A fost identificata a doua Vaduva neagra din Moscova: Mariam Magomedov, profesoara de informatica, 28 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 aprilie 2010, 22:57 Actualitate | Internaţional


Atentate la Moscova
Foto: RIA Novosti
O tanara profesoara de informatica din Daghestan a fost identificata de parintii sai, pe baza unei fotografii, ca fiind cea de-a doua 'vaduva neagra' care a comis atentatele din metroul moscovit, soldate cu 40 de victime, relateaza cotidianul rus Novaia Gazeta, preluat de AFP.

"Sotia mea si eu am recunoscut-o imediat pe fiica noastra, Mariam", a declarat tatal tinerei, Rasul Magomedov, care a adaugat ca nu ii vine sa creada ca fata sa este o terorista.

Discutia ziaristilor rusi cu Rasul Magomedov a avut loc dupa ce prietenii acestuia i-au trimis pe telefonul mobil o fotografie cu fata sa, in varsta de 28 de ani, publicata pe un site de internet care o prezenta ca fiind a doua femeie kamikaze care a detonat incarcaturile explozive din capitala rusa.

Vineri, comitetul de ancheta al Parchetului rus a confirmat ca o adolescenta din Daghestan, Djanet Abdurahmanova, nascuta in 1992, era autoarea exploziei din statia de metrou "Park Kultury".

Ea era presupusa sotie a lui Umalat Magomedov, care purta numele de razboi "Al-Bara". Deocamdata, nu este clar daca este vorba doar de o coincidenta de nume.

Rasul Magomedov a povestit ca sotia sa si-a vazut fiica pentru ultima oara in 28 martie - preziua atentatelor din Moscova - cand o insotea intr-o piata din Mahacikala, capitala Daghestanului.

Mariam i-a povestit mamei sale ca va face o vizita unei prietene dupa care va reveni acasa, spune tatal tinerei. De la acel moment, parintii nu si-au mai vazut fata care, potrivit pozei publicate pe internet, purta aceeasi esarfa rosie pe care o avea atunci cand si-a vazut ultima oara mama.

Mariam traia cu parintii sai in satul Balahani si preda, din 2006, informatica la o scoala din Daghestan. Tatal sau recunoaste ca tanara era religioasa dar spune ca nu a remarcat niciodata la ea un comportament neobisnuit sau atitudini extremiste.


Citeste mai multe despre   


















11004 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    terorist - controversat cuvant (Luni, 5 aprilie 2010, 0:27)

    Ane Marie [anonim]

    "Sotia mea si eu am recunoscut-o imediat pe fiica noastra, Mariam", a declarat tatal tinerei, Rasul Magomedov, care a adaugat ca nu ii vine sa creada ca fata sa este o terorista.

    pai probabil ca in intelesul fetei ea nici nu era terorista ...cred ca ne trebuie extrem de multa intelegere fata de acest fenomen in care oameni agresati devin agresori la randul lor....incercati sa va imaginatin in situatia in care tara va e cotropita si familia ucisa...nu spun ca ceea ce fac acesti kamikaze e justificat ...dar radacina e mai adanca si am face bine sa o intelegem putin
    • +3 (13 voturi)    
      terorism (Luni, 5 aprilie 2010, 0:52)

      zel [anonim] i-a raspuns lui Ane Marie

      Orice s-ar fi intamplat, nimeni si nimic nu le da dreptu sa omoare oameni simpli, nevinovati. Daca vor razbunare, sa sara la gatul politicienilor. Acolo e "crema"
      • +8 (16 voturi)    
        pai... (Luni, 5 aprilie 2010, 1:00)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui zel

        exact asta e problema.. ca din familiile lor, tot nevinovati au murit, din agresiunile rusilor in tara lor. Treaba e cam asa... "ia sa vedeti si voi cum e sa va moara cei dragi." E un fel de dinte pentru dinte.
        • +2 (12 voturi)    
          mda... (Luni, 5 aprilie 2010, 2:50)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          nu poti sa condamni convingerile unei persoane,sunt de acord cu MirceaA ....Dinte pentru dinte.
          • -7 (9 voturi)    
            Cu astfel de opinii barbare, nu m-as mira (Luni, 5 aprilie 2010, 10:23)

            mitza [anonim] i-a raspuns lui Mihai

            ca urmatorii teroristi sa apara din Romania.

