VIDEO Iran: Femeia condamnata la moarte pentru adulter "si-a marturisit" vina. Executia ei este iminenta

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 august 2010, 13:41 Actualitate | Internaţional


Sakineh Mohammadi Ashtiani
Foto: Agerpres
O femeie din Iran, care a fost condamnata la moarte prin lapidare pentru adulter, a aparut la o televiziune de stat miercuri seara, recunoscandu-si vina, transmite guardian.co.uk. Sakineh Mohammadi Ashtiani "a marturisit" ca a comis adulter si ca a fost implicata intr-o crima. Executia femeii este in acest moment iminenta, sustine unul dintre avocatii sai.

Ashtiani a afirmat in azera, limba ei maternă, ca a fost complice la asasinarea sotului sau si ca a avut o legatura extraconjugala cu varul acestuia. Interviul cu ea a fost difuzat in cadrul programului "20:30", la doar o zi dupa ce secretarul american de stat, Hillary Clinton, a cerut Guvernului de la Teheran sa-si respecte obligatiile asumate prin tratate si sa puna capat executiilor.

Houtan Kian, unul dintre avocatii femeii, a declarat ca Ashtiani a fost torturata timp de doua zile inainte de a fi intervievata in inchisoarea Tabriz, unde se afla de peste patru ani. "A fost batuta si torturata sever inainte de a accepta sa apara in fata camerei de luat vederi. Fiul ei de 22 de ani, Sajad si fiica ei de 17 ani, Saeedeh, sunt complet traumatizati dupa ce au urmarit emisiunea", a declarat Kian.

Avocatul a afirmat ca se teme ca, dupa "confesiunea" clientei sale, autoritatile vor duce rapid la indeplinire sentinta de condamnare la moarte. Initial, Ashtiani a fost condamnata la moarte prin lapidare, insa, in urma protestelor internationale, oficialii iranieni au decis sa o spanzure.

Mai multi experti au spus ca unul dintre semnele ca femeie a vorbit sub presiune a fost acela ca, in timpul interviului, ea a criticat media internationala ca se amesteca in viata ei personala. Guardian aminteste ca saptamana trecuta Mohammadi Ashtiani a transmis ziaristilor britanici, printr-un intermediar, ca autoritatile iraniene au mintit in legatura cu acuzatiile pe care i le-au adus pentru a induce in eroare presa si a o executa in secret. "Am fost declarata vinovata de adulter si gasita nevinovata de crima", a spus ea atunci publicatiei de la Londra.

Amnesty International a condamnat "asa-zisa" confesiune si a spus ca independenta sistemului juridic din Iran a fost "manjita" de programul de televiziune. La randul sau, Mina Ahadi, de la Comitetul iranian impotriva lapidarii (ICAS), a declarat ca "nu este prima data cand Iranul a pus o victima nevinovata in fata camerei si a ucis-o in baza confesiunii obtinute prin forta".

Televziunea de stat iraniana a afirmat ca atentia presei internationale in legatura cu cazul lui Ashtiani este "propaganda occidentala", menita sa forteze Guvernul de la Tehrean sa elibereze trei alpinisti americani arestati anul trecut.


Brazilia i-a oferit azil femeii. Unul dintre avocatii sai a fugit in Turcia

Sakineh Mohammadi Ashtiani, in varsta de 43 de ani, a fost condamnata la moarte si isi asteapta executarea sentintei in Tabriz. Avocatul femeii a declarat ca procesul la care a fost supusa Ashtiani a fost unul injust, iar condamnarea falsa. Numeroase guverne din intreaga lume si organizatii pentru apararea drepturilor omului au condamnat sentinta impusa de judecatorii iranieni, iar un tribunal local a decis sa suspende executia pentru "revizuirea cazului".

Potrivit legii islamice in vigoare in Iran, adulterul se pedepseste prin lapidare. Condamnatul este ingropat pana la mijloc, daca este vorba despre un barbat, si pana la gat, in cazul femeilor, si are dreptul la viata daca supravietuieste lapidarii.

Pietrele folosite nu trebuie sa fie nici prea mici, dar nici prea mari.

In urma cu doua saptamani, presedintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva i-a cerut omologului sau de la Teheran, Mahmoud Ahmadinejad, sa-i permita lui Ashtiani sa accepte o oferta de azil in Brazilia.

Unul dintre avocatii femeii, Mohammad Mostafaie, a fugit in Turcia, unde a cerut azil.

Vezi mai jos manifestatii organizate recent in sprijinul lui Ashtiani la Vancouver si Berlin:





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15838 vizualizari

  • -28 (46 voturi)    
    hm (Joi, 12 august 2010, 13:54)

    simplex [utilizator]

    pamantul lor, religia lor, obiceiurile lor, legile lor, treaba lor.
    • +28 (38 voturi)    
      WHAT!? (Joi, 12 august 2010, 14:01)

      lupu [anonim] i-a raspuns lui simplex

      sa spui asa ceva, in sec. 21, e ca si cum ai fi ridicat din umeri la crimele lui hitler si stalin acum nici 100 de ani!
      pai nu? - si atunci, si acolo, era 'pamintul lor, religia lor, obiceiurile lor, legile lor, treaba lor'...
      • -11 (23 voturi)    
        Nu zau (Joi, 12 august 2010, 14:14)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui lupu

        Si ce ai facut impotriva celor care au fost mancati de canibali anul trecut de exemplu. Tu stii cate triburi de pe Amazon sunt canibale, indivizii maltratati doar pt ca nu ploua sau mai stiu eu ce?

