Putin ii numeste "huligani" pe americani pentru ca "tiparesc bani"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2011, 18:34 Actualitate | Internaţional

Premierul rus Vladimir Putin a acuzat administratia SUA de comportament huliganic din cauza eforturilor guvernului american de a atenua criza economica prin injectarea a sute de miliarde de dolari in economie, relateaza RIA Novosti.

"Slava Domnului - sau nu? - ca noi nu tiparim bani. Dar ce fac ei? Se poarta ca niste huligani, ducindu-se la tiparnita si aruncind banii pe piata", a declarat Putin luni la o intilnire la Academia rusa de stiinte.

Declaratiile lui Putin sint in ton cu atitudinea sa dura din ultimul an, de cind Rusia asteapta un anunt oficial privind candidatura sa la prezidentialele din 2012. El a mai folosit apelativul "huligan" la adresa comportamentului economic al SUA si in aprilie 2011.

De asemenea, autoritatile ruse au declarat in mod repetat ca isi doresc inlocuirea dolarului ca moneda de rezerva pe plan global cu un "cos de monede" care sa includa si rubla.


Citeste mai multe despre   



















5877 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Aici are dreptate Putin (Luni, 11 iulie 2011, 18:38)

    Razvan_M [utilizator]

    In ciuda numelui persoanei care face declaratia, declaratia in sine enunta un adevar: americanii forteaza lumea intreaga sa plateasca nota de plata pentru consumul lor desantat.
    • 0 (12 voturi)    
      Vezi ca sunt ceva nuante (Luni, 11 iulie 2011, 20:51)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      La nivel de tara mica, afirmatia este cat se poate de valabila, 100% valabila.

      Doar ca atunci cand discuti de SUA, discuti de cateva mii de miliarde, ($10.871.095 milioane cf wiki) .

      Sau altfel spus tot consumul desantat al americanilor reflecta productia la fel de desantata a celorlalti (europeni, chinezi... ce vrei).
      Ca e productie in curs, de bunuri de larg consum sau de bunuri de lux, chiar nu conteaza.

      Tu ce ai face ? Ai tipari sau nu ceva bani (adica ai creste un pic inflatia) sau ai stopa importurile ?

      Cine ar plange mai tare ?!?

      Acum intrebarea II.
      Ce face de fapt Rusia, care vrea si ea "in top" . Nimic, doar mareste preturile la materiile prime (gaze, petrol, diamante...), productia cam fix... pix . Nici macar cea militara nu se mai remarca.

      Deci, cum e ?!?

      Norvegienii au spus-o cel mai bine: cei mai buni contribuabili sunt betivii: consuma toti banii aiurea si mor repede :)
    • +11 (11 voturi)    
      raspuns la Radio Erevan (Luni, 11 iulie 2011, 21:03)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Intrebare:
      E adevarat ca americanii forteaza lumea intreaga sa plateasca nota de plata pentru consumul lor desantat?

      Raspuns:
      Da, e adevarat.
      Numai ca nu forteaza toata lumea, ci doar cateva tari care au bani: China, Japonia, etc
      Si nu le forteaza deloc, tarile astea cumpara voluntar produsele trezoreriei americane.
      Pentru ca daca nu le-ar cumpara, atunci nu si-ar permite americanii consumul lor desantat si nu le-ar mai cumpara produsele.
      Dar in rest, totul e adevarat...
      • +4 (4 voturi)    
        nu e asa datoare Chinei pe cat se spune (Luni, 11 iulie 2011, 23:28)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        US are datorie la banci de 10 mii de miliarde si doar o mie de miliarde la China.
  • -3 (19 voturi)    
    Hahaha!!! (Luni, 11 iulie 2011, 18:41)

    George [anonim]

    Kaghebistul dictator Putin ar trebui sa se uite in propria lui ograda care arata ca o cloaca urat mirositoare. Unde rusii se manifesta ca niste alcoolici. Inclusiv cu vecinii lor. Defapt asa au facut in toata istoria lor.
  • +7 (13 voturi)    
    Pai cam asa e (Luni, 11 iulie 2011, 18:45)

    mosh [anonim]

    Desi se pare ca trebuie sa ne rugam ca dolarul sa supravietuiasca,pentru binele tuturor, totusi actiunea de tiparire inseamna si o trimitere a unui bill catre fiecare om de pe planeta.Asadar, Putin are dreptate aici
  • -2 (16 voturi)    
    ... (Luni, 11 iulie 2011, 18:46)

    Andrei [anonim]

