Primele rezultate, efecte si cateva semne de intrebare

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 9 decembrie 2012, 20:04 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Rezultatele anunta un scor bun pentru USL, cateva surprize majore, cativa lideri politici perdanti si e de vazut daca vor rata  Parlamentul. De notat prezenta mai mare decat  la parlamentarele din 2008, ceea ce arata nefiresc date fiind conditiile meteo dar explicabil prin eterna supra-mobilizare suspecta din cateva judete. Ca un facut, judetele-fruntas sunt cele in care candideaza liderii USL (Teleorman, Gorj) iar judetele codase sunt exact cele ale liderilor opozitiei (Timis, Arad). Marea intrebare este daca USL va obtine din prima o majoritate constitutionala (doua treimi din mandate in Parlament) sau va fi in situatia de a o negocia. Marele perdant se anunta UDMR, cu un scor la limita intrarii in Parlament.
  • Toate datele indica faptul ca USL castiga din prima numeroase colegii, ceea ce face greu de estimat cum va arata reprezentarea in viitorul Parlament dupa redistribuirea mandatelor.
  • Liderii de partid care nu castiga in fata adversarului din colegiul lor sunt obligati sa faca pasul inapoi, chiar daca la redistribuire vor intra in Parlament. Vor gasi, desigur, destule explicatii: viscolul, votul uninominal este de fapt politic, n-au pierdut ei ca persoane ci a fost un vot anti-Basescu etc etc.
  • Un procent semnificativ (peste 16%) nu-si declara optiunea. Asadar, rezultatele anuntate de exitpoll-uri trebuie citite avand in minte acest detaliu esential. E de presupus ca sunt votanti amestecati, ARD si PPDD.
  • Se pare ca UDMR este la limita (4,8), scor cu care nu intra in Parlament, dar obtine cateva mandate conform legii. Chiar daca va beneficia de asa numitul prag alternativ si si va avea reprezentanti in legislativ, se anunta cel mai slab scord din istoria UDMR. Chiar daca va depasi pragul electoral, UDMR avea ocazia maximizarii scorului pe fondul slabei prezente a romanilor.
  • Diivizarea votului intre PPMT-ul lui Laszlo Tokes si UDMR-ul lui Kelemen Hunor, interesul Budapestei de a acorda dubla cetatenie maghiarilor din Transilvania deci inclusiv drept de vot in Ungaria si reforma de fatada a Uniunii (adevarata putere a ramas tot in mana unor politicieni compromisi chiar si dupa retragerea lui Marko Bela) au dus la acest rezultat slab.
  • Cu putin timp in urma (putin dupa ora 20.00), presedintele Traian Basescu a postat pe pagina de Facebook un scurt mesaj video in care indeamna cetatenii maghiari sa mearga la vot: "Este esential ca cetatenii romani de etnie maghiara sa mearga la vot. Numai asa drepturilor lor pot fi aparate. Cetateni romani de etnie maghiara, mergeti la vot!". Este evident ca seful statului urmareste sa echilibreze pe cat posibil situatia din Parlament, care anunta o majoritate solida pentru USL si ca incearca sa limiteze efectele negative pe termen lung ale subreprezentarii maghiarilor in Parlamentul de la Bucuresti. Sunt usor de intuit tensiunile inevitabile din UDMR dupa acest rezultat extrem de slab si amplificarea frustrarilor din comunitatea maghiara. Aceste frustrari se vor adanci, existand riscul ca ele sa fie exploatate de discursurile radicalilor (autonomisti, federalisti).
  • Rezultatele anuntate de toate cele cinci exitpoll-uri acorda USL peste 55%, plaseaza ARD undeva la 20%, PPDD la 10% iar UDMR la limita pragului de 5%. Acest scor inseamna, cum spuneam acum cateva zile, un numar de mandate care reprezinta cam 60% din Parlament. Acest lucru il va determina pe Traian Basescu sa accepte desemnarea lui Victor Ponta in functia de premier. Nu va avea de ales, asa cum am explicat pe larg in urma cu cateva zile. Nu reiau argumentele de atunci, sunt perfect valabile astazi si le gasiti pe larg aici.
  • Cu acest scor, e dificil de estimat daca USL obtine in Parlament o majoritate calificata din prima sau foarte aproape de ea. In tot cazul, cu negocieri sau fara, va forma usor aceasta majoritate. O parte din PPDD se varsa in USL si ramane de vazut daca UDMR trece pragul electoral si intra in Parlament sau se limiteaza la maxim cele 9 mandate cat poate sa-i ofere pragul alternativ. Apoi, sunt de asteptat tradari de la ARD la USL. Pe scurt, asa cum arata primele estimari, chiar si in cele mai pesimiste exitpoll-uri, USL are mari sanse sa formeze o majoritate care sa-i permita modificarea Constitutiei.
  • Victor Ponta anunta public imediat  dupa anuntarea rezultatelor inceperea negocierilor cu UDMR pentru formarea majoritatii constitutionale. Altfel spus, Traian Basescu a mobilizat cetatenii maghiari sa iasa la vot pentru a salva Uniunea, care ar putea ajuta USL sa-si consolideze puterea in Parlament.
  • "In perioada urmatoare, cine va ridica sabia de sabie va muri" - acest avertisment-amenintare lansat de Victor Ponta in discursul tinut imediat dupa anuntarea rezultatelor pare adresat lui Traian Basescu, insa el prefigureaza o atutudine de prost augur manifestata de USL fata de orice tip de adversar.