        Sau asta nu mai conteaza ca nu e acelasi lucuru ?
        • +8 (12 voturi)    
          cei din triburi... (Joi, 12 august 2010, 15:09)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          nu au amenintat pe cei care nu fac ca ei.... get the point?
      • -1 (3 voturi)    
        are you for real ? (Vineri, 13 august 2010, 15:42)

        simplex [anonim] i-a raspuns lui lupu

        Iran are legi ?. Are.
        Iran este un stat suveran ?. Eu cred ca da.
        Populatia Iranului are o religie ?. Are.
        Aceste legi si aceasta religie este diferta fata de legile si religia noastra majoritar crestin - ortodoxa ?. Hm... pai da.
        Conform articolului femeia a comis adulter, in Iran.
        Do I need to draw you a picture ?
        Se pare ca la ei adulterul este ceva serios.
        Eu nu iau apararea iranului pentru pedeapsa cu moartea la fel cum nici nu iau apararea Statelor Unite (sau a oricarui alt stat) cu privire la pedeapsa cu moartea.
    • +12 (14 voturi)    
      mda (Joi, 12 august 2010, 14:03)

      calin [anonim] i-a raspuns lui simplex

      dar din pacate unii sunt atat de ghinionisti incat se nasc acolo...
      • +1 (5 voturi)    
        oare ? (Joi, 12 august 2010, 23:03)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui calin

        Nu toti fac adulter ca sa se numeasca "ghinionisti". Vinovata de moarte, nu este. Dar nici nu e usa de moschee :D
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Vineri, 13 august 2010, 9:35)

          calin [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Sa inteleg ca ai vazut-o tu cand a facut adulter? :)
    • +16 (20 voturi)    
      nu-i asa (Joi, 12 august 2010, 14:03)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui simplex

      Ca de vreo cateva zeci de ani, vin in Europa si se plang ca nu le respectam legile lor, vezi doamne, ca ne luam de religia lor, etc.
      Nu-i treaba ta, asa mah roman adevarat!
    • +17 (19 voturi)    
      iti doresc sa ai parte de judecata lor justa (Joi, 12 august 2010, 14:20)

      sadam [anonim] i-a raspuns lui simplex

      ce obtuz.....a scuze, nu tu, vorbeam asa...in general
    • +2 (4 voturi)    
      ceausescu (Joi, 12 august 2010, 17:37)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui simplex

      da,da si ceausescu asa zicea cand darama biserici,sate si lasa femeile care avortau sa moara fara tratament sau cand faceai puscarie pentru ca gandeai ALTFEL.
    • -3 (9 voturi)    
      subscriu (Joi, 12 august 2010, 23:01)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui simplex

      Toata lumea sare în apararea ei, însa uita de 1 lucru. Înainte de a fi condamnata, a existat 1 adulter.
      Daca a facut-o, a stiut de la bun inceput la ce se expune ...
      Unde-i lege, nu-i tocmeala.
  • +13 (19 voturi)    
    si totusi... (Joi, 12 august 2010, 14:03)

    adinama [utilizator]

    ...cu pietre....? Mi se pare primitiv...si imbecil.
    • -4 (22 voturi)    
      da (Joi, 12 august 2010, 14:16)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui adinama

      da, scaunul electric si streangul de la americani sunt metode elevate! oare mirosul de carte incinsa nu e primitiv?
      • +9 (13 voturi)    
        ... (Joi, 12 august 2010, 14:49)

        d [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

        Aia de pe scaunul electric au omorat pe cineva nu sunt acolo pt ca s-au culcat cu vecina de bloc.
        • +1 (7 voturi)    
          semantica. (Vineri, 13 august 2010, 0:31)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui d

          Cine iti da tie dreptul sa pui grade de comparatie intre crime? Anumite popoare/comunitati judeca diferit. Nu e treaba ta sa ii judeci tu.

          Si americanii omoara pe cineva cand vrea muschiul lor, si e ok. Iranienii macar o fac din principiu, nu din interes economic. Fara principii ramanem animale.

          Stia la ce se expune; s-a riscat prea mult. Si in fond, a avut parte de un proces corect. Acuma sa vedem daca ii da clementa exilului, sau o omoara, ca sa mai intarate spiritele anti-iraniene.
          • 0 (0 voturi)    
            Proces corect? (Vineri, 13 august 2010, 23:25)

            Miaow [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

            Auzi, eu cred ca ti-au scapat cateva lucruri esentiale. Uite aici o fraza interesanta: "Houtan Kian, unul dintre avocatii femeii, a declarat ca Ashtiani a fost torturata timp de doua zile inainte de a fi intervievata in inchisoarea Tabriz". Repet, a fost torturta timp de 2 zile. Asta e definitia ta pentru un proces corect? Daca da, scuza-ma ca-ti spun dar ai o perceptie nu prea sanatoasa asupra lumii. Ar fi cazul sa-ti revizuiesti conceptiile baiete.
          • 0 (0 voturi)    
            crime de onuare (Joi, 30 septembrie 2010, 17:10)

            diana [anonim] i-a raspuns lui Demigod

            semantica cum poti vb asa despre un om depre o fiinta umana nu a fost nimic corect din ce sa petrecut acolo nu sunt de acord cu crimele de onuare si nici cu pedepsele lor ei isi iau neveste pentru a le fii slugi nu neveste dar am o intrebare esti casatorita daca da tie tiar conveni ca sotul tau sa aiba vreo 5 neveste pe langa tine si sa iti zica u nu ai voia sa faci aia si aia iar el da numai pt k este barbat iar u femeie iar pe langa asta daca gresesti si aici nu ma refer la inselat ci pur si simplu la ceva normal cum ar fii sa nu il asculti te mai pedepseste pe langa faptul ca el are dreptul la orice tiar conveni o viata asa astept ras
  • +16 (22 voturi)    
    Esti un bou! (Joi, 12 august 2010, 14:08)

    jaffu [utilizator]

