Inmormantarea lui Lech Kaczynski divizeaza Polonia: Este el demn sa stea alaturi de regi?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:45 Actualitate | Internaţional


Doliu in Polonia
Foto: Reuters
Fostul presedinte polonez Lech Kaczynski este pe cale sa fie inmormantat alaturi de cei mai respectati regi si lideri militari ai acestei natiuni, in urma unei decizii care a scindat instantaneu unitatea nationala care inconjurase vestea tragicei morti a liderului politic, de altfel controversat in timpul vietii, scrie The Wall Street Journal.

Lech Kaczynski si sotia sa, Maria, vor fi inmormantati duminica la Castelul Wawel din Cracovia - sudul Poloniei, si se vor odihni alaturi de eroii acestei natiuni - noua regi si mai multi lideri militari - inmormantati in Catedrala Castelului Wawel.
 
Trupurile neinsufletite ale celor doi vor fi depuse intr-o cripta aflata in imediata apropiere a mormantului Maresalului Jozef Pilsudski, considerat un gigant al istoriei Poloniei moderne, primul sef de stat al Poloniei independente, dupa 1918, dupa mai bine de un secol de divizare a tarii intre Rusia si Germania.

  • Inmormantat alaturi de Jan Sobieski si Wladyslaw Sikorski

Printre cei inmormantati la Castelul Wawel se mai numara Sigismund cel Batran, care a condus Polonia mai mult de patru decenii in secolul al XVI-lea - anii de aur ai acestei tari, dar si legendarul Jan Sobieski, faimos pentru victoria sa in fata armatei turce, in batalia de la Viena (1683). Tot in Catedrala Castelului din Cracovia se odihneste si generalul Wladyslaw Sikorski, liderul in exil al Poloniei in timpul celui de-al doilea razboi mondial (care - culmea ironiei - a murit intr-un accident de avion, in Gibraltar, in 1943).

"Presedintele, care a avut o moarte eroica, in timp ce zbura spre Katyn pentru a-i comemora pe martirii acestei tari, si sotia sa, vor avea parte de odihna eterna intr-un loc demn de ei: decizia finala este ca cel mai demn loc cu putinta este Castelul Wawel, unde Lech Kaczynschi se va odihni alaturi de cei care au facut atat de mult pentru patria noastra - regi, eroi si comandanti", a sunat anuntul oficial, facut marti.

  • Castelul Wawel - palat regal si muzeu

Hotararea a divizat, insa, opinia publica din Polonia, aparent unita dupa tragicul accident aviatic de sambata dimineata, in care si-a pierdut viata seful statului: "Este el demn sa se odihneasca alaturi de regi?", scria pe un banner postat marti in fata castelului de cateva zeci de protestatari.
 
"Nu este bine pentru memoria fostului nostru presedinte sa facem din el fortat un parinte al natiunii... nu a fost asa", a afirmat si Jan Hartman, profesor de Etica la Universitatea din Cracovia, care sustine ca decizia ca Lech Kaczynski sa fie inmormantat acolo a fost mai degraba una "politica".
 
Cracovia a fost capitala Poloniei pana la sfarsitul secolului al XVI-lea, iar Wawel a fost palat regal, in prezent fiind transformat in muzeu.


Citeste mai multe despre   
















7959 vizualizari

  • 0 (30 voturi)    
    exagerare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:53)

    mda [anonim]

    sa-l inmormanteze pe kaczynski la Wawel e ca si cand ar cadea basescu cu avionul (doamne fereste) si l-am inmormanta la Putna langa Stefan cel Mare sau la Cozia etc. E o exagerare vadita.
    • -8 (12 voturi)    
      Ca presedinte roman (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:18)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui mda

      n-ai nicio sansa sa te apropii de imaginea lui Stefan cel Mare in sufletul romanilor. Mai degraba as vedea un prim ministru sa se apropie de Stefan probandu-si capacitatea sa stea in fruntea guvernului peste 10 mandate.
    • +2 (18 voturi)    
      o mica diferentza... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:02)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Doar noi am fost atat de cretini cat sa ne ridicam un tiran de succes din evul mediu la rangul de sfant!
      Langa Stefan Cel Mare(tm) n-are dreptul sa doarma nimeni. ;)
      • -3 (17 voturi)    
        Acum si Stefan cel Mare.. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:23)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        a ajuns tiran? Copii v-au ucis Antenele toti neuronii?
    • +8 (16 voturi)    
      de ce exagerare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:17)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui mda