            "Dinte pt dinte"? Ne reintoarcem cumva la epoca de piatra?
            • +4 (6 voturi)    
              E simplu (Luni, 5 aprilie 2010, 10:59)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mitza

              E simplu, cand poti vorbi obiectiv, sa te gandesti la intoarcerea la epoca de piatra, etc.

              Din pacate, cand ti se intampla in familie/comunitate tragedii de neimaginat, iti cam bagi piciorul in ele analize.

              Pur si simplu actionezi ca un animal ranit. Bine? Rau? Cine poate decide asta?

              Un singur lucru nu as putea intelege niciodata. Daca actele astea barbare pana la urma sunt din pura convingere religioasa.
            • +3 (3 voturi)    
              simpaticilor (Luni, 5 aprilie 2010, 19:32)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui mitza

              se intampla in fiecare zi in israel.. arabii arunca 2-3 mortiere spre casele pe care evreii la construiesc pe teritoriile ocupate si evreii bombardeaza din avion la intamplare..
              totusi acolo este acceptat fenomenul, ba chiar unii se duc turisti in 'tara sfanta'.. doar ca n-au voie sa faca poze in palestina.
            • +1 (1 vot)    
              pai suntem la 150 mii de ani de satutul de animal (Marţi, 6 aprilie 2010, 8:47)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui mitza

              Sa nu te mire ca inca avem instincte animalice. Daca nu le aveam, nu supravietuiam ca specie, iar ca varsta, suntem inca tineri, existam ca specia humanoida de vreo 150 mii de ani.

              Daca vom ajunge macar la 1 milion de ani vechime ca specie, atunci poate ne vom controla mai bine instinctele animalice, pana atunci ne mai imputinam ca si asa suntem cam multi si poluam planeta nejustificat.
        • 0 (4 voturi)    
          cand nu gandesti! (Luni, 5 aprilie 2010, 11:34)

          curios [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          scoti monstri pe gura! Dupa parerea ta e randul familiilor rusilor omorati la metrou sa se duca in Daghestan si sa omoare niste nevinovatie pe acolo?? Spirala talionului poate fi oprita cu neganditori ca tine?
          • +1 (1 vot)    
            sa inceapa rusii (Luni, 5 aprilie 2010, 19:39)

            sabo [anonim] i-a raspuns lui curios

            sa rupa legea asta aspra!
            ce ziceti?
            ...cine pe cine determina sa faca asta?
        • +2 (2 voturi)    
          dinte pentru dinte (Luni, 5 aprilie 2010, 12:42)

          AneMarie [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          exact...eu spun insa ca trebuie sa intelegem motivatia acestor oameni pentru a ii putea ajuta ...nu noi doi personal - desi de ce nu- ci cei care pot face asta.
      • -1 (5 voturi)    
        oare? (Luni, 5 aprilie 2010, 1:35)

        cedrik [anonim] i-a raspuns lui zel

        crezi ca aia`s crema? or sa vina mereu altii n`o sa vezi o tara in care zice vrunu "eu nu vreau politician ca ma omoara astia" toti zic vor zice ca fac si ca dreg.. asa ca`i acelasi kkt. sau trebuie sa ne incredem in politicienii noi gen eba, sau jiji car`i europarlamentar. foarte bine le face. sa dea una si`n buc dimineata la unirii si victoriei in intersectii si`n metrou. nu mi`ar curge nici macar o lacrima/
      • +1 (7 voturi)    
        vinovatie (Luni, 5 aprilie 2010, 3:23)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui zel

        Carlos Shacalul spunea: "Nu exista victime innocente!" :)
      • +5 (5 voturi)    
        Oamenii simpli (Luni, 5 aprilie 2010, 9:07)

        Vlad... [utilizator] i-a raspuns lui zel

        nevinovati i-au adus pe politicieni in frunte si i-au sustinut, inclusiv in razboiul din cecenia.

        tot oamenii simpli vor acum razbunare. Deci daca ar fi in locul cecenilor ar face la fel ca ei.

