Germania ar putea reveni la masinile de scris pentru a contracara spionajul

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2014, 15:06 Magazin


Politicienii sustin ca tehnologia comunicatiilor nu mai este de incredere in urma acuzatiilor de spionaj din Statele Unite si a dezvaluirile referitoare la programele de supraveghere ale NSA. Avand in vedere noul context, politicienii germani au in vedere revenirea la masinile de scris manuale atunci cand vine vorba de documente sensibile, relateaza The Guardian.

Seful anchetei parlamentare referitoare la activitatea NSA in Germania a declarat intr-un interviu pentru Morgenmagazin ca el si colegii sai se gandesc serios la renuntarea completa la email.

Intrebat daca "ia in considerare masinile de scris", Patrick Sensburg a spus "Da, chiar ne-am gandit, si nu la modelele electronice".

In urma presupuselor operatiuni de spionaj american in Germania, au existat speculatii ca CIA-ul a tintit intentionat comisia de ancheta a Bundestag-ului care se ocupa cu activitatea NSA.

"Spre deosebire de alte comisii de ancheta, noi investigam o situatie in curs de desfasurare. Activitatile serviciilor secrete sunt inca in desfasurare, acestea se intampla", a adaugat Sensburg.

Anul trecut, guvernul rus a luat masuri similare ca raspuns la spionajul NSA, dezvaluit de Edward Snowden.

Serviciul federal de Securitate, insarcinat cu protejarea oficialilor de la cel mai inalt nivel din Rusia, a comandat 20 de masini de scris Triumph Adler, care creaza un "scris de mana" unic, ce permite depistarea sursei.

Potrivit presei germane, dezvaluirile despre supravegherile digitale au declansat o regandire fundamentala asupra modului in care guvernul isi desfasoara operatiunile de comunicare.

"Mai presus de toate, oamenii inceaca sa stea cat mai departe de tehnologie, cat de des pot", noteaza Die Welt.

"Cei care sunt ingrijorati vorbesc mai putin la telefon, prefera sa se intalneasca in persoana. Sunt baute mai multe cafele si oamenii mananca pranzul mai mult impreuna. Chiar si plimbarile in parc se bucura de o renastere", arata articolul publicatiei germane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3671 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 15 iulie 2014, 15:53)

    rerenenegate [utilizator]

    Masina de scris nu-i o solutie - cu un sistem de inregistrare performant se poate face o analiza (evident pe calculator :) ), caci fiecare masina are caracteristicile ei (de ex . unele taste suna mai tare/lung), si la fel si oamenii, chiar o intarziere de cateva milisecunde in tastarea unor caractere, si tot poate fi aflat textul batut la masina...
    • +1 (5 voturi)    
      Mai mult (Marţi, 15 iulie 2014, 16:28)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      De multe ori atunci cand citesti sau scrii ceva, corzile vocale au o vibratie usoara, asemanatoare cu ceea ce se intampla cand vorbim, dar la o amplitudine mult mai mica, aproape insesizabila. Daca aceasta vibratie este detectata si analizata, putem spune ca "citim mintile" subiectului :D
  • +3 (5 voturi)    
    asta cu masinile de scris (Marţi, 15 iulie 2014, 16:06)

    vaduval [utilizator]

    asta cu masinile de scris , ca solutie finala , (impotriva spionajului ) , nu e rea ...Sa nu revina chiar la " Solutia Finala " !!! In general nemtii mereu "joaca" finale ! Uneori (chiar) le mai si castiga ....
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 iulie 2014, 16:43)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    nu-i rau, aprob (Marţi, 15 iulie 2014, 17:00)

    tofu [utilizator]

    Eu am renuntat la smart phone, imi manca prea mult timp si lasa urme cu tot ce faceam, parca eram un catel care urineza din 2 in 2 metri. E muuult mai bine, acu' ma gandesc ce-ar fi sa o cam termin si cu netul. Asta e chiar un challenge...
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 iulie 2014, 20:01)

      [anonim] i-a raspuns lui tofu

    • +2 (2 voturi)    
      .... (Marţi, 15 iulie 2014, 21:30)

      vaduval [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      REZON !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Ramine intre noi (Marţi, 15 iulie 2014, 22:46)

    ipolitic [utilizator]

    Eu am renunțat la pixuri de mult.
    Bănuiesc ca în micro-bila din vârf, chinezii au băgat un microchip care detectează rulajul bilei și îl transmite
    ghirlandei de beculete de crăciun, care la rândul sau ...
    Acum folosesc pană de gâsca, dar numai de la gâște autohtone. Chiar si asa, am niște senzații ciudate, asa ca îmi pun pe cap o strecurătoare, e din
    sita metalica. Toate astea pentru ca nu as vrea sa devin un paranoic.
    • +1 (3 voturi)    
      Ha, ha , ha , (Miercuri, 16 iulie 2014, 0:15)

      vaduval [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ...sigur nu ati jucat in "Zbor deasupra unui cuib de cuci " ? (chiar daca pana dvs. e de gasca autohtona pre bune , fara hormoni de crestere ) Eu , din cand in gand , ma gandesc sa-mi trag un prezervativ pre cap ca sa ma ocrotesc impotriva televizorului ; numai ca , ghinionul dracului , ori eu am capul mare , fiind foarte dastept , (ca un oltean) , ori condoamele obisnuite sunt prea mici : nu-mi reuseste niciodata treaba ...Inca lucrez la asta , poate pun de-o inventie si mi-o bag si la OSIM ...
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 16 iulie 2014, 1:52)

        [anonim] i-a raspuns lui vaduval

        • 0 (0 voturi)    
          uneori , cam da ... (Miercuri, 16 iulie 2014, 18:37)

          vaduval [utilizator] i-a raspuns lui

          dar imi revin repede ....
    • +1 (1 vot)    
      niciodata nu esti destulm de paranoic! (Miercuri, 16 iulie 2014, 16:42)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Am aruncat la gunoi o strecuratoare veche, din tabla emialata, pt. era uzata.
      Insa macar era autohtona!
      Aceasta noua, din sita, arata bine si poate realiza o buna ecranare electromagentica, dar tu UNDE CREZI CA ESTE FACUTA?!
      Ce crezi ca fac cipurile ascunse in maner?!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 17 iulie 2014, 8:38)

    rerenenegate [utilizator]

    Adevarul e ca atunci cand v-am citit pe voi, am simtit si eu nevoia sa recunosc ceva. Eu am renuntat la multe, de ex. la rasnitza de cafea (scotea niste sunete dubioase), la tocator si la vaporasul copilului vecinului (oricum era cam vechi). La masina de scris n-as renunta for ever (n-o am, dar ma gandesc sa schimb tastatura) si fara net as fi mort (desi cred ca si aici as gasi un suplinitor).