Studiu: Tinerii americani care intra la universitate in acest an cred ca Beethoven e un caine iar Cehoslovacia nu a existat

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 20:19 Actualitate | Internaţional


Cei mai multi dintre tinerii americani care intra la universitati in acest an nu stiu sa scrie cursiv, considera ca emailul este prea incet, sunt de parere ca Beethoven este un caine iar Michelangelo un virus informatic, potrivit unei liste anuale realizate de un colegiu din SUA, preluata de AFP. Potrivit "Listei Mindset" a celor de la Beloit College, pregatita pentru absolventii din 2014, tinerii americani afirma ca Cehoslovacia n-a existat, Fergie este o cantareata si nu ducesa, iar John McEnroe apare in reclame publicitare si nu a jucat niciodata tenis.

Lista Mindset a fost realizata pentru prima data in 1998, pentru absolventii din 2002, de catre profesorul Tom McBride si fostul director pentru afaceri publice, Ron Nief. Lista a devenit foarte populara, oferind o imagine a felului in care evolueaza lucrurile dar si o cronica a evenimentelor si persoanelor care marcheaza o generatie.

Nief si McBride lucreza un an de zile pentru a realiza lista, apeland la ziare, reviste, lucrari ale elevilor si jurnale de actualitati din anul de nastere al celor care urmeaza sa intre la universitati. "Apoi ne prezentam ideile fiecarui tanar de 18 ani caruia ii putem atrage atentia si asteptam momentul in care se uita in gol - momentul care te face sa intelegi ca habar n-are despre ce vorbesti", a declarat Nief.

Iata cateva dintre cele mai interesante lucruri descoperite de Mindset in ultimii ani:
  • in 1998, McBride si Nief au aflat ca tinerii nascuti in 1980 nu stiau decat un singur papa din istorie - Papa Ioan Paul al II-lea
  • in 1999, Mindest a descoperit ca tinerii nu stiau de existenta Iugolsaviei si erau contrariati de ce Solidaritate (n.red. sindicatul muncitorilor polonezi) se scrie cu majuscula
  • in 2000, niciunul dintre tineri nu se referea la Rusia si China ca la "statele rosii"
  • in 2002, tinerii credeau ca apartheidul nu a existat vreodata in Africa de Sud
  • in 2005, tinerii nu stiau ca intre Iran si Irak a avut loc un razboi in anii '80  
  • in 2006, tinerii americani care intrau la universitati nu stiau ca Germania a fost divizata pentru zeci de ani, credeau ca la televiziune au existat mereu reality show-uri iar fumatul nu a fost permis vreodata de catre companiile aeriene din SUA






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3267 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    iar aia care stiu? (Miercuri, 18 august 2010, 20:35)

    tupa [anonim]

    si la ce le-a folosit? haha...eu unul m-as concentra pe problemele din tara cu solutii viabile si pasi facuti in fiecare zi...in rest...ciinii latra...
    • -1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Joi, 19 august 2010, 17:15)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui tupa

  • +4 (18 voturi)    
    Dar sunt sigur ca stiu toti de Holocaust :)) (Miercuri, 18 august 2010, 20:39)

    CezarN [utilizator]

    :))
  • +3 (9 voturi)    
    Ca sa vezi! (Miercuri, 18 august 2010, 20:45)

    Popescu Andrei [anonim]

    Si la noi niste infractori-turnatori, detinatori de posturi de televiziune si ziare, fac un sondaj în care cica românii în proportie de 41% cred ca soarele se învârteste în jurul pamântului.Asta pentru a-i scoate pe români prosti si inculti si sa-i demoralizeze si mai mult pe cei care gândesc independent, cu capul lor si nu consuma otrava gen "OTV", "Antene" sau "RealitateaTV".
    • +4 (6 voturi)    
      Problema e alta (Miercuri, 18 august 2010, 23:19)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Popescu Andrei

      Comparatia ta nu are sens, pentru ca in Romania, o mare parte din aia care au putere de decizie fac parte din cei care cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului.

      La americani vei gasi multi prosti, dar nu ii vei gasi in structurile de conducere, ca la noi.