Citeste si: Chiar poate evita Traian Basescu numirea lui Victor Ponta?








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20222 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    udmr (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:16)

    Alex-AP [utilizator]

    In sondaj cu 3% eroare, acel 4.8 nu spune nimic. Mai practic, la o prezenta totala de 7,5 mil, udmr nu are nevoie decat de 375mii de voturi. Intra.
    • -41 (59 voturi)    
      nu intra pdl! (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:19)

      I_Ionut [utilizator] i-a raspuns lui Alex-AP

      ha ha ha ..... pe cine o sa mai plangeti?
      • +7 (15 voturi)    
        Pe cele 18-20... (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:07)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui I_Ionut

        ...de milioane de romani.
        Dar nu e vremea plansului inca, sunt lucruri mai bune de facut. Si mai urgente.
    • -18 (32 voturi)    
      insuficient (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:55)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Alex-AP

      Traian Băsescu a procedat greșit. Trebuia ca, odată cu invitarea etnicilor maghiari de a participa la vot, să le ceară etnicilor români să nu se mai ducă la vot. Numai așa putem fi siguri că UDMR intră în parlament.
    • +3 (15 voturi)    
      Chiar așa?! (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:56)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Alex-AP

      Dar faptul că Blaga, Ungureanu și Neamțu nu au câștigat în colegiile lor, cum ți se pare?! Au făcut un blat mizerabil, un non-combat care i-a adus unde i-a adus. Privește PP cu campanie activă câte voturi a luat. Deci, ARD își merită soarta. Nu sunt USL-ist de nicio culoare dar am prezis asta tot pe blogul lui Dan. Iar românii vor avea și ei ce-au ales că doar aleșii lor nu-s veniți de pe Marte...
  • +32 (38 voturi)    
    Eu am votat (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:20)

    AnduAndrei [utilizator]

    in strainatate, unde am drept de rezidenta...am mai chemat si cativa prieteni si i-am mobilizat sa mergem la ambasada sa votam. pana la ora 2 erau pe toate cele 4 liste cu votantii mai putin de 20 de persoane in total. Oamenii de la ambasada au fost mult mai ambili decat cei din tara de la sectiile de votare.
    In Viena, unde sunt, nu prea par sa fie interesati romanii de tara, ci au uitat total de ea...pacat!
    • +5 (13 voturi)    
      Romanii dinstrainatate si dreptul de vot . (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:14)

