiferent de rasa si religie. cand s-a mai intamplat asa ceva?.. ne revoltam cand sunt ucisi 12 ziaristi si acuzam in stanga si'n dreapta, dar in tarile lumii a 3a mor uneori sute de oameni, inclusiv femei si copii intr-o singura zi, intr-un singur "atentat terorist", si totusi stirea trece neobservata.
  • -3 (21 voturi)    
    fanaticii nu s-au nascut la Paris (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:42)

    xanti [utilizator]

    S-au nascut atunci cand occidetul pe care-l pretuim le-a invadat intimitatea,le-a luat in ras religia,i-a invadat si provocat in Irak,Siria,Egipt,Afganistan sau ori unde era miros de petrol.
    Asta nu inseamna sa toleram terorismul dar aparitia acestuia este aceeasi cauza a aparitiei oricarei factiuni violente si anume goana dupa petrol si minerale ,diamante sau bani ,a tuturor fie ca sunt rusi sau americani.
    Vrem diamante dar il gasim in Africa africa,,vrem petrol dar e in curtea Irakului,vrem droguri dar culturile (sadite de altii) sunt in Afganistan ,vrem aur dar e in Romania spre exemplu asa ca rezultatul il vedem astazi.
    Lacomia tuturor prin transformarea tarilor bogate in colonii (franta a avut destule) si batjocorirea religiei din aceste tari a dus la ce vedem acum sau ieri la 11 septembrie .
    Atata timp cat nu o sa ne potolim cu goana asta stupida dupa bogatia altora sau vom calca in picioare valorile religioase sau nu ale altor popoare terorismul se va amplifica.
    • +6 (18 voturi)    
      sunt uluit (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:35)

      comentator uluit [anonim] i-a raspuns lui xanti

      de atata "corectitudine politica"! Atunci cum ramane cu expansiunea Imperiului Otoman pentru raspandirea "dreptei credinte cu sabia", fiindca asa porunceste Coranul? Cine le-a vrut lor petrolul ? Ce diamante li s-au luat ? I-a atacat cineva sa le ia banii ? I-a colonizat cineva ? Le-a batjocorit Mircea cel Batran religia ? Vedeti mai degraba de indoctrinare ! Terorismul se va amplifica oricum, iar noi, din cauza indoctrinarii, ne dezarmam singuri !
  • +10 (14 voturi)    
    cliseu (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:44)

    Mi Argo [anonim]

    articolul face un amalgam interesant din mai multe leit-motive foarte actuale: islamism, rasism, intoleranta, democratie etc, cuplate cu noile evenimente din Franta. foarte bine scris. o parada a emotiilor si a imaginilor "tari". ceva nu e in regula insa, se simte limitarea argumentelor, desi pumnul emotional incearca sa ameteasca decodarea. concluzia lui, "adversarul e terorismul, nu islamul" a fost moneda batuta zilnic de multi ani incoace, chiar mult inainte de razboaiele Golfului. inchipuieste-ti, domnule autor, ca stim asta si ras-stim. in rest, crimele revendicate religios continua. evul mediu islamist se petrece acum, simultan cu democratia occidentala. oricine poate cumpara o arma si o poate indrepta catre oamenii din jurul lui. in acest caz devine un criminal si nu am nevoie de teoria conspiratiei pentru a-l considera ca atare. problema este ce faci cu cei care incurajeaza criminalii, ii suporti sau nu, inchizi ochii si le dai dreptul de a face propaganda in continuare sau nu. http://www.lepoint.fr/.../bien-fait-pour-charlie-hebdo...
  • +11 (19 voturi)    
    complet fals (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:52)

    dum_i [utilizator]

    Hai sa terminam cu porcaria de 'toti sunt scelerati, asta e explicatia'

    Ai auzit de wahabism, herr Mixich? E religia de stat in toate tarile din golf, aliate cu liderii SUA, Franta si Anglia.