        Mai mult chiar, politicienii sunt intangibili, au garda, masuri de protectie, etc... Deci nu pot sa fie o tinta.
      • 0 (2 voturi)    
        multe din chestiilecu terorismul-s false (Luni, 5 aprilie 2010, 21:02)

        mihnea [anonim] i-a raspuns lui zel

        nu vorbesc neaparat de cazul de fata dar in majoritatea inregistrarilor cu Osama binLaden acesta este vazut mancand sau folosind mana dreapta ,el de fapt fiid stangaci sau are pe deget un inel de aur si barbatii musulmanii nu poarta aur ..Cautati pe net Loose Change, un film cu toate dovezile ca atentatul WTC a fost o facatura
    • -5 (9 voturi)    
      ana banana (Luni, 5 aprilie 2010, 2:05)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Ane Marie

      Pai rusii pot sa ii omoare pe aia om cu om, sa ii faca sapun.Astia sunt niste copii tampiti, familiile lor traiesc, nu au avut pierderi, de ce dezgropi mortii.Nemtii dadeau la tocator civilii cand partizanii omorau soldati nu civili, rusii sunt inca bine.Musulmanii sunt dusi cu pluta, nu merita mila.Pot sa isi faca singuri dreptate si asta fac, sucess in continuare.
      • +2 (6 voturi)    
        limitat (Luni, 5 aprilie 2010, 3:23)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui fane

        Ana Banana, esti cam limitata.
      • +1 (3 voturi)    
        rusinica! (Luni, 5 aprilie 2010, 19:52)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui fane

        rusilor le place razboiul, daca n-ar fi cu cecenii si-ar gasi in alta parte! niciun fel de detanta, nici Razboiul Rece nu a disparut macar o clipa, vezi dta!
    • +1 (1 vot)    
      esti pe pamint ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 9:14)

      george [anonim] i-a raspuns lui Ane Marie

      Sa intelegem teroristii si teroarea ?
      Sa intelegem cind oameni nevinovati sunt terorizati si copii inocenti ucisi de fanatici religiosi sau nereligiosi ?
      Sigur nu intelegi bine sensul cuvintului teroare.
      Si probabil ca in 1989 erai la virsta sugarului sau mai rau.
      Nu sunt un erou al revolutiei dar am simtit putin in 1989 ce inseamna teroarea.
      Doar stii ca teroristii fanatici religiosi sunt oameni pe care doctrina religioasa le arata o cale rapida de a ajunge martiri si de a ajunge rapid in raiunde se reintilnesc au alti preteni de cartier ...
  • +4 (6 voturi)    
    Hmm (Luni, 5 aprilie 2010, 2:24)

    Rhadoo [utilizator]

    Eu nu inteleg. De ce le mai zice atunci "vaduvele negre"? E ceva putred in toate povestea asta.
    Eu cred ca rusii vor sa manipuleze tragedia in favoarea lor, evidentiand faptul ca atentatele nu au fost comise de niste vaduve ce si-au pierdut sotii, familia in razboiul cu rusii, ci niste musulmane fanatice ce au comis un atentat in numele religiei si atat.
    Este foarte usor sa inventezi o asa zisa "familie" a atentatorului si sa o afisezi prin toate ziarele. Asta e parerea mea. Stiu ca poate suna a conspiratie ce zic, dar intr-o tara ca Rusia totul este posibil.
    • +4 (4 voturi)    
      adevarat (Luni, 5 aprilie 2010, 5:44)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      Nimeni nu poate verifica validitatea acestor informatii. Daca aveam probleme cu rusii, s-ar putea sa fi fost descoperit un roman in spatele atentatelor, etc. E prea usor. Media Mainstream & Journalism e atat de usor de inghitit... dar asta primim, asta halim. Doar suntem oameni, nu?
  • +2 (4 voturi)    
    de asta se vrea introducerea pedepsei (Luni, 5 aprilie 2010, 4:32)

    noua krema [anonim]

    capitale in Rusia, ca sa nu mai pot fi atinsi politicienii.
  • -1 (3 voturi)    
    Nebuni (Luni, 5 aprilie 2010, 9:41)