      IonelBarariu [anonim] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Am fost la ambasada si mi s-a cerut ,sa am trecut in pasaport adresa la care stau in strainatate;cu toate ca stau la aceeasi adresa de 3(trei) ani,am prezentat si acte doveditoare emise de autoritatile statului in care sunt.Nu stiu daca acest comentariu va fi publicat.
    • -5 (17 voturi)    
      ??? (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:20)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      cati or fi la paris?
    • +1 (7 voturi)    
      Diaspora, neimplicata (Luni, 10 decembrie 2012, 2:30)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      Impresia mea exact aceeasi. Am votat in US, prezenta f scazuta. Pacat ca romanii plecati nu sesizeaza percolul la democratie si nu se implica. Desi este adevarat ca romanii de acasa trebuie sa se implice mult mai mult (pina la urma nu poti sa stai la bere sau sa mergi la ski in ziua votului sperind ca te salveaza diaspora) situatia la consulatul unde am fost mi-a lasat un gust amar...
  • -14 (32 voturi)    
    Marja de eroare si esantionul statistic.... (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:25)

    cristian_n [utilizator]

    Se invata prin anul 2 la ASE.
    Sa vedem finalul....
    Oricum m-ar bucura ca politicienii lui cherestoiiyu sa nu mai apara langa marinar,amicul voturilor secuiesti...Parca si Horthy a fost marinar....dar nu au nici iesire la mare....ciudat...
    • +6 (10 voturi)    
      Nici mie nu-mi sunt simpatici... (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:09)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      ..., dar s-ar putea sa le simtim lipsa.
  • +58 (78 voturi)    
    noaptea ratiunii (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:25)

    dan.c [utilizator]

    Ce simplu ar fi putut fi! Un popor puternic trecea peste asta fluierand. Israel supravietuieste sub tir de rachete, Japonia pe o stanca care se clatina pe fiecare luna. Noi avem tot ce n-am putea dori.
    Astazi a fost victoria lui Voiculescu! El singur a dat cu noi toti de pamant. Din pacate democratia va mai avea de asteptat in tara asta de nevolnici... de mamaligari...
    N-o sa oprim nici un raid aerian care vine in timp ce se da "Inima de tigan".
    • -6 (18 voturi)    
      ... (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:47)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Astazi garantat nu a explodat nicio mamaliga.
      • +1 (1 vot)    
        pe cat de mare a fost victoria (Luni, 10 decembrie 2012, 14:09)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        pe atat de dureroasa o sa fie caderea.
        caci, la asa scor, asa asteptari.
        a fost votul calicilor.
        sper ca ponta sa se tina de cuvant, astept sa curga laptele si mierea.
        sa schimbe totul in belsug ! :))
    • +4 (20 voturi)    
      Pe deplin de acord! (Duminică, 9 decembrie 2012, 23:03)

      krokodeel [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Din pacate, in tara asta, ar trebui restrictionat dreptul la vot. Daca n-ai cel putin liceul, nu votezi!
      Incultii, analfatetii, lichelele, plagiatorii...etc. ne-au hotarat viitorul...
      • +6 (12 voturi)    
        degeaba... (Duminică, 9 decembrie 2012, 23:50)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui krokodeel

        corporatistii obositi din pipera vor prefera sa faca un fel de 'campanie' postand comentarii in loc sa se duca la vot. aia, prosti cum sunt, s-au dus la vot si au obtinut ce au vrut.
        voi, astia, 'smecheri de multinationala', tineti coada sus si dupa aia va plangeti ca va face si va drege guvernul.
        daca peste 2-3 ani vor incepe sa plece multinationalele si veti ajunge toti someri, sa va aduceti aminte ca in 2012 ati stat la caldurica si v-a durut in chestia aia cu care frecati scaunele din pipera in loc sa veniti la vot!
        veti avea exact ce ati votat: nimic!
    • 0 (2 voturi)    
      .. plus cozile de topor, (Luni, 10 decembrie 2012, 9:07)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      ... cumparate fiecare pentru un oscior..
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Luni, 10 decembrie 2012, 14:18)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui dan.c

  • +4 (30 voturi)    
    singura parte buna (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:25)

    Decebal11 [utilizator]

    e ca nu se inchid granitele oricine ar castiga
  • +31 (45 voturi)    
    de acord (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:26)

    was [utilizator]