    Ia uita-te herr Mixich ce invata copiii aia din Arabia Saudita despre femei, crestini si evrei. Ca sa inveti cum 'sceleratismul' se preda la scoala.

    p.s.

    stii herr Mixich cam cate miliarde de euro 'investesc' sauditii anual in constructia de moschei in Europa, unde isi trimit imamii lor fanatici ca sa ii invete pe toti 'sceleralismul'?
    • +2 (10 voturi)    
      știați că (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:21)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Știați că în Riad, Arabia Saudită, vechi aliat al SUA, există o piață numită Chop Chop Square, care și-a primit numele după decapitările publice?
  • -7 (19 voturi)    
    Ziar de umor?? (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:59)

    Un cititor [utilizator]

    Cine râde la caricaturile alea ? Șoferii de tir și probabil angajații multinaționalelor.
    • +3 (11 voturi)    
      Imi pare bine ca ai prins esenta articolului (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:01)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Probabil ca la IQ-ul tau nici nu ti-a luat mult... O fi oare mai mare de 5?
  • 0 (14 voturi)    
    Felictiări! (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:05)

    casandra [anonim]

    Un articol inteligent, sensibil, moral și foarte curajos. În vremuri tulburi și dificile, șarpele urii stă să scoată capul din fiecare dintre noi. Dacă doar o clipă adoarme rațiunea, fiara mușcă!
    Felicitări petnru opinia curajoasă. Așa este, fanatismul este asasinul, nu etnia și nu religia.
    Puțini știu că alți fanatici religioși au mai atacat libertatea de expresie în Paris în 1988. Au incendiat un cinematograf și au fost 15 victime (unii spun că 14), din fericire niciun mort. Fanaticilor de atunci nu le-a plăcut un film al lui Martin Scorsese și-l considerau blasfemiator. Și au pus un dispozitiv incendiar în sala cinematografului din cartierul Sorbonei. Erau fanatici catolici!
    http://fr.wikipedia.org/wiki/Attentat_du_cin%C3%A9ma_Saint-Michel

    Fanaticii sunt la fel, orcare le-ar fi culoarea fanatismului.
  • +9 (11 voturi)    
    Nu sunt de acord (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:50)

    XXIstCentury [utilizator]

    Una dintre putinele dati cand nu sunt de accord cu dl. Mixich :)
    Nu despre asta e vorba, ca nu toti musulmanii sunt violenti sau incurajeaza violenta, mi-e absolut clar ca nu toti o fac.
    Dar nu sunt sigura daca ei sunt o majoritate. Este clar ca imensa majoritatea se abtin de la a comite cu mana lor violente - altfel, la cate milioane sunt, am avea o bomba in fiecare saptamana, nu una la cativa ani.
    Dar nu sunt sigura ca majoritatea chiar nu sunt de accord cu aceste violente, dincolo de faptul ca nu participa la ele.
    Ma refer la ceva ce am tot amintit in comentariile din zilele astea: la faptul ca instigatori fanatisti isi tin discursurile in public, in moschei, scoli coranice din vest etc. La faptul ca s-a descoperit ca o parte din finantarea terorismului provine din donatii din partea unor astfel de comunitati (dincolo de finantarea din Arabia Saudita etc.).
    As vrea ca nu politicienii si jurnalistii sa spuna ca musulmanii sunt pasnici si detesta violenta, in marea lor majoritate. As vrea sa-i vad si pe ei ca reactioneaza intr-un fel sau altul. As vrea sa stiu cati musulmani au participat la intrunirile de reculegere in memoria victimelor ? In cate comunitati s-au rostit discursuri de ura, cam care este cunostinta despre ele in comunitate, in cate a existat o reactie de respingere din partea comunitatii ?
    As vrea ca pe langa scenele cu multimi de musulmani scandand fericiti pe strazi din orient cand are loc un atac terrorist important, sa vad multimi de musulmani din occident comemorand victimele in actiuni organizate de ei.
    As vrea sa stiu ce cred musulmanii, nu ce crede domnul Mixich, sau domnul Hollande etc. Si sa vad ca fac ceva din care sa-i cred si eu.
    Asta e marea prostie, ni se servesc discursuri si atat. Nimic care sa sune a studiu social cu date concrete, si mai nimic din partea comunitatilor musulmane, in termeni de reactie - si nu ma refer la purtatori de cuvant si oficiali, ci la membrii de rand ai comunitatilor.
  • -3 (11 voturi)    
    nebunie sau dreptate (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:53)

    yoy [anonim]

    ma autodenunt, sunt BOZGOR si am fost invitat sa plec. unde dracu sa plec ca nimeni nu ma vrea. si toti ma jignesc ( incepeti imediat si unii din voi ). si simt din tot sufletul cand ma scuipati ca pe un nimic ( platitor de impozite ) ca Kalasnikovul ar fi o solutie cateodata. eu nu am jignit pe nimeni niciodata dar nu o sa accept sa ma puneti in lagar niciodata. nici altii nu o sa vrea desi ii invitati cu ardoare. purificare etnica sau o lume toleranta doriti? apropo, nu am arme decat cuvintele asa ca POC
    • +4 (10 voturi)    
      ai fumat ceva? (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:02)

