SUA: Un barbat de 90 de ani risca sa intre la inchisoare pentru ca a hranit oamenii strazii

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 14:18 Magazin


Un barbat in varsta de 90 de ani din Florida risca 60 de zile de inchisoare pentru ca a hranit oamenii strazii din cauza unei noi legi care interzice cetatenilor sa imparta gratuit mancare, informeaza The Independent.

Arnold Abbot risca sa fie amendat cu 500 de dolari si sa fie condamnat la inchisoare dupa ce ofiterii de politie l-au retinut in timp ce impartea mancare oamenilor strazii intr-un parc.

Barbatul a fost arestat si acuzat impreuna cu doi preoti de la o biserica ce pregateste sute de pachete cu mancare pentru a le imparti in fiecare saptamana celor nevoiasi.

"Unul dintre politisti a venit si mi-a spus <Arunca farfuria acum>, ca si cum as fi purtat o arma. Acestia sunt cei mai saraci dintre saraci, nu au un acoperis deasupra capului. Cum sa le intorci spatele?", a spus Abbott.

Arnold Abbott a declarat ca planuieste sa dea in judecata orasul si intentioneaza sa continue sa faca fapte bune.

"Dezvoltarea economica si turismul nu se potrivesc cu oamenii strazii si agentiile care ii deservesc", a afirmat Michael Stoops, organizator la National Coalition for the Homeless.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5106 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Fapta buna... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:04)

    Lucris [utilizator]

    Cu alte cuvinte, fapta buna se pedepseste conform Legii. La propriu! Oamenii strazii trebuie sa dispara deoarece strica imaginea orasului... Se poate spune ca, in America, odata ce ajungi la nivel de homeless, orasul va face in asa fel incat, legal, sa te alunge de acolo. Asta se numeste ocrotire a drepturilor omului si a vietii? Pai, daca in tara autointitulata ”campioana respectarii drepturilor omului” se intampla asta, ce sa mai spunem de cele ce se intampla la noi?
  • +6 (14 voturi)    
    altminteri o tara de 'credinciosi', adinc (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:09)

    __alex__ [utilizator]

    patrunsi de valorile crestine ( mai ales in preajma alegerilor )....
    • +1 (9 voturi)    
      esti pe aratura (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 15:15)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Citeste in articol:

      "In 1999, Mr Abbott sued the City of Fort Lauderdale after he was banned from feeding the homeless on the beach, and the court found that the rule was against the Constitution."
      • +4 (8 voturi)    
        asa, si? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 16:44)

        TudorSerban1312803517154 [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

        Doar faptul ca a trebuit sa se judece ca sa dovedeasca ca o lege ca asta e neconstitutionala mi se pare o mare problema.
        Si o a doua problema e ca, in ciuda faptului ca, dupa cum ati citat dvs, o lege asemanatoare fusese declarata neconstitutionala cu 15 ani inainte, acum au facut una noua cu acelasi continut.

        De data asta nici macar nu cred ca va mai fi declarata neconstitutionala, avand in vedere climatul politic din SUA si componenta Curtii Supreme de la ei...
        Deci nu inteleg ce ar trebui sa demonstreze citatul ala...
  • -3 (3 voturi)    
    aparent (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e o fapta buna, analoaga cu a da de mincare ciinilor ''comunitari'', dar oamenii nu sint ciini, iar homelessi respectivi poate aveau altceva mai bun de facut decit sa traiasca din mila altora. Sint convins ca exista locuri unde pot fi hraniti acesti oameni, nu in parc si sigur exista organizatii care se ocupa cu asa ceva, gen armata salvarii, etc. Numai ca acelea probabil ii obliga sa se spele si sa nu mai bea, ceea ce domniilor lor le displace profund.
    • +3 (5 voturi)    
      Imi vine sa vomit. (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 19:06)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Deci e mai ok sa hranesti cainii decat oamenii, pentru ca tu esti "convins" ca exista zeci de mii de locuri unde aia mananca. Adevarul ca ai dreptate ... cu totii am vazut ca oamenii strazii sunt supraponderali de la cata mancare gratis primesc in hotele de 5 stele cu room service
      • 0 (0 voturi)    
        ai (Joi, 6 noiembrie 2014, 0:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

        exact numele potrivit pentru ceea ce esti, sper sa ajungi ca cei pe care atiti ii indragesti.
  • +2 (4 voturi)    
    pe lîngă tehnologie... (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 18:55)

    lukuss [utilizator]

    ...cam acesta e direcția și sensul în care ”evoluează” oamenii.