      Si care ar fi problema ta sa fie TB inmormantat la Putna sau la Curtea de Arges sau oriunde ?
      Doar nu e vorba de mine sau de tine, ci de un sef de stat, egal in rang dpdv formal cu orice predecesor din orice epoca.
      Asa si Kaczinsky. Nu inteleg de ce il mai mananca dusmanii de c... chiar si dupa moarte.
      Oameni care n-au ce face.
      • +6 (8 voturi)    
        Si Ceausescu (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:21)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui Fane

        Pai si Ceausescu a fost sef de stat, egal in rang dpdv formal cu Stefan cel Mare si Carol I, hai sa-l punem si pe el la Curtea de Arges sau la Putna, nu ? Sau sa-l punem pe Stefan cel Mare cot la cot cu vreun fanariot pus pe jaf.

        Daca dupa 100 de ani posteritatea il va omagia pe Basescu, Iliescu, Ceausescu sau Constantinescu, sa-i puna ei alaturi de Stefan cel Mare. Acum e prea devreme. La fel si cu Kaczinsky.
      • 0 (0 voturi)    
        perfect... (Joi, 15 aprilie 2010, 11:00)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fane

        dupa logica hittler, napoleon, basescu, iliescu, ceausescu, mihai viteazu etc etc etc sunt toti la fel si pot fi inmormantati cu aceleasi onoruri si in acelasi loc...
        numai eu vad o problema in logica asta?
    • -2 (6 voturi)    
      putina decenta polonezi. ! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:33)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Ati reusit sa atageti compasiunea intregii lumi si acum sticati totul..
      Are importanta oare in clipa asta daca este cel mai mare erou al tarii sau nu este ?
      Pana la urma si-a dat viata in timpul serviciului la datorie...
      daca peste cativa ani constatati ca defapt are merite mai mari decat le stiati , nu v-ar parea mai mult rau ca nu l-ati inmormantat acolo ?
      • +3 (5 voturi)    
        Accident vs. si-a dat viata (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:31)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui rov

        Fara sa vreau sa fiu carcotas, hai sa fim corecti pana la capat. Exista o diferenta intre "a-ti da viata la datorie" si a avea un accident la datorie. La datorie si-au dat viata, constient, cei din cavaleria poloneza care sarjau in fata tancurilor germane. Aici a fost un accident, tragic ce-i drept, dar doar un accident. Intre cel care moare de ex. pe front si functionarul care moare in calatorie dintr-un accident exista o diferenta.

        In cazuri din astea, eu zic ca ar trebui lasata posteritatea sa decida, peste vreo 100 de ani, daca merita sa stea alaturi de parintii natiunii.
      • -1 (1 vot)    
        polonezi din alte tari (Joi, 15 aprilie 2010, 17:02)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui rov

        Pentru polonezii emigrati din 2004 incoace, care muncesc ca vai de ie, cam are importanta. Putin probabil ca si ei sa il considere erou!!!
    • 0 (0 voturi)    
      cu siguranta da (Joi, 15 aprilie 2010, 12:28)

      el [anonim] i-a raspuns lui mda

      cred ca mai aproape de Wawel polonez e Curtea de Arges.
      nu prea cred ca avem personalitati politice/de stat dupa '90 care sa merite a fi inmormantate acolo.
  • +18 (26 voturi)    
    Apropo...Sikorski a patit-o tot din cauza rusilor! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:58)

    Dorin [anonim]

    O intrebare ridicola! Cine suntem noi sa apreciem unde merita sa fie inmormantat fostul presedinte polonez???? Singurii care pot decide asta este poporul polonez. Acesta intrebare, repet, mi se pare total nepotrivita si ridicola. Nu e treaba noastra ca romani sa ne dam cu parerea unde si alaturi de cine trebuie inmormantat fostul presedinte polonez!!!
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:17)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      era desigur o intrebare retorica.
      • -4 (4 voturi)    
        Bine gicuta! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:01)