      Lupoaica_ME [utilizator] i-a raspuns lui yoy

      no offence, dar niciodata nu s-a putut compara umorul unguresc cu cel romanesc. de fapt cam lipseste la unguri :(, si nici nu stiu de gluma :( .
    • +1 (1 vot)    
      Ai grave probleme! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 8:27)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui yoy

      Incearca si cu un psihiatru ca psihologul ti-a fost inutil.
  • +6 (8 voturi)    
    Trist dar adevarat (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:04)

    treepom [anonim]

    Sunt convins si eu ca nu trebuie condamnati musulmanii ca si intreg, dar aruncand un ochi pe statisticile din link-ul de mai jos, cred ca e nevoie de foarte multa bunavointa combinata cu ignoranta pentru a nu avea constrangeri cand interactionezi cu un musulman.

    http://www.thereligionofpeace.com/pages/opinion-polls.htm

    Iar la urma urmei vechea vorba romaneasca ca frica pazeste pepenii se dovedeste adevarata de multe ori daca stau sa ma gandesc la copilarie.
  • +8 (10 voturi)    
    o mica ocservatie (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:36)

    Vasile [anonim]

    Domnule Mixich, daca sunt doar niste criminali scelerati ultra-minoritari, atunci de ce de fiecare data cind fac cite una din asta comunitatea musulmana condamna doar cu jumatate de gura, spune ca "nu aproba", dar ca "e de inteles"? Vezi editorialul de astazi unul cleric in USA Today.
    • -3 (5 voturi)    
      Musulmanii condamna (Joi, 8 ianuarie 2015, 23:19)

      Zoe [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Ascultati aici ce a spus cea mai inalta autoritate musulmana sunita, un fel de Patriarhie a lor. E o condamnare fara echivoc https://www.youtube.com/watch?v=3Ch7gvSccsc
  • +3 (5 voturi)    
    Islamofobia (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:14)

    Setalcott [utilizator]

    Bravo, domnule! Sunteti un rasist si un islamofob. Asa ati fost invatat de CoPo, asa marturisiti. Asa ne-au spus in mod repetat marii experti in islam, Clinton, Bush, Obama si Cameron, ca islamul este religia pacii si ca asemenea atentate n-au nimic de a face cu el. Asa ne-au spus dupa 9-11, dupa Madrid, dupa Londra, dupa Fort Hood, dupa Boston, dupa Nairobi, dupa uciderea soldatului britanic, dupa rapirile Boko Haram, dupa crimele ISIS, etc, etc. Acuma, ca nu ne mai impiedicam in etichete intentionate ca injurii, poate plecati urechea si la ce are de spus un alt islamofob notoriu provenit de pe acele meleaguri.

    https://www.youtube.com/watch?v=NeTBp7ZaVXo
  • +6 (10 voturi)    
    . (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:14)

    Marius Muntean [utilizator]

    Oricat de simpatici ar parea la prima vedere prietenii musulmani ai lui Vlad dar si ai nostri, cred ca ar trebui sa aleaga daca vor sa traiasca in civilizatie sau sa plece in "desertul" lor si sa creada in continuare in genul de viziune promovat de unii ca Anjem Choudary.
    Pentru ca cele 2 viziuni nu pot exista in aceeasi societate fara sa se incalce cele mai elementare norme de bun simt stabilite separat de ambele parti.

    http://www.usatoday.com/story/opinion/2015/01/07/islam-allah-muslims-shariah-anjem-choudary-editorials-debates/21417461/
  • +12 (12 voturi)    
    falsa problema (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:33)

    Arlecchino [utilizator]

    Sunt convins ca exista musulmani admirabili, cunosc si eu foarte multi. Nu asta este problema. Nu cred ca exista nicio diferenta umana intre ei si noi. Dar putem sa trecem peste un tabu modern si sa punem in discutie cultura si religia? Este religia lor decenta? Sa analizam Coranul. Spre deosebire de Biblie si, mai ales, spre deosebire de Noul Testament care poate fi interpretat destul de usor in functie de valorile societatii (motiv pentru care in Evul mediu se puteau arde oameni pe rug in numele aceleiasi carti pentru care acum se propovaduieste iubirea si iertarea), Coranul nu este asa interpretabil. Coranul da o serie de reguli comportamentale foarte clare. Le urmezi sau nu le urmezi. Desigur ca foarte multi musulmani civilizati aleg sa le ignore. Dar ele exista acolo. Negru pe alb. Dreptul de a duce razboi sfant, dreptul de a minti, dreptul a pune pumnul in gura altuia... Poate e momentul ca o religie care da in mod curent nastere extremismului sa fie oprita. Poate, pe de alta parte, a venit timpul sa-i lasam sa ne omoare. E o alegere. Dar o facem oricum.
  • +3 (3 voturi)    
    Inca un raspuns (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:39)