    Voi astia care ganditi atat de preistoric,ar trebui sa "gustati" din binefacerile ideilor voastre:ce vina are femeia ca s-a nascut intr-o tara guvernata de imbecilitatea religioasa?Ar trebui create rezerrvatii pentru cei ce gandesc aidoma tie si reinviat Ceausescu.....
    • -5 (13 voturi)    
      o chestie (Joi, 12 august 2010, 16:19)

      abur [anonim] i-a raspuns lui jaffu

      E injust intr-adevar dar subscriu: E religia lor, e tara lor, sunt legile lor. Eu ce vina am ca ei gandesc "primitiv"? Si de ce se foloseste stereotipul "suntem in sec 21". NU inseamna automat ca suntem mai buni.
      • +4 (6 voturi)    
        drum bun (Joi, 12 august 2010, 17:39)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui abur

        iranul sau coreea de nord te asteapta cu bratele deschise.
        • -2 (4 voturi)    
          o intrebare (Vineri, 13 august 2010, 9:13)

          abur [anonim] i-a raspuns lui alpha

          Banuiesc ca tu comentezi deoarece te mananca pe interior o mare umanitate. Iti sugerez sa-ti indrepti aceasta umanitate si morala sfanta inspre africa. Acolo mor zilnic sute daca nu mii de copii. Impuscati, bolnavi, infometati. Rally with them my friend deoarece ei chiar nu au de ales decat moartea prematura si in chinuri groaznice. Nu viitoarea lapidata adulterina (eu banuiesc ca inscenata, dar mai conteaza?) e marele rau ce se intampla in lumea asta. Deschide ochii si vei vedea manipularea media cu ajutorul careia SUA mentine frica si xenofobia unde isi are interese, ca justificare pentru un nou razboi de cacat, n-ati fost cuminti, adica nu ganditi si simtiti ca noi, na-va bombe in cap. venim noi sa instauram inistea si ordinea. Ce societate imbecila in "neprimitivul" secol 21. Si tu iti faci griji pentru mine ca nu-s fericit aici si ca iranul si coreea ma asteapta. Eu iti sugerez doar africa, pentru o mica schimbare de viziune...
      • -1 (3 voturi)    
        uffffff e grele (Joi, 12 august 2010, 19:34)

        dani [anonim] i-a raspuns lui abur

        Cum ar fi daca toata povestea asta ar fi problema ta personala si persoana in cauza ar fi sora sau mama ta?Ai reacciona ?Iti spun ai plange de ai lesina si incerca sa ceri ajutor din toate partile ...Asa ca mediteaza...
        • 0 (2 voturi)    
          :) (Vineri, 13 august 2010, 12:47)

          abur [anonim] i-a raspuns lui dani

          Situatii de felul acesta poti sa creezi din orice. Cum ar fi daca... Eu nu am spus ca nu as fi empatic defel ci doar ca e treba lor si nicidecum a noastra sa "crestinam" intreaga lume. Cate crime nu s-au intamplat tocmai pentru ca "misionarii" crestini au incercat sa interfereze cu legile si obiceiurile "paganilor". Rezultatul a fost extinctie in masa. Chestia aceasta, lapidarea doamnei, e o chestie interna, oricat de inuman ar fi eu vreau sa privesc din-afara. Nu sa judec dupa legile noastre, europene, drepte, morale blablabla... De aceea nici nu ma pun in situatia ca ar fi sora, mama, bunica etc. mea. Ca noi, ca societate, am reusit sa cream alte standarde morale, etice blabla... e prestigiul nostru. Ca altii gandesc altfel nu cred ca e de compenenta mea sa le modific "crezul", obiceiurile, legile. E inuman dar e treaba lor, si ma repet, e treaba lor. NU pot sa nu observ decat ca lumea politizeaza acest caz si il folosesc pentru alte scopuri decat cele elevate, "neprimitive", blablabla... Si tu, umanul european, roman, te raliezi la un concept deoarece asa ai fost crescut... Sa-i lasam pe altii sa evolueze in ritmul lor... Lapidand lapidatorii nu vei fi decat lapidator la randul tau, daca e sa gandim pur si cu adevarat cinstit.
    • -2 (6 voturi)    
      ... (Joi, 12 august 2010, 23:04)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui jaffu

      Nu are vina ca s-a nascut acolo, ci pentru ca a facut adulter.
    • +2 (4 voturi)    
      destinul si locul nasterii (Vineri, 13 august 2010, 0:33)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

      Ce destin ai tu ca te-ai nascut aici, si postezi comentarii departe de miezul evenimentelor?

      Cine s-a nascut intr-un loc anume, se adapteaza sau il paraseste din timp. Unii mai gresesc, iar cativa din ei chiar si platesc pentru greselile lor. Viata e dura amice, nu-ti fa iluzii. Incearca sa vezi moartea ca pe o eliberare din locul dur in care s-a nascut si un s-a adaptat.
  • +17 (23 voturi)    
    Islamul iti crapa capul, pasnic, cu piatra (Joi, 12 august 2010, 14:08)

    Racnetul islamic [anonim]

    Aceasta executie barbara, savarsita dupa idei de acum 1.300 de ani, va aduce inca o dovada despre 'religia iubirii si pacii'.

    Relativismul moral promovat de unii imbuibati din fata calculatoarelor PC (inventie US) conectate la Internet (inventie US) ne va urla cu binecunoscutul refren sinucigas de tip Munchen, 'nu va faceti griji, ei practica asta doar la ei in tara, islamismul nu e un pericol, ce treaba avem noi, mai bine sa ramanem indiferenti la masacrarea unor indivizi in numele religiei acestea atat de tolerante si pasnice, daca ne comportam cu lashitate si ne prefacem ca nu vedem atunci nu vor sari in aer musulmani prin Romania'.

    O tara care atarna homosexuali de macarale, care sfarama capul unei femei cu pietre, care isi violeaza si mitraliaza proprii cetateni daca acestia indraznesc sa isi exprime nemultumirea, nu merita sa existe, nu merita nici denumirea nici rangul de 'stat'.
    E o simpla adunatura de animale retardate, ignorante, manate in turma de asasini iluminati de credinte medievale.