        George [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Esti "inteligent". Stai jos! Am inteles ce vrei sa spui. Ai nota 2.
    • +6 (6 voturi)    
      Intrebarea (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:18)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      nu ne este adresata noua, ca n-avem nici o calitate sa ne dam cu parerea. E vorba despre dilema societatii poloneze.
      Noi putem doar sa ne exprimam solidaritatea si compasiunea pentru cei care sufera.
    • -1 (1 vot)    
      din cauza rusilor si (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:33)

      Ivan M. Maisky [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      a biciclistilor. Aceasta completare a unui eveniment elucidat in toate amanuntele este imperioasa - macar pana la anul 2050.
    • 0 (4 voturi)    
      sigur (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:35)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      polonezii, in schimb, isi pot da cu parerea cand rad de imigrantii romani din Irlanda... oare de ce?
    • +3 (5 voturi)    
      ce intrebare? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:47)

      hitroll [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Nu te-a intrebat nimeni. Daca ai fi citit articolul ai fi observat ca asta este intrebarea care "a divizat Polonia".

      Recomand cateva ore de lectura in limba romana pentru imbunatatirea aptitudinilor de intelegere.
    • +1 (3 voturi)    
      datul cu parerea (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:55)

      Gigi Maybachistu' Polonez [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      E destul de caraghios cum nişte oameni ştiu mai bine ce ar trebui să facă alţii, despre care nu ştiu nimic şi a căror limbă nu sunt în stare măcar s-o pronunţe, de înţeles nici nu se pune problema :D
    • +6 (6 voturi)    
      Offffff (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:00)

      Bluescent [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Mie imi pare ca intrebarea din titlu dorea sa ilustreze dilema care a "divizat" Polonia si nu este menita consultarii opiniei publice din Romania. Desi, asa cum ne pricepem noi la toate, nu m-as mira sa avem ceva de spus si intr-un subiect atat de strain noua.
      Am fost siderat cand la un post de TV am vazut adresata privitorilor intrebarea "de ce credeti ca s-a prabusit avionul prezidential?".
      Cert este ca in tara asta nu ar trebui sa ne mai mire nmic.
    • 0 (6 voturi)    
      ba da! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:01)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Ne putem da cu parerea. E gratis.
      Doar si Polonia, si noi suntem membrii UE. Daca ne luam dupa "cutume", de ce mai zicem ca suntem "democratii"? Avem o istorie similara, si-un prezent similar cu statul polonez.

      Cine esti tu, sa sugerezi c-ar fi o oarecare "blasfemie" sa ne dam noi cu parerea despre un alt popor? Suntem atat de ignoranti incat sa nu stim nimic despre ei?
      • -1 (3 voturi)    
        Ai vazut de curand un medic... ceva? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:18)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Pentru ce atata indignare, mai frate?
        Astuia de-i place blues-ul si nu da mai mult de-un cent pe ele ca le copiaza de pe net, si-a dat si el cu parerea - vorba ta.
        "Cine esti tu" mi se pare cam dur, atata tot.

        O zi buna.
        • -1 (1 vot)    
          ? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:40)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui Ion

          "Astuia de-i place blues-ul si nu da mai mult de-un cent pe ele ca le copiaza de pe net..." Poti explica? Ar fi interesant sa aflu ce balmajesti acolo, ce insinuezi... In rest, ce sa zic? Observ ca opinia mea a starnit furia si indignarea unor psihopati...
          • -1 (3 voturi)    
            Nu te flata! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:04)

            Costi_Ionita [anonim] i-a raspuns lui Dorin

            Cand mai multi iti spun ca esti beat, te duci si te culci. Chiar daca ii etichetezi drept psihopati, tu tot beat ramai.
            • 0 (2 voturi)    
              Zau? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:18)