    Setalcott [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=qREFmyzS7S0
  • +1 (1 vot)    
    Inca un raspuns (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:28)

    Setalcott [utilizator]

    http://www.revista22.ro/islamul-si-occidentul-51999.html
  • +7 (9 voturi)    
    Charlie Hebdo era o supapa de refulare (Joi, 8 ianuarie 2015, 22:11)

    D-or [utilizator]

    pentru probleme reale dar care nu puteau fi atinse decit sub protectia satirei. De aceea caricaturile erau injuraturi directe. Probabil ca publicul lor nu cauta umor ci satisfactie.

    Nu conflifctul dintre religii sau culturi genereaza terorismul, ci tocmai legile ce impun o toleranta artificiala si amina discutarea unor probleme ce mai devreme sau mai tirziu nu vor mai putea fi ignorate.
    De ce societatea a lasat asta pe umerii plapinzi ai unor umoristi?
  • -1 (9 voturi)    
    unde e cauza? radacina? (Joi, 8 ianuarie 2015, 22:38)

    M-power [utilizator]

    Nu vreau sa fiu avocatul diavolului.. Insa, fiecare actiune are si reactiune. Nu putem nega faptul ca dorinta exacerbata a occidentului (de fapt a unor puteri militare si economice din vest) de a exporta de multe ori cu forta "valorile democratiei etc etc" in multe din tari musulmane a avut in spate o miza economica. De exemplu petrolul, sau doar dorinta de a avea razboaie pentru a alimenta marile companii producatoare de tehnica de lupta. Cand ai cateva procente alocate armatei, cateva mici razboaie alimenteaza PIB-ul in aceeasi masura cu acele procente, cresterea PIB alimenteaza acel "consumer confidence" etc.. Reversul este ceea ce vedem acum, cu acesti teroristi barbari. As intelege ca daca sunt suparati pe Obama sau Hollande, sa mitralieze Casa Alba sau sediul guvernului francez (desigur as intelege desi clar nu as fi de acord cu astfel de actiuni), insa de fiecare data sufera oamenii nevinovati.. Oricum, multiculturalismul naste animozitati, Occidentul este oricum in deriva dpdv al valorilor crestinatatii, banul e partidul suprem si actiunile in numele banului nu au nimic de-a face cu acele valori.
  • +13 (13 voturi)    
    Luciditatea (Joi, 8 ianuarie 2015, 23:42)

    Vlad-I [utilizator]

    Da, domnule autor, gasesesti musulmani de treaba, (au existat si nazisti sau stalinisti baieti glumeti ) dar ce te faci cand milioane nu vor sa se integreze sa colaboreze in societate, dar vor sa fie intretinuti de ea. Si oligarhia democratica ascunde datele urate in numele utopiei...---Instinctul poporului de de refuz fata de vecini dubiosi are vechime milioane de ani in specia umana, un instinct mult mai probat in practica decat teoriile multiculturaliste scornite din aceleasi capete ideologice care ne lauda colectivizarea.
    Avem cazul Kosovo cand in 100 de ani s-au schimbat proportiile etnice, cazul Bizantului, peste 100 de ani Europa va avea grave probleme datorita prostiei strabunilor, adica noi.

    Ce facem jucam la ruleta civilizatia noastra ?
    • +1 (5 voturi)    
      Turistii sa plece (Vineri, 9 ianuarie 2015, 9:37)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      A devenit modern ca sa lasam copii sa emita opinii ce par inteligente.
      O generatia intreaga de pusti imbatraniti tipa ca a aflat secretele vietii si ca multiculturalismul este bun.
      Copii acestia nu inteleg istorie si nici nu au simtul realitatii, ei nu inteleg pana cand nu sunt loviti personal de evenimente.
      Situatia la nivel mondial a ajuns aproape de insuportabil si este necesar ca sa trimitem acasa milioane de imigranti.
      Problema nu se va rezolva cu discursuri ale adolescentilor poeti si nici cu masuri opresive asupra europenilor, expulzarea este cea mai buna metoda.
  • -4 (10 voturi)    
    Nimeni nu-si pune intrebarea (Vineri, 9 ianuarie 2015, 2:14)

    KostasP [utilizator]

    Din ce bani este intretinut statul isis? De unde vine armamentul (de origine germana), cand germania nu a livrat niciodata arme direct acestui stat paria? Oare cine a importat masiv armament din germania, cu un an doi in urma? Da, e foarte greu de aflat. Mai bine dam vina pe 3 barbosi.
  • -2 (2 voturi)    
    Lipsa de cultura... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 9:42)

    gabrieel [utilizator]

    Felicitati Vlad! Ca de obicei.