    Sunt de etnie maghiara, pana acum am votat numai cu UDMR, dar dupa vara asta am zis ca nu le voi mai vota, si asa am si facut. Am votat cu o alianta, desi candidatii nu errau deloc simpatici (ironia sortii, unul din candidatii UDMR merita votul meu, cunosc personal, dar am jurat ca nu voi mai vota baietii lui Frunda - Frunda care ma saluta cand ma vede -si m-am tinut de cuvant).
    • -4 (18 voturi)    
      ... (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:49)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui was

      Ti-ai ales un moment prost sa nu mai votezi UDMR.
      • +25 (37 voturi)    
        de ce? (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:08)

        was [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Macar am votat cu viitoarea opozitie (si asa slaba), si nu am votat UDMR din ratiunea, ca dupa alegeri - ca sa primeasca o bucatica din ciolan - iarasi o sa faca preacurvia din vara asta, si se vor alia cu dusmanii mei "de moarte".
        Nu mai tine faza intre cetatenii de etnie maghiara "Sa votam UDMR (RMDSZ), macar sa avem reprezentanta la nivelul Guvernului" Ce reprezentanta !? Pe cine reprezinta? Pe mine ca maghiar NU.
        • +1 (9 voturi)    
          UDMR (Luni, 10 decembrie 2012, 2:33)

          emigrant [utilizator] i-a raspuns lui was

          Te inteleg. Pina la urma ar trebui sa votam cu totii oameni integri orientati spre vest. Frunda nu pare..Apoi UDMR trebuie sa invete ca maghiarii au anumite pretentii
  • +5 (23 voturi)    
    citesc prin presa (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:35)

    buha [utilizator]

    citesc prin presa ca USL foloseste call centere sa transporte lumea la vot.
    asta e legal?
    clar are influienta asupra rezultatului.
    • -1 (25 voturi)    
      Citesc prin mesaje (Duminică, 9 decembrie 2012, 20:48)

      terkos [utilizator] i-a raspuns lui buha

      Stai linistit. Si ARD si PPDD da telefoane sau trimite mesaje in acelasi scop :)
      Clar anuleaza influenta la care te gandesti tu :)
      Sunt toti o apa si un pamant :)
  • +33 (47 voturi)    
    degeaba (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:08)

    catelu [utilizator]

    Base a vorbit saracul toata saptaman, dar se pare ca romanul pana nu simte falimentul national, care se contureaza, pe propria piele nu intelege.
    • -7 (15 voturi)    
      Poate ar intelege... (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:13)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      ..., din pacate inainte de acesta de multi s-a apropiat falimentul personal, iar camasa e mai aproape decat haina.
  • 0 (16 voturi)    
    referendumul va fi invalidat (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:26)

    han [utilizator]

    Nu se poate sa participe 50% la referendumul pentru constitutie, nu cred sa reuseasca USL sa adune atatia!
    • +4 (12 voturi)    
      Daca vor strange suficiente fonduri... (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:14)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui han

      ...pot strange si votanti
  • +13 (23 voturi)    
    electorat constant (Duminică, 9 decembrie 2012, 21:58)

    ..13 [utilizator]

    Daca as fi in locul lui Basescu as spune ca nu imi permti sa desemnez un plagiator dovedit si de aceeea rog PSD-ul, PNL-ul sa desemneze alt PM.

    Nu vor, desemnez un TEHNOCRAT!

    Ganduri bune!
    • +1 (3 voturi)    
      vointa poporului (Luni, 10 decembrie 2012, 9:35)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De ce ar trebui desemnat un prim ministru cinstit, pe cine ar reprezenta el cand majoritatea a votat pentru infractorii in care se recunosc?
    • +1 (1 vot)    
      NU MAI AVEM DREPTUL... (Luni, 10 decembrie 2012, 15:40)

      gabbi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      să îi cerem nimic Preşedintelui Băsescu.
      majoritatea poporului român l-a lăsat singur şi l-a dezamăgit.
      Cred că a venit timpul ca şi preşedintele Băsescu să lase naţiunea asta singură (CU HOŢII; SECURIŞTII ŞI PLAGIATORII PE CARE ŞI IA ALES).
      POATE AŞA SE VA TREZI LA REALITATE!
      DUPĂ CE VA TRECE, DIN NOU, PRIN IAD.
  • +11 (21 voturi)    
    voturi (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:01)