    Ma intrebam deseori care ar fi asemanarea intre Putin si mai toti dictatorii care, din pacate, inca salasuiesc si respira pe lumea asta. Dictatori precum Ahmadinejad, Assad, Gaddafi, Chavez, Kim il Song s.a. Iata ce anume. Limbajul violent si minciuna. Dealtfel Putin si-a manifestat in mod deshic sprijinul pentru toti cei enumareti ceva mai sus. Prietenul la nevoie se cunoaste. Iata de ce Rusia nu va putea fi niciodata o democratie adevarata.
    • 0 (6 voturi)    
      si tu (Marţi, 12 iulie 2011, 2:18)

      xpawnrip [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      ar trebui sa deschizi ochii si sa vezi in ce lume traiesti...

      nu mai fi asa entuziasmat de demoncratie!
  • +7 (15 voturi)    
    "Rubla" in "cosul de monede"??? (Luni, 11 iulie 2011, 18:48)

    Davai ceas! [anonim]

    E o gluma, nu?
    • +6 (8 voturi)    
      Rubla-bla-bla (Luni, 11 iulie 2011, 21:08)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Davai ceas!

      Intr-adevar foarte credibila solutia asta :-)
      Nu sunt decat cativa ani de cand Rusia a fost in faliment si a devaluat fortat rubla:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_default
  • -2 (10 voturi)    
    tavarisci palcovnic (Luni, 11 iulie 2011, 19:19)

    John M. [anonim]

    Un KGB-ist n-are nicio meserie. El e scolat in controlul maselor, dezinformare, tortura, asasinat la comanda, santaj, furt de tehnologie si zvonistica. Rusia n-a produs niciodata ceva (un tirbuson, o racheta de tenis, un pix) care sa fi devenit cunoscut in lume. Au fabricat bombe si tancuri ca niste apucati, ce acum ruginesc pe coclauri. Intrebarea mea e: de unde stie un KGB-ist daca e bine sau rau sa tiparesti bani?!
    • +1 (7 voturi)    
      pentru activistul de servici (Luni, 11 iulie 2011, 20:21)

      unchiul... [anonim] i-a raspuns lui John M.

      Esti un activist angajat pe bani proaspat tipariti?
      • +1 (7 voturi)    
        lui Unchiul (Luni, 11 iulie 2011, 21:00)

        John M. [anonim] i-a raspuns lui unchiul...

        Trebuie sa marturisesc ca da. De vreo 32 de ani muncesc pe "In God We Trust". Si, believe it or not, n-am absolut nicio problema. You?!
  • -1 (11 voturi)    
    putin (Luni, 11 iulie 2011, 19:23)

    serban [anonim]

    decit o democratie nefunctionala mai bine o dictatura operationala . ce e gresit in afirmatia lui putin care de fapt spune ca americanii transfera costurile prostiilor lor econmiei mondiale. toti dictatorii enumerati sunt antiamericani .... intrebarea e de ce oare ?
    • +1 (9 voturi)    
      Raspunsul este in intrebarea ta. (Luni, 11 iulie 2011, 20:25)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui serban

      De ce oare toti oamenii de pe mapamond vor sa vanda in SUA si vor dolari?Daca economia SUA ar intra in declin ,toata planeta ar avea de suferit,iar recenta criza mondiala ne-a aratat ce haos financiar s-ar produce printr-o restrangere a consumului in SUA.Cred ca mai degraba ,sunt necesare noi reglementari privind circulatia monedelor.Si sa nu uitam ca SUA au" sters"datoriile celor mai sarace tari,asa ca nu stiu cine face prostii mai mari.Americanii sau noi si altii ca noi.
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Luni, 11 iulie 2011, 19:54)

    *(* [anonim]

    China are un comportament civilizat. Nu foloseste vorbe urate. Dar nu vrea nici sa mai detina dolari. Din dolarii detinuti, in luna martie 2011 mai avea 3% din ce avusese anterior.

    China Has Divested 97 Percent of Its Holdings in U.S. Treasury Bills.
    http://www.activistpost.com/2011/06/china-has-divested-97-percent-of-its.html
    • +6 (6 voturi)    
      aoleo (Luni, 11 iulie 2011, 20:35)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui *(*

      Te pomenesti ca or fi ascuns chinezii paraii la mine in dulap....jezus....
    • +5 (5 voturi)    
      confuzie (Luni, 11 iulie 2011, 20:56)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui *(*

      Cred ca faci o confuze intre US Treasury Bills si bonurile de trezorerie americane in general -
      vezi ca mai exista si Notes si Bonds.
      Si China mai are destule din astea, si inca mai cumpara.