    Ma gandesc ca baza problemei este lipsa de educatie, lipsa de cultura. Cei care ajung sa creada ca vor muri ca martiri atunci cand fac asemenea crime, nu au cum sa inteleaga altceva, pentru ca nu au educatie, nu au cultura, nu au cine sa-i invete ca nu e bine.
    Este cunoscut ca cei care ii invata ca mor martiri, sunt aceiasi care le spun si ca ei, sefii, pot bea alcool, pot face orice cu femeile, pot manca orice interzice religia lor, pentru ca ei vor sa cunoasca "dusmanul" si asa il voi putea invinge.
    Nici unul dintre acesti viitori "martiri" nu vede insa ironia din cuvintele sefilor lor. Pentru ca nu au cum sa inteleaga asa ceva.
    Se pot schimba lucruri atunci cand se vor investi sume pentru educatie, pentru motivarea acestor amarati sa inteleaga ca viata le este data de Dumnezeul lor, ca sa o traiasca, sa se bucure de ea, sa se bucure de familie si de copii si tot ceea ce cunoastem noi, "dusmanii" lor actuali.
    Nu ma intelegeti gresit, toti criminalii trebuiesc pedepsiti, la fel ca toti hotii, dar pentru a schimba ceva in viitor este nevoie ca guvernele occidentale sa schimbe dramatic ideea de educatie. Politicienii, tot ei din pacate, sunt multumiti cu mase de manevra needucate. Pentru ca ei voteaza orice idiot ii promite o minciuna.
    Sa educi insa, ca orice lucru care presupune sa construiesti ceva, inseamna insa si multa munca.
    Gabriel
  • 0 (2 voturi)    
    PUTIN JOACA SAH (Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:22)

    liviusmaximus [anonim]

    Dragilor, pretul petrolului nu-i ok. Pt Rusia in special. Planurile lui Putin sunt intarziate. Europa ar trebui sa se ocupe si de altceva, zice Vladimir. Ia sa-i dam putin de lucru... Sa aiba o ocupatie cateva luni, pana ne reglam noi putin planul b. stay tooned. Pana in primavara vor mai fi intamplari cu baieti de-astia "fundamentalisti" care-si uita buletinul in masina furata :)) Cei doi fratiori cu buletinul pierdut sunt cautati intr-o padure de 80000 de politisti si nu-s gasiti ? Politia franceza o avea caini ? Poate dronelor li s-au consumat bateriile ...Baietii astia cautati nu-s lupii singuratici. Sunt pionii intr-o partida de sah importanta pt marele urs.
  • +1 (3 voturi)    
    terrror (Vineri, 9 ianuarie 2015, 12:24)

    PSG [anonim]

    E simplista asertiunea dvs. despre gasca de criminali. Ei nu folosesc religia, ei cred total in ea. E interesant ca nu exista in lume decat gasti de criminali scelerati de religie musulmana.
    Cum oare ura se naste si da roade doar in mediul spiritual musulman astfel incat sa duca la crima in massa.
    De ce oare nicio tara musulmana nu are un regim politic democratic.
    Care e conditia femeii in lumea musulmana (mai ales in lumea araba) ?
    Unde e toleranta specifica civilizatiei europene in lumea musulmana ?
    Afirmatii vagi, confuze de tip "politically corectness" nu ajuta ci produc iritare, dezorientare, frustrari. Priviti problema frontal: oameni ca ei sunt majoritatea in mediul musulman, nu sunt capabili sa se integreze intr-o lume moderna. Lumea europeana le-a oferit totul, daca nu le convine in Franta de ce nu pleaca la ei in Arabia ?
  • 0 (4 voturi)    
    Cea mai buna zi pentru dictatorul din mine (Vineri, 9 ianuarie 2015, 13:57)

    _tudor_ [utilizator]

    Dictatorul din mine are acum ocazia nesperata a vanatorii de vrajitoare.
    Cum altfel am putea lupta impotriva nebunilor decat controlandu-i pe toti (nebuni, normali, controloabili sau necontrolabili) ca un adevarat frate mai mare?