    Mihai2009 [utilizator]

    Vorbim lejer pentru ca nu a fost niciun atentat im Ro. 30 de oameni au murit fara vreo vina asa ca nu exista justificari. Ce ati zice daca 3 baieti de 20 de ani ar rupe in bataie un batran de 80 de ani? Dar daca un nebun ar arde de viu un caine in Unirii? Vorbim de 30 de morti asa ca treziti-va!
    • +4 (6 voturi)    
      Tocmai (Luni, 5 aprilie 2010, 10:01)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mihai2009

      Tocmai, e mai simplu sa privesti la rece situatia.
      Si e normal. Aia carora le-au murit rude crezi ca privesc situatia corect? Pun pariu ca majoritatea dintre ei cauta razbunare.

      E bine ca cel putin oamenii care nu au fost implicati incearca sa inteleaga un fenomen fara a fi influentati subiectiv.

      Daca s-ar fi intamplat la noi, noi am fi cautat razbunare si altii ar fi facut analize reci.
    • -1 (5 voturi)    
      unde ti-e logica (Luni, 5 aprilie 2010, 10:12)

      rusnac [anonim] i-a raspuns lui Mihai2009

      Romania nu este stat agresor. Romanii nu extermina alti oameni doar pentru faptul ca sunt de alta nationalitate si nu accepta sa fie sclavii slavilor.
      • +3 (5 voturi)    
        invata istoria in detaliu (Luni, 5 aprilie 2010, 11:41)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui rusnac

        inainte de a vorbi. ORICE stat are schelete in dulap, iar armata si jandarmeria romana au fost in destule tzari straine in ultimul secol (Ungaria 1919, Ungaria 1944, URSS 1940, Cehia 1944). Esti convins ca nu s-au intamplat excese pe acolo, cat sa faca pe unii sa se simta individual agresati? Crezi ca unii irakieni si unii afgani nu privesc romanii ca pe invadatori???
  • -1 (3 voturi)    
    Eu cred că: (Luni, 5 aprilie 2010, 13:39)

    Cavalerul rătăcitor [anonim]

    Orice crimă e o crimă. Orice om ucis, indiferent de originea lui, de rasă, credinţă sau vârstă, e o lume care piere. Problema e cum reacţionezi în faţa crimei. Te răzbuni sau nu? Dacă te răzbuni, trebuie să o faci violent şi total. Să induci în rândurile agresorilor groaza şi supunerea. Aşa fac ruşii. N-aş vrea să fiu nici văr de-a 18-a spiţă cu profesoara asta de informatică. Mai e o cale. Sunt cavaler rătăcitor, am obligaţia să spun adevărul. Cealaltă cale e Adevărul, Calea şi Viaţa. Să ierţi. Unii pot, alţii nu. E simplu, de fapt.
  • +1 (5 voturi)    
    Cred ca sunteti ... (Luni, 5 aprilie 2010, 14:14)

    Costica [anonim]

    ...ce putin INCONSECVENTI!
    Va inteleg daca aveti ceva cu rusii dar sa aacati rusii...Sa inteleg ca i-ati sprijini pe separatistii secui? Pe albanezii care au rupt provincia istorica sarba de Serbia? Pe kurzii ce vor un stat independent format cu teritorii din Turcia , Iran si Irak ? Voi intelegeti pe cine si de ce sutineti?
    Inca nu ati inteles ca mica regionalizare nu foloseste decat micilor dictatori care vor puterea absoluta in zona controlata de ei; ce credeti ca a facut Vorornin cat a stapanit toata Moldova ? Praf dar a devenit cel mai bogat din tara!
    Religia e doar "masina" pe care o folosesc sa ajunga in fata ....
    Viitorul este cel al teritoriilor fara granite si cu legi comune ,chiar si un simulacru de democratie e mai bun decat despotismul "religios" .
    Vai si amar de voi, cei ce sustineti despotii locali...Cap aveti, minte...
    • -1 (3 voturi)    
      Buni si rai (Luni, 5 aprilie 2010, 18:44)