      http://en.wikipedia.org/wiki/US_Treasury_Bill#Treasury_bill
    • +3 (9 voturi)    
      Ha!!! (Luni, 11 iulie 2011, 21:41)

      George [anonim] i-a raspuns lui *(*

      "Foarte civilizat". Ha! Esti amuzant de naiv. Si de ignorant. Ai macar idee in ce moneda se face comertul dintre SUA si China? Si am o rugaminte... daca mai vii cu afirmatii de genul asta da niste surse credibile, nu niste amarate de adrese web de genul "activistpost.com". Ai macar idee cam cat la suta din comertul mondial se face in dolari? Dar cam cat este PIB-ul SUA in comparatie cu cel al Chinei? Pune mana si documenteze-ate serios si abia mai apoi vin-o si posteaza comentarii pe teme economico-financiare! Pe Putin lasa-l! E doar un frustrat. A uitat cam repede ca Rusia ii datoreaza Americii intrarea in grupul celor mai industrializate tari din lume, fostul G7. Desi n-avea ce cauta acolo. Din punct de vedere economic si financiar Rusia e ZERO pe plan mondial.
  • +7 (13 voturi)    
    Cam are dreptate. (Luni, 11 iulie 2011, 20:25)

    AlinN [utilizator]

    SUA traieste in carca lumii prin tiparire de dolari. Nu sunt antiamerican dupa cum nu sunt nici pro-Putin, dar americanii au o problema de morala aici. In timp ce incearca sa o faca pe cavalerii cinstei si dreptatii in lume ei fura prin tiparire traind pe spinarea statelor dolarizate.
    • +1 (11 voturi)    
      Mda... (Luni, 11 iulie 2011, 21:33)

      George [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Am sa-ti adresez o singura intrebare... Care sunt argumentele care ar sta in spatele afirmatiei tale, anume ca SUA traieste in carca lumii???? Matale ce expertiza ai ca sa faci o astfel de afirmatie? Te pricepi la ce? La colectat aberatii de pe www???? La colportat manipulari? Ai habar de economie? Ai macar habar ca americanii au inventat si, in sensul asta, detin patente cam pentru tot ce exista pe lumea asta? De la calculatorul si tastatura de care te folosesti ca sa-ti publici elucubratiile, pana la aspiratorul de care te folosesti sa faci curat in casa, frigiderul in care-ti ti alimentele, televizorul la care urmaresti emisiunile preferate, ipod-ul la care, probabil, asculti muzica... iar exemplele ar putea continua. Sa nu uiti faptul, iar daca esti prea tanar sa te documentezi, ca America este cea careia lumea civilizata ii datoreaza libertatea si progresul! Ca SUA a tinut, si tine inca, lumea in spate. Cat despre datoriile SUA... acestea mai tovarasu' AlinN, reprezinta datorii interne. Este vorba de deficitul public intern si nicidecum de datoria externa. Pricepi asta? Observ ca in ultima vreme apar tot felul de indivizi, asa ca tine, care par extrem de entuziasmati de latraturile Rusiei, prin glasul unuia ca Putin (fost KGB-ist si actual FSB-ist) ori Medvedev dar si a altor oficiali rusi, entuziasm ce pare unul aproape proletar, ca-n vremurile demult apuse, dar si de agresivitatea Chinei... "Amice", tu in ce lume iti doresti sa traiesti? Intr-una dominata de ambitiile panslaviste ale Rusiei sau intr-una dominata de noul imperialism de tip chinez? Ori intr-o lume dominata de islam? Tu carei civilizatii ii apartii? Civilizatiei orientale? De vina sa fie oare ignoranta ta? Sau e mai mult decat atat. Si deci ceva cu mult mai grav.
      China si Rusia nu sunt alternativele de dorit pentru a influenta lumea in care traim. Ar fi extrem de grav daca s-ar intampla asa ceva.

      P.S. Dumneata de unde sti ca Rusia nu tipareste ruble ca sa-si acopere deficitul intern?
      • -2 (8 voturi)    
        Poate ai sesizat retinerea ... (Luni, 11 iulie 2011, 23:20)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui George

        Am spus "cam" are dreptate. Adica americanii chiar traiesc in carca lumii prin tiparire de dolari, asta este indiscutabil. Sper ca nu vrei sa contesti ca americanii au de castigat de pe urma tiparirii de dolari. Dar am spus doar "cam" are dreptate pentru ca nici solutia lui (Putin) nu este multumitoare. Adica inlocuirea hartiei pe care scrie dolar cu o hartie pe care scrie rubla sau yuan. Pentru ca si ei ar cadea la fel de usor in "patima tiparnitei". Singura solutie relativ decenta, care mie personal mi-ar da cat de cat incredere intr-un sistem financiar ar fi legarea de ceva netiparibil, spre exemplu aurul. Sa zicem ca in Ro avem 5 g de aur pentru fiecare cetatean, asta inseamna ca un miligram de aur are valoarea de 10 RON. Sa zicem ca americanii au la fiecare dolar 15mg de aur. Asta inseamna ca ei nu pot "tipari" decat cat aur extrag. Trebuie gasita o modalitate confortabila de a diviza atat de mult aurul, astfel incat sa nu primim iar hartii in locul lui, intrucat hartiile nu mai au credibilitate.