      Asta e diferenta.
  • +6 (8 voturi)    
    imprecis (Miercuri, 18 august 2010, 20:46)

    tvee [anonim]

    si cu aer de tabloid ieftin. cine sint "tinerii"? ce esantion a fost folosit? si mai sint destule intrebari care ar zgindari corectitudinea politica.

    probleme sint la noi in curte nu la vecinii de peste ocean.

    http://www.revista22.ro/din-tara-lui-adrian-plesu-1929.html
  • +5 (5 voturi)    
    Brava stire, halal "zaristi" (Miercuri, 18 august 2010, 21:11)

    sonelier [anonim]

    breasla asta a voastra care va ziceti ziaristi este de cele mai multe ori raspunzatoare de incultura unui popor. Ar trebui legi drastice care sa sanctioneze aberatiile unor tampiti dintre voi. Chiar daca nu veti publica acest post, mi se falfaie.
    In legatura cu articolul, asa este , aveti dreptate ca americanii "e prosti" DAR "e civilizati" iar la ei daca cineva fura 1$ e nasol foc si face parnaie cu siguranta. Pe cand la noi...Vantu!, Patriciu!, Fecali!, Copos!,Tiriac!...si multi,multi altii. Usor,usor ajungeti ca fituica Libertatea si va trec la index, aka va sterg din Favorite. Dar voi nu tineti cont de asta, mizati pe faptul ca romanii "e prosti" sa vedeti cum o luati in mufa.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai si nu ai dreptate! (Miercuri, 18 august 2010, 21:45)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui sonelier

      Ai dreptate: articolul e foarte prost. Dar nu ai dreptate cand spui ca articolul ar arata ca "americanii e prosti". Lista Mindset arata doar care sunt chestiunile care ii intereseaza pe tinerii americani si cum se schimba ele odata cu generatiile. Faptul ca nu ma intereseaza Michelangelo artistul renascentist, dar ma intereseaza virusul informatic Michelangelo nu ma descalifica de loc ca inteligenta. Nu e relevant din acest punct de vedere nici interesul (sau lipsa lui) pentru istoria recenta a Europei rasaritene, a URSS sau a Chinei. Ba nici lipsa de interes pentru trecutul recent al obiceiurilor din America (adica faptul ca se fuma pe vremuri in avioane). Poti sa fii foarte inteligent si sa te concentrezi pe subiecte foarte limitate. Am putea vorbi de prostie doar daca am constata ca tinerii respectivi se dau mari si-si dau cu parerea despre ceea ce nu stiu, asa cum fac multi dintre politicienii si jurnalistii nostri.
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 august 2010, 21:13)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      Totusi, (Miercuri, 18 august 2010, 22:03)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui

      1. Beethoven caine?!??
      2. "Nu stiu sa scrie cursiv"?
      Si este vorba despre cei mai multi dintre ei! Este vorba despre unul dintre cei mai importanti poli de putere ai lumii (nu vorbim despre Romania).
      Si cu toate acestea tie ti se pare normal!?!?
      BLEAH!
      • +2 (2 voturi)    
        greşit (Miercuri, 18 august 2010, 22:36)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        A şti despre Beethowen este o chestie de cultură generală. Am cunoscut nemţoaică ce credea că-capitala României e Sofia - dar tipa cu o minte brici în specialitatea ei. Am cunoscut greci care n-au auzit de Depeche Mode. So what? Cultura generală ţi-o formezi dacă te interesează, nu ea-ţi aduce banii şi-ţi asigură viaţa. Americanii analfabeţi? Asta am auzit-o frecvent în a doua jumătate a anilor 80. Undeva, prin note de subsol, apărea discret că SUA e ţara în care tinerii folosesc cel mai mult calculatorul. Aşa, de curiozitate, fă-ţi un test şi-ntreabă-te dacă ştii cine-i George Palade sau care-i capitala Daghestanului.
        • 0 (0 voturi)    
          Da (Joi, 19 august 2010, 21:08)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          Eu nu am spus vreodata ca Americanii ar fi analfabeti sau inculti ori inteligenta limitata.
          Doar ca mi se pare incredibil faptul ca tinerii americani admisi la universitati nu stiu cine este Beethoven sau mai rau, "nu stiu sa scrie cursiv".
          Nu se poate compara cu faptul ca nemtoaica cunoscuta de tine a crezut ca Sofia este capitala Romaniei.
          Sunt de acord cu faptul ca a-ti incarca memoria cu prea multe informatii nefolositoare doar pentru a da impresia de "om citit" (foarte frecvent in randul tinerilor romani) nu te ajuta cu nimic, poate chiar te dezavantajeaza.
          Este inadmisibil sa il confuzi pe Marele Beethoven cu un caine dintr-un film prost (indulgent spus) facut la Hollywood.
  • +2 (4 voturi)    
    context (Miercuri, 18 august 2010, 21:17)