    Poporul persan (care nu mai e decat 51% din iranieni, restul zunt azeri, kurzi, arabi, baluci, turkmeni, etc.) a decazut groaznic dupa invazia islamului arab, stralucirea Persiei antice o mai poti vedea doar in muzeele 'necredinciosilor' care s-au gandit ca merita respect si pretuire.

    Din admiratie pt ceea ce a fost candva Persia, sper ca Iranul islamic sa fie sters de pe harta si inlocuit cu cateva state mai mici, din care unul, Noua Persie, sa poarte mai departe mostenirea culturala a vechii antichitati.
  • +11 (13 voturi)    
    - (Joi, 12 august 2010, 14:09)

    rontzaila [utilizator]

    Iranul nu a invatat nimic din PR-ul dezastruos al SUA din ultimii ani. daca se asteapta ca lumea intreaga sa-i priveasca cu intelegere si respect (pentru felul in care tin la traditii), atunci sunt pe campii.
    intr-un eventual conflict cu SUA nu cred ca opinia publica va avea, in general, cine stie ce dileme. eu, cel putin, n-am nici una.
    • -3 (7 voturi)    
      ... (Joi, 12 august 2010, 14:51)

      d [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      Iranul nici nu vrea sa castige un razboi de PR. Ei nu dau 2 bani pe PR.
    • -6 (10 voturi)    
      lucrurile nu sunt ceea ce par a fi (Joi, 12 august 2010, 15:47)

      observatorul [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      Cand o sa intelegi ca totul este facut tocmai pentru a justifica o actiune impotriva Iranului o sa faci un mare pas inainte.

      Priveste la rablele de submarine care sunt noi, declaratiile uneori aberante a lui Ahmejadin, elita politica din Iran face jocul occidentului.

      E un fel de Romania in relatia cu Europa dar la un nivel si mai jos.

      Adevarata confruntare nu este intre occident si lumea araba, ci intre elita globala si marea masa. Iar pentru asta au nevoie de separare ura razboi crize epidemii teroare.
      • +6 (8 voturi)    
        - (Joi, 12 august 2010, 16:48)

        rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui observatorul

        nu inteleg, "totul este facut pentru a justifica o actiune impotriva iranului" de catre cine, de catre americani?

        declaratiile uneori aberante ale lui Ahmadinejad (asa il cheama) sunt de fapt orchestrate de americani?

        tari americanii astia, mi-a crescut si mai mult respectul pentru ei.
  • +6 (14 voturi)    
    imi pare rau (Joi, 12 august 2010, 14:14)

    Dedalus [anonim]

    Citat:
    "Initial, Ashtiani a fost condamnata la moarte prin lapidare, insa, in urma protestelor internationale, oficialii iranieni au decis sa o spanzure."

    Asta nu are nici o treaba cu islamul! Este pur si simplu dictatura pura.

    S-a ajuns aici pentru ca nimeni nu a crezut ca e posibil sa se intimple. Cand totusi s-a intimplat si regimul fundamentalist a ajuns la putere, nu s-a mai putut face nimic.

    Cam asa este si acum la noi: nimeni nu crede, toata lumea rade cand aude de consolidarea dictaturii.

    Asta pentru ca multi confunda dictatura ca forma de guvernare absolutista (si asta imbraca diverse forme) cu violenta dictatoriala extrema.

    Oricum, condmanarea la moarte sub orice forma si in orice regim este abjecta si inumana. Ca si orice forma de pedeapsa fizica.
    • +13 (15 voturi)    
      De fapt are cu islamul, coran 24:2 spune asta (Joi, 12 august 2010, 14:48)

      Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Are de a face cu islamul, chiar ceea ce fac urmeaza întocmai jurisprudența islamică:


      24:2 The adulterer and the adulteress, scourge ye each one of them (with) a hundred stripes. And let not pity for the twain withhold you from obedience to Allah, if ye believe in Allah and the Last Day. And let a party of believers witness their punishment.

      Exemplul de aplicare a fost dat chiar de Mahomed în timpul vieții lui. Aici sunt mai multe detalii:

      http://zergu-si-credinta.blogspot.com/2010/06/pedepse-islamice.html

      Spicuiesc despre omorârea unei proaspete mame (era gravidă când a mărturisit adulterul și a lăsat-o să nască pentru a păstra copilul și apoi a ordonat uciderea ei cu pietre):

      Sahih Muslim, Book 017, Number 4206:

      [..]There came to him (the Holy Prophet) a woman from Ghamid and said: Allah's Messenger, I have committed adultery, so purify me. He (the Holy Prophet) turned her away. On the following day she said: Allah's Messenger, Why do you turn me away? Perhaps, you turn me away as you turned away Ma'iz. By Allah, I have become pregnant. He said: Well, if you insist upon it, then go away until you give birth to (the child). When she was delivered she came with the child (wrapped) in a rag and said: Here is the child whom I have given birth to. He said: Go away and suckle him until you wean him. When she had weaned him, she came to him (the Holy Prophet) with the child who was holding a piece of bread in his hand. She said: Allah's Apostle, here is he as I have weaned him and he eats food. He (the Holy Prophet) entrusted the child to one of the Muslims and then pronounced punishment. And she was put in a ditch up to her chest and he commanded people and they stoned her.


      Deci, are foarte mult de a face cu islamul, e clar care e originea.
      • +4 (4 voturi)    
        Allah (SFNS) habibbi... (Joi, 12 august 2010, 20:07)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Viorelu

        Nu, aia ce ai citat tu nu e islam.

        E ceva similar arderii pe rug a vrajitoarelor in Evul Mediu de catre "crestini", pe baza "jurisprudentei crestine"...

        Islamul este cu totul altceva, nu e locul aici sa discutam, dar poti afla de pe net cam care e adevaratul islam...