        P.S. Chestia cu americanii au facut primii internetu' bla bla bla tinea cand economia globala era pe crestere si nu "ardea" furtul prin tiparire. Din cate vezi, de o jumatate de deceniu tendinta este inversa, situatie in care tiparirea arde rau, prin urmare nu mai tine. Ce sa spun, m-ai dat gata! Cand imi tai painea las un sfert si o trimit in SUA pentru ca au facut ei primii internetu'! Ma duc la piata cumpar 4 kile de mere si unul il trimit in SUA cu evlavie "pentru ca au facut filme frumoase". Vino cu argumente la subiect nu cu bolboroseli inmarmuritoare.
      • 0 (2 voturi)    
        Oare ? (Marţi, 12 iulie 2011, 16:46)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui George

        Domnule, istoria ne arata ca toate civilizatiile infloritoare ajung mai devreme sau mai tarziu sa decada . Isi indeplinesc rolul istoric, dupa care se surpa !
        Se pare ca roata a inceput sa se intoarca si pentru America !
        Urmeaza la conducere China , India si celelalte tari care au contribuit la cresterea Americii.
        Asta este soarta tuturor !
    • 0 (6 voturi)    
      Mama ce stire (Marţi, 12 iulie 2011, 2:04)

      Ticu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Wow, Putin a zis ceva! A zis "huligani"... (Eu le-as fi zis mult mai rau)
      Stai tu linistit, ca nu americanul de rand (care de obicei se intampla sa fie un cavaler - comparabil cu orice imbecil de Ro) iti fura tie ciorba din lingura...
      Basescu e ala care face datorii pe numele tau pana una alta; uita-te in curtea ta, ca e mai aproape pana sa zici ca americanii "fura".
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai tne ... (Marţi, 12 iulie 2011, 9:07)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui Ticu

        Vrajeala ieftina nu mai tine. Si la nivel global se intampla la fel ca "in mic". Daca ai un bar si toti barmanii fura, dar este activitate intensa, afacerea este pe plus, tie iti merge bine sau foarte bine, esti doar atent, nu intreprinzi cine stie ce masuri sa nu cumva sa tulburi echilibrul care-ti aduce foloase. In moment de criza, cand afacerea incepe sa se duca pe minus, incepi sa ii dai afara pe aia care continua sa fure in conditiile in care tu esti pe minus. Cam asa este si cu tiparirea de dolari. Cat timp a fost prosperitate globala nimeni nu era foarte deranjat de tiparirea dolarilor; in criza multe state vor dori sa renunte la efectele negative.
  • +1 (9 voturi)    
    FED-ul (Luni, 11 iulie 2011, 21:22)

    dares [anonim]

    ar trebui scos inafara legii ..
    o adunatura de golani
    care au pus mana pe SUA
  • +3 (9 voturi)    
    stie Putin ce zice. (Luni, 11 iulie 2011, 21:49)

    barghieru [utilizator]

    Aici americanii o sa "moaie" nasul.Putin nu-i Gaddafi,sa-l poata lua de gat americanii.Gaddafi a propus,pentru iesirea din criza,sa se puna in circulatie aurul(adica in loc de dolari sa se rasplateasca lumea cu aur).Americanii l-au si apucat de gat.De Putin nu se iau,nu-i tzin dintii..Degraba,peste vre-o 4-5 ani,dolarul o sa fie mai "rau" decat leul romanesc.La putere o sa vina China si Rusia se v-a tzine din urma ei.
  • +3 (9 voturi)    
    Comparatie pentru d-l Putin (Luni, 11 iulie 2011, 23:49)

    bilbofil [utilizator]

    Americanii sînt meseriașul care trage de-i ies ochii toată săptămîna pe bani buni și în weekend sparge tot ce a cîștigat și trebuie să se împrumute ca să poată ajunge luni la muncă.

    Guvernanții ruși sînt șmecherul care trăiește din taxa de protecție pe care o percepe de la cei mai slabi care se nimeresc pe strada lui și dînd cep la conducta de țiței care trece prin spatele casei lui.