    cotora [utilizator]

    cum am mai spus si cu alte ocazii, a votat televizorul, respectiv antena 3, vom suferi din punct de vedere economic si a statutului de drept, apropos, unde sunt cei 7,4 milioane ?, acuma usl, nu are mai mult de 5 milioane de voturi !
    • -4 (18 voturi)    
      Unde sunt? (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:59)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Acolo unde sunt si cei 11 milioane de "votanti" ai "Domnului Presedinte".
      • +1 (9 voturi)    
        vb (Duminică, 9 decembrie 2012, 23:09)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        vorbim matematic, deci voturi exprimate de usl astazi, nu are nici o legatura cu 11 milioane
  • +12 (24 voturi)    
    Deci e adevarat! (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:14)

    CetateanulRoman [utilizator]

    As fi tentat sa spun ca asta e segmentul celor care si fac ceva in tara 20%. Doar ca e vorba de 20% din 35%, adica doar 7% din populatia cu drept de vot!
    E clar ca nu exista o clasa de mijloc cu idealuri comune, cu un partid care sa o reprezinte. Asta si fiindca majoritatea "afaceristilor" sint invirtitori de pile si/sau de spagi. In rest sint fomistii si cei care nu au o opinie personala, care basculeaza foarte usor daca bate Steaua sau Dinamo, daca e bere la pet sau alte asemenea "lucruri importante" - masa de manevra importanta. Neavind o structura incetam sa fim un popor, sintem doar o populatie. Ce poate fi impartita in regiuni; convinsa ca sintem 15 milioane si apoi 18 milioane fara sa sufere nimeni; si tot asa. Sfirsitul lumii a fost prevazut pe 21 Decembrie - aveti sansa sa vedeti o editie locala in avant-premiera!
  • +12 (20 voturi)    
    asa sa fie , tot inapoi ! (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:18)

    fosta zoezoe [utilizator]

    usl nu vrea sa-l inlocuiasca pe ponta pt ca nu au altul care sa nu fi fost plagiator !Oricum , sincere condoleante romani , democratia se pune la pod , psd nu mai lasa haturile 8-12 ani ,dna,ani si alte asemenea vor fi o amintire. ...somn usor, cosmaruri placute .
  • -7 (21 voturi)    
    Rezultat (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:24)

    robin_hood [utilizator]

    in conformitate cu aroganta si dispretul aratat in cei 3 ani si jumatate de guvernare portocalie cetatenilor romani, a hotiilor pe care aceasta guvernare le-a patronat(taierea fondurilor de la UE este opera acestor guverne) si pe care Basescu a incercat sa le bage pe gitul lui PontaNici malc nu a zis mister Base despre esecul intrarii in Schengen, s-a dat la apa ca marinarul.Primul lucru se va vedea in 2013 cind trebuie sa dam inapoi banii la FMI si UE imprumutati pe "cureaua"lui Basescu.
    Nici astia "noi"nu sint mai buni, tot pe furturi.
    • +5 (9 voturi)    
      draguta... (Duminică, 9 decembrie 2012, 23:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui robin_hood

      Daca imi aduc bine aminte, si desigur imi aduc extrem de bine aminte, gaura ne-a fost lasata de guvernul Tariceanu in tandem cu gospodina Abramburica care a pus tot parlamentul in aplauze sa voteze o noua grila de salarizare pentru profesori si sa mai creasca un pic pensiile ...

      Draguta efectele bumerg se intorc intotdeauna impotriva celor care le-au generat.

      De aceea o sa ajungem in 2013 sa platim pentru ca unii, ca dl. Varujan fost, posibil, dupa unii, viitor ministru de finante, varful de plata catre FMI!!!!

      Vezi tu draguta, roteste ochii mai departe de orizontul guvernelor BOC si cerceteaza atent pentru ce si mai ales de ce ne-am imprumutat de la FMI...