              Dorin [anonim] i-a raspuns lui Costi_Ionita

              "Aia mai multi"? Care sunt "aia mai multi"? Tu esti "aia mai multi"? Am impresia ca tu esti cel beat. Ar trebui sa sti si tu ca nu intotdeauna "aia mai multi" au si dreptate. Deocamdata plusurile pe care postarea mea le-a inregistrat spun cu totul altceva decat incerci tu sa aiurezi. Dar in fine... asa cum ti-am mai spus, iar acum iti repet daca n-ai inteles, se pare ca tu esti ala beat. Si psihopat. Hai sictir mediocrule!
          • +3 (3 voturi)    
            hai ca te-ai cam obraznicit (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:28)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

            in plus, vad ca nici despre tine nu mai putem sa "ne dam cu parerea"... esti si tu vreo marca de chiloti?
      • +2 (4 voturi)    
        in schimb despre americani (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:26)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        cu Bush in frunte oricine poate sa isi dea cu parerea, nu? in legatura cu polonezii tre' sa ne tinem gandurile acasa... ca sa vezi!
      • 0 (4 voturi)    
        e o singura diferenta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:01)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

        ei au o istorie. Noi nu. Mi-e greu sa numesc ce s-a intimplat pe aici de-a lungul timpului istorie.
        Daca aveam istorie, si societatea noastra de azi ar fi aratat altfel. 80% din populatia Romaniei a iesit din neolitic de curind. O buna parte a ei chiar de foarte curind.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar vai! De ce va agitati atata iubitori de barfa? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:28)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Articolul propus spre dezbaterea noastra mi se pare inutil. Nu inteleg care ii este scopul, ce anume urmareste, dar iata ca, exact asa cum am presupus, deja a starnit animozitati si pasiuni. Eu mi-am exprimat o opinie in care cred in continuare si atata tot. Nu avem noi romanii motive sa facem o discutie care priveste exclusiv societatea poloneza. Mi se pare normal sa nu ne bagam noi in seama in probleme ce tin exclusiv de ceea ce trebuie sa decida poporul polonez. Sa fiu bine inteles, n-am afirmat nicicand ca le interzic celor care vor sa-si exprime o pararea privind acest subiect. Am afirmat doar ca nu mi se pare in regula sa ni se propuna ca tema de discutie locul in care ar trebui inmormantat presedintele altei tari. Daca e bine sau rau sa fie inmormantat alaturi de nu stiu cine. Oare noua ne-ar fi fost pe plac o astfel de discutie publica care ar fi avut loc intr-o alta tara privind o chestiune ce tine exclusiv de decizia noastra, a cetatenilor romani? Macar putin bun simt si ceva ratiune nu ne-ar strica cand suntem pusi in astfel de situatii. Dilema si discutiile privind locul inmormantarii fostului presedinte polon le apartine exclusiv polonezilor. Si nu ne priveste pe noi. Punct.
      • +1 (1 vot)    
        Esti fantastic! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:01)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Dupa ce ai postat "la greu" tot felul de scenarii conspirationiste si i-ai atacat dur pe toti cei care nu voiau sa-ti aprobe/urmeze suspiciunile (care erau bazate pe argumente de genul: numai prosovieticii nu vad nimic suspect!) acum faci mare caz de "utilitate".

        Adica sutele de postari conspirationiste de la articolul mare despre accident nu inseamna tot BARFA?
        Acolo nu era tot ceva ce privea poporul polonez? (desigur, in cazul in care si tu esti poolonez im i fac mea culpa).

        Cu late cuvinte, nu crezi ca accidentul presedintelui polonez si ancheta respectiva apartine polonezilor? AAA...punct.
        • -1 (1 vot)    
          Am impresia ca ma confunzi... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:20)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Care "la greu"???? Cred ca ma confunzi aiuritule. Vezi-ti de treaba dumitale!
    • -2 (6 voturi)    
      Priviti ce fel de postari au aparut pe-aici! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:34)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Sinistre de-a dreptul. Unii deja isi exprima explicit dorinta ca Basescu sa sfarseasca la fel... Iata unde au ajuns unii cu comentariile! Vi se pare normal dragi forumisti???? Ce fel de om poti fi ca sa doresti moartea unui alt om? Va las pe voi sa va raspundeti dupa ce cititi, de exemplu, postarea unui anume mizerabil care-si spune "Smolensk".
    • +2 (2 voturi)    
      Intrebare intrebatoare (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:35)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Presupun ca avem acelasi drept de apreciere in privinta inmormantarii pe care il avem si in privinta aprecierii daca avionul prezidential a fost doborat sau nu.