        Aia din Iran sunt niste nemernici care "interpreteaza" shariia cam cum interpeteaza si psihopatii aia din Afganistan Jihadul...

        Sau daca vrei cam cum interpretau comunistii din Cambodgia marxism-leninismul ...

        samd.
  • +14 (14 voturi)    
    lapidare (Joi, 12 august 2010, 14:29)

    Humbert [anonim]

    da, scaunul electric si streangul sunt metode mai umane pt ca suferinta condamnatului e mult mai mica. nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa fii omorat cu pietre. si nici nu pot sa-mi inchipui ce fel de om ar participa la o lapidare. cred ca numai niste retarzi mintal sau psihopati ar face asa ceva.
  • -3 (7 voturi)    
    hmmm (Joi, 12 august 2010, 14:41)

    anton [anonim]

    si totusi, trebuie sa fim atenti...nu este condamnata la moarte pentru adulter, este condamnata la moarte pentru crima..

    nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea pentru ca in momentul in care decizia este luata nu prea mai e cale de intors si atunci intervine intrebarea: suntem in orice proces absolut 100% siguri ca am luat decizia corecta?

    iar povestea cu iranul si islamul e relativa...si in SUA exista pedeapsa cu moarte pentru crima...
    • +5 (5 voturi)    
      iran (Joi, 12 august 2010, 15:40)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui anton

      tu sigur ai citit articolul?
      "Potrivit legii islamice in vigoare in Iran, adulterul se pedepseste prin lapidare. Condamnatul este ingropat pana la mijloc, daca este vorba despre un barbat, si pana la gat, in cazul femeilor, si are dreptul la viata daca supravietuieste lapidarii.

      Pietrele folosite nu trebuie sa fie nici prea mici, dar nici prea mari."

      deci cum ziceai ca stau lucrurile? ai vazut tu vreun loc prin SUA unde sa te puna pe scaunu' electric ca ai facut nebunii cu vecinul?
      • 0 (4 voturi)    
        hmmm (Joi, 12 august 2010, 15:54)

        anton [anonim] i-a raspuns lui dorian gray

        pai nu dar daca faci nebunii cu vecinul si pe urma vii acasa si il omori pe sot, eu zic ca te-ar cam baga la zdup pe viata...
        • +1 (1 vot)    
          batman, batman- cam asa esti tu (Joi, 12 august 2010, 20:01)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui anton

          e totusi foarte greu sa pricepi ca
          1. a "marturisit" dupa tortura.
          2. chiar si fara crima, adulterul tot se pedepseste cu moartea in Iran.
          3. lapidarea e ceva ce n-ar mai trebui sa tina de secolul asta.
          care din cele trei puncte nu ti-e clar, de-o tii intr-una pe a ta?
  • +15 (15 voturi)    
    atata ravna religioasa, mai rar vede omu' ! (Joi, 12 august 2010, 14:44)

    scarbit de sfintenie... [anonim]

    sa faci caz ca omori o biata fiinta cu pietre, sa o dai la tv-ul national, tocmai acum cand lumea e cu ochii pe tine, cand unii te mai simpatizeaza pt. ca rezisti imperialistilor iudeo-yankei, e o dovada de administratie ingusta la minte, ceva de nemaivazut ! oricum, pt ca o femeie si-o fi luat lumea-n cap si l-o fi inselat pe barba'su, eu, ca barbat, zic c-a fost si vina lui, caci, daca stii s-o observi pe femeia ta ca pe-o egala, nu ca pe-o javra la usa, ar trebui sa ai mintea de cap de clan si s-o atragi cu vorbe, nu s-o tragi cu lantu'... pentru adulter dovedit poate merge biciuirea in public (pentru ambe sexe) daca vrem sa tinem morala cu bata, insa ajunge o maciuca la un car de oale, in nici un caz nu omori un om pt ca si-a inselat partenerul de viata, cine stie ce capcaun ce-o batea de-o rupea o fi fost el... sunt de acord sa omori un criminal care a lasat copii pe drumuri, care a omorat oameni fara aparare, in circumstante agravante, care a ucis cu cruzime si prin chinuire, dar nu una dovedita nevinovata de crima, doar de libertinaj, condamnabil social, insa in nici un caz in halul asta care aduce o mare pata islamului, asa supus, cum pretinde ca-i e numele... ar trebui sa-si revina din cuvantul lui mahomed, oricum traditia lor aia pura, sunna, a acceptat sa-l omoare pe nepotul acestuia, ali, chiar in moschea kufa, in irak... ce porcarie de sfintenie mai e si asta ! va multumesc pentru atentie, tuturor !
    • +1 (3 voturi)    
      complet de acord (Joi, 12 august 2010, 15:53)

      adi [anonim] i-a raspuns lui scarbit de sfintenie...

      aia nu sunt normali, daca ar fi sa se razbune in stil dinte pentru dinte sa o insele si ala pe femeia asta, dar cum sa o ucida pentru asa ceva, asta e barbarie. sper ca nu sunt toti animale si o s-o ierte pana la urma.
      • +2 (2 voturi)    
        multumesc... (Vineri, 13 august 2010, 9:55)

        scarbit de sfintenie [anonim] i-a raspuns lui adi

        pentru aprobare si tuturor pentru sustinerea ideii... imi dau seama ca, totusi, lumea buna are un simt de dreptate si ca, daca am reactiona mai vizibil si pe strada la multe nedreptati si barbarii care au loc si la noi (vezi soferi fanatici), am aduce multa alinare altor oameni fara aparare ce sufera in tacere raul social. speram ca incetul cu incetul se face otetul, adica o constiinta colectiva bazata pe solidaritate si dreptate, nu libertate excesiva a unora in detrimentul altora, ca azi... multumesc tuturor pt. atentie !
  • +5 (7 voturi)    
    dupa (Joi, 12 august 2010, 16:20)