    Locke [utilizator]

    Din pacate nu ati inteles contextul cultural in care e redactata lista Beloit Mindset: nu e vorba de un studiu cu intrebari adresate unui esantion de studenti care determina cunostintele lor; e vorba de un instrument pedagogic, creat in urma unui brainstorming al profesorilor de la Beloit College.

    Tineti minte cumva textul acela care circula pe internet despre "Generatia Noastra, a celor care am copilarit in anii '80, ultimii care..., primii care...". Functia listei Mindset e similara: sa sensibilizeze profesorii in privinta varstei studentilor si a faptului ca nu toate lucrurile care pentru cei trecuti de o anumita varsta sunt evidente, ar fi la fel de evidente pt. studenti.

    Mergeti pe situl lor si cititi lista din 2002 sau lista pt. 2014, sa va convingeti singuri. Discut cu liceeni de la noi si le e greu sa conceapa comunismul. Cei care sunt acum in clasa a IX-a nici nu stiu bine ce s-a intamplat pe 9/11: nu au avantajul memoriei directe, au invatat la mana a doua, fac confuzii. Un profesor bun intelege asta si compenseaza, nu distruge superior. Cam atat.
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 august 2010, 21:22)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Nu ati inteles nimic (Miercuri, 18 august 2010, 21:24)

    Alecu [anonim]

    Nu este adevarat, nu ati inteles nimic din acea lista, nicidecum nu se refera ca tinerii nu stiu asa ceva. Este o lista amuzanta facuta ca niste date de referinta ca majoritatea tinerilor care se inscriu in acest an la universitate sint nascuti in 1992 si in acel an, nu exista Cehoslovacia, in acel an a fost facut filmul Beethoven, McEnroe nu juca tenis in acel an, etc. Mai cititi o data articolul (lista) si nu mai rideti de altii cand in tara noastra sint destule nu de ris ci de plins.
    • -1 (3 voturi)    
      ? (Miercuri, 18 august 2010, 22:25)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      Este vorba despre niste studenti si nu despre bunicii nostri veterani de razboi.
      dar tu ai trait pe vremea lui Beethoven de stii de el?
      Stii cine a fost Beethoven, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        articolul de la universitate e la misto (Joi, 19 august 2010, 0:10)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Daca stii engleza citeste articolul si te vei convinge

        http://www.beloit.edu/mindset/2014.php
  • +2 (2 voturi)    
    context (Miercuri, 18 august 2010, 22:01)

    Locke [utilizator]

    Din pacate nu ati inteles contextul cultural in care e redactata lista Beloit Mindset: nu e vorba de un studiu cu intrebari adresate unui esantion de studenti care determina cunostintele lor; e vorba de un instrument pedagogic, creat in urma unui brainstorming al profesorilor de la Beloit College.

    Tineti minte cumva textul acela care circula pe internet despre "Generatia Noastra, a celor care am copilarit in anii '80, ultimii care..., primii care...". Functia listei Mindset e similara: sa sensibilizeze profesorii in privinta varstei studentilor si a faptului ca nu toate lucrurile care pentru cei trecuti de o anumita varsta sunt evidente, ar fi la fel de evidente pt. studenti.

    Mergeti pe situl lor si cititi lista din 2002 sau lista pt. 2014, sa va convingeti singuri. Discut cu liceeni de la noi si le e greu sa conceapa comunismul. Cei care sunt acum in clasa a IX-a nici nu stiu bine ce s-a intamplat pe 9/11: nu au avantajul memoriei directe, au invatat la mana a doua, fac confuzii. Un profesor bun intelege asta si compenseaza, nu distruge superior. Cam atat.