      Vorba aia, avem dreptul sa ne punem intrebari si sa suspectam orice. E drept ca unii fac abuz de acest drept, dar abuzul nu exclude uzul.
      • -1 (1 vot)    
        Nu sesizezi deloc diferenta? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:57)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui vio

        Subiectul e cu totul altul. Iar faptul ca pentru tine nu reprezinta ceva care sa conteze in vreun fel chiar nu e problema mea. N-ai decat sa comentezi ce poftesti, oricand doresti. Oricum sunt obisnuit cu ineptiile pe care le debitezi intruna pe forumurile hotnews. Si cu ironiile subtiri pe care le incerci ori de cate ori replici cuiva... Dar, de acord, ineptiile si ironiile iti apartin. Iar libertatea de exprimare pe care ne-am castigat-o de ceva vreme iti da tot dreptul sa debitezi ineptii si ironii ori de cate ori poftesti.

        P.S. Chestia cu "abuzul" si cu "uzul" de abuz consider ca priveste chiar si persoana ta. Nu crezi?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu te poti abtine, nu? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:24)

          vio [anonim] i-a raspuns lui Dorin

          Totul ar fi fost ok si civilizat dar pur si simplu tu nu te poti abtine de la a ataca pe altii: nu puteai rata sa nu bagi o "soparla" - debitarea de ineptii.
          Evident, tot ce spui tu ar trebui gravat in piatra, fiind extrem de valoros.
        • 0 (0 voturi)    
          Dorine tati, (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:40)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

          Se discuta despre inmormantarea presedintelui , nu te ambala, vezi tu cum e, nici moartea nu-l face mai simpatic....
  • +1 (1 vot)    
    Nu va faceti griji (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:08)

    vlad [anonim]

    Polonezi nu pot fi divizati.cel mult discutii de principiu.Ziaristi iarasi fac caz din nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Ai dreptate Dorine, si tu ai dreptate anonimule! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:09)

    Cavalerul bizantin [anonim]

    Poporul polonez e, desigur, singurul care are dreptul sa hotarasca. Noi, Dorine, doar ne dăm cu părerea. Nu te enerva. E normal să ai o părere. Analogia cu Băsescu şi Cozia mi-a trecut şi mie prin cap, recunosc. Şi mai recunosc că şi mie mi se pare o exagerare îmormântarea lui Kaczynski lângă Sobieski şi românii. Pe de altă parte. nu contează unde te inmormântează, ci unde învii. Dumnezeu să-i odihnească în latura celor vii.
  • -7 (9 voturi)    
    sa cada si marinaru (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:24)

    Smolensk [anonim]

    unde nu pica si avionu lu marinelu securist, il punem cu Stefan cel Mare, cu cine vrea el, da numa sa i ia cu el si pe Videanu Udrea etc
    • +1 (3 voturi)    
      cind nu ai ce spune (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:40)

      anaana [utilizator] i-a raspuns lui Smolensk

      Intoarce-te la scoala !
    • -5 (7 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:33)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Smolensk

      Intai sa cada si dupa aceea vom avea si noi aceasta dilema. Doame-ajuta!
      • +1 (3 voturi)    
        N-ajuta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:43)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Dumnezeu... Ajuta sa te duci sa votezi cand vine vremea... Pentru cei cu mentalitate criminala ca a ta Basescu e mult prea bun. Voua v-ar trebui unul ca in Coreea de Nord.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:48)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Smolensk

      Pai cu tine la mansa avionului ar fi sanse sa pice, incercam?
    • 0 (2 voturi)    
      du-te tu primul (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:31)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Smolensk

      si tine-le un loc... cald! hai pa!
  • -4 (8 voturi)    
    vai (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:45)

    vali [anonim]

    ce mai conteaza unde il ingropi odata ce a murit...daca murea basescu, nastase, mitrea , geoana...la noi era sarbatoare nationala...mureau o parte din rechinii romaniei...o parte din cei care au distrus fiecare cate o mica particica din romania...chefuiau romanii 3 zile si 3 nopti...suna aiurea dar aceaqsta e realitatea...ei joaca dur , noi trebuie sa jucam dur....asa ca si cel polonez creca era un corupt pana in maduva oaselor...
  • -1 (1 vot)    
    Presa noastra! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:19)