    Alsta [utilizator]

    doua zile de tortura banui ca oricine ar marturisi orice, inclusiv ca si-a omorat sotul, l-a ars si l-a mancat cu mujdei.
    Cititi cu atentie:
    "Am fost declarata vinovata de adulter si gasita nevinovata de crima", a spus ea atunci publicatiei de la Londra"
    Dupa toata agitatia internationala, acu au bagat crima la inaintare - desi o gasisera nevinovata pana cand a inceput balamucul.
  • -4 (4 voturi)    
    hmm (Joi, 12 august 2010, 16:28)

    anton [anonim]

    dar pe sotul inselat si mort cine il lasa sa traiasca?
    • +5 (7 voturi)    
      - (Joi, 12 august 2010, 16:50)

      rontzaila [utilizator] i-a raspuns lui anton

      dar pe noi cine ne scuteste de comentarii stupide?
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Joi, 12 august 2010, 17:03)

    un moromete [anonim]

    niste animale, absolut incredibil... biata femeie...
  • +2 (4 voturi)    
    ca islamul e de ev mediu (Joi, 12 august 2010, 17:51)

    causius [utilizator]

    nu mai este nicio surpriza pentru nimeni.....
    ca asemenea "justitie" e de fapt inchizitie, iar nu e o surpriza....
    insa, cireasa de pe tort mi s-a parut descrierea lapidarii: "...pietrele folosite trebuie sa fie nici prea mici, nici prea mari" (incredibil !!!)
  • -3 (5 voturi)    
    O fi rau in Romania (Joi, 12 august 2010, 17:57)

    Florin [anonim]

    Dar la ei e infernal. Ar trebui sa faca si Basescu o cerere de azil. Poate i-o aproba arabetii.
  • +3 (3 voturi)    
    doua persoane sunt necesare pentru adulter... (Joi, 12 august 2010, 19:53)

    toro [utilizator]

    In urma scandalului, Iranul este condamnat sa o execute, altfel ar fi un semn de slabiciune din partea regimului islamist. Dar in acelashi timp, prin executia ei, vor distruge in modul cel mai clar orice conceptii despre "legitimitatea" acestui regim religios. Eventual pot sa mai traga de timp, dar s-au bagat intr-o situatie fara scapare, caci femeia asta este deja un simbol care continua sa creasca in fiecare zi.
    Cat despre Mohammadi Ashtiani, sper doar sa nu moara degeaba. Ar putea sa o puna pe un avion shi sa o trimita in alta tara, dar nu cred ca ii duce capul. But who knows.
  • +1 (3 voturi)    
    protestati aici (Joi, 12 august 2010, 21:47)

    ovidiu hrituc [anonim]

    Cine vrea poate protesta scriind aici:
    economic@iranembassy.ro,political@iranembassy.ro,deputymision@iranembassy.ro
    Si cerand MAE sa actioneze/adopte o pozitie; ministru@mae.ro .Eu asa am facut si va rog sa faceti la fel.
    Iata textul mesajului trimis de mine:

    Domnule ministru,
    In calitate de cetatean Roman va rog sa folositi legaturile diplomatice ale Romaniei cu republica islamica IRAN pentru a incerca impiedicarea executia doamnei Sakineh Mohammadi Ashtiani, cetatean iranian. Cauza condamnarii acestei doamne este descrisa de articolul http://www.hotnews.ro/stiri-international-7686347-video-iran-femeia-condamnata-moarte-pentru-adulter-marturisit-vina-executia-este-iminenta.htm
    Gasesc ca iminenta pedeapsa este disproportionata dupa standardele unei tari occidentale. Va rog sa urmati exemplul Braziliei si sa oferiti azil doamnei Sakineh Mohammadi Ashtiani in Romania.
    Cu stima,
    Ovidiu Hrituc
    • 0 (2 voturi)    
      Initiativa civilizata ! (Vineri, 13 august 2010, 16:13)

      cir [anonim] i-a raspuns lui ovidiu hrituc

      Am luat adresa si am trimis un mesaj asemanator.
  • +2 (2 voturi)    
    politic (Vineri, 13 august 2010, 0:11)

    gheo [anonim]

    este doar politica. in iran oamenii au cam inceput sa se sature. s-a vazut asta cand s-au strans cu sutele de mii sa demonstreze.
    i-au executat, i-au arestat, le-au inchis comunicarea.
    trebuie sa ia masuri cat mai aspre ca sa-i sperie, ca cele de pana acum au inceput sa se dilueze. nu-i vorba de nicio religie, e doar o acoperire.
    au avut sute de cazuri d-astea in urma cu 3-4 ani si au scapat cu cate o amenda babana.
    acum e vorba de politica si de pus latul unui popor satul si imposibil de tinut in frau.
    dar martirii nu folosesc. simplul fapt de a executa liderii miscarilor nu fac decat sa amplifice nemultumirile si revoltele sociale.
    e nevoie ca exponentii opozitiei sa fie exponentii raului social, nu al celui politic.
    liberalismul si libertinajul unora, majoritatea fiind si impotriva sistemului fanatic, e moneda la care majoritatea populatiei raspunde.
    lucrurile astea nu-s intamplatoare, conducatorii nu ajung in pozitii de decizie fara sa stie sa calce pe cadavre...
    este o lovitura de imagine, oamenii sunt condusi prin propriile reprezentari despre ordinea sociala. se umbla la cele mai adanc inradacinate simboluri pentru a suci cel mai important obiectiv pentru regimul de la Teheran: obedienta
    iar faptul ca au amanat deznodamantul nu se datoreaza semnaturilor unor oameni binevoitori de prin capitalele occidentale sau eforturilor diplomatice. pur si simplu se asteapta atingerea maximului pe agenda sociala si apoi vor trece la treaba.
    in alta ordine de idei sunt niste nenorociti care fac rau propriului popor si ar merita ei insisi omorati cu pietre, de aia torturatii si incarcerati cu anii.
  • 0 (0 voturi)    
    Va mai aduceti aminte de Sah? de Carter? (Vineri, 13 august 2010, 0:26)

    mucenic [anonim]