    PS. Daca tot ati modificat articolul dupa prima mea postare (nepublicata), macar fiti decenti si publicati si comentariul meu.
  • +2 (2 voturi)    
    Viitorul suna bine! (Miercuri, 18 august 2010, 22:54)

    hahalera [anonim]

    ia sa-i vedeti in cativa ani si p'ai nostrii, ca brazii... cand or sa creada ca Adi Minune a fost un lider religios, ca Adi Delavalcea a fost vreun scriitor, ca Mircea Badea a fost vreun mare filosof si ca van Gogh e o cafenea in centrul vechi al Bucurestiului. Iar aia mai cultivati/scoliti vor sti ca Nabucco e o conducta de gaze si Spiru Haret e un "magazin de diplome".
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Joi, 19 august 2010, 1:50)

    Sergiu [anonim]

    Am citit articolul original... In articolul nu se spune ca tinerii americani CRED ca McEnroe nu a jucat vreodata tenis CI ca acesti tineri fac parte din generatia care s-a nascut dupa ce McEnroe s-a lasat de tenis si dupa ce Cehoslovacia s-a destramat (practic pentru ei nu a existat niciodata) ... si asa mai departe cu toate celelalte puncte.
    Dar ziaristul nostru insetat de senzational a zis ca a dat lovitura si a gasit un articol de senzatie. Mare profesionalism la ziaristii astia!
  • 0 (0 voturi)    
    jurnalism la coada vacii (Joi, 19 august 2010, 4:46)

    un grup de ceferisti esperantisti [anonim]

    - autorul articolului a incercat pe tot ce i-a stat in putiinta sa evite subiectul real, in schimb a reusit subtil sa adauge la impresia generala ca "tinerii americani sunt prosti, iar noi suntem destepti."
    - nimic mai fals; puneti unul langa altul 100 de perechi de tineri absolventi de liceu, cate unul din US si unul din RO, si va veti convinge ca nu e deloc asa. Stiu multi tineri americani, care desi par falsi, au suflete foarte frumoase.
    - as califica articolul ca "jurnalism la coada vacii"; autorul e probabil absolvent de facultatea de lemne.
  • 0 (0 voturi)    
    Gramatica limbii romane (Joi, 19 august 2010, 10:58)

    Marcu [anonim]

    Corect romaneste este "Tinerii americani CARE intra ..." . La facultatea de jurnalism limba romana scrisa corect nu este obligatorie ? Inainte sa-i judecam pe altii, sa ne uitam putin in oglinda ...

    N.R.: multumim. Am corectat.
    (editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    SUA (Joi, 19 august 2010, 13:39)

    G [anonim]

    Si acest imperiu cu cetateni inculti,condusi de un presedinte si mai incult BUSH conduce lumea!La noi de ce ar fi altfel?!
  • 0 (0 voturi)    
    o mare confuzie (Joi, 19 august 2010, 13:54)

    ratiu [anonim]

    din rea vointa sau insuficienta cunoastere a limbii engleze, autorul a introdus o mare eroare in articol.
    lista la care se face referire nu este un studiu facut pe copiii care intra la universitate in acest an. niciunde nu se spune ca acei copii sunt inculti, ca nu stiu cine e michelangelo si alte afirmatii facute gratuit in articol.
    lista e facuta pentru ca profesorii sa aiba in vedere ca in 1992 cand cei ce intra la universitate acuma, lucrurile era foarte diferite decat erau pe vremea lor. toata lista e un sir de exemple in acest sens. de exemplu pentru cineva nascut in 1992 cehoslovacia nu a existat (corect), bethoween e un nume popular pentru caine (din cauza filmului), john mcenroe nu a jucat tenis (s-a retras inainte de 1992), nu stiu sa scrie de mana (adica ei scriu pe calculator).

    Deci: nu e vorba de inclutura ci de o perceptie diferita asupra lumii datorita varstei.
    Si mai pe scurt: americanii nu e prosti cum ne place noua sa credem si autorul ar trebui sa rectifice.
  • 0 (0 voturi)    
    Prostime ?! (Marţi, 24 august 2010, 8:00)

    walker [anonim]

    Prostimea e mai usor de condus.
    Dovada ?
    Si pe la noi politicienii n-au habar ca exista si un popor roman. Se comporta ca atare.