      Ca sa iti fie memoria si mai proaspata iti mai spun ca unii nu nimereau pagina de internet la FMI - si nu gaseau memorandum-ul de intelegere - pana s-a gasit omul care a spus cu glas tare ca "Romania este ca DACIA, nu este MERCEDES", adica Jeffrey Franks sa le dea indicatii la pachet.

      Penibl!

      PS de aceea ti-am dat minus si te-am trecut la tacere!
      • -1 (1 vot)    
        Draguta (Luni, 10 decembrie 2012, 11:22)

        robin_hood [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Citeste bine ce am scris: vorbesc de banii imprumutati de la FMI in 2008 cind Base spunea ca nu avem nevoie de nici un banut de afara si pina la urma a luat 20 de miliarde de euro pe care va trebui sa ii dai inapoi incepind cu 2013.Bani de care Base spunea ca are nevoie ca "centura de siguranta", nicidecum ca sa platesti salarii lasate din 2008.
        Pe de alta parte, salariile din invatamint le-a votat si Baselu cu doua maini impreuna cu toti cei care erau in parlament in 2008, nu gurvernul Tariceanu le-a votat fara sa fie votate in parlament, asa ca gura mica.
        O sa ajungi sa platesti incapacitatea aluia care a inchis zeci de mii de firme si care era mare ministru de finainte in guv.Boc, apropo mai sti cum il cheama ?, si acum ii intr-un consiliu la o banca de unde iti ia banii tai si nu face nimic.
    • -5 (11 voturi)    
      @robin_hood. (Luni, 10 decembrie 2012, 0:05)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui robin_hood

      In sinteza, reprezentabilitatea in viitorul parlament, valabil si ptr. parlamentele anterioare, cat si la asa zisele partide politice dar si nominal, reflecta sedentarea a cam tot ce are mai necorespunzator, mai rau acest popor. In fapt basescu a reusit ,,performanta,, sa omoare orice speranta. Ptr. cei nepriceputi la acest tip de oamenii, basescu/pdl au creat o iluzie.
  • +3 (15 voturi)    
    de ce l-ar desemna pe Ponta? (Duminică, 9 decembrie 2012, 22:55)

    ALY-TM [utilizator]

    Ce-i pot face USListii daca nu-l desemneaza pe plagiator premier? Ii sufla pene. De suspendat nu-l pot suspenda pentru ca nu aduna 50%. Dimpotriva, acum doar vreo 25% din populatia tarii cu drept de vot a pus stampila pe USL. Adica din cei 7.4 milioane de asta vara de la referendum, vreo 3 milioane n-au mai venit sa voteze USL. Deci Basescu nu risca nimic daca nu-l numeste pe Ponta. Mai mult, nici constitutia n-o pot modifica pentru ca nu vor aduce la referendum 50%. Sunt cu mainile legate USListii. Chit ca au "castigat" alegerile.
    • -1 (5 voturi)    
      LEGEA BASESCU (Luni, 10 decembrie 2012, 9:18)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ALY-TM

      TB a introdus prostia asta cu 50% DIN LISTE, ca sà se apere. Nimeni nu poate da o cifrà serioasà, a celor de pe liste, din cauza numàrului mare de romani, care sunt plecati de mult din tarà, dar ne avind un statut legal in stràinàtate, continuà sà fie pe liste.
      Nicàieri in lume, nu se calculeazà asa.
      Dacà se va dori suspendarea, se va inlocui intii aceastà lege, cu una similarà celor existente in Europa: 50% (sau 66%) DIN CEI CE SE PREZINTA LA VOT si pot fi numàrati perfect.
      In cazul àsta, TB a fàcut altfel decit recomanda UE (Comisia de la Venetia).
  • +5 (9 voturi)    
    trista zi (Duminică, 9 decembrie 2012, 23:07)

    amanda13 [utilizator]

    dar tare mi-e teama ca e doar prima dintr-un lung sir. :(

    multa bafta celor ramasi in tara :(
  • +4 (10 voturi)    
    Unde este democratia? as suspenda premierul!!!! (Duminică, 9 decembrie 2012, 23:22)

    ..13 [utilizator]

    Pentru abuz si declaratii nepotrivite gen: "Cine ridica sabia, de sabie va pieri!" as suspenda PM!

    Oare se poate???