    Evenimentele din Orientul apropiat si Mijlociu n-ar fi avut loc daca Sahul n-ar fi fost inlaturat de Carter, un democrat. Va puteti da seama consecintele dezastruase la nivel mondial al unui presedinte american incompetent (Carter, F.D.Roosvelt, Clinton) si nevoia ca Statele Unite sa fie o supraputere (care deranjaza pe comunisti).
  • -2 (4 voturi)    
    zgomot pentru Iran... (Vineri, 13 august 2010, 0:27)

    Demigod [utilizator]

    E plin de discutii despre corectitudinea politica, dar toate sunt iesite din capul nostru occidental stramt, care intelege doar ce ii place.

    E legea lor, e un pic brutala, dar nu e treaba noastra.
    De ce totusi ne interesam de lucruri care NU sunt in mod direct treaba noastra? Pentru ca IRAN-ul e pe meniul presei. Hai sa ungem opinia publica in asa hal, incat sa li se par anormal cand le dam cu bombe in cap craciunul urmator.

    Multi sunteti niste naivi, altii de-a dreptul zionisti, sau zeloti ai corectitudinii politice; dar multi din voi n-ati iesit din tara, si n-ati tolera o religie diferita de a voastra nici macar daca e in aceeasi tara cu voi.
    • +1 (3 voturi)    
      esti musulman (Vineri, 13 august 2010, 1:16)

      russian blue [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      fanatic? sau doar naiv?
      sau doar iti place sa faci pe gica contra?
  • 0 (2 voturi)    
    O parere (Vineri, 13 august 2010, 8:37)

    ianovici [anonim]

    daca legea lor asa prevede nu cred ca e treaba opiniei publice internationale daca femeia moare sau traieste,sa mai tinem cont ca a fost si complice la crima .Cel mort nu avea dreptul la viata?Si oare nu suntem mai barbari noi,cei a caror legi spunem ca sunt bune ,dar aplicarea lor este arbitrara
    • 0 (0 voturi)    
      scuzama dar iti voi raspunde (Joi, 30 septembrie 2010, 17:20)

      diana [anonim] i-a raspuns lui ianovici

      inainte sa zici ca a fost coplice la crima tin sa te anunt ca a fost gasita nevinovata de crima si vinovata de adulter dar pentru asta nu cred ca meriti sa mori sau da nu meriti moarte din apsolut nici un motiv
  • +2 (4 voturi)    
    Trist (Vineri, 13 august 2010, 9:34)

    Eclesiastul [utilizator]

    Foarte trist ce se intampla dar este o problema interna care sta in puterea cetatenilor acelui stat sa o rezolve.Chestia cu oferirea ajutorului si lupta altor state ptr. o cauza nobila e mai perversa decat aceasta poveste. A se vedea "ajutorul" american din Irak sau Afganistan.
  • 0 (4 voturi)    
    cele mai multe din mesajele... (Vineri, 13 august 2010, 9:51)

    capatu` satului [anonim]

    postate mai sus au la baza rationamente gresite, am sa incerc sa argumentez:

    1. in nici un sistem legislativ - american, englez, francez, chinez, romanesc, etc - nu are atat de multa relevanta (pt. judecator) moralitatea pedepsei; pedeapsa nu trebuie sa fie morala, ci doar sa fie legala, cum spuneau romanii DURA LEX, SED LEX;
    2. multe pedepse din unele sisteme de drept pot parea degradante sau cu accente de tortura, in acest sens se inscrie pedepasa cu mortea aplicata in us pt. minori; producerea de probe de catre militie in sistemu` legal din us, respectiv incurajarea potentialului infractor la a comite infractiuni; interzicerea aplicarii pedepsei bataii de catre profesor, elevului, doar dupa 1980 in Anglia; metodele de tortura din China, etc.
    3. am sa incerc o incursiune scurta in istorie, prin intrebarea: Cum au disparut atatea civilizatii in America, Oceania, Australia, Asia, etc. ?, raspunsu` este foarte simplu: au existat europeni destepti, care au impus bastinasilor renuntarea la propria cultura, civilizatie (pt. ca nu`i asa erau barbari si aveau o cultura REA) in favoarea culturii europene mult mai BUNE;
    4. imi place sa cred ca nimeni, din cei ce au postat mesaje mai sus nu este de acord cu distrugerea culturilor barbare de catre europeni, pt. ca fundamentul este unul strict subiectiv: in mintea mea, eu sunt mai bun decat tine, pt. ca am o alta educatie, culoare a pielii - pana la urma, sunt mai rasist decat tine in raport de propria mea cultura - civilizata europeana;
    5. din pacate ww2, Holocaustul, Vietnam si celelate episoade de atrocitati savarsite de unele popoare impotriva altora, studiate prin scolile de la noi au avut un efect egal cu 0, profesorii ne`au adus in comuna primitiva.,.noi suntem mai buni si superiori celorlalte popoare, deci avem dreptul sa ii obligam sa invete regulile noastre de gandire;
    intrebarea este: cine sunt mai mari criminali, cei care executa pedeapsa lapidarii sau noi care condamnam o natiune si o cultura diferita..
  • +2 (4 voturi)    
    Cel mai corect verdict in acest caz il avem (Vineri, 13 august 2010, 10:44)

    steffi [utilizator]

    numai daca citim pilda femeii adultere din Noul Testament cind Isus le spune religiosilor pregatiti de lapidare :
    "CINE ESTE FARA PACAT SA ARUNCE PRIMUL CU PIATRA ".Si incet incet s-au risipit toti rusinati pina cind a ramas doar femeia si Isus.El era singurul care putea sa arunce cu piatra si totusi in maretia Lui ii spune femeii "Nici eu nu te osindesc , mergi in pace si nu mai pacatui !"
    Cam asta e cine intelege bine,cine nu , ...
  • +2 (4 voturi)    
    Este incredibil! (Vineri, 13 august 2010, 12:49)

    moi [anonim]