    Care o fi huliganul?
  • +2 (8 voturi)    
    Nu am nicio simpatie fata de Putin, dar a zis-o ok (Marţi, 12 iulie 2011, 0:54)

    Colette [utilizator]

    Aici ii dau dreptate: americanii sunt inconstienti, au provocat o criza economica mondiala din care cu greu ne vom reveni, existand chiar pericolul de a fi reeditata. Si in conditiile astea ce fac domnii de pe Wall Street si FED? Au bagat tiparnitele in functiune! Ce spune marele Obama in situatia asta? 'Yes, we can' sa mai punem de-o criza, important e sa ne mai tragem noi sufletul tot pe 'cheltuiala' celorlalti, nu? Doamne, nu i-ar mai tine pamantul in situatia asta!
  • -1 (5 voturi)    
    Rusii sunt jalnici (Marţi, 12 iulie 2011, 8:55)

    mihai marinescu [anonim]

    Rusii sunt jalnici. Dupa ce au ingrozit Europa civilizata in timpul razboiului, au furat toate ceasurile si paltoanele, pana la urma au fost invinsi in toate confruntarile. Au pierdut si pe plan ideologic si politic si tehnologic si economic… Uniunea Sovietica s-a facut praf. Rusia e o semi-dictatura. In momentele grele se vede cat e de “puternica” – submarinul Kursk a fost scos din adancuri de occidentali, actiunile teroriste au fost “rezolvate “ cu sute de victime civile, criza din Cecenia – cu bombardamente aeriene asupra propriului teritoriu, etc. Influenta lor scade vizibil in Ucraina, Moldova, Caucaz, pana si in Asia Centrala.
    Singura posibilitate de a mentine iluzia de superputere a Rusiei o reprezinta terorismul economic – manipularea livrarilor si a pretului la gaze si alte materii prime. Din cand in cand Putin are ocazia sa-si manifeste astfel infantilismul, pozand intr-un fel de Rambo karatist, un lider puternic si temut, de fapt un kaghebist incorigibil, pe care Occidentul il dispretuieste fara sa o arate…
  • -1 (1 vot)    
    Angela Merkel... (Marţi, 12 iulie 2011, 15:57)

    John M. [utilizator]

    a atras deja primul val de oprobiu din partea votantilor ei ca a vrut sa-l decoreze pe "tavarisci palcovnic". Merkel ar trebui sa stie povestile de groaza spuse de mama ei despre ocuparea Germaniei de catre rusi in 1945. Din cei 3 milioane de copii germani nascuti din violurile rusesti, probabil 0.2-3% sunt astazi purtatori de DNA "davai ceas, davai palton".
    • 0 (2 voturi)    
      ??? (Marţi, 12 iulie 2011, 16:36)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui John M.

      "Din cei 3 milioane de copii germani nascuti din violurile rusesti, probabil 0.2-3% sunt astazi purtatori de DNA "davai ceas, davai palton". "

      Si restul pana la 3 milioane de copii nascuti in urma violurilor rusesti ce fel de ADN au?

      Nu contest esenta afirmatiei tale - e un fapt documentat ca brava Armata Rosie a practicat violurile in masa in teritoriile ocupate, dar ar fi bine sa nu lansezi cifre daca nu esti sigur pe ele.
      • 0 (0 voturi)    
        violurile in masa.. (Marţi, 12 iulie 2011, 15:36)

        barghieru [utilizator] i-a raspuns lui Socrates

        Ai vazut,auzit de razboaie "cinstite"?Care armata n-a jefuit,violat,omorit in razboaile duse?Vreti sa ziceti,ca nemtii au fost mai umanisti cu rusii?
        • 0 (0 voturi)    
          violurile in masa si in pat (Marţi, 12 iulie 2011, 23:05)

          Socrates [anonim] i-a raspuns lui barghieru

          Nu, nu am vazut (norocul meu!) nici un razboi altfel decat la TV.
          Prin definitie toate armatele omoara (asta e rolul lor) dar e o diferenta intre lupte armate si crime.
          Nu am proslavit deloc armata germana, au fost destui criminali de razboi din randul ei (stiu ca e o diferenta intre Wermacht si SS dar e pur tehnica in opinia mea).
          Dar au fost si armate care s-au comportat mai mult decat onorabil - fara jafuri, violuri si crime, decat in mod izolat si nu incurajate ca si metoda de lupta de catre ofiteri.
          In al doilea razboi mondial poti sa-i enumeri aici pe americani, englezi, francezi, polonezi etc