    Asa se construieste democratia domnule Ponta???

    Uite cum ii da dreptate doamnei Clinton care spune ca ne indepartam de democratie!

    Mare tont PONTA!
    Auzi domnule la el ce declaratii face!
    • +1 (1 vot)    
      NU A-TI INTELES (Luni, 10 decembrie 2012, 9:26)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Doamna Clinton a folosit cuvintul "challange", care nu inseamnà "a se indepàrta".
      E vorba de o intrecere, o confruntare, o competitie (sportivà nu mafiotà), spre mai bine.
  • +7 (11 voturi)    
    Trecutul a (Luni, 10 decembrie 2012, 0:44)

    micul [utilizator]

    fost de c.....t , prezentul este de c.....t ! Noroc ca n-aveti nici un viitor !
  • +11 (15 voturi)    
    Eu chiar ma bucur. (Luni, 10 decembrie 2012, 1:09)

    Andy500 [utilizator]

    E un moment potrivit pentru USL.
    Economia scade, ninsorile vin si blocheaza toate drumurile, FMI si CE deja ne taie din bani.
    Se repeta istoria din 2008, doar ca acum si unii si altii sunt INFOMETATI.
    Or sa fure si ultimul banut, si prostanii care i-au votat o sa stea ca la dentist pe Antena 3 si cu burtile goale.
    Eu ma bucur! O sa primiti exact ce ati votat: minciunele.
  • -2 (12 voturi)    
    Floricele de porumb... (Luni, 10 decembrie 2012, 2:02)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Sper să fie suficientă majoritate parlamentară să devenim și noi o Republică Parlamentară. Pasul nr 2: Băsescu judecat pentru înaltă trădare...
  • +4 (4 voturi)    
    Votul (Luni, 10 decembrie 2012, 8:23)

    giotto [utilizator]

    Acest procent al USL este cel putin jumatate din el "NU PDL" . Asta ar trebui sa dea de gandit oricarui partid care vine la guvernare. Inclusiv USL.
  • +3 (5 voturi)    
    cu rabdarea se trece si marea (Luni, 10 decembrie 2012, 9:38)

    daniel-c [utilizator]

    Eu zic sa nu intram in panica, USL-ul va trebui sa demonstreze in urmatoarele luni ca este capabila sa guverneze corect Romania, mai mult, acum ca romanii au gustat putin din libertate, va fi foarte greu sa incerce sa faca magarii, incercand sa o ingradeasca. 2013 este un an foarte greu si tot ceea ce au promis s-ar putea sa se intoarca impotriva lor ca un bumerang, si spun asta ca dupa cum se stgie banii la buget sunt putini iar asteptarile oamenilor vor fi ffff mari. ARD_ul daca e inteligent si stie sa faca putine valuri, v-a castiga in 6 luni mai multa simpatie dacat a avut vreodata.
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Luni, 10 decembrie 2012, 12:00)

      was [utilizator] i-a raspuns lui daniel-c

      Ma afecteaza rezultatul votului, ca pe oricine care traieste si lucreaza sau ce-or face in Romania, dar am fost destul de sarguincios (cu doua locuri de munca, muncind 14 h/zi) incat pot rezista 3-4 ani fara nici un venit daca ar fi cazul. Nu asta va fi pentru majoritatea populatiei, astept ca cei mai nevoiasi, adica care au adus victoria bolsevicilor sa cada cate unul si sa nu mai aiba forta sa revina. Ei vor platii cel mai scump pentru prostia lor.
  • +3 (3 voturi)    
    De acord (Luni, 10 decembrie 2012, 11:25)

    DubaitoDaresSalaam [utilizator]

    Economic nu trebuie sa ne panicam. Romanii au suferit si vor mai suferi. Ramane de vazut cat... Si cum ai spus sunt multe pe care trebuie sa le demonstreze si sigur nu vor putea. Cat despre libertati si magarii, aici e durerea si vor face orice pentru a-si subordona tot ce le poate servi interesele si salva penalii. Cu implicatiile de rigoare in plan international.
    Au demonstrat in cele cateva luni de guvernare cu varf si indesat de ce sunt in stare.