    Sunteti in stare sa filozofati si sa-i gasiti scuze pana si lui Hitler! Cultura diferita sau nu, educatie diferita sau nu, culoare diferita sau nu, este incredibil cum puteti gasi explicatii, ba chiar mai rau, scuze, pentru asemenea crime si criminali! Nu pot sa cred ca sunteti in stare sa gasiti justa o crima atroce doar pentru ca este specifica unei religii sau unei culturi! Nu pot sa cred ca gasiti justificari in aplicarea unei legi absolut barbare, ca doar nu toate legile sunt bune sau juste! Nu pot sa cred ca puteti fi de acord cu pedeapsa cu moartea prin lapidare a cuiva, necum a unei femei despre care se presupune ca a recunoscut ceva sub tortura! Daca asta credeti cu adevarat si nu ati facut afirmatiile doar de dragul polemicii, probabil ca sunteti generatie spontanee, nu rodul pantecelui unei femei, si spre binele omenirii sper ca va veti incheia existenta nefasta cat de repede si, mai ales, ca nu va puteti reproduce spre a da nastere unei noi generatii de monstri!
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg procesul de lapidare (Vineri, 13 august 2010, 13:42)

    Vox Dei [anonim]

    Am citit in articol ca daca subiectul nu moare in urma
    actiunii de lapidare ii este permis sa traiasca .Am inteles ca exista anumite reguli : pietrele sa nu fie nici mari dar nici mici !
    Ce barbari - ce regului sunt astea - toti care ajung in situatia de a fi omorati cu pietre se agata (presupun )
    de posibilitatea ca vor supravietui - asta pt ca banuiesc ca moartea in sine este f . dureroasa comparativ cu spanzurarea si dureaza destul de mult pana mori ( prin lapidare ) .
    • +1 (1 vot)    
      Explicatia regulei pietrelor (Vineri, 13 august 2010, 19:02)

      SaintLo [anonim] i-a raspuns lui Vox Dei

      Pietrele nu trebuie sa fie prea mici pentru ca subiectul ar putea totusi sa supravietuiasca dar nici prea mari, pentru ca ar putea sa moara prea repede. Asa ca, niste pietre potrivite asigura premisa distractiei maxime pentru psihopatii aia. In rest, lapidarea nu are nici un sens, pentru nici o fiinta bipeda, rationala si cuvantatoare.

      Ce nu inteleg eu e de ce dracu le e atat de frica de adulter, pentru ca o pedeapsa exagerata în halul asta, nu poate sa apara decat dintr-o frica viscerala, care face societatea musulmana (daca mai poate fi numita societate) sa accepte tortura si cruzimea extrema ridicata la rang de lege.
  • 0 (2 voturi)    
    Uau...ce gunoi... (Vineri, 13 august 2010, 14:16)

    paul [anonim]

    ...de tara...la fel si locuitorii(majoritatea).
    Nu-i nimic, o sa vada toti cum e sa incasezi pietre, obuze, bombe, rachete, gloante. Pacat ca suporta asta si minoritatea...aia normala la cap.
  • 0 (2 voturi)    
    Barbarie (Vineri, 13 august 2010, 16:10)

    cir [anonim]

    Cate state trebuie sa se mai pronunte impotriva Iranului, ca sa se opreasca barbaria asta ? O civilizatie primitiva cu o religie din Evul Mediu isi distruge cetatenii. Nu discutam de valori morale sau comparatii intre civilizatii, este limpede ca lumina zilei ca acolo sunt omorati oameni prosteste. In tarile africane s-a intamplat la fel, acum acolo e haos. La fel va fi si in Iran: razboi si haos din cauza unor conducatori orgoliosi, ingusti la minte si fanatici religiosi.
  • 0 (2 voturi)    
    una peste alta (Vineri, 13 august 2010, 16:57)

    Ama [anonim]

    nu as gandi ca europenii sunt mai civilizati decat altii, dar cel putin in teorie societatea urmeaza, din punct de vedere legal, un set de norme pe care este constransa, in schimbul libertatii sa o respecte. exista si codul moral care iti atrage alte "pedepse" daca nu il respecti, dar cel putin prin cultura, prin operele marilor filosofi si scriitori s-a conturat oarecum o civilizatie care, trecand prin toate barbariile omului (asa cum inca exista in anumite triburi), gandind asupra lor, a ajuns sa diferentieze cu oarecare carente binele de rau.
    din punct de vedere moral, spiritual, o religie care reglementeaza din toate punctele de vedere un stat, o religie care se presupune ca este in favoarea omului, pentru om, are dreptul sa ii invrajbeasca pe unii impotriva altora. ce-a facut femeia asta atat de grav? nu se stie exact daca si-a omorat sotul, sau cel putin presa nu a spus asta concret.
    daca singura ei crima e adulterul, imi pare rau, ca femeie nu pot fi de acord cu lapidarea, cu atat mai mult cu cat traiesc intr-o societate in care misoginismul e la ordinea zilei. l-am experimentat din plin...
  • 0 (0 voturi)    
    o tara fara Alah (Duminică, 12 decembrie 2010, 16:32)

    pedrois [anonim]

    Iranul din pacate e tara fara Alah , unde toti lapidatori ar trebui executati fara resentimente ,cel putin cred ca mi-ar face placere sa ;lapidezi aceste figuri animalice ,de aceia Mohamed al lor nu are valoare , Isus a iertat pacatele femei prinsa in adulter ,dar AL LOR II OMOARA . cred ca 80% dintre iranieni nu sunt de acord cu asta ,