Erdogan: Turcia va ingheta relatiile cu UE in timpul presedintiei cipriote

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 22:03 Actualitate | Internaţional


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres
Premierul turc Recep Tayyip Erdogan a avertizat, marti, ca Turcia va ingheta relatiile cu Uniunea Europeana in perioada in care Cipru va detine presedintia semestriala a UE, in cea de-a doua parte a anului viitor, relateaza agentia bulgara Focus.

"Nu vom avea niciun fel de discutie cu presedintia cipriota. Relatiile cu UE vor fi inghetate", a declarat Erdogan pentru cotidianul turc Milliyet.

Ankara, care nu recunoaste guvernul cipriot grec de la Nicosia, cere ca un acord care sa puna capat disputei de zeci de ani dintre comunitatile greaca si turca din nordul insulei sa fie adoptat inainte ca Cipru sa preia presedintia UE, in iulie 2012.

"Consideram ca este o rusine sa ne asezam la masa negocierilor alaturi de ei (cipriotii-greci), nu vom negocia cu o tara pe care nu o recunoastem", a insistat Erdogan, inaintea efectuarii unei vizite de doua zile in nordul Ciprului, aflat sub ocupatie turca, pentru a marca 37 de ani de la interventia militara turca din 20 iulie 1974.


Citeste mai multe despre   

















1389 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Se pare ca ... (Marţi, 19 iulie 2011, 22:39)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Erdogan s-a nascut suparat...
  • +7 (7 voturi)    
    tocmai ei sunt suparati ? (Marţi, 19 iulie 2011, 22:51)

    turistul [anonim]

    dupa ce ca turcii au invadat ciprul si nimeni in lumea asta nu recunoaste ciprul turcesc ... tot ei sunt suparati ce cei pe care i au atacat ??
    • -1 (1 vot)    
      tu... (Miercuri, 20 iulie 2011, 3:12)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui turistul

      tu stii de ce a fost invadat Ciprul de turci ?
      • +1 (1 vot)    
        din acelasi motiv ca al constantinopolului? (Joi, 21 iulie 2011, 11:29)

        grecul [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        sau poate din acelasi motiv din care turcii cereau bir in copii din tara romaneasca??
  • +3 (3 voturi)    
    Europa se cutremura de...nepasare.... (Marţi, 19 iulie 2011, 22:55)

    dadan [utilizator]

    Tarile europene mai dezvoltate nu stiu cum sa le spuna la turci mai pe sleau ca nu prea au ce cauta in UE iar asta face pe mister musculo - patriotism electoral? parca au trecut alegerile....insa simt ca au pretentia de putere zonala...sa vedem ce-o iesi si din asta ....
    • +1 (3 voturi)    
      crezi tu ? (Miercuri, 20 iulie 2011, 3:13)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Vezi ca 3 sferturi din EU este alimentata de legumele si fructele provenite din Turcia, asta ca sa nu mai vorbim de alte fabricate si produse de larg consum.
      Nu cred ca EU este chiar nepasatoare in fata Turciei...
      • 0 (2 voturi)    
        da-i la dracu pe turci (Joi, 21 iulie 2011, 11:31)

        grecul [anonim] i-a raspuns lui AK-47

        de parca europa nu mai stie sa faca legume.
        haida de.
  • +3 (3 voturi)    
    Jale mare frate (Marţi, 19 iulie 2011, 23:34)

    tot io [anonim]

    Ce sa zic, i se rupe Europei de Erdogan, are ea probleme mai serioase cu Grecia incat sa-si mai bata capul si cu astia...
  • +1 (3 voturi)    
    Regep abi.... (Marţi, 19 iulie 2011, 23:39)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    ....se comporta cam la fel ca si cum se comporta Medvedev si Putin cu noi....daca ar fi sa extrapolam asupra situatiei noastre cu Basarabia....cam acelasi lucru...cam aceleasi suparari
  • +1 (3 voturi)    
    Turcia in UE (Marţi, 19 iulie 2011, 23:50)

    Clujeanul [anonim]

    Dovada clara ca nu se putea invita Turcia a se integra in UE. Sunt convins ca Turcia nu va accede la UE niciodata ..
    • 0 (0 voturi)    
      asta-i buna (Miercuri, 20 iulie 2011, 13:51)

      obama [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      si daca o crezi, inseamna ca nu vezi toate datele problemei. Asa cum Romania si Bulgaria au intrat in UE, desi nu prea aveau ce cauta, tot asa UE va invita Turcia sa adere. Gandeste-te cam ce piata de desfacere reprezinta Turcia.. Si noi am fost o piata maricica! S-a pus pe butuci industria si am fost invitati in UE.. Gandeste-te un pic.. TOTUL, dar ABSOLUT TOTUL se reduce la domeniul economic.. Ditamai corporatiile unde sa desfaca si ele niste bunuri/servicii?
  • +1 (1 vot)    
    turcii sunt ca ungurii (Miercuri, 20 iulie 2011, 10:59)

    visio [anonim]

    nu respecta tratatele semnate; nu mai stiu sigur anul, insa asupra ceea ce numim azi Cipru a fost o intelegere intre Grecia si Turcia: turcii isi retrag oamenii din Cipru iar grecii isi retrageau oamenii de peste mare, din teritoriul turc; istoricii spun ca turcii au "uitat" 1000000 de suflete in cipru l avremea intelegerii, iar grecii vreo 500000; oricum, cifrele avansate mi se par un pic sf avand in vedere calitatea vietii din acea vreme: fara medicamente, infractiunile grave se intamplau in fiecare zi, fara apa calda, fara internet, etc e greu de imaginat o cifra asa mare; la drept vorbind este ca nici prezervativul nu se inventase dar razboaiele faceau pmpele funebre sa prospere; oricum, turcii au fost si ramas salbatici veniti din stepele asiei; naspa este ca au fost cei mai blanzi dintre acestia; cu toate acestea, nu s-au putut abtine sa omoare 300000 de femei si copii cand au cucerit Constantinopolul; chestie cam aiurea zic eu, iar grecii sigur nu ii vor ierta vreodata ever...
    asa cum ziceam la inceput, turcii sunt la fel ca ungurii: migratori si salbatici.