    Ionescu Dumitru [anonim]

    Cum asa,polonezii sunt .....divizati???Pai nu ne împuiau toate mediile capul mai adineauri ca "uite dom'le ce uniti sunt polonezii astia,asa au fost tot timpul istoriei lor[si dai si lupta si lupta si dai ar fi zis Caragiale!]iar noi,cacatii de români am putea sa ne luam un exemplu de la ei"??Ce presa de kkt avem noi,iresponsabila,neprofesionista si de-a dreptul idioata!!!Tot timpul cu degetul ridicat în directia românilor,admonestându-i pentru orice,de un moralism acru si isteric,parca vrând dinadins sa le arate românilor cât de "mici" sunt fata de alte popoare,care sunt tot timpul unite,solidare,civilizate,cultivate blablablabla!Si se mai mira atunci aceasta presa idioata(adica jurnalistii aia de doi bani)ca românii sunt demoralizati!Ceea ce bineînteles li se imputa!
  • 0 (2 voturi)    
    pentru ceilalti anonimus (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:47)

    anonimus 2 [anonim]

    :))))Si eu zic ca daca ne-ar muri "toti rechinii" intr-o catastrofa de acest gen am putea face o derogare de la sfintele sentimente sa ne dam acordul (noi toti anonimii) sa-i ingroapam cu mare jale langa Stefan Cel Mare sau chiar Mihai Viteazul !
    Dar ce am face cu ceilalti care ar veni in locul lor ???
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta sta in atitudine (Joi, 15 aprilie 2010, 8:58)

    Stefan [anonim]

    Intamplator sunt destul de familiarizat cu situatia din Polonia. Ceea ce ne diferentiaza de ei nu e ca suntem mai uniti sau mai putin uniti, ci mai degraba atitudinea.
    Presedintele polonez nu era foarte iubit. Probabil ca daca ar fi murit de atac de cord in timpul mandatului nu s-ar fi pus problema ingroparii sale la Wawel.
    Situatia sta cu totul altfel din cauza accidentului care a survenit odata cu comemorarea unui tragic eveniment - Katyn. De asemenea, moartea a zeci de oficiali polonezi de cel mai inalt rang mareste tragismul situatiei. Daca mai adaugam la acestea si faptul ca accidentul s-a produs exact in aceeasi zi (ma refer aici la sarbatoare religioasa nu data calendaristica) ca si moartea Papei Ioan Paul II putem realiza doar o parte a impactului pe care aceasta catastrofa a avut-o asupra oamenilor de rand din Polonia.

    Diferenta sta in atitudinea presei poloneze care nu cade in senzational la fel de usor ca a noastra. Ei au decis ca scandalul nu-si are locul acum, cel putin pina la terminarea funeraliilor. Totusi, decizia subita ca presedintele lor sa fie ingropat la Wawel naste anumite reactii care cu greu se pastreaza elegante.
    Asocierea unui simbol al Poloniei (Wawel - fosta resedinta regala si necropola regala, care adaposteste ramasitele pamantesti ale multor alte figuri proeminente ale istoriei poloneze) cu fostul presedinte ultracatolic, care a dat dovada de anumite accese de nationalism, xenofobie si homofobism, naste unele reactii in special i randul intelectualitatii poloneze. Din cate am inteles, inclusiv regizorul A. Wajda a trimis o scrisoare prin care solicita renuntarea la aceasta decizie.
  • +1 (1 vot)    
    Presa noastra exagereaza (Joi, 15 aprilie 2010, 17:31)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Cand anunti cateva sute sunt impotriva catorva milioane NU este semnificativ !
    Societatea este democratica, nu-i asa ?
    Dar noi românii avem incă nostalgia "Centralismului NE-democratic" când Biroul Politic (Ceausescu) lua decizia iar poporul trebuia sa execute caci altfel.....