      Plano [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Teroristii care ataca Europa si SuA sunt rai si cei care ataca Rusia sunt buni?
      In fond, actele teroriste sunt gesturi disperate ale celor care nu mai au alta speranta, in lupta cu un inamic prea puternic militar.
      Femeile sunt mai predispuse la asemenea razbunari
    • +2 (4 voturi)    
      dar (Luni, 5 aprilie 2010, 19:42)

      sabo [anonim] i-a raspuns lui Costica

      pe ceceni ii intrabati?
      este o disertatiepentru soldatii rusi dar pentru istoria de efort si lupta cu imperiul nu cred c are roost sa vorbim!/
      este o ocupatie rusa..clar si ocupatii nu se supun!
      solutia?
      ori extermibare ori eliberare!
  • +3 (5 voturi)    
    "vaduvele negre" - o expresie rasista (Luni, 5 aprilie 2010, 19:09)

    Un naiv [anonim]

    Va rog sa nu mai folositi eticheta rasista "vaduvele negre". Din punctul de vedere a rusilor cecenii o fi niste caucazieni negriciosi dar asta nu ne da si noua dreptul sa-i etichetam.

    Rusii au "semanat vant" cind au comis atrocitati impotriva civililor ceceni, acum "culeg furtuna" prin metrouri.
  • +1 (3 voturi)    
    carne tocata (Luni, 5 aprilie 2010, 21:16)

    casapul [anonim]

    Problema este ca liderii extremistilor stau la cald ,se plimba cu mertanul,fumeaza trabucuri si beau bauturi scumpe,fac trafic de arme si se folosesc de prosti inca nematurizati sau labili psihic ca sa-si puna capat zilelor aruncandu-se in aer.Pacat ca sunt tineri si frumosi.
    • +3 (5 voturi)    
      hm (Marţi, 6 aprilie 2010, 0:04)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui casapul

      problema este ca si Putin sta la cald si-ii pune pe soldatii rusi de 20 de ani sa moara prin Cecenia pentru gloria Maicii Rusia.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e Vuck... (Marţi, 6 aprilie 2010, 6:32)

        Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        Generalii rusi au de pe timpul tarului o vorba cinica... nashi babu rajaiut (femeile noaste nasc) asta ca sa demonstreze ca nimeni nu se complica cu sentimentalisme de genul : am mustrari de constiinta pentru ca am trimis azi o companie de recruti intr-o ambuscada, sau ca am lasat niste marinari sa crape intr-un submarin la 150 m adincime pentru ca e mai importanta onoarea marinei ruse decit cererea de ajutor international.
        In armata rusa, omul e ca hirtia igienica - o folosesti si o arunci la cos.
        Ginditi-va numai citi recruti mor sau se sinucid in cazarmi din cauza batailor administrate de superiori.
        http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4020193.stm
        http://en.wikipedia.org/wiki/Dedovshchina
        http://www.soldiers-mothers-rus.ru/history_en.html
  • 0 (0 voturi)    
    numele corecte (Marţi, 6 aprilie 2010, 10:04)

    bizkit [anonim]

    Numai site-urile de stiri romanesti au dat un nume aiurea primei femei identificate. Numele corect este Dzhanet Abdullayeva! Intreaga istorie pe NY Times.
    Asa putem avea o privire mai larga asupra fenomenului....
  • 0 (0 voturi)    
    Numele corecte (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:46)

    Mircea Margarit [anonim]

    Numele corecte sint cele scrise in limba de origine. Alfabetul chirilic este transliterat in mod diferit de la o limba la alta, iar romana nu a adoptat, deocamdata codul de transliterare folosit de engleza. Ei scriu Yeltsin, noi- Eltin. Ei scriu Tolstoy, noi - Tolstoi. Ei - Dostoyevsky, noi - Dostoievski. E? care e forma corecta? Evident, niciuna! Forma corecta e aia scrisa cu chirilice. Iar numele femeilor astora a suferit o dubla transliteratie: din limba de origine in rusa si apoi in celelalte limbi. Iar daca siturile romanesti de stiri au folosit sistematic aceeasi forma, e foarte bine pentru siturile romanesti de stiri.